Brussel wil meer strijd bustarief PZC J Afvaibassin goudmijn lekt opnieuw cyanide Ook Teheran steunt hervormers WFP verlengt voedselhulp aan Indonesië Indonesië vraagt hulp voor behoud bossen www.touchnet.nl Artsen in Spanje bestrijden medisch dossier Pinochet buitenland Contracten voor vijf jaar Vredesoverleg Burundi hervat zonder rebellen Unieke koalatweeling 10 n, rure ore cIjl Elf kandidaten voor Kremlin ofture. dinsdag 22 februari 2000 I erg oor Mare Peeperkorn BRUSSEL - Het busvervoer in He EU wordt goedkoper en beter als de concurrentie toeneemt. ,De Europese Commissie wil de hergunning van busmaatschap- I(pijen daarom binden aan een Laximale termijn van vijf jaar, jaaarna iedereen (binnen- en {buitenlandse gegadigden) op hieuw kan meedingen naar het (contract. iuropees commissaris De Pala io (Transport) betitelt de nog ertrouwelijke plannen als 'ta- ïelijk explosief'. Behalve de ïjf-jarentermijn om het bus- ervoer in een bepaalde regio te logen verzorgen, stelt de Com- ussie grenzen aan het markt- andeel van de maatschappij: laximaal 25 procent. Bestaan- levervoerders krijgen drie jaar im zich aan de vrije marktregels lan te passen. De voltallige immissie - het dagelijks be tuur van de EU - moet medio laart de definitieve voorstellen idkeuren. [omenteel wordt het overgrote leel van de vervoerscontracten in de EU nog steeds onderhands pi zonder tijdslimiet verstrekt jan (semi-)staatsbedri]ven. Uit tinderzoek blijkt dat gebrek aan pneurrentie tot hogere prijzen Jeidt. Volledig vrije concurren tie daarentegen zoals in Groot Brittannië, resulteert vooral in slechtere service. Sinds 1970 is pet aandeel van het openbaar Vervoer op de totale transport- narkt gedaald van 24 naar 14 irocent (1997). Voorwaarden )m dat tij te keren, propageert Öecommissie de 'geregelde con currentie'. Nationale en lokale bverheden bepalen de rand voorwaarden voor een goede lienstverlening en betaalbare msprijzen, maar binnen die foorwaarden moet de vrije narkt haar werk doen. De nieu we regels voor openbare aanbe steding 'dwingen de maat schappijen te bewijzen dat zij de beste service bieden', aldus het ontwerpvoorstel van De Pala- cio. De overheid kan de nieuw komer die het contract in de wacht sleept, verplichten het 'oude' personeel over te nemen, mits dit 'tot een betere en goed kopere dienstverlening leidt'. In Nederland domineert het ook in Zeeland opererende Connex- xion het streekvervoer. Binnen kort buigt de Tweede Kamer zich over het kabinetsvoorstel om het marktaandeel van regio nale vervoerders tot 33 procent te beperken. Netelenbos ver bindt de vervoersconcessies aan een termijn van zes jaar, één jaar meer dan Brussel voorstelt. Waar de commissie denkt aan een overgangstermijn van drie jaar, stuurt het kabinet aan op 2005 als datum waarop de vrije vergunningsverlening in het streekvervoer een feit moet zijn. Stadsvervoerders mogen tot 2009 wennen aan concurrentie. De Europese plannen gelden voorlopig niet voor trein, tram en metro. Nationale overheden mogen omwille van de veilig heid en de hoge investeringen nog even afzien van zware con currentie bij dit vervoer. GPD (Advertentie) Een Indonesische vrouw in een arme wijk van Jakarta barst in tranen uit na het ontvangen van een rantsoen rijst van de VN-organi- satieWFP. foto Charles Dharapak/AP van onze redactie buitenland JAKARTA - Ondanks de ople ving van de Indonesische eco nomie hebben vijf miljoen In donesiërs nog steeds te wei nig geld om voedsel te kopen. Het Wereldvoedselprogram ma van de Verenigde Naties (WFP) heeft daarom zijn noodhulpprogramma voor In donesië met achttien