PSV kan beginnen met aftellen Blom maakt meeste indruk bij EK indoor PZC Aston Villa doet Luc Nilis aanbieding Volleyballers stuiten op Frankrijk Verkoop van spelers is geen )ptie voor armlastig Vitesse Cees Priem op zoek naar geldbronnen sport zaterdag 26 februari 2000 23 Eindhovense ploeg onderstreept macht tegen Roda JC Ronald Koeman werkt nog steeds met plezier HlLlPS door Mark Calderihoven van onze sportredactie KERKRADE - Luc Nilis speelt volgend seizoen vrijwel zeker in de Engelse Premier League. De aanvaller van PSV is rond met Aston Villa, de huidige nummer 7 van Engeland. De Belg kan in Birmingham een contract van twee jaar teke nen. Nilis: „Het gaat alleen nog om een handtekening." In de Engelse Midlands ligt voor Ni lis een flinke zak met geld klaar. Aston Villa, de ploeg van oud-Feyenoorder George Boa- tengen manager John Gregory, bood de Belg in elk geval meer dan PSV. De koploper in de ere divisie deed Nilis vorige week een verbeterde aanbieding. Ni lis: „Het geldverschil is groot. Maar dat zegt me weinig." Nilis gaat volgende week za terdag naar Aston Villa om de laatste plooien glad de strijken en 'rond te kijken' in Birming ham. „De kans is groot dat ik naar Aston Villa ga, maar echt, ik heb nog geen beslissing ge nomen." Niemand twijfelt ech ter nog aan een vertrek van Ni lis, die PSV zes jaar diende. „Ik hoef inderdaad alleen nog een medische keuring ondergaan." Voor de goede orde zit Nilis maandag nog met Racing Genk om de tafel. Formeel hield Nilis zelf na afloop van het duel met Roda JC zijn mond dicht over zijn toekomst. Donderdag heeft de spits weer een gesprek met PSV over zijn toekomst. Daarna komt er duidelijkheid, ook naar buiten toe, zei de Belg. Tegen Roda raakte Nilis overigens geblesseerd aan knie en schouder. Na een duw van Roda-speler Zafarin kwam hij ongelukkig ten val. GPD RERKRADE - Het aftellen kan in Eindhoven stilletjes aan be ginnen. PSV sloot gisteravond de maand van de waarheid af met een verdiende overwinning op Roda JC (1-2). De lijstaan- oerder zit daardoor in een comfortabele zetel op weg naar landstitel nummer 15. Met de op papier eenvoudige maand maart voor de boeg lijkt PSV het kampioenschap bijna niet meer te kunnen ontgaan. Kaalheide was voor PSV jaren niet 'the place to be'. Bij Roda JC -zo wil de traditie die ook Feye- noord en Ajax kennen - sneuvel de menig reputatie. Meer dan eens gooide PSV zelf zijn naam te grabbel in Kerkrade. Met het mes op de keel wonnen de Bra banders er exact een jaar gele den (1-3). Bij de zeven edities er voor was er voor PSV echter niets te halen geweest. Gister- avond onderstreepte de terechte koploper van de eredivisieeven wel zijn macht. Met speels ge mak, hier en daar een tikkeltje nonchalence en een huivering wekkend Limburgs kwartiertje de rust bleef PSV opmerke lijk simpel op de been. Alsof de koploper de kampioensschaal alvast een beetje oppoetste. Cruciaal Voor Eric Gerets was de con frontatie met Roda JC van cru ciaal belang. Bij een positieve afsluiting van de maand februa ri, met topduels met Feyenoord, Ajax, Vitesse, Heerenveen en Roda JC kon de lijstaanvoerder bovendien met een gerust hart aan de laatste serie van tien wedstrijden beginnen. „We hebben een reeks van vijf wed strijden neergezet tegen toch niet de minste ploegen. Het is momenteel heerlijk werken in het Brabantse." Met lichte angst was Gerets het duel met Roda niettemin begonnen. Niet voor niets klopte de Belg aan bij bondscoach Frank Rijkaard om Ruud van Nistelrooy tegen Duitsland enigszins te ontzien. De