Derby krijgt sensationeel slot Museeuw voelt zich een maniak Rens Blom verguld met bronzen plak Timmer doet haar reputatie eer aan Hoek vergist zich in veerkracht van Kloetinge Tsjmil wint in Kuurne Zorgen nemen toe HVV'24 krijgt Tjoba voorlopig uit Eerste crosstitel Druk op Van Gaal Bijrol Nederlandse Wallace steelt show voor Arnemuiden weer wat lucht degradatienood JohnVermeule neemt toe atleten op EK in IJzendijke door Frans Dreissen GENT - Trots en teleurstel ling streden hevig om voor rang. Rens Blom (22) was na afloop van de EK finale pols- stokspringen nog een tikkel tje confuus. De Sittardenaar wist ook niet zo goed wat hij ervan moest denken. Verguld met brons? „Ja, prachtig! Maar er zat nog zoveel meer in. Ik wilde gewoon winnen." Rens Blom kromde zijn lijf in de eerste poging over 5.60 meter en behaalde daarmee zeer verrassend Europees brons. Barstende hoofdpijn had hij aan zijn acrobatisch kunstje overgehouden. Maar tegen zoveel geldingsdrang hielp geen enkel aspirientje. „De fysieke en psychische belasting, de stress en de druk. Ik heb zeker een week nodig om bij te komen." Het blinkende collier ver goedt echter veel. Brons, wie had dat gedacht. Een finale was immers zijn uitgespro ken doel, het podium slechts eeti onuitgesproken droom. „Maar toen de Duitse topfa voriet Tim Lobinger zijn aanvangshoogte miste, kwa men de medailles ineens wel heel dichtbij." Tol De worstelingen op 5.50 me ter (drie beurten) eisten hun tol. De hoogte van 5.70 meter was na een succesvolle tus senstop op 5.60 meter te veel gevraagd. Plaats nummer drie dus slechts.Ik heb ge vochten voor wat ik waard was." Goud.werd opgeëist door Alex Averbuch uit Is raël (5.75 m), zilver door de Zweed Martin Eriksson (5.70 m). Twee jaar geleden, tijdens de EK-indoor in Valencia, be reikte Rens Blom met 5.55 meter niet eens de finale. Za terdag beklom hij met luttele vijf centimeter meer het ere- schavot. „Mijn eerste me daille in een internationaal toernooi als senior. En daar om een heel bijzondere." Een enkeling ziet in Blom mis schien een Europese krui meldief, refererend aan de absentie van gerenommeer de namen als Stolle, Galfio- ne, Tarasov, Gataullin en ui teraard maestro Boebka. „Maar hij flikt het hier toch maar. Hij piekt op het juiste moment," aldus bondscoach George Friant. „Deze plak pakt nooit meer iemand hem af." Gent werd een sprong uit de anonimiteit voor Rens Blom, die al een poos hunkert naar erkenning. Hij werd vorig jaar al eens door de bond af geschilderd als mentale bre kebeen en gepasseerd voor de WK outdoor. Zaterdag nam hij, na een jaar geploeter, op sportieve wijze revanche. „Ik voel me goed, constanter, zelfverzekerder. Ik kan zeker nog een hoop verbeteren, maar de basis is goed." Blom is professioneel bezig. In Nederland was hij veroor deeld tot een eenzaam top sportleven en realiseerde hij zich dat topatletiekpresta- ties bij gebrek aan accommo datie amper nog kunnen gedijen. Omwille van de sportieve scholing verkast hij daarom vier dagen per week naar Duitsland. Daar. in polshoogmekka Leverku- sen, kijkt hij onder leiding van de Pool Laszek Klima de kunst af van de omhoogge- schoten Duitse lichting. Marianne Timmer door Jan Dagevos KLOETINGE - In oktober van het vorig jaar gaf het verschil in kwaliteit de doorslag bij de Zeeuwse derby tussen Hoek en Kloetinge. De Zeeuws-Vlaamse ploeg werd gekleineerd: 0-4. Bij de return zaterdag toonde Hoek zich negentig minuten lang minstens de gelijke van de ri vaal. Toch stond Hoek ook nu met lege handen, omdat Kloe tinge in de slotfase veerkracht toonde: 4-3. „Technisch en taktisch zat het bij ons prima in elkaar", stelde Hoek-trainer Frans