Zeeuws konvooi naar Floriade PZC Herkenbare kunst in Axelse galerie De vrouw met 5200 kinderen zeeland 14 Kortgeense kleiaarde voor het Haarlemmermeerse Bos ondernemend zeeland in detail kunst cultuur Knipsels 1922 W Tractor rijdt bij keren op auto in Grote interesse voor deelname aan digitaal boekingsplatform Statencommissie uit kritiek op werkwijze Nazomer Festivals Duitser verbaasd over formele houding gemeente Vlissingen dinsdag 22 februari 2000 aandacht van hoveniers, ge meenten en kwekerijen, vertelt directeur David-Jan Bakker. Bij hoveniers en Europatuin Goes is het al in bulkte verkrij gen. Voor begin 2001 wordt ge werkt aan kleinverpakkingen voor de consumentenmarkt. Op de Floriade hoopt Bakker nationaal bekendheid te trek ken voor Terrafin. Maestro Gelato, ijssalon aan de Klokstraat in Goes, her opent vandaag, dinsdag, na ze ven weken van verbouwing. Het interieur van de zaak is volledig veranderd, het ijsas- sortiment is als voorheen. Wel krijgt de koffieschenkerij in de zaak meer aandacht. Debitel, voorziener van mo biele telefonie te Amersfoort, opent .donderdag 24 februari de zestiende telefoonwinkel aan de Lange Vorststraat in Goes Het bedrijf drijft al een winkel in mobiele telefonie in Middelburg. De winkel biedt mobiele- en vastenet-tele- foons, opwaardeerkaarten, in- bouwservice. toestelverzeke ringen en carkits. Het open huis bij het nieuwe gebouw van hoveniersbedrijf Braber Groenvoorziening aan de Korte Moermondsweg in Renesse is zaterdag 26 februari tussen 10.00 en 15.00 uur. Dan worden diverse demonstraties gegeven. Op vrijdag 25 februa ri nemen genodigden een kijkje in het nieuwe pand. Twilight Road Show, het licht- en geluidsverhuur- en verkoopbedrijf van Robin en vader Iwan de Groote in Hoek, heeft de activiteiten uitgebreid tot een volledig verzorging van feesten en evenementen. Naast licht- en geluidsshows die het bedrijf verhuurt worden ook catering en optredens van ar tiesten geboekt. Modehuis Judith heeft een grondige opknapbeurt onder gaan. Het interieur kreeg nieu we kleur. De collectie dames mode is uitgebreid met lingerie en nachtkleding in een aparte afdeling. Komend voorjaar komt daar badmode bij Anna Hermina Stolk foto Lex de Meester door Claudia Sondervan OUDELANDE - Eeu konvooi met vrachtwagens, een diepla- der en groot materieel rijdt donderdag 24 februari vanuit Zeeland naar het Floriade 2002-terrein in Vijfhuizen voor groot grondverzet in de Zee- landTuin. Honderdtwintig kuub van de zompige, onkruid- doorweven aarde van het Haarlemmermeerse Bos wordt vervangen door evenveel door Claudia Sondervan KAMPERLAND - Honderd binnen drie jaar was het stre ven, het werden er tachtig in drie maanden: het aantal parti cipanten aan het Centraal Zeeuws Toeristisch Boekings- f platform Zeeland overloopt de capaciteit waarmee inititatief- nemer Zeelandnet in Kamper land ze op de Internetsite www.recreatiezeeland.nl kan krijgen. De site is het hart van de bv CZTB die eind 1999 werd opge- ■>1 zet door Zeelandnet. zes Rabo- banken aan de Zeeuwse kust en J, aanbieders van toeristische 3 accommodaties. Doel van het 1 bedrijf is de gezamenlijke ex- ploitatie van een internet-boe- kingskantoor waarmee het 4 publiek online de vakantieboe- kingen kan regelen. De site kent nog wat hiaten, maar ■i wordt wekelijks uitgebreid. J On-line boeken kan pas in de f loop van dit jaar en in eerste in- stantie bij de grote aanbieders, zegt Jeroen Bakker van Zee landnet. „Het