maanden verlengd, zo heeft het WFP gisteren verklaard. Volgens WFP-directeur Ca therine Bertini kunnen miljoe nen Indonesiërs maar één maaltijd per dag betalen. Dankzij de voedselhulp blij ven zij inleven, zei Bertini. Het WFP zal tot december volgend jaar 171.000 ton rijst uitdelen in arme gemeenschappen. Daarvoor wordt een bedrag van 143 miljoen gulden uitge trokken. De Indonesische economie liet vorig jaar voor het eerst sinds 1997 weer groei zien. Toch zegt de regering in Jakarta dat zeventien miljoen Indonesi sche gezinnen te weinig te eten hebben. Volgens cijfers van UNICEF, het kinderfonds van de VN, krijgt de helft van de Indonesi sche kinderen onvoldoende voedingsstoffen binnen. AP Vandaag kijkdag 22 februari, 14.00 - 20.00 uur woensdag 23 febr. 2e kijkdag, 14.00 - 20.00 uur Kunst- en Antiek VEILING 24 februari, aanvang 1330 uur JU! fjiÉ Zeeuws Veilinghuis Herengracht 74, Middelburg Tel. 0118-650680 van onze redactie buitenland JAKARTA - Na jaren van groot schalige kap en verwoestende bosbranden heeft de Indonesi sche regering gisteren interna tionale hulp ingeroepen om 6,3 miljoen hectare oerwoud, met name op Borneo op Sumatra, van de ondergang te redden. Voor de reddingsactie is tegen de zeven miljard gulden nodig, verklaarde minister van Bos bouw Nur Mahmudi Ismail. Volgens Nur is de meeste schade aangericht door kappen. Onder het regime van Soeharto kon den bedrijven zonder veel be perkingen hardhout kappen in de tropische regenwouden waar onder meer de met uitsterven bedreigde orang-oetans leven. Volgens milieubeschermers hebben de houtkapbedrijven nooit enige rekening gehouden met de ecologische waarde van de bossen en staken de houthan delaren zelfs in natuurgebieden bos in brand. Opzettelijk aange stoken bosbranden zijn de afge lopen jaren uit de hand gelopen. Als er niets gebeurt, zullen de beschadigde bossen op den duur veranderen in woestijngebie den, zei Nur, die aankondigde een aantal landen te zullen be zoeken om geld te vragen. Wahid Voorzitter Claude Martin van het Wereldnatuui*fonds verwel komde het Indonesische initia tief. Hij had gisteren een ont moeting met Nur en president Abdurrahman Wahid. Vorige maand had ook de Wereldbank Jakarta al opgeroepen snel iets te doen tegen de teloorgang van de regenwouden. Tegeli j kertij d verklaarde Wahid dat ook de Indonesische koraal riffen worden bedreigd. Volgens de president is 68 procent van de riffen ernstig beschadigd, voor het merendeel door overbevis- sing en baggerwerkzaamheden. Mede omdat met de koraalriffen ook een belangrijke toeristische trekpleister zou verdwijnen, kondigde Wahid gisteren aan dat er meer werk zal worden ge maakt van de bescherming van het koraal, dat veel van de 17.000 eilanden in de Indonesi sche archipel omgeeft. AP 193, 203 230 1281 127? idijian onze redactie buitenland 1321 22280EKAREST - Uit het spoel- waterbassin van een goudmijn in Roemenië lekt opnieuw het crngiftige cyanide. De gezond- ^heidsinspectie in de regio heeft kisteren vastgesteld dat zeven ■jjgfraterbronnen in de buurt van ...het spoelwaterbassin zijn ver- I05|iftigd. De mijn is deels in Au- Iralische handen. 