Belg had zijn topscorer tegen Roda JC hard nodig. Maar niets lijkt Van Nistelrooy te deren. Al weken rammelt de Europese eli te aan zijn poort, maar Van Ni stelrooy kent zijn gelijke in Ne derland allang niet meer. Twee etmalen na 'Duitsland' goochel de en scoorde hij weer. nu in Kerkrade, na nog geen 200 tel len. Daarmee kreeg Gerets het gelijk aan zijn zijde. Aanvankelijk be vreemdde het dat hij aanvaller Arnold Bruggink tegen Roda JC buiten de ploeg had gehouden. Een week geleden, tegen Vites se, prees hij de driehoek Nilis. Van Nistelrooy en Bruggink nog de hemel in. Gisteren had de Belg de talentvolle Tukker in eens niet nodig. Dat moet Brug gink aan het denken zetten, al weet de aanvoerder van Jong Oranje ook dat het vermoedelij ke vertrek van Nilis naar Aston Villa nieuwe perspectieven biedt. In de rust haalde Gerets Brug gink toch van stal, als vervanger van de lichtgeblesseerde Nilis die na een duw van Zafarin een heupblessure opliep. Weerhaal- de De Belg zijn gelijk. Bruggink viel in en maakte, na een voorzet van een andere invaller (Kolkka de winnende treffer. Na de offensieve variant van de laatste weken keerde PSV in Kerkrade terug naar de basis. Met Chris van der Weerden als Ruud van Nistelrooy zet PSV al vroeg in de wedstrijd op voorsprong. Links Ramon van Haaren van Roda JC. foto Marcel Antonisse/AN P traditionele rechtsback lag bij de koploper de nadruk op con solideren. Gerets wilde koste wat kost voorkomen dat PSV schade zou oplopen. Binnen drie minuten, na de pass van Bouma en de 'tip-inn' van Van Nistelrooij, kreeg die opzet een geheel andere dimensie. Provocaties Na de openingstreffer werd van Roda JC lange tijd niets verno men. Slechts met pittige over tredingen - met Peter van Houdt steevast in een negatieve hoofd rol - trachtte de thuisploeg PSV te intimideren. De Brabanders trapten echter niet in de Lim burgse provocaties. Het ge roemde PSV-duo Mark van Bommel en Johann Vogel kon zich zelfs een mindere dag per mitteren. PSV legde een uur lang een ge brek aan daadkracht aan de dag en kreeg daarvoor bijna de reke ning gepresenteerd. Illustratief hielp de koploper Roda JC zelf in het zadel. Opnieuw was Yuri Nikiforov de aangever Een week geleden bediende de libero van PSV Van Hooijdonk, nu leg de hij de bal panklaar voor Joos Valgaeren. Gerets: „In die fase leek de partij ons te ontglip pen." Zover kwam het niet, on danks een lobje van Zafarin en een volley van Lawal, net als Tchoutang ingevallen. Roda JC - PSV 1-2 (0-1). 4. Van Ni stelrooy 0-1, 56. Valgaeren 1-1, 70. Bruggink 2-1. Scheidsrechter: Ui lenberg. Aantal toeschouwers: 8700. Roda JC: Kalac; Rudge, Vrede (75. Doomernïk), Luypers en Van Haar en; Zafarin, Valgaeren en Van der Luer; Van Houdt (60. Tchoutang), Peeters en VanDessel (59. Lawal). PSV: Waterreus; Van der Weerden, Nikiforov, Ooijer en Heintze (89. Van der Doelen); Rommedahl (67. Kolkka), Vogel, Van Bommel en Bouma; Nilis (46. Bruggink) en Van Nistelrooy. GPD ran onze sportredactie PORTO - De Nederlandse volleyballers zijn vrij- U4 dagavond bij de loting voor het laatste olympi- en iche kwalificatietoernooi (OKT3) 'veroordeeld' lei ot een reis naar Frankrijk. Behalve het gastland, 1 rak al tegenstander in de voorronde van de World vb .eague, treft Oranje daar verder Taiwan en Cana- )e winnaar van het evenement in Castelnau-le- ez (25-27 juli) gaat naar Sydney. De indeling van ie twee andere toernooitjes is: Portugal, Japan, 'enezuela en Argentinië (21-23 juli Matosinhos); iriekenland, Tunesië, China, Spanje (24-26 juli an