EU houdt steun boeren op peil Waarschuwing voor Frans voedsel dossier Spanje uit massaal woede over ETA Inspectie onderzoekt drankgebruik op ambulances Goeree Vakbonden dreigen met taking bij spoorwegen Bruinooge was tegen verkoop KSG aan Damen Wederopbouw Balkan moet anders worden gefinancierd m Zenden schiet Oranje naar winst Auto Leasen? 4 WEKEN VOOR PZC 26 en 27 11 t/m 17 !43e jaargang no. 47 donderdag 24 februari 2000 osse nummers 1,85 co O 15° W 4 Droge middag Eerst perioden met regen, maar 's middags tijdelijk droog met af en toe zon. Maxima 9 graden. on onze redactie binnenland 28 (OORDWIJKERHOUT - De bonden dreigen het spoor plat te legr tn als de werkgevers in de spoorbouw niet ingaan op hun loonci- tn. Het C AO-overleg tussen werkgevers en de werknemers liep gis- e ;ravond stuk. 8 ide spoorbouw werken circa 3.500 mensen. Zij onderhouden het 1 iilnet en kunnen daardoor het spoor platleggen. Volgens bestuur- lerE. Merlijn van FNV Bondgenoten begint maandag 13 maart een laking als er dan nog geen overeenstemming is. De bonden overleg- En zaterdag 11 maart met hun achterban over de ontstane situatie. 'u Ie bonden zijn ertegen dat werkgevers een vergoeding voor reis- e! ren willen reduceren en de compensatie voor onregelmatig werk le dien afschaffen. ANP door Maurits Sep VLISSINGEN - Gedeputeer de D. Bruinooge was tot voor kort tegen een verkoop van de Koninklijke Schelde Groep aan Damen Shipyards. Het voortbestaan van KSG was in zijn ogen beter gewaarborgd bij grotere kapitaalkrachtige ondernemers. Damen is volgens Bruinooge weliswaar een winstgevende ondernemer met een sterk commercieel apparaat, maar op een totaal ander deel van de markt actief dan de KSG. Dit blijkt uit geheime notulen van een besloten vergadering van de Statencommissie eco nomie van 21 december 1999. In die vergadering verklaarde Bruinooge dat naast Damen nog twee combinaties van be drijven geïnteresseerd waren in De Schelde. Het ging om IHC Caland en Singapore Technology enerzijds en de Begeman Groep en Joep van den Nieuwenhuijzen van scheepswerf RDM anderzijds. Zonder namen te noemen sprak Bruinooge in het open bare deel van de Statencom missie economie gisteren wel over deze bedrijven. „Ze heb ben het nooit tot gegadigde ge bracht, maar dat lag ook aan de verkopende partij."' Hij doelde daarmee op het Rijk. „Ik heb met de andere kandi daten gesproken, maar ik had geen overheersende invloed." Bruinooge sprak op 21 decem ber een voorkeur uit voor IHC Caland en Singapore Techno logy. De notulen melden: „Spreker (Bruinooge, red.) vindt dat IHC een zekere meerwaarde heeft en wijst er op dat Singapore graag mari neschepen wü hebben." Gevraagd naar zijn standpunt in december weigerde Bruin ooge gisteren commentaar. Hij wilde slechts kwijt dat hij 'vol strekt content' is met de inten tieverklaring die vrijdag met Damen zal worden onderte kend. pagina 23: instemming bonden oor Mare Peeperkorn IRUSSEL - De Europese ïkomenssteun voor boe- en wordt voorlopig niet leerlaagd ten bate van de 't: rederopbouw van de Bal- 31 urocommissaris Fischler ;r ,andbouw) heeft de plannen aartoe van zijn collega's chreyer (Begroting) en Patten le luitenlands Beleid) getorpe- ,D eerd. Wel daalt de steun voor lf ssuikerindustrie. chreyer beloofde gisteren dat iet inkomen van de boeren niet 0 ordt aangetast". De verenigde a ndbouwclubs in de Europese nie hebben evenwel weinig a Ertrouwen in deze belofte. Ne- erland is evenmin ingenomen iet de wijze waarop de Com- 13 lissie, het dagelijks bestuur f an de EU,- de hulp aan de Bal- an (Albanië, Kosovo, Servië, [ontenegro, Macedonië, Bos nië, Kroatië) wil betalen. Eind vorig jaar beloofden Patten en Commissievoorzitter Prodi het gebied de