Nieuw voorstel voor Mondragon Geen rode loper voor burgemeester Tholen PZC PZC Meerderheid raad stemt in met uitbreiding van de jachthaven zeeland 15 College probeert gemeenteraad alsnog over de streep te trekken Bonden zijn hoopvol over oplossing bij de Schelde in Vlissingen Schouwse voetbalclubs voelen zich in de steek gelaten door gemeente dinsdag 22 februari 2000 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het dagelijks ge meentebestuur van Schouwen- Duiveland doet een hernieuwde poging om Theater Mondragon in Zierikzee de komende jaren nog in stand te houden als schouwburgvoorziening. Daar is een bedrag van circa vier ton voor nodig. Een eerder voorstel om 65 ton te investeren in dit theater werd onlangs helemaal afgewezen door een meerderheid van de raadsfracties binnen de com missie maatschappelijke aan gelegenheden. Het college van burgemeester en wethouders hecht echter waarde aan het voortbestaan van een geoutilleerde voorzie ning voor professionele podi umkunsten en amateurvoor stellingen en doet een nieuwe poging de gemeenteraad over de streep te trekken. Volgens de Arbo-voorschriften is de situatie in Mondragon van dien aard dat op korte termijn aanpassingen en vervangingen gerealiseerd dienen te worden. Problemen De problemen spitsen zich toe op drie belangrijke voorzienin gen. Het laad- en losplateau aan de achterzijde van het podium moet vervangen worden door een hydraulisch systeem, de zo geheten lichtbrug moet worden vernieuwd en de zogeheten trekkenwand dient te worden vervangen. De kosten daarvan werden in clusief noodzakelijk onderhoud aan het gebouw aanvankelijk begroot op 6,5 ton. Bij nader inzien blijken de kos ten voor de trekkenwand mee te vallen en kan er worden vol- Rommelmarkt in Zonnemaire ZONNEMAIRE - Leden van de harmonievereniging Nut Uit spanning en de voetbalclub Zonnemaire trekken zaterdag 26 februari vanaf 9.30 uur door het dorp om spullen te verzame len voor hun gezamenlijke rom melmarkt. De jaarlijkse verko ping vindt plaats op 17 juni. staan met een investering van ongeveer 4 ton. Volgens het college is de situatie van dien aard dat de enige thea tervoorziening op Schouwen- Duiveland op dit moment verlo ren dreigt te gaan als deze voorzieningen niet worden ge realiseerd. Dat zou het verlies betekenen van circa twintig professionele podiumvoorstel- lingen, van het Zeeuws Eenak terfestival dat jaarlijks in Zie rikzee plaatsvindt en van opvoeringsmogelijkheden voor onder meer de Zeeuwse Muziek school en de Koninklijke Har monie Kunst en Eer. Volwassen aanbod Het college bepleit het voortbe staan van Mondragon niet al leen als zaalaccommodatie, maar vooral ook als theater om dat een volwassen aanbod aan culturele activiteiten positief zal bijdragen in de overweging om op Schouwen-Duiveland te willen wonen, werken of recreë ren. Vanuit de gemeenteraad is al meerdere malen bij het college aangedrongen op een Nota Po- diumbeleid waarin een duide lijke koers voor de toekomst wordt bepaald. Een zogeheten klankbordgroep met mensen die op persoonlijke titel betrok ken zijn bij de podiumkunsten op Schouwen-Duiveland heeft het gemeentebestuur geadvi seerd te zoeken naar mogelijk heden voor een nieuwe schouw burg-accommodatie voor een gecombineerd aanbod van the ater en popmuziek. Vanuit die zelfde Wankbordgroep is ook bepleit de komende jaren als overbruggingsperiode nog wel Theater Mondragon in stand te houden. Het college stelt de raad tevens voor op korte termijn te onder zoeken welke mogelijkheden er zijn een nieuwe culturele voor ziening te realiseren. Daartoe dient een extern onderzoeksbu reau te worden ingehuurd. De kosten daarvan worden ge raamd op vijftig- a honderddui zend gulden. De gemeenteraad bespreekt de vooi-stellen ten aanzien van een theatervoorziening op Schou wen-Duiveland op woensdag 1 maart vanaf 19.30 uur in Thea ter Mondragon in Zierikzee. door Maurits Sep VLISSINGEN - De vakbonden FNV, CNV en RMU zijn hoopvol gestemd over een oplossing voor de financiële problemen bij de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen. Zij verklaarden dat j maandag nadat zij hun kaderle- I den hadden geraadpleegd. Al leen De Unie is somber over de kans dat woensdag met de di rectie van de KSG overeenstem ming wordt bereikt. Volgens C. Baggerman van de