Yeere stemt in met regiovisie Ook Zeeland kan niet meer om de werkende ouder heen PZC Flitspalen tegen de vlakte vrijuit spreken zeeland 16 Vlissingen heft adviescommissies op Onder voorwaarden akkoord Eigen tv-programma zou provinciepolitiek herkenbaarder maken Welstandseis kan veiligheid hinderen bij herstel Zeelandbrug UW VOORDEEL SLAGER 078 - 6 12 71 19 dinsdag 22 februari 2000 door Miriam van der Schot VLISSINGEN - De Vlissingse adviescommissies voor eman cipatie, minderheden en oude ren verdwijnen. Daarvoor in de plaats komen platforms voor ouderen en allochtonen. De emancipatiecommissie komt in de nieuwe opzet niet meer te rug. Volgens B en W is er geen werk meer voor. De gemeente Vlissingen wil dat meer mensen actief meeden- ken over het te voeren beleid. Dat kan in de nieuwe plat forms. Daarin zitten geen amb tenaren of collegeleden. „De oude commissies bestaan al vijftien jaar. Het is gewoon tijd geworden voor een nieuwe op zet", zegt wethouder L. C.Pop- pe-de Looff. „Platforms zijn meer van deze tijd." Het grootste verschil tussen een commissie en een platform is dat de platforms vrijwel on afhankelijke organen worden. „De oude structuur is te veel gelieerd aan de gemeente", zegt Poppe, die voorzitter is van de adviescommissies. „Naast mijn voorzitterschap komen ook de te behandelen zaken meestal van het college af. En de commissies worden ondersteund door ambtena ren." In de nieuwe platforms is het de bedoeling dat de leden zélf on derwerpen op hun agenda zetten en ideeën voor beleid ontwikkelen. Zij krijgen geen ambtelijke ondersteuning meer, maar moeten voor vragen naar het welzij nssteunpunt. Het college wil wel geld uit trekken om de leden in de plat forms cursussen te laten vol gen. De emancipatiecommissie ver schijnt niet in nieuwe vorm Volgens de wethouder zit de taak van deze commissie er al op. „Er is weinig behoefte meer aan. Dat blijkt ook uit het feit dat er geen georganiseerde achterban meer is. De commis sie bestaat de laatste tijd uit nog maar drie leden en wordt nauwelijks meer geraad pleegd." Naast de platforms wil het col lege 'rond-de-tafel-gesprek- ken' in het leven roepen. Daar in komen actuele onderwerpen aan bod, zoals vrouwen in de bijstand met kinderen, het be geleiden van allochtone kinde ren en geweld binnenshuis. De gemeenteraad spreekt zich donderdag 24 februari uit over dit voorstel. door Lukas Fransen DOMBURG - De gemeente Vee- re stemt onder voorwaarden in met de concept-regiovisie Wal cheren 2000+. Zij kan namelijk niet met alle voorstellen in de vi sie instemmen. Zo ziet Veere geen aanleiding om de golfbaan uit Domburg te verplaatsen en mag het aanwijzen van de Ho- gelandseweg als autoluw ver- blijfsgebied geen belemmering vormen voor de aanleg van een vrijliggend fietspad. De regiovisie schetst de gewen ste ontwikkelingsrichting van Walcheren. De visie moet leiden tot een streekplan, waarin de kwaliteiten van de drie gemeen ten op Walcheren worden vast gesteld en aangescherpt. Voor Veere betekent dat versterking van de kwaliteit, rust en ruimte Het Veerse grondgebied wordt daarbij in drieën gedeeld. Het kustgebied tussen Vlissingen en Westkapelle moet zich speciali seren in strandvakanties en amusement. De kuststrook tus sen Westkapelle en Vrouwen polder wordt daarentegen gere serveerd voor natuur, landschap en cultuur. Het agrarisch mid dengebied moet met diverse vormen van plattelandstoeris- me aantrekkelijker worden ge maakt voor dagrecreanten. Veere heeft de regiovisie ter be oordeling naast de eigen Identi teitsnota gelegd. Bij haar stand puntbepaling heeft de gemeente ook de inspraakreacties van haar inwoners betrokken. Het college van B en W stemt in met de ontwikkelingsrichtingen, die in de visie worden geschetst voor het kust- en middengebied, maar stelt hierbij mede naar aanleiding van de inspraakre acties enkele voorwaarden. In de regiovisie worden autolu- we verblijfsgebieden aangewe zen. die ook zodanig moeten worden ingericht. Dat mag voor het college niet automatisch in houden dat er in die gebieden nergens een vrijliggend fietspad mag worden