onze sportredactie Athene). „We mochten niet klagen", zei bonds coach Toon Gerbrands als eerste reactie. Hij doel de daarbij niet op het resultaat van de groepsinde ling in Porto maar op het feit dat de olympische kampioen überhaupt nog een extra kans heeft ge kregen op kwalificatie. Over de concurrenten daarbij kon hij kort zijn. „Op papier, gezien de wereldranglijst, is het de sterkste loting. Frankrijk, Nederland, Canada, allemaal World-Leaguedeelnemers. De rest zit daar een verdieping onder. Een van de twee krij gen is nog tot daaraan toe. Maar ten overvloede: als je naar dé Olympische Spelen toe wilt, moet je die landen gewoon verslaan." ANP RNHEM - Vitesse gaat geen pelers gedwongen verkopen i-4. m het financiële resultaat op orte of langere termijn te ver eteren. Die harde garantie gaf an Konings vrijdag in het Gel- edome af bij de presentatie van saneringsplannen voor de oodlijdende club. Hij is als in- irim-voorzitter van Vitesse en 'sk> iterim-stadiondirecteurdeop- olger van de veelbesproken arel Aalbers, die vorige week erd afgezet. SVij willen eerst saneren en aarna doorgroeien", liet Ko nings (58) weten. „Maar alles is gericht op continuïteit. We zoe ken naar structurele oplossin gen opdat we weer snel een slui tende begroting krijgen." Konings, voormalig topman in het bedrijfsleven, kon of wilde nog niet zeggen hoe hij gaat re organiseren bij Vitesse. „De ko mende maand gaan we kritisch naar de budgetten kijken. Het gaat om wat we wel en wat we niet willen, moeten of kunnen doen. We zullen posten moeten schrappen en investeringen moeten uitstellenMaar het ver kopen van spelers is geen optie. Dankzij onze hoofdsponsor van onze sportredactie ARNHEM - Ronald Koeman heeft geen spijt van zijn keu ze voor Vitesse. „Anders zou ik nu hier niet zitten", zei de eerstejaarstrainer vrijdag middag in het Gelredome veelbetekenend. „Ik heb nog steeds plezier bij Vitesse. Zonder plezier was ik al lang gestopt." Hoofdsponsor NIJON en zijn nieuwe baas Jan Konings hebben Koeman deze week de (financiële) garantie gege ven dat hij verder kan bou wen aan Vitesse. „Aalbers wilde met mij naar de topdrie van Nederland en naar de top-40 van Europa. Dat kan en mag ik nog steeds. Daar om klaag ik niet." Koeman levert komende maanden onbedoeld een bij drage aan de sanex-ing van Vitesse. Hij wil de A-selectie van ruim 30 spelers terug brengen tot maximaal 22 spelers. Dat scheelt flink in de salariskosten. „Maar er komen ook spelers bij", ver zekerde hij. „Versterkingen uit de Nederlandse markt. Ook wil ik dat De Marchi, Jo- chemsen en Veldman een nieuw contract krijgen." Koeman zei zich niet bekocht te voelen door Aalbers. „Maar hij heeft in al zijn en thousiasme natuurlijk wel een verkeerd beeld geschetst van Vitesse. Over mogelijke schulden sprak hij tijdens de onderhandelingen met geen woord. Dat vond ik achteraf wel vervelend. Dat is toch een kwestie van vertrou wen." A1VP Nuon kunnen we Vitesse zelfs op elk moment versterken, in dien dat noodzakelijk is." Royaal salaris Konings is aangesteld voor ten minste zes maanden. Hij denkt zelf een jaar nodig te hebben om Vitesse weer gezond te maken. Evenals zijn voorganger Aal bers krijgt hij een royaal salaris voor zijn werkzaamheden bij Vitesse en Gelredome. Volgens Konings kampt de Arn hemse club momenteel met een tekort van 40,4 miljoen gulden. „Dat bedrag zal nog wel verder oplopen", zei hij. In de begro ting voor dit seizoen was reke ning gehouden met een gat van 13 miljoen. Toen in januaii bij de presentatie van de halfjaar