ia95, PT Imago Zeeland moet verbeteren Vliegtuigbom ontploft Geen rek in verbod bordjes langs de weg Ei -PHONE Zuivering Kerkwerve breidt uit Damen Shipyards kan aan het werk bij Schelde Groep Arbeidspastoraat sluit luisterpost KSG BESTOL Vink Offset Ben' Abonnee met Nokia 3210 p p OpeN HUIS zeeuwse almanak Inzameling Vijf ton voor landelijke campagne PZC zeeland m zaterdag 26 februari 2000 door Maurits Sep VLISSINGEN - Het arbeids pastoraat DISK Zeeland heeft de luisterpost voor Schelde- personeel opgeheven. Door de intentieverklaring die Damen Shipyards vrijdag heeft getekend voor de overname van de Koninklijke Schelde Groep is het volgens DISK niet nodig de post open te houden. De luisterpost is precies een week open geweest. Geen enke le Schelde-werknemer kwam echter naar het In- en Uitloop huis in Vlissingen om zijn of haar zorgen te bespreken. Wel kreeg DISK maandag één tele foontje van een werknemer. Die maakte zich naar aanleiding van berichten in de media over mogelijke ontslagen bij de scheepswerf zorgen over zijn toekomst. „Gezien de respons vinden we het niet nodig de luisterpost ook de komende week open te hou den", verklaart T. dé Nooij van DISK. „Als dat nodig is, kunnen we die wel direct heropenen. Het draaiboek ligt klaar en het In- en Uitloophuis stelt de ruimte dan weer beschikbaar. (Advertentie) MORGEN GEOPEND VAN 13.30-17.00 UUR PANTHER Sportschoen in wit/zwart 30-46 Alléén morgen DJ Uitsluitend geldig in ons filiaal TERNEUZEN: Noordstraat 18 (Advertentie) Brochures, folders, periodieken en jaarverslagen? Vink Offset drukt 't op 74 x 104 cm... 24 uur per dag! Behorend lot de Brouwer Groep Bel vooreen vrijblijvende scherpe offerte, ni Vink Offset Axel telefoon 011S - 56 80 (Advertentie) Te^e-c om/hu. /(ic a tie door Marcel Modde NIEUW-HAAMSTEDE - Op het strand bij Nieuw-Haamstede is vrijdagochtend een 250 pond zware vliegtuigbom uit de Tweede We reldoorlog tot ontploffing gebracht. Het ging om het projectiel dat twaalf dagen geleden aan de Dapperweg in Haamstede was gevonden. Het wapentuig van Engelse makelij werd don- derdag door de Explosieven Ópruimings Dienst (EOD) van de luchtmacht onschadelijk gemaakt. Dat gebeurde door het onstekings- mechanisme te verwijderen. Voor die operatie moest bijna een kwart van de dorpsbevolking worden geëvacueerd. De bomkegel, met daarin nog steeds de lading springstof, werd nadien opgeslagen in een beveiligde bunker bij Haam stede. Vrijdag ging de blindganger op transport naar het strand. De bom werd aan de laagwaterlijn begraven onder een ongeveer vijf meter hoge berg zand. Zo kon worden uitgesloten dat scherven zich door de explosie op het strand zouden verspreiden. De voorbereidingen voor de ontploffing namen bijna drie uur in beslag. Omstreeks half negen 's ochtends arriveerde de vrachtwagen van de EOD met de bom bij duin overgang achter camping Duinhoeve. Daar werd het projectiel overgeladen en ongeveer één kilometer noordwaarts naar de laagwater lijn gebracht. Met behulp van een gepantserde graafmachine van een ingehuurd bedrijf, wer den eerst twee veiligheidswallen van zand aangelegd rond de bom. Nadien brachten de specialisten van de luchtmacht in het stalen omhulsel een plastische springstof aan, die was verbonden met een driehonderd meter lang ontstekingsdraad, en kon het spul zorg vuldig worden afgedekt. Even na elf uur werd de bom op afstand tot ont ploffing gebracht. De explosie veroorzaakte - naast een scherpe knal en verplaatsing van de luchtdruk tot op meer dan vierhonderd meter een bescheiden sierfontein van opspattend zand. De restanten werden vervolgens uitge graven en opgeruimd. foto Janne Wolterbeek Ziekenhuis Goes heft afdelingen urologie en gynaecologie op GOES - Het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes heft de zelf standige afdelingen urologie en gynaecologie