aangelegd. Dat zou namelijk betekenen dat ook langs de Hogelandseweg geen fietspad mag worden aange legd. Veere is juist van mening dat dat voor de veiligheid van de fietsers noodzakelijk is. N evenactiviteiten De regiovisie biedt agrariërs in het middengebied ruimte om in het kader van het plattelands- toerisme nevenactiviteiten te ontwikkelen. Daarbij wordt de mogelijkheid geboden voor kleinschalige verblijfsrecreatie in bijvoorbeeld karakteristieke schuren. Ter bescherming van de oude schuren, is het college van mening dat er maximaal vijf appartementen in mogen worden gevestigd Hierdoor kunnen tevens meer boeren in de gelegenheid worden gesteld geld te verdienen aan deze vorm van plattelandstoerisme. Het college wijst de in de regio door Richard Hoving MIDDELBURG - Een half uur tje zendtijd op Omroep Zeeland en een commissaris van de ko ningin die beter bij de les is. Twee suggesties die maandag werden gedaan tijdens een ver gadering van de Statencommis sie algemeen bestuur over de herkenbaarheid van de provin ciale politiek. Op de agenda van de extra com missievergadering stond het rapport 'Herkenbaar bestuur' van het Interprovinciaal Over leg (IPO). Sleutelwoord in dit stuk is 'dualisme' Het college van Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten moeten net als kabinet en Tweede Kamer tegenover elkaar komen te staan. GS en Staten vormen nu één macht, niet naast en zeker niet tegenover elkaar. Dat moet veranderen, aldus het IPO J van Ginkel (RPF/GPV) vond de invoering van het dualisme niet dé oplossing. Hij betoogde dat het in Den Haag ook lang niet altijd vuurwerk is. „Ieder een die wel eens een debat in de Tweede Kamer heeft bijge woond. weet dat het verslag dat 's avonds op de televisie wordt uitgezonden een verzameling van de spannendste momenten is." De opmerkingen van de RPF/GPV-fractievoorzitter klonken als een pleidooi voor een tv-rubriek Middelburg Van daag. „Een uitnodiging aan Omroep Zeeland", reageerde L. Vermeulen-Geschiere (PvdA) dan ook. Maar dan moet de pro vincie wel zendtijd kopen, vulde WD-Statenlid H. Polderman- Martin aan. „Uit vrije wil komt Bijeenkomst CVA-patiënten In Middelburg MIDDELBURG - De Zeeuwse vereniging Samen Verder houdt zaterdag 26 februari een bijeen komst in verzorgingshuis Bui tenrust aan de Buitenruststraat in Middelburg. Samen Verder is een vereniging van en voor CVA-patiënten (hersenbloeding, herseninfarct) en hun familieleden. Ook niet- leden en belangstellenden zijn welkom. De bijeenkomst begint om 14 uur. visie geopperde mogelijkheid om de naturistencamping Zee- landia uit Vlissingen te ver plaatsen naar het agrarisch middelgebied van de hand. B en W denken dat deze camping het best een plek kan krijgen m na tuurontwikkelingsgebied Ram- menkenshoek of in de buurt van het Veerse Meer. Duinen De smalle duinen tussen de Strandweg en Vroonweg in de buurt van Biggekerke vormen een zwakke schakel in de kust verdediging. In de regiovisie wordt gesteld dat deze duinen versterkt moet worden door ze landinwaarts te verbreden. Daarbij wordt als randvoor waarde gesteld dat het direct achter de duinen gelegen bosge bied en het achterliggende agrarische gebied tot aan de Klaassesweg hun functie zullen verliezen. Dat gaat het college op dit moment te ver. B en W stellen dat enige terughoudend heid hierbij op zijn plaats is, zo lang de rijksoverheid nog geen beleid heeft vastgesteld voor het versterken van smalle en lage duinen. De regiovisie Walcheren 2000+ wordt donderdag 24 februari behandeld in gezamenlijke ver gadering van de commissies Economische Zaken en Ruimte lijke Ordening, Volkshuisves ting en Milieu. De vergadering in het gemeentehuis in Dom burg begint om 17 uur. Ook de camerapaal bij Nieuwerkerk moest het ontgelden. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Alle zes de flitspalen op Schou- wen-Duiveland zijn op dit moment door vandalen geveld. Afgelopen weekeinde werden de camera- kasten bij Nieuwerkerk en Bruinisse omver ge trokken. De overige palen ter hoogte van Zierik- zee en in de Westhoek waren eerder al het doelwit van vandalen. De camera op de Zeelandbrug is inmiddels ook verdwenen. Deze kast zat bevestigd op de mobiele installatie die nodig was voor onderhoud aan de brug. „De hardrijders hoeven echt niet te denken dat ze nou uit de brand zijn hoor", zegt politievoorlich- de televisie echt niet naar de Statenzaal." Van Ginkel krabbelde terug. „Of wij als Staten zendtijd moe ten kopen? Daar moeten we een andere keer maar eens over doorpraten." Gedeputeerde T. Poppelaars (CDA bestuurlijke organisatie) schoot het idee niet bij voorbaat af. Volgens hem kon het onderwerp meegeno men worden in het nieuwe com municatieplan waaraan de pro vincie werkt. Commissaris 'Herkenbaar bestuur' staat niet alleen stil bij de invoering van dualisme in de provincie. In het rapport wordt ook aandacht be steed aan de rol van de commis saris van de koningin. Een meerderheid van de Zeeuwse Statenfracties stelde dat de hui dige benoemingsprocedure niet moet worden afgeschaft. Daar naast mag de commissaris van de koningin de voorzitter van zowel het college van Gedepu teerde Staten als Provinciale Staten blijven. Op de wijze waarop de Zeeuwse commissaris W. T. van Gelder zijn functie uitoefent is wel het nodige aan te merken, stelde WD-Statenlid Polderman- Martin vast. Volgens haar slaat Van Gelder wel eens een Staten vergadering over. „Hij heeft wel eens wat anders te doen, zal ik maar zeggen. En als hij er wel is, houdt hij zich vaak ergens an ders mee bezig." De eenmans fracties van D66 en de PvdA konden zich wel vinden in de woorden van de WD'er. Tegenstelling Over dualisme in de provincie, wat onder meer betekent dat le den van het college van GS niet langer lid zijn Provinciale Sta ten, werd gisteren verdeeld ge dacht. WD, D66. PvdA en GroenLinks/Delta Anders zijn voor. Zij verwachten dat door een scherpere tegenstelling tus sen GS en PS de herkenbaar heid van de provincie als be stuurslaag toeneemt. SGP, RPF/GPV zijn tegen. Beide fracties vinden dat het veeleer moet worden gezocht in een ver andering van de cultuur. CDA en Partij voor Zeeland hebben hun standpunt nog niet be paald. Op vrijdag 17 maart wordt in een vergadering van Provinciale Staten de definitie ve reactie van de provincie Zee land op 'Herkenbaar bestuur' vastgesteld. Staatssecretaris A Verstand (midden) nam tijdens haar werkbezoek ook een kijkje bij het Puk-en-Mukhuis in Sint Maartensdijk. foto Willem Mieras door Jeroen Vliegenberg MIDDELBURG - Een juiste combinatie van arbeid en zorg staat met stip op de agenda van de politiek en de werkge ver. We moeten investeren in zorg en arbeid om de voor spoed en hetwelzijn van nu veilig te stellen en te verbete ren, ook voor de toekomst. Dat zei staatssecretaris Ver stand (Sociale Zaken en Werk gelegenheid) gistermiddag op een informatiebijeenkomst in het provinciehuis. Onderwerp van die bijeenkomst was een subsidieregeling voor experi menten met onder andere kin deropvang en verlengde ope ningstijden van winkels en voorzieningen. Door het toe nemend aantal werkende vrouwen is de arbeidsmarkt volgens Verstand zo veran derd, dat ingrijpende aanpas singen nodig zijn. „Maar op veel terreinen doen we nog steeds alsof we in de oude situ atie van de man als kostwinner zitten. Die tijd is echt voorbij en komt niet meer terug." De staatssecretaris kwam tekst en uitleg geven over de subsidieregeling die zij al vo rig jaar in het vooruitzicht had gesteld. Ze had zestig miljoen gulden in de aanbieding voor experimenten om arbeid en zorg beter op elkaar te laten aansluiten. Twee subsidierondes zijn ech ter al verstreken en er is voor de overige twee rondes 1 april en 1 november) nog maar twintig miljoen over. Zeeland heeft daar tot nu toe geen ge bruik van gemaakt. Ook gede puteerde G de Kok (PvdA zorg) is daar verbaasd over. „We hebben nog niet één sub sidieaanvraag gezien." Meer dan de helft van de Zeeuwse vrouwen tussen de 25 en 65 jaar heeft geen betaalde baan, maar toch is volgens De Kok behoefte aan een betere verde ling van arbeid en zorg hier ook wenselijk. „We hebben ook te maken met zogenoemde stille reserves. Die moeten we mobiliseren. De