Vermeulen „maar we waren niet meedo genloos genoeg. De gevolgen waren desastreus. Hoek verspeelde in de 89e en 90e minuut een 3-2-voorsprong. Eerst zorgde Arjan Human voor 3-3 en vervolgens schoot Ronald Zuijdwegt de 4-3 tegen de tou wen. Vermeulen: „Dan kun je wel roepen dat je over negentig minuten te weinig hebt gekre gen, maar dat telt niet. We heb ben weer nul punten, waardoor de klok nu op twee voor twaalf staat." Hoek bivakkeert na 17 duels met 16 punten op de twaalfde plaats en zal dit seizoen nog hard moeten knokken voor lijfsbehoud. „Toch degraderen we niet", verkondigde voor zitter Roelof Ruules. Vermeulen was al even stellig: „Ik ben ervan overtuigd dat we op ei gen kracht in die hoofdklasse blijven." Burenruzie Voor de Zeeuwse voetballief hebber is het te hopen dat Hoek het hoofd boven water houdt. Dan blijft de derby in stand, hetgeen iedereen zeker n a zater- Wereldtitel voor Van der Wielen BERLIJN - Leon van der Wielen is dit weekeinde in Berlijn we reldkampioen schaatsen ge worden bij de Senioren A (30- tot 35-jarigen). De rijder uit Zierikzee keert vandaag met vijf gouden medailles en een zil veren terug uit Duitsland. De 31-jarige Van der Wielen startte zijn triomftocht zater dag op de 500 meter. Doordat hij het huidige seizoen veel mara thons had gereden, waren zijn kortere afstanden - met name de 500 meter - er vooraf op de trai ningen bij ingeschoten. In Ber lijn knalde hij zijn beste sei zoenstij dop de 500 meter echter op de borden: 40.31 seconden. Daarmee werd hij tweede op die afstand en de eerste medaille was binnen. Later op de dag schaatste Van der Wielen op de 3 0 0 0 meter een persoonlijk record (4.14.08), dat meteen goed was voor de gou den medaille en de eerste plaats in het tussenklassement. De lei dende positie zou hij op de twee de wedstrijddag niet meer af staan. Die tweede dag startte hij met opnieuw een eerste plaats. Op de 1500 meter reed hij een tijd van 2.02.30, enigszins tegenval lend maar wel voldoende voor zijn tweede gouden medaille. Op de 5000 meter schaatste Van der Wielen vervolgens een tijd van 7.19.72, een wereldrecord bij de Senioren A De vorige mondiale toptijd stond op naam van Rob van Meggelen. Het betekende Vari der Wielens derde afstandsoverwinning, maar belangrijker: hij stelde zijn eerste wereldtitel veilig. KUURNE - Andrei Tsjmil heeft Kuurne-Brussel-Kuurne ge wonnen. De renner van Lotto, vorig jaar winnaar van de we reldbeker, behaalde zijn eerste overwinning van dit seizoen. De Belg Geert van Bondt van Farm Frites kwam als tweede over de finish. Jaan Kirsipuu eindigde als derde. De 3 7-j arige Tsjmil ontsnapte in de laatste meters uit een kop groep van vijftien met onder an deren Frank Vandenbroucke, in gezelschap van drie ploeggeno ten, Peter van Petegem en Peter Farazijn. Tsj mil kreeg met zij n eerste zege van dit seizoen de bevestiging dat zijn conditie goed is. „In de Omloop ging het ook al lekker, maar toen miste ik de beslissen de ontsnapping. Nu zat ik er wel bij. In de slotmeters heb ik mijn kans gepakt." ANP dag als een zegen moet beschou wen. Kloetinge en Hoek scho telden de 1300 toeschouwers niet het beste voetbal voor, de 'burenruzie' was boeiend van wege de passie, de strijd, de fou ten en de goals. Kloetinge zette i n de openings minuten met keiharde tackles van Johan de Goederen op Geert de Poorter en Patrick Naudts (beiden vielen later uit) de toon. De overtredingen, die onbe straft bleven, kwamen voort uit onmacht. Hoek had de oppo nent de eerste twintig minuten in de tang. De Zeeuws-Vlamin gen verstoorden de opbouw bij Kloetinge. Daarnaast had Wou ter Labrujère geen vat op rech termiddenvelder Bart Poppe. De