komende zes jaar twaalf miljard. Slechts 4,1 mil jard was voorzien in de begro ting, zodat een gat van 7.9 mil jard resteerde. Schreyer wilde tot 2007 ruim vier miljard bezuinigen op de landbouw. Volgens Fischler had de begrotingscommissaris haar oog laten vallen op de inko menssteun. Onder zijn druk is deze ingreep voor in ieder geval twee jaar afgewend. In plaats daarvan wordt komend jaar 660 miljoen uit de 'marges' van de landbouwbegroting geperst. Het jaar daarop wordt eenzelfde )uwbak verliest 0 containers op Schelde bij Intwerpen 4 NTWERPEN - Het scheep- aartverkeer op de Beneden jj eeschelde bij Antwerpen heeft j isteravond enkele uren stilge- nadat een duwbak in de "Antwerpse haven naar schat- ing veertig containers had ver- d; oren. Omdat het eb was, dreig- sii en de containers af te drijven ichting Westerschelde. e Ie duwbak Jurgen was 's mid- w ags bij Hessenatie geladen. brt na vertrek kreeg het schip g,, roblemen met de stabiliteit. M oor hoge golven ging de lading IC huiven, sloegen de trossen los i vielen veertig containers ti rerboord. Dit gebeurde rond D 1.15 uur ter hoogte van de Eu- m ipaterminal De lading zou oomamlijk bestaan uit plastic <e orrels. Al vrij snel was duide- ai jk dat het niet ging om een ge- aarlijke lading. Sleepdiensten onden al spoedig 25 containers ergen. De rest van de avond is iet peilboten gezocht naar de verige lading. lartproblemen uigelingen te -laat opgemerkt is OTTERDAM - Consultatiebu- au-artsen merken in bijna de i£ elft van alle gevallen aangebo- n hartafwijkingen bij zuige- ngen en kleuters niet op. Dat omt omdat zij onvoldoende jn opgeleid. oor het niet vroegtijdig her- ennen, lopen die kinderen gro- 1 gezondheidsrisico's. In een antal gevallen leidt dat tot een roegtijdige dood van de kinde- m. bt die conclusie komt de Rot- irdamsejeugdartsRikardJutt- lann in het kader van zijn pro- Botie-onderzoek. Hij pleit voor a' «betere opleiding en meer ge- chte periodieke training van dsen die werkzaam zijn op een 111 tosultatiebureau. De cursus an twee weken die basisartsen K loeten volgen voordat zij con- P" altatiebureauwerk mogen n' oen, noemt hij volstrekt onvol- oende. Schoolartsen bijvoor- *eld moeten een opleiding van Weeëneenhalf jaar volgen, n Nederland worden jaarlijks 600 kinderen met een aange wen hartafwijking geboren, •ngeveer achthonderd van hen ebben een afwijking die, als zij r' fte laat wordt behandeld, tot n artfalen zelfs tot de dood 3n leiden. GPD In Madrid betoogden tienduizenden mensen tegen de Baskische afscheidingsbeweging ETA. foto Andrea Comas/RTR van onze redactie buitenland VITORIA - Tienduizenden mensen hebben gisteren in Spaanse steden betoogd tegen de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Een dag na de moord op de 53-jarige leider van de Baskische afdeling van de socialisti sche partij (PSOE), Fernando Buesa Blan co, kwamen duizenden in Vitoria bijeen. Onder hen waren de Spaanse premier José Maria Anzar en PSOE-leider Joaqufn Al- munia. Ze namen vijf minuten stilte in acht als eerbetoon aan de slachtoffers. Buesa is gisteren begraven in Vitoria, de zetel van de regionale regering van Baskenland. Buesa en zijn 26-jarige lijfwacht, Jorge Diez, kwamen in deze stad om door een au tobom. Het was volgens de autoriteiten een aanslag van de ETA Minister van Binnen landse Zaken, Jaime Mayor Oreja, zei dat de ETA erop uit is verwarring te stichten voor de verkiezingen van 12 maart. Leiders van alle belangrijke partijen sloten gisteren de rijen om tegen de ETA te betogen. In Bas kenland is onenigheid ontstaan over de koers tegenover de radicale nationalisten van de partij Euskal Herritarrok (EH). Die staat dichtbij de ETA. De gematigde nationalistische