Ondernemers blij met platform Zeeland moet zorg en werk beter verdelen PZC Ware kunststukjes dreigen te verdwijnen Eigen tv-programma zou provinciepolitiek herkenbaarder maken zeeland 16 Aardenburger begaan met lot blinde Kosovaarse Bedrijven willen werken aan leefbaarheid Schouw en-Duiv eland Rechtbank tikt college Oostburg op de vingers dinsdag 22 februari 2000 door Bas Lippmann AARDENBURG - Aardenbur ger Ton Besselink gaat 3 maart naar Kosovo om zich te ontfer men over de 70-jarige blinde moslimvrouw Fatima Velijeuit Orahovac. De toestand van de gehandicapte vrouw is ernstig verslechterd nadat zij enkele weken geleden tijdens een brand haar huis moest verla ten. Onduidelijk is of de brand iets te maken heeft met de spannin gen tussen de Serviërs en de Al banezen in de stad. Bij de brand is het huis van Fatima Velije volledig in de as gelegd. Ze bewoont nu met haar zoon, schoondochter en pasgeboren kleinkind een hutje aan de rand van de stad. Fatima Velije wordt sinds vorig jaar structu reel ondersteund door de Aar- denburgse stichting Nasreddin Hodja. De stichting kwam de vrouw op het spoor naar aan leiding van een artikel in de PZC van 30 juli 1998. Daarin deed correspondent Harald Doornbos verslag van de er barmelijke situatie waaronder de van oorsprong Bosnische vrouw zich verscholen hield voor de Serviërs. De verslaggever ontdekte de vrouw toen ze zich al vier da gen zonder eten en drinken in een klein bezemhokje verscho len hield. Haar familieleden moesten haar destijds achter laten, toen zij vluchtten voor het oorlogsgeweld in Kosovo. De reportage liet Besselink niet meer los. In augustus 1999 ging hij naar Fatima Velije op zoek en trof haar aan in een erbar melijke toestand. Tijdens een tweede hulpreis, in oktober vorig jaar, bracht Bes selink haar stoelen, een ma tras, een kachel en kleding. Die zijn tijdens de brand verloren gegaan, ,,Ik ben maar weer bij mijn vrienden om geld gaan be delen", zegt Besselink. „In maart vertrek ik samen met een aantal andere medewerkers van Nasreddin Hodja naar de Balkan om op diverse plekken hulpgoederen te brengen. Die reis combineer ik met een be zoek aan Orahovac om daar haar situatie bekijken. Daarna hoop ik haar nieuwe spullen te kunnen brengen." door Piet Kleemans RENESSE - Ondernemend Schouwen-Duiveland op de kaart zetten. Met dat doel voor ogen wordt gewerkt aan de oprichting van het Onderne mersplatform Schouwen-Dui veland. Als alles volgens de planning verloopt, gaat de offi ciële start van het platform in april gepaard met de presenta tie van een Schouws onderne mersplan. Bedrijven en bedrijven-belan- genbehartigingsorganisaties zijn er voldoende op Schouwen- Duiveland. In allerlei soorten en maten. Alleen ontbreekt het in de visie van H. van Oost. voor zitter van de Stichting Ontwik keling Recreatie (SOR), aan een duidelijke overlegstructuur. Hetgeen tot gevolg heeft dat sig nalen richting gemeentelijke, provinciale of landelijke over heid vaak niet ontvangen wor den of weinig gewicht m de schaal leggen. Proefballonnetje Dat moet anders, vindt Van Oost. In het belang van zowel de recreatieondernemers als de in dustriële bedrijven, landbou wers en middenstanders En de werkgelegenheid op Schouwen met te vergeten. Van Oost liet onlangs een proefballonnetje over zijn idee tot oprichting van een eilandbreed ondernemers overlegorgaan op en dat resul teerde in een maandagmiddag gehouden eerste vergadering van het ondernemersplatform in oprichting. Tot grote tevre denheid van Van Oost bleek de animo voor het initiatief groot. Niet alleen spraken alle ge- I MIDDELBURG - Het Oost- burgse college van burgemees ter en wethouders heeft het ver zoek om schadevergoeding en smartengeld door ex-brand weerman B. Misilje uit Cadzand onterecht afgewezen. Volgens de Middelburgse bestuursrech ter R. Reinarz is niet het college, maar de gemeenteraad bevoegd om dergelijke beslissingen te nemen. De gemeente Oostburg I houdt echter bij hoog en laag vol