Recordscores op ZK dressuur Atleten delen de winst in zwemloop MZ moet koppositie in tafeltennis delen Sven Stange benut onverwachte kans Rafaela van den IJssel toont grootse vorm in Renesse Vijfde plaatsen voor judoka's Willeboordse door Lucien Roelandt RENESSE - Mooie sport, ver rassende uitslagen, een goede entourage en een professionele organisatie maakten van het Zeeuws kampioenschap dres suur een boeiend concours. Het werd in Renesse weer eens dui delijk: de Zeeuwse paarden sport beschikt overeen groeiend en kwalitatief breed arsenaal dressuurruiters. Met de deelna me van dertig combinaties in de zware klasse vestigde het con cours ook een nieuw record. En de scores waren nog nooit zo hoog als zaterdag in Manege Grol. Het eerste Zeeuwse dressuur- toernooi in de twintigste eeuw werd gekenmerkt door een groot aantal verrassende uitsla gen. Een reputatie als jeugdin- temational en aansprekende resultaten in nationale kampi oenschappen bleken nog geen garantie voor succes. Rafaela van den IJssel had zaterdag dui delijk de vorm van de dag te pakken. De negentienjarige Middelburgse verwees met Ab- dij's Gullit op het hoogste ni veau, de klasse Z2, de torenhoge favorieten Laurens van Lieren met Louisville en Thamara Zweistra met Joiner naar het tweede plan. In de klasse M2 eis te Marcelle de Kam in haar eer ste wedstrijd op dit niveau met Irish Coffee de titel voor zich op. Ook de Zuid-Hollandse jury droeg met soms onbegrijpelijke cijfers en de grote verschillen in inzicht zijn steentje bij aan de verrassende uitslagen. Over de klasseringen bestond zelden overeenstemming. Zo beloonde in de finale van de klasse Z2 het jurylid J. Groeneweg de proef van Rafaela van den IJssel met 201 punten, goed voor een derde plaats. Groenewegs collega, de Zwijndrechtse M. van Vliet, dacht daar anders over. Zij deel de 228 punten uit. Dat kwam neer op 76 procent, een score waar zelfs Anky van Grunsven nog rode oortjes van krijgt. Ontspannen Rafaela van den IJssel had er in elk geval zelf nooit op gerekend. Ik heb naar dit kampioenschap heel ontspannen toegeleefd. Een goed resultaat neerzetten, dat was mijn doel. Want met Thamar Zweistra en Laurens van Lieren als concurrenten gaf ik mezelf geen schijn van kans. Zeker niet meer toen ik al met een achterstand aan de finale moest beginnen. Ik was al blij geweest met een derde plaats, maar dit is natuurlijk te gek voor woorden", aldus de geluk kige amazone. Titelverdedigster Thamar Zweistra, door jurylid Groen op de eerste en door collega Van Vliet op de vierde plaats gezet, eindigde met vier punten ach terstand als tweede. De voor ruiters, toekijkende juryleden en publiek gedoodverfde kam pioen Laurens van Lieren moest met de in de finale voortreffelijk presterende bruine hengst Louisville genoegen nemen met de derde plaats. Desondanks toonde Laurens van Lieren zich amper teleurge steld. „Ik was natuurlijk liever kampioen geworden, maar de ervaringen hebben we me wel al geleerd dat je bij de dressuur nooit ergens op mag rekenen." De voor de organiserende Schouwse Ruiters uitkomende Sonja de Feiter kon met Kim- berley de hooggespannen ver wachtingen niet waarmaken. Met een mooie presentatie, vooral in het achterwaarts gaan en de uitgestrekte en verzamel de draf, beloond met een acht, begon de amazone uit Burgh- Haamstede veelbelovend aan haar finaleproef. Bij de galop wissels en het schouderbinnen waarts lopen liet de achtjarige Elcaro-zoon echter belangrijke steken vallen. Met de score van 65.25 procent onderstreepte Sonja de Feiter niettemin het