op. Ze worden on dergebracht bij chirurgie en or thopedie. De verschuivingen kunnen er toe leiden dat niet-spoedeisen- de operaties worden uitgesteld. Het ziekenhuis heeft te weinig personeel om alle zelfstandige afdelingen draaiende te hou den. Het is moeilijk om aan verpleeg kundigen te komen. Om het per soneelsprobleem te beperken, probeert het ziekenhuis afdelin gen samen te voegen. Daardoor wordt personeel vrijgemaakt om vacatures op andere afdelin gen van het ziekenhuis op te vervullen. Verder speelt mee dat veel bed den leeg zijn, doordat de opna meduur van patiënten steeds korter wordt. De Raad van Bestuur van het Oosterscheldeziekenhuis vindt het daarom efficiënter om een aantal afdelingen in elkaar te schuiven. Bellen in binnen/buitenland Verwisselbare frontjes Slechts 150 gram e «n v.a.J /V,- *I.c.m. 2-jarig Ben Extra abonnement 65,-/maand incl. 260 gratis belminuten. Tevens opruiming van nieuwe en ge bruikte telefoontoestellen, gsm toestel len, draadloze toestellen etc. Zonnebloemstraat 49 - Goes Tel. 0113-221293 Fax 231273 door Piet Kleemans KERKWERVE - Van de vijf ri oolwaterzuiveringsinstallaties (RWZI's) op Schouwen-Duive- land blijven er drie over: Wes- terschouwen in Haamstede, Mastgat bij Bruinisse en De Ver- seput bij Kerkwerve. De laatste wordt in het derde kwartaal van dit jaar fors uitgebreid en gemo derniseerd. Dat kost naar schat ting zeven miljoen gulden. Die bij Brouwershaven en Dreischor worden gesloopt. De Verseput, gelegen aan de Verseputseweg bij Kerkwerve, werd in oktober 1988 in gebruik genomen. De RWZI bij Kerk werve is toe aan een rigoureuze aanpassing. Dat is nodig omdat Waterschap Zeeuwse Eilanden de behandeling van afvalwater op Schouwen-Duiveland wil samenballen en omdat de mi- lieueisen steeds strenger wor den. RWZI De Verseput gaat het af valwater van het middenge deelte van Schouwen-Duive land De capaciteit stijgt van 17.000 naar 20.000 Inwoners Equivalent. Het lavafilter, be doeld om stankoverlast te voor komen, wordt vernieuwd. Zuiveringsinstallatie De Verseput aan de Verseputseweg werd twaalf jaar geleden in gebruik genomen en is aan modernisering toe. foto Janne Wolterbeek Voor de aanvoer van het afval water wordt gezorgd door de ri oolgemalen. Het is de bedoeling dat in Brouwershaven, Dreischor, Schuddebeurs, Noordgouwe en Zonnemaire nieuwe worden neergezet. Deze worden door naar schatting twintig kilometer nieuwe pers leiding verbonden met De Ver seput. Alles bij elkaar kost het project 21 miljoen gulden. Westerschouwen 66.000 IE) verwerkt het afvalwater van de Kop van Schouwen tot en met Scharendijke, inclusief Neeltje Jans. Het afvalwater uit het ge bied Nieuwerkerk, Oosterland, Sirjansland en Bruinisse wordt gezuiverd op RWZI Mastgat (11.500 IE). Dè SCHOOL op waLcHeReN Dè SCHOOL op waLcHeReN NeHaLèTjNia OpeN HUIS ma, di 28 29 februari van 18:30 u tot 21:00 u voor ouders en kinderen havo vwo/gymnasium Churchill-laan 8, Middelburg, 0118-65 62 65 NeHaLë*faNia STEDtUIKt SCK0'fS(,/INiCH" /na, di 28 29 februari van 18:30 u tot 21:00 u voor ouders en kinderen vmbo - Iwoo mavo, vbo - (i)vbo Kruisweg 2, Middelburg, 0118-65 57 55 door Richard Hoving MIDDELBURG - Gedeputeer de Gert de Kok (PvdA natuur beheer) was vrijdag niet te ver murwen. De strenge regels voor het plaatsen van reclameborden in het buitengebied gelden ook voor de akkerbouwers van de Zeeuwse Vlegel en de fruitteler in Koudekerke die aan huis ver koopt. De provincie Zeeland scherpte de regels onlangs nog eens aan. Alleen bij hoge uitzondering zijn reclameborden in het bui tengebied toegestaan. J. Koe man van de coöperatie Zeeuwse Vlegel en het fruittelersecht paar Serier-Louws wilden vrij dag tijdens een vergadering van de Statencommissie ruimte, mi lieu en water weten of zij een kans maakten op een onthef- ling. Leden van de Zeeuwse Vlegel telen tarwe