dat het college wel degelijk be voegd is. Misilje kreeg drie jaar geleden tijdens een oefening van de vrij willige brandweer een zwaar ongeval, waardoor hij voor veertig procent arbeidsonge schikt raakte. Tijdens de afwik keling van het ongeval ging veel mis en Misilje wil een schade vergoeding plus smartengeld van Oostburg, omdat de verze kering van de gemeente volgens Misilje met alle geleden schade dekt. Misilje en zijn advocaat A Neels troffen raadsman L. de Wijkersloot en ambtenaar Steijaert van de gemeente Oost burg maandagochtend in de rechtbank. De inzet van de zaak was het vragen van schadevergoeding, maar zover kwam het niet eens. Reinarz vroeg De Wijkersloot of hij kon aantonen dat het college bevoegd was om de schadever goeding af te wijzen. Dat kon de raadsman niet. Vervolgens kreeg De Wijkersloot van Reinarz een lesje bestuursrecht. Neels wist dat het Oostburgse college buiten zijn boekje was gegaan, maar wilde deze troef niet uitspelen. Reinarz wilde wel duidelijkheid. Misilje moet daarom wederom een verzoek tot schadevergoeding indienen: dit keer bij de raad. Daardoor zal het wel weer langer duren voordat de ex-brandweerman duidelijkheid heeft. Volgens Neels gaat het om een bedrag tussen de drie en de vijf ton. Volgens een woordvoerder van de gemeente Oostburg is het col lege wel degelijk bevoegd en staat dit te lezen in de Gemeen tewet. Hij verwijt de bestuurs rechter dan ook de wet niet te kennen. De gemeente Oostburg hangt een fikse boete boven het hoofd omdat na het ongeval van Misil je, hij viel door een raam op zijn persluchtfles, de Arbeidsin spectie niet werd ingeschakeld. De inspectie zal alsnog een on derzoek instellen. sprekspartners - vertegenwoor digers van meer dan tien onder nemersverenigingen - zich uit voor het platform, maar tevens werden de eerste bouwstenen voor het ondernemersplan aan gedragen. Van Oost: ..Het gaat om dingen die ons allemaal aan gaan. De wegenstructuur bij voorbeeld, maar ook zaken als woningbouw, het vestigingskli maat voor bedrijven en de tijde lijke afsluiting van de Zeeland- brug." Het ondernemersplan wordt meer dan alleen een wensen- lijstje. De gezamenlijke onder nemers zijn vast van plan met eigen plannen en voorstellen te komen. „Bijvoorbeeld op het gebied van leefbaarheid. Want dat is ook iets waar we als on dernemers allemaal mee te ma ken hebben," zegt Van Oost. Hij legt uit dat als het Schouwse leef- en woonklimaat met goed is leegloop dreigt. En daar zit niemand op te wachten. Poldermodel Van Oost staat voor wat betreft het ondernemersplatform, het geen in feite een overlegorgaan voor voorzitters van onderne mersverenigingen van zeer ver schillende snit wordt, het pol dermodel voor ogen. „Over alles wat we willen moet consensus zijn. Daarom is een goede on derlinge communicatie ontzet tend belangrijk. We moeten zo sterk mogelijk naar buiten tre den. Zo kunnen we het meeste bereiken." Van Oost weet zich verzekerd van de steun van gedeputeerde G. van Zwieten. Die liet eerder, naar aanleiding van het proef ballonnetje van SOR-voorzitter Van Oost, weten dat hij best be reid is te investeren in plannen die de kwaliteit en de productie capaciteit van het Schouwen- Duivelandse bedrijfsleven ver groten. door Richard Hoving MIDDELBURG - Een half uur tje zendtijd op Omroep Zeeland en een commissaris van de ko ningin die beter bij de les is. Twee suggesties die maandag werden gedaan tijdens een ver gadering van de Statencommis sie algemeen bestuur over de herkenbaarheid van de provin ciale politiek. Op de agenda van de extra com missievergadering stond het rapport 'Herkenbaar bestuur' van het Interprovinciaal Over leg (IPO). Sleutelwoord in dit stuk is 'dualisme'. Het college van Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten moeten net als kabinet en Tweede Kamer tegenover elkaar komen te staan. GS en Staten vormen nu één macht, niet naast en zeker niet tegenover elkaar. Dat moet veranderen, aldus het IPO. J. van