Bouw van school stuit op bezwaar I TOYOTA L Zeeland kan niet om werkende ouder heen PZC Die kameraadschap komt nooit meer terug Omwonende vreest parkeerdrukte in Julianastraat Clinge Eigen tv-programma herkenbaarder maken zeeland 16 Welstandseis kan veiligheid hinderen bij herstel Zeelandbrug CAI CAPPENPIJK TOYOTA Bonden hoopvol over oplossing bij Schelde dinsdag 22 februari 2000 derwijs Oost-Zeeuws-Vlaande- ren-Oost hoopt binnenkort de aanbesteding voor het nieuwe schoolgebouw de deur uit te doen. Eind april, begin mei kan de bouw dan beginnen. Het ge bouw kan dan waarschijnlijk na de krokusvakantie van 2001 worden betrokken worden. Door langdurige bezwarenpro cedures zouden de basisscholie ren opnieuw een paar maanden langer in hun oude Bernardus- school aan de 's Gravenstraat moeten blijven. door René Hoonhorst HULST - Als hoofdmetselaar onderhoud Willy Hemelsoet met verstikte stem vertelt dat hij het er na 34 jaar werken enorm moeilijk mee heeft dat de Cokesfabriek sluit, is het doodstil in de bioscoopzaal. Al Hemelsoets oud-collega's en hun familieleden denken het zelfde. De kameraadschap en de lotsverbondenheid van de mannen rond de ovens van de Association Cooperative Zé- landaise de Carbonisation (ACZC) in Sluiskil vinden ze nooit en nergens meer terug. Regisseur Pieter Jan Smit krijgt bij de Zeeuwse première van Cokes!, maandagavond in De Koning van Engeland in Hulst, van vele kanten lof toe gezwaaid. Zijn film heeft de sfeer goed getroffen. Welis waar laat Smit maar een klein deel van de werkzaamheden op de Cokesfabriek zien. „Maar voor een documentaire van beperkte lengte heeft hij de groepsgeest goed ge vangen zegt Jaques Oudijk. Pas na de sluiting van de fa briek besefte Oudijk (38) wat voor 'wereldbaan' hij vijftien jaar had. Niet alleen omdat hij in zijn nieuwe baan als industrieel reiniger een stuk minder ver dient, want dat het goed schoof aan de ovens wist hij altijd al. „En als je dan een stapje terug moet doen, nou ja, daar is wel overheen te komen. Mijn hui dige baan is ook niet gek hoor, ik ben zo vrij als een vogel. Maar de kameraadschap op de Cokes was uniek. Als ik bij voorbeeld op het werk liet val len dat ik tijdens mijn vrije da gen na een late dienst een schutting ging zetten, stonden er de volgende dag vijf, zes man op de stoep. 'Hé Oudijk, schiet eens een beetje op joh. 'Hoofdrolspelers' Willy Hemelsoet, Jaques Oudijk en Freddy Visser met regisseur Pieter Jan Smit (rechts). foto Charles Strijd We komen dat schuttmkie effe zetten', was het dan." Zelfs di recteur J. Martin was een ka meraad. Een beetje op afstand natuurlijk, maar de arbeiders wisten dat hij er alles aan had gedaan om de fabriek open te houden. Toen dat vanwege goedkope Chinese cokes echt niet meer lukte, bleef hij vech ten voor goede regelingen voor de 280 werknemers. En een geintje kon hij ook wel waar deren In de firn is te zien dat hi j aan een trouwe werknemer een horloge overhandigt en hem toevoegt dat hij zijn oude klok- kie wel kan weggooien. „Nee, die is van de FNV", laat de ge lukkige tot hilariteit van de kijkers weten. Verhitte koppen De genodigden konden gister avond vaker lachen. Om oude foto's, eikaars verhitte koppen bij de ovens, de flatteuze hel men, 'onderbroekenlol' voor het douchen en verhalen uit de oude doos van John van Vooren (56). Maar het meeste indruk maken toch de emotionele mo menten. Van Vooren: „De ver halen over generaties die hier werkten, raken je toch op nieuw. En toen Willy zei dat hij het enorm moeilijk had met de sluiting was dat toch voor ie dereen weer een heel emotio neel moment." Hemelsoet kwam niet in aan merking voor een vervroegde uittreding, wilde dat ook nog niet. Van alle werknemers wordt hij het meest intensief gevolgd, Op het arbeidsbureau laat hij doorschemeren graag op het water te werken. Intus sen werkt Willy Hemelsoet als kantonnier bij Rijkswater staat. De ene week aan het on derhoud van de basculebrug- gen bij de Terneuzense sluizen en de andere week ver- keerspaaltjes wassen langs de weg. „Dan loop je wel 25 kilo meter