Verdeeld onthaal excuses Japan KFOR verhindert opmars Albanezen Doe Maar warmt op in Vlissingen NS leggen extra heffing op kaartje Visjes drinken verdeelt Vlamingen Politiek wel, organisaties niet tevreden met verklaring premier Obuchi Zeven wintersporters dood le sneeuw mt Brugge niet alcoholvrij tijdens EK Bevolking Rusland slinkt flink Massa dode dolfijnen aan Franse kust WÊÊÊKmummmÊÊmmKmimmmmmmm Geoloog geeft leven op aarde nog miljard jaar Architect Hundertwasser overleden Zeeuws kandidaat streektaal Rijkaard geeft geen duimbreed toe 21 Aspirant-leraar krijgt subsidie 4 WEKEN VOOR PZC A L 7° li 2° NW 3 Opklaringen Droog met vooral in de middag zonnige perioden. Middagtemperatuur ongeveer 7 graden. 243e jaargang no. 45 dinsdag 22 februari 2000 losse nummers 1,85 door Ernstjan Rozendaal VLISSINGEN - De popgroep Doe Maar treedt zondagavond 16 april op in het Arsenaalthe ater in Vlissingen. Dat betekent dat de primeur voor het eerste reünieconcert van de legendarische Neder- popband niet aan België wordt gegund, want pas op 17 en 18 april, wordt in respectievelijk Gent en Brussel gespeeld. Al deze optredens zijn try outs voor de zestien inmiddels al uitverkochte reünieconcerten die in mei en juni worden gege ven in het Rotterdamse Ahoy'. Overigens wilden zowel mana ger Frank van der Meijden van Doe Maar als coördinator Klaas Overdam van Uit in Vlis singen het concert van Doe Maar gisteren niet bevestigen. In november maakte de groep bekend weer voor een korte pe riode bij elkaar te komen. Er is een nieuwe cd opgenomen, die in april verschijnt. Verder wordt een aantal concerten ge geven in Ahoy'.Onlangs heeft Doe Maar besloten de grote re- unieconcerten met een aantal opwarmconcerten voor te be reiden. Vrijdag bevestigde or ganisator Mojo Concerts dat op 17 april in Gent en op 18 april in Brussel wordt opgetreden. Ook in Nederland zal een aan tal try outs plaatsvinden, waarvan dus één in het Vlis- singse Arsenaaltheater. Het is niet bekend wanneer de kaartverkoop begint. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft zich gisteren tevreden betoond met de 'oprechte excuses' en 'die pe spijt' die de Japanse minister-president K. Obuchi heeft betuigd in een verklaring over de ïtoeede Wereldoorlog. Vertegenwoordigers van de Indische gemeenschap in Nederland zijn minder onder de indruk. Obuchi kwam met zijn verkla ring na afloop van het gesprek met premier Kok. De premier is Samen met minister Van Aartsen van Buitenlandse Za ken in Japan met het oog op de nering van 400 jaar betrekkin gen tussen Nederland en Japan. „Japan voelt diepe spijt en brengt oprechte excuses tot uit drukking voor de enorme scha de en het lijden dat door Japan aan velen, onder wie Neder landse oorlogsslachtoffers, is berokkend." Met deze opmer king herhaalde Obuchi de excu ses van de toenmalige premiers Murayama in 1995 en Hashimo to in 1998. Tijdens de bezetting van voormalig Nederlands-In- dië door Japan zijn van 1942 tot 1945 naar schatting 24.000 Ne derlandse dwangarbeiders en gevangenen in kampen omge komen. Kok erkende dat de betrekkin gen tussen Japan en Nederland ernstig te lijden hebben gehad van de oorlog. De premier maakte duidelijk dat wat hem betreft de tijd rijp is om het oor logsverleden te laten rusten in de onderlinge betrekkingen. Later zei hij nog dat de 'pik zwarte bladzijde' in de Neder lands-Japanse relaties niet kan worden omgeslagen. „Voor veel mensen zal dit nooit worden af gesloten. De pijn over wat er is gebeurd, blijft." De regeringspartijen WD, PvdA en D66 toonden zich zeer tevreden met de Japanse excu ses. Hoekema van D66 denkt echter dat de Japanse excuses niet breed uitgemeten zullen worden in de media daar. PvdA- Kamerlid Middel vond de ver klaring beter dan de eerdere. „Dit is voor Japanners al heel BRUGGE - Tijdens Euro 2000 mag er in de binnenstad van Bnigge gewoon alcohol worden verkocht. Burgemeester Patrick Moenaert maakte dit gisteren bekend. Hij