Zeeuwse politie-inzet EK beperkt Agenda van Van Gelder laat uitjes toe PZC Telers vormen front tegen vorst zeeland 19 Mleen hulp bij grenscontrole Waterwingebied bij Ouddorp wordt wilder Een week van het leven van de commissaris ZMF vindt Poelplan nauwelijks duurzaam Axelaar licht grieven over verkeerssituatie smalle Kerkdreef toe zaterdag 26 februari 2000 in door Maurits Sep MIDDELBURG - De Zeeuwse politie hoeft tijdens de finale van het Europees kampioen schap voetbal geen motoragen ten en ME'ers af te staan voor ordehandhaving. Die toezeg ging heeft commissaris van de toningin W. van Gelder gekre ten van de Commissie Bijstand EK 2000. De finale van het EK wordt op 2 juli gespeeld in Rotterdam. Van Gelder had geprotesteerd tegen le inzet van Zeeuwse agenten, omdat een dag eerder de school vakanties in Zuid-Nederland beginnen. De politie Zeeland heeft dan alle eigen mensen no dig om in Zeeland zelf de orde en veiligheid te handhaven. Dat is dit jaar extra belangrijk, omdat Zeeland voor het eerst in het hoogseizoen geen extra agenten uit andere regio's krijgt. In een brief aan de Statencom- e8e missie algemeen bestuur laat Van Gelder weten dat de voor zitter van de Commissie Bij stand EK is gezwicht voor zijn protest. Het concept-plan voor de inzet van politie tijdens het voetbaltoernooi zal worden aangepast aan de zomervakan ties. Korpschef M. A P. Dierckx van de Politie Zeeland ging er een maand geleden al vanuit dat hij geen agenten hoeft af te staan voor het EK 2000. Zijn korps zou aanvankelijk tien procent van de mensen, zo'n tachtig agenten, moeten uitlenen om de orde rond wedstrijden in Rot terdam te helpen handhaven. Voor het Pinksterweekeinde, normaal het drukste weekeinde van het jaar in Zeeland, was de Politie Zeeland al vrijgesteld van bijstand. Van Gelder wijst de Statencom missie erop dat de Zeeuwse poli tie wel kan worden ingezet voor grensoverschrijdende contro les. Het EK wordt georgani seerd door Nederland en België en ook in bijvoorbeeld Brugge worden wedstrijden gespeeld. In een speciaal hiervoor opge steld Verdrag van Bergen op Zoom is geregeld dat in spoedei sende gevallen de Zeeuwse poli tie kan worden opgeroepen voor grenscontroles. OUDDORP - Waterwingebied |e" Middel- en Oostduinen bij Oud- "e" dorp krijgt weer het natuurlij ke, drassige uiterlijk dat het vroeger had. Hierdoor krijgt watermaatschappij Delta Nuts bedrijven een grotere buffer om aan de groeiende vraag naar water te voldoen. Nu nog wordt het duingebied doorsneden door keurig rechte kanaaltjes voor de waterwin ning. In de nieuwe situatie moe ien er meertjes ontstaan, temid den van drassige grond. De '50.000 kubieke meter zand die in het tweehonderd hectare gro te terrein wordt uitgegraven, komt op een bitumen dijk in het duinlandschap. Daarop wordt helmgras geplant. Delta Nuts bedrijven laat in het waterwin gebied ook een nieuw pompsta tion bouwen. Dat gaat werken met een nieuwe membraanfil- tertechniek die het water nog beter zuivert. De totale investe ring voor het project bedraagt 25 miljoen gulden. Dinsdag wordt in strandpaviljoen Paal 10 in Ouddorp het officiële startsein gegeven.AJVP Fruittelers bekijken het nieuwe zoetwaterbassin voor beregening, dat door hun gezamenlijke inspanning tot stand kwam. foto Peter Nicolai Wapen tegen bevriezing dankzij waterbassins altijd beschikbaar door Frank Gijsel AARDENBURG - Zeeuwse fruittelers hebben weer ver trouwen in de toekomst. Met een beregeningssysteem dat tijdens vorstperiodes voor een laagje ijs op de bloesem zorgt, hopen de telers hun oogst te verbeteren. De bassins waaruit het zoet water wordt