Tweede brug bij Zandkreekdam Vlag in top bij kerncentrale in Borssele Bom Haamstede onschadelijk gemaakt Biologische kip moeilijk te slijten Veel scholieren krijgen faalangst van Studiehuis NATIÜNAAL 122 Sluizen niet langer hindernis wegverkeer de zeeuwse après - ski party zeeuwse almanak Visjes Camellia MÊÊtÊmÊÊÊmtmmÊ Tunnelboren volgende week weer aan de slag zeeland - vrijdag 25 februari 2000 doorMaurits Sep BORSSELE - Een grote zege voor het personeel van de kern centrale Borssele. Directeur H. Droog van elektriciteitsprodu cent EPZ gunt zijn mensen alle eer. Het is immers aan dat perso neel, verenigd in de Stichting Borssele 2004+, te danken dat het kabinetsbesluit om de cen trale te sluiten, door de Raad van State is vernietigd. Het personeel komt om vier uur 's middags stralend de poort uit. „Euforisch", omschrijft werk nemer Jan-Willem de Vries de sfeer in het bedrijf. „We hebben weer een vergunning voor onbe paalde tijd." Het nieuws is die ochtend via de interne geluids installatie omgeroepen en de lichtkrant boven de hoofdin gang meldt het trots: de kern centrale blijft open. De Zeeuw se vlag is in top. De champagnekurken hebben geknald ja, glundert Droog. „Maar wel alcoholvrij hè. Daarom is hij er ook vast van overtuigd dat de kerncentrale voorgoed open blijft. „We heb ben nu weer een eeuwigdurende vergunning. Weliswaar moeten we elke tien jaar bewijzen dat we nog veilig zijn, maar dat is geen probleem." Dat de Haagse politiek voor sluiting blijft, stelt diezelfde rijksoverheid voor een groot probleem, voorspelt Droog. „Ze hebben de middelen niet om ons te sluiten. Minister A Jorritsma van Eco nomische Zaken krijgt er vol gens voorzitter C. Leurs van Borssele 2004+ 'een geweldige kluif' aan de sluiting op een an dere manier te regelen. „Het be sluit is volledig van tafel, dat valt niet te repareren. Alleen wetswijziging kan dat oplos sen." Maar dat, merkt Droog op, kost veel tijd en zal opnieuw op bezwaren van EPZ stuiten. Greenpeace denkt daar heel an ders over „Het politieke besluit voor de sluiting is nooit herroe pen. De vergunning is op proce durele gronden afgewezen. Als die alsnog juist wordt vormge geven gaat Borssele gewoon in 2004 dicht", meent D. Samsom. Overigens vindt hij het wel een goed besluit van de Raad van State. „Je kunt niet zomaar over de argumenten van het perso neel stappen. Dit is weer een voorbeeld van slecht werk van het ministerie van EZ.Alsdatde juiste maatregelen neemt, en dan bedoel ik vervangende werkgelegenheid voor het per soneel, kan sluiting alsnog plaatsvinden." Herenakkoord De acties werden tot nu toe ge leid door het personeel, onder steund door de directie. Die rol len worden nu omgedraaid. De directie voelde zich gebonden aan een herenakkoord met het Rijk. Dat zou EPZ voor 70 mil joen gulden schadeloos stellen voor de drie jaar die de centrale eerder dicht zou gaan. Door in vesteringen van een half miljard gulden zou die tot 2007 kunnen openblijven. Dat herenakkoord is voor Droog nu van tafel. EPZ zal er alles aan doen om een nieuw sluitingsbesluit te torpe deren. Droog denkt vooral sterk te staan met het argument van de vrije energiemarkt. Iedereen mag zijn stroom voortaan kopen bij wie hij wil, zelfs in het bui tenland. Dat leidt ertoe dat goedkope stroom, vooral uit kernenergie wordt geïmpor teerd. Als de Tweede Kamer met de sluiting van de kerncentrale denkt de hoeveelheid kernafval te verminderen, heeft die het goed mis, stellen directie en per soneel van EPZ vast. door Roelf Reinders GOES - Veel middelbare scholieren zijn emotioneel niet klaar voor het Studie huis. Het gevolg is faalangst en onzekerheid omdat zij de zelfstandigheid missen die het Studiehuis vereist. Dat zegt directeur Henk Teu- nissen van Maatschappelijk Werk Oosterscheldegebied. Volgens Teunissen komen leerlingen door de toene mende prestatiedwang in het onderwijs emotioneel in de knel. „Ze