Soepeler regels combikaarten r PZC peentjes op sjiek Bluspoging Groesbeekse mislukte binnenland Voetbalbus rijdt vanaf stadsrand Tweede Kamer eist denkpauze over vernieuwing van AWBZ Wrakkenruiming aan Grachtengordel Koor zit in de nesten door anti-Haiderlied DISNEYLAND® PARIS Pronk vraagt ruimte Relletje over Boekenbal Werkstraf voor ontucht Ons recept t/m woensdag: Bospeen 1.69 Maggi rundvleesjus CU Rundertartaar* 9.90 3 halen, 2 betalen: CU Boerenbrood met sesam 5.98 Vers van 't mes: Ch Boerenkaas extra belegen 48+ 12.90 dinsdag 22 februari 2000 ran onze redactie binnenland iren gel zij» )or- niet 995 rJ! DEN HAAG - Staatssecretaris Hiegenthart (Sport) is bereid de uivoering van het gezamenlijk ipportersvervoer publieks- iendelijker te maken. Zij zei it gisteren in reactie op sup- irtersprotesten tegen de zoge- iften combikaarten. ids- 942 mi ienrri .De*"1 irsef0; rle- on- pe- )oor die kaarten moeten voet- jalsupporters bij risicowed- ir- trijden gezamenlijk per open- iaar vervoer vanaf de stad van je uitspelende cl ub naar de stad ian de thuisclub reizen ilgens Vliegenthart zouden de upporters een deel van de af tand ook met eigen vervoer ïoeten kunnen afleggen. Bui- ;n de stad zouden ze moeten :ai lorden opgevangen en vervol lens per bus naar het stadion orden vervoerd. !ij wil wel vasthouden aan het vsteem van de combikaarten jij risicowedstrijden. „Er is nog iet lang geleden met alle be- Jrokkenen afgesproken om ons e houden aan de uitgangspun- en van de commissie-Stekelen- lurg", aldus Vliegenthart. ie commissie onder leiding van T- leTilburgse burgemeester heeft fgesproken dat bij riskante oetbalwedstrijden combi- ;aarten moeten worden ge- iruikt. Burgemeester Franssen -an Zwolle, lid van een KNVB- «mmissie tegen voetbalvanda- ;me, ondersteunt het voorstel ?an Vliegenthart. len. its- nc iets ndf;_ kon »j die u< se- der |si schoppers hebben zich volgens justitie schuldig gemaakt aan een misdrijf, voornamelijk het niet opvolgen van een bevel zich te verwijderen In enkele geval len wordt openlijke geweldple ging, opruiing, belediging of drugs- en wapenbezit ten laste gelegd- Een Kamermeerderheid van WD, CDA en GroenLinks is voor een tijdelijk verbod op zwarte handel in voetbalkaart jes. Deze week bespreekt de Tweede Kamer het initiatief wetsvoorstel van CDA en GroenLinks. De twee oppositie partijen doen hun voorstel met het oog op het Europees Kampi oenschap voetbal. Gisteren liet regeringspartij de WD weten alleen in te stemmen met de wet, als deze slechts tijdelijk zou zijn. CDA en GroenLinks gaan hiermee akkoord. Zwarte han del is in Nederland nog niet bij wet verboden. WD, CDA en GroenLinks zijn bang dat dit een aanzuigende werking heeft op zwarthandelaren, omdat ze in België wel strafrechtelijk te vervolgen zijn. Overbodig Regeringspartijen PvdA en D66 zijn niet ingenomen met de stap van de WDTot nu toe steunden de drie coalitiepartijen het be leid van minister Peper van Bin nenlandse Zaken en Korthals van Justitie. Die noemden het wetsvoorstel overbodig en niet te handhaven. De politie is vol gens hen hard nodig om de openbare orde te handhaven en heeft geen tijd om ook nog eens achter illegale kaartverkoop aan te jagen. ANP/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Tweede Ka mer eist een 'pas op de plaats' van staatssecretaris Vliegen thart van Volksgezondheid bij de uitvoering van een ver nieuwde Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten (AWBZ Alle fracties, op de PvdA na, vonden gisteren tijdens Ka meroverleg de belofte dat