cijfers bleek dat het tekort 'plot seling' was opgelopen tot 33 miljoen, besloot de raad van ad vies van Vitesse in te grijpen. „Aalbers was te optimistisch over de inkomsten en lette niet schex-p genoeg op de uitgaven. Zo simpel is het", vex'klaarde Jan Bos, woordvoerder en lid van de raad van toezicht. „Ach teraf moeten we concluderen dat we door hem niet goed zijn voorgelicht. De kwaliteit en de frequentie van de informatie voorziening lieten te wensen ovei'. Dat neemt niet weg dat we strenger hadden moeten contro- lei'en en eerder hadden moeten ingrijpen. Dat spijt ons." Om het 'Vitesse-karakter' bin nen het bestuur te vei'groten is oud-penningmeester Jan Snel lenburg teruggekeerd in het Arnhemse college. Hij gaat zich richten op de supportei's en sponsors. Snellenbui'g was ooit een goede vi'iend van Aalbers. Na onenigheid met de voormali ge voorzitter vei'dween hij een jaar of vijf geleden bij Vitesse uit beeld. ANP Marko Koers (rechts) zette op de 1500 meter een tijd (3.42,13) op de klokken die ruim voldoende was om de finale te bereiken. foto Raymond Rutting/ANP Helft Nederlanders uitgeschakeld van onze sportredactie GENT - Rens Blom heeft op de eerste dag van de Europese in doorkampioenschappen atle tiek in Gent grootse vorm ge toond. Van de Nederlandse ploeg, twaalf man sterk, maakte hij de meeste indruk. De 22-jarige Blom plaatste zich met gemak voor de finale van het polsstokhoogsprin gen. Met ruime sprongen over 5,20, 5,40 en 5,50, alle in één keer, eindigde hij gedeeld eer ste in de kwalificatie. De helft van de Nederlandse ploeg is na een dag uitgescha keld. Stella Jongmans (800 meter), Mai'ko Koers (1500 meter) en Lieja Koeman (ko gel) plaatsten zich wel voor de finale. Jongmans moest hai'd knokken. Om zich direct te plaatsen, moest ze haar serie winnen. De 28-jarige Noot- dorpse ging meteen aan kop. Ze drukte in de tweede ronde bijna de Belgische Stals in de bloembakken. „Ik wilde me niet laten passei'en." Stals bleef Jongmans bij de fi nish net voor. Op haar tijd (2.03,58) mocht de Nedei'- landse toch naar de eindstri j d „Zo'n strenge kwalificatie heb ik nooit meegemaakt. Dit was een loterij." Ook Marko Koers oogde stei'k. Hij viel aan en werd pas op de meet verslagen. Zijn tijd (3.42,13) was ruim voldoende voor de finale. Over zijn me daillekansen bleef hij voor zichtig. „Dat weet ik niet, mijn benen zijn nu heel zwaar." Eremetaal valt misschien eer der Rens Blom ten deel. Zijn optreden beloofde wat voor de finale. „Ik voelde me zeker. Er schelen technisch nog genoeg dingen aan, maar na een ge- spi'ek met mijn trainer zal er zaterdag wat beters uitko men." Blom denkt dat verbetering van zijn Nederlands record (5,70 meter) mogelijk is en hij hoopt op een plaats bij de bo venste vijf. Gezien het gemak en de bravoure waarmee hij zijn sprongen wijdag deed, lijkt alles mogelijk. Lieja Koeman bewees de druk van een groot toernooi aan te kunnen. Ze ovei'leefde met een worp van 18,10 meter de kwalificatie, tijdens de WK in Sevilla mislukte dat. Toen bleef ze in de voorronde ver onder haar niveau. De Am sterdamse hield het hoofd koel tijdens de lange en chao tische schifting, waarbij acht tien werpsters elkaar bestre den. Koeman heeft voor de eindstrijd een poging aange kondigd om de limiet voor de Olympische Spelen (18,40) te halen. Zes Nederlanders vei'dwenen roemloos uit het toernooi. Ro bin Korving (60 meter horden) startte niet eens. wegens een hamstringblessui-e. Patrick van Balkom bleef in de eerste ronde van de 200 meter met 21,31 seconden