Borsele accepteert geen tekort Rondje langs gerotste gevels PZC PZC Weg vrij voor woningbouw Heinkenszand lode loper gaat niet uit voor burgemeester rholen stelt zich garant voor lening ipparatuur omroep W olphaartsdij kse verkoopt kunst voor dierenenambulance zeeland en W onderzoeken schrappen uitgestelde uitgaven boekjaar 1999 Meerderheid raad stemt in met uitbreiding jachthaven dinsdag 22 februari 2000 b15 loor Rolf Bosboom IEINKENSZAND - De ge- ïcente Borsele dreigt het boek aar 1999 af te sluiten met een ekort van bijna 600.000 gulden, foor het college van burgemees- tren wethouders is dat niet ac- eptabel. Het wil daarom bekij- en welke zaken die al eerder op lapel stonden, kunnen worden Schrapt. nde derde en laatste bestuurs- oor Jeanne de Nijs INT-MAARTENSDIJK - Er al geen rode loper worden uit- elegd voor de nieuwe burge- leester van Tholen. Hoe graag VD-raadslid E. Frigge-Hoge- leeger dat ook zou zien. Ze roeg nog eens naar de moge- jkheid van een dergelijk attri- uut tijdens de bespreking door gemeenteraad van de op- napbeurt van de trouwzaal. et gemeenteraadslid ziet een ide loper voor bruidspaartjes el zitten. „En ook voor de omst van de nieuwe burge- leester", voegde ze daar aan >e. Burgemeester H. A van der [unnik, die medio dit jaar ver- roegd met pensioen gaat, voel- zich daarmee enigszins aan spraken. „U daagt mij uit", tageerde hij, en vroeg Frigge, 'eliswaar met een glimlach, of rode loper dan ook zou wor- en uitgelegd voor de vertrek- ende burgervader, e gemeenteraad ging overi- doorïheo Calkoen DEN HAAG - Het bestem mingsplan 'Ileinkenszand, ge deelte Over de Dijk, fase 1' is ongeschonden door een spoed procedure bij de Raad van Sta te in Den Haag gekomen. Op basis van het plan kunnen nu bouwvergunningen worden afgegeven voor woningen. Akkerbouwer J. Cappon ver zocht de Raad van State het be stemmingsplan te schorsen, omdat hij vreest dat de nieuw bouw de waterhuishouding in het gebied zal verstoren. Vol gens de Raad maakte de agra riër dat onvoldoende hard. De nieuwbouw is gepland in het gebied tussen de Kraaienweg en de Drieweg. Om te beginnen komen er 150 woningen. Mocht er behoefte bestaan aan meer, dan is die mogelijkheid er. Als die behoefte wordt aange toond, zal Cappon aangren zende gronden verkopen. Dat is nu al contractueel vastge legd. Maar zo ver is het nog niet. Voorlopig gebruikt Cap pon zijn land nog om gewassen op te telen en daarom is hij alert op de grondwatersituatie. „Ik wil de grondwaterproblema- tiek laten bezien door een onaf hankelijk deskundige. Er moet niet door mensen die er geen bal verstand van hebben, wor den gezegd dat mijn bezwaren nergens op slaan'", aldus de akkerbouwer. Hij is beducht voor een daling van hel grond waterpeil. De gemeente stelt dat de hydrologische situatie twee jaar geleden door het wa terschap is bekeken. Het ge meentebestuur twijfelt niet aan de deugdelijkheid van dat onderzoek. rapportage van de gemeente over 1999, lijkt het op het eerste gezicht allemaal voorspoedig te zijn gegaan. In de laatste maan den van het jaar heeft zij een be drag van 940.000 gulden over gehouden. Opgeteld bij de minder florissante cijfers uit de andere bestuursrapportages en de nadelige gevolgen van de Ka dernota, zou Borsele 1999 af sluiten met een positief saldo van ruim 490.000 gulden. Aan de andere kant blijken al- oor Jeanne de Nijs INT-MAARTENSDIJK - De lichting Lokale Omroep Tho- n (Sloth) kan op korte termijn studioapparatuur gaan ver ingen. De gemeenteraad is aandag akkoord gegaan met n garantstelling voor een le ng van 30.000 gulden. Alleen SGP-fractie was, om princi- ële reden, tegen het voorstel. apparatuur waarmee Sloth werkt vertoont mankemen- n die storingen in de uitzen- ngen opleveren. De omroep ïl daarom het mengpaneel rvangen, twee cd-spelers en fee minidiscspelers aanschaf- n, evenals software en rand- iparatuur en een tweede imputer voor 24-uurspro- ammering. „Ik hoop dat door 24-uursprogrammering en •ede apparatuur nog meer ensen naar onze omroep gaan ïsteren", verwoordde E. Frig- -Hogesteeger (WD) haar fiat Kir de garantstelling. