Hulp bij huisvesting in Z-Afrika Gemeentesecretaris verlaat 'crisiscentrum' Middelburg PZC Jubilaris deelt speeltoestellen uit \mateurs op de bres voor Schouws theater Vlissingen steunt vrouwen Taganrog in strijd voor milieu zeeland zaterdag 26 februari 2000 w 1 5 Vlissinger gewond bij aanrijding Rechter mild bij burenruzie Trio bestraft voor bestelen baas Oostburg experimenteert met fonds Koffieshops in Goese straks open tot middernacht Zeeuwse delegatie onderzoekt deelname in projecten Trui gestolen nbraak in auto Winkeldief Drie Vlissingse speeltuinen hebben geld gekregen van schoanmaakbedrijf Bleijenberg, dat bij het 25-jarig bestaan geen cadeautjes, maar geld vroeg en de tienduizend gulden weggaf. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - De keuze van schoonmaakbedrijf Bleijen berg voor de donatie van tien duizend gulden is gevallen op drie speeltuinverenigingen in de gemeente Vlissingen. Tot die keuze kwam het jubileren de bedrijf in samenspraak met de gemeente. Het bedrijf be staat 25 jaar. „En dat wilden we vieren, maar niet op de tra ditionele manier", zegt Coby Bleijenberg. Tegen iedereen zei Bleijenberg dat ze géén boemen o! planten wilde hebben, maar dat ze de voorkeur gaven aan een bij drage voor een goed doel. Klanten en personeel brachten 6000 gulden bij elkaar. Het be drijf, dat 450 personeelsleden heeft, vulde dat aan tot 10.000 gulden, waarna de directie op zoek ging naar een goede be stemming. Oude Stad Bleijenberg kwam op het idee van een speeltuin, nadat ze een bezoek had gebracht aan de Oude Stad aan de Paarden straat. „Ik dacht: wat een mooie speeltuin is dit. Hier moet je jezelf als kind op je ge mak voelen. We zijn toch een echt Vlissings bedrijf en van daar dat we alle speeltuinen van de gemeente willen beden ken." De Oude Stad zal er een loop- ton voor aanschaffen; Lamme- renburg kiest voor een sate- lietwieg en de Souburgt breidt haar speeltuingebouw uit met een pergola of serre. 's-HEER ARENDSKERKE - Een 25-jarige Vlissinger be landde gisteravond in het ziekenhuis na een ongeval op de au tosnelweg A58 onder 's-Heer Arendskerke. Ter hoogte van het tankstation Selnisse reed hij achterop de auto van een 38-ja- rige plaatsgenoot, die op dat moment met een snelheid van honderd kilometer per uur over de rechterrijstrook richting Middelburg reed. Door de aanrijding verloor de 25-jarige de macht over het stuur. Zijn wagen sloeg enkele malen over de kop en belandde in de bosschages naast de weg. De politie heeft bij hem een bloedproef laten afnemen. Een 64-jarige in woner van 's-Gravenpolder is vrijdagmiddag gewond geraakt bij een verkeersongeval bij Nieuwdorp. De man wps betrok ken bij een aanrijding tussen twee personenauto's. Het onge val gebeurde even na vieren op de Stoofweg. Het slachtoffer moest worden overgebracht naar het ziekenhuis. TERNEUZEN - Een geldstraf zou de burenruzie alleen maar verhevigen, dacht politierechter J. Begheyn. Daarom kwam een 62-jarige Terneuzenaar er met een voorwaardelijke straf vanaf. De man moest voorkomen omdat hij tijdens een ruzie over eeil schuurtje zijn buurman met een stok m het gezicht had geslagen. De verdachte ontkende dit: ,Ik heb me alleen maar verdedigd", zei hij. „Ik wilde alleen maar zijn stok ra ken, niet zijn gezicht. Hij kwam met opgeheven stok op me af gestormd, ik had precies hetzelfde gedaan als u met een stok op me af was gekomen.De politierechter was niet overtuigd: „U had ook weer uw huis in kunnen gaan.'" Hij vonniste een voorwaardelijke boete van driehonderd gulden. TERNEUZEN - Drie ex-medewerkers van het verhuurbe drijf S j aak Moens in Sas van Gent werden vrij dag bij de recht bank in Terneuzen op het matje geroepen voor de diefstal van een grote gereedschapskist. Zij hadden medio oktober de kist met behulp van een busj e van het bedrij f en een personenauto van