gepompt, werden vrijdag in Aardenburg gepre senteerd. Achtentwintig Zeeuwse fruit telers die verenigd zijn in de Coöperatie Zoetwatervoor ziening Zeeland (CZZ) pakten enkele jaren geleden het idee op om gezamenlijk te investe ren in een beschermingsme thode tegen vorst. In de win termaanden, als er veel neerslag valt, wordt het op pervlaktewater in Zeeuws- Vlaanderen opgepompt in spe ciale bassins. In het voorjaar kan er dan bij nachtvorst van uit die bassins worden bere gend. ..Het water bevriest op de bloesem en beschermt deze; onder het ijslaagje wordt de temperatuur nooit lager dan nul graden", legt teler J. Flik- weert uit Aardenburg het principe uit. Daardoor vriezen de tere knoppen niet stuk. Aanleiding voor de gezamen lijke aanpak was de nacht vorst tijdens het voorjaar van 1997. „Dat gaf ons een enorme klap, met het gevolg dat de kwaliteit en opbrengst slecht waren", vertelt W. de Jager, voorzitter van CZZ. „Met de realisatie van dit sys teem kunnen we het verlies nu tot het minimum beperken. Tijdens het laatste decennium van de vorige eeuw hebben we zeker vijf jaar met schade ge had. Dat mag niet meer voor komen." J. Flikweert had in 1997 even eens behoorlijk wat schade. ,Ik was direct voor dit idee van beregening als middel tegen de nachtvorst gewonnen." Dit jaar is begonnen met het graven van de bassins en het leggen van folie in de bakken. Daarnaast is men druk doende met het aanleggen van regen installaties in de boomgaar den. Locaties Hoofdaannemer firma De Feyter uit Biervliet en Yerseke Milieubeheer hebben onder leiding van Arcadis Heidemij op een zestal locaties het werk ter hand genomen. Ondersteu ning werd verleend door de ZLTO. Voor de financiering werd een beroep gedaan op zo genaamde subsidie van de wa terschappen en van de Europese Unie. De gemeenten hebben drieduizend gulden per aangelegd bassin toege zegd. door Richard Hoving MIDDELBURG - Een vaartocht op de Grevelingen met Staatsbosbeheer en een gastrol in het radioprogramma Muis Leeuw van Omroep Zeeland. De agenda van de commissaris van de koningin W. T. van Gelder staat het toe. Van alle Nederlandse commissa rissen heeft hij de minste taken bin nen het provinciaal bestuur. Naast bij de wet geregelde rijks- en provincietaken heeft iedere commis saris werkzaamheden die hem door de gekozen leden van het college van Ge deputeerde Staten zijn toegeschoven. De commissaris van Overijssel houdt zich bezig met vernieuwing van het profiel van de provincie en coördi neert de lobby richting Den Haag en Brussel. In Flevoland heeft de cdk de porte feuilles voorlichting en Interprovin ciaal Overleg onder zijn hoede. De zes Zeeuwse gedeputeerden heb ben geen politieke taken onderge bracht bij de commissaris van de ko ningin. „Meedenker indien gewenst", MIDDELBURG - Woensdag, 1 sep tember 1999: Gastrol bij het radiopro gramma Muis Leeuw van Omroep Zeeland. Bespreking met ABN Amro Amster dam over de gevolgen van de liberali sering van de Europese markt voor Nutsbedrijven en ontwikkelingen in de watersector. Toespraak voor een aantal serviceclubs over Zeeuwse identiteit. Donderdag, 2 september: Gesprek met burgemeester Lonink van Sas van Gent. Gesprek met de gewestmanager van het Rode Kruis. Beëdiging nieuwe korpschef Regiopolitie Zeeland. Bij wonen van het muziektheater de Re publiek der Negatie in Hulst, onder deel van het Festival van Zeeuws- Vlaanderen. Vrijdag, 3 september: Opening nieuw gebouw en jubileumviering Hydro Agri Sluiskil. Zaterdag, 4 september: Opening van het Festival van Zuid-Beveland in El- lewoutsdijk Maandag, 6 september: Gesprekken met de burgemeesters van