Bouw van flats in Sas stilgelegd Het is allemaal kaarten en dansen PZC PZC Fracties Oostburg stemmen in met budget voor dorpen zeeland 15 Uitspraak Raad van State Onenigheid over bankjes op kade Bedrijvengroep zwaar teleurgesteld over rem op kansen veerhaven dinsdag 22 februari 2000 door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - De bouw van het appartementencomplex aan het Oude Sluisje in Sas van Gent ligt sinds vorige week op last van de Raad van State stil. De rechter heeft de bouw stilge legd op verzoek van kunstmest- stoffenproducent Zuid Chemie. De aannemer mag pas weer ver der gaan als de Raad van State uitspraak heeft gedaan over het bezwaar van de fabriek; de zaak wordt vandaag, dinsdag, be handeld. Sinds projectontwikkelaar Van der Poel uit Terneuzen zijn am bitieuze plannen voor het ka naaleiland in het voorjaar van 1999 bekendmaakte, heeft Zuid Chemie bezwaar gemaakt tegen de komst van de woontoren. Het chemiebedrijf vreest dat de toe komstige bewoners gaan klagen over geuroverlast en bestrijdt de rechtsgeldigheid van de be stemmingsplanwijziging en daarmee de afgifte van de bouwvergunning. Zuid Chemie verwijst daarbij naar de voor schriften van de Vereniging van Nederlandse gemeenten, die woningbouw nabij fabrieken binnen een straal van zeven honderd meter verbiedt. Daar naast zouden de appartementen niet passen in het plan van aan pak in de Kanaalzone. Twee keer eerder werden de be zwaren van Zuid Chemie afge wimpeld: door respectievelijk de arrondissements- en de be- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl stuursrechter. Alleen bij de Raad van State kan de kunst- meststoffenfabriek nu nog ge lijk krijgen. Eerder lukte het vloerbedekkingsfabrikant For- bo in Krommenie om in een soortgelijke procedure de bouw van een gedeelte van een woon wijk te stoppen. Jeroen Verstraeten van make laar Kindt Biesbroeck, die de verantwoordelijkheid heeft over de verkoop van de apparte menten, verwacht niet dat de bouw van het appartementen complex zal worden gekeerd. „We leggen de bouw stil omdat we de zaak serieus nemen'', zegt hij. „Maar de rechter heeft ons al vaker in het gelijk gesteld en er zijn voor zover wij weten geen nieuwe argumenten bij geko men. De bestemmingswijziging en de bouwvergunning zijn vol gens de regels verkregen. Zodra de Raad van State zich positief heeft uitgesproken over de bouw van de appartementen gaan we de muren optrekken. Het is nu even afwachten wat de Raad van State zegt." Zowel Zuid Chemie als Van der Poel onthielden zich gisteren van commentaar. Bewonersvereniging Scheldekadebelangen wil het aantal bankjes dat op de kade geplaatst wordt, beperkt houden. foto Charles Strijd door Lilian Dominicus TERNEUZEN - Bewoners ver eniging Scheldekadebelangen Terneuzen verwijt wethouder P. C. Hamelinck een loopje met de democratie te nemen. De wethouder zou begin januari hebben gezegd dat de raad zich uitdrukkelijk heeft uitge sproken vóór het plaatsen van meer bankjes op de Schelde- boulevard, tegen de wens van de directe omwonenden in. Voorzitter H. Mos van Schel- debelangen bestrijdt dit. „Ik ben zelf bij die vergadering in juli aanwezig geweest en zo nadrukkelijk heeft de raad dat echt niet gezegd", beweert Mos. Hij zegt verbolgen te zijn over het feit dat Hamelinck zijn eigen plan trekt. Eerder hadden de bewoners met C. van de Sande, hoofd stadsont wikkeling, en architect G. Goethals, die de plannen voor de facelift van de Scheldebou- levard heeft ontworpen, over eenstemming bereikt over het aantal bankjes. „Het zouden er een stuk of drie minder worden", zegt de voor zitter. „Van de Sande en Goe thals hadden weliswaar het voorbehoud gemaakt dat de raad moest instemmen, maar ook zij vonden het aantal ban ken te groot en de afstand er tussen te klein. Nu verschuilt de wethouder zich achter de raad." De bewoners zijn het ook niet eens met de wijze waarop de wethouder vragen van het pu bliek behandelde toen de