Amateurs in de bres voor theater Legplaquette voor vrijwilligers Koffieshops in Goes voortaan tot middernacht open Vertraging bouw gemeentehuis kan Schouwen miljoenen kosten zeeland zaterdag 26 februari 2000 s 1 5 Kritiek op hartelozehouding Schouwse raadsleden Brieven schrijven voor Amnesty International Snotneus en horletoet in IJzendijke Vlissingen steunt strijd voor milieu Taganrog Rechter mild bij burenruzie TERNEUZEN - Een geldstraf zou de burenruzie alleen maar verhevigen, dacht politierechter J. Begheyn. Daarom kwam een 62-jarige Terneuzenaar er met een voorwaardelijke straf vanaf. De man moest voorkomen omdat hij tijdens een ruzie over een schuurtje zijn buurman met een stok in het gezicht had geslagen. De verdachte ontkende dit: ,Ik heb me alleen maar verdedigd", zei hij. ,,Ik wilde alleen maar zijn stok ra ken, niet zijn gezicht. Hij kwam met opgeheven stok op me af gestormd, ik had precies hetzelfde gedaan als u met een stok op me af was gekomen." De politierechter was niet overtuigd: „U had ook weer uw huis in kunnen gaan." Hij vonniste een voorwaardelijke boete van driehonderd gulden. Oostburg eist subsidie van GS OOSTBURG - De gemeente Oostburg gaat waarschijnlijk in beroep tegen de uitspraak van Gedeputeerde Staten van Zee land om de gemeente geen subsidie te verlenen voor de ver huizing van transportbedrijf Fieret vanuit Oostburg naar Zuidzande. De gemeente meent voldoende grond te hebben om via de bestuursrechter haar gelijk te halen. GS besloten deze week het bezwaarschrift van de gemeente ongegrond te verklaren en te volharden in hun weigering geen bijdrage van 108.000 gulden te verlenen in de verplaatsing uit de kern van Oostburg, omdat Fieret uiteindelijk niet volgens afspraak naar bedrijventerrein Stampershoek, maar naar de Bruggen- dijk in Zuidzande ging. Wethouder L. Wille kende vrijdag de argumentatie van GS nog niet, maar gaf aan dat gedeputeer de G. van Zwieten hem had toegezegd vast te houden aan de financiële regeling die met Oostburg was getroffen. „Blijk baar heeft hij het binnen het college niet gered." Trio bestraft voor bestelen baas TERNEUZEN - Drie ex-medewerkers van het verhuurbe- drij f Sj aak Moens in Sas van Gent werden vrij dag bij de recht bank in Temeuzen op het matje geroepen voor de diefstal van een grote gereedschapskist. Zij hadden medio oktober de kist met behulp van een busje van het bedrijf en een personenauto van het bedrijfsterrein gesmokkeldmaar vielen al gauw door de mand. Eén van de werknemers, een 28-jarige man uit Ter- neuzen, verklaarde dat hij met de diefstal alleen maar zijn collega, een 24-jarige Terneuzenaar, wilde helpen zich te wre ken op hun gezamenlijke werkgever. Het verhuurbedrijf zou de gratificatie van 24-jarige man met 300 gulden hebben ge kort. Deze laatste gaf een andere versie van het verhaal: hij zou wel hebben meegedaan, maar alleen om zijn collega's te helpen. Politierechter J.T. Begheyn achtte beiden ondanks de verschillende verklaring schuldig en veroordeelde de 28-jari- ge man tot veertig uur dienstverlening en zijn vier j aar j ongere compaan tot vijftig uur onbetaalde arbeid. Een handlanger kreeg bij verstek een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken en een boete van vijfhonderd gulden opgelegd Experiment met garantiefonds OOSTBURG - De gemeente Oostburg is van plan eenderde van haar liquide middelen in een institutioneel garantiefonds te stoppen. Dit levert de gemeente heel wat meer op dan het geld in deposito's te stoppen, wat maximaal drie procent rente opbrengt. Volgens wethouder L. Wille van financiën wijkt de constructie weliswaar iets af van de regels die de raad heeft vastgelegd, maar kleeft er aan deze vorm van kasgeldbeheer geen enkel risico. „Het geld wordt voor drie maanden vastge zet en na die maanden krijg je altijd de ingelegde som terug." De commissie financiën wilde van de wethouder, die het idee nog moest voorleggen aan de rest van het college, de garantie dat het om een 'loepzuivere constructie' gaat, die