214jfet gebruik van die bronnen is :iddels verboden, aldus de ;meense televisie. Drie we- m geleden overstroomde het issin en liep de cyanide in de lonau en de TiszaEen week ge len werden er vijf vergiftigde ironnen gemeld. De cyanide ipt waarschijnlijk via een af- 'ateringskanaal van het bassin de bronnen, aldus de gezond- ïidsinspectie. llilieu let cyanidelek van drie weken [eleden zorgde voor een gifgolf lie inmiddels grote delen van )ost-Europa teistert. Het gif. laar schatting een hoeveelheid ■an 100.000 kubieke meter cya- udeoplossing, heeft al enorme ehade toegebracht aan het mi- leu in en langs de rivier de Tis- a, die door Roemenië, Honga- ije en Joegoslavië stroomt. In lat laatste land mondt ze uit in ie Donau, die Roemenië weer instroomt. Ook Bulgarije en Oe kraïne liggen aan de Donau. De nu sterk verdunde cyanidegolf bereikte gisteren de Oekraïens- Roemeense Donaudelta, een uniek beschermd natuurgebied. Het cyanidegehalte in het water bedraagt daar nu 0,02 milli gram per liter. Dat is minder dan de 0,05 milligram per liter die als maximaal toelaatbare hoe veelheid wordt beschouwd, meldde het ministerie van Ram penbestrijding in Kiev. Oekraïense deskundigen heb ben vorige week gezegd dat zij verwachtten dat de gifgolf geen schade zou aanrichten in het na tuurgebied. Het verbod op wa- terinname uit de Donau is ver lengd tot 9 maart. DPA/ANP van onze redactie buitenland ARUSHUA - Het vredesoverleg voor de Afrikaaanse staat Burundi is gisteren hervat zon der de deelname van twee be langrijke rebellengroepen. Be middelaar Nelson Mandela noemde de afwezigheid van de twee groepen een flinke tegen valler, maar toonde zich toch optimistisch over een mogelijke doorbraak. Het overleg wordt gevoerd in de Tanzaniaanse stad Arusha en moet een einde maken aan de zes jaar oude burgeroorlog die zeker 200.000 mensenlevens eiste. Behalve Mandela kwa men verscheidene Afrikaanse staatshoofden en Europese ministers naar Arusha. De oud-president van Zuid-Afrika riep de leiders van Burundi op de kans op vrede niet te laten lopen. In het conflict staan de door Tutsi's gedomineerde regering en rebellen van de Hutu-meer- derheid tegenover elkaar. Twee radicale vleugels van Hutu-re- bellen (FDD en FNL) willen nog niet aan besprekingen deelne men. Het overleg begon twee jaar geleden en bracht achttien delegaties samen. ANP/RTR BRISBANE - Een eeneiige koalatweeling lift geleden geboren en is sindsdien grootgebracht mee op de rug van moeders tijdens de eerste ontmoeting met de pers in Brisbane. Het is voor zover bekend voor het eerst dat een dergelijke tweeling ter wereld kwam. Het tweetal, dat de namen Milo en Otis meekreeg, werd een jaar in de buidel van de moeder in het Koala-stu diecentrum van de Australische Universiteit van Queensland. Dat het een eeneiig span be treft, blijkt uit de identieke DNA-profielen. foto AP (Advertentie) N'(lce) Cream Dolci Delizie ijs Italiaans ijs in de smaken chocolade, amareno/kirsch of slagroom. Pot a 1 liter van 5.49 voor 3.99 jf) 3 potten 1/ KQüMar van onze redactie buitenland TEHERAN - De zegetocht van de hervormers bij de verkiezin gen in Iran is niet te stuiten. Ook in de hoofdstad Teheran hebben ze een grote meerderheid van de kiezers achter zich gekregen. In het Westen is met instemming gereageerd op de uitslag. Het tellen van de stemmen in Te heran duurde langer dan in de rest van het land door het enor me aantal kiezers. In de metro pool konden zeven miljoen mensen hun stem uitbrengen voor dertig van de 290 parle mentszetels. Van hen stemde 87 procent voor de hervormers. Landelijk kunnen de hervor mers rekenen op bijna tweeder de van de stemmen, aldus de Iraanse televisie. In de tweede stad van het land, Machhad, haalden de zij alle zetels binnen. Machhad gold als bolwerk van de conservatieve geestelijkheid. Teheran steunde massaal Reza Khatami, de broer van de her vormingsgezinde president van Iran. Op de tweede plaats eindigde Jamileh Kadivar, de vrouw van de minister van Cultuur. Als derde kwam naar voren de links georiënteerde Hadi Kha menei. Hij