plannen voor de Scheldebou- levard werden gepresenteerd. Dat was begin januari. Mos: „Iemand wilde leuningen langs de trappen en een gehan dicapte vrouw vroeg of het mogelijk was de boulevard rolstoeltoegankelijk te maken Dat wimpelde Hamelinck af met de opmerking: 'We notule ren het'. Een schandalig hau taine houding! Het is een slechte vorm van besturen die in deze moderne maatschappij niet meer past. Een veront schuldiging zou daarom zeker op zijn plaats zijn." De gemeenteraad van Terneu zen behandelt de brief- van Scheldekadebelangen op don derdag 24 februari om 20.00 uur tijdens de vergadering. Blaffende hond TERNEUZEN - In de nacht van zondag op maandag is er ge poogd in te breken bij een wo ning in Terneuzen. De dief gaf zijn poging waarschijnlijk op omdat de hond in het huis begon te blaffen. De woning is bescha- Humanitas zoekt gastgezinnen KRUININGEN - Humanitas zoekt in Zeeland gastgezinnen om kinderen die het moeilijk hebben een vakantie te gunnen. In de week van 8 tot en met 15 door Frank Gijsel OOSTBURG - De dorpsraden van de gemeente Oostburg kun nen rekenen op een eigen budget van 2500 gulden voor opwaar dering van de eigen kern. De le den van de raadscommissie al gemene en ecbnomische zaken stemden maandagavond tevens volmondig in met het voorstel om meer structuur te geven aan de contacten tussen gemeente bestuur en dorpsraad. A Verhage (D66) pleitte er zelfs voor om geld voor de sociale vernieuwing door te sluizen naar de dorpsraden, zodat in plannen die in dorpskernen le ven, eerder gerealiseerd kunnen worden. J. Wielakker (PvdA) stelde als voorwaarde dat be langenverenigingen niet op een subsidie hoeven te rekenen. Een verzoek tot het plaatsen van enkele terrastafels bij de mobiele viskraam van J. Hoog stad op Boulevard de Wielingen in Cadzand-Bad werd afgewe zen. Deleden warenhet in meer derheid eens met het standpunt van het college van burgemees ter en wethouders om de ver gunning niet te verlenen. „Als we dit toestaan, krijgen we de hele winkelgalerij over ons heen en roepen we de problemen over ons af. Het zou in Cadzand al leen maar onrust veroorzaken en daar zitten we niet op te wachten," aldus burgemeester G. Noordewier van Oostburg. L. Baarends van Dorpsbelangen en Toerisme stond in eerste in stantie niet onwelwillend te genover de aanvraag. Enige discussie ontstond tijdens de rondvraag. L. Baarends ging in op een verzoek van de familie Hamelijnck om de rooms-ka- tholieke kerk in Breskens te be stemmen voor het sluiten van een burgerlijk huwelijk. Burge meester Noordewier vond dat bij honorering van een dergelijk verzoek het hek van de dam is. „Straks staan we op de Markt, Zorgcuisine of ziekenhuis om huwelijken af te sluiten. Wie weet wat voor verzoeken we nog krijgen. De drie hiervoor aange wezen locaties zijn voldoende." J. Wielakker (PvdA) was het daar totaal niet mee eens. „U doet onrecht aan de argumenten van de familie." Hij verweet Noordewier hals starrig optreden in deze kwes tie. R. Jacobs (CDA) was van mening dat een kerkgebouw in eerste instantie bestemd is voor een kerkelijk huwelijk. juli wil zij kinderen uit verou derde wijken, uit buurten zon der speelruimte of uit grote ge zinnen met krappe behuizing een steuntje in de rug geven met een uitstapje. Het kind hoeft niet per se elke dag ergens naar toe, maar kan gewoon mee draaien in het dagelijks leven van het gezin. Een Zeeuwse vrijwilligersgroep van Humanitas begon jaren ge leden aan de Aktie Frisse Lucht. Sindsdien komen elke zomer tientallen kinderen naar Zee- s land voor een vakantie, e Zeeuwen die hun huis willen i- openstellen voor die week, kun- i. nen contact opnemen met Rob - of Marjan Scheffel: 0113- 1 382660 Koffieochtend f I HULST - In het Hulster dien- e stencentrum De Lieve wordt woensdag 23 februari vanaf 10.00 uur een koffieochtend ge- t houden. T. Jansen leest de be zoekers een verhaal voor. Bejaardensoos Hoofdplaat kan nog wel wat leden gebruiken