Terneuzen en Tholen. Dinsdag, 7 september: Bezoek aan de gemeente Oostburg met het college van Gedeputeerde Staten. Bron: 'Overzicht van werkzaamheden in het verslagjaar' in Jaarverslag commissa ris van de koningin 16 september 1998-15 september 1999 heeft Van Gelder zijn optreden binnen het college van GS eens omschreven. Hij heeft zich erbij neergelegd. „Ik heb mij gevoegd naar de wensen van het college ten aanzien van de taken en de rolverdeling", zei hij begin vorig jaar tegenover de PZC. De gekozen le den stellen dat de commissaris 'in de eerste plaats beschouwd moet worden als een vertegenwoordiger en pleitbe zorger van de provincie'. Plet is een magere rol in vergelijking met bijvoorbeeld zijn collega F. Hou- ben in Noord-Brabant. Houben be kleedt volgens zijn woordvoerder A Reijnen de rol van 'voorzitter plus'. „Houben zit niet alleen college- en Statenvergaderingen voor, maar is ook direct betrokken bij alle belang rijke projecten binnen de provincie." Reijnen verwijst naar de discussie over de toekomst van Noord-Brabant „Daarbij was Houben nadrukkelijk aanwezig. Tijdens de laatste college onderhandelingen in Brabant is de rol van 'voorzitter plus' vastgelegd in de portefeuille bestuurlijke coördinatie. Ook in Friesland wordt meer belang gehecht aan de commissaris. De cdk heeft naast zijn voorzitterswerk nog andere belangrijke taken, meldt de provinciale website. „Hij behartigt de belangen van Fryslan in Den Haag en in Brussel, en hij gaat regelmatig op werkbezoek bij Friese gemeenten. Wanneer dat nodig is, bemiddelt hij bij bestuurlijke problemen in de pro vincie." Nevenfuncties De rijkstaken van een commissaris zijn burgemeestersaangelegenheden (benoeming en overleg), bezoeken aan gemeenten en waterschappen, en ad visering rond koninklijke onderschei dingen. Provincietaken die de wet voorschrijft zijn het voorzitterschap van het college en Provinciale Staten, en een coördinerende rol op het ter rein van openbare orde en veiligheid. Overige taken van de Zeeuwse com missaris van de koningin zijn blijkens het jaarverslag '98/'99 'contacten met het Koninklijk Huis', 'Algemene be langenbehartiging voor Zeeland', 'Ombudsfunctie' (bemiddeling bij vragen en problemen) en 'nevenfunc ties'. Benoeming Commissarissen van de koningin worden door de kroon benoemd en verdienen ruim 230.000 gulden. Bo venop hun salaris ontvangen ze een bedrag van 31.400 gulden voor onkos ten. De Gelderse commissaris is bin nen het provinciaal bestuur verant woordelijk voor algemeen-juridische zaken en buitenlandse betrekkingen'. De cdk van Noord-Holland combi neert buitelandse betrekkingen met communicatie, facilitair/huisves ting/archief' en het Interprovinciaal Overleg. Taken die in Gelderland en Het leven van Van Gelder bestaat niet alleen uit vergaderen. Noord-Holland door de commissaris worden vervuld, zijn in Zeeland bij verschillende gedeputeerden onder gebracht. Maandag staat het jaarver slag '98/'99 van de Zeeuwse commis saris op de agenda van de Staten commissie algemeen bestuur. Een jaar geleden werd in deze commissie nog gepleit voor een gedeputeerde minder in het dagelijks provinciebestuur en foto Ruben Oreel meer taken voor de commissaris van de koningin. Na de onderhandelingen voor een nieuwe college van GS in maart van datzelfde jaar, kwam het er niet van. door Mieke van der Jagt GOES - De Zeeuwse Milieufe deratie (ZMF) vindt dat de ge meente Goes het woord 'duur zaam' ijdel gebruikt voor de Goese Poel. In de plannen voor de inrichting van het gebied tus sen de Rijksweg A58 en Goes- Zuid, is duurzaamheid volgens de ZMF ver te zoeken. De ZMF vraagt