Belg was verantwoordelijk voor de openingstreffer. Na een pass van De Poorter ontsnapte hij aan de aandacht van Labru jère, waarna hij de bal hoog in de touwen joeg, 0-1. Kloetinge kon hierna enigszins gelukkig aanhaken, omdat in de 22e minuut de bal na een af standsschot van Alex Lourens via het bovenbeen van Labrujè re langs doelman Glenn van Wijnsberghe in het doel ver dween. Er ontspon zich een heerlijke wedstrijd, waarbij beide teams over en weer kan sen kregen. Nog voor de pauze kwam Hoek andermaal op voor sprong, toen Geert van Eenoo ui t een vrije trap van Geert Bos- schaart raak kopte, 1-2. In de tweede helft herhaalde dit scenario zich nog een keer. Na dat Arjan Human na een misser van Van Eenoo voor 2-2 (5 le mi nuut) had gezorgd, hielp John Bentschap Knook de gasten in de 61e minuut voor de derde keer aan een voorsprong. „Zo iets mag je natuurlijk nooit meer uit handen geven", vond Vermeulen. Hoek. dat in die fase Geert de Poorter en Patrick Naudts al strompelend had zien afhaken, maakte echter twee inschat tingsfouten. De ploeg verkeek zich op de veerkracht van Kloe tinge en trok zich bovendien te veel terug in de eigen loopgra ven. Dat laatste was op zich nog niet zo erg geweest als de verdedi ging als een huis had gestaan, maar afgezien van Geert Bos- schaart was dat zeker niet het geval. Rechtsback Birgen Baes was veel te traag, terwijl man dekker Van Eenoo goede mo menten afwisselde met slechte. Eerst tastte hij kort na rust mis bij een diepe bal (doelpunt Hu- man) en in de slotfase gaf hij Human te veel ruimte. De spits van Kloetinge kon hierdoor eerst voor 3-3 zorgen en gaf kort daarna de aanzet tot 4-3. Het was Human, die na goed door zetten van Marcel Lourens te gen de keeper opschoot, waarna Zuijdwegt de bal alsnog in het doel kon werken, 4-3. Kloetinge-Hoek 4-3 (1-2). 9. Bart Poppe 0-1, 22. Wouter Labrujère 1- 1, 40, Geert van Eenoo 1-2, 51. Arjan Human 2-2, 61 John Bentschap Knook 2-3,89. Arjan Human 3-3, 90. Ronald Zuijdwegt 4-3. Scheidsrech ter 1. Roeland (Sleeuwijk). Gele kaart: Geert de Poorter, John Bent schap Knook (beiden Hoek) en Wou ter Labrujère (Kloetinge). Aantal toeschouwers: 1300. pagina 14:ontgoocheling groot bij spelers Hoek ■MM SEOUL - Coach Egbert van 't Oever wijst haar de weg, maar Marianne Timmer bepaalt zelf wat goed voor haar is. Niemand hoeft haar te vertellen op welke momenten ze goed moet schaat sen. Die kunst beheerst ze maar al te goed. Zondag voegde ze een nieuw hoogtepunt toe aan haar staat van dienst. Op de WK sprint in Seoul veroverde de Sappemeerse brons. Nog nooit eerder eindigde Tim mer zo hoog op een WK sprint. Vorig jaar, vierde, was haar bes te prestatie tot nu toe. De 25-ja- rige schaatsster uit de Sanek- ploeg deed in Zuid-Korea haar reputatie van onberekenbaar, maar nooit te onderschatten eer aan. Al het hele seizoen reed Timmer niet op haar niveau. Soms liet ze zich kennen, zoals bij de wereld bekerwedstrijden in Warschau. Daar reed ze de 1000 meter op zaterdag belabberd, in de ne gentiende tijd. Getergd gleed ze een dag later op de dezelfde af stand naar de winst. „Dat is Ma rianne", zei Van 't Oever des tijds. „Uitzonderlijke klasse." Van 't Oever vroeg in de Poolse plaats al om enig krediet voor schaatsers uit de buitencatego rie. „Sommigen verdienen dat. Ik denk Marianne ook." De tweevoudig wereldkampioene op de 1000 meter en olympisch kampioene (1000 en 1500 meter) vond zondag zelf haar bronzen plak het maximaal haalbare. „Meer zat er dit weekeinde niet in. Ik ben nog niet in vorm. Ik zit er tegenaan. Dit weekeinde had ik nodig om volgende week in Nagano»beter te zijn." In Japan komt ze terug in de M-wave, waar ze het