Het voetbalplezier is weer terug De liefde voor een cafésport Arjan Human op zijn plaats bij Kloetinge Van Acker en Persijn delen passie voor darts Zijn komst naar Kloetinge wekte verwachtingen. Logisch, want Arjan Human voetbalde in de jeugd van Feycnoord en bij de Belgische profclub Cercle Brugge. In dienst van de Bevelandse hoofdklasser was de 21-jarige aanvaller in zestien wedstrijden goed voor elf doelpunten. „Het voetbalplezier is weer terug." Hij neemt nog een trekje van zijn siga ret, blaast de rook uit en zegt: „Soms vraag ik me wel eens af hoever ik was ge komen als ik nooit bij Feyenoord was weggegaan. In de jeugd voetbalde ik met jongens als Christian Gyan, Elleiy Cairo en Ronald Graafland, die nu deel uit ma ken van de eerste selectie van Feyenoord. Met Robin Nelisse, die nu bij Cambuur Leeuwarden voetbalt, trainde ik vaak sa men. Tijdens een Feyenoord-toernooi speelde ik ooit tegen Ajax en stond ik als rechtshalf tegenover Tim de Cler. Ik speel de hem echt helemaal zoek. Maar ja, hij voetbalt nu wel in Ajax 1." En Arjan Human bij de amateurs van Kloetinge. „In januari speelden we met het Zeeuws elftal tegen Feyenoord. Toen ik het veld opliep, werd ik herkend door John Metgod. 'He, daar heb je Human', zei hijEen mooi moment, als je bedenkt hoe veel jeugdspelers hij in de loop der jaren heeft getraind. Het betekent dat ik toch een bepaalde indruk heb achtergelaten." De Middelburger vindt het jammer dat hij nooit zal weten hoe het gelopen was als hij langer in Rotterdam was gebleven. „Jam mer, maar niet meer dan dat." Er bestond nu eenmaal die afspraak met zijn ouders. „Ik zou stoppen zodra mijn school onder het voetballen leed. Toen ik bleef zitten op de havo was dat het geval. Mijn ouders heb ik nooit iets verweten. Ze hebben al tijd voor me klaar gestaan. Het lag vooral aan mezelf." Mentaal Arjan Human speelde na zijn Feyenoord- tijd even bij FC Dauwendaele en begon toen aan een nieuw avontuur in België, bij Cercle Brugge. De oud-voetballer van Zeelandia en Middelburg bleef er twee jaar. Human vertelt:„Het eerste jaar bij Cer cle was goed, het tweede jaar minder. Ik speelde weinig. Het plezier ging lang zaam weg. Mensen verklaarden we wel eens voor gek dat ik zo vaak op en neer reisde voor het voetbal. Eerst naar Rotter dam en later naar Brugge. Maar ik had het er voor over. Mijn probleem was dat ik dolgraag wilde voetballen maar daarbij bepaalde dingen niet kon laten. Ik nam te weinig rust, at veel ongezond voedsel, ging uit, laat naar bed, noem maar op. Ik kan nu zeggen dat ik er, hoe graag ik ook wilde, mentaal niet klaar voor was. Ik leefde niet als een prof." Vertrekken was een logische stap. Hoek en Kloetinge trokken aan de bel. Human koos voor Kloetinge, waar hij opvolger Arjan Human (rechts) in actie tegen GVW: „Eigenlijk ben ik helemaal geen goaltjesdiefVroeger werd me altijd verweten dat ik te weinig scoorde." foto Jan Ruland van den Brink werd van de naar Hoek vertrokken Onno Doeland. „Ik wilde weer naar school. Naar het Cios", legt Human uit. „Diederik Hiensch, de trainer van Kloetinge, geeft er les. Ik leer er voor het diploma oefen- meester 2. Hoek viel ook af omdat ik het gereis met de boot een beetje beu was." Warm plekje Arjan Human viel bij Kloetinge met zijn neus in de boter. In de hechte Kloetingse selectie vond de Middelburger een warm plekje. „Ik ben gevoelig voor de sfeer", zegt Human. „Als ik het ergens naar mijn zin heb, presteer ik goed. PQoetinge is een echte vriendenploeg. Inclusief de