zij nog komt met een nadere uit werking onvoldoende en dienden een motie in. Vliegenthart toonde zich geïr riteerd. „De aanpak van de wachtlijsten mag zeker niet worden afgeremd." Dat was ook helemaal niet de bedoe ling van de Kamer, verwoord de Dankers (CDA) daarop de onvrede in de Kamer. In de praktijk betekent de op schorting niet zoveel, omdat een deel van het traject al is uitgevoerd zoals de oprich ting van zorgkantoren. De motie is vooral een politiek signaal dat de Kamer nodig vindt, omdat de zorgsector zelf de indruk heeft dat de plannen in Den Haag al waren goedgekeurd. Vliegenthart zegde gisteren toe een onderzoek te laten uit voeren naar de status van de AWBZ, naar aanleiding van de twee rechterlijke uitspra ken over de AWBZ-zorg. Zij volgt hiermee een verzoek van de WD, die een onafhanke lijk advies eiste over het ka rakter van de volksverzeke ring voordat begonnen wordt met de modernisering. De be windsvrouw denkt de lands advocaat hiervoor de op dracht te geven. Budgetten Het onderzoek moet meer dui delijkheid scheppen over het juridische spanningsveld tus sen de rechten van verzeker den op AWBZ-zorg en de dooi de overheid vastgestelde bud getten voor deze zorg. Onder de AWBZ valt onder meer thuiszorg, gehandicapten- en ouderenzorg. In de AWBZ gaat dertig miljard gulden per jaar om Er zijn ellenlange wachtlijsten. De rechter stelde onlangs de zorgkantoren aansprakelijk voor het tijdig leveren van thuiszorg. Voor de gehandi captenzorg verwees de rechter door naar de Staat. Vastgelopen Vliegenthart zei dat het AWBZ-stelsel is vastgelopen en dat de rechter dat heeft be vestigd. Kern is volgens haar dat de AWBZ een recht is en dat. na een indicatie, de zorg plicht ligt bij het zorgkantoor. Het recht op AWBZ betekent in haar ogen echter niet dat dit leidt tot een oneindig financi eel budget, zoals de Kamer opperde. Ze ziet kostenbe heersing wel verenigbaar met de rechten van het individu. „Als het budget oneindig zou zijn, bestaat er geen prikke ling meer voor zorgkantoren om efficiënt te werken", aldus Vliegenthart. ANP UUS) 'olitierechter fan de 236 relschoppers, die ondag in Tilburg werden aan- ehouden, moeten zich 71 voor Ie politierechter verantwoor- en. Het Openbaar Ministerie in .reda heeft hiervoor in april Irie zittingsdagen gereser- feerd. Üle verdachten hebben behalve >en dagvaarding een transactie- foorstel van meestal 675 gulden :i] neegekregen. In enkele geval - ill en liep de boete op tot 1500 gul- •Q len. Wordt er op tijd betaald, lan hoeven de hooligans zich net op 18, 25 of 28 april te ver- intwoorden in Breda. De 71 rel- :ha- lien;; het De lei Ibe- li ^ki- (Advertentie) NOG 5 DAGEN MERKKLEDING TEGEN SUPERLAGE PRIJZEN alléén in de Kanaalstraat in Oost Souburg AMSTERDAM - De beruchte reputatie van de Amsterdamse dienst Parkeerbeheer lijkt zich uit te breiden naar het water. Sinds gisteren worden wrakken van schepen en scheepjes in de binnenstad van Amsterdam afgevoerd. Vijfenveertig bootjes wor den de komende dagen gelicht. Door de 'wrakkenwet' kan de dienst binnenwaterbe- heer gezonken boten losknippen en verwijderen. Dit besluit werd eerst uitvoerig ge publiceerd in de lokale media, waarna de eigenaren nog enkele weken de tijd kregen om hun vaartuig weer in redelijke staat te krijgen. foto Robbert Slagman/ANP loor Patrick Meershoek i)ELFT - Het heeft er alle schijn van dat het Delftse jongenskoor De Buddy's zelf het slachtoffer Rordt van zijn protestlied tegen de extreem-rechtse Oostenrij ker Jörg Haider. iper een week na de cd-opna- len van 'Kauft nicht von Öster- iicher', zitten De Buddy's met Ie gebakken peren. Het koor ferloor deze week drie be- tuursleden door de kwestie en >k de positie van dirigent Ton iuitinga wankelt. Iet rumoer rond het anti-Hai- lerlied was voor drie bestuur- lers aanleiding om op te stap- De bestuurders maakten tich ernstige zorgen over alle legatieve publiciteit rond het ingenskoor. 