Ginkel (RPF/GPV) vond de invoering van het dualisme niet dé oplossing. Hij betoogde dat het in Den Haag ook lang niet altijd vuurwerk is. „Ieder een die wel eens een debat in de Tweede Kamer heeft bijge woond, weet dat het verslag dat 's avonds op de televisie wordt uitgezonden een verzameling van de spannendste momenten is." De opmerkingen van de RPF/GPV-fractievoorzitter klonken als een pleidooi voor een tv-rubriek Middelburg Van daag. „Een uitnodiging aan Omroep Zeeland", reageerde L. Vermeulen-Geschiere (PvdA) dan ook. Maar dan moet de pro vincie wel zendtijd kopen, vulde WD-Statenlid H. Polderman- Martin aan. „Uit vrije wil komt de televisie echt niet naar de Statenzaal." Van Ginkel krabbelde terug. „Of wij als Staten zendtijd moe ten kopen? Daar moeten we een andere keer maar eens over doorpraten." Gedeputeerde T. Poppelaars (CDA bestuurlijke organisatie) schoot het idee niet bij voorbaat af. Volgens hem kon het onderwerp meegeno men worden in het nieuwe com municatieplan waaraan de pro vincie werkt. 'Herkenbaar bestuur' staat niet alleen stil bij de invoering van dualisme in de provincie. In het rapport wordt ook aandacht be- door Jeroen Vliegenberg MIDDELBURG - Een juiste combinatie van arbeid en zorg staat met stip op de agenda van de politiek en de werkgever. We moeten investeren in zorg en arbeid om de voorspoed en het welzijn van nu veilig te stellen en te verbeteren, ook voor de toekomst. Dat zei staatssecretaris Ver stand (Sociale Zaken en Werk gelegenheid) gistermiddag op een informatiebijeenkomst in het provinciehuis. Onderwerp van die bijeenkomst was een subsidieregeling voor experi menten met onder andere kin deropvang en verlengde ope ningstijden van winkels en voorzieningen. Door het toene mend aantal werkende vrouwen is de arbeidsmarkt volgens Ver stand zo veranderd, dat ingrij pende aanpassingen nodig zijn. ,Maar op veel terreinen doen we nog steeds alsof we in de oude si tuatie van de man als kostwin ner zitten. Die tijd is echt voor bij en komt niet meer terug." De staatssecretaris kwam tekst en uitleg geven over de subsidie regeling die zij al vorig jaar in het vooruitzicht had gesteld. Ze had zestig miljoen gulden in de aanbieding voor experimenten om arbeid en zorg beter op el kaar te laten aansluiten. Aanvragen Twee subsidierondes zijn echter al verstreken en er is voor de overige twee rondes (1 april en 1 november) nog maar twintig miljoen over. Zeeland heeft daar tot nu toe geen gebruik van ge maakt. Ook gedeputeerde G. de Kok (PvdA zorg) is daar ver baasd over. „We hebben nog niet één subsidieaanvraag gezien." Meer dan de helft van de Zeeuw se vrouwen tussen de 25 en 65 jaar heeft geen betaalde baan, maar toch is volgens De Kok de behoefte aan een betere verde ling van arbeid en zorg hier ook wenselijk. „We hebben ook te maken met de zogenoemde stille reserves. Die moeten we mobili seren. De provincie beveelt de subsidieregeling dan ook van harte aan." Twee medewerkers van de lan delijke werkgroep gaven uitleg over de subsidiemogelijkheden. De subsidie is bedoeld om het le- steed aan de rol van de commis saris van de koningin. Een meerderheid van de Zeeuwse Statenfracties stelde dat de hui dige benoemingsprocedure niet moet worden afgeschaft. Daar naast mag de commissaris van de koningin de voorzitter van zowel het college van Gedepu teerde Staten als Provinciale Staten blijven. Op de wijze waarop de Zeeuwse commissaris W. T. van Gelder zijn functie uitoefent is wel het nodige aan te merken, stelde WD-Statenlid Polderman- Martin vast. Volgens haar slaat Van Gelder wel eens een Staten vergadering over. „Hij heeft wel eens wat anders te doen, zal ik maar zeggen. En als hij er wel is, houdt hij zich vaak ergens an ders mee bezig." De eenmans fracties van D66 en de PvdA konden zich wel vinden in de woorden van de WD'er. Tegenstelling Over dualisme in de provincie, wat onder meer betekent dat le den van het college van GS niet langer lid zijn Provinciale Sta