leiders Paul Schipper en .Johan le Conté en kee perstrainer Anton Swennen reizen er we kelijks tien man vanuit Vlissingen en Middelburg naar Kloetinge. Heel gezellig allemaal. Laatst gingen we op zaterdag avond buiten het voetbal om een avondje uit in Antwerpen. Dat bedoel ik met vriendenploeg. „We leven heel ontspannen naar wedstrij den toe. Voorafgaand aan de wedstrijd tegen Achilles Veen nam ik een cassette bandje op met de muziek die Alex Lou- rens graag in de auto draait. Trance, geen rustige maar wel heel lekkere muziek. De trainer vond het geen probleem dat het bandje voor de wedstrijd in de kleedka mer werd afgedraaid. 'Als het rustgevend werkt en niemand er last van heeft, vind ik het prima', zei hij. Dat zoiets kan, vind ik mooi. Het draagt bij aan een goede sfeer. Kloetinge is een fijne club. Sinds ik er speel, is het voetbalplezier weer terug en zit ik lekkerder in mijn vel." Arjan Human heeft zich bij Kloetinge binnen de lijnen laten gelden als een veel- scorende aanvaller, die ook kan kaatsen, wegdraaien en koppen. Hij blijft lopen, ook als het even tegenzit. „Er waren be paalde verwachtingen toen ik bij Kloetin ge kwam. Dat was te begrijpen. Maar ik heb nooit enige druk gevoeld." „Als je in zestien wedstrijden elf goals maakt, mag je best tevreden zijn", vindt Human, die op vele manieren scoorde. Na een solo, met het linker- en rechterbeen, een lobje, een hakje, koppend, Human deed het. „Tegen Hoek sprong ik boven ie dereen uit en kopte ik de bal zo binnen. Daar stond ik later bij het zien van tv- beelden zelf van te kijken. Ik ben hele maal geen goede kopper en eigenlijk ben ik helemaal geen goaltjesdief. Vroeger werd me altijd verweten dat ik te weinig scoorde." Human vindt dat hij nog te wisselvallig presteert. „De ene keer is het heel goed, de andere keer heel slecht. Uit tegen Hoek, Achilles Veen en Heerjansdam speelde ik sterk." Putten-thuis, GVW-uit en Hui zen-uit gaf hij helemaal niet thuis. Hu- man: „Als ik lange tijd geen bal krijg, heb ik de neiging om hem op te halen door me terug te laten zakken. Daardoor loop ik uit mijn positie. Hetzelfde gebeurt als ik uitwijk naar de zijkanten. Ik moet juist voor de goal aanwezig zijn. Daar moet ik op letten." Scouts Met elf doelpunten achter zijn naam is Arjan Human een van de betere aanval lers die rondloopt in de hoofdklassen van het zaterdagvoetbal. Verschillende scouts hebben hun oog al laten vallen op de blon de aanvaller. Human kent de verhalen. „Maar iets concreets heb ik niet gehoord. Ik laat het allemaal maar op me af ko men." Er moet ook wel een héél aanlokkelij k bod komen, wil de voetballer overstappen naar een andere club. Human: „Het prof voetbal heb ik nog niet helemaal uit mijn hoofd gezet. Als er een profclub komt, zal ik er heel goed over nadenken. Dat weten ze bij Kloetinge. Hoek? Daar zou ik alleen voor het geld naar toe gaan." „Ik heb al een gesprek gehad met D iederi k Hiensch. Hij heeft gezegd dat ik vooral eerlijk moet zijn. Als er belangstelling is, moet ik het gewoon vertellen. Je moet na tuurlijk oppassen door dingen te beloven, maar ik denk dat de kans groot is dat ik volgend jaar nog bij Kloetinge voetbal. Jeffrey van de Velde stopt misschien met voetballen door studie. Jaap Pijnenburg stopt geloof ik sowieso. Verder blijft de se lectie intact. Dat is een goed teken. Kwa litatief heeft Kloetinge een goede groep. We hebben een goede mix van jong en oud, maar in de breedte komen we nog tekort. We hebben nog een paar goede spelers no