Patiënt niet dupe van fusie Skaters laten hun kunsten zien PZC PZC Vrolijk dweilen in Hanzehat Fameus orkest gaat op speelse manier met muziek om Wot*** zeeland Ziekenhuis Goes J kunst cultuur maandag 28 februari 2000 door Esme Soesman ook GOES - De samenvoeging van verpleegafdelingen in het Oos- terscheldeziekenhuis in Goes is een logisch gevolg van ontwik kelingen die al jarenlang aan de gang zijn, zegt voorzitter J. C. Broertjes van de Raad van Be stuur van de Stichting Ooster- scheldeziekenhuizen. Patiënten zullen weinig van de nieuwe opzet merken, verwacht hij. Alleen in de eerste weken worden wat aanloopproblemen verwacht. Per 1 maart worden de zelfstan dige afdelingen urologie en gy naecologie opgeheven en sa mengevoegd met de afdelingen chirurgie en orthopedie. Deze combinaties komen het beste uit de bus, gelet op organisatiemo gelijkheden, de aard van de spe cialismen en hygiënische facto ren. In de praktijk komt de samenvoeging neer op de over- j van drie afdelingen, met elk zesendertig bedden, naar twee afdelingen met evenzoveel bedden. Daarnaast worden, zegt Broertjes, vier extra bed den aan andere afdelingen toe gevoegd. Lagen mensen vroeger gemiddeld een dag of tien a elf in het ziekenhuis, tegenwoordig duurt een ziekenhuisopname gemiddeld nog maar zo'n acht lot negen dagen. Het aantal ver- pleegdagen - dat zijn dagen dat Snelheidscontrole GOES - Bij snelheidscontroles zaterdagavond op de Kloeting- seweg in Goes zijn zeventwintig overtredingen geconstateerd. Tijdens de controle, die werd ge houden tussen half acht en half tien, kwamen 375 voertuigen langs. Op de weg geldt een snel heidslimiet van vijftig kilome ter per uur. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl ziekenhuisbedden bezet zijn - is sinds 1995 met zo'n vijfentwin tig procent gedaald. „De tijd is rijp om te gaan schui ven. Niet alleen hier, dat zie je overal in Nederland terug", licht Broertjes toe. Steeds vaker is er sprake van poliklinische behandelingen en van dagver- pleging. Het gevolg isschetst de bestuursvoorzitter, dat de kli niek in Goes geleidelijk aan te groot is geworden. De polikli niek daarentegen is te klein. De bedoeling is dan ook om de leeg komende ruimten te gaan ge bruiken voor dagverpleging en voor de polikliniek. De trend dat er steeds minder bedden bezet zijn, wordt door het ziekenhuisbestuur aange grepen om twee problemen aan te pakken. Het ziekenhuis heeft te kampen met een steeds krap per budget (en daar tegenover hogere kosten) en met steeds schaarser wordend personeel. Door bezette bedden op twee af delingen te concentreren kan personeel en geld efficiënter worden ingezet. Die trend zal zich, voorspelt Broertjes, in de toekomst doorzetten. „De mi nister gaat uit van twee bedden per duizend inwoners. In dit ge bied beschikken wij nog over drie bedden per duizend inwo ners." In het algemeen stellen mensen een zo kort mogelijk ziekenhuisverblijf op prijs, weet de voorzitter van de Raad van Bestuur. Opname kost bo vendien geld. Volgens hem zijn langere wachttijden geen auto matisch gevolg van de nieuwe aanpak. Er is, stelt Broertjes, juist sprake van een veel strak kere organisatie van opname en ontslag. Wel kunnen zich aanlooppro blemen voordoen,die eventueel tot gevolg kunnen hebben dat er in de eerste weken opnamen en operaties verschoven moeten worden. In De Betho in Goes was het zaterdag al volop carnaval voor geestelijk gehandicapten. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman GOES - De stad Goes is omgedoopt tot Hanzehat en dat was zaterdag onder meer te merken in het hoofd gebouw van De Betho aan Klein Frankrijk in Goes. De Oudervereni ging voor verstandelijk gehandi capten organiseerde daar voor de vijfentwintigste keer carnaval. Buiten spuit een moeder de haren van haar kind nog snel even zwart. De feestgangers binnen hebben de metamorfose al ondergaan. Prui ken met kleurige vlechten, hoedjes en petten én uiteraard haarverf in alle mogelijke tinten dansen door de met vlaggetjes en slingers ver sierde zaal. Jong en oud, mensen met een verstandelijke handicap en hun vrienden en familie drommen eensgezind samen om dweilband Wa d'un Getob uit Bergen op Zoom. „Die kunnen hier even warmdraai- en. Als het eenmaal carnaval is, is er overal al genoeg te doen en zijn zij voortdurend bezet. Dat is voor ons reden om net iets eerder carnaval te vieren", licht secretaris Dieneke van der Tempel van de oudervereni ging toe. Hoogtepunt Radio Casablanca draait de hele middag feestnummers. Nog een hoogtepunt is het bezoek van Prins Alex met gevolg aan het bedrijfsge bouw. De locatie voor het feest ligt voor de hand, vertelt Van der Tem pel. Een groot deel van de feestgan gers werkt hier. Hoewel het aantal belangstellenden door de jaren heen iets is afgenomen, blijft de ou dervereniging carnaval trouw. „De mensen die hier komen hebben heel veel plezier en daar gaat het om", zegt de secretaris over het clubje van zo'n veertig tot vijftig mensen. Carnaval is de enige activiteit die de vereniging, om principiële rede nen, niet met oudervereniging Phi ladelphia samen organiseert. „Ver der houden we samen sportdag, gaan we zwemmen en hebben we bijvoorbeeld theatermiddagen." Voor Prins Carnaval zat de klus er na het bezoek aan De Betho nog niet op. In wijkgebouw de Westkant in Goes-west ging het feest vrolijk verder. Vrijdag 3 maart worden de Goese scholen aangedaan. Kledingverkoop voor Unicef WESTKAPELLE - De Stich ting Roos houdt op 1 maart in Westkapelle een kledingver koop ten bate van Unicef. Alle kleding kost een gulden per stuk. Van de opbrengst koopt Unicef 'schooltassen'. Deze worden in tijden van oorlog of na een ramp uitgereikt aan kin deren die niet meer naar school kunnen. Een tas kost 210 gulden en is bestemd voor veertig leer lingen. In de tas zitten onder meer pot loden, pennen en leitjes, de kle dingverkoop begint om 9.00 uur aan de Koestraat 4 in Westka pelle. Meewerken op kinderboerderij in Middelburg MIDDELBURG - Kinderen kunnen op 8 maart meewerken op de kinderboerderij 'De Klep perhoeve' aan het Meiveldpad in Middelburg. Ze helpen onder leiding van me idewerkers met het schoonma ken van hokken en het voeren van de dieren. De kinderen zijn welkom vanaf 13.30 uur, de toegang is een gul den per kind. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Een echte skater huilt niet. Een echte skater is gewend aan grove kneuzingen aan pols of elle boog en open wonden aan scheenbeen, knie en heup. Een echte skater laat zich boven dien 'oppompen' door een an dere skater. Dat was te merken zaterdag in het Middelburgse skatepark Meker, waar zo'n dertig ska ters elkaar opjutten tot grote hoogte. Zij brachten met val len en opstaan spektakel in de titelstrijd Skater of the day. Het publiek koos met gejuich Steven Tonnon uit Haarlem uit tot de beste skater. „Ze konden geloof ik wel waarderen wat ik deed. Ik heb vandaag geen nieuwe trucs uitgeprobeerd. Daarvoor is dit park te klein. Het is klein, maar wel vet.Vijf uur lang lieten de skaters zien wat ze in hun mars hebben. Bij wedstrijden elders in het land moeten de pirouet tes of wallrides in één run van 45 seconden getoond worden, „Dit is veel relaxter. Want vandaag kon het een keer misgaan, zonder dat er direct punten afgingen", zei de win naar. Mis En soms ging het ook aardig mis. Met gekromde tenen ke ken twee EHBO-ers naar de shows. „Dit is toch wel een beetje link. Maar hun reactie vermogen is gelukkig aardig ontwikkeld", zei Ton Droste. De EHBO-er hoefde zaterdag 'alleen voor een paar polsjes in actie komen'. „Niets ernstigs gelukkig." Het idee van een halve dag lang voorde punten skaten, kwam van