is erg complex om de computersystemen van alle aanbieders te koppelen met het CZTB. Nu we zo wor den overlopen wordt dat niet makkelijker." Momenteel kan de sitebezoeker de gewenste ij accomodatie bemachtigen 1 door Roelf Reinders MIDDELBURG - Gedepu- I teerde De Kok (PvdA cul- I tuur) wil nog niets kwijt over het advies van de stichting Zeeland Nazomer Festivals (ZNF) over subsidies voor evenementen. Na gesprek ken met ontevreden organi saties heeft hij al wel een 'beeld'. Maar voordat hij vandaag heeft gesproken met de stichting, weigert hij mee te doen aan de 'publieke soap-opera' rond de Nazo mer Festivals. jj De Kok doelt hiermee op de over elkaar heen buitelende betrokkenen naar aanleiding j van het advies van de ZNF. I De stichting adviseerde het college van Gedeputeerde i Staten (GS) om een aantal organisaties dat meedoet aan 1 het Nazomer Festival dit jaar geen of minder geld te geven. I De subsidieaanvragen voor 3 evenementen zouden te wei- I nig kwaliteit hebben en orga- 3 nisaties zouden zich er ge- 3 makkelijk vanaf hebben ;j gemaakt. Het college neemt 3 volgende week een besluit 3 over het advies van ZNF. i „Het begint kort dag te wor- den", aldus De Kok. De partijen in de Zeeuwse j staten hebben veel aan te merken op de werkwijze van j de Nazomer Festivals. De stichting stond maandag in de commissie onder grote droge, Zeeuwse tuinaarde. De operatie is nodig om de aan plant van de heesters en bomen voor de ZeelandTuin. de Zeeuwse inzending voor de Wereldtuinbouwtentoonstel ling. mogelijk te maken. De auto's van de Oudelandse vaste plantenkweekster Eleo- middels traditioneler wegen: via telefoon, fax of email via een computerlink als de aan bieder al een eigen Internetsite heeft. Bezoek trekt de site wel: inter- netprovider Zeelandnet telt vijfduizend 'hits' per dag en verwacht dat eind 2000 de site 50.000 keer per dag wordt aan geklikt. Hoeveel van die 'inter- netsurfers' daadwerkelijk tot boeken overgaan is dit jaar en kel voor die bedrijven te ach terhalen wiens thuissysteem aan de centrale computer ge koppeld raakt. „Als alle deel nemers zijn aangesloten op het computerboekingskantoor is dat wel helder," zegt Bakker. Prognose Ook zonder aandeelhouder te worden kunnen bedrijven een plek op de site krijgen. Per elektronische boeking wordt een commissie afgedragen aan het CZTB. In de eerste progno se ging CZTB uit van een eerste winst in 2004 bij honderd deel nemende bedrijven en 2,5 mil joen boekingen per jaar. CZTB verwacht met name de last-mi- nute-vakantiezoekers met de site aan accomodatie te kunnen helpen. Het bedrijf trekt dit jaar 500.000 gulden uit om het Zeeuwse Internetreisbureau te promoten. kritiek. R. Bastiaanse (D66) zei dat er bij de ZNF 'ongelo felijk veel is misgegaan met de communicatie met het veld'. Hij vond dat de stich ting bij slechte aanvragen de organisaties had kunnen vragen om interessante za ken uit te diepen en zich daarop te concentreren. „Nu zitten we met de gebakken peren." M. Ie Roy (PvdA) zei ge schrokken te zijn van de pro blemen rond het Nazomer Festival van dit jaar. „Ik vind het beschamend dat de stich ting in het advies schrijft over het hoge 'gooi-maar-in m'n-pet-gehalte' van een aanvraag", aldus Le Roy. Verder hekelde zij de opstel ling van de stichting dat spreiding van de festivals over de provincie niet zo be langrijk is. „Ik vind sprei ding wel belangrijk." Chantage Gedeputeerde De Kok zei dat hij voor spreiding van de fes