partijen zeg den de overeenkomsten op die ze voor het parlement van Baskenland met de EH slo ten. De grote landelijke partijen, de PSOE en de Volkspartijeisen dat de gematigden meer ondernemen. EFE/AFP/ANP van onze redactie DEN HAAG - In de schappen van Nederlandse winkels liggen mogelijk levensmiddelen uit Frankrijk die zijn besmet met de listeriabacterie. Dat heeft de Keuringsdienst van Waren gis teren gemeld. Rauwmelkse kaas, gerookte vis, vleesproducten in gelei, paté en rillettes (paté van varkensge hakt) uit Frankrijk zijn volgens de Franse overheid verdacht. De Keuringsdienst van Waren adviseert jonge kinderen, oude ren, zwangere vrouwen en per sonen met verminderde weer- AMSTERDAM - Met een gave volley bezorgde Boudwijn Zenden (midden) het Nederlands elftal gisteravond een 2-1-zege in het oefenduel met Duitsland. Voor Oranje opende Kluivert in de vijf tiende minuut de score. Ziege maakte zeven minuten later gelijk, waarna Zenden de eindstand na 28 minuten al op het scorebord zette. Het was de eerste keer sinds 29 maart 1925 dat het Neder lands elftal voor eigen publiek aartsrivaal Duitsland de baas bleef. Ook toen werd het in Amster dam 2-1. foto Marcel Antonisse/ANP pagina 35: verlossende zege stand de producten niet te eten. „Maar er is enkele geen reden voor paniek", aldus een woord voerder. Het gaat onder meer om producten van het vleesbedrijf Sapar. Het Franse ministerie van Landbouw verordonneerde gisteravond dat alle producten van die fabriek uit de winkels moeten verdwijnen. Sapar, dat in Meaux in de buurt van Parijs is gevestigd, staat op een lijst van elf verdachte bedrijven die varkenstongen verwerken. Ver moed wordt dat daarin de bron van de besmetting ligt. De Franse levensmiddelen zijn te herkennen aan het opschrift Produit de France of aan een ovale sticker met de letters CEE, F en een nummer. Zeven doden In Frankrijk zijn 23 mensen be smet met de bacterie, van wie zeven zijn overleden. De eerste gevallen dateren van november vorig jaar. De listeriabacterie veroorzaakt de infectieziekte listeriose. De aandoening manifesteert zich op verschillende manieren, bij voorbeeld in de vorm van griep bij zwangere vrouwen en her senvliesontsteking bij mensen met verminderde weerstand. De Keuringsdienst van Waren heeft het advies om bepaalde producten te mijden overgeno men van de Franse overheid. Hoeveel van die levensmiddelen in Nederlandse winkels liggen. Advertentie U least al een VW Passat vanaf/ 619,- per maand Be\ ol Hjx voor eenotterte op maa« AUTO-LEASE Walcheren j Tel.: 01 18 424000 Fox.: 0118 416699 Start van wielerseizoen bedrag gekort op de Europese steunregeling voor suiker. Fischler wil niet morrelen aan de bietenquota en de garantie prijzen. In plaats daarvan wordt gedacht aan een korting op de opslag- en verwerkingssubsidie voor bieten. Daarmee treft hij de industrie, hoewel die in Ne derland deels (de Cosun, voor heen Suikerunie) weer in han den is van de boeren zelf. Donorconferentie Of Fischler na 2002 blijft mee betalen aan de Balkan, wordt komend jaar bezien. Naast het landbouwbudget haalt de Com missie het geld voor de weder opbouw weg bij de steun voor kandidaatleden van de EU. De Commissie heeft zowel de in stemming van de EU-lidstaten als het Europees Parlement no dig om haar plannen door te voeren. Eind maart is er in Brus sel een 'donorconferentie' voor de Balkan. GPD De profwielrenners staan dit weekeinde aan de start van een nieuwe jaargang. De Belgische koers de Omloop Het Volk, die zaterdag van start gaat, is traditioneel de opening van de reeks wedstrijden in de aan- f loop naar de voorjaarsklassie- 23 \f fTl 33 feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; dossier: 11,12,13,14,15 