reformatorische vakbond RMU wordt nu concreet gewerkt aan één optie. Baggerman noch zijn collega's wilden gisteravond vertellen wat die inhoudt. Alle alternatieven van de afgelopen weken zijn aan de kaderleden voorgelegd, inclusief het aller eerste voorstel van bestuurs voorzitter R. van den Heuvel van de KSG, aldus Baggerman. Die vroeg het personeel loon en vrije tijd in te leveren, maar dat REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl werd door een meerderheid van de medewerkers afgewezen. De Unie ging twee weken gele den wel met dat voorstel ak koord. ,,En een week later lag er ineens een uitgekleed voorstel. Daarom twijfelen onze kaderle den nu aan de geloofwaardig heid van de Schelde-directie en aan de noodzaak van een in greep", verklaarde P. Rosendaal van De Unie. ,,Ik zie het overleg dat we woensdag met de directie hebben derhalve somber in. Van den Heuvel moet maar met een goed plan komen om de beno digde acht miljoen gulden te vinden. Alleen, ik waag het te betwijfelen of dat lukt. Ik zie geen echte oplossing in het ver schiet liggen." Positiever H, van Beers (CNV) en P. Haze- lager (FNV) zijn aanmerkelijk positiever. Zij verwachten dat woensdag een flinke stap in de goede richting gezet kan wor den. „Het moet natuurlijk eerst allemaal nog maar rond komen, maar wij zijn wel optimistisch", reageerde Van Beers monter. Hazelager voegde daaraan toe dat hij onder meer bij de provin cie en bij werkgelegenheids- fondsen van de metaalindustrie probeert steun te vinden voor De Schelde. „Woensdag hebben we technisch overleg over wat er wettelijk wel en niet mogelijk is. Daarna zien we wel verder." Vanochtend wordt de directie van De Schelde ingelicht over de uitkomst van de kaderleden- vergaderingen. Woensdag gaan bonden en di rectie om de tafel zitten om ver der te werken aan een oplossing voor de begrotingstekorten. De bonden streven ernaar die vol gende week aan hun leden voor te leggen. door Jeanne de Nijs SINT-MAARTENSDIJK - De fracties van SGP en RPF/GPV in de Thoolse gemeenteraad blijven tegen uitbreiding van het aantal ligplaatsen in de jachthaven van Tholen. De overige raadsfracties, die samen een meerderheid vor men, gingen wel akkoord met het plan. Watersportvereniging De Kogge krijgt voor de uitbrei ding van het aantal ligplaat sen de beschikking over drie steigers, die de gemeente Tho len overneemt van Rijkswa terstaat. Voor rondvaartboot De Frisia, die tot nu toe aan een van deze steigers afmeer de, wordt een nieuwe steiger aangelegd voor rekening van die ondernemer. De uitbreiding kost de ge meente 254.000 gulden. Een ton daarvan komt ten laste van het onderhoudsfonds voor de Thoolse jachthaven. De overi ge 154.000 gulden wordt met ingang van dit jaar verrekend in de pachtsom die water sportvereniging De Kogge jaarlijks moet betalen. Steiger De RPF/GPV-fractie kan zich vinden in de nieuwe steiger voor De Frisia. De uitbreiding van het aantal ligplaatsen gaat de fractie te ver. „Wan neer je het aantal ligplaatsen optelt, bij de werf van Duiven- dijk en straks voor het plan Waterfront, denk ik dat we al een bepaalde grens overschrij den. Onze fractie is tegen nog verdere overschrijding." P W. J. Hoek wees namens de SGP het hele uitbreidingsplan af. „De belangrijkste reden is de extra druk op de natuur waarden van de Oosterschelde en de zondagsrust", aldus de SGP-er. In de Duinstreek bij Westen-Schot en Schouwen-Duiveland in oude ansichten ZIERIKZEE - We gaan een kijkje nemen in de onvolprezen Westhoek van Schou wen-Duiveland. Het is de duinstreek in Westenschouwen en we hebben van hieruit een mooi uit zicht op de tegenwoordige camping Duin oord aan Zee. De grond, waarop de narcis sen in bloei staan, behoorde vroeger aan het Burgerlijk Armbestuur van Westen- schouwen en werd in 1927 gepacht door B. Th. Boot, die toen in huize Iris aan de Steenweg woonde. De grond was niet van zo'n beste kwaliteit, maar Indische kers deed het er in ieder geval prima. Deze om geving is in onze tijd beter bekend als De Kure en na de watersnoodramp van 1953 werd hier een aantal woningen gebouwd. Om nog even terug te komen op de villa Iris aan de Steenweg: dit huis werd in 1924 door Karei Lemson uit Burgh ge bouwd en staat er ook nu nog steeds. door Jeanne de Nijs SINT-MAARTENSDIJK - Er zal geen rode loper worden