Bijval voor pestboete EU Sleeswijk-Holstein geeft aftrap met oordeel over CDU-crisis PZC buitenland 5 Nederland nalatig bij bestrijden varkensziekte Ruim helft Antwerpse baby's ziek Op zoek naar voedsel Chef VN-missie Kosovo eist meer politiemensen Senegalezen houden hun hart vast voor fraude verkiezingen Automobilisten VS kunnen bieden op benzine via Internet Zwaargewicht onder de baby's Leger Indonesië geeft zetels in parlement op zaterdag 26 februari 2000 BRUSSEL - Meer clan de helft van de baby's in Ant werpen heeft last van luchtwegproblemen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Universitair Zie kenhuis van Antwerpen, zo meldde de Belgische zender VRT gisteren. In het nog lopende onder zoek wordt de ontwikke lingvan honderden baby's al vanaf voor de geboorte enkele jaren gevolgd. Het is voor het eerst dat een dergelijk grootschalig on derzoek wordt uitge voerd. Uit de voorlopige conclu sies blijkt dat 63 procent van de baby's hoest, 43 procent 'reutelt' en 38 procent heeft geregeld bronchitis. Nog voor ze een jaar zijn, krijgt 68 pro cent van de baby's anti biotica. Volgens de onder zoekers wordt er nog altijd te veel en te snel an- tiobiotica gegeven, waar door de weerstand van het kind vermindert. H. van Bever van het Uni versitair Ziekenhuis zei geschrokken te zijn, dat zoveel jonge kinderen al behandeld moeten worden voor hun adem halingsproblemen. De be langrijkste oorzaak van de problemen is wellicht de luchtvervuiling. Belga President Nigeria tegen sharia CHOKWE - Door overstromingen ver jaagde Mozambikanen wachten bij Chok- we om de gezwollen rivier te worden over gezet naar het dorp Chinhacanine, waar ze voedsel hopen te vinden. Mozambique heeft al weken zwaar te lijden onder hevi ge regenval en kreeg ook nog een orkaan te verwerken. Ook Zuid-Afrika en Zimbabwe kampen met watersnoden. In heel Zuidelijk Afri ka zijn tweehonderd mensen om het leven gekomen. In Mozambique vielen 150 do den; meer dan 200.000 mensen zijn dak loos. foto Juda Ngwenya/RTR ABUJA - De Nigeriaanse president Obasanjo heeft zich giste ren voor het eerst uitgesproken tegen invoering van de islami tische wetgeving, de sharia. Wanneer iemand wordt gestenigd of zijn handen afgehakt, druist dat in tegen de Ni geriaanse Grondwet", zei Obasanjo, die zelf christen is. In Nigeria zijn de afgelopen dagen tussen de 220 en 300 men sen bij religieus gemotiveerd geweld omgekomen. Gisteren heerste er een gespannen rust in de belangrijkste brandhaard de noord-Nigeriaanse stad Kaduna. Christenen verzetten zich tegen het voornemen van moslims de sharia in een aantal noordelijke deelstaten te introduceren De moslimwetgeving is sinds kort in de deelstaat Zamfara van kracht. DPA/ANP Snor benadeelt bierdrinkers LONDEN - Bierdrinkers met snorren zijn veel geld kwijt doordat de schuimkraag blijft hangen in hun beharing. Dat blijkt uit een onderzoek van brouwer Guiness, aldus gisteren de Britse krant The Independent Naar schatting ruim 92.400 liter bier blijft jaarlijks achter in snorren. Dat kost de betrokkenen ruim 1,5 miljoen gulden aan verspild bier. Een hangsnor kost jaarlijks bijna 100 gulden aan bier, bij een dichte, korte snor is dat 45 gulden. De cijfers zijn gebaseerd op schattingen van 92.370 besnorde Britse bierdrinkers. ANP Geweer Britse leger schiet tekort LONDEN - Meer dan driehonderdduizend halfautomatische geweren van het Britse leger moeten worden teruggehaald omdat ze soms weigeren. De reparatie van de SA80-gewereii kost tientallen miljoenen ponden. Het wapen is in de jaren tachtig gefabriceerd door Royal Or- dance, toen eigendom van de staat. Al vanaf het begin werd aan de betrouwbaarheid van het wapen getwijfeld, in het bij zonder bij warm of extreem koud weer. Het geweer zou dan blokkeren, meldden militairen. Een studie van het ministerie van Defensie heeft de tekortko mingen nu bevestigd. ANP John Kennedy ging zelf in de fout WASHINGTON - De federale recherche heeft bij het onder zoek van de wrakstukken van het toestel van de vorig jaar om gekomen John E Kennedy junior geconcludeerd dat het vlieg