en 17; zeeland: 19,20,21,22,23 en 25; jong: 26 en 27; sport: 29, 30, 31,33, 34 en 35. Vijf skiërs bedolven onder lawine GRENOBLE - In de Alpen zijn gisteren vijf mensen door een la wine om het leven gekomen. Dat gebeurde in het skigebied bij de Franse plaats Prapic ten zuiden van Grenoble. De slachtoffers maakten deel uit van een groep van zeven die zich buiten de aangegeven ski piste had begeven. Het is niet duidelijk of zij de lawine heb ben veroorzaakt. Er viel één ge wonde. Een vrouw die onge deerd bleef, sloeg alarm Maandag kwamen bij lawines in Zwitserland en Italië zeven mensen om het leven.In de Al pen is het lawinegevaar inmid dels iets kleiner, maar in Tirol blijven de autoriteiten toch ex tra waakzaam. RTR/DPA/AFP pagina 5: wildskiërs wacht strafrechtelijke vervolging is niet duidelijk. De dienst ver wacht vandaag meer informatie te krijgen. De brancheverenging voor su permarkten CBL acht de kans klein dat de genoemde levens middelen in Nederland worden verkocht. ANP door Willem van Dam STELLENDAM - De ambulan cedienst Delta Noord op Goe- ree-Overflakkee is in opspraak geraakt, omdat een aantal per soneelsleden zich onder dienst tijd regelmatig zou bezondigen aan alcoholgebruik. Volgens een woordvoerder van de politie Rotterdam-Rijnmond hebben meerdere medewerkers van de ambulancedienst de po litie ingeseind over de vermeen de wantoestanden. De politie heeft op haar beurt de Inspectie voor de Gezondheids zorg op de hoogte gesteld. De leiding van de ambulance dienst, die tot voor kort ook op Tholen werkzaam was, ontkent tot dusver de beschuldigingen. De kwestie is inmiddels derma te hoog opgelopen, dat één van de personeelsleden (een ver pleegkundige) op non-actief is gesteld. Politiewoordvoerder P. van Aken bevestigde woensdag, dat bij de politie 'van verschillende kanten informatie is binnen ge komen dat personeelsleden in diensttijd regelmatig alcohol zouden gebruiken'. De politie vatte de zaak zo ernstig op, dat zij zowel de Inspectie voor de Gezondheidszorg als de leiding van de ambulancedienst infor meerde. Rancune C. J. van der Veer, hoofd opera tionele dienst van Delta Noord, zegt, dat er 'geen concrete aan wijzingen' zijn dat de aantijgin gen op waarheid berusten. Volgens hem zijn de beschuldi gingen afkomstig van slechts één medewerker, die daarmee uitsluitend uit rancune zou heb ben gehandeld. De betrokken verpleegkundige is, aldus- Van der Veer. in een arbeidsconflict met de ambulancedienst ver wikkeld. De man is inmiddels op non-actief gezet, omdat deze - nog steeds volgens Van der Veer - tijdens een gesprek met de directie weigerde een nadere toelichting op zijn beschuldi gingen te geven. Politiewoord voerder Van Aken hield staande dat meerdere ('méér dan twee') medewerkers van de Delta Noord bij de politie hebben ge meld, dat collega's tijdens het werk regelmatig naar de fles grijpen. Volgens Van der Veer wordt intern nog een nader on derzoek ingesteld. „Het is een ernstige aanklacht. Directie, bestuur en medewerkers voelen zich hierdoor beschadigd. De zaak heeft voor ons de hoogste prioriteit. Indien blijkt, dat de aantijgingen juist zijn, zal dat verstrekkende gevolgen heb ben." Bij de Inspectie voor de Gezond heidszorg was woensdag geen reactie te verkrijgen. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incassol/36.70; per kwartaal met automatische incasso 100,-> (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk. 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam; Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek--nr handtekening i Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002 Alleen De Schelde is de dans ontsprongen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1