zonder bestrijdings middelen of kunstmest. Om de aandacht hierop te vestigen zet ten de telers gedurende de zo mermaanden een bord in hun tarwevelden. Zolang niet ieder een het brood eet dat van deze tarwe wordt gemaakt, (Vlegel brood) hebben de borden een duidelijke meerwaarde, aldus Koeman. Aan huis Het echtpaar Serier-Louws woont aan het eind van een doodlopende weg net buiten Koudekerke. Om de aandacht op hun fruitverkoop te vestigen hebben ze aan het begin van de weg een verwijsbord staan. „Zonder dat bord weet niemand dat de familie fruit aan huis ver koopt", betoogde J. 1. Mieras van de boerenorganisatie ZLTO namens het fruittelersechtpaar. Gedeputeerde De Kok maakte korte metten met beide verzoe ken. De Zeeuwse Vlegel is vol gens hem geen ideële, maar een commerciële organisatie. Daar voor maakt het college van GS geen uitzondering, aldus de ge deputeerde. Als de Zeeuwse Vlegel aandacht voor zijn pro ducten wil vragen staan er vol doende andere kanalen open. Toegeven aan het verzoek van de boerencoöperatie betekent het begin van het einde, ver volgde De Kok. „Straks komen er borden met de mededeling 'Dit is niet-genetïsch gemani puleerd graan' of 'Dit is femi nistisch verantwoorde teelt." Niet catastrofaal Het verzoek van Serier-Louws werd eveneens afgewezen. Vol gens de gedeputeerde hoeft dit niet catastrofaal te zijn voor hun handel. Hij wees op de ge sprekken die momenteel met de ZLTO worden gevoerd. „De provincie en de ZLTO pro beren samen tot een uniform bord voor verkoop aan huis te komen." Wanneer dit ene bord er komt, kon De Kok niet zeg gen. De provinciale verordening met aangescherpte regels voor bor den in het buitengebied gaat binnenkort in. De uniforme bor den waarover met de boerenor- ganisaties wordt gesproken zijn dan nog niet klaar, erkende de gedeputeerde. Paar berooft Sluiskilse vrouw SLUISKIL - Een 64-jarige in woonster van Sluiskil is vrij dagmiddag beroofd van enkele honderden guldens. Een onbekende man en vrouw- kwamen onder valse voorwend selen haar huis binnen. Toen zij tien minuten later de woning verlieten, ontdekte de Sluiskilse dat ze bestolen was. HHHi Bijdehandjes zijn het, die drie jochies in dat dorpje op het Walcherse platteland. Ze hadden onlangs een slimme actie uitgedokterd om hun eigen zakken met allerhande lekkers te spekken. Zo belden ze aan bij nummer zeven en trokken, toen de be woner de deur opende, ge drieën een engelengezicht. „Wij", barstte de assertiefste los, „komen langs voor de na tionale snoepinzamelingsac- tie." Wat dat dan voor actie is, vroeg de heer des huizes. „Nou, een actie voor de volksgezondheid. Wij zame len namelijk snoep in en leve ren dat in bij de tandarts. Van al die snoepjes die niet wor den opgegeten, kun je ook ook geen rotte tanden krij gen", legde het jochie uit. En: „Wie het meeste snoep inza melt, krijgt een prijs." „Zo", reageerde de bewoner, „bij welke tandarts dan wel?" Een willekeurige naam noe mend: Bij tandarts De Bruijn zeker?" „Ja, meneer." En of ze nu even konden van gen? Zoveel vindingrijkheid moest worden beloond, vond de bewoner en kwam een mi nuut later terug met een pak je kauwgom. Dat werd onder dankzegging aanvaard en weg was het trio. Hij besloot de drie actievoer ders toch nog even te volgen door het keukenraam. Drie huizen verder werd het pakje geopend en stevig op de over winning gegomd. 