ziet geen enkele re den alcohol te verbieden gedu rende het Europees kampioen schap voetbal. Brugge is een van de acht speelsteden, verdeeld over België en Nederland. Waarschijnlijk krijgen caféhou ders wel het verzoek plastic be kers te gebruiken in plaats van glazen. In het stadion zal geen alcohol worden geschonken. De reglementering voor de omge ving van het stadion is nog niet vastgelegd. Op dat punt wil het stadsbestuur samenwerken met de horeca. „Wat we samen be slissen, wordt beter nageleefd", aldus de burgemeester. In de stad komen twee suppor tersambassades. De grote beurshallen worden ingezet als verlengstuk van het politiebu reau, dat er tegenover ligt. Op die plek worden de aanhoudin gen afgehandeld en wordt de administratie op orde gebracht. De middelen om de orde te handhaven zijn in Brugge ge ringer dan in de andere speelste den. Brugge beschikt over slechts 300 agenten. Hoeveel rijkswachters worden ingezet ter versterking, is nog onduide lijk. Van de krijgsmacht komt louter logistieke steun. Belga pagina 3: regels combikaarten soepeler MOSKOU - De bevolking van Rusland is vorig jaar met '84.5 00 ofwel 0,5 procent ge slonken tot 145,5 miljoen men sen. Dat maakte het Staatsco- mite voor de statistiek gisteren bekend. Het is de grootste daling in één jaar sinds het uiteenvallen van de Sovjet-Unie in 1991In de af gelopen acht jaar liep de Russi sche bevolking met 2,8 miljoen of bijna twee procent terug. Verslechterde economische om standigheden, alcoholisme, het |e geboortecijfer en de slechte staat van de gezondheidszorg droegen aan de daling bij. AP Meer dan honderd reddingswerkers zochten gisteren op de piste van Meierhoftal bij Davos naar slachtoffers van de lawine. foto Andy Mettler/RTR van onze redactie buitenland DAVOS - Lawines in de Zwitserse en Itali aanse Alpen hebben gisteren het leven ge kost aan zeker zeven mensen. In het zuiden van Tirol stierven vier skiërs, onder wie drie vrouwen, onder de sneeuw. In Davos lieten twee Zwitserse mannen en een Duitser het leven. Drie anderen raakten gewond. In het zuiden van Tirol, in Val di Mazia aan de grens met Oostenrijk, sloeg een lawine op 3000 meter hoogte twee groepen skiërs van de berghelling. Vier mensen kwamen onder de sneeuwmassa om het leven. Reddings werkers haalden een vijfde skiër zwaar ge wond onder de sneeuw vandaan. Het was de tweede lawine binnen enkele da gen in de Noord-Italiaanse regio Alto Adi- ge, waar het lawinegevaar door verse sneeuw en stijgende temperaturen blijft toenemen. Zaterdag kwamen twee skiërs om het leven door een lawine bij Puntu Alta Croce. In de Z witerse Alpen, bij het exclusieve ski oord Davos, kwamen gistermiddag drie ski ers om door een lawine Een vrouw raakte ernstig gewond. De politie verklaarde dat deze lawine was veroorzaakt door twee Duitse skiërs die de waarschuwingen had den genegeerd zich niet buiten de aangege ven pistes te begeven. In West-Oostenrijk zorgde overmatige sneeuwval eveneens voor overlast. Na da genlange sneeuwbuien zitten honderden vakantiegangers vast in de wintersport plaatsen Stuben, Zürs en Lechwaar konin gin Beatrix tot afgelopen weekeinde skiva kantie hield. De skioorden zijn niet via de weg bereikbaar. Ook in westen van Oostenrijk is het lawine gevaar groot. Vorig jaar hebben lawines in dit gebied aan 38 wintersporters het leven gekost, onder wie zes Nederlanders. DPA/AFP/RTR BORDEAUX - Zo'n honderd dode dolfijnen zijn het afgelo pen weekeinde op de Franse At lantische kust beland. Dat heeft het centrum voor het onderzoek van zeezoogdieren in La Ro- chelle gisteren gezegd. Sinds vorige week zijn er op de Franse stranden ongeveer vier honderd dode dolfijnen aange spoeld. Deskundigen zeggen dat sleep netten van beroepsvissers de voornaamste oorzaak vormen van de massale sterfte. „Tachtig procent van de dieren hebben sporen die duidelijk afkomstig zijn van sleepnetten", zo ver klaarde Anne Collet van het centrum. Deskundigen sluiten