Kamer begint dans om meevallers Vergaande hervorming Iran nog ver weg PZC PZC feiten en meningen Partijen breken zich het hoofd over verdeling van miljarden Japanse excuses 22 februari 1950 dinsdag 22 februari 2000 door Maurice Wilbrink Aan het Binnenhof wordt niet meer gedagdroomd over miljardenmee vallers en financieringsoverschotten. Ze zijn werkelijkheid geworden. Uit gelekte cijfers van het Centraal Plan bureau hebben de Tweede Kamer in een staat van opwinding gebracht: dit en volgend jaar brengen zes miljard aan uitgavenmeevallers en 17,5 miljard aan meevallers in de inkomsten. D66 heeft haar lange wensenlijst al ge presenteerd, maar niet elke fractie is zo vlot. Het Binnenhof worstelt met de be steding van de overvloed. Het is geen kunst om heel Nederland de komende jaren met een laagje geld te bedekken, maar erg doelmatig is dat niet. De poli tiek wil maatwerk, anders zijn die mil jarden zo op en blijven de problemen in bijvoorbeeld de zorg en het onderwijs even groot. Minister Zalm van Financiën, de zuini ge schatkistbewaarder, doet uiteraard alsof de miljardenmeevallers hem het minst bevallen. Op een WD-bijeen- komst grapte hi] laatst: 'Op het depar tement staat een koffer met gemalen bankbiljetten. Tegen mijn collega-mi nisters zeg ik dan: kijk, wij vernietigen liever geld dan het uit te geven. In de WD-fractie lijkt woordvoerder rijksfinanciën. Van Beek. ook wel in zijn maag te zitten met al deze miljar den. Het meeste moet wat hem betreft naar het aflossen van de staatsschuld. „Je kunt wel miljarden extra investe ren, maar krijg je het wel verstandig uitgegeven?" vraagt Van Beek zich hardop af. Bij de PvdA altijd royaler met rijksgeld dan de WD, zijn de nieuwe overschot ten echter ook nog niet zomaar besteed. Meerdere werkgroepjes studeren op 'een intelligente besteding'. Ferd Cro ne, financieel specialist van de PvdA zegt: ,.De werkgroepjes moeten met slimme oplossingen komen voor pro blemen. Dan kim je geld inzetten. Het moet niet andersom, zo van: er is geld, dus we verzinnen wel wat. Knelpunten Crone legt uit datmenzich vooral buigt over de knelpunten op de arbeids markt, zoals ze zich manifesteren bij vooral zorg en onderwijs. „Als het hoge ziekteverzuim in de gezondheidszorg met één procent kan worden verlaagd, dan gaan er in die sector weer vijftien duizend mensen aan het werk. Je moet dus de vicieuze cirkel doorbreken die tot een hoog verzuim leidt." De gedachte is verder te gaan met maatregelen die het mogelijk maken arbeid en zorg beter te combineren. Zo Minister Zalm kan zich opmaken voor politieke gevechten over de miljardenmeevallers. ziet de PvdA heil in maatregelen om kinderopvang fors te stimuleren. De sociaal-democraten zetten daarvoor een deel van de inkomstenmeevallers van het Kijk in: in ruil voor lastenver lichting moeten werkgevers gestimu leerd worden ook zelf meer bij te dra gen aan kinderopvang en zorgverlof. Duidelijk is dat kinderopvang ook bij andere partijen hoog genoteerd staat. Maar fracties willen in bepaalde secto ren ook wel iets in de loonsfeer doen. Het CDA bekijkt of verpleegkundigen en leerkrachten in de laagste loonscha len er niet wat bij kunnen krijgen, om vooral jonge mensen tot deze beroepen aan te trekken. D66 heeft onder meer een half miljard over voor een ruimere functiewaardering voor verpleegkun digen en verzorgenden. Pompen Alleen GroenLinks kiest onomwonden voor het pompen van miljarden in ho gere salarissen, waardoor verplegen- den er dit jaar al vijf procent in plaats van twee procent op vooruit zouden gaan. Maar deze partij laat ook het be hoedzame scenario los waarmee Paars haar uitgaven in de hand houdt. Daar mee heeft Rosenmöller op papier in eens negen miljard extra uit te geven. De andere partijen zeggen dat ze zich aan de strakke regels en voorzichtige ramingen van minister Zalm willen houden. Dat betekent dat er aan de uit gavenkant wat meer ruimte komt. Maar de echt spectaculaire bedragen zitten aan de inkomstenkant van het Rijk. Daar zitten vooral PvdA D66 en CDA verlekkerd naar te kijken. CDA-woordvoerder