'en gesprek met dirigent Bui- inga over het lied leverde ech- ir niets op. „Onze dirigent taat op het principiële stand- >unt dat het bestuur niets te 'ertellen heeft over de samen- Hing van het repertoire", icht oud-voorzitter Van Rui- inbeek zijn vertrek toe. „Ik 'ond als voorzitter dat het anti- iaiderlied het koor grote scha lt berokkent. Ik wilde daar jeen verantwoordelijkheid 'oor nemen." ïsbruik Oirigent Buitinga laat weten net de hele affaire in zijn maag k zitten. „Ik ben geschrokken fön alle reacties. Vooral van het 'erwijt van de Oostenrijkse am- >assadeur, dat wij misbruik souden maken van jonge kinde ren om een politieke boodschap uit te dragen. Ik vind dat onge past." -1 )e dirigent overlegt deze week met de ouders van de kinderen uit zijn koor. „De helft van de ouders heeft moeite met het lied. Ik hoop die mensen met een goed verhaal te kunnen overtui gen van mijn goede bedoelin gen." Buitinga maakt duidelijk dat hij van geen wijken wil weten. „Ik verbind mijn toekomst als dirigent aan de uitkomst van dat gesprek. Ik sta voor de volle honderd procent achter het lied. Tegen een gevaarlijke man als Haider kun je wat mij betreft niet scherp genoeg ageren. Als ik nu zou inbinden, zou boven dien de ambassadeur van Oos tenrijk zijn zin krijgen. En dat gun ik hem niet." GPD (Advertentie) VOORDEEL IN Let op! Voor Oad busreizen naar Disneyland® Paris geldt de Kids Free actie óók van 2 t/m 7 april. Exclusief bij Oad Keizen! HAARLEM - Minister Pronk gaf gisteravond in het provin ciehuis in Haarlem het startsein voor de landelijke discussie 'Geef mij de ruimte'. Willekeurige burgers werden door de mi nister, statenleden en vertegenwoordigers van maatschappe- lijkke organisaties uit Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht opgebeld voor hun mening over de inrichting van Ne derland. foto Olaf Kraak/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Cabaretier Freek de Jonge keert zich heftig tegen het nog te verschijnen boekenweekgeschenk 'Het the ater, de brief en de waarheid' van Harry Mulisch. Voor het verhaal nam Mulisch naar eigen zeggen de ontvoering die acteur Jules Croiset in 1987 zelf in sce ne zette als uitgangspunt. De Jonge test dezer dagen de show uit die hij tijdens het Boe kenbal op 14 maart zal opvoe ren. De cabaretier, die zelf ook door Croiset met ontvoering werd bedreigd, 'behandelt' vol gens zijn theaterbureau Mojo in de conference het boekenweek geschenk. Hij zou in de show op roepen het boek ter plekke te verbranden. In een column in Het Parool schetste De Jonge eerder al hoe een acteur zijn eigen ontvoering ensceneert en hoe een schrijver dit verhaal mag gebruiken in van onze redactie binnenland GROESBEEK - De 42-jarige vrouw die zondagmorgen als enige een felle brand in haar woning aan de Varenstraat in Groes- beek overleefde, heeft nog geprobeerd de brand te blussen. Dat mislukte, waardoor haar vier kinderen van vier, vijf, achttien en 24 jaar en twee logeetjes van vier en vijf jaar om het leven kwamen. Dat bleek gisteren uit het verhoor van de vrouw, die met een gebroken been in het zie kenhuis in Nijmegen ligt. De vrouw is er emotioneel heel