tivals is. „Maar ik ben ook zeer voor kwaliteit. Dat moet het uitgangspunt zijn." C. Koster (WD) ergerde zich aan de opmerking van ZNF- voorzitter H. van Gelder dat zij opstapt als het college van GS het advies niet over neemt. „Chantage-metho- den", aldus Koster. „Zeggen dat ze opstappen als het col lege niet doet wat ze zeggen. Nou, dan doen ze dat toch?" nore de Koning, de Ellemeetse hoveniers Ad Moelker en de Gapingse tuinarchitect Jan Willem Bosch, het team achter de inzending, maken het kon vooi compleet. De tweede fase in de aanleg van de 750 vier kante meter grote ZeelandTuin behelst het prepareren van de grond met drainage, de aanleg van de waterpartijen en de aanplant van beukenhagen, taxusblokken en een grote grenslinde van de Boskoopse bomenkweker Boot. Pekaar Yerseke brengt er de bestratin gen. Vorig jaar al werd de "vochtige border' aangelegd langs het kanaaltje dat naar het pavil joen voert. In een drassige bak staan vochtminnende planten met opvallende blad vormen, zoals Zeeuws Knoopje, Rod- gersia, Astilbe, anemonen. duizendknoop. Darmera en Amsonia, bloeiend in donkere roden en wit. Bezoekers kunnen in 2002 over Zeeuwse bestrating en brug gen wandelen, over en tussen de Zeeuwse planten in Zeeuw se grond met Zeeuwse draina ge. De ZeelandTuin-partners vonden inmiddels voor drie kwart van hun project Zeeuw se bedrijven bereid tot steun. „Zoals het nu gaat kunnen we het hele plan naar het ontwerp uitvoeren." zegt Cees de Ko ning van de kwekerij „Dit kan De rubriek Onderne mend. Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZCpostbus IS, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. alleen in Zeeland", vindt hij. „In de Randstad zouden be drijven nooit zo enthousiast gemaakt kunnen worden." Zorg vergt nog de aanleg van het open paviljoen van natuur steen en glas dat als 'focus' in de driehoekige tuin ligt. Op de binnenwanden van het pavil joen wordt een reportage ge projecteerd die Zeelandnet van de aanleg maaktVoor de bouw van de drie bruggen in het ont werp staan havenbedrijf Heer- ema en gemeente Borsele. Mengsel De Zeeuwse grond is een meng sel van klei en zand, dat grond bedrijf Bakker Kortgene patenteerde onder de naam Terrafin. Het bedrijf ontwik kelde het goed doorlatende, vruchtbare grondmengsel in de afgelopen twee jaar als alter natief voor de weinig ideale 'Brabantse bosgrond Terrafin is vorig jaar geïntro duceerd en trekt regionaal veel 's-GRAVENPOLDER - Van 14 maart tot en met 7 april stelt Lidia Schinkel in de bibliotheek in 's- Gravenpolder een serie knipsels van karakteris tieken kerken in Zeeland tentoon. Sinds haar elfde jaar knipt Schinkel defiguren uit zwart karton. Ze stu deerde kunstgeschiedenis en leerde tekenen en schil deren, maar ze bleef bij het 'tekenen met de schaar'. Op 24 maart is de kunstenares van 18.30 tot 20.30 uur in de 's-Graven- polderse bibliotheek aan wezig. Ringrij dersbeeld stuit op scepsis bij provincie MIDDELBURG - Wat Bartje voor Drenthe is en het Peerd van Ome Loeks voor Groningen, dat moet het standbeeld van een ringrijder te paard in Middel burg voor Zeeland worden. Dat is de bedoeling van de Zeeuwse Ringrijders Vereni ging. Statenlid R. Bastiaanse van D66 gelooft er niks van. „Ik zie het niet", zei hij maandag in de commissie welzijn, die een oordeel moest vormen over 25.000 gulden aan provinciale subsidie voor het beeld. De overtuiging van de Ringrij ders Vereniging dat het beeld een extra toeristische