de provincie dan ook de plannen af te keuren. De Goese Poel is het laagst gele gen stuk grond van de hele ge meente. Het ligt een meter tot anderhalve meter lager dan de omliggende gronden. Volgens de ZMF moet de gemeente een dergelijk terrein niet bebou wen, juist nu water steeds meer een leidend principe wordt in de ruimtelijke ordening. Het zou zeer geschikt zijn voor water- buffering. Daarnaast zijn er be langrijke cultuurhistorische- en natuurlandschappelijke waarden in het gebied aanwe zig, die ervoor pleiten de boel open te houden. De ZMF lijkt zich ervan bewust te zijn dat de gemeente de laat ste locatie nooit zal opgeven voor woningbouw en bedrijfs terreinen. „Maar als er dan toch gebouwd moet worden", schrijft de ZMF, „dan zou water een belangrijke rol moeten spe len in de inrichting van het ge bied." Dat zou bijvoorbeeld kunnen door in de laagste delen regenwater en afstromend wa ter uit de omgeving op te slaan. De drassige weidjes zijn boven dien geschikt om een deel (het schoonste) van het huishoude lijk afvalwater te zuiveren. Hoewel de gemeente voordu rend roept dat de Goese Poel duurzaam moet worden ont wikkeld, staan dergelijke duur zame maatregelen nergens in het plan. Hetzelfde geldt voor het bedrij venterrein Poel n, de voorgeno men uitbreiding van het huidige industrieterrein De Poel. Duur zaamheid moet bij de ontwikke ling daarvan, volgens Goes, een belangrijke rol spelen, maar voorwaarden ontbreken in het plan. Over bebouwingsdichtheid staat bijvoorbeeld niets in de plannen en ook het maximum aantal parkeerplaatsen per be drijf is niet vastgesteld. Hoewel gebleken is dat er in de gemeen te Goes zeker draagvlak is voor de principes van duurzame ont wikkeling, wordt met geen woord gerept over parkmana- gement, duurzame inzet van grondstoffen, energie en water, logistiek en distributie en de clustering van bedrijven die el kaar in duurzaamheid kunnen versterken. Zelfs het toepassen van duurzame bouwmaterialen is in de plannen voor Poel II geen voorwaarde. Het dreigt volgens de milieufe deratie allemaal bij mooie woorden te blijven. Gedepu teerde Staten zouden daar vol gens de ZMF een stokje voor moeten steken. Maatregelen rond wedstrijd Kloetinge-Hoek KLOETINGE - Burgemeester D.J. van der Zaag van Goes heeft maatregelen genomen om de streekderby Kloetinge-Hoek dit weekeinde soepel te doen verlopen. Het gaat niet om het oppakken van hooligans of het bewaken van treinen. De brave suppor ters van het Zeeuwse voetbal komen voornamelijk met de au to. Om te voorkomen dat bij het sportpark Wesselo een chaos ontstaat, wordt het Noordeinde in Kloetinge van het sportpark tot aan de Manneeweg voor een dag eenrichtingsverkeer. Het verkeer mag het Noordeinde al leen in noordelijke richting ge bruiken. Bonnenregen op Zeeuwse wegen VLISSINGEN - De afgelopen week zijn bij snelheidscontroles in Zeeland weer duizenden be stuurders bekeurd. Op Walcheren werden 863 be stuurders geflitst voor te hoge snelheid of rijden door rood licht. Omdat ze geen gordel droegen, kregen 208 bestuur ders een bon. In West-Zeeuws- Vlaanderen deelde politie 604 bekeuringen uit voor snelheids overtredingen, rijden door rood licht en het niet dragen van helm en gordel. Oost-Zeeuws- Vlaanderen leverde voor dezelf de vergr i j pen 2890boetesop.Op Tholen werden 418 bestuurders geflitst en op trajecten op deBe- velanden en Schouwen-Duive- land 1431 bekeurd. door René Hoonhorst HULST - Een verbod voor vrachtwagens, éénrichtings verkeer, bredere trottoirs en nieuwe wegbekleding moeten de Kerkdreef in Axel verkeers veilig maken. Axelaar J. Baank liet vrijdag tijdens