Herstel monumenten in geding PZC PZC Wijk Tuindorp bijna woonrijp Kunst in dienst van dierenhulp zeeland 15 Middelburg vreest gevolgen rijksbezuinigingen Middelburg houdt projectontwikkelaars Vlortiere in 't oog Kritiek GroenLinks op benoeming voorzitters commissies Middelburg Jubilarissen kennen elkaar uit kleuterklas dinsdag 22 februari 2000 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente raad van Middelburg maakt zich zorgen over Middelburg als ponumentenstad. De Zeeuwse hoofdstad loopt door rijksbe- piinigingen miljoenen guldens pis. Wethouder P. M. Bruinoogc (.Monumenten) en met hem de voltallige gemeenteraad vrezen dat daardoor de restauratie van beeldbepalende monumenten het gevaar komt. Middelburg rekent de komende njf jaar op vijf miljoen gulden nonumentensubsidie en op nog eens 8,8 miljoen gulden voor stedelijke vernieuwing. Dat. laatste potje is vooral bedoeld sm naoorlogse wijken aan te at jakken. ial foor de échte monumentenres- auraties is miljoenen meer no- hg- Bij de gemeente zijn aan- Ik Tagen ingediend die oplopen twintig miljoen gulden, lf, Jaarnaast dreigt Middelburg ir- stra gekort te worden door een ip. agere uitkering uit het gemeen- eb efonds. Problemen We hebben aan Middelburg reel tijd, geld en aandacht be ieed". aldus J. Louwerse (CDA) laandagavond tijdens de aadsvergadering. ..Na 2001 pat de kraan dicht, terwijl we ilijvend aandacht moeten be teden aan ons monumentenbe- it. Hoe gaan we dat doen als het ijn lijk de kraan dichtdraait?" de )e christen-democraten vroe- en het college van B en W alles het werk te stellen om ver- rotting van de Middelburgse historische binnenstad te voor omen. Louwerse: „We moeten iroberen geld te vinden, liefst an het Rijk. Lukt dat niet, dan loeten we maar zelf geld be- latkhikbaar stellen. Dat vraagt op ets Winkeldief langehouden KJST-SOUBURG - De politie leeft maandagmiddag tegen 6-jarige Oost-Souburger pro- es-verbaal opgemaakt, leman had bij een supermarkt i Vlissingen voor ongeveer ze- entien gulden aan goederen estolen. offers." Het CDA gaf het college opdracht te zoeken naar andere subsidiebronnen. Ook de PvdA-fractie vroeg bij monde van H. Akdag nadrukke lijk naar de mogelijkheden die het college van Middelburg nog heeft om beeldbepalende mo numenten, zoals de oude brug gen. te behouden. Akdag opper de de mogelijkheid een fonds te vormen. ..De gemeente heeft altijd al te weinig geld uitgegeven aan onderhoud", mopperde SGP- fractievoorzitter L. A Kodde. „Zowel aan straten als aan mo numenten. Het ligt er maar aan waar je je prioriteiten legt." Bezuinigingen Middelburg wordt sinds 1997 geconfronteerd met rijksbezui nigingen. Die kortingen hebben met name gevolg voor monu menten die in eigendom of be heer zijn bij de gemeente. Ge meenten krijgen weliswaar geld, maar die bedragen zijn voornamelijk bedoeld voor par ticuliere woningen en kerken. Middelburg heeft juist veel ge bouwen die vallen in de catego rie overige monumenten en juist daar vallen de meeste klappen. Daarnaast loopt het stadsver nieuwingsfonds ten einde. Mid delburg kreeg deze maand een onverwachts extraatje van 3,5 miljoen gulden uit dat fonds. Het overgrote deel gaat naar de Magistraatwijk. Voor de restau ratie van de natuurstenen stoe pen is een bedrag van drie ton beschikbaar. Geldpotjes Wethouder Bruinooge is inmid dels op zoek geweest naar alter natieve financieringsbronnen. Hij denkt die gevonden te heb ben bij het Nationaal Restaura tiefonds en het stimulerings fonds volkshuisvesting. De wethouder zei daarnaast dat hij de gemeenteraad nog nooit om extra geld heeft gevraagd voor de restauratie van Middelburg se monumenten. „Ik vind dat ook het Rijk daarin een verant woordelijkheid heeft en moet nemen." Bruinooge heeft verder hoop dat minister Peper (Binnen landse Zaken) zijn toezegging nakomt door gemeenten die een grote historische binnenstad hebben, niet te korten. lu" oor Ab van der Sluis ÜDDELBURG - De Middel- urgse gemeenteraad wil bij de ntwikkeling van Mortiere, aar woningen en bedrijven omen, de vinger aan de pols mden. et gebied wordt momenteel ouwrijp gemaakt. Drie pro- ctontwikkelaars gaan Mortie- realiseren. De gemeente- ladsleden zijn bang dat zij ■>5J sardoor aan de kant komen te de et name de CD A-fractie toon- zich maandagavond ivreesd over de samenwer- ngsovereenkomst tussen de imeente en de projectontwik- ilaars, die ertoe kan leiden dat eeuwse aannemers achter het vissen. voorbeeld noemde fractie- lorzitter S. Buisman het luwrijp maken. Dat gebeurt al in opdracht en op kosten de drie projectontwikke- dt - REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I.Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl laars. „Uit informatie van de wethouder heb ik begrepen dat er geen inschrijving heeft plaatsgevonden. Hierdoor wor den de kansen voor Zeeuwse aannemers praktisch teniet ge daan. Daar maken wij ons grote zorgen over." De christen-democraten vroe gen wethouder P. M. Bruinooge (Ruimtelijke Ordening) in de definitieve samenwerkings overeenkomst, die vermoedelijk in maart wordt ondertekend, een paragraaf op te nemen waarmee zekergesteld wordt dat Zeeuwse bedrijven kunnen meedoen in de realisering van Mortiere. Kwaliteit De RPF/GPV-fractie maakte zich zorgen over het vasthouden aan kwaliteitsaspecten in Mor tiere. Het terrein moet het para depaardje van Middelburg wor den. De bedrijven moeten bijvoorbeeld omringd worden door veel water en groen. De ge meenteraadsleden kregen on langs het Beeldkwaliteitsplan toegestuurd. Daarin is in woord en beeld uiteengezet hoe Mor tiere eruit moet komen te zien. ,.Ik ben bang", betoogde RPF/GPV-fractievoorzitter L. M. Luitwieler, „dat daarmee de hand wordt gelicht." SGP-fractievoorzitter L. A Kodde en het PvdA-raads- lid P. Kraan vroegen het college de gemeenteraad voortdurend in te lichten over elke stap die B en W nemen in de verdere rea lisering van Mortiere. De ge meenteraad kan daardoor zijn controlerende functie blijven uitoefenen. Unieke situatie Bruinooge zei 'begrip' te hebben voor de kritische kanttekenin gen van de diverse fracties. Hij erkende dat er door de samen werking met de drie projectont wikkelaars sprake is van een voor Middelburg unieke situa tie. Het is namelijk de eerste keer dat Middelburg intensief samenwerkt met projectont wikkelaars. Hij beloofde de gemeenteraad te zullen inlichten als dat nodig is en vast te houden aan de kwali teit die het gemeentebestuur nastreeft. „Het Beeldkwali teitsplan is maar een tussen stap. Dat moet nog verder uitge werkt worden. Ik zal elke stap die het college neemt aan de ge meenteraad voorleggen." In de nieuwe Souburgse wijk Tuindorp wordt hard gewerkt aan de inrichting van de Voor- en Weststraat. foto Ruben Oreel door Lukas Fransen WEST-SOUBURG - De sectie Nieuwe Werken van de gemeente Vlissingen is be gonnen aan de laatste fase van het 'woon rijp' maken van de wijk Tuindorp in West- Souburg. De Voorstraat en de Weststraat worden definitief ingericht. De werkzaamheden zullen ongeveer twee maanden duren. Na de eerdere inrichting van de Tuinstraat, Dwarsstraat, Aldegondestraat en de Ce- resstraat, worden nu de Voorstraat en Weststraat op dezelfde manier ingelicht. In de laatste fase van het werk zal de krui sing Voorstraat/Nieuwe Vlissingseweg enkele weken afgesloten zijn. Dat is de enige ontsluiting voor autoverkeer naar en uit Tuindorp. Het autoverkeer wordt daarom omgeleid via het fietspad en bij behorend trottoir tussen de Voorstraat en de bocht Steengrachtstraat/Kerklaan- /Nieuwe Vlissingseweg. Het fietspad wordt daarvoor voorzien van ijzeren be plating. De gemeente streeft ernaar het kruispunt zo snel mogelijk weer open te stellen voor het verkeer. door Ab van derSluis MIDDELBURG - GroenLinks in Middelburg verwijt haar col lega-raadsleden 'ondemocra tisch handelen'. Aanleiding voor de kritiek is de benoeming van raadsleden tot voorzitter van diverse commissievergade ringen. Volgens fractievoorzit ter J. Goetheer gaan de belang rijkste functies naar de grootste partijen. GroenLinks is altijd kritisch ge weest over de benoeming van raadsleden tot voorzitter van commissies. In 1997, kort na de raadsverkiezingen, werden de posten in een besloten bijeen komst van