Balkenende: „Volgens de paarse spelregels moet een deel worden ingezet voor lastenver lichting. Maar algemene lastenverlich- door Han Dirk Hekking Euforie in Iran: hervor mingsgezinde politici heb ben de parlementsverkiezin gen gewonnen. De gematigde president Khatami kan einde lijk, niet gehinderd door con servatieven, werk maken van zijn vernieuwing van de Iraan- se maatschappij, jubelen zijn aanhangers. Dat is toch iets te simpel gesteld. Denken veel Iraniërs dat hun land sinds vrijdag aan een nieuw politiek tijdperk is be gonnen; de huidige situatie is zo onduidelijk dat het lastig is dat optimisme volledig te delen. Ten eerste vormt het 'hervormingsfront' dat de ver kiezingen won, alleen op het eerste oog een geheel. De liberale politici die al in het parlement, de Majlis, zaten slaagden er de afgelopen jaren al vaak niet in een gezamenlij ke vuist te maken. Dat heeft behalve met de verscheiden heid in de achtergrond van de politici uit het 'vernieuwende' kamp ook te maken met de af wezigheid van politieke partij en in IranDe leden van de Ma j - lis kunnen formeel verklaren dat ze tot een of andere politie ke stroming behoren, bij afwe zigheid van een fractieverband van een partij zijn ze niet ge bonden aan fractiediscipline. Chaos De drie banieren waaronder de meeste parlementskandidaten vorige week naar de gunst van de kiezer dongen, wezen op een zekere chaos in de politieke arena. De namen van sommige kandidaten doken op de lijsten van verschillende stromingen op Hiervan was voormalig presi dent Rafsanjani, nu nog hoofd van de invloedrijke Raad van Doelmatigheid, het bekendste voorbeeld. Hij stond op de kieslijst van de gematigde stro ming, die tracht te laveren tus sen de conservatieven en her vormers. Maar tot verbazing van velen dook de naam Raf sanjani wat later ook op de lijst van de conservatieve stroming op. Overigens slaagde de voor malig president er vrijdag niet in in de eerste ronde van de stembusstrijd een zetel te win nen. Als het vernieuwingsgezinde front in het parlement onbe schadigd blijft, doemt een ander obstakel voor snelle her- President Khatami groet aanhangers bij de ingebruikname van de eerste metrolijn van Teheran. vorming op: ayatollah Kha menei. Hij oefent als geestelijk leider thans de grootste politie ke macht uit. De ayatollah oefent zijn in vloed uit via onder meer de Raad van Wachters, die in de gaten houdt of besluiten van het parlement en de president wat betreft de islam door de beugel kunnen. Ook de Raad van Doelmatigheid, die moet bemiddelen als de Raad van Wachters en het parlement een geschil hebben, geldt als steun pilaar van de geestelijk leider. Daarbij komt nog dat aanhan gers van Khamenei in de rege ring en in het leger topposities innemen, al is president Kha tami er vorig jaar bij voorbeeld in geslaagd een wat liberalere geest op het ministerie van Jus titie benoemd te krijgen. Het conservatieve machtsblok kan hervormingen van een en thousiast parlement eenvoudig tegenhouden. De vraag is na tuurlijk of Khamenei dit wil. Aan de hand van enkele ge beurtenissen van vorig jaar is te zien dat de geestelijk leider wel veranderingen wil door voeren, maar op beperkte schaal en vooral in zijn tempo. Perswet De conservatieven wisten vo rig jaar bijvoorbeeld een stren gere perswet door te voeren, die het onder meer mogelijk maakte de verantwoordelijken voor 'illegale' publicaties per soonlijk aan te pakken. Het of fensief tegen de liberale pers leidde tot omvangrijke protes ten in Teheran. Toen die op ge weld uitdraaiden, greep de po litie hard in. Even leek het er op of conserva tieven deze onlusten zouden aangrijpen om de teugels aan te halen. Sommige hardliners en conservatieve kranten noemden openlijk het in hun ogen. liberale optreden van de regering-Khatami als oorzaak van de ongeregeldheden. Gees telijk leider ayatollah Kha menei kwam echter uiteinde lijk voor de president op. Dezelfde steun ondervond laatstgenoemde toen heet hoofden tijdens een nieuwe rel over de vrijheid van menings foto Atta Kenare/EPA uiting om het hoofd