uit dat de dieren zijn vergiftigd door olie uit de voor Bretagne gezonken tanker Erika. AFP/DPA Britse KFOR-militairen overmeesteren een Albanees, die zwaaiend met de Albanese vlag op een pantservoertuig is geklommen bij de brug in Mitrovica. foto Boris Grdanoski/AP van onze redactie buitenland MITROVICA - Door de komst van duizenden Albanese de monstranten is de spanning bij de brug over de Ibar in de ge deelde Kosovaarse stad Mitro vica gisteren verder opgelopen. Albanezen probeerden vergeefs de brug over te steken met de be doeling de Serviërs te lijf te gaan. Britse KFOR-troepen verhin derden de doortocht door met tanks de brug te versperren. Toen de menigte niet van wij ken wilde weten, vuurden Franse KFOR-militairen traangasgra naten af. De Albanezen gooiden met stenen naar de troepen, maar het kwam gisteravond niet tot grote incidenten. Naar schatting 25.000 mensen liepen gisteren in de vrieskou mee in de veertig kilometer lan ge protestmars van Pristina naar Mitrovica. De mars was ge richt tegen de recente etnische gewelddadigheden in de stad. De organisatoren hadden met de vredesmacht KFOR afge sproken dat er twaalf deelne mers de stad in mochten. Maar honderden wisten zich toch bij de Albanezen op de brug te voe gen. In de loop van de avond liep dat aantal terug. Eisen In het noorden van Kosovska Mitrovica wonen vooral Ser viërs, in het zuiden Albanezen. KFOR bewaakt de brug die bei de stadsdelen met elkaar ver bindt. De Albanezen eisen dat de stad wordt herenigd. Zij verdenken de Joegoslavische regering er van paramilitairen naar het noordelijk stadsdeel te hebben gestuurd. In zowel het noorden als het zuiden waren de Albane zen voor de NAVO-bombarde- menten in de meerderheid. Het geweld in de stad heeft deze maand al aan zeker negen men sen het leven gekost. Het Joegoslavische leger is be zig met het samentrekken van van onze redactie buitenland LONDEN - De aarde is be gonnen aan de laatste tien procent van haar levensduur, zo voorspelt de geoloog Ja mes Kasting van de Pennsyl vania State University in Amerika. Hij berekende dat over een miljard jaar de ocea nen zijn opgedroogd. Dan is de planeet een woestenij. De oceanen vallen droog om dat de temperatuur van de zon stijgt zoals dat ook bij andere sterren het geval is, zo verklaarde professor James Kasting op de jaarlijkse bij eenkomst van de Ameri kaanse Associatie voor de Bevordering van Weten schap. De temperatuur op aarde zal stijgen tot zestig graden Cel sius waardoor het water ver dampt en verdwijnt in de at mosfeer. Lang daarvoor zal de hoeveelheid kooldioxide in de atmosfeer echter al zo laag worden dat het leven van planten en dus ook men sen onmogelijk is. Astrono men stelden eerder dat de oceanen pas over vijf miljard jaar zullen uitdrogen ANP wat. Je kunt niet verwachten dat ze met een megafoon op het Binnenhof gaan staan." Het achterwege blijven van een spijtbetuiging en excuses in het openbaar is juist dat wat de In dische gemeenschap steekt. Voorzitter R. Boekholt van het Indisch Platform: „Ik hoop dat de premier van Japan een toe spraak zal houden op de Japan se televisie." Wel had hij twee dingen gelezen die hij had wil len zien; een spijtbetuiging en de verantwoording van Japan voor het leed van de Nederland se oorlogsslachtoffers. Bezoek keizer Voorzitter B. Bouman van de Stichting Japanse Ereschulden zat met zijn reactie deels op het zelfde spoor. De verklaring zal geen invloed hebben op de vraag naar materiële compen satie die op dit moment door Ja panse rechters wordt bestu deerd, verwacht Bouman. Gisteren eerder op de dag bracht Kok een beleefdheidsbe zoek aan keizer Akihito. Het is de bedoeling dat het keizerlijk paar Nederland bezoekt. Het is daarvoor in 1996 uitgenodigd. Officieel is daar nog geen ant woord op gekomen. ANP/GPD pagina 2: commentaar Passanten kijken in Wenen naar het Hundertwasser-huis, ge noemd naar F riedensreich Hundertwasser. Deze Oostenrijkse architect