Middelburger Gijs Peet- sold. Peetsold, zelf een fervent skater, is ook de drijvende kracht achter het kledingmerk Truth. „Ik ben met een eigen merk be gonnen, omdat ik het beu was dat deze speciale kleding zo duur is en zo slecht van kwali teit is. Ik was het ook beu om me daaraan te ergeren. Van daar dat ik zelf iets ben begon nen." Hij vult aan dat het voor het publiek wel aardig is om een aantal trucs in een run van 45 seconden te zien. Aardiger „Maar dit is voor de skater veel en veel aardiger", zei Peetsold, toen hij even buiten zat om bij te komen van een val. „Ik viel niet eens zo slecht, maar niet zo langgeleden kwam ik verkeerd terecht op diezelfde heup. Die is nog beurs." Pijn? „Ach. nog al, maar wat water helpt." Motorrijder belandt in sloot STAVENISSE - Een 38-jarige motorrijder uit Antwerpen is zaterdag rond drie uur gewond geraakt bij een ongeval in Sta- venisse. In een bocht in de Stavenisseweg verloor hij de con trole over zijn voertuig, kwam ten val en belandde in de naast de weg gelegen sloot. Hij werd per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom. Diepe kras op auto WILHELMINADORP - Aan een auto die geparkeerd stond aan de Westhavendijk in Wilhelminadorp is voor enkele hon derden guldens schade aangebracht. Dat is gebeurd tussen vrijdagmiddag twee uur en zaterdagochtend tien uur. Aan de recht ei-voorzijde van de auto is een diepe kras in de lak gezet. Bovendien is de spiegel vernield. Twee auto's opengebroken KAPELLE - In twee in Kapelle geparkeerd staande auto's is in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken. De voertui gen stonden geparkeerd aan Voorburcht en de Kromme. Uit de ene wagen is voor enkele honderden guldens aan cd's en een radio/cd-speler gestolen. Ook uit de auto aan Voorburcht werd een radio/cd-speler ter waarde van enkele honderden guldens meegenomen. Drankrijders aangehouden GOES - Op de Westsingel in Goes is in de nacht van zaterdag op zondag een 39-jarige Goese automobilist aangehouden voor rijden onder invloed. De man had ruim drie keer meer gedronken dan is toegestaan. Hij kreeg een dagvaarding uit gereikt. Ook is zijn rijbewijs ingenomen en kreeg hij een rij verbod van zeven uur opgelegd. Een nacht eerder werd een 33-jarige vrouw uit de gemeente Borsele op de Van de Spiegel straat in Goes om dezelfde reden aangehouden. Zij had drie ënhalf keer meer gedronken dan is toegestaan. Dat kwam haar op een rijverbod van negen uur te staan. Ook haar rijbe wijs werd ingetrokken en ze kreeg een dagvaarding. Politie deelt bekeuringen uit MIDDELBURG -Depolitie heeft zaterdagmiddag in Middel burg, bij een controle die tussen half drie en drie uur werd ge houden, acht bekeuringen uitgedeeld. De politie bestrafte het rijden zonder helm. het rijden zonder bromfietscertificaat, wildplassen en het drinken van alcohol op de openbare weg. Streep verf op auto MIDDELBURG - Een auto die geparkeerd stond in de Ooster- scheldestraat in Middelburg is zondag besmeurd met verf. Over de rechterkant werd een streep geschilderd. Drankrijder krijgt rijverbod ZIERIKZEE - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd om streeks half vijf een 19-jarige inwoner van Schouwen-Duive- land aangehouden op de Weg naar de Val in Zierikzee wegens het rijden onder invloed. De man kreeg een rijverbod van acht uur opgelegd en zijn rijbewijs werd ingenomen. Inbraak restaurant Scharendijke SCHARENDIJKE - Inbrekers hebben in de nacht van zater dag op zondag de gokkast van een restaurant in Scharendijke opengebroken en leeggehaald. De buit bedraagt enkele hon derden guldens. MIDDELBURG, Stadsschouwburg Tour Unlimited, met Het Groot Niet Te Vermijden, met Louis Kockel- mann (zang, gitaar), Peter Tinke (toetsen), Martin Bakker en Sjoerd Plak (gitaar, basgitaar) en Jochem Kroon (slagwerk). Licht van Bregje Coolegem. vormgeving