worden steeds meer gedwongen zelfstandiger te werken. Niet alleen bij het Studiehuis op de middelbare school, het begint al op de ba sisschool. Om met die zelf standigheid om te kunnen gaan, zijn wel sociale vaar digheden als vragen durven stellen en goed communice ren nodig. Omdat niet ieder een deze vaardigheden heeft, komen veel scholieren in de problemen." Het gevolg is volgens Teunissen dat scho lieren buiten de boot vallen. „Ook in hun vriendengroep. Het toenemende beroep op de zelfstandigheid van scho lieren vereist vaardigheden die er niet altijd zijn. Een grote groep leerlingen kan de zelfstandigheid niet aan. Ze worden onzeker, krijgen faalangst en barsten in de klas in huilen uit." Wachttijd Teunissen zegt dat steeds meer scholieren bij het maat schappelijk werk aanklop pen voor sociale vaardig heidstrainingen. Voor de cursus bij het Maatschappe lijk Werk Oosterscheldege bied is een wachttijd van een half jaar. „Veel scholen wil len ook dat deze cursussen op school worden aangeboden." Volgens Teunissen zijn de Zeeuwse instellingen voor het algemeen maatschappe lijk werk met de GGD bezig met het maken van program ma's voor de training van so ciale vaardigheden van scho lieren. Advertentie met optreden van Pieter uit Westendorf 25 februari aanvang 21.00 uur MIDDELBURG De vraag houdt die twee jon gens uit Goes al geruime tijd bezig: „Wat-hebben toch die visjes te beduiden die nogal wat auto's sieren Met hun vader rondrijdend, opperden ze onlangs een aan tal mogelijkheden. „Niet al die mensen hebben een vis winkel", zei Evert. „Daar zijn het er veel te veel voor. „Misschien ivillen ze laten zien dat ze graag vis eten," meende zijn broer Bart. „Of ze protesteren tegen de men sen die met hengels met van die enge haakjes langs de slootkant staan." Al filosoferend passeerden ze een winkel in tabakswaren, ivaar achter het raam een af fiche ivas opgehangen. Dat bracht de oplossing. Evert: „Nou snap ik het. Al die mensen hebben natuur lijk in de Staatsloterij ge wonnen." Verkrijgbaar in roze, rood of wit. Maat 30-40 cm. Van 17.50 voor Aanbieding deze week geldig of zolang de voorraad strekt. GroenRijk Habo Rcnesse (Advertentie) NOG 2 DAGEN MERKKLEDING TEGEN SUPERLAGE PRIJZEN alléén in de Kanaalstraat in Oost Souburg door Marcel Modde HAAMSTEDE - De Explosieven Op- ruimings Dienst (EOD) van de Konink lijke Luchtmacht heeft donderdag in Haamstede de onlangs gevonden vlieg tuigbom uit de Tweede Wereldoorlog onschadelijk gemaakt. Voor de operatie moesten bijna duizend mensen hun huizen en bedrijven uit. Volgens woordvoerders van de politie en de gemeente Schouwen-Duiveland is de actie zonder noemenswaardige problemen verlopen. Rond drie uur 's middags werd het geëvacueerde gebied weer vrijgegeven. De explosieve lading in de bom wordt vandaag op het strand ter hoogte van camping Duinhoeve tus sen Nieuw-Haamstede en Renesse tot ontploffing gebracht. De ruimingsactie van de 250 pond zwa re vliegtuigbom van Engelse makelij begon 's ochtends met een briefi7ig van politie en hulpverlenende instanties in de brandweerkazerne van Haamstede. Vóór negen uur waren de meeste huizen en bedrijven in een straal van vierhon derd meter rond de bewuste locatie aan Dapperstraat verlaten. Vanaf dat mo ment werd het gebied hermetisch van de buitenwereld afgesloten. In de meest kritieke zone (binnen honderd meter van het projectiel) werden alle 85 pan den door de politie daadwerkelijk doorzocht, om te zien of er geen mensen en honden in waren achtergebleven. Pas toen een helikopter even na het middaguur met speciale apparatuur constateerde dat er geen onbevoegden waren achtergebleven, konden de twee specialisten van de EOD met het de monteren van de bom beginnen. Binnen een uur hadden ze het karwei geklaard. foto Marijke Folkertsma if l Vijfhonderd handtekeningen tegen drijfjacht et ZAAMSLAGVEER - J. Botten- heft-de Boer uit Zaamslagveer >n overhandigt het ministerie van >n Landbouw, Natuurbeheer en et Visserij op donderdag 23 maart zo'n vijfhonderd handtekenin- le gen tegen het houden van drijf- k. jachten. re Bottenheft hield vorig jaar een !D handtekeningenactie nadat ze al in de polders rond haar woon- plaats verschillende drijfjach- ai ten had gezien. Ze meent dat de s- jagers in strijd met de Jachtwet s handelen door hazen en fazan- ?