het bedrijfsterrein gesmokkeld, maar vielen al gauw door de mand. Eén van de werknemers, een 28-jarige man uit Ter- neuzen, verklaarde dat hij met de diefstal alleen maar zijn collega, een 24-jarige Terneuzenaar, wilde helpen zich te wre ken op hun gezamenlijke werkgever. Het verhuurbedrijf zou de gratificatie van 24-jarige man met 300 gulden hebben ge kort. Deze laatste gaf een andere versie van het verhaal: hij zou wel hebben meegedaan, maar niet om wraak te nemen, al leen maar om zijn collega's te helpen. Politierechter J.T. Beg heyn achtte beiden ondanks de verschillende verklaring schuldig en veroordeelde de 28-jarige man tot veertig uur dienstverlening en zijn vier jaar jongere compaan tot vijftig uur onbetaalde arbeid. Een handlanger kreeg bij verstek een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken en een boe te van vijfhonderd gulden opgelegd. OOSTBURG - De gemeente Oostburg is van plan eenderde van haar liquide middelen in een institutioneel garantiefonds te stoppen. Dit levert de gemeente heel wat meer op dan het geld in deposito's te stoppenwat maximaal drie procent rente opbrengt. Volgens wethouder L. Wille van financiën wijkt de constructie weliswaar iets af van de regels die de raad heeft vastgelegd, maar kleeft er aan deze vorm van kasgeldbeheer geen enkel risico. „Het geld wordt voor drie maanden vastge zet en na die maanden krijg je altijd de ingelegde som terug." De commissie financiën wilde van de wethouder, die het idee nog moest voorleggen aan de rest van het college, de garantie dat het om een 'loepzuivere constructie' gaat, die elke kritiek van de provincie kan doorstaan. „Het is geen Ceteco- of Nuon-constructie, we gaan niet speculeren. Het enige nega tieve is dat je gedurende die drie maanden geen rente ont vangt", reageerde Wille. foor Willem van Dam 1ERIKZEE - Het Zeeuws Cen- rum Amateurtheater (ZCA) leeft bij de gemeenteraad van ïhouwen-Duiveland een ferm Icidooi gehouden voor het - c[e' oorlopig - behoud van het The- •ht ter Mondragon in Zierikzee. let theater moet voor enkele onnen worden vertimmerd, ïebeurt dat niet, dan is het rijwel zeker dat Schouwen de luiveland zijn schouwburg- Bi. oorziening verliest. Binnen de emeenteraad leven grote aar- elingen om nog in Mondragon i investeren. In een brief aan de aad doet het ZCA een uiterste oging het tij te keren. Ie provinciale koepelorganisa- e schrijft dat ze het zeer be- eurt dat diverse politieke frac- es zich eerder deze maand jdens een vergadering van de aadscommissie maatschappe- jke aangelegenheden 'negatief ebben uitgelaten over het iteurtoneel'. de discussie over het voorstel ruim zes ton te investeren in dijke voorzieningen in The- Mondragon maakten meer- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M.vanderJagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) L.Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl dere raadsleden onderscheid tussen professionele podium kunsten en het amateurtheater. Het ZCA benadrukt in de brief, dat de theateraccommodatie niet alleen voor professionele gezelschappen maar ook voor amateurs veilig dient te zijn. De organisatie verwijst in dat ver band naar een ongeval dat zich vorig jaar april voordeed tijdens de voorbereidingen voor het optreden van de Zeeuwse Mu ziekschool. Daarbij liep een muziekdocent een verbrijzelde elleboog op. Teleurgesteld Het ZCA betreurt de 'harteloze wijze' waarop in de commissie maatschappelijke aangelegen heden werd geoordeeld over het verdwijnen van de opvoerings mogelijkheden voor professio nele podiumkunsten. Tevens is het ZCA 'diep teleurgesteld' dat daarmee ook de toekomst van het Zeeuws Eenakterfestival ui terst wankel is geworden. Nu de gemeenteraad woensdag 1 maart over een hernieuwd plan tot het voorlopig behoud van Mondragon als theatervoorzie ning vergadert, benadrukt het