fractievoorzitters verdeeld, waarna besluitvor ming plaatsvond in de openbare gemeenteraadsvergadering. Toenmalig fractievoorzitter W. Ardon verliet tijdens de verde ling uit protest de besloten bij eenkomst. Tijdens de raadsvergadering maandagavond, stond de be noeming van een aantal com missievoorzitters op de agenda. Aanleiding was het feit dat een aantal raadsleden om uiteenlo pende redenen uit de politiek is vertrokken. Goetheer: „Hier is sprake van het ondemocratisch de buit ver delen. Er wordt alleen maar ge keken naar de zwaarte van de functie en naar de zwaarte van de fractie." Fractievoorzitter E. de Visser (WD) ergerde zich zichtbaar aan de uitlatingen van zijn col- Teekenacademie geeft beurzen weg MIDDELBURG - De Teekenacademie Middelburg heeft te kenbeurzen toegekend aan tien jongeren tussen de 13 en 15 jaar. Zij krijgen tien lessen tekenen/schilderen van de kunstenaar/ docent Kees de Valk bij het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming. De jongeren zijn voorgedragen voor de beurs via de scholen voor voortgezet onderwijs Hun namen zijn Anne-Marije de Kuyper, Stefan Hopmans, Remco Meijer, Zhengwei Chen, Dorien van Veen, Debbie Hariot, Susanne de Visser, Maarten Tanis, Levi Pinas en Kevin Zuidweg. Dronken man rijdt door afzetting HEINKENSZAND - Een 39-jarige man uit de gemeente Bor- sele is zondagavond met zijn auto door de afzetting op Stene- vate in Heinkenszand gereden. De man had maar liefst drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed. Na het ongeval verliet de man de plek van de aanrijding. In zijn wo ning werd de man aangehouden. Hij kreeg een rijverbod van zeven uur en het rijbewijs werd ingenomen. De schade aan de auto was aanzienlijk. Inbraak in bedrijf 's-Heerenhoek 's-HEERENHOEK - Een bedrijf in 's-Heerenhoek is tussen zaterdagmiddag en maandagochtend het doel geweest van dieven. Ook werd er ingebroken in de twee bedrijfsauto's die op het terrein stonden. De daders gingen ervandoor met gereed schap met een waarde van enkele duizenden guldens. Door de toegang te forceren, konden de dieven binnenkomen. Rioolrechten Tholen gaan omhoog SINT-MAARTENSDIJK - De gemeenteraad van Tholen is gisteren akkoord gegaan met een verhoging van de rioolrech ten tot eind 2001. Het voorstel van het college van burgemeester en wethouders was de jaartarieven te verhogen met dertig gulden in 2001 tot 399 gulden in 2004. PvdA, SGP. WD en RPF/GPV wezen er echter op dat ze de verhoging niet tot 2004 willen vastleggen. De fracties willen de invoering, waarschijnlijk in 2002, van de BTW-compensatieregeling afwachten. B en W hadden in hun voorstel overigens al aangegeven dat na de invoering van die regeling een herrekening van het Ge meentelijke Rioleringsplan (GRP) zal plaatsvinden. Uit de evaluatie van het rioleringsplan over 1996-1999 is gebleken dat er een sprake is van stijging van kosten, waarmee in de be groting geen rekening is gehouden. Om het werk toch volgens planning uit te kunnen voeren moet de begroting voor 2000 worden aangepast. Daarnaast is een verhoging van het riool recht noodzakelijk. Bromfietsster van weg gereden TERNEUZEN - Een 23-jarige vrouw is maandag licht ge wond geraakt, toen zij met haar brommer van de weg werd ge reden. De bromfietsster reed op de Margarethaweg in Terneu- zen en werd ingehaald door een auto. Op dat moment kwam er ook een tegenligger aan. De weg is te smal voor drie voertui gen dus belandde de brommer naast de rijbaan. Kop-staartbotsing in Goes GOES - Een 23-jarige automobilist uit Middelburg liep maandag flinke schade aan zijn auto op, toen hij achterop een vrachtauto botste. De vrachtauto stond stil voor het verkeers licht aan de 's Heer-Hendrikskinderendijk in Goes. De Mid delburger remde te laat. door Lukas Fransen VLISSINGEN - Ze leerden el kaar kennen op de kleuter school en konden toen nog niet vermoeden dat hun levens voor altijd met elkaar verstrengeld zouden raken. Het echtpaar Van Zweeden is inmiddels zestig jaar getrouwd en woont sinds enkele maanden in zorgcentrum Ter Reede in Vlissingen. D. P. van Zweeden is op 12 de cember 1911 