is de broer van de geestelijk leider van Iran. Aja- tollah Ali Khamenei. De drie stonden kandidaat voor het ge matigde Front, dat door Reza Khatami wordt geleid. Nouri Ook de broer van de in ongenade gevallen ex-minister van Bin nenlandse Zaken Abdollah Nouri heeft een zetel in het par lement veroverd. De uiterst con servatieve Raad van Toezicht op de Iraanse grondwet had gewei gerd Nouri zelf toe te laten als kandidaat. Voor enkele tientallen zetels is een tweede stembusgang nodig omdat geen van de kandidaten boven de vereiste 25 procent kwam. Eén van hen is de Iraanse oud-president Rafsanjani. Hij kwam er in de eerste ronde niet aan te pas en zal het over twee maanden opnieuw moeten pro beren. Het parlement in Iran werd al jaren gedomineerd door conser vatieven. Het is voor het eerst sinds de islamitische revolutie in 1979 dat een meerderheid uit hei-vormers zal bestaan. De uit slag van de verkiezingen van Website? Reclame? CD-Rom presentatie? Rechts in ex-DDR gewelddadiger STRALSUND - In heel Duitsland zijn erop 100.000 inwoners 65 rechts-extremisten, maar in het oosten van het land zijn het er 74. Van de naar schatting achtduizend gewelddadige rechts-extremisten in Duitsland woont ongeveer de helft in de voormalige DDR, stelt de Duitse bmnenlandse inlichtin gendienst. „De skinheadscene is in het oosten meer tot geweld bereid en wat betreft infrastructuur verder ontwikkeld dan die in West- Duitsland", staat in een rapport van de veiligheidsdienst. De deskundigen van de dienst stellen dat ultrarechtse stromin gen zich gemakkelijker ontwikkelen in een omgeving die nau welijks democratische tradities kent en die enorme maat schappelijke veranderingen moet doormaken. DPA Doden bij religieus geweld Nigeria KADUNA - Bij rellen tussen Nigeriaanse christenen en mos lims zijn gisteren zeker twintig doden gevallen. De moslims in de noordelij ke stad Kaduna streven naar de invoering van het islamitische recht, de sharia. De christenen zijn daar tegen. De Nigeriaanse politie kon slechts met moeite de bendes, ge wapend met kapmessen en knuppels, uit elkaar te houden. De onlusten begonnen na een demonstratie van duizenden chris tenen die protesteerden tegen de roep van moslims om de in voering van de sharia. Een woordvoerder van de politie berichtte dat er al twintig li chamen zijn gevonden in één district. Het totale aantal doden zal nog oplopen, verwacht de politie. RTR Zweedje mag Rolex heten STOCKHOLM - Een Zweeds echtpaar heeft voor de recht bank bedongen dat hun vijf maanden oude zoon Rolex mag heten. De Zweedse media meldden gisteren dat de ouders een klacht hadden ingediend omdat de autoriteiten de naam van het Zwitserse horlogemerk niet wilden erkennen als derde naam van hun zoon Lukas Viktor Rolex. Het echtpaar onderstreepte dat Zweden merknamen als Mer cedes wel als voornaam accepteert, evenals Puma, Mango, De La Rose en Jazz-ture. Volgens de Zweedse krant Hallands Nyheter hebben rechters in het verleden ouders teleurgesteld die hun kinderen wilden tooien met namen als Tequila en Lakrits (Dropje). DPA Kleinzoon Stalin moet afhaken TBLISI - De kleinzoon van Josef Stalin mag op 9 april niet meedoen aan de presidentsverkiezingen in Georgië. Hij is Russisch staatsburger en kan zich daarom volgens de kies commissie niet kandidaat stellen. Kleinzoon Jevgeni Dzjoegasjvili (63), die eenzelfde soort snor heeft als zijn grootvader, was voorgedragen door de Demo cratische Unie van Georgië, die het gedachtegoed van de Sov jetdictator uitdraagt. Hij heeft in oktober tevergeefs gepro beerd een zetel in het parlement in Tblisi te veroveren. Ook