ZCA in zijn brief nog eens het belang van het festival. Volgens de organisatie is dat 'voor veel toneelliefhebbers één van de hoogtepunten in het theatersei zoen'. In de beginperiode werd het fes tival jaarlijks beurtelings boven en onder de Westerschelde ge houden. De regiovertegenwoordigers van Schouwen-Duiveland bin nen het ZCA wisten het uitein delijk volledig naar Zierikzee toe te trekken. Met het verval van Mondragon werd dit het echter almaar moeilijker. Stank „Theater Mondragon voldeed nooit aan alle eisen, maar het amateurtheater is gewend crea tief om te gaan met beperkin gen. Elk jaar weer bleek het mogelijk met hardwerkende vrijwilligers, enthousiaste deel nemers en talrijk publiek het festival tot een succes te maken. De afgelopen drie jaar werd het echter steeds moeilijker. Grote re groepen, die voorheen in de artiestenfoyer werden onder gebracht, konden daar niet meer met goed fatsoen wor den ontvangen. In een koude ruimte met grote plassen op de vloer, een adembenemde stank en slechte verlichting kunnen mensen zich niet kleden en voorbereiden op een voor stelling." door Miriam van der Schot VLISSINGEN - „De lokale po litiek in Rusland moet volledig anders gaan denken. De politiek vormt momenteel het grootste probleem in de aanpak van mi lieuvervuiling", zegt milieudes kundige Tom Matze van het stadsgewest Vlissingen-Mid- delburg. Hij was afgelopen week in Polen waar een studie week werd gehouden over op te zetten milieuprojecten in Russi sche zustersteden van Neder land. Ook een delegatie van Ta ganrog was aanwezig. De bijeenkomst vond plaats in Polen omdat daar eerder suc cesvolle milieuprojecten met zustersteden zijn gehouden. Te vens spreken Poolse acties meer aan bij de Russen dan projecten in Nederland. „Er heerst een mentaliteit van: Wat in Polen lukt, moet ook in Rusland kun nen. De overgang naar ons land is daarvoor veel te groot", zegt Matze die zelf betrokken was bij een milieuproject in Polen. De Vlissingse zusterstad Tagan rog is ook dringend aan een aan pak tegen milieuvervuiling toe. Taganrog ligt aan de zwaar be vuilde Zee van Azov. De ondiepe zee wordt vervuild door land- bouwbestrijdingsmiddelen en door de industrie van Taganrog die het afval ongezuiverd loost. Ook de stad Rostov, met meer dan twee miljoen inwoners, draagt flink bij aan de vervui ling van de zee. Daarnaast heeft Taganrog te maken met een slecht werkende manier van af valinzameling, luchtvervuiling en een afwateringssysteem dat niet meer werkt. Tevens is de Vlissingse zusterstad niet inge steld op de hoeveelheid auto verkeer. Economie „De oplossing is op zich niet zo moeilijk", zegt Matze. „Zuive- ringsmstallaties zijn zo gevon den, maar het echte probleem is de politiek. Die heeft zich vrij wel nooit om milieu bekom merd. Het enige waar de lokale politiek zich op richt, is de economie. Van alle'andere pro blemen wordt weinig aange trokken. Maar het Russische 'Vrouwenparlement' heeft zich het lot van het milieu wel aange- trokken. Vrouwen vinden socia le zaken belangrijk en hebben zich daarom verenigd in het zo genoemde Vrouwenparlement. Van daaruit proberen ze aan dacht te vragen voor onderwer pen als gezondheid, kinderen, toekomst en ook milieu." De vrouwen uit Taganrog zijn zeer vastbesloten om iets aan de problematiek te doen. Tijdens de studieweek hebben de deel nemers, waaronder ook verte genwoordigers uit de industrie, kermis uitgewisseld en contac ten gelegd. „De vrouwen uit Ta ganrog gaan nu alles duidelijk op een rij zetten en een plan van aanpak maken. Ze willen een goed gestructureerde overkoe pelende milieu-organisatie op luchten. Wij gaan kijken hoe we dat project financieel kunnen ondersteunen." In september gaat een Vlissingse delegatie naar Taganrog. Dan zal het plan van aanpak worden gepresen teerd. GOES - Het Goese college van burgemeester