geboren in Goes. Zijn vrouw is op 4 juli 1913 in dezelfde stad geboren als N. Reijerse. Enkele jaren later leer den ze elkaar al kennen. „Weza- ten naast elkaar op de kleuter school'', zegt mevrouw Van Zweeden. „Dat was echt heel toevallig." Het zag er niet naar uit dat de twee kleuters elkaar ooit nog zouden terugzien, toen me vrouw Van Zweeden op 5-jarige leeftijd naar Tiel verhuisde. Op haar 21ste streek de familie Reijerse echter neer in Middel burg. De afstand Middelburg Goes was snel overbrugd. Een geza- menlij ke vriendin bracht het in middels volwassen geworden tweetal weer bij elkaar. „Ze had er stiekem voor gezorgd dat ik hem zou ontmoeten. Het was ge lijk prijs. Het was liefde op het eerste gezicht. Zo ben ik aan mijn man gekomen en er nooit meer afgekomen." Na vijf jaar verkering, trouw den ze op 15 februari 1940 en gingen in Goes wonen. Drie maanden later brak de Tweede Wereldoorlog uit. „Het was een nare ervaring om de eerste hu welijksjaren mee te moeten be ginnen, maar we hebben het ge lukkig allemaal overleefd. Meneer Van Zweeden is slager geweest tot hij op latere leeftijd werd afgekeurd. „Hij is toen koster geworden en dat vond ik heel leuk", lacht mevrouw Van Zweeden. „Ik kon hem daar goed bij helpen. Dat hebben we samen nog 22 jaar gedaan." Het echtpaar is uiteindelijk naar Vlissingen verhuisd. „Mijn man wilde altijd al graag bij de bou levard wonen. We gingen samen altijd lekker op een bankje in het zonnetje zitten. Daar heb ben we veel van genoten." Het echtpaar Van Zweeden heeft drie kinderen, zeven kleinkinderen en twee achter kleinkinderen. Het tweede ach terkleinkind is vorige week dinsdag 15 februari geboren, precies op hun trouwdag. Me vrouw Van Zweeden had zich geen beter cadeau kunnen be denken. „Die dag kon echt niet meer stuk." lega-raadslid. „Ik word hier niet goed van! Dit heeft een heel hoog zieligheidsgehalte! Het is nog maar de vraag of Groen Links destijds wel belangstel ling had voor een voorzitters functie. Als je kritiek wilt uiten, best, maar stel dan iemand te genkandidaat." Weglopen uit overleg, meende ook D66-frac- tievoorzitter B. Leijnse, is een zwaktebod. Wethouder J. C. vanDijk-Sturm had weinig toe te voegen aan het betoog van De Visser. „We han delen al jaren zo. Daar is niks geheimzinnigs aan. Als je weg loopt, heb je weinig recht van spreken. U had ook eigen kandi daten kunnen indienen." Het echtpaar Van Zweeden. foto Ruben Oreel Esmeralda Groothuis: „Laatst is er zevenhonderd gulden vooreen olieverfschilderij geboden." foto Willem Mieras door Edith Ramakers VLISSINGEN - Elke keer als ze een schilderij heeft ver kocht, legt ze vijftig gulden opzij voor de Dierenambulan ce Zeeland. Ze is een van de be tere donateurs van de dieren ambulance, met standplaats Vlissingen. „De jongens van de dierenam bulance rijden van hot naar her met de bus. Die gaat vaak kapot en dat kost geld. Ik vind dat ze gesteund moeten wor den en doe dat op mijn eigen manier", zegt Esmeralda Groothuis uit Wolphaartsdijk. De 22-jarige zegt zelf meege maakt te hebben hoe belang rijk het is dat er een dierenam bulance is. Gerrit van Dijk en zijn medewerkers 'denken aan het belang van de dieren'. „Ze hebben er echt alles voor over. Mijn hond Gina was ziek ge worden, een baarmoederont steking. Op de onmogelijkste tijden kreeg ze er last van. Ik kon de dierenambulance altijd bellen. Dat heb ik ook zes keer gedaan en dan brachten ze me naar een dierenarts die dienst had. Ik heb zelf geen auto." Gina is weer opgeknapt. „Maar er zouden eigenlijk twee dierenambulances moe ten rijden. Daarom sponsor ik. Ik vraag voor mijn schilderijen ongeveer 125 gulden. Meer durf ik er niet voor te vragen. Ik kom net uit de onkosten als ik vijftig gulden weggeef. Maar laatst werd er wel ineens zes- en zevenhonderd gulden voor een olieverfschilderij van mij geboden." Ze verkoopt niet alle schilde rijen. „Want aan sommige ben ik gehecht. Ik denk er nu toch sterk aan om die schilderijen toch ook te verkopen. Dan maak ik vijfhonderd gulden over aan de dierenambulan ce."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 15