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl lerlei uitgaven nog niet te zijn gedaan, omdat die om uiteenlo pende redenen moesten worden doorgeschoven naar dit jaar. Bij elkaar gaat het om een kleine dertig posten met een totaalbe dragvan ruim 1.081.000 gulden. Dat zou erop neerkomen dat Borsele vorig jaar met een te kort van 590.000 gulden moet afsluiten. Algemene reserve In dat geval moet de gemeente een beroep doen op de algemene reserve. B en W weigeren echter een tekort te accepteren en wil len daarom de komende tijd. totdat de jaarrekening over 1999 gereed is, benutten om 'weloverwogen' te bekijken welke doorgeschoven posten kunnen worden geschrapt. Dat lijkt geen gemakkelijke opgave te wordenomdat het veelal gaat om verplichte of al in gang ge zette zaken. De grootste post in de lijst is die voor dorpsvernieuwing: bijna 263.000 gulden. Dat is het volle dige budget over 1999. De ge meente heeft dat geld nog niet besteed omdat zij nog geld over had van het jaar daarvoor. Ook van de pot monumenten subsidies is nog een flink bedrag over: 115.000 gulden, terwijl het budget 150.000 gulden was. Dat heeft volgens het college te maken met de lange voorberei dingstijd van projecten. Overi gens zijn er al wel diverse finan ciële toezeggingen gedaan. Een bijdrage van het Rijk van 380.000 gulden heeft Borsele in gezet om tijdelijk extra perso neel op het gemeentehuis in te huren. Bij verschillende afde lingen zijn de afgesproken be dragen nog niet volledig be steed, omdat de projecten nog doorlopen in dit jaar. In totaal gaat het om 221.000 gulden. Ook van de pot voor bodemon derzoek en -sanering is nog een aanzienlijk bedrag over (120.000 gulden), doordat er vo rig jaar maar één sanering is ge weest: de speeltuin in Borssele. De bedoeling van het college is om het restant in te zetten voor de sanering van de voormalige stortplaats in het plan De Blik ken in 's-Heerenhoek. Fasen Een bedrag van 54.000 gulden is vorig jaar overgebleven om de ondergrond van speeltoestellen aan te passen aan de verscherp te eisen. Dat komt doordat het project in fasen wordt uitge voerd en dus dit jaar doorloopt. Alle andere posten in de lijst be treffen kleinere bedragen. gens akkoord met de aanpassin gen in de trouwzaal, die zijn be groot op ruim 85.000 gulden. De SGP tekende daar wel bij aan dat de procedure rond het plan geen schoonheidsprijs verdient. De fractie drong er eerder op aan ook Thoolse ondernemers offerte te vragen. Nu er aanbie dingen van Thoolse bedrijven liggen, blijken die volgens frac tievoorzitter M. Dijke aanmer kelijk lager te liggen dan andere offertes. „Is het krediet nu niet aan de ruime kant?", vroeg hij. Volgens Van der Murrnik moet echter nog worden afgewacht of de hele klus goedkoper uitvalt. Verschillende raadsfracties vroegen ook naar de plannen met de geborduurde doek die nu in de trouwzaal hangt en daar moet wijken. „Wé nemen daar voor de nodige zorgvuldigheid in acht", verzekerde de Thoolse burgemeester. „Maar het zoe ken naar een bestemming daar voor zal iets meer tijd vergen dan de inrichting van de trouw zaal." J.P. Bout (CDA) vroeg zich wel af of is vastgelegd dat het ge leende geld alleen voor appara tuur wordt gebruikt. Wethouder W. van Kempen gaf aan dat hij daarvan uitgaat, omdat de le ning voor dat doel is aangegaan. AP. Kornaat wilde verder weten of er ook sprake is van een zoge heten Terugkoopverklaring van de leverancier. „De bank zal dat worst wezen, als er sprake is van een gemeen tegarantie", tekende hij daarbij aan. Van Kempen benadrukte echter niet ongerust te zijn over een goede afhandeling van de zaak. Fracties willen toch woningen in Veerstraat SINT-MAARTENSDIJK - De Thoolse gemeenteraad wil dat het college van B en W alsnog bekijkt