trekpleis ter voor Middelburg en Zeeland is, kon Bastiaanse zich niet voorstellen. Hij gelooft ook niet dat het erfgoed van de Zeeuwse ringrijders een dienst wordt be wezen met een beeld 'dat toeval lig een ringrijder voorstelt'. Ook GroenLinks/Delta Anders en de WD willen niet dat de provincie aan het beeld meebe taalt. De Raad voor de Cultuur Zeeland die om advies over het beeld was gevraagd, verklaarde zich niet over het beeld te kun nen en willen uitspreken. Die opstelling van de Raad voor de Cultuur irriteerde G. van Heukelom (SGP). „Hoe tenden tieus om op deze wijze adviezen naar ons te sturen. Misschien moeten we de Raad maar af schaffen". sneerde hij. „Dit kunnen wij veel beter.Gedepu teerde G. de Kok (PvdA cultuur) dacht dat de Raad het beeldje te veel als uiting van beeldende kunst had gezien en het daarom zo gewoontjes vond. „Om van ringrijders een grensverleggend beeld te vragen, dat is wel heel veel gevraagd", aldus De Kok. door Ondine van der Vleuten VLISSINGEN - Ze was ge trouwd met haar werk. Nooit tijd gehad om een sociaal leven op te bouwen, afgezien van die ene goede vriendin. Toch is haar leven rijk. Anna Hermina Stolk houdt van mensen. Vanuit die liefde koos zij haar beroep, vroedvrouw. Ze heeft het bijge houden: 5200 borelingen zette zij op de wereld. Dat zijn haar kinderen. „Het liefst was ik arts gewor den", zegt de geboren Rotter damse. De mens heel maken, zoals ze zo graag haar zieke moeder beter had willen maken. Er ging veel geld zitten in die ziekte; en Anna Hermina. vroegwijs kind, begreep zonder dat erover gepraat werd, dat een artsenopleiding te duur zou zijn. De Vroedvrouwenoplei ding was zwaar. De 27 jaar erna ook. Dag in, dag uit vierentwin tig uur per dag beschikbaar zijn „Ik heb eerst praktijken waar genomen in Dordrecht, Schie dam en Friesland. Tot ik, in 19 5 2de kans kreeg een praktij k in Vlissingen over te nemen." Soms was het werken tot ze bij na niet meer kón. „Ik kwam thuis van een bevalling, had am per mijn jas uit of ik moest weer. Of je had de hele nacht gewerkt en kon gelijk dóór naar het spreekuur, of op kraamvisite." Er kwam wat lucht toen ze met een andere vroedvrouw afsprak dat ze ééns in de twee weken een weekeinde voor elkaar zouden waarnemen. De keerzijde: „Om de week had je dus dubbel zo veel werk!" Eén keer per jaar kwam ze op adem, op vakantie met haar vriendin, een wijkver pleegster. door Edith Ramakers VLISSINGEN - W. R. Klein uit Bonn begrijpt niets van de ge meente Vlissingen. De Duitser heeft een recreatiewoning in de binnenstad. Vorig jaar diende hij een bezwaarschrift in, om dat hij problemen heeft met de nieuwe parkeerregels. Tot zijn verbazing liet de gemeente we ten dat zijn in het Duits gestelde brief niet in behandeling werd genomen. Na maanden kreeg hij te horen dat de commissie de Duitse brief toch wilde agende ren, omdat de zaak niet echt complex was. Formeel staat de gemeente Vlis singen in haar recht. „Indien het bezwaar- of beroepschri ft in een vreemde taal is gesteld en een vertaling voor een goede behan deling van het bezwaar noodza kelijk is, dient de indiener zorg te dragen voor een vertaling", leest secretaris F. Kuijper van de beroepscommissie voor uit het wetboek. Klein kreeg met die vormelijke opstelling te maken. De Duitser ontving daarop bericht dat hij zijn brief voor 1 februari in het Nederlands moest vertalen, wil de de commissie 'de zaak goed behandelen'. Uiteindelijk dreef de commissie de zaak