ten, werd gisteren verdeeld ge dacht. WD, D66, PvdA en GroenLinks/Delta Anders zijn voor. Zij verwachten dat door een scherpere tegenstelling tus sen GS en PS de herkenbaar heid van de provincie als be stuurslaag toeneemt. SGP, RPF/GPV zijn tegen. Beide fracties vinden dat het veeleer moet worden gezocht in een ver andering van de cultuur. CDA en Partij voor Zeeland hebben hun standpunt nog niet be paald. Op vrijdag 17 maart wordt in een vergadering van Provinciale Staten de reactie van de Zeeland op 'Herkenbaar bestuur' vastgesteld. Bijeenkomst CVA-patiënten MIDDELBURG - De Zeeuwse vereniging Samen Verder, van en voor CVA-patiënten (hersen bloeding, herseninfarct) en hun familieleden, houdt zaterdag 26 februari een bijeenkomst in ver zorgingshuis Buitenrust aan de Buitenruststraat in Middel burg. Ookniet-leden en belang stellenden zijn welkom. De bij eenkomst begint om 14 uur. ven te vereenvoudigen van men- sen die zorg en arbeid moeten, combineren. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) hebben meer dan de helft van de vrouwen nu voor het eerst een betaalde baan van twaalf uur of meer. In 1987 was dat nog maar 37 procent. Ook thuis moet steeds meen worden ingepland. Want een veelzijdige arbeidsmarkt eist zijn tol. Stress en ziekteverzuim tasten het gezinsleven aan. Als voorbeelden van subsidieaan vragen werden onder meer ge noemd de brede school en een verbouwing van dorpshuis tot servicegebouw (bijvoorbeeld wasservice en kinderopvang). De staatsecretaris bracht giste ren ook een bezoek aan de kin deropvang in Tholen en het HuisOpvangProjecthuis (HOP- huis) in Middelburg. In Tholen sprak ze over kinderopvang op j het platteland en over vrouwen i die als zelfstandig ondernemer kinderopvang aan huis hebben. „Twee fantastische, vernieu wende projecten." Experimenten Ze bestrijdt dat de resterende twintig miljoen wat aan de ma gere kant is. „Het gaat om expe rimenten. Het hoeven geen gro te projecten te zijn. Er liggen, nog kansen voor Zeeland. Om dat het hier dunbevolkt is, denk ik dat je veel kunt doen op het gebied van verkeer, vervoer en ruimtelijke ordening. Ook de bedrijven in het Sloegebied en in Terneuzen kunnen aanspraak maken op subsidie voor bijvoor beeld kinderopvang en zorgver lof. Ik hoop dat er vanuit Zee land heel veel aanvragen komen, maar ik kan niet belo ven ze allemaal te honoreren." Informatieavond voedselallergie MIDDELBURG - De Zeeuwse contactpersonen van de Stich ting Voedsel Allergie houden op 28 februari een informatie avond in Middelburg. Dokter M. Greyn spreekt over voedselovergevoeligheid bij kleine kinderen. De bijeen komst vindt plaats aan de Bene- luxlaan 16 in Middelburgen be gint om 20 uur. Tholenaar geeft rondleiding langs gerotste gevels Niet alles wat lijkt op rotswerk - zoals hier op een huis in Tholen - is dat ook echt. door Jeanne de Nijs hij en grinnikt: „Daarvoor moet je met zo'n gek als ik op THOI.FX - II»-wppt-nipt-hnp- narl oaan foto's Dirk-Jan Gjeltema THOLEN - Ik-weet-niet-hoe veel keer loop je er langs, zon der dat je iets unieks aan de ge vels opvalt. Gewoon grijs met bobbels. Tot Henk Elenbaas uit Tholen je dwingt om eens goed te kijken. Het liefst zou hij iedere voorbijganger erop wijzen: de gerotste gevels op het eiland Tholen, waarvan er al niet meer zoveel zijn. „Ware kunstwerkjes", noemt hij ze. „Maar omdat niemand hier een stuk historie in ziet, dreigen deze staaltjes van volkskunst onherroepelijk te verdwijnen." Door zijn bovenmatige inte resse is Elenbaas inmiddels een kenner bij uitstek van de histo rie van zijn geboortegrond. Mede door zijn reizen naar Frankrij k is zij n belangstelling voor architectuur gewekt. In de Dalemsestraat in Tholen- stad begint hij zijn uitleg. Over waarom mensen in vroeger tij den hun stenen voorzagen van een pleisterlaag. „Op die ma nier", zo legt hij uit, „wilde men voorkomen dat het regen water door de poreuze muren naar binnen sijpelde." Bij een hoekwoning krast hij met zijn