elke kritiek van de provincie kan doorstaan. „Het is geen Ceteco- of Nuon-constructie, we gaan niet speculeren. Het enige nega tieve is dat je gedurende die drie maanden geen rente ont vangt", reageerde Wille. Ds G. Oberink reikte de legpiaqucttes uit aan Mevrouw P. Dorst-de Jonge en collega-vrijwilliger W. van den Berge. foto Janne Wolterbeek door Piet Kleemans BRUINISSE - Lovende woor den en een legplaquette van de Nederlands Hervormde Ge meente. Dat viel P. Dorst-de Jonge en W. van den Berge vrij dagavond tijdens een bijeen komst in het Nederlands Her vormd verenigingsgebouw in Bruinisse ten deel. Beiden hebben zich jarenlang vrijwil lig ingezet voor het kerkge nootschap. Mevrouw Dorst beheerde zes tien jaar lang (van 1984 tot 1 maart 2000) het kerkelijk mor tuarium. Collega-vrijwilliger Van den Berge was van 1 janu ari 1982 tot 1 januari 2000 ver antwoordelijk voor de kerkte lefoon. Daarvoor was hij actief als kerkvoogd voor de Neder lands Hervormde Gemeente Bruinisse. Beide scheidende vrijwilligers kregen de legpla quette voor bijzondere ver diensten uit handen van predi kant G. Oberink. Verder werd tijdens de bijeen komst afscheid genomen van vrijwilligers A Keijzer (leden administrateur), J. H. van den Berge-Schults (kerkelijk ont vanger) en D. J. Vleugel (lay out kerkblad). Zij kregen een afbeelding van het kerkgebouw overhandigd. Ds. Oberink: „Ik hoop dat de Vissenkerk zo op meer dan één wijze een ereplaats mag inne men." Handen en voeten Vrijwilligers zijn heel belang rijk in het kerkenwerk. stelde ds. Oberink in een korte toe spraak tot de scheidende vrij willigers. „Er wordt weieens gezegd dat kerkenwerk bestaat bij de gra tie van vrijwilligers, maar ik wil die uitspraak toch wat cor rigeren: Kerkenwerk bestaat bij de gratie Gods en krijgt handen en voeten door de vrij willigers. Zo kunnen en willen we jullie hartelijk danken voor de inzet, de bereidwilligheid en de fijne contacten." Vanmiddag wordt tijdens een feestelijke bijeenkomst af scheid genomen van N. Kok- Kik. Zij stak een kwart eeuw lang haar vrije tijd in het be heer van het verenigingsge bouw. Kok-Kik, vanwege haar in spanningen voor de Scouting Bruinisse plaatselijk beter be kend als Oehoe Kok, kreeg in 1990 een koninklijke onder scheiding: de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. door Willem van Dam ZIERIKZEE - Het Zeeuws Cen trum Amateurtheater (ZCA) heeft bij de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland een ferm pleidooi gehouden voor het - voorlopig - behoud van het The ater Mondragon in Zierikzee. Het theater moet voor enkele tonnen worden vertimmerd. In dien dat niet gebeurt, is het vrijwel zeker dat Schouwen- Duiveland zijn schouwburg voorziening verliest. Binnen de gemeenteraad leven grote aar zelingen om nog in Mondragon te investeren. In een brief aan de raad doet het ZCA een uiterste poging het tij te keren. De provinciale koepelorganisa tie schrijft dat ze het zeer be treurt dat diverse politieke frac ties zich eerder deze maand tijdens een vergadering van de raadscommissie maatschappe lijke aangelegenheden 'negatief hebben uitgelaten over het amateurtoneel'. In de discussie over het voorstel om ruim zes ton te investeren in tijdelijke voorzieningen in Theater Mondragon maakten meerdere raadsleden onderscheid tussen professionele podiumkunsten en het amateurtheater. Het ZCA benadrukt in de brief, dat de theateraccommodatie niet alleen voor professionele gezelschappen maar ook voor amateurs veilig dient te zijn. De organisatie verwijst in dat ver band naar een ongeval dat zich vorig j aar april voordeed tij dens de voorbereidingen voor het optreden van de Zeeuwse Mu ziekschool. Daarbij liep een muziekdocent een verbrijzelde elleboog op. Het ZCA betreurt de 'harteloze Winterconcerten GOES - Brassband ONDA uit Ritthem geeft zondag 5 maart een concert in de Grote- of Ma ria Magdalenakerk in Goes. Het is het begin van een serie van drie winterconcerten. Zon dag 26 maart treedt de Konink lijke Harmonie