door Wilma Valk HOOFDPLAAT - Ruim veertig jaar bestaat de bejaardensoos in Hoofdplaat. In het begin vlogen de kaarten wel eens over tafel. „Veel ruzie onder de mannen bij het kaarten", weet voorzitter Prudent van Voren zich te herinneren. „Tegen woordig is alles veel rustiger." Hoofdplaat heeft niet de oud ste soos in de regio, maai- wel een van de actiefste, want Hoofdplaat, ooit beschreven als een rustig dorpje achter een dijk. heeft een druk vereni gingsleven. Tijdens de Delta werken werd de haven van Hoofdplaat afgesloten en in het toch al rustige dorp werd het nog stiller. Als compensatie werden toen een pretpark en een villapark beloofd. „De tijd leek stil te staan, niets gebeurde er. Het villapark is er inmiddels, nu nog ons pret park, maar dat maken wij mis schien niet meer mee", aldus van Voren. Zwart gat Voor veel ouderen, die nog wel eens aan de haven stonden, was er niets meer te doen in het dorp. De vader van de huidige voorzitter was destijds bij de oprichting van de bejaarden soos. „De ouderen vielen in een zwart gat. Ruim tachtig pro cent van de inwoners was toen katholiek. Met hulp van de middenstand en de zusters Franciscanessen uit het kloos ter hier, werd er een clubje op gericht. De ouderen mochten een lokaal in het klooster ge bruiken. Er moest toen 25 cent voor twee kopjes koffie be taald worden en vi j f gulden per jaar contributie. Maar het klooster werd verkocht aan een vetsmelterijEen tijdje kon men toen terecht in het oude stadhuis, maar dat werd ook verkocht en weer stonden de oudjes op straat. Er werd een nieuwe school gebouwd en de oude moest worden gesloopt. Met hulp van onze pastoor en het bisdom bleef de oude school behouden als dorps huis. Er werd geschilderd en opgeknapt, telefoon aangeslo ten en het riool werd ver nieuwd en nu maken ook de jongeren, de dorpsraad en de toneelclub gebruik van dit ge bouw." De bejaardensoos is elke dins dagmiddag in het dorpshuis te Soosvoorzitter Van Voren, geflankeerd door de bestuursleden Blaakman-Van Akker (links) en Maes-Lampo. foto Peter Nicolai vinden. Er zijn nu nog tachtig leden. Niet iedereen is steeds aanwezig. „Velen worden te oud, maar er zijn altijd ruim dertig mensen hier om te kaar ten, bieden en j okerenWe hou den regelmatig een bingo, en feestmiddagen met kerst. Ie dereen die dan niet kan komen, ontvangt van ons een attentie. Volgens het bestuur, naast voorzitter Van Voren nog de heren A Haers en M. Meeuw- sen en de dames C. Blaakman van Akker en E. Maes-Lampo, werd er vroeger meer gesjoeld. Ook rummykub was populair. „Maar nu is het allemaal kaar ten en dansen." Dansen en vooral bewegen is heel belang rijk. Elke vrijdagmiddag is er volksdansen en tegenwoordig ook countrydans. „We zijn nu nog maar met zestien perso nen, dus daar kunnen nog meer bij." Een aantal jaren geleden wer den ook nog busreizen georga niseerd. „Mooie reizen naar België, Brabant en Limburg. Soms twee keer per jaar. Dat is allemaal over. Ouderen verve len zich nu niet meer zo vaak. Ze hebben meer te besteden en ook veel meer afleiding." Kroonjaar In de zomermaanden ligt de soos stil. „Van juni tot begin september komen we niet bij elkaar. Velen hebben nog een tuin en werken daar. Het bleek dat in die maanden toch nie mand kwam. We zijn blij dat er nog altijd zoveel bezoekers ko men. Vanaf zeventig jaar hou den we de verjaardagen bij. Is het kroonjaar. dan krijgen ze een presentje. De dames meestal bonbons en de heren iets van drank." Van Voren kan over alles mee praten. Hij is al vijftien jaar voorzitter van de bejaarden soos in Hoofdplaat. Onlangs kreeg hij hiervoor nog een speldje van de Katholieke Bond van Ouderen. „Ik heb het niet alleen verdiend, maar wij met z'n allen. De bestuursle den van vijftien jaar geleden zijn allemaal overleden. Toen was ik de jongste naast M. Ter- mont, S. van de Raat en de ge zusters Verdonck. Nu ben ik ook al 74 jaar, maar hoop het toch nog een poosje vol te hou den. In