- ten alleen maar op te jagen met het doel ze af te knallen, ir Bottenheft wil de handtekenin- ip gen kopiëren om ze ook aan i- commissaris van de koningin W. T. van Gelder aan te bieden. door Ben Jansen KATS - Het wegverkeer op de Zandkreekdam tussen Noord en Zuid-Beveland hoeft over twee jaar niet langer te wachten op schepen die in of uit de sluis in de dam varen. Rijkswater staat en de provincie hebben de plannen gereed voor de bouw van een tweede brug en een lus in de N25G. Op die manier is al tijd één brug beschikbaar. Bij mooi weer in de zomer, wan neer grote aantallen dagrecre anten op weg zijn naar de stran den en watersporters massaal uitva ren .loopt het verkeer op de Zandkreekdam steeds vast. De tweede brug en de omleiding eroverheen betekenen niet dat de files op de Zandkreekdam 's zomers bij grote drukte op de weg en op het water geheel tot het verleden zullen behoren. „Je kunt die lus niet met 70 kilome ter per uur ronden", zegt J. Bakx, coördinator wegen bouwprojecten van de provin cie. „Daar zijn de bochten te scherp voor. Dat betekent dat het verkeer bij een groot aanbod toch zal vastlopen. Alleen min der snel dan nu het geval is." Vervormingen De toestand van de bestaande brug baart zorgen. Aan de west kant is deze brug voorzien van een uitkraging voor langzaam verkeer, die een schakel vormt in de parallelweg over de dam. Dat verkeer is in de loop der ja ren zo zwaar geworden dat ver vormingen in deze strook zijn opgetreden. Rijkswaterstaat hcht het niet langer verant woord dat voertuigen zwaarder dan 10 ton dit gedeelte van de brug berijden. Uit oogpunt van Verkeersveiligheid is het niet mogelijk het te zware langzame verkeer over de hoofdrijbaan te leiden. De lus en de nieuwe brug zijn dan ook de nieuwe route voor het deze categorie verkeer over de Zandkreekdam. Alleen TERNEUZEN - De tunnelboor machines Sara en Neeltje Su- zanna hervatten volgende week het werk. Deze week zijn de laatste tests, die moeten leiden tot kwaliteitsverbetering van de tunnelbouw, afgerond. Het gebruik van een aangepast profiel voor de rubberen afdich ting in de tunnelringen bleek succesvol en ook de vervanging van het materiaal dat werd aan gebracht tussen de tunnelseg menten was een verbetering. Projectleider W. van de Linde van de Bouwdienst van Rijks dienst verwacht dat de proble men, die half november vorig jaar aan het licht kwamen We willen allemaal zo snel mogelijk door. Als we eenmaal op snel heid liggen, zal dat de mensen enorm motiveren." De bouwers streven ernaar de boorsnelheid in korte tijd op te kunnen voeren naar een gemid delde van twaalf meter per dag. De machines kunnen overigens ook hogere snelheden aan. Of daarmee de opgelopen vertra ging kan worden weggewerkt, is zeer de vraag. De Arbeidsinspectie heeft een week langer nodig voor het af ronden van het onderzoek naar het ongeluk met vier treinwa gons in de westelijke tunnel buis. Na eigen onderzoek trok KMW de conclusie dat er sprake was van een menselijke fout. pagina 20: weekboek tunnel wanneer de bestaande brug open gaat en het gewone ver keer over de lus en de nieuwe brug wordt geleid, moet het langzaam verkeer wachten. Projectleider J. Geleijnse van Rijkswaterstaat wijst erop dat de huidige brug in de Zand kreekdam uiteindelijk toch een keer zal moeten worden vervan gen. De brug dateert van 1959 en is gebaseerd op voorschriften die uit 1935 stammen. Geleijn se: „Het is niet duidelijk wat de provincie op de wat langere ter mijn met de N256 aan