hoge niveau.van dit kampioen schap. Toonbeeld Ondanks de goede prestaties bij de paarden eisten Elze Sophie Wiskerke en Malou Goris in Ma nege Grol in de finale van de po ny's klasse Z2 de meeste aan dacht voor zich op. Vooral Elze Sophie Wiskerke stal met de enorm bewegende Wiskerke's Ratina de harten van de toe schouwers. Met de bruine mer rie, die door de Kruiningse ama zone met veel schwung werd rondgestuurd, vormde een toonbeeld van kracht en gratie. Jurylid Jan Groenneweg. „Het Biljarttitel voor Rinus Hoondert HULST - Viermaal achtereen speelde Rinus Hoondert van bil jartvereniging DOS uit Ovezan- de reeds mee in het gewestelijk kampioenschap hoofdklasse driebanden en deze keer lukte het hem om de titel in deze klas se te bemachtigen. Ook stelde hij deelname aan de Nederlandse kampioenschap pen veilig. De titelstrijd heeft op 24,25 en 26 maart plaats bij bil jartvereniging De Sportvisser in Yerseke. Tweede werd een andere Zeeuw, Jo Schuit uit Vlissingen. Hij stond na vijf ronden op kop met tien punten. De laatste dag kon hij echter geen partij meer win nen. De finalepartij tussen beide Zeeuwen leverde een prachtige overwinning op voor Hoondert, die hierdoor ook op tien match- punten kwam. Hij won deze partij met 40-18 in 31 beurten. Toen gaf het moyenne van de DOS-speler de doorslag. De derde Zeeuwse vertegenwoor diger, Etienne van Damme van HGL/KOT'86 uit Sas van Gent, eindigde als zevende met vier punten. Dynamica snel in veld-estafette door Sjaak Sinke Rafaela van den IJssel verraste in Renesse de topfavorieten in de zware klasse. foto Marijke Folkertsma was twee jaar geleden dat ik in Zeeland heb gejureerd. Het ni veau is in die twee jaar enorm gestegen. En ook heb ik hier een aantal talentvolle paarden ge zien, maar Elze Sophie Wisker ke was echt iets aparts. Een in ternationale proef, met veel moeilijke onderdelen, werd ge woon voortreffelijk afgewerkt. Ik ben er van overtuigd dat Zee land met deze combinatie straks in Ermelo tijdens de nationale kampioenschappen een belang rijke troef in handen heeft." In de klasse Z2 kleine maat ver overde de Koewachtse Stepha nie de Frel met Jolly HH voor de derde keer op rij de titel. Niemand had een jaar geleden in de dressuursport nog Jerry van Zuylen gehoord. Het out- door-kampioenschap in de klasse Z1 was een met gouden letters bedrukt visitekaartje, waarmee de Vlissingse restau ranthouder zich zes maanden geleden in Oostburg presenteer de. Dat het geen toevalstreffer was, bewees Van Zuylen door zaterdag met de vosruin Joran B ook de indoortitel voor zich op te eisen. Basisronde De basis werd door Van Zuylen gelegd in de basisronde, die hij beëindigde met de formidabele voorsprong van veertig punten. Een voorsprong die hard nodig bleek, omdat de achterstand van Tessa van de Vrie, tussen de paarden uitkomend met de po ny Morwen Collin, slechts elf punten bedroeg. Tessa de Vrie: „Toen ik achttien werd, moest ik over naar de paarden. Maar omdat ik stu deer, had ik geen tijd om te trai nen. Een paard aanschaffen om een hele week op stal te staan is zonde. Daarom besloot ik met Morwen Collin de overstap te wagen. En het loopt geweldig. Na dit resultaat wil ik met hem ook de klasse Z2 halen." Voor de nationale SGW-kampi- oene Marcelle de Kam kon de dag niet kapot. Niet alleen de ti tel, maar vooral de score met Irish Coffee van 61.92 procent stemde de Domburgse tot inten se tevredenheid. „Zo'n kampi oenschap in de eerste de beste wedstrijd op dit niveau is een aardige opsteker", zei ze be scheiden. Bokser Van Lunteren wint HELMOND - Ricardo van Lunteren en Ewout Meulmeester van boksvereniging DOS ui t VI issingen kwamen dit weekein de in Helmond in actie op de nationale aspirantendag. Van Lunteren bokste in het lichtweltergewicht (tot 65 kilogram) tegen de onbesuisd stotende Mohammed Velioglu uit Genk en wist met moeite de di recte stoten af te weren. De jury wees Van Lunteren dan ook als winnaar aan. A-licentie voor Emiel de Rijke NIJMEGEN - De 10-jarige Emiel de Rijke van tafeltennisver eniging 't Zand heeft in Nijmegen het ranglijsttoernooi voor B-licentiehouders gewonnen. Door deze toernooiwinst bij de jongens welpen veroverde De Rijke de A-licentie, de hoogste licentie die een jeugdtafeltennisser kan behalen. De 16-jarige Michael Zwemer van Middelburg Zuid zegevierde bij de jon gens junioren het troosttoernooi. Records voor Mare de Vrieze GRONINGEN - Op de Nederlandse studentenkampioen schappen allround schaatsen in Groningen hebben twee Zeeuwen een persoonlijk record gereden en werden drie Zeeuwse records gebroken. Voor Mare de Vrieze uit Burgh- Haamstede was de opvallendste rol weggelegd. De 21-jarige De Vrieze finishte op de 500 meter in 45.26. Dat was een per soonlijkrecord. Op de 3000 meter reed hij ruim veertig secon den sneller dan zijn persoonlijk record: 4.47,86. Datzelfde deed De Vrieze op de 1500 meter met 2.15,84. De 18-jarige Maarten Janse uit Wolphaartsdijk reed op de 3000 meter 4.42,37. Op het Nederlands pupillentoernooi eindigde de 12- jarige Martje Wisse uit Goes als achttiende. Zweistra winnaar in Maasdijk MAASDIJK - Thamar Zweistra pakte na een teleurstellend verlopen Zeeuws kampioenschap dressuur in manege Oran jehoeve in Maasdijk zondag de draad van het succes weer op. In een landenproef voor de nationale juniorenselectie stuurde Zweistra haar paard Hexagon's Kyrain met het uitstekende totaal van 69.86 procent naar de eerste plaats. De jeugdinter- national bleef de Roosendaalse Dominique Filion met Gentile een procent voor. Jeugd Oemoemenoe kampioen AMSTERDAM - Rugbyclub Oemoemenoe beschikt over aar dige jeugdlichtingen. Zondag werden de Turven en de Benja mins van de Middelburgse club in Amsterdam kampioen van Zuid-Nederland. Beide teams waren in de finale te sterk voor Oisterwijk Oysters. Villafuerte toont vormbehoud GOSFORD - Trampolinespringer Alan Villafuerte heeft tij dens een sterk bezet internationaal evenement in Gosford (Australië) vormbehoud getoond voor de Olympische Spelen. Villafuerte, die al een olympische aanwijzing had, kwalifi ceerde zich bij de vierde wereldbekerwedstrijd voor de finale en eindigde daarin als zesde. ANP Kalac bij Australische selectie SYDNEY - Coach Frank Farina heeft doelman Zeljko Kalac van Roda JC opgenomen in de selectie van het Australische voetbalelftal, dat woensdag in Boedapest een oefenwedstrijd speelt tegen Hongarije. Kalac is tweede keus in de Socceroos achter Mark Bosnich van Manchester United. Deitien van de achttien geselecteerden spelen voor Britse clubs. RTR i(!ja VLISSINGEN - Onder erbar- v/: melijk slechte omstandigheden hebben de veteranen van Dyna- etl mica in Vlissingen de Zeeuwse titel veldloop-estafette ver- overd. Het veteranen-team liet n:i de snelste tijd van de dag note- £in<ren. Het team van RKHAV uit 5°^ Hulst finishte als tweede en werd houder van de seniorenti- tel. Al in de eerste van de drie ron- den van 2100 meter maakten de startlopers er een aardige strijd van. Kees van Koeveringe (Mer els zaan), Adrie Faes (Dynamica), ma'junior Sebastian Vonck (RKH- n9e AV) en zijn vader Piet Vonck 0 sleurden er door de