uit gelegd voor de nieuwe burge meester van Tholen. Hoe graag WD-raadslid E. Frigge-Hogesteeger dat ook zou zien. Ze vroeg nog eens naar de mogelijkheid van een dergelijk attribuut tijdens de bespreking door de gemeenteraad van de opknapbeurt van de trouwzaal. Het gemeenteraadslid ziet een rode loper voor bruidspaartjes wel zitten. „En ook voor de komst van de nieuwe burge- meester", voegde ze daar aan toe. Burgemeester H. A van der Munnik, die medio dit jaar ver vroegd met pensioen gaat, voel de zich daarmee enigszins aan gesproken. „U daagt mij uit", reageerde hij, en vroeg Frigge, weliswaar met een glimlach, of de rode loper dan ook zou wor den uitgelegd voor de vertrek kende burgervader. De gemeenteraad ging overi gens akkoord met de aanpassin gen in de trouwzaal, die zijn be groot op ruim 85.000 gulden. De SGP tekende daar wel bij aan dat de procedure rond het plan geen schoonheidsprijs verdient. De fractie drong er eerder op aan ook Thoolse ondernemers offerte te vragen. Nu er aanbie dingen van Thoolse bedrijven liggen, blijken die volgens frac tievoorzitter M. Dijke aanmer- Rioolrechten Tholen gaan omhoog SINT-MAARTENSDIJK - De gemeenteraad van Tholen is gisteren akkoord gegaan met een verhoging van de rioolrech ten tot eind 2001. Aanvankelijk stelde het college van B en W voor de jaartarieven vanaf 2001 te verhogen met dertig gul den. In 2004 zou het tarief 399 gulden moeten bedragen. PvdA, SGP, WD en RPF/GPV wilden de verhoging echter niet tot 2004 vastleggen, maar de invoering van de BTW-compensa- tieregeling afwachten. B en W hadden in hun voorstel overi gens al aangegeven dat na de invoering van die regeling, waarschijnlijk in 2002. een herberekening van het Gemeente lijke Rioleringsplan (GRP) zal plaatsvinden. Bromfietsster van weg gereden TERNEUZEN - Een 23-jarige vrouw is maandag licht ge wond geraakt, toen zij met haar brommer van de weg werd ge reden. De bromfietsster reed op d eMargarethaweg in Terneu- zen en werd ingehaald door een auto. Op dat moment kwam er ook een tegenligger aan. De weg is te smal voor drie voertui gen dus belandde de brommer naast de rijbaan. Kop-staartbotsing in Goes GOES - Een 23-jarige automobilist uit Middelburg liep maandag flinke schade aan zijn auto op, toen hij achterop een vrachtauto botste. De vrachtauto stond stil voor het verkeers licht aan de 's Heer-Hendrikskinderendijk in Goes. De Mid delburger remde te laat. De vrachtwagen kwam er zonder schade vanaf. Winkeldief aangehouden OOST-SOUBURG - De politie heeft maandagmiddag tegen 36-jarige Oost-Souburger proces-verbaal opgemaakt. De man had bij een supermarkt in Vlissingen voor ongeveer ze ventien gulden aan goederen gestolen. Dronken man rijdt door afzetting HEINKENSZAND - Een 39-jarige man uit de gemeente Bor- sele is zondagavond met zijn auto door de afzetting op Stene- vate in Heinkenszand gereden. De man had maar liefst drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed. Na het ongeval verliet de man de plek van de aanrijding. In zijn wo ning werd de man aangehouden. Hij kreeg een rijverbod van zeven uur en het rijbewijs werd ingenomen. De schade aan de auto was aanzienlijk. Inbraak in bedrijf 's-Heerenhoek 's-HEERENHOEK - Een bedrijf in 's-Heerenhoek is tussen zaterdagmiddag en maandagochtend het doel geweest van dieven. Ook werd er ingebroken in de twee bedrijfsauto's die op het terrein stonden. De daders gingen ervandoor met ge reedschap met een waarde van enkele duizenden guldens. Door de toegang te forceren, konden de dieven binnenkomen. Teekenacademie geeft beurzen weg MIDDELBURG - De Teekenacademie Middelburg heeft te kenbeurzen toegekend aan tien jongeren tussen de 13 en 15 jaar. Zij krijgen tien lessen tekenen/schilderen van kun stenaar/docent Kees de Valk bij het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming. De jongeren zijn voorgedragen voor de beurs via de scholen voor voortgezet onderwijs. Hun namen zijn: Anne-Marije de Kuyper, Stefan Hopmans, Remco Meijer, Zhengwei Chen, Dorien van Veen, Debbie Ha- riot, Susanne de Visser, Maarten Tanis, Levi Pinas, Kevin Zuidweg. kelijk lager te liggen dan andere offertes. „Is het krediet nu niet aan de ruime kant?", vroeg hij. Volgens Van der Munnik moet echter nog worden afgewacht of de hele klus goedkoper uitvalt. Verschillende