wil. Blijft het een tweebaansweg of wordt het op den duur een weg met twee keer twee rijstroken? In dat laatste geval moet er een bredere brug komen of twee smallere. De oplossing die nu is gekozen om én het zware ver keer over de parallelweg de sluis te laten passeren én de doorstro ming te bevorderen, laat alle op ties open." Het ontwerp van de brug is ge maakt door WTS Architecten in Vlissingen. Vóór 1 april zal een aantal aannemers worden ge vraagd een aanbieding te doen. Het is de bedoeling dat om streeks 1 juni de opdracht voor de uitvoering zal worden ver strekt. Twee jaar later moet het werk zijn voltooid. De kosten bedragen ruim 22 miljoen gul den. Rijkswaterstaat heeft aange kondigd dat de parallelweg ter hoogte van de brug in de Zand kreekdam gesloten wordt verklaard voor voertuigen zwaarder dan 10 ton. Er komen tijdelijke maatregelen om bus sen van het openbaar vervoer en zwaar landbouwverkeer de brug te laten passeren zo lang de tweede brug er nog niet is. Het ontwerp van de brug is gemaakt door WTS Architecten in Vlissingen. door Sheila van Doorsselaer IJZENDIJKE - De provincie zet agrariërs op het verkeerde been, vindt biologische kippenkwe- ker F. Termote uit LJzendijke. Boeren zouden moeten omscha kelen naar biologische teelt, maar volgens Termote is het in Zeeuws-Vlaanderen absoluut niet mogelijk als biologische boer het hoofd boven water te houden. Er is geen afzetmarkt is voor de producten. Termote spreekt uit ervaring. Met moeite verkoopt hij per jaar zo'n 350 kippen. Termote: „Het omschakelen wordt agrariërs opgedrongen. Het gaat niet goed met de sector, dus moeten ze een andere manier vinden om hun brood te verdienen. De poli tiek ziet een goede kans in de biologische teelt. Nou, ik zou zeggen tegen diegenen die twij felen om over te schakelen: denk er nog maar eens lang en goed over na." Termote begon een jaar geleden met de kweek van ecologische kippen. Als hobby, want hij heeft een eigen bedrijf waar hij speeltuintoestellen maakt. Meer dan een hobby zal het vol gens Termote niet worden, als de afzetmarkt niet aantrekt. „De Zeeuws-Vlaamse consu ment lijkt nog niet klaar te zijn voor biologische producten. Ik adverteer elke week en krijg soms nul komma nul reactie. Soms vragen bellers enkel naar de prijs gevraagd en dan weet ik al dat ze zullen afhaken. Biolo gische producten zijn nu een maal wat duurder.Volgens Ter- F. Termote: „De politiek moet eerst wat beter nadenken voordat ze boeren het hoofd op hol brengt." foto Charles Strijd mote is er in de grote steden wel belangstelling voor ecologische producten. Termote heeft nu zo'n 300 kip pen rondscharrelen in een wei van vierduizend vierkante me ter. De dieren krijgen enkel zaadproducten te eten en beslist geen dierlijk vet. De kippen worden door Termote zelf ge slacht, geplukt en gefileerd. Verwacht bij Termote geen kip petje van een kilo. Gemiddeld wegen zijn kippen zo'n drie kilo en het vlees is niet wit, maar ro ze. „Als je een ecologische kip hebt gegeten, vraag je je af wat je al die andere jaren op je bord had. En toch willen de consu menten er niet aan. Ik heb nu één restaurant bereid gevonden biologische kippen van me af te nemen, maar dat is het wel." Scharrelruimtes Volgens hem moeten agrariërs die willen omschakelen goed beseffen dat dit heel wat voeten in aarde heeft. „Controles van het voer, de scharrelruimte, het vlees zelf. En dat moet je alle maal zelf betalen. Biologisch betekent dat je de dieren veel ruimte moet geven. Je moet dan wel héél veel producten verko pen om dat allemaal op te kun nen brengen. Als dat niet lukt, wil je meer dieren houden, maar dat mag dan niet en voor we het weten zijn we terug bij af en is het alleen maar lucratief om veel beesten in kleine hokjes te stoppen. De politiek moet eerst wat beter nadenken voordat ze boeren het hoofd op hol brengt. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 15