mooiste succes uit haar loopbaan meemaakte: de twee gouden olympische me dailles. „Best leuk om daar weer te zijn, maar de omstandighe den zijn nu totaal anders." Desondanks gaat het om een be langrijk toernooi, waarop ze haar wereldtitel op de kilometer verdedigt. Ongetwijfeld is Tim mer daar net zo goed of sterker dan in Seoul. „Volgende week kan ik beter zijn. Ik leef het hele jaar naar deze toernooien toe. Ik kan me niet elke'week maxi maal voorbereiden, ik zoek mijn wedstrijden uit. De rest probeer ik technisch zo goed mogelijk te rijden." Zondag liet Timmer van zich spreken met een uitmuntende 1000 meter. Na drie afstanden bezette de Nederlandse slechts de vijfde plaats. Met de tweede plaats op de kilometer schaarde ze zich op het podium naast de Duitse Garbrecht, die haar titel prolongeerde, en de Ameri kaanse Witty. Opa Veelbetekenend was haar lof achteraf voor haar trainer, met wie het zo goed klikt. „Egbert vult dingen aan die ik mis. Hier in Seoul huurde hij na aankomst een auto om zelf vier keer van hotel naar de baan te rijden. Zo kende hij de weg en voorkwam hij dat we uren voor niets in de bus hoefden te zitten." Van 't Oever kon er wel om la chen. „Ik ben hier een week, en weet beter de weg dan de chauf feurs hier." Over zijn band met Timmer deed de 72-jarige coach luchtig. „Ze kan goed met opa opschieten." Trots was hij: „Ze heeft hier bewezen een enorme topper te zijn, die nog eens we reldkampioene sprint kan wor den." Die ambitie deelt Timmer met Andrea Nuyt, de Nederlands kampioene. Nuyt werd vooraf aangemerkt als een van de kans- hebsters op een podiumplaats. Zaterdag moest ze die gedachte opzij zetten. Voor het ingaan van de eerste bocht gleed de schaatsster uit de kernploeg van Gerard Kemkers onderuit. Waar Timmer op de juiste mo menten piekt, daar gaat Nuyt op de verkeerde momenten onder uit. Normaal valt de sprintster nooit, maar op de Spelen in Na gano (500 meter) en dit week einde was het raak. Mede door haar val moet Nederland vol gend j aar een rij dster minder af vaardigen naar de WK sprint. Om vier startplaatsen te behou den, moesten drie Nederlandsen een plaats bij de eerste twintig bemachtigen. Marieke Wijsman (18e) lukte dat. Frouke Oonk (22e) niet. ANP pagina 21: nachtmerrie dreamteam Mueller Alex Lourens (links) probeert Geert Bosschaart van zich af te schudden. Daan Boydens kijkt toe. foto Willem Mieras Meest gelouterde Belg schrijft ook Omloop Het Volk op erelijst door Frits Bakker LOKEREN - De fiets zit bij Johan Mu seeuw in het hart. De 34-jarige Belg werd twee jaar geleden in Parijs-Rou- baix geveld door een zware val, maar is dankzij zijn liefde voor de sport op het hoogste niveau teruggekeerd. De drang om weer met de besten mee te doen, heeft de rest gedaan. Johan Museeuw is na zaterdag weer de gevreesde specia list van de klassiekers. Dat zalige ge voel verleidde hem tot een emotioneel betoog. „Ik kan dit alleen omdat ik hou van mijn sport", verklaarde hij na zijn solozege in de Omloop Het Volk. Hij trok de blik van een filosoof, zette de koerspet iets naar achter en vertelde van hoe ver hij is gekomen. En na een korte stilte in zijn verhaal over de wed strijd zei hij, wijzend op de borst: „Het is dat de fiets nog altijd hier zit, anders had ik nooit meer zo kunnen rijden." Wat was er ook weer gebeurd met Mu seeuw? Hij was gevallen op de kasseien van Parijs-Roubaix in 1998, de knie had het begeven en door een verkeerde behandeling liep hij een levensbedrei gende infectie op. „Ik was een mense lijk wrak", zei hij vorig jaar met gevoel voor dramatiek, toen hij zijn plaats in het peloton weer had ingenomen. Het was nog lang niet de echte Mu