Ons Genoegen uit Vlissingen op en zondag 9 april speelt fanfare Euphonia uit Goes in de Grote Kerk. De concerten beginnen steeds om twaalf uur 's middags. Stank „Theater Mondragon voldeed nooit aan alle eisen, maar het amateurtheater is gewend crea tief om te gaan met beperkin gen. Elk jaar weer bleek het mogelijk met hardwerkende vrijwilligers, enthousiaste deel nemers en talrijk publiek het festival tot een succes te maken. De afgelopen drie jaar werd het echter steeds moeilijker. Grote re groepen, die voorheen in de artiestenfoyer werden onderge bracht, konden daar niet meer met goed fatsoen worden ont vangen. In een koude ruimte met grote plassen op de vloer, een adembenemde stank en slechte verlichting kunnen mensen zich niet kleden en voorbereiden op een voorstel ling." Ondanks alle problemen heeft het bestuur van het ZCA beslo ten het Zeeuws Eenakterfesti val 2000 toch in Zierikzee te la ten plaatsvinden, 'in de hoop dat er de komende jaren weer wat betere voorzieningen zullen zijn'. Indien dat niet het geval is, dreigt het festival definitief voor Zierikzee verloren te gaan, waarschuwt het ZCA wijze' waarop in de commissie maatschappelijke aangelegen heden werd geoordeeld over het verdwijnen van de opvoerings mogelijkheden voor professio nele podiumkunsten. Tevens is het ZCA 'diep teleurgesteld' dat daarmee ook de toekomst van het Zeeuws Eenakterfestival ui terst wankel is geworden. Nu de gemeenteraad woensdag 1 maart over een hernieuwd plan tot het voorlopig behoud van Mondragon als theatervoorzie ning vergadert, benadrukt het ZCA in zijn brief nog eens het belang van het festival. Volgens de organisatie is dat 'voor veel toneelliefhebbers één van de hoogtepunten in het theatersei zoen'. In de beginperiode werd het fes tival jaarlijks beurtelings boven en onder de Westerschelde ge houden. De regiovertegenwoor digers van Schouwen-Duive land binnen het ZCA wisten het uiteindelijk volledig naar Zie rikzee toe te trekken. Met het verval van Mondragon werd het echter almaar moeilijker om in één weekeinde ruim vijftien voorstellingen te brengen. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De werkgroep Schouwen-Duive land van Amnesty International houdt maandag 28 en dinsdag 29 februari schrijfbijeenkom- sten in respectievelijk Burgh- Haamstede en Noordgouwe. Deze maand gaan er brieven naar de autoriteiten van Turk menistan, Birma en Kameroen. De brief naar Turkmenistan handelt over de behandeling door de autoriteiten van een aantal Jehova's Getuigen die militaire dienst weigerden te nemen op grond van hun geloof. Aan de autoriteiten van Birma wordt per Amnesty-brief om vrijlating gevraagd van Thet Win Aung. Hij zit een gevange nisstraf van 59 jaar voor het feit 'dat hij vreedzame studenten protesten heeft georganiseerd. In de brief aan de machthebbers in Kamei-oen vraagt Amnesty de vijf leden van de Engels spre kende minderheid in het land die zonder aanklacht gevangen werden gezet vrij te laten. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Voor wie het overschrijven van de voorbeeldbrieven een pro bleem vormt, is een gratis abon nement op voorbedrukte kaar ten beschikbaar. Deze hoeven alleen maar ondertekend te worden. Brievenschrijvers kun nen maandag 28 februari te recht in de Gereformeerde kerk aan de Platboslaan in Burgh- Haamstede van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 29 februari wordt van 10.00 tot 12.00 uur een schrijfbijeenkomst gehouden ten huize van de familie Meijer, Oosterweegje 7, in Noordgou we. In de andere kernen op Schou wen-Duiveland worden de voorbeeldbrieven thuisbezorgd bij de vaste briefschrijvers. Wie dat (nog) niet is, maar wel een voorbeeldbrief wil, kan bellen met Lia de Keijser (0111- 482436) IJZENDIJKE - Wie een horle toet, een baardman of een snot neus wil zien, moet de komende weken naar het Streekmuseum West-Zeeuws-VIaanderen in IJ zendijke. Vrijdagavond opende wethou der R. Leentfaar een dubbelex positie: aardewerk van de fami lie Luteijn en