tuigongeluk werd veroorzaakt door een fout van de piloot. Dat meldde het Amerikaanse tv-station Fox News Channel. Volgens bronnen dichtbij de onderzoekers van de Ameri kaanse transportveiligheidsraad NTSB zijn er geen aanwij zingen gevonden voor technische mankementen aan de Piper Saratoga III waarmee Kennedy, zijn vrouw Carolyn en haar zus Lauren op 16 juli in zee stortten. Kennedy bestuurde het toestel zelf, aldus Fox. Een woordvoerster van NTSB wilde geen commentaar geven op de bevindingen. RTR Oriënt Express wordt opgeheven ZÜRICH - De beroemde Oriënt Express verdwijnt definitief. De rijtuigen worden verkocht. De trein is volgens de Zwitser se eigenaar, Reisbüro Mittelthurgau AG, te duur geworden. De wagons, waaronder slaap- diner- en salonrijtuigen vol pluche en mahonie, zijn de laatste resten van de express die voor de Tweede Wereldoorlog tussen Parijs en Istanboel reed. In de oorlog gingen vele rijtuigen verloren. Het Zwitserse reisbureau kocht de laatste 22 in 1993 en voerde er sindsdien luxe treinreizen mee uit naar Moskou en Peking. Hoe mooi de antieke trein indertijd was, is te zien in de verfil ming van Agatha Christie's boek 'Moord op de Oriënt Ex press'. RTR Zeegevecht Honduras en en Nicaragua MANAGUA - Marineschepen van Honduras en Nicaragua openden gisteren in de door bei de landen opgeëiste Golf van Fonseca het vuur op elkaar. Het was de tweede confrontatie op zee binnen een week. Nie mand raakte gewond. Aanleiding tot het al geruime tijd slepende conflict is de rati ficatie in november vorig jaar door Honduras van een grens verdrag met Colombia. Hondu ras erkende daarmee de Colom biaanse zeggenschap over een groot deel van de olie- en gasrij ke wateren voor Nicaragua. Dat land maakt ook aanspraak op deze gebieden. RTR/DPA van onze redactie buitenland PRISTIN A - De chef van de VN- missie in Kosovo, de Fransman Kouchner, heeft gisteren ver klaard dat er veel meer politie agenten naar Kosovo moeten worden gestuurd. In Brussel be sloot de permanente NAVO- raad geen extra militairen naar de Servische provincie te zen den. Kouchner verklaarde tegenover een Frans radiostation zeker 2500 extra agenten nodig te hebben. In de stad Mitrovica, waar het de afgelopen weken tot rellen kwam tussen Albanese en Servische bewoners, moeten volgens hem driehonderd agen ten komen. De Verenigde Staten besloten donderdag een reserve-eenheid van tweeduizend politiemensen te vormen voor Kosovo, even veel als er nu in totaal zijn gesta tioneerd. Maar dat is minder dan de helft van het oorspron kelijk beoogde aantal. door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Com missie legt volkomen terecht Den Haag een strafkorting op van tweehonderd miljoen gul den vanwege de slechte aanpak van de varkenspest. „Er is geen enkel argument om te zeggen dat het bedrag te hoog of te laag is", aldus het Nederlandse Eu ropese Rekenkamerlid Engwir- da. De Rekenkamer velt in een gisteren gepubliceerd rapport een hard oordeel over de wijze waarop Nederland in 1997 de varkenspest bestreed. Het oordeel van Engwirda en zijn collega's speelt een belang rijke rol als de landbouwminis ters van de Europese Unie ko mende maand de definitieve boete voor Nederland vaststel len. De kans is klem dat minister Brinkhorst (Landbouw) enige steun krijgt in zijn verzet tegen het Commissievoorstel om de EU-bijdrage aan de bestrijding van de varkenspest te verlagen. De strafkorting kan nog verder oplopenomdat pas een deel van de totale Haagse declaraties in Brussel is onderzocht Met name Nederland en in min dere mate België, Spanje en Duitsland werden in 1997 door de varkenspest getroffen. „Bel gië heeft de ziekte veel effectie ver aangepakt", stelt Engwirda vast. Het Rekenkamerrapport onderschrijft de bevindingen van eerdere kritische EU-in- specties over de Nederlandse aanpak. Zo hielden de taxateurs zich meestal niet aan de stan daardvergoeding voor de ge troffen dieren. Ook werd er gesjoemeld met de aantallen: de Commissie ach terhaalde in totaal 175.000 'vir tuele varkens' waarvoor bijna 25 miljoen gedeclareerd was. De Rekenkamer maakt