per dag. Gelukkig meestal wel langs het Kanaal, het uitzicht is altijd prachtig." Cokes! is vanavond, morgen en overmorgen (22 t/m 24 februari) nog te zien in De Koning van Enge land in Hulst, aanvangstijd 19.00 door René Hoonhorst CLINGE - Een bewoner uit de Beatrixstraat heeft bezwaar ge maakt tegen de bouw van een nieuwe basisschool aan de Ko ningin Julianastraat in Clinge. De vestiging van een nieuwe school aan de rand van Clinge zal in de omliggende straten tot veel verkeers- en parkeerover last, vreest de bezwaarmaker. Die vrees werd eerder verwoord tijdens inspraakbijeenkomsten in het dorp. De belofte van bur gemeester en wethouders van Hulst om meer parkeerplaatsen bij de school te creëren (bijna veertig in plaats van de geplan de twintig) gaat een bewoner van de Beatrixstraat niet ver ge noeg. Ook eenrichtingsverkeer- dat het college wil invoeren als na opening van de school blijkt dat het verkeer vastloopt in de smalle toegangs- en afvoer- straatjes naar en van de school - lost niet alle problemen op. Zo vreest de bezwaarmaker dat buurtbewoners hun auto op be paalde tijden niet meer voor de deur kwijt kunnen als bezoekers van de school hun voertuig daar langere tijd parkeren. Vergunningen De gemeente Hulst zal binnen enkele weken een hoorzitting voor de bezwaarmaker houden. Mocht de gemeente niet tege moet (kunnen) komen aan de klachten, dan kan de bezwaar maker vervolgens opnieuw age ren tegen de te verlenen bouw vergunning voor de school. Een woordvoerder van de gemeente hoopt dat de gemeente daarvóór al overeenstemming kan berei ken met de bezwaarmaker. Ambtenaren bestuderen mo menteel of er in de straten rond om de school een parkeerverbod kan worden ingevoerd, zoals de bezwaarmaker graag wil. Door alleen parkeervergunningen aan buurtbewoners toe te ken nen, kunnen problemen waar schijnlijk worden voorkomen. „We onderzoeken of er eventu eel een parkeerregime kan wor den ingevoerd. Of dat past in de ideeën van B en W weten we niet. Het college moet daar uit eindelijk een beslissing over ne men", meldt de woordvoerder van de gemeente. Het bestuur van de Stichting Katholiek On- door Marcel Modde ZIERIKZEE - Als overwe gingen van welstand moeten meewegen bij het aanbren gen van verbeteringen aan wegen komt de verkeersvei ligheid in het geding. Zeer te gen de zin van de provincie vindt de gemeente Schou- wen-Duiveland dat voor de verbetering van de Zeeland- brug wél een vergunning moet worden aangevraagd. Die aanvraag zou de gemeen telijke welstandscommissie moeten toetsten op eisen van schoonheid. Maandag werd in Zierikzee een hoorzitting over de kwestie gehouden voor de onafhankelijke commissie bezwaar- en beroepschriften van Schouwen-Duiveland. Volgens juridisch beleidsmedewerker J. Din- gemanse hanteren de gemeenten Schouwen-Dui veland en Noord-Beveland landelijk gezien een afwijkende maatstaf in de discussie rond de renovatie van de Zeelandbrug. „Stel dat de commissie zegt: we vinden een barriër met een buikje leuker, dan gaat het hele verhaal op 1 april niet door. De provincie heeft in dit soort zaken geen bood schap aan kleur en vorm, die zijn wat ons betreft volko men ondergeschikt aan het primaire belang: de ver keersveiligheid. Die barriër moet straks in staat zijn een auto tegen te houden, mocht zich een ongeluk voordoen. Daar is vier jaar onderzoek aan vooraf gegaan. Het gaat om een principiële keus. Wordt bepaald dat het aan brengen van bermbeveiligin gen geldt als een bouwwerk, dan wordt het de wegbeheer- ders heel moeilijk gemaakt om adequaat onderhoud uit te voeren." Precedent Handhaaft de gemeente Schouwen-Duiveland haar besluit, aldus Dingemanse, dan schept dat de nodige pre cedenten. „Rijdend door Nederland komt u op en langs de weg overal bermbeveiligingen te gen; vangrails, betonpalen, rotondebarriërs, enzovoort. Voorzover ons bekend is het tot op heden niet gebruike lijk om deze onder het begrip bouwwerk te scharen. Zelfs niet indien ze geplaatst wor den op wegconstructies zoals viaducten, bruggen en tun nels." Als de gemeente blijft vol