het begin was het niet eenvoudig. Ze dachten toen 'wat wil die snotneus', wilden me in een richting duwen, maar dat is niet gelukt." Het is niet het enige speldje dat Prudent regelmatig draagt. „Ik heb er ook nog van de vak bond voor veertig, vijftig en zestig jaar lidmaatschap en een'mobilisatiekruis, maar dat draag ik alleen tijdens de do denherdenking op 4 mei." De bejaardensoos van Hoofd plaat is blij met dit bestuur en zo'n voorzitter. Ze hopen al leen op meer nieuwe leden. „Verder gaat het goed. Het is natuurlijk overal stil waar het niet waait, maar de ruzies uit vroegere jaren zijn toch over. Tegenwoordig is het hier alleen maar heel gezellig." Bromfietsster van weg gereden TERNEUZEN - Een 23-jarige vrouw is maandag licht ge wond geraakt, toen zij met haar brommer van de weg werd ge reden. De bromfietsster reed op d eMargarethaweg in Terneu zen en werd ingehaald door een auto. Op dat moment kwam er ook een tegenligger aan. De weg is te smal voor drie voertui gen dus belandde de brommer naast de rijbaan. Brand verwoest houten werkplaats MIDDELBURG - Een brand heeft in de nacht van zondag op maandag een houten werkplaats aan de Sportlaan in Middel burg volledig verwoest. Daarbij ging onder meer een vracht wagen van de gemeente in vlammen op. De stadsgewestelijke brandweer Vlissingen/Middelburg schat de schade voorlopig op 350.000 gulden. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. De brandweer kreeg om vijf voor één 's nachts een melding binnen van een uitslaande brand in een vrijstaande werk plaats op het sportcomplex aan de Sportlaan. Kort na de aan komst, negen minuten later, ontplofte een acetyleencilinder. Omdat vooraf rekening was gehouden met de aanwezigheid van gas en zuurstofflessen, leverde dat geen problemen op. Na de explosie konden de andere gas- en zuurstofflessen worden veilig gesteld. De omvang van de brand bleef beperkt tot de werkplaats. Zowel het pand als de inventaris gingen verloren. De vlakbij gelegen kleedkamers konden worden behouden. Rioolrechten Tholen gaan omhoog SINT-MAARTENSDIJK - De gemeenteraad van Tholen is gisteren akkoord gegaan met een verhoging van de rioolrech ten tot eind 2001. Het voorstel van het college van B en W was de jaartarieven te verhogen met dertig gulden in 2001 tot 399 gulden in 2004. PvdA SGP, WD en RPF/GPV wezen er echter op dat ze de verhoging niet tot 2004 willen vastleggen. De fracties willen de invoering, waarschijnlijk in 2002, van de BTW-compensatieregeling afwachten. Uit de evaluatie van het rioleringsplan over 1996-1999 is gebleken dat er een spra ke is van stijging van kosten, waarmee in de begroting geen rekening is gehouden. Om het werk toch volgens planning uit te kunnen voeren moet de begroting voor 2000 worden aange past. Daarnaast is verhoging van het rioolrecht noodzakelijk Teekenacademie geeft beurzen weg MIDDELBURG - De Teekenacademie Middelburg heeft te kenbeurzen toegekend aan tien jongeren tussen de 13 en 15 jaar. Zij krijgen tien lessen tekenen/schilderen van kunste naar Kees de Valk bij het Middelburgs Instituut voor Kunst zinnige Vorming. De jongeren zijn voorgedragen voor de beurs via scholen voor voortgezet onderwijs.Hun namen zijn: Anne-Marije de Kuyper, Stefan Hopmans, Remco Meijer, Zhengwei Chen, Dorien van Veen, Debbie Hariot, Susanne de Visser, Maarten Tanis, Levi Pinas, Kevin Zuidweg. Kop-staartbotsing in Goes GOES - Een 23-jarige automobilist uit Middelburg liep maandag flinke schade aan zijn auto op, toen hij achterop een vrachtauto botste. De vrachtauto stond stil voor het verkeers licht aan de 's Heer-Hendrikskinderendijk in Goes. De Mid delburger remde te laat. Inbraak in bedrijf 's-Heerenhoek 's-HEERENHOEK - Een bedrijf in 's-Heerenhoek is tussen zaterdagmiddag en maandagochtend het doel geweest van dieven. Ook werd er ingebroken in de twee bedrijfsauto's die op het terrein stonden. De daders gingen ervandoor met ge reedschap met een waarde van