een gooi naar een plaats in het Russische parlement mis lukte. RTR/DPA Milieubeleid Duitsland onder vuur BERLIJN - EU-Commissaris Wallström (Milieu) dreigt Duitsland 68 miljard gulden aan structuurontwikkelingsgeld te onthouden, vanwege de trage uitvoering van het natuurbe leid. Duitsland loopt achteraan bij het aanmelden van gebie den voor de habitatrichtlijn. Dat meldt de Nederlandse land- bouwattaché in Duitsland. De Europese habitatrichtlijn creëert een netwerk van be schermde natuurgebieden. Lidstaten moeten hiervoor zelf gebieden aanwijzen. Volgens de landbouwattaché zit de Duitse minister van Milieu met de handen in het haar omdat natuurbeheer onder de deelstaten valt. ANP van onze redactie buitenland MADRID - Spaanse artsen die het medisch dossier van de Chi leense ex-dicator Pinochet heb ben ingezien, zijn het op sommi ge punten oneens met de Britse artsen. Dat meldde gisteren een juridische bron in Spanje. De Spaanse onderzoeksrechter Garzon wil Pinochet vervolgen wegens misdaden tegen de men selijkheid. De ex-dictator staat daarom in Groot-Brittannië al maanden onder huisarrest. Londen liet vorige maand weten Pinochet op humanitaire gron den vrij te willen laten. Dit van wege een medisch rapport waarin staat dat Pinochet te ziek is om zich voor een recht bank te verantwoorden. Een Brits hooggerechtshof ge lastte de regering kopieën van dat rapport op vertrouwelijke basis te bezorgen aan onder meer Spanje. Garzon liet een team van zes Spaanse medici het rapport uitpluizen. Volgens een bron dichtbij de onder zoeksrechter verschillen de Spaanse dokters op een aantal punten van mening met hun Britse collega's die het dossier samenstelden. Het blijft ondui delijk om welke punten het In Frankrijk heeft een onder zoeksrechter drie specialisten aangewezen die in Londen het dossier-Pinochet moeten gaan bekijken. Volgens juridische bronnen zou het ook de bedoe ling zijn dat de artsen Pinochet zelf onderzoeken. De Franse rechter onderzoekt de verdwij ning van vijf Fransen onder het bewind van Pinochet. RTR MOSKOU - Aan de Russische presidentsverkiezingen van 26 maart doen maximaal elf kan didaten mee. De centrale kies commissie sloot gisteren in Moskou de registratie voor de kandidaten. Als laatste zijn de voormalige procureur-generaal Skoeratov. de ex-geheim agent Savost- janov en de Tsjetsjeense zaken man Dzjabrailov toegelaten als kandidaat. Favoriet voor de overwinning blijft interim-president Poetin. Uit enquêtes blijkt dat Poetin in de eerste ronde al de benodigde meerderheid, meer dan vijftig procent van de stemmen, kan halen. DPA vrijdag betekent een belangrij ke overwinning voor president Khatami, die met name in de media en in het sociale leven hervormingen heeft gereali seerd. De bevoegdheden van de volks vertegenwoordiging zijn overi gens beperkt. De geestelijke ge vestigde orde blijft een dikke vinger in de pap houden in de staatsleiding, justitie en in het toezicht op de staatsveiligheid. Duidelijke taal Het Westen heeft de overwin ning van de hervormers in Iran verwelkomd. De huidige voor zitter van de Europese Unie, Portugal, zegt dat de Iraanse kiezers duidelijke taal hebben gesproken. Dat neemt niet weg dat er nog een lange weg is te gaan, aldus de Portugese minis ter van Buitenlandse Zaken Ja- mie Gama. Volgens de Verenigde Staten hebben de Iraniërs getoond dat ze openheid willen en betrokken zijn bij de ontwikkelingen in hun land. ANP/DPA/RTR (Advertentie) Hero frisdrank Cassis, Cassis light. Cerise of Bosvruchten light. Fles 1,5 liter van 2.69 voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5