niet op de spits. Ze be sloot de brief toch in behande ling te nemen. Secretaris Kuij per: „Omdat het Duits is en die taal dichtbij ons ligt. Bovendien was deze zaak niet uniek.Klein kon voorkomen. Voor de verontwaardigde Duit ser was het toen te laat. Hij gaf de strijd op. „Ik koop geen enke le parkeervergunmng meer. Het was een vervelende brief van die commissie. Voor een goede ver taling had ik naar een verta lingsbureau moeten gaan, of ik had bij Nederlandse buren aan moeten kloppen. Ik wilde hen geen last bezorgen. Maar ik vind het wel jammer dat regels zwaarder lijken te wegen, zodra de rechtsvraag aan de orde komt." Richtlijnen Zijn bezwaar was gericht op de nieuwe richtlijnen voor het ver- gunningparkeren in de binnen stad. Tot vorig jaar kon hij zijn parkeervergunning laten ge bruiken door diegene die van zijn recreatiewoning gebruik maakt. Klein kan nu slechts een vergunning kopen die aan één In 1977 hield het hectische be staan op. Vreemd was dat. „De eerste nacht ging ik naar bed en dacht: ze kunnen me niet meer roepen! Dat heb ik nog steeds, dat ik denk: héérlijk! Hoe hield ze het vol? „Dat vraagt dit beroep nu eenmaal van je." Prachtig vond ze het desondanks; vanwege de men sen. „Die verscheidenheid. Ik haal er inspiratie uit. Kijken naar hun reacties. Voor mezelf, zo maar. Leuk." Ze kwam over al. „Op het woonwagenkamp, waar nu de PZC staat. Daar heb ik zo heerlijk gewerkt. Zo harte- 100 zeeuwse portretten lijk waren die mensen. Op 'n keer was het zo gladik kon mijn auto niet keren. 'Jongens, de juffrouw kan niet wegkomen!', riep er één. Een paar van die sterke kerels hebben toen mijn Renaultje, met mij erin, opge tild en omgedraaid. Ik kon er geen kwaad overhoren. Maar ze hadden mij natuurlijk wel no dig", relativeert ze. En dan het Havendorp, dat wijkje met noodwoningen op het vroegere complex van de 01- au-Line. „Daar woonden veel arme mensen. Maar als er iets niet was, werd er geroepen: ga maar even naar nummer zoveel, en hupsakee, in een mum van tijd stond het er." En dat, zegt ze met spijt in haar stem, dat verdwijnt, „Vlissin gen is groter geworden. Mensen kennen elkaar niet meer. En ie dereen leeft nu voor zich. kenteken is gebonden. „Daar heb ik niets aan. Verscheidene bezoekers met verschillende au to's gaan naar mijn huisje in' Vlissingen." De Vlissingse burgemeester A van Dok-van Weele dacht dat 'de formele opstelling' in eerste instantie niet nodig zou zijn. „Maar dit heeft alles te maken met de beginselen van rechtsge lijkheid." „Vlissingen is toch klantvrien delijk", vult ze aan. „Als we zijn brief in het Duits zonder meer zouden accepteren, dan hadden we ook de verplichting op ons genomen om een tolk voor de vertaling in de arm te nemen. Want je kunt nuances missen. We moeten hem in de gelegen heid stellen zichzelf zo optimaal mogelijk te verdedigen." Vlissingen ontvangt brieven in allerlei talen. „Als we deze brief zomaar, dus zonder formele waarschuwing, hadden geac cepteerd, dan hadden we de vol gende keer ook een brief in het Swahili moeten accepteren." Teleurgesteld Klein is teleurgesteld over de gang van zaken. Hij had die strikte reactie van Vlissingen niet verwacht. „Ik heb wel va ker met deze gemeente gecom municeerd en nooit eerder heb ik dat in het Nederlands gedaan. Nu was het een juridische zaak en dan moet het ineens zo offici eel. In Vlissingen, of in heel Neder- I land kun je altijd terecht met Duits of Engels, dan mag je toch I verwachten