blubber be ver. hoorlijk hard aan. Ne: In de tweede ronde kwam Jan 1;Guiljam (AV'56) op kop door en "ap was Piet Vonk uit de kopgroep 7, i verdwenen. Nadat zijn schoen ner in de modder was blijven ste- a| ken, verloor hij een minuut, ook ;lej al omdat hij door de kou zijn ve- ters moeilijk kon strikken. Voor de AV'56-veteranen wis- ielde Guiljam na 6300 meter ab;inet Ko Everdijk. Zij leidden voor de Dynamica-veteranen, die Hennie Francke in de strijd brachten. De Dvnamica-senio- ren en RKHAV volgden met een 35fl kleine achterstand, John Overweel loodste Dynami- kaz :a, in de derde ronde van ruim 36C zes kilometer, naar de kopposi- tie. Die werd door Wim Besuyen i2.: ia het laatste deel niet meer uit 3,ii handen gegeven. Met een tijd van 1 uur 23 minuten en 46 se- trici londen was de overall-winst voor de Dvnamica-ploeg. De veteranen van RKHAV moesten door het afmelden van fan Goossens senior Patrick van js'te Remortel inzetten, waardoor de ploeg bij de senioren werd inge- am deeld. 38i team werd zodoende win- laar van de seniorentitel, met een tweede tijd overall: 1 uur 25 in;® Hinten en 20 seconden. 6Het junioren AB-team van RK HAV, met Sebastian Vonck, ^Gert Jan Lauret, Wouter Ver- r°j lurmen en Eimert Jan Goossens 8,6 tvon afgetekend de Zeeuwse ju- noi ïiorentitel met een ruime voor as® prong op Scheldesport. Het enige vrouwenteam was dat van Dynamica, dat na 4 x 4200 neter in 1 uur 8 minuten en 55 ieconden de finish op het door- kweekte grasveldje paseerde. Bij ie bedrijventeams liepen onder oud-crosskampioene Jo- ia3pieDaaneen Zeeuws crosskam- lioene Karin Bastian. Remy Vasseur en John Pfaff gezamenlijk door de finish in Oostburg door Sjaak Sinke OOSTBURG - Remy Vasseur uit Vlissingen is na zijn gedeelde overwinning in de zwemloop van Oostburg al vrijwel zeker van de eindzege in het Ironman wetsuit-zwemloopcircuit. Na overwinningen in Middelburg en Bergen op Zoom moest Vas seur dit weekeinde de eerste plaats delen met John Pfaff uit Woerden. De twee atleten pas seerden gezamenlijk de finish die voor het sportcentrum De Eenhoorn was getrokken. Remy Vasseur bepaalde het tempo in de eerste vijf kilometer lopen. John Pfaff nam de tweede vijf kilometer voor zijn reke ning. Daarna besloten ze om sa men door de finish te lopen. Johan van den Branden uit Steenbergen was in Oostburg na een afwezigheid vanwege een gebroken middenvoetsbeentje en twee maanden gips terug van weggeweest. Bij het zwemmen toonde hij onmiddellijk zijn goede vormwant al na 13 minu ten en 31 seconden verliet hij het zwembad om te beginnen aan de tien kilometer lopen. Pieter van Hal uit Bergen op Zoom, Remy Vasseur en John Pfaff volgden op een kwart mi nuut. Op het open parkoers lie pen de goed samenwerkende Vasseur en Pfaff al snel naar de leiding. Het tweetal liet Van den Branden en Van Hal achter. Met 48 minuten en 48 seconden op de klok kon het leidende tweetal met de handen omhoog de overwinning vieren. Omdat voor Vasseur en Pfaff dezelfde tijd werd geklokt, kregen ze al lebei de maximale 910 punten. Vasseur versterkte zijn leidende positie en heeft nu 2730 punten verzameld. John Pfaff staat op 2707, Van Oord op 2700 punten. Om nog een kans te maken op de eindoverwinning moet Pfaff de resterende twee wedstrijden winnen met bijna drie minuten voorsprong op Vasseur. Johan van den Branden was tevreden met zijn comeback op een derde plaats, in een tijd van 51.28 waarmee hij Pieter van Hal naar de vierde plaats verwees. Terese van Lare Mitzy Nieuwenhuyzen uit Hel- levoetsluis legde de basis voor haar overwinning