steken. Julien Hagen redde het niet op de dubbele afstand: 48,57. Lau rens Looije strandde met de polsstok op 5,20 meter, Moni que de Wilt ook (4,00 m). San- der Schutgens (3000 meter) fi nishte in zijn serie laatste (8.13,31). Zevenkamper Chiel Wamex-s staat na vier onderdelen met 3289 punten op de zevende plaats. De twaalfde Nedei'- landei', hoogspringer Wilbext Pennings. begint zaterdag. ANP Inter geïnteresseerd in Beckham ROME - Inter Milan heeft interesse in David Beekman. De Italiaanse club van Clarence Seedorf heeft dit bevestigd naar aanleiding van berichten in kranten.Inter ontkent al een bod op de Engelse international van Manchester United te hebben gedaan.„We zijn geïntereseerd in Beckham, als zovele clubs", aldus een woordvoerder. „Maar we hebben nog nooit een bod gedaan en hebben niet met hem of Manchester gesproken." Volgens de krant La Gazzetta dello Sport heeft Inter voor Beckham een bod van ruim 100 miljoen gulden gedaan. De speler moest vorige week in het duel met Leeds United aan de kant blijven omdat hij een training had gemist. Zijn contract met Manchester loopt nog ruim twee jaar door. RTR Graf stelt afscheidstoernee uit BERLIJN - Steffi Graf moet haar afscheidstoernee door Duitsland uitstellen. De tennisster, die vorig jaar haar in drukwekkende loopbaan beëindigde, heeft last van een knie blessure. Graf zou komende vrijdag in Stuttgart met een tour beginnen. Volgens de organisatie van de invitatietoernooien is het nog onduidelijk wanneer ze weer fit zal zijn RTR Erik Zabel wint massaspurt CASTELLON - De Duitser Erik Zabel heeft vrijdag de vierde rit in de Ronde van Valencia gewonnen. Hij won in de straten van Castellon de massaspurt voor de Italiaan Mario Cipollini, de Tsjech Jan Svorada en Jeroen Blijlevens. Erik Dekker werd geen vijfde, maar uiteindelijk dertigste. De jury had zich ver gist in het rugnummer. Tourwinnaar Lance Armstrong ver scheen vrijdagmorgen niet meer aan de start. Hij gaf in zijn eerste ronde van het seizoen op wegens conditiegebrek. Marco Pantani stapte woensdag al uit de koers. Omdat er alleen nog vlakke ritten op het programma staan, is Koos Moerenhout al zeker van de eindzege in het bergklassement, met de bijbeho rende blauwe trui. De Italiaan Giuseppe Di Grande bleef lei der in het algemeen klassement, op twee seconden gevolgd door een groep met onder anderen de Fransman Laurent Jala- bert. Dekker staat elfde met 27 seconden achterstand. De ron de eindigt zaterdag met eerst een etappe en vervolgens een in dividuele tijdrit over 20,3 kilometer. ANP Goud voor Chinese vrouwen KUALA LUMPUR - De Chinese tafeltennissters hebben te gen Taiwan met succes de wereldtitel voor landenteams ver dedigd. Het werd vrijdag in Kuala Lumpur 3-1. China behaalde daarmee voor de dertiende keer de wereldtitel. Roe menië en Zuid-Korea verdienden brons. In de politiek bela den finale, China maakt nog steeds aanspraak op Taiwan, zorgde wereldkampioene Wang Nan tegen Chen Jing voor de winst: 2-0 (21-7 21-11). De Taiwanese is de nummer drie van de wereld en won tijdens de Spelen van Seoul in 1988 nog goud voor de Volksrepubliek. Daarna vluchtte ze naar Tai wan. Als troostprijs ki'ijgen de verliezers ieder ruim 200.000 gulden van het Nationaal Olympisch Comité van Taiwan. De finale bij de mannenteams gaat tussen China en Zweden. De Chinezen rekenden vrijdag eenvoudig af met Japan: 3-0. Zweden versloeg Italië met 3-1. AFP Alex Zülle niet in Parijs-Nice PARIJS - Alex Zülle heeft zich afgemeld voor Parijs - Nice. De oi'ganisatie van de etappekoers