dat je dat ook op het gemeentehuis kan." WATERLANDKERKJE - Een tractor met aanhanger botste maandagochtend in de Kete- laarstraat in Waterlandkerkje op een auto die erachter reed. De 20-jarige tractorbestuurder uit België wilde omkeren toen hij merkte dat hij verkeerd gere den was. Hij reed een stukje achteruit maar zag daarbij een achterop komende automobi liste uit Sluis-Aardenburg over I het hoofd. De auto raakte be- schadigd. David-Jan Bakker toont het speciale grondmengsel dat de basis wordt voor de ZeelandTuin. foto Willem Mieras 1 Het werk van Riet Korbee bevat volgens galeriehoudster Ellen Antheunis voor elk wat wils. foto Charles Strijd. door René Hoonhorst AXEL - Beelden in keramiek, brons en gips. Schilderijen in olieverf, of water- verftechnieken als aquarel en gouache. Pentekeningen en schetsen. Abstract of figuratief; naïef of realistisch. Het maakt de dit jaar tachtig wordende Riet Korbee niets uit. Alle materialen en stijlen heb ben haar belangstelling, zodra ze kans ziet haar 'ziel in een werk te leggen'. Galenehoudster Ellen Antheunis van de Kunstgalerij Dag Antheunis in Axel was 'blij verrast' bij de kennismaking met het werk van Korbee. Dat de kunstenares sinds enkele jaren in Axel woont, is al aardig voor de galerie die sinds twee maanden open is. Maar dat het werk van Korbee voor elk wat wils bevat, was voor Antheunis nog belangrijker. „Bij de eer ste tentoonstelling hebben we hier ge merkt dat vooral de oudere mensen uit de streek toch moeten kunnen zien wat een werk voorstelt. Abstracte kunst is aan velen niet besteed. Zo gauw het herken baar is krijgt het pas waarde voor hen." Die voorkeur van een aantal klanten, de galerij is achterin de winkel van het Ax else schildersbedrijf te vinden, is voor Antheunis geen reden niet wat te experi menteren. „Maar als er wat figuratief, naturalistisch werk hangt dat ook men sen trekt, die anders niet zo snel naar een galerie gaan dan is dat mooi meegeno men." Ouderen die Korbees kunst bekijken, zijn vaak het meest getroffen door de met zilverpotlood getekende knotwilg en een tafereeltje van de Markt van Sint Anna ter Muiden. Ook enkele minder abstracte schilderijen van bossen en bomen bevalt hen het best. Jongeren kiezen daarente gen voor, veelal recentere, abstracte kleurrijke doeken. Mensfiguurtjes Antheunis zelf valt voor simpele metalen vormen die spelende, duikelende mensfi- guurtjes verbeelden. „Je kunt ze in aller lei standen neerzetten. De beeldjes kun nen in alle mogelijke standen worden neergezet. Het ziet er heel eenvoudig uit en dat vind ik razend knap." De galerie houdster is ook onder de indruk van een schilderij van de Westerschelde en een aardewerken handtas. „Korbee heeft haar eigen handtas in een beeld vastge legd. De bnllenkoker, portemonnee en lippenstift zitten er in. Het gevoel wat in die tas zit, het origineel ligt eronder, vind ik grandioos." Korbee heeft van haar eerste Axelse ten toonstelling een echte overzichtsten toonstelling van dertig jaar werk ge maakt. Van een lampje met aardewerken voet uit 1969 tot enkele fel gekleurde, ab stracte schilderijen uit 1999. In de galerij staan ook enkele beelden die begin jaren negentig in België en Frankrijk ('in Ne derland zijn ze minder vrijgevig') prijzen wegkaapten. Zo exposeert Korbee het beeld van het Oud-Hollandse spel Bok- Bok-Berri (een soort super haasje-over met zes kinderen) nog eens,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 28