dig." Eldridge Pentury Ze komen beiden uit IJzen- dijke, gaan als vrienden door het leven en delen een gezamenlijke passie: darts. Jean-Paul van Acker (28) en Remi Persijn (38) doen komende zondag in hun woonplaats mee aan het achtste Jupiler Open Darts- toernooi, dat ze zelf ook me de organiseren. Aan de vooravond van het evene ment een gesprek met twee levensgenieters over hun liefde voor het spelletje, al coholgebruik tijdens de wedstrijd en een droom die werkelijkheid moet wor den. Darts een cafésport? Jean-Paul van Acker zucht als hij voor de zoveelste keer wordt geconfronteerd met het imago dat zijn sport tegen wil en dank met zich meedraagt. Hij neemt een slok van zijn Jupiler, haalt een Belga uit het pakje en kijkt om zich heen. Voor een doordeweekse avond is het druk in café Les Amies, waar zondag ook het toernooi wordt gehouden. De eigenaar biedt nog een rondje aan, en Van Acker zegt: „Nou ja, daar is eigenlijk ook niets mis mee. Darts moet in een café worden gespeeld." Remi Persijn knikt instemmend. De ge boren Antwerpenaar weet dat tradi ties er zijn om in ere gehouden te worden. Vijftien jaar geleden verruilde Persijn de ene cafésport (biljarten) voor de andere, en daar heeft hij nooit een seconde spijt van gehad. „De eerste keer dat ik dartte, deed ik het puur voor mijn plezier. En dat doe ik nu nog steeds." Evenals Van Acker houdt Persijn wel van een biertje op zijn tijd. „Als je een groot toernooi speelt, heb je soms wachttijden van een paar uur tussen de wedstrijden. Dan kun je toch moeilijk op een barkruk gaan zitten en niets bestellen? Je moet na tuurlijk niet de hele dag door drinken, want dat is slecht voor de concentratie." Van Acker:Je wordt wel wat rustiger van alcohol, maar met sterke drank moet je oppassen. Doe je dat niet, dan ga je het bord dubbel zien." De laatste tijd, zo merken ze, weipen Van Acker en Persijn nog maai- sporadisch hun pijltjes in een walm van bierlucht en sigarettenrook. „Toernooien worden steeds vaker in een grote zaal gehouden", vertelt Persijn. „Je kunt een paar duizend mensen nu eenmaal niet allemaal in een café proppen." Wedstrijden met tweeduizend deelne mers: Persijn kijkt tegenwoordig nergens meer van op. Sinds de sport dankzij de Embassy-successen van Raymond van Barneveld, Roland Scholten en Co Stom- pé een spectaculaire groei heeft doorge maakt, lijkt het wel of iedereen ineens niets liever wil dan het gooien van een 180'er of een triple 20. Persijn: „Hoe meel mensen de Embassy zien, hoe meer er gaan darten. Nederland is erbovenop ge sprongen." „Toen ik twaalf jaar geleden begon met darten, speelden we toernooien met zo'n honderd man", vertelt Van Acker. „De ja ren daarna zakte het langzaam in elkaar. Toernooien met tien of twintig deelne mers, veel meer was het niet. Van Barne veld heeft ervoor gezorgd dat de sport weer groot is geworden. Het ledental van de ZDF, de Zeeuwse dartfederatie, is in korte tijd verdubbeld. Nederland is hard op weg om hét dartland van Europa te worden." Het klinkt als grootspraak, maar zo is het niet bedoeld. Van Acker beseft maar al te goed dat alleen Engeland, de bakermat van het darten, aanspraak kan maken op die titel. Zoals er ook maar één darter de beste van de wereld kan zijn. Wie dat is? Persijn: „Eén iemand steekt er ver boven uit: Phil Taylor." Van Acker: „Hij is de beste ooit." Phil Taylor, veelvoudig wereldkampioen bij de PDC, de Professional Darts Corpo ration, is de man die vorig jaar in een met de nodige bombarie aangekondigd