melding van een varkensboer die op pa pier plotseling 1272 dieren rij- ker was. Kritiek is er vooral op het tijdelijk opschorten tussen februari en april '97 van het pre ventief slachten. Dat heeft uit eindelijk tot driehonderd mil joen extra uitgaven geleid. Noodplan Engwirda verwacht dat de kri tiek van de Rekenkamer dit maal serieuzer wordt genomen. Tot nog toe was dat niet het ge- Gisteren meldde het onafhan kelijke Servische persbureau Beta een gruwelijke moord op een alleenwonende Servische vrouw van 65 jaar. Zij werd in haar huis in het dorp Klobubar met een houten paal door haar buik aan de grond genageld. Vervolgens staken de daders de woning, het laatste Servische huis in het dorp, in brand. Het li chaam werd door KFOR gebor gen. Pleidooi Op een bijzondere zitting van de NAVO-raad pleitte KFOR- commandant Klaus Reinhardt gisteren via een video-verbin ding uit Pristina vergeefs voor versterking van de vredes macht. Frankrijk besloot eerder deze week zeshonderd a zeven honderd man extra te sturen. Reinhardt werd in Mitrovica van zijn pistool beroofd toen hij een menigte woedende Albane zen probeerde tot bedaren te brengen, zo bevestigde KFOR gisteren. AFP/RTR/DPA val. Aanbevelingen na de grote epidemie van '93-'95 wachten nog steeds op uitvoering. Mede door deze nalatigheid was de EU in 1997 en 1998 gedwongen 1,4 miljard gulden aan getroffen varkenshouders uit te keren. Nederland, België en Spanje be schikten in het voorjaar van '97 niet over een noodplan ter be strijding van de varkensziekte. van onze redactie buitenland KIEL - De inwoners van de Duitse deelstaat Sleeswijk- Holstein mogen morgen als eer sten in het stemlokaal hun oor deel geven over het financiële schandaal waarin de christen democratische CDU verstrikt is geraakt. In heel Duitsland wordt gespannen afgewacht welke prijs de CDU moet beta len. Volgens de laatste peilingen zal de SPD uitkomen op rond de 45 procent van de stemmen, terwijl de CDU op circa 35 procent zou blijven steken. Het zwartgeldschandaal heeft ook een positieve uitwerking, zei CDU-voorzitter Hollmann van de afdeling Dithmarschen: nog nooit is de belangstelling voor CDU-campagnebijeen- komsten zo groot geweest. Zo kwamen er donderdag driehon derd belangstellenden af op een bijeenkomst met CDU-secreta- ris-generaal Angela Merkel. Een dergelijk crisisscenario is sinds 1 januari 1993 verplicht voor alle EU-landen. Pas in de cember - na het hoogtepunt van de crisis - presenteerde het drie tal zijn plannen aan de Commis sie. De Rekenkamer constateert verder dat het Europese mel- dingssyteem voor dierenver voer niet functioneert. De lid- Het is te gemakkelijk, meende Hollmann. om te beweren dat al die aanwezigen 'ramptoeristen' zouden zijn, die met eigen ogen willen zien in welke deplorabele toestand de eens zo machtige christen-democraten verkeren. Ook de socialistische SPD trekt namelijk veel meer mensen naar haar partijbijeenkomsten dan in voorgaande jaren. Twee stemmen Slees wijk-Holstein telt 2,1 mil joen kiesgerechtigde inwoners. De huidige SPD-minister-pre- sident Heide Simonis hoopt op voortzetting van haar coalitie regering met de Groenen; CDU- leider en oud-minister van De fensie Volker Rühe hoopt dat een verkiezingsoverwinning een coalitie met de liberale FDP mogelijk maakt en dat boven dien zijn kansen op het nationa le leiderschap van de CDU er door zullen groeien. Er doen ook kleine, regionale partijen mee aan de verkiezin gen. Zij hopen te profiteren van staten geven transporten niet, te laat of onvolledig door, waar door verdachte dieren moeilijk zijn op te sporen. Vooral bij een zeer besmettelijke ziekte als de varkenspest is dergelijke infor matie van cruciaal belang. De Rekenkamer wijst erop dat Spanje zonder enige melding begin '97 134.000 biggen en var- de tweestemmenregeling. Voor het eerst namelijk mogen de kiesgerechtigden twee stemmen uitbrengen: één op een kandi daat uit hun eigen kieskring, en één op een deelstaatpartij. Voor de politieke krachtsverhoudin gen kan die tweede stem wel eens beslissend worden, denken analisten. Intussen worden