raadsfracties vroegen ook naar de plannen met de geborduurde doek die nu in de trouwzaal hangt en daar moet wijken. „We nemen daar voor de nodige zorgvuldigheid in acht", verzekerde de Thoolse burgemeester. „Maar het zoe ken naar een bestemming daar voor zal iets meer tijd vergen dan de inrichting van de trouw zaal." door Marcel Modde ZIERIKZEE - De voetbalver enigingen Zierikzee en Mevo voelen zich in de kou gezet door de gemeente Schouwen-Duive land. Beide clubs roepen al meerdere jaren om financiële steun voor nieuwe kleedkamers. Tot dusver is daar niets van te recht gekomen. Sterker nog, al dus vice-voorzitter Ph. de Leeuw, de gemeente verzaakt haar onderhoudsplicht aan de accommodatie op Den Hogen Blok. De clubs delen hun faciliteiten op het sportpark. Gezamenlijk hebben ze zeven kleedkamers tot hun beschikking. Veel te weinig voor de bij elkaar onge veer vijfhonderd voetballers, stelt De Leeuw. Namens beide verenigingen heeft hij een brandbrief gestuurd aan de ge meenteraad. Daarin wordt ge vraagd om een subsidie voor de noodzakelijke uitbreiding van de kleedruimte. Volgens de vice- voorzitter van Mevo is de huidi ge krapte vooral nijpend in ver band met de inzet van twee elf tallen gehandicapte voetballers en twee damesteams. Belangeloos Het plan is op de groensti'ook bij het hoofdveld een gebouw neer te zetten met vier afzonderlijke kleedkamers. Daarbij moet bij zondere aandacht worden ge schonken aan speciale voorzie ningen voor de gehandicapte leden. De architect M. Zeelen- berg uit Ouddorp heeft zich, al dus De Leeuw, geheel belange loos bereid verklaard tot het tekenen van het planontwerp en het maken van een bijbehoren de kostenraming. Daarmee wallen de clubs onder meer aan kloppen bij gehandicaptenor ganisaties voor steun. Vier in stellingen zouden inmiddels voorlopige toezeggingen in die richting hebben gedaan. De gemeente daarentegen laat het er tot dusver lelijk bij zitten, volgens De Leeuw. „Sinds 1994, bij de toenmalige gemeente Zie rikzee, roepen we al om meer ruimte. Die organisatie'heeft de bal doorgespeeld naar de nieu we gemeente en vervolgens worden we al weer drie jaar aan het lijntje gehouden. Er zijn di verse gesprekken over geweest met bestuurders, ook met de wethouder. Het probleem wordt onderkend, maar ondertussen doen ze er niets aan." De Leeuw schat dat er tussen de twee- en vierhonderdduizend gulden no dig is, mits de clubleden mee werken aan de bouw van de ac commodatie. Bovendien vertonen de bestaande kleedkamers achterstallig onderhoud. De warmwatervoorziening hapert regelmatig en ook de centrale verwarming laat te wensen over. Sommige deuren sluiten nau welijks nog of klemmen. Vorige week zat een jeugdlid van Mevo opgesloten, omdat hij de deur niet meer openkreeg. „Er moest een volwassene aan te pas ko men om hem er uit te krijgen. Dat is toch niet verantwoord meer!" Prioriteiten Verantwoordelijk wethouder P. Berrevoets-Ringelberg zei maandag in een reactie op de brief zo snel mogelijk opnieuw rond de tafel te willen gaan zitten met de clubs. Of het uit breidingsplan kan worden on dersteund, hangt volgens haar helemaal af van de bereidheid binnen het gemeentebestuur geld vrij te maken voor dit doel. „Dan kom je op de kwestie van prioriteiten. Ook daar zal dus nog over gesproken moeten worden. Ik kén de situatie en ik wéét hoe nijpend de problema tiek is." Schouwen-Duiveland werkt aan de opzet van een zogeheten gemeentelijk sport- en bewe- gingsbeleid. Daarin wordt onder meer een inventarisatie opgenomen van alle accommo daties op dat gebied en de staat waarin ze verkeren. De nota gaat tevens als leidraad dienen voor het beheer van de com plexen. Naar verwachting wordt het beleidsstuk volgend jaar gepresenteerd. Schooljeugd voert musical op MIDDELBURG - In wijkcen trum Het Zuiderbaken in Mid delburg voeren kinderen van basisscholen op Walcheren za terdagavond 26 februari de mu sical De Kluts op. De voorstelling is een onderdeel van het theaterproject van de Brede School en toont wat kin deren in de basisschoolleeftijd kunnen bereiken op het gebied van toneelspel, zang en dans. De voorstelling begint om 19.30 uur. De gemeenteraad moet volgende week een besluit nemen over het voortbestaan van Mondragon als theatervoorziening. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 29