of bebouwing van een terrein aan de Veerstraat in Oud-Vossemeer mogelijk is. Het college heeft de bouw van twee woningen op de betreffende plaats afgewezen. Bouwkundig Adviesbureau Hommel had om vrijstelling voor de bouw van de woningen gevraagd. Het bureau gaf daar bij onder meer aan, dat bebou wing het straatbeeld ter plaatse zou verbeteren. Ook wees het bureau erop dat de gemeente Tholen enkele jaren geleden ook voor een belendend perceel vrij stelling heeft verleend. Volgens B en W is het plan in strijd met de huidige planolo gisch inzichten en met het be stemmingsplan Kom Oud-Vos semeer. De betreffende grond heeft de bestemming 'bedrij ven bebouwing is er niet toege staan. Het college vindt boven dien dat verbetering van het straatbeeld geen aanleiding mag zijn een uitzondering op het planologisch beleid te ma ken. Volgens E. Frigge-Hogesteeger (VVD) ziet het beoogde tercein er nu echter niet uit. „Met twee mooie woningen zou je dat kun nen veranderen." Ze stelt voor het vei-zoek van Bouwkundig Adviesbux-eau Hommel mee te nemen in de hex'ziening van het plan Kom Oud-Vossemeex-. Alle Thoolse raadsfracties staan achter dat voorstel. Het rotswerk op de voormalige herenboerderij in de Hazenstraat in Sint-Maartensdijk, waar dokter Tazelaar ooit woonde, is uitge voerd door metselaar Piet Geluk. foto's Dirk-Jan Gjeltema door Jeanne de Nijs THOLEN - Ik-weet-niet-hoe- veel keer loop je er langs, zon der dat je iets unieks aan de ge vels opvalt. Gewoon grijs met bobbels. Tot Henk Elenbaas uit Tholen je dwingt om eens goed te kijken. Het liefst zou hij iedere voorbijganger erop wijzen: de gerotste gevels op het eiland Tholen, waarvan er al niet meer zoveel zijn. „Ware kunstwerkjes", noemt hij ze. „Maar omdat niemand hier een stuk historie in ziet, drei gen deze staaltjes van volks kunst onherroepelijk te ver dwijnen." In de Dalemsestraat in Tho- len-stad begint hij zijn uitleg. Over waarom mensen in vroe ger tijden hun stenen voorza gen van een pleisterlaag. „Op die manier", zo legt hij uit, .wilde men voorkomen dat het regenwater door de porexxze mxxren naar binnen sijpelde." Bij een hoekwoning kx-ast hij met zijn autosleutels in wat een zwartgeblakei'de gevel lijkt. „Iedereen denkt dat hier ooit een brand geweest is, ook omdat dit de Verbrandestraat is. Maar kijk, het is gewoon een laag teer die vroeger ook is aangebracht om het vocht bui ten te houden. Het hielp niks, zo gauw de visser die hier woonde weer naar zee was, viel het behang binnen er net zosnel weer af." Al snel veivalt de Tholenaar in zijn rol van stadsgids en wijst hij op de ene na de andere be zienswaardigheid. Zaken waar de gewone passant zo aan voorbijloopt. „De mensen kijken te weinig omhoog", vindt hij en grinnikt: „Daar voor moet j e met zo 'n gek als ik op pad gaan." Tras De uitleg over de wijze van be zetten van gevels, blijkt een aanloop naar de gerotste ge vels. „Nee, dat is niks, dat is pas recent aangebracht", doet hij de ontdekking van wat een stukje rotswerk lijkt, af. Henk Elenbaas laat in de Verbrandestraat in Tholen-stad het voegsel zien van een geteerde muur. Even later, op en rond de Hoge Markt in Schxerpenisse, wordt het verschil met het echte wex'k duidelijk. Daar legt Elenbaas uit hoe metselaars tussen 1895 en 1945 'rotsten'. „Dan nam hij tras, een mengsel van zand en schelpkalk, op zijn plankje en kwakte daarvan met een lepel of zijn tx'offel dotjes tegen de muur Die hele gevel moest in één dag aangebi'acht worden, van onder naar boven, anders duvelde de hele boel er weer af. En meteen daarna bx-acht hij er met eenvoudige dingen als een tubetje, flessenhals, schelpen, vork of een kam, en kijk hier gewoon met duim en wijsvin ger, versieringen op aan." Hij wijst hij op kleine gaatjes in vex-schillende bobbels. „Hiex-- voor is bijvoox-beeld een bosje takjes gebruikt. En daar zijn nadei'hand gewoon nog wat slierten tras opgegooid, die dan weer mooi omlaag