seeuw, die van 1999. De onberekenbare Vlaming, in zijn lange carrière één keer wereldkampioen en winnaar van acht wedstrijden voor de wereldbeker, kwam in de grote klassiekers nog net iets tekort. „Dat heeft me aangespoord om nog harder te werken", zei hij na de Omloop van zaterdag. „Ik heb mania kaal getraind om te komen waar ik nu ben." Het resultaat was indrukwek kend. Met een korte solo in de finale liet Museeuw drie medevluchters achter, van wie de Duitser Steffen Wesemann tweede werd voor Servais Knaven en Franco Ballerini. Grimmig Hij had er alles voor over gehad om zijn gram te halen. „Wat geweest is, wil ik van me afzetten", zei hij met een grim mig trekje om de mond. „Er zijn nog zo veel andere mensen die leed hebben meegemaakt." Niemand durfde hem Johan Museeuw heeft zich losgemaakt van zijn mede-vluchters en is op weg naar de eindzege in de Omloop Het Volk. foto Benoit Doppagne/RTR verder nog te vragen naar de somberste periode uit zijn wielerloopbaan. En ze ker niet naar de valse insinuaties over dopinggebruik (volgens het Franse l'Equipe de oorzaak van zijn moeizame revalidatie) en dreigbrieven van vijan dig gezinde wielerfans. Johan Museeuw fietst weer met twee benen. Dat gevoel had hij vorig j aar niet meer gehad, maar dankzij ver doorge voerde krachttrainingen en lange strandtochten op de mountainbike had hij de kracht in zijn zwakste been te ruggekregen. En Museeuw zit anders op de fiets Hoe anders? „Ik zeg er niets over, dat is voor anderen om uit te zoe ken." Het meest in het oog springt, dat hij een kleiner verzet trapt. Patrick Lefevere, zijn manager: „Johan ging op de Vlaamse heuvels altijd met de zwaarste molen omhoog. Hij deed het vandaag met een iets kleiner verzet, iets meer op souplesse." Alles had hij in het voorjaar al gewon nen, behalve de openingskoers van het jaar. De meest gelouterde Belg in het huidige profpeloton had er zijn zinnen op gezet om dat smetje weg te werken. Op de korte klimmen van de Vlaamse Ardennen trapte hij zaterdag minstens zo hard als zijn concurrenten, op de laatste kasseistroken reed hij ze alle maal uit het wiel. Met vier man waren ze toen nog over. De Nederlander Servais Knaven had nog net aangepikt toen Museeuw op zo'n 25 kilometer van het einde de aanval opende. De Duitser Wesemann en de Italiaanse kasseienvreter Ballerini kwamen later aansluiten. Alle anderen waren uitgeteld. Het was toch al zo anders dan anders op de Vlaamse wegen. De milde voorjaars zon dompelde het peloton zaterdag in een ongekende rust en stond een vroege schifting in de weg. De Fransman Gou- venou was zowat de enige vluchter in de aanloop naar de heuvelzones. Daar, na de Muur van Gerardsbergen, werden de eerste serieuze prikken uitgedeeld. Counters De agressie van Frank Vandenbroucke („ik ga laten zien dat ik de sterkste ben") werd snel beteugeld. Het Mapei- blok met Museeuw, Steels en Nardello counterde gevat en droeg daarna het gewicht van de finale. Zeventien man, onder wie Tristan Hoffman, Jo Planck- aert, Daniële Nardello en Romans Vain- steins, raakten weg uit de greep van het peloton in de zone van de Molenberg. De voornaamste achterblijvers: Van denbroucke,, Tsjmil en alle Raboban- kers. Toen het erop aankwam, bleek Mu seeuw niet te stoppen. Met een korte de marrage liet de Belg drie medevluch ters (Wesemann. Knaven en Ballerini) ter plekke. Op de eindstreep had hij een voorsprong van een kleine minuut. „We hebben achter hem met drie man volle bak gereden, maar kwamen geen meter dichterbij", zei Knaven, die in de sprint voor de tweede plaats door Wesemann werd verslagen. WKIEUBI M van onze sportredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13