provincie be veelt de subsidieregeling dan ook van harte aan." Twee medewerkers van de lan delijke werkgroep gaven uit leg over de subsidiemogelijk heden. De subsidie is bedoeld om het leven te vereenvoudi gen van mensen d ie zorg en ar beid moeten combineren. Vol gens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) hebben meer dan de helft van de vrouwen nu voor het eerst een betaalde baan van twaalf uur of meer. In 1987 was dat nog maar 37 procent. Brede school Ook thuis moet steeds meer worden ingepland. Want een veelzijdige arbeidsmarkt eist zijn tol. Stress en ziektever zuim tasten het gezinsleven aan. Als voorbeelden van sub sidieaanvragen werden onder meer genoemd de brede school en een verbouwing van dorps huis tot servicegebouw (bij voorbeeld wasservice en kin deropvang) De staatsecretaris bracht gis teren ook een bezoek aan de kinderopvang in Tholen en het HuisOpvangProjecthuis (HOP-huis) in Middelburg. Tn Tholen sprak ze over kinder opvang op het platteland en over vrouwen die als zelfstan dig ondernemer kinderopvang aan huis hebben. „Twee fan tastische, vernieuwende pro jecten." Ze bestrijdt dat de resterende twintig miljoen wat aan de magere kant is. „Het gaat om experimenten. Het hoeven geen grote projecten te zijn. Er liggen nog kansen voor Zee land. Omdat het hier dunbe volkt is, denk ik dat je veel kunt doen op het gebied van verkeer, vervoeren ruimtelijke ordening. Ook de bedrijven in het Sloegebied en in Temeu- zen kunnen aanspraak maken op subsidie voor bijvoorbeeld kinderopvang en zorgverlof. Ik hoop dat er vanuit Zeeland heel veel aanvragen komen, maar ik kan niet beloven ze al lemaal te honoreren." Gedeputeerde L. Coppoolse (CDA welzijn) had de eer om de bijeenkomst, die hij voor een groot deel niet had bijge woond, af te sluiten. „Vroeger had de KRO een programma met de naam 'Als de stofzuiger zwijgt'. Ik hoop dat deze bij eenkomst heel wat stof zal doen opwaaien en dat iedereen nu de weg naar de subsidie weet," ter J. van Mourick. „Waar de meetkasten ontbrekenwordt gewoon de mobiele controle ge ïntensiveerd en die kapotte flitspalen worden binnenkort weer vervangen." Reparaties moeten via een landelijk meldpunt worden aangevraagd. In de praktijk blijkt dat te leiden tot lange wacht tijden. De radarkasten kosten leeg drieduizend gulden per stuk. De camera's zijn zo'n zeventigduizend gulden waard. De politie is bezig de palen en de kasten beter bestand te maken tegen vernielin gen. Er worden geen holle pij pen meer gebruikt en het glas is moeilijker kapot te krijgen, maar de vernielers blijken met steeds grovere materialen te werk te gaan. „Het wordt zo'n beetje de strijd van de sterksten", meent Van Mourick. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Als overwegin gen van welstand moeten mee wegen bij het aanbrengen van verbeteringen aan wegen komt de verkeersveiligheid in het ge ding. Zeer tegen de zin van de provincie vindt de gemeente Schouwen-Duiveland dat voor de verbetering van de Zeeland brug wél een vergunning moet worden aangevraagd. Die aan vraag zou de gemeentelijke wel standscommissie moeten toets ten op eisen van schoonheid. Maandag werd in Zierikzee een hoorzitting over de kwestie ge houden voor de onafhankelijke commissie bezwaar- en beroep schriften van Schouwen-Dui veland. Volgens juridisch beleidsmedewerker J. Dinge- manse hanteren de gemeenten Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland landelijk ge zien een afwijkende maatstaf in de discussie rond de renovatie van de Zeelandbrug. „Stel dat de commissie zegt: we vinden een barriër met een buikje leuker, dan gaat het hele verhaal op 1 april niet door. De provincie heeft in dit soort za ken geen boodschap aan kleur en vorm, die zijn wat ons betreft volkomen ondergeschikt aan het primaire belang: de ver keersveiligheid. Die barriër moet straks in staat zijn een au to tegen te houden, mocht zich een ongeluk voordoen. Daar is vier jaar onderzoek aan vooraf gegaan. Het gaat om een princi piële keus. Wordt bepaald dat het aanbrengen van bermbevei- ligingen geldt als een bouw werk, dan wordt het de