riepen van een student die een satire had geschreven over de terugkeer van de Verborgen Imam, de geestelijk leider waarop elke sji'iet wacht. Het toneelstuk van de student was in de ogen van scherpslij persheiligschennis. Toenze tij dens vrijdagsgebeden om bloed schreeuwden en weder om felle kritiek op president Khatami uitten, verklaarde geestelijk leider Khamenei dat er nooit en te nimmer sprake van kon zijn dat de verant woordelijken voor het toneel stuk geëxecuteerd zouden worden. Khamenei speelde bij de kwes ties een slim spel. Met zijn op treden beschermde hij presi dent Khatami, die nu in het krijt staat bij de ayatollah. Op deze wijze tracht de geestelijk leider een rem te zetten op al te vlugge vernieuwingen en voor al de greep van de conservatie ve geestelijkheid op het be stuur van Iran niet al te snel te laten eroderen. De populaire Khatami is op deze manier de verzekeringspolis voor het im populaire conservatieve estab lishment. Ayatollah Khamenei en zijn kliek zijn trouwens in staat keihard op te treden tegen de gene die hun autoriteit ter dis cussie stelt. Dat bewijst de ver oordeling van ex-minister van Binnenlandse Zaken Nouri vo rig jaar. Nouri, overigens ook een geestelijke, is onder meer veroordeeld omdat hij vraagte kens zette bij de greep van de geestelijkheid op de politiek. Gunst Bovenstaande maakt duidelijk dat de conservatieven in Iran weliswaar de slag om de gunst van de kiezer hebben verloren, maar dat ze geenszins zijn uit gespeeld. Natuurlijk heeft de stembusuitslag de druk op ayatollah Khamenei en zijn aanhangers om hei*vorming van de maatschappij niet te traineren behoorlijk vergroot. De druk op president Khatami is echter zo mogelijk nog gro ter. De Iraniërs hebben massaal hun steun voor hem uitgesproken. Ze verwachten behalve meer vrijheden ook economische vooruitgang. Ze rekenen er nu ook op dat Kha tami, wiens gebrek aan concre te wapenfeiten ze tot op heden altijd konden schuiven op de tegenwerking uit conservatie ve hoek, met een progressief parlement meer bereikt. Vorig jaar, bij de studentenrel len in Teheran, werden al spreekkoren gehoord die het gebrek aan resultaten van de president hoonden. Khatami moet met hulp van het parle ment nu zijn imago van hervor mer waar maken en zijn belofte van verandering inlossen. Dat wordt gezien de onzekere status van het parlement nog een lastige klus, terwijl de Ira niërs snel resultaat verwach ten. De enigen die Khatami kunnen helpen, zijn de in vloedrijke aanhangers van ayatollah Khamenei. Eens te meer moet de Iraanse president dus laveren tussen vernieu wing en behoudzucht. pagina 5: ook Teheran steunt hervormers dit foto G PD ting wil nu niemand meer. De kunst is nu deze lastenverlichting gericht in te zetten, zodat je er een specifiek beleids doel mee bereikt." Volgens Balkenende vereist dat een 'projectmatige aanpak'. Kansrijk zijn volgens hem bijvoorbeeld de informa tietechnologie en het onderwijs. Van Beek, WD, spreekt ook van 'concrete projecten'. „Als er een goed plan is om een bepaalde wachtlijst in de zorg aan te pakken, dan moet daar geld voor zijn. Maar alleen als er resultaat gega randeerd is. Anders verdampen die meevallers waar je bij staat." GPD Premier Kok, op bezoek in Japan, heeft gisteren van minister-president Keizo Obuchi gedaan ge-; kregen dat die namens de Japanse regering zijn: excuses aanbiedt voor het leed dat Nederlandse oor logsslachtoffers is aangedaan. In feite zei Obuchi niet veel meer dan zijn voorganger Murayama, die in 1995 zijn spijt en excuses uitsprak. Het grote verschil zit erin dat Obuchi nu de Nederlanders met name noemde. jjy Tijdens de bezetting van het toenmalige Nederlands-ujt Indië door het Japanse leger kwamen in de periode 1942 suj tot 1945 ongeveer 24.000 Nederlandse dwangarbeiders rri en gevangenen in interneringskampen om het leven. De M Japanners bedienden zich in die tijd van barbaarse [01 wreedheden. Het is dan ook geen wonder dat de overle- 'ie< venden, die zelf de kwellingen aan den lijve ondervon- p0 den en ook vaak familieleden verloren, die