aquarellen van Krijn Doolaard. Sinds vijftien jaar verzamelen Izaak en Ria Luteijn aardewerk uit Nederland en België vanaf de middeleeuwen tot de twin tigste eeuw. Ze struinen hier voor rommelmarkten en antiek winkels af. Daarbij stuiten ze op voorwerpen met aparte vormen en vreemde namen zoals de snotneus. De tientallen kannen, kruiken en schalen in meestal sombere kleuren vormen een bijzonder contrast met de hel dere kleuren van de schilderijen van Krijn Doolaard. Er hangen 22 werken van Doolaard waar onder enkele pentekeningen, olieverfschilderijen en aquarel len geschilderd op katoen. Doo laards werken zijn bijzonder geschikt voor kalenders, boekil lustraties en wenskaarten en daardoor bij velen geliefd en be kend. De tentoonstellingloopt tot 29 april 2000. Het Streekmuseum aan de Markt van IJzendijke is geopend van dins dag tol en met za terdag van 13.00 tot 17.00 uur. door Mieke van de Jagt GOES - Het Goese college van burgemeester en wethouders wil het gedoogbeleid voor soft drugs wijzigen. De belangrijk ste wijziging is het langer open stellen van de twee toegestane koffieshops in Goes. Nu moeten die nog om tien uur 's avonds sluiten. Het college wil toestemming geven de legale verkooppunten tot midder nacht open te houden. Aanlei ding voor de wijziging vormen de problemen tussen tien en twaalf uur 's avonds. Juist dan is de vraag naar softdrugs onder jongeren groot. Als wiet en hasj op die tijdstippen niet legaal verkrijgbaar zijn, werkt dat dealen op straat in de hand. Juist dat willen de gemeenten die het Bevelandse drugsbeleid onderschrijven, voorkomen. De wijzigingen komen naar aanleiding van een evaluatie van het gedoogbeleid. Met de koffieshophouders en de politie is het Goese college tot de con clusie gekomen dat de vroege sluitingstijd illegale verkoop van softdrugs stimuleert. Volgens burgemeester D. J. van der Zaag neigt het college ertoe te onderzoeken of het zoge naamde Tilburgse model ook in Goes kan worden ingevoerd. De Tilburgse burgemeester J. Ste kelenburg heeft een lange reeks collega's achter zich gekregen met het idee om productie en in koop van softdrugs te legalise ren. Oneens Ook Van der Zaag vindt het niet stroken om aan de ene kant de verkoop van softdrugs te legali seren en daarmee de koffieshop houders te dwingen clandestien geproduceerde drugs illegaal in te kopen. Met de wijzigingen in het ge doogbeleid wil de gemeente ook stekken steken voor een apart jeugdbeleid in de verslavings zorg. De voorstellen moeten nog aan de orde komen in de com missies en in de gemeenteraad. De wijzigingen zullen derhalve pas op zijn vroegst in mei in- VLISSINGEN - „De lokale po litiek in Rusland moet volledig anders gaan denken. De politiek vormt momenteel het grootste problèem in de aanpak van mi lieuvervuiling", zegt milieudes kundige Tom Matze van het stadsgewest Vlissingen-Mid- delburg. Hij was afgelopen week in Polen waar een studie week werd gehouden over op te zetten milieuprojecten in Russi sche zustersteden van Neder land. Ook een delegatie van Ta ganrog was aanwezig. De bijeenkomst vond plaats in Polen omdat daar eerder suc cesvolle milieuprojecten met zustersteden zijn gehouden. Te vens spreken Poolse acties meer aan bij de Russen dan projecten in Nederland. „Er heerst een mentaliteit van: Wat in Polen lukt, moet ook in Rusland kun nen. De overgang naar ons land is daarvoor veel te groot", zegt Matze die zelf betrokken was bij een milieuproject in Polen. De Vlissingse zusterstad Tagan rog is ook dringend aan een aan pak tegen milieuvervuiling toe. Taganrog ligt aan de zwaar be vuilde Zee van Azov.Het enige waar de lokale politiek zich op richt, is de economie. Van alle andere problemen trekt de poli tiek zich weinig aan. Maar het Russische 'Vrouwenparlement' heeft zich het lot van het milieu wel aangetrokken. Vrouwen vinden sociale zaken belangrijk en hebben zich daarom verenigd in het zogenoemde Vrouwen parlement. Van daaruit probe ren ze aandacht te vragen voor onderwerpen als