slecht aan toe volgens een woordvoerder van de politie. De vrouw kwam in de nacht van zaterdag op zondag laat thuis en viel op de bank in slaap Toen ze wakker werd zag zij een brandje naast de bank. Zij weet niet waardoor de brand is ontstaan. Ze probeerde het vuur te doven met een deken, maar dat mislukte. Daarop haalde zij in de keuken een emmer water, maar toen ze de woonkamer weer binnenkwam, was het daar zo heet dat zij de emmer liet vallen. De moeder rende naar boven om de zes kin deren wakker te maken. Ze gooide matras sen naar buitensprong door een ruit en riep tegen haar achttienjarige dochter dat zij de kleintjes naar buiten moest gooien. Bene den stond ook al een buurman om te helpen. Volgens de brandweer was op dat moment al enorme gasvorming ontstaan door de brand. Toen daar zuurstof bijkwam door het openen van een raam explodeerde de gaswolk, waarna een vuurzee ontstond, waarin alle kinderen om het leven kwamen. Irritatie over Duits wapen op tram AMSTERDAM - Het gemeentevervoerbedrijf (GVB) in Am sterdam haalt de Duitse wapens van drie ingehuurde trams. Volgens de gemeenteraadsfractie van Mokum Mobiel zouden de wapens pijnlijke herinneringen oproepen bij overlevenden van de Tweede Wereldoorlog. Wegens capaciteitsgebrek heeft het GVB sinds oktober vorig jaar enkele Duitse trams gehuurd. Tot vorige week waren er geen klachten binnengekomen bij het vervoersbedrijf. ANP Afro-kappersschool in Rotterdam ROTTERDAM - Rotterdam krijgt de primeur van een afro- kappersopleiding. De opleiding wordt met ingang van 1 au gustus gegeven op het Regionaal Opleidingscentrum Zadki- ne. Leerlingen wordt daar geleerd de fijne kneepjes van het werken met afro-haar onder de knie te krijgen. Volgens het ROC Zadkine hebben al zo'n 25 Rotterdamse kap salons laten weten een stageplaats voor de opleiding te willen aanbieden. GPD Amelanders mogen op kattenjacht DEN HAAG - De jacht op verwilderde katten op Ameland is noodzakelijk, omdat er anders te veel komen. Dat antwoordt staatssecretaris Faber (Natuurbeheer) op vragen van SP-Ka- merlid Poppe, die stelde dat katten geen jachtobject zijn Wildbeheerders mogen op katten jagen buiten gebieden die onder de Natuurbeschermingswet vallen, omdat de beesten jonge vogeltjes verorberen. Er zijn ruim tweehonderd wilde katten op Ameland. Hiervan wordt jaarlijks de helft afgeschoten, maar de dieren planten zich snel voort. ANP Bruinvis in afvalcontainer gedumpt DORDRECHT - Bewoners van de Maasstraat in Dordrecht hebben gisteren in een container een bruinvis aangetroffen De getuigen zagen naast de container een auto stoppen. De bestuurder haalde uit de achterbak een in handdoeken ge wikkeld ding en gooide dit in de container. Toen de Dordtena- ren in de container keken, zagen zij daar tot hun ontsteltenis de een meter lange, dode bruinvis liggen. De dierenambulance constateerde dat de vis nog niet zo lang dood was. De politie heeft een onderzoek ingesteld. ANP Veel animo voor Brugjaar Politie LEIDEN - Er is grote belangstelling voor een baan bij de poli tie, zo blijkt uit het aantal inschrijvingen voor het Brugjaar Politie. De politie Hollands Midden en het Regionaal Oplei dingen Centrum Leiden beginnen in augustus met de éénjari ge cursus als voorbereiding op de politieopleiding. Er is plaats voor 50 jongeren. Na de open dagen werd dat aan tal ruimschoots gehaald en werd de inschrijving stopgezet. We verwachten dat er uiteindelijk zo'n negentig inschrijvin gen binnenkomen", aldus projectleider J. Simmelink. ANP Naakte man zet er de sokken in