bij de vrou wen op de kilometer zwemmen, die ze aflegde in 16 minuten en 55 seconden. Ze kon voor Mar leen Roks (Wouw), Maaike Krimpenfort (Bergen op Zoom) en veterane Terese van Lare uit Reniv Vasseur gaat voor John Pfaff aan kop in de zwemloop. Sluis aan het lopen beginnen. Ondanks drei weken trainings achterstand door een onwillige voet rukte Van Lare op naar de tweede plaats overall. Mitzy Nieuwenhuyzen, die na het vijf kilometerpunt nog ver snelde om buiten bereik van Te rese van Lai'e te blijven, won vrij gemakkelijk in een tijd van 59 singen verwezen. Willeboordse won daarin van Pien Selbeck en Tjitske Cooiman. In de strijd om de derde plek verloor Wille boordse van Kim de Jong. Zus Sarah verloor in de eerste ronde van finaliste Sandra van der Plas in de klasse tot 70 kilo gram. De teleurgestelde Wille boordse won in de herkansi ngen van Marloes van Ballegooijen en Annemieke Zeën. In de strijd om de derde plaats verloor ze van Anne de Rooij. Ali Sharifi (tot 60 kg) verloor van Luciano Sidin. In de her kansingen verloor hij van Vin cent Verhoeven. van onze sportredactie MAASTRICHT - Vijfde plaat sen waren hoogst haalbaare re sultaat voor de zusjes Sarah en Marleen Willeboordse tijdens het Nederlands judokampioen schap onder de 20 jaar. De verwachtingen van de judo ka's van sportschool Geelhoed waren ondanks de zware loting van Marleen Willeboordse hooggespannen in Maastricht. De Middelburgse, uitkomend in de klasse tot 57 kilogram, trof in de eerste ronde latere kampioe ne Silvia Winters. Willeboordse verloor en werd naar de herkan minuten en 31 seconden. Van Lare had bijna drie minuten meer nodig en bleef daarbij net voor Marleen Roks. Gymnastiekleraar Kees van Ginderden was de snelste bij de mannen H40. Lein Lievense boekte zijn tweede overwinning bij de mannen H50. Specialiteit Arjen van Oord uit Middelburg behaalde zijn derde zege op de korte zwemloop over 500 meter zwemmen en 5 kilometer lopen en staat nu op de derde plaats in het overallklassement. Op zijn specialiteit, het zwemmen, moest Van Oord ruim 20 secon den inleveren op junior Freek van Tetering (Oosterhout). Leon Jacobse (Vlissingen) keek na het zwemmen op de derde plaats al tegen een achterstand van ruim een minuut aan. Van Oord wist snel de leiding over te nemen en stond die gedurende de vijf kilo meter lopen niet meer af. Van Tetering finishte op de tweede plaats met een halve minuut voorsprong op Leon Jacobse. foto Peter Nicolai Simone Wondergem uit Seroos- kerke pakte bij de vrouwen de eerste plaats op de korte af stand. Dat was min of meer ver rassend, omdat ze in de vorige twee zwemlopen nog haar meerdere moest erkennen in ju nior Katja Botman uit Middel burg. De jeugdige atlete moest nu 15 seconden inleveren op de 500 meter zwemmen. Tijdens de vijf kilometer lopen wist Wondergem haar voor spong nog uit te breiden met ne gen seconden om na 30 minuten en 57 seconden winnend te fi nishen voor Katja Botman. Ni cole Joly, die met de motorfiets uit het Belgische Berchem naar Oostburg was gereden, werd derde. Organisator Ronald Vanhij fte was uiterst tevreden met het aantal van 75 deelnemers, een verdubbeling ten opzichte van vorig jaar. De vierde wedstrijd voor het circuit is op zondag 12 maart in Vlissingen, waar de zwemloop aan zijn vijftiende editie toe is. door Aart de Landmeter VLISSINGEN - Het vrouwen team en de mannen-reserves van 't Zand deden goede zaken in de tafeltenniscompetitie. 