autosleutels in wat een zwartgeblakerde gevel lijkt. „Iedereen denkt dat hier ooit een brand geweest is, ook om dat dit de Verbrandestraat is. Maar kijk, het is gewoon een laag teer die vroeger ook is aangebracht om het vocht bui ten te houden, Het hielp niks, zo gauw de visser die hier woonde weer naar zee was, viel het behang binnen er net zo snel weer af als het erop was geplakt." Stadsgids Al snel vervalt de Tholenaar in zijn rol van stadsgids en wijst hij op de ene na de andere be zienswaardigheid. Zaken waar de gewone passant zo aan voorbijloopt. „De mensen kij ken te weinig omhoog", vindt De uitleg over de wijze van be zetten van gevels, blijkt een aanloop naar de gerotste ge vels. „Nee, dat is niks, dat is pas recent aangebracht", doet hij de ontdekking van wat een stukje rotswerk lijkt, af. Even later, op en rond de Hoge Markt in Scherpenisse, wordt het verschil met het echte werk duidelijk. Daar legt Elenbaas uit hoe metselaars tussen 1895 en 1945 'rotsten'. „Dan nam hij tras, een mengsel van zand en schelpkalk, op zijn plankje en kwakte daarvan met een lepel of zijn troffel dotjes tegen de muur. Die hele gevel moest in één dag aangebracht worden, van onder naar boven, anders duvelde de hele boel er weer af. En meteen daarna bracht hij er met eenvoudige dingen als een tubetje, flessenhals, schelpen, vork of een kam, en kijk hier gewoon met duim en wijsvin ger, versieringen op aan. Iedere metselaar had daar zo zijn ei gen maniertjes voor." Hij wijst hij op kleine gaatjes in ver schillende bobbels. „Hiervoor is bijvoorbeeld een bosje takjes gebruikt. Moet je kijken, hier zijn hele bladeren gemaakt. En daar zijn naderhand gewoon nog wat slierten tras opge gooid, die dan weer mooi om laag zijn gedropen." Fietsroute Elenbaas kwam door puur toe val op het spoor van gerotste muren. Hij kreeg ooit een incomplete fietsroute langs ge rotste gevels op Tholen aange boden met de opmerking 'mis schien kun jij daar wat mee'. Gemeente-archivaris J. Zuur deeg hielp hem aan de comple te fietsroute. „Het waarom van die gerotste muren intrigeerde me, maar ik kon er niet meer gegevens van te pakken krij gen. Ik ben toen oude metse laars gaan opzoeken die me wat over de techniek konden Henk Elenbaas laat in de Verbrandestraat in Tholen-stad het voegsel zien van een muur die geteerd vertellen. Daar is heel wat tijd in gaan zitten." Dan wordt ook duidelijk waarom Elenbaas in Tholen uitleg geeft over het be zetten van muren tegen de vochtdoorslag. „Gewone pleisterlagen blijven nooit wa terdicht. Zo'n dunne laag op zo'n groot oppervlak gaat bij na altijd scheuren. Maar dit werkte prima. Hier zie je als het ware geultjes waarlangs het water weg kan druipen", zegt Elenbaas, terwijl hij wijst op een voormalige herenboer derij in de Hazenstraat in Sint- Maartensdijk. Het rotswerk aan de voormalige woning van dokter Tazelaar is uitgevoerd door metselaar Piet Geluk uit Sint-Maartensdijk, is Elen baas te weten gekomen. „Het uurloon van de metselaar was toen twaalf cent, de knecht kreeg tien cent per uur." Druipsteengrotten Elenbaas blijft, elke keer als hij de Smerdiekse gevel ziet. onder de indruk van wat goed zou kunnen doorgaan voor een reliëf van een hedendaagse kunstenaar. „Bij een rondlei ding zei een vrouw me dat ze in dat stuk daar een concentra tiekamp zag. Dat lijken daar weer wel druipsteengrotten, en hier zie ik iets in van een Indo nesisch schilderij, zie je wel? En die blokken aan de zijkan ten laten alle gebruikte patro nen zien, geen een hetzelfde." Het enige probleem aan de ge rotste gevels is, dat schade niet gerepareerd kan worden. Elen baas wijst op de verschillende muren elders in Sint-Maar tensdijk waar stukken opge- laptzijn. „Kijk, danzie je altijd kleurverschil. Dat is gewoon lelijk." Juist daarom vindt hij dat de bestaande rotsgevels die nog in goede staat zijn, gekoesterd moeten worden. „Laten we toch zuinig zijn op wat er nog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 30