en wethouders wil het gedoogbeleid voor soft drugs wijzigen. De belangrijk ste wijziging is het langer open stellen van de twee toegestane koffieshops in Goes. Nu moeten die nog om tien uur 's avonds sluiten. Het college wil toestemming geven de legale verkooppunten tot midder nacht open te houden. Aanlei ding voor de wijziging vormen de problemen tussen tien en twaalf uur 's avonds. Juist dan is de vraag naar softdrugs onder jongeren groot. Als wiet en hasj op die tijdstippen niet legaal verkrijgbaar zijn, werkt dat dealen op straat in de hand. Juist dat willen de gemeenten die het Bevelandse drugsbeleid onderschrijven, voorkomen. De wijzigingen komen naar aanleiding van een evaluatie van het gedoogbeleid. Met de koffieshophouders en de politie is het Goese college tot de con clusie gekomen dat de vroege sluitingstijd illegale verkoop van softdrugs stimuleert. Met de wijzigingen in het ge doogbeleid wil de gemeente ook stekken steken voor een apart jeugdbeleid in de verslavings zorg. De wijzigingen gaan op zijn vroegst in mei in. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - „De ge meente Middelburg was voortdurend in beweging. Vooral de laatste jaren stond onze gemeentesecretaris in het midden van een 'crisiscen trum'. Hij was daarin de enige constante factor." Dat zei L. Vorthoren van de gemeente vrijdag bij het afscheid van A Kerkhove. Na bijna 22 jaar dienst als gemeentesecretaris van Middelburg, heeft hij zijn werk neergelegd. Ter ere van zijn afscheid werd in de Burgerzaal in het stad huis een bijzondei'e raadsver gadering gehouden. Daar kreeg Kerkhove niets dan lof over zich heen. Burgemeester L.H.B. Spar van der Hoek roemde hem voor zijn sociale en coöperatieve houding. Als adviseur en steunpilaar voor zowel het gemeentebestuur als het ambtelijk apparaat stond hij tussen twee tegengestelde partijen in en wist zich daar goed staande te houden. „Bij na 22 jaar heeft hij de hitte van de dag gedragen", zei Spar van der Hoek. Ook wethouder J.C. van Dijk- Sturm haalde de laatste twee zeer bewogen jaren aan. „Veel zaken en functies stonden ter discussie, maar de positie van onze gemeentesecretaris niet." „Met verbazingwekkende nauwkeurigheid en een gelijk matig humeur ging hij op in zijn werk", vertelde Voxthoren die namen het management team sprak. „Hij ging zo op in zijn werk dat hij waarschijn lijk nog niet weet wat hij mor gen en met de rest van zijn vrije tijd gaat doen. Niemand is on vervangbaar, maar het zal moeilijk worden een soortge lijke opvolger te vinden. Daar om bedachten wij een af scheidscadeau waar wij zelf ook nog wat aan hebben: een mobiele telefoon." Eenzaam Kerkhove benadrukte in zijn toespraak dat een baan als ge meentesecretaris inderdaad een vrij gecompliceerd is. „Als secretaris stond ik op het snij vlak tussen het bestuur en de ambtelijke organisatie en die twee spoorden niet altijd met elkaar. Soms was het daardoor een eenzame baan. Of een ge meentesecretaris zich happy kan voelen, hangt af van de op stelling van anderen. Ook is het een heel onzeker beroep en daarbij denk ik aan het regel matig wisselen van college en burgemeester. Maar nog nooit ben ik met tegenzin naar mijn werk gegaan. Hobby en werk liep in elkaar over." Tot slot wenste Kerkhove het college nog veel eensgezind heid en wijsheid toe bij het be stuiten van de stad. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vlissingen wil het vliegwiel zijn van Highveld Ridge. Een gemeente ten oosten van Johannesburg, met circa 300.000 inwoners die verdeeld djn over zeven kernen. „We hebben niet de bedoeling om de Zuid-Afrikanen maar eens te vertellen hoe ze het moeten doen. Alsjeblieft niet. We gaan daar op basis van gelijkwaar digheid naar toe en willen daar ten volkshuisvestingsproject opzetten dat ze zelf aan de gang nillen houden", reageert de Vlissingse loco-gemeentesecre taris Frank Priem. Priem en wethouder Leny Pop- pe-de Looff van Vlissingen ver rekken woensdag voor een dik- ie week naar Highveld Ridge. Sen delegatie met twee ambte naren, Albert de Vries van bou wen en wonen en Willem van Baaien, coördinator internatio nale betrekkingen, ging hen voor. Ook Adrie Raas, voormalig di- recteur van de Vlissingse wo ningstichting Basco maakt deel uit van dat gezelschap. Ze on- ierzoeken momenteel aan welk VLISSINGEN - Uit een be drijfsgebouw aan de Eerste Bm- 3p' nenhaven in Vlissingen zijn in de de nacht van donderdag op vrij dag een trui en portemonnee ge- itolen. Ze behoorden toe aan en ten 15-jarige Vlissinger. _J MIDDELBURG - Uit een auto lfs. die geparkeerd stond aan de en Penninghoeksingel in Middel burg zijn in de nacht van vrijdag «p zaterdag onder meer een au- loradio/cassetterecorder en een ;sm gestolen. De waarde van de •en! tpullen bedraagt enkele hon derden gulden. VLISSINGEN - Een 32-jarige Vlissinger is vrijdag betrapt loen hij probeerde T-shirts te je_' stelen. Het personeel van de fonkel aan de Kleine Markt in ijn woonplaats zag dat. De nan werd aangehouden. sociaal huisvestingsproject Vlissingen haar naam zal ver binden. Vlissingen heeft ongeveer 90.000 gulden beschikbaar ge steld voor het samenwerkings project in Highveld Ridge. Aclne Raas wees bij zijn af scheid als directeur cadeaus af, maar stelde een rekeningnum mer open. De opbrengst ging naar dit project. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) ondersteunt bovendien het initiatief met jaarlijks vier ton. Gedacht wordt dat dit pro ject drie jaar zal duren. Priem hoopt niet dat het imago ontstaat dat 'wij de arme neger tjes eens zullen helpen'. „Want dat is niet het geval. Wij hebben geld en willen daar iets mee doen. Vlissingen wil helpen. Hun kennis is even zo belangrijk als die van ons. Het is een land in opbouw met een verschrikkelij ke geschiedenis waarin onder drukking van de zwarten nog voelbaar is. In hoeverre behoort apartheid echt tot het verleden? Er zijn nog veel slachtoffers van dat systeem." U it contact via Internet met Van Baaien en De Vries weten Pop- pe-de Looff en Priem intussen dat de armoede in enkele kernen van Highveld Ridge 'shoc kerend groot is'. „Ze waren er van onder de indruk. Huis na huis, golfplaat na golfplaat. Een huis is zo vaak niet meer dan zo'n golfplaat en een wandje." De Vlissingse steun zal ook ge richt zijn op het aanbrengen van structuur in een organisatie naar voorbeeld van een Wester se woningbouwcorporatie. „Maar slaat dat wel aan, kun je jezelf afvragen. In Zuid-Afrika wordt niet met huurcontracten gewerkt. Mensen betalen wan neer ze geld hebben." Uiterste Nederland is vaak overgeorga- niseerd en wil zaken te perfec tionistisch regelen. „Wat daar gebeurt, is het andere uiterste. Uit de Zuid-Afrikaanse ge meenschap is de vraag gekomen om meer informatie over stads ontwikkeling te krijgen. Daarin past het beheren van huizen." De contacten van Vlissingen met Zuid-Afrika dateren uit 1986. Vlissingen sloot zich toen aan bij de vereniging LOTA (lagere overheden tegen apart heid). Daarin trokken gemeen ten met elkaar op om actie te voeren tegen het apartheidsre gime van Zuid-Afrika. Na de officiële afschaffing van apart heid in 1992, onderhield Vlis singen het contact met dat land. Regelmatig zijn er stagiairs uit Highveld Ridge in Vlissingen op bezoek geweest. „Vandaar dat we erop aandrongen een project in die gemeente te mogen begin nen", verklaart Poppe-de Looff. De Zeeuwse delegatie werkt er naar toe om op 8 maart met bur gemeester Mdibanisi Tsheke van Highveld Ridge een inten tieovereenkomst te onderteke nen voor het volkshuisvestings project. Gemeentesecretaris A Kerkhove van Middelburg en zijn vrouw namen vrijdag afscheid. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 15