't Zand 2 boog zelfs een 3-2-ach- terstand om in een 7-3-overwin- ning. De mannen van MZ leed een kleine nederlaag tegen het sterke St.Hoger/TSB In de tweede divisie verstevigde 't Zand 2 zijn koppositie. In Til burg waren Dennis van Boven, Marijn Veijgen en Jeroen Louws met 7 -3 te sterk voor Luto 1Vo rig seizoen was het dubbel Louws/Veijgen nog een zekere factor, maar in deze competitie blinken de Middelburgers er nog niet in uit. Zaterdag won 't Zand dooreen prima eindsprint toch met 7-3 gewonnen. Dennis van Boven bleef ongeslagen. Veijgen en Louws voegden daar beiden twee punten aan toe. SAR/'t Laantje is de te kloppen ploeg in de derde divisie. Alle wedstrijden tot nu toe werden met 8-2 gewonnen. Zaterdag gebeurde dat ook tegen directe concurrent Wanzl/Belcrum 2. Wim 't Hooft, Dennis en Eiwin Verdunnen hadden niet veel de duchten van de Bredase ploeg. In de vierde divisie was 't Zand 3 te gast in Kloosterzande bij SAR '72 2. SAR, dat speelde met in valler Benjamin de Maat, leed een kleine 4-6-nederlaag. Noel Verdurmen speelde voor SAR een opmerkelijke partij. Hij won van invaller Riny Kasse, die op papier veel sterker is, maar zijn bat voor het eerst in een halfjaar weer hanteerde. Middelburg Zuid moet na zater dag de koppositie delen met St .Hoger/TSB. In Rijswijk liepen de Middelburgers tegen een kleine 6-4-nederlaag aan. Peter Slagter, Alex Krappen en Lennard Rodenburg wonnen van een invaller van TSB, Ro denburg wist een 18-12-achter- stand tegen Velema nog om te buigen in een overwinning. In dezelfde poule blijft Arne- muiden, dat weer kon beschik ken over Leon van Boven, in de race voor handhaving na een goede 5-5 tegen Pecos 4. Het vrouwenteam van Middel burg Zuid leed in Oudenbosch een forse nederlaag (9-1) tegen Vice Versa'51. Franca Houter man wist zich als enige aan de malaise te onttrekken. Zij redde de eer voor de Middelburgers, 't Zand stevent in de derde divisie rechtstreeks op de titel af. Eveli en Marteijn. Ankie Kersten en Kapo Yu wonnen in Tilburg van Luto: 2-8. SAR/Keukenvisie, ook in de derde divisie, was goed op dreef. Vorig jaar werd gestreden tegen degradatie, nu draaien Kimber- ly 't Hooft, Stefannie Fassaert en Lindsev Boerdam bovenin mee. Zaterdag werd het Schie- damse De Korenbeurs met 4-6 verslagen. van onze sportredactie KRUININGEN - Sven Stange is bij de A-jeugd (tot twintig jaar) Zeeuws kampioen schaken geworden. Door in de laatste ronde remise te spelen bleef de speler van Middelburg zijn con currenten Peter Kalisvaart (Landau) en Willem-Jan Panne- koek (Middelburg) een half puntje voor. In de B-groep voor spelers tot 16 jaar was de titel Mathieu Freeke uit Terneuzen. Bij het ingaan van de laatste ronde stonden bij de oudste jeugd Sven Stange en Peter Ka- lisvaart aan kop met drie pun ten, waardoor beide spelers zich in de slotronde geen fout kon den veroorloven. De twee kans hebbers moesten aantreden te gen een op papier minder sterke tegenstander. Kalisvaart liep met wit in de val tegen Edwin van Oosten uit Goes. Daardoor was de remise van Stange tegen Louis Nieuwenhuijse (Goes) voldoende voor de titel. Bij de B-jeugd, waar nog twee speelronden werden afgewerkt, stond in de vijfde ronde het duel op het programma tussen kop loper Mathieu Freeke (Terneu zen) en Koen Leenhouts (WZV). De jonge Oostburger Leenhouts moest winnen om nog een kans te houden op de titel. Hij ver zuimde dat. Freeke had aan een halfje tegen Tycho Burgerhoff in de laatste ronde voldoende voor de Zeeuwse titel. Bij de C-jeugd (tot 12 jaar) was er eveneens Temeuzens succes: Jan Breukelman bleef Ab van Hoeve uit Oostburg voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19