gezondheid, kinderen, toekomst en ook mi lieu." De vrouwen uit Taganrog zijn zeer vastbesloten om iets aan de problematiek te doen. Tijdens de studieweek hebben de deel nemers, waaronder ook verte genwoordigers uit de industrie, kennis uitgewisseld en contac ten gelegd. In september gaat een Vlissingse delegatie naar Taganrog. Dan zal het plan van aanpak worden gepresenteerd. Het aannemingsbedrijf Sagro is begonnen met het slopen van de boerderijen op de plek in Zierikzee waar het nieuwe gemeentehuis moet komen. foto Janne Wolterbeek door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland dreigt in de problemen te komen door alle bezwaarprocedures tegen de nieuwbouw van het ge meentehuis in Zierikzee. Vol gens de oorspronkelijke planning moet in april zijn be gonnen met de daadwerkelij ke realisatie van het complex aan de Laan van Saint Hilaire. Project wethouder C. Veerhoek houdt er evenwel 'ernstig re kening mee' dat die aanzet ze ker tien weken vertraging op loopt. Wordt dat veel langer, dan kan de gemeente duur ko men te staan, stelt de wethou der. Het aannemingsbedrijf Sagro uit 's-Heerenhoek is begonnen met de sloop van de twee boer derijen op de plaats waar het nieuwe gemeentehuis moet komen. De werkzaamheden bestaan tot halverwege vol gende week uit het verwijde ren van asbestdelen. Aanslui tend daarop gaan de schuren tegen de vlakte. Begin volgen de maand worden ook de beide woonhuizen gesloopt. De be woners hebben vervangende woonruimte gevonden en zijn inmiddels aan het verhuizen. Volgens afspraak met de ge meente moesten zij uiterlijk voor 1 maart him woning heb ben ontruimd. De bestuursrechtbank in Mid delburg bepaalde deze week in een door een inwoner van Zie rikzee aangespannen beroeps procedure, dat de gemeente correct heeft gehandeld rond de verstrekte sloopvergunning voor de boerderijen. Tussen tijds heeft ook één van de an dere 1844 bezwaarmakers een beroepschrift ingediend tegen de ongegrondverklaring van haar bezwaarschrift door de gemeente. Veerhoek voelt zich gesteund door de eerdere uit spraak van de rechter en is dan ook niet bang dat de gemeente alsnog wordt gesommeerd de werkzaamheden te staken. Minder gerust is hij evenwel over de afloop van de te ver wachten bezwaren tegen de bouwvergunning, zo zei hij vrijdag. De wethouder gaat er vanuit dat de vergunning binnen en kele dagen zal worden ver leend. Nadien heeft iedereen zes weken de tijd om te reage ren op de bouwplannenDe ge meente is tevens verplicht be zwaarmakers de kans te geven hun visie te komen toelichten tijdens een hoorzitting van een onafhankelijke commissie. Mochten burgemeester en wethouders vervolgens toch besluiten de bezwaren onge grond te verklaren, dan kan ook in deze procedure de rechtbank nog worden inge schakeld voor een oordeel over de gevolgde handelswijze. Randje Veerhoek: „Dan ben je alles bij elkaar zo tien weken verder en daarmee zit ik echt op het al lerlaatste randje van mijn planningsschema voor de nieuwbouw! Half mei is toch het moment dat ik de eerste paal in de grond wil hebben, wanneer we de ingebruikname van het gebouw eind 2001 in ogenschouw nemen. Halen we die datum niet, dan vliegen de miljoenen ons om de oren." De wethouder verwijst in dat verband naar de terugkoopre geling die de gemeente heeft gesloten met de leverancier van de portacabins waarin het tijdelijke ambtenaren- en be stuursapparaat van Schou wen-Duiveland is onderge bracht. Het 'statiegeld' bedraagt één miljoen gulden, mits de units voor 1 januari 2002 worden opgeleverd. Te vens dreigt de gemeente een miljoenenclaim aan btw-te- ruggave bij de belastingdienst mis te lopen, wanneer de ter mijn wordt overschreden. „Als je voortdurend tegen bezwaren aanloopt in de ver schillende procedures, komt de planning ergens een keer in het gedrang. Daar kunnen wij als gemeente weinig aan veranderen, maar we hebben er wel mee te ma ken. En ik moet zeggen, daar word je niet vrolijker van", al dus Veerhoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 57