de campagnes nog steeds overheerst door het schandaal rond de partijgiften. Gisteren liet Bondsdagvoorzit ter Thierse weten dat er ook een onderzoek zal komen naar fi nanciële malversaties bij de SPD. Het onderzoek houdt ver band met beschuldigingen over misbruik van staatsmiddelen in de deelstaat Noordrijn-Westfa- len. Bankrekeningen De Frankfurter Allgemeine Zeitung meldde gisteren dat de wapenlobbyist Schreiber, die de CDU van vele illegale marken heeft voorzien, de beschikking had over twee geheime bankre- kens uit het besmette gebied in Nederland importeerde. De Commissie - het dagelijks bestuur van de EU - erkent het falen van het meldsysteem, maar benadrukt dat dit de schuld van de lidstaten is. Zij kondigt wel aan bij nieuwe epi demieën de Europese vergoe ding aan de getroffen landen te versoberen. GPD Texas executeert 62-jarige vrouw HUNTSVILLE - De Ameri kaanse staat Texas heeft don derdagavond (lokale tijd) de 62- jarige Betty Lou Beets geëxecu teerd door middel van een dode lijke injectie. Het is de achtste keer dit jaar dat er in de staat een doodvonnis is voltrokken. Beets werd ter dood veroordeeld wegens de moord in 1983 op haar vijfde echtgenoot Jimmy Don Beets. Ook haar vierde man stierf een onnatuurlijke dood, maar daarvoor is Beets nooit vervolgd. De twee slachtoffers waren van achter in het hoofd geschoten en lagen in haar tuin begraven. Betty Lou Beets was de tweede vrouw die in Texas werd geëxe cuteerd en de vierde in de Ver enigde Staten sinds de dood straf in 1976 opnieuw werd ingevoerd. Texas is met 207 van in totaal 615 executies in de VS koploper. Beets was de 121e veroordeelde die werd geëxecuteerd onder het gouverneurschap van Geor ge Bush jr., één van de republi keinse kandidaten om bij de verkiezingen van november een gooi te doen naar het president schap. AFP/RTR/DPA keningen in Zwitserland. Van die rekeningen heeft hij tussen 1991 en 1994 in totaal 3,41 mil joen mark afgeboekt, groten deels in bedragen van 100.000 mark per keer. Het geld zou af komstig zijn van twee bedrijven die ook werkzaam zijn voor de defensie-industrie, waaronder Thyssen, die het hadden be stemd voor 'marketingdoelein den'. Een deel van het geld zou vol gens de krant bij CDU-politici terecht zijn gekomen. De on langs afgetreden CDU-partij- en fractievoorzitter Schauble heeft al toegegeven geld te heb ben aangenomen van de wapen handelaar. Ook een staatssecre taris uit het kabinet van oud bondskanselier Helmut Kohl zou geld hebben aangepakt in verband met de levering van tanks en pantservoertuigen van Saudi-Arabië. Het zou daarbij gaan om oud-staatssecretaris van Defensie Pfahls, tegen wie een internationaal arrestatie bevel is uitgevaardigd. AP door Herman Peerdeman DAKAR - Deuren- en slotenma kers in Senegals hoofdstad Da kar doen in de aanloop naar de presidentsverkiezingen van morgen goede zaken. Winke liers laten hun deuren verstevi gen en timmeren de ramen dicht. Alle oppositiekandidaten gaan er namelijk vanuit dat de regering president Abdou Diouf via fraude zal laten herkiezen en dat vervolgens rellen zullen uit breken. De vrees is dat daarbij ook geplunderd zal worden. Senegal wordt doorgaans afge schilderd als een kalme, liberale democratie waar de economie snel groeit, onder een beschaaf de president. Maar in werkelijk heid is het West-Afrikaanse land altijd een soort éénpar- tijstaat geweest. Diouf (64), die al negentien jaar aan de macht is en daarvoor tien jaar premier was, beheerst met zijn Socialis tische Partij het hele staatsap paraat, inclusief de organisatie van de verkiezingen. En, als de economie werkelijk groeit, dan levert dat in elk geval geen ba nen op voor de vele schoolverla ters. De roep om verandering is zo groot geworden dat Diouf zelf daar zijn verkiezingsleuze van heeft gemaakt. Hij belooft Se negal te moderniseren, naar buiten open te gooien, de rege ring opener en beter te maken en de strijd tegen corruptie te ver hevigen. Maar veel Senegalezen willen toch eerst een andere re gering. van onze redactie buitenland JAKARTA - Het Indonesisch le ger geeft over vier