't Was toch suikervrije. Advertentie door Maurits Sep MIDDELBURG - Een grote lan delijke campagne moet het ima go van Zeeland verbeteren. Het provinciebestuur wil vooral be reiken dat bedrijven de echte kwaliteiten van Zeeland leren kennen. Voor een plan van aan pak en de mediacampagne is voorlopig een half miljoen gul den uitgetrokken. Gedeputeerde Staten storen aan zich het verkeerde beeld dat de gemiddelde Nederlander, door Harmen van der Werf DEN HAAG - De letter of intent over de voorgenomen overname van de Koninklijke Schelde Groep door Damen Shipyards is vrijdag getekend. Dat gebeurde zonder ceremonieel vertoon. Het document is het sluitstuk van onderhandelingen, die ruim een jaar hebben geduurd. Het is in die zin een belangrijke mijl paal. De intentieverklaring is tegelijkertijd 'slechts' het begin van een volgende fase, waar in Damen Shipyards de boe ken van de KSG mag doorspit ten. Damen krijgt zestig dagen de tijd voor het boekenonderzoek, met een eventuele uitloop van dertig dagen. Businessplan De komende twee, drie maan den zullen ook gebruikt worden om tal van financiële, juridische en vennootschappelijke zaken te regelen. Damen en de KSG stellen in dezelfde tijd een geza menlijk businessplan op. Het Rijk zal, als hoofdaandeel houder van de KSG en hoofdop drachtgever (Defensie), het bu sinessplan eerst analyseren voor het naar buiten gaat. Voor de kogel echt door de kerk kan, zullen ondernemingsraden en directies van beide betrokken bedrijven, de Raad van Com missarissen van de KSG, de Tweede Kamer en ook het pro vinciebestuur van Zeeland nog hun goedkeuring moeten verle nen. De Europese Commissie zal de overname ook moeten beoorde len. De rijksoverheid is immers bereid Damen een bruidsschat mee te geven bij een overname van de KSG. Die bedraagt 60 miljoen gulden voor vermo gensversterking, maximaal 10 miljoen gulden voor het afdek ken van oude claims en een ren teloze lening van 4 5 milj oen gul den voor investeringen in een nieuwe loods voor marinebouw in Vlissingen-Oost. De letter of intent is gisteren on dertekend door KSG-bestuurs- voorzitter R. C. van den Heuvel, gedeputeerde D. J. R Bruinooge voor kleinaandeelhouder Stich ting Economische Ontwikke ling Zeeland en de directeuren- generaal M. van der Harst (Eco nomische Zaken) en J. Fled- derus (Defensie). Directeur K. Damen tekende voor Damen Shipyards. maar vooral bedrijven van de provincie hebben. Die denken - blijkens een onderzoek uit 1991 - bij Zeeland vaak aan een agra risch, cultuurarm, kleinschalig, moeilijk bereikbaar, verafgele gen gebied waar mensen komen voor een strandvakantie, rust en ruimte. Dat beeld moet snel in overeen stemming worden gebracht met de werkelijkheid, vinden GS. Die werkelijkheid is volgens de provincie dat Zeeland via de Midden-Zeelandroute en de oost-west-as (A58) goed ontslo ten is. Daarbij komt straks nog de Westerscheldetunnel; nu al vestigen zich, vooruitlopend op de openstelling, bedrijven. En dat Zeeland industrieel en lo gistiek fors groeit, zie de plan nen voor de Westerschelde Con tainer Terminal in Vlissingen- Oost. Meer lang niet alle bedrijven zijn op de hoogte van de wegen die naar de provincie leiden. Dit blijkt volgens GS uit het feit dat de meeste bedrijven die binnen Nederland verhuizen, zich langs de oost-westverbindingen in Noord-Brabant en in Gelder land vestigen. Voor de promotie van Zeeland hebben provincie en gemeenten al de Stichting Economische Promotie en Ac quisitie Zeeland opgericht. Die begint medio dit jaar met haar werk. Plan van aanpak GS vinden het budget van de stichting, twee ton per jaar, ech ter te klein om het vestigings imago daadwerkelijk te verbe teren. Daarom is voor dit jaar alleen al een half miljoen gulden uitgetrokken voor het opstellen van een plan van aanpak en een mediacampagne. Hoeveel geld de volgende jaren nodig is, hangt af van dat plan. Werkgevers, werknemers, ge meenten, onderwijs en woning bouwcorporaties worden nauw betrokken bij de voorbereiding en uitwerking. Dat past ook binnen de uitgangspunten van het Convenant Zeeland, dat op 24 januari van dit jaar werd on dertekend door de provincie, de gemeenten en de sociale part ners. Die beloven daarin onder meer te investeren in de verbe tering van het imago van Zee land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 55