een hoorzit ting nog maar eens weten wat de gemeente Axel moet doen om de doorgaande straat veiliger te maken. Baank drong de afgelopen maanden in enkele brieven aan op maatregelen en schreef nu ook weer een epistel omdat hij het gevoel had niet serieus geno men te worden. De Kerkdreef- bewoner, die onlangs terug kwam naar Axel nadat hij jaren elders woonde, stelt dat er veel vrachtwagens bij nacht en ontij met gevaarlijke stoffen door de straat racen. Hij stuurde daar om ook brieven naar lokale transportbedrijven, maar die ontkennen dat hun chauffeurs door de Kerkdreef komen. Indi viduele truckers lieten weten al tijd via de Buitenweg of de Buthstraat te rijden, omdat ze boetes zelf moeten betalen. Denderen Bewoner Baank hield echter ook tijdens de hoorzitting vol dat veel vrachtwagens zich niets van een verbod aantrek ken. Zo komen er in de nacht van zondag op maandag zelfs trucks met dubbele opleggers langsdenderen, constateerde hij de afgelopen weken. Baank stelde dat hij niet de enige is met klachten, over lawaai en ver keersveiligheid. Andere buurt bewoners klaagden weliswaar nooit eerder officieel, maar heb ben hem laten weten dat ze eventueel meedoen aan acties als de gemeente binnenkort geen maatregelen treft. Volgens Baank verplicht de Wet Geluidhinder de gemeente de klinkers in de straat te vervan gen door geluidsarmere bestra ting. „De klinkers veroorzaken te veel lawaai en trillingen." De oud-Amsterdammer benadruk te wel dat hij graag in Axel woont, vanwege de 'rust en de perfecte verlichting'. Gemeentesecretaris M. Luijen- dijk-Bergwerf beloofde Baank dat zijn bezwaarschriften vol gens de procedurele weg wor den afgewerkt. Binnen twee maanden zullen burgemeester en wethouders een officieel ant woord geven. Baank kondigde na de hoorzitting aan zijn recht hogerop te zoeken als de ge meente te weinig doet naar zijn zin. „Ik ga desnoods door tot aan de Raad van State." Het ligt overigens niet in de lijn der verwachting dat de Kerk dreef op korte termijn wordt heringericht. Burgemeester W. de Graaf meldde tijdens de raadsvergadering dat er aan wordt gedacht om van de Kerk dreef een 30-kilometerzone te maken. Maar eerst zullen toe- gangs- en uitgangswegen bij de Axelse basisscholen worden be keken. Vrachtwagens met ge vaarlijke stoffen mogen volgens de huidige regels al niet door de Kerkdreef. Bij veelvuldige overtredingen moet de politie worden gevraagd om een strik ter handhavingsbeleid. W. den Heijer manager afslag Colijnsplaat COLIJNSPLAAT - De 39-jarige W. M. den Heijer uit Schevenin- gen wordt de locatiemanager van de Visveiling Colijnsplaat BV, die samen met Stellendam en Scheveningen de United Fish Auctions (UFA) vormt. De UFA heeft de benoeming vrijdag bekend gemaakt. Den Heijer gaat medio maart in Co lijnsplaat aan de slag. Hij heeft voorheen met name gewerkt aan automatisering van visaf- slagen, onder het elektronisch veiling netwerk. Daarvoor heeft hij ook bijgedragen aan de opzet van de mijn in Lowestoft aan de Engelse oostkust. Inmiddels zijn de afslagen in Colijnsplaat, Stellendam en Scheveningen zover geautomatiseerd, dat in april Stellendam wordt aange sloten op het veilingnetwerk. Kort daarna volgen de twee an dere UFA-vismijnen. Uitbater café aangevallen VLISSINGEN - Een 61-jarige uitbater van een horecagelegen heid in Vlissingen is donderdag avond geslagen door een café bezoeker. Dit gebeurde nadat de cafébaas weigerde de 27-jarige man geld te geven. Nadat de man de zaak was uitgezet, vernielde hij het raam. De politie heeft de dader enige tijd later aangehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 65