die van 5 tot en 12 maai-t op de kalender staat, heeft dit vrijdag bekendgemaakt. Zülle heeft problemen met zijn vorm en voelt zich niet goed. De renner van Banesto heeft in de Ronde van Valencia al vele minuten achterstand op de concui'rentie. „Het heeft geen zin om het hem moeilijk te maken. Hij gaat niet vooruit. In de Ronde van Murcia zal hij rustig naar zijn vorm gaan zoeken", aldus de manager van Banesto. RTR door Frits Bakker 's-HERTOGENBOSCH - Cees Priem gunt zichzelf een jaar de tijd om een nieuwe professione le wielerploeg op te zetten. Het kapitaal dat hij daarvoor nodig heeft, moet worden opgebracht door één of twee grote geld schieters. De Zeeuwse ploegleider/mana- ger hoopt volgend jaar terug te keren in de hoogste divisie van het profwielrennen met een Be- nelux-getinte ploeg en een bud get tussen de zeven en tien miljoen gulden. „Ik ben ervan overtuigd dat we dat geld bin nen een jaar bij elkaar krijgen", zei hij gisteren tijdens een bij eenkomst in 's-Hertogenbosch, waar hij zijn plannen ontvouw de. Voor de acquisitie van sponsors heeft Cees Priem, die niet meer paste in de organisatie van de Farm Frites-ploeg, de hulp in geroepen van de Brabander Dirk Lips van Libéma Exploi tatie in Rosmalen. Die organisa tie, onder meer eigenaar van het Autotron, het attractiepark de Beekse Bergen, de Brabanthal len en de Groenoordhal, droeg eerder ook de financiële zorg voor het golftoernooi om de Heineken Trophy en het tennis toernooi in Rosmalen. Contacten Cees Pi'iem baseert zi j n optimis me over een snelle terugkeer op de contacten die hij heeft in het profpeloton en in kringen van potentiële sponsors. In de zoek tocht naar kapitaal verwacht hij veel van de organisatie die gespecialiseerd is in het binnen halen van Sponsors. Het zou voor de hand liggen dat Lips in zijn eigen omgeving geld los krijgt, maar dat spreekt hij te gen. „Wij nemen de aanloopkosten voor onze rekening, maar woi'- den zelf geen sponsor van de ploeg. De wielersport is een volkssport en is bij uitstek ge schikt voor sponsors die op zoek zijn naar snelle naamsbekend heid in Europa. Zo'n bedrijf zijn wij niet." Cees Priem maakt over zijn ge plande terugkeer een zelfverze kerde indruk. „Met dertien jaar ploegleiderschap in mijn baga ge weet ik goed wat er te koop is. Ik heb sponsors in de wieler sport gebracht, dieeral tien jaar in meedraaien. Dat gaat me nu zeker weer lukken. De wieler sport heeft de ene na de andere opdonder gekregen, maar zelfs in Frankiijk zijn meer sponsors dan ooit." De Zeeuw zegt een dikke streep te hebben getrokken onder de affaire met Farm Frites. „Het is allemaal wat sneller gegaan dan ik had verwacht", gaf hij toe. „Toen TVM zei dat het geen sponsor meer wilde zijn, vond ik het ook tijd worden om op te stappen." Wel gaf hij zijdelings aan dat Farm Frites achter zijn rug om Teun van Vliet heeft benaderd om ploegleider te worden. „Ze ker weet ik het niet, maar ik denk wel dat ze met een zaag op pad zijn gegaan om aan mijn po ten te zagen." Volgens Priem moet de struc tuur van zijn nieuwe ploeg ex- niet veel anders uitzien dan bij de vroegere TVM-ploeg. „Daar hebben we met relatief weinig geld aardige successen gehaald. Ik wil zakelijkheid en het spor tieve gedeelte gescheiden hou den. Een manager moet zich met de zakelijke kant bezighouden, de ploegleider met de koers en met de reixners." En met een sneer naar Fann Frites: „Als het te zakelijk wordt, zal het nooit resultaat opleveren." foto Gerard Damoisaux

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 23