wegbe- heerders heel moeilijk gemaakt om adequaat onderhoud uit te voeren." Precedent Handhaaft de gemeente Schou wen-Duiveland haar besluit, al dus Dingemanse, dan schept dat de nodige precedenten. „Rijdend door Nederland komt u op en langs de weg overal bermbeveiligingen tegen; vang rails, betonpalen, rotondebarri- ers, enzovoort. Voorzover ons bekend is het tot op heden niet gebruikelijk om deze onder het begrip bouwwerk te scharen. Zelfs niet indien ze geplaatst worden op wegconstructies zoals viaducten, bruggen en tunnels." Als de gemeente blijft volhou den dat een vergunning nodigis, dan dient die benadering voort- aan ook consequent te worden toegepast op de eigen wegwerk-' zaamheden. aldus Dingemanse, De provincie vindt dat de ge meente zich beroept op onei genlijke argumenten door te stellen dat een bouwvergunning nodig is voor de vervanging van de vangrails op de brug door be tonelementen. Op die zogeheten barriërs wordt een (doorzichtige) leuning ge monteerd, waarmee de hele constructie net zo hoog wordt als de huidige. Het aangezicht zal dus amper veranderen en dus is er alle reden om het werk gewoon als groot onderhoud te bestempelen, voerde Dinge manse gisteren aan. Hij toonde zich verontrust over het feit dat een welstandscommissie bij de beoordeling van een vergun ningaanvraag esthetische over wegingen laat prevaleren boven veiligheid. Aangezicht Volgens gemeentelijk woord voerder .J Geuke verandert er wel degelijk iets aan het aange zicht van de Zeelandbrug door de plaatsing van in totaal tien kilometer 'massieve' barriërs aan de oostkant en in de mid denberm. Dat is ook het oordeel van de welstandscommissie, was zijn' repliek, en dus is er alle reden. om op de vergunningplicht te' 'j wijzen. Daarmee trachtte Geu-, ke de verwijzing van de provin-, cie naar jurisprudentie over een M soortgelijke zaak in Den Bosch j, onderuit te halen. Volgens de beleidsmedewerker bouw- en woningtoezicht ging het daar om vervanging van een smalle door een bredere vang rail en geen totaal nieuwe constructie. Op de door Dingemanse aange- kaartte veiligheidsaspecten, ging Geuke niet in. Voorzitter mr. J. Hoogenraad! van de beroepscommissie ver wacht uiterlijk over vier weken advies te kunnen uitbrengen aan B en W. Ook zijn Noord-Be- velandse collega zal rond die tijd een oordeel vellen. 10 soorten snijvleeswaren per 100 gram1,00 1 kg ribbetjes2,90 1 kg magere speklappen4,90 1 kg. paardenbiefstuk12,90 2 kg kippenbouten5,90 1 kg varkensschenkel 2,90 1 kg magere runderlappen13,90 1 kg kalkoenfilet13,90 2 kg drumsticks8.90 1 kg magere hamlappen 10,90 1 kg rundergehakt6 90 1 kg varkensfricandeau 13.90 1 kg schnitzels14.90 1 kg gepaneerde schnitzels 1390 1 kg schouderkarbonade7.90 1 kg haas/nbkarbonade 9.90 1 kg varkensrollade 7-90 1 kg varkensfilet13.90 1 kg kipfilet 12.90 1 kg verse worst 6.90 1 kg varkenshaas19.90 1 kg gemengd gehakt 5.99 1 kg magere paardenlappen 10.90 3 kg kipkarbonade9.90 1 kg malse rundertHefstuk 16.90 1 kg rundersaucijzen 6.90 1 kg lamsbout10.90 1 kg rundemblappen 12.90 1 kg shoarmavlees7.90 1 kg speklappen7,90 Wij zijn open op woensdag, donderdag en vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur Slagerij Nieuwenhuijse Kanaalstraat 74, 0118-463091, Oost-Souburg Reageren op een advertentie onder nummer? Stuur uw brief aan: PZC advertentie-afdeling, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Wilt u a.u.b. het nummer uit de advertentie in de linker bovenhoek van de enveloppe vermelden. Verbeter uw mondelinge uitdrukkings vaardigheid en persoonlijke presentatie. Praktijkgericht - direct toepasbaar op het werk, met zakelijke relaties, in het verenigingsleven, etc Kort en effectief - 5 dinsdagavonden - ca. 2 1/2 uur Belangrijke aandachtspunten o.a. hoe u: uw zelfvertrouwen versterkt een standpunt helder formuleert voor u zelf leert opkomen kritiek geeft zonder anderen te kwetsen actief aan gesprekssituaties deelneemt Start cursus: Goes Dinsdagavond 28 maa-t 2000 Bel voor een brochure Moderne Praktijkopleidingen Communicatie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 16