houden dat een vergunning nodig is, dan dient die bena dering voortaan ook conse quent te worden toegepast op de eigen wegwerkzaamhe den, aldus Dingemanse. De provincie vindt dat de ge meente zich beroept op onei genlijke argumenten door te stellen dat een bouwvergun ning nodig is voor de vervan ging van de vangrails op de brug door betonelementen. Op die zogeheten barriërs wordt een (doorzichtige) leu ning gemonteerd, waarmee de hele constructie net zo hoog wordt als de huidige. Het aangezicht zal dus am per veranderen en dus is er alle reden om het werk ge woon als groot onderhoud te bestempelen, voerde Dinge manse gisteren aan. Hij toon de zich verontrust over het feit dat een welstandscom missie bij de beoordeling van een vergunningaanvraag es thetische overwegingen laat prevaleren boven veiligheid. Volgens gemeentelij k woord voerder J. Geuke verandert er wel degelijk iets aan het aangezicht van de Zeeland brug door de plaatsing van in totaal tien kilometer 'mas sieve' barriërs aan de oost kant en in de middenberm. Dat is ook het oordeel van de welstandscommissie, was zijn repliek, en dus is er alle reden om op de vergunning plicht te wijzen. Daarmee trachtte Geuke de verwijzing van de provincie naar juris prudentie over een soortge lijke zaak in Den Bosch on deruit te halen. Volgens de beleidsmedewerker bouw en woningtoezicht ging het daar om vervanging van een smalle door een bredere vangrail en geen totaal nieu we constructie. Op de door Dingemanse aan- gekaartte veiligheidsaspec ten, ging Geuke niet in. Voorzitter mr. J. Hoogenraad van de beroepscommissie verwacht uiterlijk over vier weken advies te kunnen uit brengen aan B en W. Ook zijn Noord-Bevelandse collega zal rond die tijd een oordeel vellen. door Jeroen Vlieqenberq MIDDELBURG - Een juiste combinatie van arbeid en zorg staat met stip op de agenda van de politiek en de werkgever. We moeten investeren in zorg en arbeid om de voorspoed en het- welzijn van nu veilig te stellen en te verbeteren, ook voor de toekomst. Dat zei staatssecretaris Ver stand (Sociale Zaken en Werk gelegenheid) gistermiddag op een informatiebijeenkomst in het provinciehuis. Onderwerp van die bijeenkomst was een subsidieregeling voor experi menten met onder andere kin deropvang en verlengde ope ningstijden van winkels en voorzieningen. Door het toene mend aantal werkende vrouwen is de arbeidsmarkt volgens Ver stand zo veranderd, dat ingrij pende aanpassingen nodig zijn. ,Maar op veel terreinen doen we nog steeds alsof we in de oude si- tuatie van de man als kostwin ner zitten. Die tijd is echt voor bij en komt niet meer terug." De staatssecretaris kwam tekst en uitleg geven over de subsidie regeling die zij al vorig jaar in het vooruitzicht had gesteld. Ze had zestig miljoen gulden in de aanbieding voor experimenten om arbeid en zorg beter op el kaar te laten aansluiten. Twee subsidierondes zijn echter al verstreken en er is voor de overi ge twee rondes (1 april en 1 no vember) nog maar twintig mil joen over. Zeeland heeft daar tot nu toe geen gebruik van ge maakt. Ook gedeputeerde G. de Kok (PvdA zorg) is daar ver baasd over „We hebben nog niet één subsidieaanvraag gezien." Meer dan de helft van de Zeeuw se vrouwen tussen de 25 en 65 jaar heeft geen betaalde baan, maar toch is volgens De Kok de behoefte aan een betere verde ling van arbeid en zorg hier ook wenselijk. „We hebben ook te maken met de zogenoemde stille reserves. Die moeten we mobili seren. De provincie beveelt de subsidieregeling dan ook van harte aan." Twee medewerkers van de lan delijke werkgroep gaven uitleg over de subsidiemogelijkheden. De subsidie is bedoeld om hetle- ven te vereenvoudigen van men sen die zorg en arbeid moeten combineren. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) hebben meer dan de helft van de vrouwen nu voor het eerst een betaalde baan van twaalf uur of meer. In 1987 was dat nog maar 37 procent. Ook thuis moet steeds meer worden ingepland. Want een veelzijdige arbeidsmarkt eist zijn tol. Stress en ziekteverzuim tasten het gezinsleven aan. Als voorbeelden van subsidieaan vragen werden onder meer ge noemd de brede school en een verbouwing van dorpshuis tot servicegebouw (bijvoorbeeld wasservice en kinderopvang). De staatsecretaris bracht giste ren ook een bezoek aan de kin deropvang in Tholen en het HuisOpvangProjecthuis (HOP- huis) in Middelburg. In Tholen sprak ze over kinderopvang op het platteland en over vrouwen die als zelfstandig ondernemer kinderopvang aan huis hebben. „Twee fantastische, vernieu wende projecten." Experimenten Ze bestrijdt dat de resterende twintig miljoen wat aan de ma gere kant is. „Het gaat om expe rimenten. Het hoeven geen gro te projecten te zijn. Er liggen nog kansen voor Zeeland. Om dat het hier dunbevolkt is, denk ik dat je veel kunt doen op het gebied van verkeer, vervoer en ruimtelijke ordening. Ook de bedrijven ,in het Sloegebied en inTerneuzen kunnen aanspraak maken op subsidie voor bijvoor beeld kinderopvang en zorgver lof. Ik hoop dat er vanuit Zee land heel veel aanvragen komen, maar ik kan niet belo ven ze allemaal te honoreren." Geen geld voor monumenten MIDDELBURG - De gemeente raad van Middelburg maakt zich zorgen over Middelburg als monumentenstad. De Zeeuwse hoofstad loopt door rijksbezui nigingen miljoenen guldens mis. Wethouder P. M. Bruinooge (Monumenten) en met hem de voltallige gemeenteraad vrezen dat daardoor de restauratie van beeldbepalende monumenten in het gevaar komt. Middelburg rekent de komende vijf jaar op vijf miljoen gulden monumen tensubsidie en op nog eens 8,8 miljoen gulden voor stedelijke vernieuwing.Dat potje is vooral bedoeld voor naoorlogse wij ken. Voor de échte monumen tenrestauraties zijn miljoenen meer nodig. Bij de gemeente zijn aanvragen ingediend die oplo pen tot twintig miljoen gulden. Middelburg dreigt extra gekort te worden door een lagere uitke ring uit het gemeentefonds. door Richard Hoving MIDDELBURG - Een half uur tje zendtijd op Omroep Zeeland en een commissaris van de ko ningin die beter bij de les is. Twee suggesties die maandag werden gedaan tijdens een ver gadering van de Statencommis sie algemeen bestuur over de herkenbaarheid van de provin ciale politiek. Op de agenda van de extra com missievergadering stond het rapport 'Herkenbaar bestuur' van het Interprovinciaal Over leg (IPO). Sleutelwoord in dit stuk is 'dualisme'. Het college van Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten moeten net als kabinet en Tweede Kamer tegenover elkaar komen te staan. GS en Staten vormen nu één macht, niet naast en zeker niet tegenover elkaar. Dat moet veranderen, aldus het IPO. J. van Ginkel (RPF/GPV) vond de invoering van het dualisme niet dé oplossing. Hij betoogde dat het in Den Haag ook lang niet altijd vuurwerk is. „Ieder een die wel eens een debat in de Tweede Kamer heeft bijge woond, weet dat het verslag dat 's avonds op de televisie wordt uitgezonden een verzameling van de spannendste momenten is." De opmerkingen van de RPF/GPV-fractievoorzitter klonken als een pleidooi voor een tv-rubriek Middelburg Van daag. „Een uitnodiging aan Omroep Zeeland", reageerde L. Vermeulen-Geschiere (PvdA) dan ook. Maar dan moet de pro vincie wel zendtij d kopen, vulde WD-Statenlid H. Polderman- Martin aan. „Uit vrije wil komt de televisie echt niet naar de Statenzaal." Van Ginkel krabbelde terug. „Of wij als Staten zendtijd moe ten kopen? Daar moeten we een andere keer maar eens over doorpraten." Ge4eputeerde T. Poppelaars (CDA, bestuurlijke organisatie) schoot het idee niet bij voorbaat af. Volgens hem kon het onderwerp meegeno men worden in het nieuwe com municatieplan waaraan de pro vincie werkt. 