jaar, bij de volgende verkiezingen, al zijn gegarandeerde parlementsze tels op. Dat zei de chef-staf van de Indonesische strijdkrachten, admiraal Widodo, gisteren te gen het officiële persbureau An- tara. Momenteel bezetten de militai ren 38 van de vijfhonderd zetels in het parlement. Het besluit is onder druk van de Indonesische politiek genomen. Traditioneel speelt het Indone- Vóor Dioufs eeuwige rivaal, Abdoulaye Wade (74), zijn deze verkiezingen vrijwel zeker de laatste kans. Twee vroegere so cialisten, Mustafa Niassa en Djibo Ka, hebben eigen partijen' in het veld gebracht. Maar deze' verdeelde oppositie hoeft geen probleem te zijn, als zij in de waarschijnlijk noodzakelijke tweede ronde maar achter één; kandidaat gaan staan. En aan gezien Diouf de trend tegen' heeft - in 1983 won hij met 83,5 procent, in 1988 met ruim 73 en in 1993 met minder dan zestig procent - gaat de oppositie er van uit dat Diouf de eerste ronde alleen maar kan winnen met be hulp van fraude. ANP Turkije ontslaat pro-Koerdische burgemeesters ANKARA - De Turkse regering heeft vier gevangen burgemees ters van de pro-Koerdische par tij Hadep ontslagen. Tegen drie van hen loopt een aanklacht we gens separatisme. De vierde is al veroordeeld. De bestuurders zijn lid van de partij Hadep, die pro-Koerdi sche standpunten inneemt. Donderdag werden achttien le den van Hadep veroordeelde tot celstraffen wegens steun aan de PKK. Verscheidene Europese landen hebben him bezorgdheid geuit over de onderdrukking van Ha dep. AFP/RTR sisch leger een grote rol in de po litiek. Sinds het aantreden van! de hervormingsgezinde presi-; dent Wahid staat het bloot aan; groeiende kritiek. Wahid wil de, militairen berechten voor hun; aandeel in het geweld in Oost-1 Timor. Wahid maakte gisteren bekend: dat hij het leger wil hervormen. Hij zou 44 officieren, waaronder een aantal zeer hoge, willen ont-I slaan. Waarnemers denken dat Wahid af wil van officieren die sterk verbonden zijn met het bewind van zijn voorgangers Habibie en Soeharto. RTR/ANP door Jeroen Segenhout NEW YORK - Amerikaanse automobilisten tanken bin nenkort goedkoper door In- temet. Vanaf 20 mei kan op een website een bod worden uitgebracht op benzine. Pri celine.com beweert gemid deld tien tot twintig dollar cent per gallon (3,8 liter) goedkoper te zijn dan de ge wone benzinepomp aan de straat. In Nederlands geld komt dat neer op zes tot der tien cent per liter. De internetgebruikers mo gen maximaal op 50 gallon (190 liter) per maand een bod uitbrengen. Binnen een mi nuut na het invullen van de prijs horen ze of de koop doorgaat. Daarna haalt de automobilist de benzine op bij een pomj? die door Priceli ne.com is geselecteerd. Volgens de bestuursvoorzit ter van het internetbedrijf, Jay Walker, is dit het perfecte tijdstip om iets te doen aan de 'historisch hoge' benzine prijs. „OPEC zorgde vooreen prijsverhoging, nu gaat het Internet in de tegenaanval", aldus Walker. Een Amerikaanse automobi list betaalt momenteel aan de gewone pomp zo'n 1,45 dol lar per gallon, 0,86 per liter. In vergelijking met Neder land is dat niet veel, maar eind 1998 werd in de VS nog minder dan een dollar per gallon betaald. De kilome- tervretende Amerikanen klagen dan ook steen en been. De benzine is vooral zo duur door de hoge olieprijs, veroorzaakt door productie afspraken tussen olie-expor terende landen, verenigd in de OPEC. Priceline.com is een echte prijsstunter op Internet. Be halve benzine worden ook vliegtickets, groente en fruit, gebruikte spullen en interlo kale telefoontjes bij opbod verkocht. Eén van de aan deelhouders is Microsoft-op- richter Paul Allen. ANP CAIRO - Vader Adel El-Shafee bekijkt trots zijn pasgeboren zoon Karim, met zeven kilo een zwaargewicht. Het nieuwe Egyptenaartje weegt het dubbele van de doorsnee-pasgeborene, zei den de artsen in het Cairose ziekenhuis waar de bevalling plaatshad. Ze besloten de baby twee weken eerder ter wereld te brengen dan was gepland, met een keizersnee. Moeder en kind maken het goed. foto Amr Nabil/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5