enkele duizenden guldens. door Barend Pelgrim PERKPOLDER - Het bedrij- venconsortium IOP (Initiatief groep Onderzoek Perkpolder) hekelt de manier waarop de pro vincie de plannen voor een han delshaven in Perkpolder heeft afgeschoten. Het samenwerkingsverband legt zich neer bij de provinciale beslissing, maar wil graag een kans om in de omgeving van de veerhaven recreatieve voorzie ningen te ontwikkelen. Voorlo pig wordt afgewacht wat daar voor de randvoorwaarden zijn, want die moeten gemeente en provincie nog vaststellen. De initiatiefgroep, bestaande uit Van Kerkhoven Bouw uit Kloosterzande, architectenbu reau Rienks-DBM uit Hulst en Gilden Investments uit Rotter dam, is zwaar teleurgesteld over de gang van zaken. Vanaf sep tember 1998 hebben de deelne mers gewerkt aan een plan voor de aanleg van een bedrijventer rein en handelshaven in de kop van Perkpolder. IOP had inmid dels een serieuze gegadigde ge vonden die op de locatie aan de gang wilde, en dit gemeld bij ge meente en provincie. Concurrentie Gedeputeerde Staten zouden in de ogen van de deelnemers aan het consortium een besluit over de haalbaarheid en wenselijk heid van een handelshaven rond de veerterminal Perkpolder no deloos hebben uitgesteld. Het werk dat de initiatiefgroep in de afgelopen zestien maanden ver richtte is in één klap naar de prullenbak verwezen. Met name gedeputeerde D. Öruinooge (economie) moet het wat dat be treft ontgelden. D. van Kerkho ven van IOP laakt diens dubbele pet. „Bruinooge zag als be stuurder van Zeeland Seaports Fietsen kijken HULST - De politie in Hulst houdt op 29 februari een fiet- senkijkdag op het politiebureau aan de Absdaalseweg. Mensen die aangffte gedaan hebben van vermissing of dief stal van hun fiets kunnen dan komen kijken of hun fiets erbij is. Het bureau is open van 10.00 totl2.00 uur, 13.00 totl6.00 uur en 18.00 tot 20.00 uur. Een aan gifte van de vermissing of dief stal moet worden meegenomen. natuurlijk niet graag dat er el ders langs de Westerschelde concurrentie kwam." Het consortium is bovendien bijzonder ontstemd over het al ternatieve plan dat blijkt te be staan voor de veerhaven van Kruiningen. „Die plannen had den een kopie van de onze kun nen zijn", zegt Van Kerkhoven. „Eerst wordt ons initiatief ge torpedeerd, en veertien dagen later lees je in de krant dat aan de overkant van het water het zelfde wel mag. Onbegrijpelijk is het." De deelnemers aan IOP hebben hun activiteiten voorlopig ge staakt, nu blijkt dat de moge lijkheid voor een handelshaven is vervallen. Er is nog wel be langstelling voor de alternatie ve bestemming (recreatie), maar het enthousiasme binnen de ini tiatiefgroep is er volgens Van Kerkhoven flink vanaf. „Wij zien het wel zitten om op de re creatieve toer te gaan, maar dan moeten de randvoorwaarden er wel naar zijn. Wanneer het ons niet mogelijk wordt gemaakt om Perkpolder om te vormen tot jachthaven, en daarnaast va kantieappartementen of recrea tiewoningen te bouwen, dan houdt het op. Dan moet het plan van Natuurbeschermingsver eniging De Steltkluut (natuur ontwikkeling in de kop van Oost-Zeeuws-Vlaanderen, red.) maar worden uitgevoerd." Tholen koopt geen rode loper SINT-MAARTENSDIJK - Er zal geen rode loper worden uit gelegd voor de nieuwe burge meester van Tholen. Hoe graag VVD-raadslid E. Frigge-Hoge- steeger dat ook zou zien. Het raadslid vroeg naar de mo gelijkheid van zo'n attribuut toen de gemeenteraad maandag sprak over de opknapbeurt van de trouwzaal. Frigge ziet een ro de loper voor bruidspaartjes wel zitten. „En ook voor de komst van de nieuwe burge meester", voegde ze daar aan toe. Burgemeester H. A van der Munnik. die dit jaar vervroegd met pensioen gaat, vroeg Frigge met een glimlach of de rode lo per dan ook voor hem zou wor den uitgelegd. De gemeenteraad ging overi gens akkoord met de aanpassin gen in de trouwzaal, die zijn be groot op ruim 85.000 gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 35