zwarte pe- bal riode nooit meer uit hun herinnering kunnen ver-sir bannen. In de jaren die op de Tweede Wereldoorlog volgden, stond in de landen die het meest door de verwoestingen waren getroffen, de wederopbouw voorop. Van een ver werking - zowel in emotionele als in financiële zin - van Jta de oorlog is het daardoor vrijwel niet gekomen. Duits- ao land en Japan hebben in bilaterale verdragen wel iets en van een schadeloosstelling moeten regelen, maar dat*'0 alles is op het abstracte niveau van regeringen afgehan- deld. Het enorme menselijke leed dat de oorlogszucht van de Z Japanners en Duitsers van destijds veroorzaakte, kon lij nooit ongedaan worden gemaakt. Maar dat het al die jaren stil moest blijven in de richting van de overleven den en nabestaanden, een stilte die goeddeels werd ge voed door een angst voor schadeclaims, was onverteer baar. 55 Jaar na dato blijkt dat de slachtoffers het bij de ver- ]e' werking van hun leed vooral in de symboliek zoeken. De symboliek van wapperende vlaggen op Bevri j dings- dag, maar ook op 15 augustus, ter nagedachtenis aan de;a; Japanse capitulatie in 1945De symboliek van de woor- den 'het spijt mij', die Wim Kok namens zijn voorgan gers uitsprak voor de kille ontvangst die overlevenden ten deel viel bij hun terugkeer in Nederland na de oor log. En de symboliek van een ondubbelzinnig excuus van de Japanse regering. Ook al worden die woorden ooit gevolgd door een scha deloosstelling (de kans daarop is klein), dan nog zulleC^ de slachtoffers er rekening mee moeten houden dat het je hoofdstuk hiermee voor de Japanners is afgesloten. De len Tweede Wereldoorlog is in Japan toch al geen veelbe- 5re sproken onderwerp en zeker niet de rol die de Japan- ners speelden. Na het komende bezoek van keizer Aki- jjj?j hito aan Nederland, in mei, zal het onderwerp dan ooi en' van de politieke agenda verdwijnen. roo Van de oorlogsslachtoffers wordt niet verwacht dat zij m vergeven en vergeten. Maar dat de generaties van nu en willen bouwen aan een nieuwe fase in de vierhonderd 'en jaar oude relatie tussen Nederland en Japan, dat zullei zij als onontkoombaar feit moeten accepteren. Bulgarije De Verenigde Staten verbre ken de diplomatieke betrek kingen met Bulgarije. Dit ge beurt nadat de Amerikanen afwijzend hadden gereageerd op het verzoek van Sofia om de Amerikaanse gezant Donald Heath terug te trekken. Heath wordt door Bulgarije beschul digd van het onderhouden van contacten met spionnen. Ame rika vindt dat Bulgarije zich niet houdt aan de normen van diplomatiek fatsoen. Gorilla Een ontsnapte gorilla heeft in Brussel voor opschudding ge zorgd. Het beest, Patiki genaamd, bewoog zich aan vankelijk onopgemerkt tussen el ire de menigte. Hij werd pas ont dekt toen hij probeerde de schoenen van een winkelende dame uit te trekken. Een ach tervolging door acht politie mensen en de verzorger van de aap had geen succes. Na an derhalf uur keerde Patiki vrij willig terug naar de zaal waar hij met zijn varietégezelschap moest optreden. Scheidsrechter Een voetballer uit Schoondij- ke is tot tien dagen cel veroor deeld omdat hij op acht janua ri een scheidsrechter had mis handeld. De voetballer was het niet eens met een arbitrale beslissing en deelde twee vuistslagen uit, waarbij de scheidsrechter een hoofdwond opliep. Uitgever: J.C Boersema Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax. (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur Tel (0118)484000 Fax (0118) 470100. Abonnementsprijzen bij automatische incasso (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand: 36,70 (nvt) perkwartaal: 100.00 101.65) per jaar ƒ380.00 ƒ381.65) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers maandag t/m vrijdag: 1,85 per stuk zaterdag, 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen, Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel: 0118-484321 d jtoo DE] Ie j 'erl tui lok lui' let lerl iers rert teil ich ent /om laii le (eer /ooi Mi Diri net z: i/an /en >ass ZOUl ren i uit t past 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 2