zijn ge- drapen." Elenbaas kwam door puur toeval op het spoor van gerotste muren. Hij kreeg ooit een incomplete fietsroute langs gerotste gevels op Tho len aangeboden met de opmex-- king 'misschien kun jij daar wat mee'. Gemeente-ax-chiva- ris J. Zuurdeeg hielp hem aan de complete fietsroute. „Het waarom van die geratste mu ren intrigeei'de me, maar ik kon er niet meer gegevens van te pakken krijgen. Ik ben toen oude metselaars gaan opzoe ken die me wat over de tech niek konden vertellen." Scheuren „Gewone pleisterlagen blijven nooit waterdicht. Zo'n dunne laag op zo'n groot oppervlak gaat bijna altijd scheuren. Maar dit werkte prima. Hi ex- zie je als het ware geultjes waaxiangs het water weg kan druipen", zegt Elenbaas. ter wijl hij wijst op een voormali ge hex-enboei-derij in de Hazen straat in Sint-Maaxtensdijk. Het rotswerk aan de voormalige woning van dokter Tazelaar is uitgevoerd door metselaar Piet Geluk uit Sint- Maaitensdijk. Elenbaas blijft, elke keer als hij de Smerdiekse gevel ziet, onder de indruk van wat goed zou kunnen doorgaan voor een reliëf van een hedendaagse kunstenaar. „Bij een ï'ondlei- ding zei een vrouw me dat ze in dat stuk daar een concentra- tiekamp zag. Dat lijken daar weer wel dx-uipsteengrotten, en hier zie ik iets in van een Indonesisch schilderij, zie je wel?" Rioolrechten Tholen gaan omhoog SINT-MAARTENSDIJK - De gemeenteraad van Tholen is gisteren akkoord gegaan met een verhoging van de rioolrech ten tot eind 2001. Het voorstel van het college van B en W was de jaartarieven te verhogen met dertig gulden in 2001 tot een bedrag van 399 gulden in 2004. PvdA SGP, WD en RPF/GPV wezen er echter op dat ze de verhoging niet tot 2004 willen vastleggen. De fracties willen de invoering, waarschijnlijk in 2002, van de BTW-compensatieregeling afwachten. B en W hadden in hun voorstel overigens al aangegeven dat na de in voering van die regeling een hen-ekening van het Gemeente lijke Rioleringsplan (GRP) zal plaatsvinden. Uit de evaluatie van het rioleringsplan over 1996-1999 is gebleken dat er spra ke is van stijging van kosten, waarmee in de begroting geen rekening is gehouden. Om het werk toch volgens planning uit te kunnen voeren moet de begroting voor 2000 worden aange past. Daarnaast is een verhoging van het rioolrecht nodig. Inbraak in bedrijf 's-Heerenhoek 's-HEERENHOEK - Een bedrijf in 's-Heerenhoek is tussen zaterdagmiddag en maandagochtend het doel geweest van dieven. Ook werd er ingebroken in de twee bedrijfsauto's die op het terrein stonden. De daders gingen ervandoor met ge reedschap met een waarde van enkele duizenden guldens- .Door de toegang te forceren, konden de dieven binnenkomen. Kop-staartbotsing in Goes GOES - Een 23-jarige automobilist uit Middelburg liep maandag flinke scïiade aan zijn auto op, toen hij achterop een vrachtauto botste. De vrachtauto stond stil voor het verkeers licht aan de 's Heer-Hendrikskinderendijk in Goes. De Mid delburger remde te laat. Dronken man rijdt door afzetting HEINKENSZAND - Een 39-jarige man uit de gemeente Bor sele is zondagavond met zijn auto door de afzetting op Stene- vate in Heinkenszand gereden. De man had drie keer de toe gestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed. Na het ongeval verliet de man de plek van de aanrijding. In zijn woning werd hij aangehouden. De man kreeg een rijverbod van zeven urn en zijn rijbewijs werd ingenomen. De schade aan de auto was aanzienlijk. Teekenacademie geeft beurzen weg MIDDELBURG - De Teekenacademie Middelburg heeft te kenbeurzen toegekend aan tien jongeren tussen de 13 en 15 jaar. Zij krijgen tien lessen tekenen/schilderen van kun stenaar/docent Kees de Valk bij het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming. De jongeren zijn voorgedragen voor de beurs via de scholen voor voortgezet onderwijs. Winkeldief aangehouden OOST-SOUBURG - De politie heeft maandagmiddag tegen een 36-jarige Oost-Souburger proces-verbaal opgemaakt. De man had bij een supermarkt in Vlissingen voor ongeveer ze ventien gxilden aan goederen gestolen. Bromfietsster van weg gereden TERNEUZEN - Een 23-jarige vrouw is maandag licht ge wond gei-aakt, toen zij met haar bx-ommer van de weg werd ge reden. De bromfietsster reed op de Margarethaweg in Terneu- zen en werd ingehaald door een auto. Op dat moment kwam er ook een tegenligger aan. De weg is te smal voor drie voertui gen, dus belandde de brommer naast de rijbaan. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Elke keer als ze een schilderij heeft verkocht, legt ze vijftig gulden opzij voor de Dierenambulance Zeeland. Ze is een van de betere dona teurs van de dierenambulance, met standplaats Vlissingen. „De jongens van de dierenam bulance rijden van hot naar her met de bus. Die gaat vaak kapot en dat kost geld. Ik vind dat ze gesteund moeten worden en doe dat op mijn eigen manier", zegt Esmeralda Groothuis uit Wol- phaax-tsdijk. De 22-jaiïge zegt zelf meege maakt te hebben hoe belangrijk het is dat er een dierenambulan ce is. Gerrit van Dijk en zijn me dewerkers 'denken aan het be lang van de dieren'. „Ze hebben er echt alles voor over. Mijn hond Gina was ziek geworden, een baarmoederontsteking. Op de onmogelijkste tijden kreeg ze er last van. Ik kon de dierenam bulance altijd bellen. Dat heb ik ook zes keer gedaan en dan brachten ze me naar een dieren arts die dienst had. Ik heb zelf geen auto." Gina is weer opgeknapt. „Maar er zouden eigenlij k twee dieren ambulances moeten rijden. Daarom sponsor ik. Ik vraag voor mijn schilderijen ongeveer 125 gulden. Meer dxirf ik er niet voor te vragen. Ik kom net uit de onkosten als ik vijftig gulden weggeef. Maar laatst werd er wel ineens zes- en zevenhon derd gulden voor een olieverf schilderij van mij geboden." Ze verkoopt niet alle schilderij en. „Want aan sommige ben ik gehecht. Ik denk er nu toch sterk aan om die schilderijen toch ook te verkopen. Dan maak ik vijf honderd gulden over aan de die renambulance." Walcherse schooljeugd voert musical op MIDDELBURG - In wijkcen trum Het Zuiderbaken in Mid delburg voeren kinderen van basisscholen op Walcheren za terdagavond 26 februari de mu sical De Kluts op. De voorstelling is een onderdeel van het theaterproject van de Brede School en toont wat kin deren in de basisschoolleeftijd kunnen bereiken op het gebied van toneelspel, zang en dans. De voorstelling begint om 19.30 uur. door Jeanne de Nijs SINT-MAARTENSDIJK - De fracties van SGP en RPF/GPV in de Thoolse gemeenteraad blijven tegen uitbreiding van het aantal ligplaatsen in de jachthaven van Tholen. De ove rige raadsfracties, die samen een meerderheid vormen, gin gen wel akkoord met het plan. Watersportvex-eniging De Kog ge krijgt voor de uitbreiding van het aantal ligplaatsen de be schikking over drie steigers, die de gemeente Tholen overneemt van Rijkswaterstaat. Voor rondvaartboot De Frisia, die tot nu toe aan een van deze steigers afmeerde, wordt een nieuwe steiger aangelegd voor rekening van die ondernemer. De uitbx-eiding kost de gemeente 254.000 gulden. Een ton daar van komt ten laste van het on- derhoudsfonds voor de Thoolse jachthaven. De overige 154.000 gulden wordt met ingang van dit jaar verrekend in de pacht som die watersportvereniging De Kogge jaarlijks moet beta len. De RPF/GPV-fractie kan zich vinden in de nieuwe steiger voor De Frisia. De uitbreiding van het aantal ligplaatsen gaat de fractie te ver. „Wanneer je het aantal ligplaatsen optelt, bij de werf van Duivendijk en straks voor het plan Waterirant, denk ik dat we al een bepaalde grens overschi'ijden. Onze fractie is tegen nog verdere overschrij ding." P. W. J. Hoek wees namens de SGP het hele uitbreidingsplan af. „De belangrijkste reden is de extra druk op de natuuiAvaar- den van de Oosterschelde en de zondagsrust", aldus de SGP-er.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 23