NAARDEN - Een automobilist zette er gistermiddag flink de sokken in toen de politie Gooi- en Vechtstreek hem bij het Naarderbos aan wilde houden voor een routinecontrole. De man, een 31-jarige inwoner van Almere, reed met meer dan tweehonderd kilometer per uur op de vluchtstrook van de A6 via de middenberm naar de andere weghelft totdat hij bij de afslag Almere-Buiten werd klemgereden. Waarom hij zo ijlings het hazenpad had gekozen werd toen duidelijk: hij zat niet alleen in zijn blootje, maar ook zonder rijbewijs in een onverzekerde auto. Bij het ontwijken van de controle reed hij bovendien een deuk in een politieauto. ANP van onze redactie binnenland HAARLEM - De rechtbank in Haarlem heeft gisteren een 51- jarige Haarlemmer veroordeeld tot 240 uur werkstraf en een half jaar voorwaardelijke celstraf wegens ontucht met minderja rigen. De man werd vorig jaar samen met een vriend in Thailand op gepakt op verdenking van mis bruik van een 14-jarige jongen. De rechter in Thailand sprak het duo vrij nadat de jongen toe gaf dat hij van de politie belas tende verklaringen tegen het duo had moeten afleggen. De gisteren uitgesproken ver oordeling geldt het misbruik van minderjarige jongens in 1989 en 1993 en het tonen van een pornografische foto aan twee jonge Marokkaanse jon gens met de bedoeling seks met ze te hebben. Dit laatste feit deed zich in 1997 voor in Rijs wijk. De man, die in therapie is, zei tijdens zijn proces dat hij door de affaire in Thailand gedwon gen was te verhuizen. ANP (Advertentie) ruil voor meewerking aan 'reha bilitatie van de acteur'. De Jon ge eindigt met: „Voor het geval Harry Mulisch en Jules Croiset zich in dit verhaal mochten her kennen, wat voor de hand ligt, zeg ik er nadrukkelijk bij dat overeenkomst van feiten en per sonen louter op toeval berust." De Jonge veranderde afgelopen week de titel van de opvoering. De naam 'De Flaptekst' werd vervangen door 'De conferen cier, het boekenweekgeschenk en de leugen'. Geen rehabilitatie „Het is triest dat hij er zich niet los van kan maken", reageert Mulisch op de kritiek van De Jonge, wijzend op de geënsce neerde ontvoering en de bedrei ging. „Het boek gaat niet over Croiset. Ik heb wel met hem gesproken en hij heeft mij ge holpen, maar het is geen rehabi litatie.' De Jonge was gisteren niet bereikbaar voor commen taar. ANP per bos van 2M- vloeibaar, knijpfles 210 ml q QQ van4r9ür voor O. 500 gram 95~4.95 kilo 2.3.4.5 van .GL90 voor De politie heeft het rampen-identificatie team van het Korps Landelijke Politie Diensten laten komen om de slachtoffers te identificeren. Gisteravond had het team alleen de identiteit van de twee logeetjes, een meisje van vier en een jongen van vijf. vastgesteld. „Het is gezien de toestand van de lichamen ontzettend veel werk", aldus de zegsman van de politie. De RIAGG begeleidt beide moeders van de kinderen. De exacte oorzaak van de brand zal nooit bekend worden, zei een politiewoordvoer der, omdat door de enorme hitte vrijwel niets meer van de woning of het interieur over is. De politie sluit uit dat er sprake is geweest van een misdrijf of dat kinderen met vuur speelden, zoals in de buurt is ge suggereerd. ANP Serveertip: Roer 1 eetlepel poedersuiker door wat gesmolten boter en wentel daar de gekookte worteltjes door. En onze lekker belegde boterham: 3 broden naar keuze van -&9T kilo van l&9Cr voor Deze aanbiedingen zijn alleen geldig met AH Bonuskaart t/m woensdag 23 februari a.s. 'Vleesaanbiedlng vanaf dinsdag. t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3