en schilder is op 71-jarige leeftijd overle den. Hij was befaamd om zijn afkeer van rechte lij- A nen en het ontwerpen van fantasierijke gebouwen. In Provinciale Staten is er een meerderheid om het Zeeuws Europees te laten erkennen. GroenLinks zag er echter geen heil in. De PvdA toonde weinig enthousiasme, maar wilde de eigen gedeputeerde De Kok niet afvallen. De andere partijen stemden in de commissie welzijn in met het 1 j voorstel. Frank Rijkaard (1) wijkt voor niemand. De bonds coach van het Nederlands elftal, dat morgen aan treedt tegen Duitsland, weigert toe te geven aan de wensen van Louis van Gaal en Eric Gerets. De trainers van Barcelona en PSV deden een beroep op Rijkaard om hun spelers maar één helft te laten spe len in Oranje. Beiden kre gen echter nul op het re kest. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 20 en 21. extra militaire eenheden in et nisch Albanese gebieden in Zuid-Servië. Secretaris-gene raal Robertson van de NAVO waarschuwde gisteren dat de alliantie geen nieuwe geweld dadigheden zal tolereren. „Het is duidelijk dat de span ning in het zuiden van Servië stijgt en dat veel extra troepen naar het gebied zijn verplaatst", zei Robertson na een vergade ring van de West Europese Urne in Brussel. Een Servische offi cier ontkende de troepenbewe gingen. GPD/ANP /AFP/DPA van onze redactie binnenland UTRECHT - De prijs van het treinkaartje gaat de komende jaren extra omhoog. Oorzaak is het doorberekenen door de Ne derlandse Spoorwegen van de kosten voor het gebruik van het spoorwegnet, de zogenoemde infraheffing. De kaartjes worden elk jaar al duurder, omdat de spoorwegen de tarieven aan de inflatie aan passen. Dit jaar is die verhoging twee procent. Uit vertrouwelijke stukken van de NS zou blijken dat de tarie ven vanaf volgend jaar vier jaar lang steeds met 1,25 procent ex tra omhoog zouden moeten. De infraheffing moet met in gang van dit jaar aan het Rijk worden betaald. Voor2000 is die heffing vastgesteld op dertig miljoen gulden. Daarna loopt dat bedrag jaarlijks op tot uit eindelijk 250 miljoen gulden in 2005. Vorig jaar ging het kabinet er nog vanuit dat de NS deze extra kosten konden opvangen zon der tariefsverhogingen. Maar inmiddels is minister Netelen bos van Verkeer en Waterstaat overstag voor de argumenten van de NS. In principe mogen de tarieven van de minister niet ZOETERMEER - Degenen die als aspirant-leraar voor de klas staan en binnen twee jaar hun lesbevoegdheid moeten halen, dienen ook een tegemoetko ming in de studiekosten te krij gen. Minister Hermans van Onder wijs heeft dit gisteren bekend gemaakt. Hermans wil zo sti muleren dat meer mensen voor de klas gaan staan. Voor het recht op tegemoetko ming studiekosten voor 'zij-in- stromers' (asprirant-leraren af komstig uit het bedrijfsleven) moet de wet worden gewijzigd. Naar verwachting kunnen ze vanaf het studiejaar 2001/2002 een beroep doen op de regeling. Een zij-instromer met een be lastbaar inkomen tot 52.000 gulden krijgt dan 1160 tege moetkoming per jaar en een ver goeding van het deeltij dcollege- geld van ƒ1250. Boven de grens van 52.000 geldt een glijdende schaal; hoe hoger het inkomen, hoe lager de bijdrage. ANP meer stijgen dan met het infla tiepercentage, maar ze maakt een uitzondering voor bijzonde re kosten zoals de infraheffing. Hoeveel de tarieven uiteindelijk omhoog moeten, wil NS-voor- lichter Tijs Manten niet zeggen. Normaliter worden de tarieven in het najaar vastgesteld.,,Een uiteindelijk tariefsbesluit is af hankelijk van de markt," aldus Manten. Met 'markt' doelt hij op de ontwikkeling van de inflatie en het reizigersaanbod. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen. J per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk. 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:jd/v Straat:nr. Postcode:- Woonplaats:- Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr. (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1