Henk Jan Kamerbeek, kostuums Gerda Knui- ver. doorWillem Nijssen Het Groot Niet Te Vermijden (al een paar jaar zonder Dansorkest) heeft een grote kring van liefhebbers opge bouwd. En die zaten allemaal bij de vanwege ziekte uitgestel de voorstelling, want een optre den van Het Groot Niet Te Ver mijden laat je hoe dan ook niet schieten. Daarvoor zijn ze - jaar na jaar - veel te leuk geworden. Een optreden van dit fameuze orkest is in feite één grote paro die, een kettingreactie van mu zikale persiflage. Geen genre en geen roem ontsnapt aan het be spotten. De humor ligt er soms nogal dik bovenop, maar het muzikale vakmanschap blijft onbetwist. Louis Kockelmann is de grote gangmaker, maar uit eindelijk is heel het kwintet wel in voor een geintje. Het begint al goed met een aar dige travestie: Louis Kockel mann als bejaarde (jazzzange res (Mr. Wonderful en I say a little prayer for you), die een beetje kippig over het toneel dwaalt en moeite heeft om met zo'n 'kort rokje koket op een trapje te gaan zitten. Gevolgd door een optreden van een groep urologen die onder de naam The Incontinental Singers een twee tal mooie a capella nummers brengen. In één daarvan, Beau tiful Kate, wordt zelfs stotte rend gezongen. Volgen nog Blue Hawaiian Moonlight (onverstoorbare sli- de-gitaar in regen, storm en donderslag), Blind Date (schit terende persiflage op de Neder pop) en een lang Indisch sprook je met dwaze Shiva-dans onder het liedje Alïbays take the weather with you. Een Vene- tiaanse gondelier zingt uit volle borst een Marco Borsato-imita- tie (uit zijn Italiaanse' tijd) en drie cowboys spelen de country- blues in Turning loose. En pas dan is het pauze, en hebben we al een flink stuk van het spec trum muzikaal op een aansteke lijke wijze belachelijk gemaakt zien worden. Aanstekelijkheid is wel het geheim van Het Groot Niet Te Vermijden. Die mannen hebben echt plezier in wat ze doen, en maken er echt werk van om op een speelse wijze met mu ziek om te gaan en er de grap en de grol in te vinden. Na de pauze is het pas echt tijd voor verschil lende hoogtepunten. Eerst een verlopen jazz-zanger (even moest ik aan Chet Baker denk en) in een knap arrangement Ho w deeply I adore you. Na een dwaas Oostenrijks jodelonder- deel komt dan een groepje zeer oude muzikanten een Latijns- Amerikaanse sessie doen. Lach wekkend en toch bijna vertede rend, die stijve danspasjes van zo'n oudje, maar heel mooi ge speeld en gezongen. Absoluut hoogtepunt voor mij was het Arbeitsliedvan de Duit se communisten (uit 1929), dat eindigde met een schitterend slagwerkstuk, opgebouwd uit klinkende steeksleutels, schep pende geluiden in een kruiwa gen, slagen op een oliedrum. Het ziet er zo eenvoudig uit, maar dat is echt professioneel werk. Tenslotte mocht Cor van Ton- ni'ngen - imitatie van een goed kope succeszanger - de avond besluiten met een paar stevige meeklappers. Zo'n avond met Het Groot Niet Te Vermijden is muzikaal en theatraal bijzon der onderhoudend, vlot vorm gegeven, goed belicht en op een bepaalde manier zeer verfris send door het aanhoudende re lativeren van commercie en suc ces. Uitvoering Kerkkoor RENESSE - Het Hervormd Kerkkoor in Renesse geeft za terdag 11 maart in de Jacobus- kerk in Renessse de jaarlijke uitvoering. Het koor verzorgt onder leiding van Janny Lemsom twee pro- grammablokken. In het eerste deel komen de reli gieus getinte werken aan bod en het tweede blok biedt een keus uit het werelds repertoire. Ver dere medewerking aan deze avond wordt verleend door het dames barbershopkwartet Side by Side, de regionale cabaret groep Kant'ooi, Ans van Kreve len met een pianorecital en organist Kees Groenleer. De uit voering begint om 20.00 uur. foto Lex de Meester Skater Gijs Peetsold uit Middelburg in actie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 23