'Herkenbaar bestuur' staat niet alleen stil bij de invoering van dualisme in de provincie. In het rapport wordt ook aandacht be- door Maurits Sep VLISSINGEN - De vakbonden FNV, CNV en RMU zijn hoopvol gestemd over een oplossing voor de financiële problemen bij de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen. Zij verklaarden dat maandag nadat zij hun kaderle den hadden geraadpleegd. Al leen De Unie is somber over de kans dat woensdag met de di rectie van de KSG overeenstem ming wordt bereikt. Alle alternatieven van de afge lopen weken zijn aan de kader leden voorgelegd, inclusief het allereerste voorstel om loon en vrije tijd in te leveren. Dat werd door een meerderheid van de medewerkers afgewezen. De Unie ging twee weken geleden wel met dat voorstel akkoord. „En een week later lag er ineens steed aan de rol van de commis saris van de koningin. Een meerderheid van de Zeeuwse Statenfracties stelde dat de hui dige benoemingsprocedure niet moet worden afgeschaft. Daar naast mag de commissaris van de koningin de voorzitter van zowel het college van Gedepu teerde Staten als Provinciale Staten blijven. Op de wijze waarop de Zeeuwse commissaris W. T. van Gelder zijn functie uitoefent is wel het nodige aan te merken, stelde WD-Statenlid Polderman- Martin vast. Volgens haar slaat Van Gelder wel eens een Staten vergadering over. „Hij heeft we! eens wat anders te doen, zal ik maar zeggen. En als hij er wel is. houdt hij zich vaak ergens an ders mee bezig." De eenmans fracties van D66 en de PvdA konden zich wel vinden in de woorden van de WD'er. Tegenstelling Over dualisme in de provincie, wat onder meer betekent dat le den van het college van GS niet langer lid zijn Provinciale Sta ten. werd gisteren verdeeld ge dacht. WD, D66, PvdA en GroenLinks/Delta Anders zijn voor. Zij verwachten dat door een scherpere tegenstelling tus sen GS en PS de herkenbaar heid van de provincie als be stuurslaag toeneemt. SGP RPF/GPV zijn tegen. Beide fracties vinden dat het veeleer moet worden gezocht in een ver andering van de cultuur. CDA en Partij voor Zeeland hebben hun standpunt nog niet be paald. Drankrijder ramt afzetting HEINKENSZAND - Een 39-ja- rige man uit de gemeente Borse- le is zondagavond met zijn auto door de afzetting op Stenevate in Heinkenszand gereden. De man had drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed. Na het ongeval reed de man door. In zijn woning werd hij later aangehouden. Hij kreeg een rijverbod van zeven uur en het rijbewijs werd ingenomen, De schade aan de auto was aan zienlijk. een uitgekleed voorstel. Daar om twijfelen onze kaderleden nu aan de noodzaak van een in greep", verklaarde P. Rosendaal van De Unie. „Ik zie het overleg dat we woensdag met de directie hebben derhalve somber in. Van den Heuvel moet maar met een goed plan komen om de beno digde acht miljoen gulden te vinden." H. van Beers (CNV) en P. Haze- lager (FNV) zijn aanmerkelijk positiever. Zij verwachten dat woensdag een flinke stap in de goede richting gezet kan wor den. Hazelager zegt dat hij on der meer bij de provincie en bij werkgelegenheidsfondsen van de metaalindustrie probeert steun te vinden voor De Schel de. „Woensdag hebben we tech nisch overleg over wat er wette lijk wel en niet mogelijk is. Daarna zien we wel verder." Staatssecretaris A Verstand (midden) nam tijdens haar werkbezoek ook een kijkje bij het Puk-en- Mukhuis in Sint Maartensdijk. foto Willem Mieras TüV- onderzoek 1999 Hieronder vindt u de top-8 van auto 's die in Duits betrouwbaarheidsonderzoek als minst storings-gevoelig uit de bus komen Auto's 1-3 jaar oud 1Subaru Legacy 2. Toyota Carina/Avensis 3. Mercedes C-Klasse 4. Tovota Starlet 4. Saab 9000 6. Tovota Corolla 7. Mazda MX-5 8. Mercedes 200-500 Auto's 4-5 jaar oud Auto's 6-7 jaar oud 1. Toyota Camry 1. Toyota Camry 2. Toyota Starlet 2. Subaru Legacy 3. Subaru Justy 3. Toyota Carina 4. Tovota Carina 4. Toyota Starlet 5. Volvo 850 5. Porsche 911 6. Mercedes 190 6. Mercedes 200-500 6. Toyota Corolla 7. Toyota Corolla 6. Subaru Legacy 8. Mercedes SL Auto's 8 - 9 jaar oud 1. Toyota Carina 2. Toyota Starlet 3. Subaru Justy 4. Mitsubishi Colt 5. Porsche 911 5. Toyota Camry 5. Tovota Corolla 8. Mercedes 200-500 Auto's 10-11 jaar oud 1Porsche 911 2. Toyota Carina 3. Mercedes S-Klasse 3. Mercedes 200-500 5. VW Bus 5. Toyota Corolla 5. Nissan Sunny 8. Opel Senator TERNEUZEN Mr. F. J. Haarmanweg 58, 4538 AS Terneuzen Tel. 0115-617751

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 36