pres- tigeduel gehakt maakte van de toenmali ge Embassy-kampioen Raymond van Barneveld. „En dan gooide hij nog ver be neden zijn kunnen", zegt Persijn. Hoe goed Taylor werkelijk kan zijn, onder vond Van Acker twee jaar geleden bij een toernooi in Antwerpen. In een recht streekse tweestrijd met zijn idool verloor hij met 4-1. Een hernieuwde krachtmeting met Tay lor zit er zondag niet in voor Van Acker. Een andere wereldtopper maakt 's avonds wél zijn opwachting in IJzendijke: Les Wallace, de Embassy-winnaar van 1997. Onder begeleiding van een drietal speci aal ingehuurde doedelzakspelers speelt de aimabele Schot, die steevast gekleed gaat in een kilt, een demonstratiewed strijd tegen de beste acht mannen en de beste twee vrouwen van het toernooi. Concentreren Van Acker en Persijn, beiden lid van de or ganiserende vereniging Red Lions, be twijfelen ten zeerste of ze zich bij dat se lecte gezelschap kunnen scharen. „Ik weet hoe het gaat op zo'n dag", verzucht Persijn. ..Als organisator moet je overal tegelijk zijn. Zelfs vlak voor je eigen partij zijn er allerlei problemen die moeten wor den opgelost. Probeer je dan nog maar eens te concentreren." Volgens Van Acker hoeft Persijn, die vorig jaar in Maldegem nog te sterk was voor Les Wallace in een demonstratiewed strijd, zich juist daar geen zorgen om te maken. „Remi kan zich als geen ander af zonderen voor een partijHij is een rustige jongen aan het bord." De staat van dienst in het toernooi van IJ zendijke bewijst zijn gelijk: Persijn won twee keer en was eenmaal verliezend fi nalist. Ook Van Acker verloor één keer een finale, tegen Jan van der Rassel, de win naar van de afgelopen twee edities die ook Remi Persijn (rechts) over de kwaliteiten van Jean-Paul van Acker (links): „Des te verder Jean-Paul komt in het toernooi, des te beter hij wordt. En hoe beter zijn tegenstander, hoe beter hij zelf speelt." foto Peter N icolai zondag van de partij zal zijn. Een finale verliezen, het overkomt Van Acker niet al te vaak. Remi Persijn weet wel waarom: „Des te verder Jean-Paul komt in het toernooides te beter hij wordt. En hoe be ter zijn tegenstander, hoe beter hij zelf speelt." „Je moet met zelfvertrouwen spelen", zegt Van Acker, in 1998 derde bij de Open Zeeuwse kampioenschappen en een jaar later elfde op de nationale ranking. „Als je gaat missen, blijf je missenen dan is het eigenlijk al te laat. In zo'n geval moet je de knop omdraaien en even heel rustig ademhalen. In het verleden gaf ik mezelf te gauw gewonnen. Dat doe ik niet meer." „Maar als je té zeker van je zaak bent, komt het ook niet goed", stelt Persijn. „Als je denkt dat je een bepaalde dubbel niet kan missen, gaat het altijd fout. Ze ker bij de laatste, want dat is de moeilijk ste. Als je de partij kunt uitgooien, wordt de druk ineens ontzettend groot." Voorlopig gaat Van Acker noch Persijn gebukt onder de druk. Dat kan de komen de jaren wel eens anders worden. Van Ac ker, in het dagelijks leven werkzaam bij een drankenhandel, en Persijn, beheerder van een bistro, hebben hun zinnen gezet op de Embassy. Persijn: „Omdat ik het al tijd druk heb gehad met mijn werk, is het er nooit van gekomen. Maar in 2002 wil ik voor het eerst proberen om me te kwalifi ceren voor de Embassy." Van Acker: „Vol gend jaar wil ik me in de kijker spelen bij de Nederlandse rankingtoernooien. Met maar één doel, inderdaad. Meedoen aan de Embassy, dat is toch de droom van ie dere darter?" Sven Remijnsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 39