Van den Berg hekelt verzet los wal PZC Van Eijkeren (97) schrijft boekje over Hansweert Kamerlid pleit voor containerscan in haven Vlissingen Sportweekend voor jonge gehandicapten Directeur Venema heeft grote plannen voor vismijnen UFA H. joBSE b.v. zeeland s 16 Visserijvoorman haalt uit naar tegenstanders De Hutspot speelt komedie VOOR EEN ZORGZAME BEGELEIDING DE BEVELANDEN Grafmonumenten Gebi. Dominicus b: zaterdag 19 februari 2000 door Piet Kleemans BRUINISSE - Voorzitter W. van den Berg van vereniging Alge meen Vissersbelang vindt het verzet van omwonenden van de Vluchthaven bij Bruinisse tegen de aanleg van een loswal daar volstrekt onterecht. Dat zei Van den Berg vrijdagavond tijdens de jaarvergadering van Alge meen Vissersbelang. De visserij voorman prees in zijn jaarrede de Schouwse haven wethouder G. J. van de Velde-de Wilde die erin slaagde om het al jaren vastzittende plan voor realisering van ligplaatsen voor mosselkotters in de Vluchtha ven bij het Zijpe - nodig wegens plaatsgebrek in de bestaande vissershaven - vlot te trekken. Hij wist ook subsidie los te peu teren voor de aanleg van een los wal in de Vluchthaven. Tegen met name dat onderdeel van de gedeeltelijke herinrichting van de haven - die deels de functie van vluchthaven behoudt - zijn omwonenden in opstand geko men. Zij zijn bang dat de los- en laad- mogelijkheid aan de Vluchtha ven voor veel overlast gaat zor gen. De omwonenden vrezen voor stof, lawaai en veel vracht verkeer op een weg die daar met op berekend is. Het buurtcomité Zijpe waarin de omwonenden zich verenigd hebben, heeft be cijferd dat het om 2000 vracht wagens per dag zou gaan. ..De Betuwelijn is hierbij vergeleken een landweg geworden", schre ven zij eerder in een protest- BURGH-HAAMSTEDE - Boe renkool met worst' luidt de titel van de plattelandskomedie die de toneelgroep De Hutspot van de sportvereing DFS vrijdag avond 25 februari opvoert in De Schutse te Burgh-Haamstede. De voorstelling begint om 19.30 uur. Na afloop kan worden ge danst. Peter Heyt Entertain ment zorgt voor de muziek. De voorstelling wordt zaterdagmiddag om 13.45 uur nog een keer herhaald voor ou deren. Zowel vrijdag als zater dag is de toegang gratis. brief. Visserijvoorman Van den Berg haalde in zijn jaarrede fel uit naar de tegenstanders van de loswal. „Het is een mooi sprook je", omschreef hij de resultaten van de inspanningen van wet houder Van de Velde. ..Ware het niet dat een klein aantal bezwa ren roet in het eten dreigt te gooien. Het zou toch doodzonde zijn als een paai* dwarsliggers grote belangen van onze ge meenschap zouden kunnen schaden." Goed jaar Afgezien van de onzekerheid omtrent de loswal, zijn de voor uitzichten voor de Bruse mos selvissers niet slecht en kan de sector volgens Van den Berg ook terugzien op een goed jaar. De mosselzaadvisserij in het voor jaar van 1999 was met 270.000 ton aan de magere kant, maar de mosselzaadvisserij in het najaar was een stuk beter - voor het eerst sinds 1994 was er weer sprake van een grote hoeveel heid mosselzaad op het oostelij k wad - en door de enorme vraag naar mosselen konden de vis sers en handelaren toch een goe de prijs maken. De totale besomming bedroeg in 1999 120 miljoen gulden. In 1999 werd 875.000 mossel ton geproduceerd Dat is iets onder de gemiddelde streefproduktie van één miljoen mosselton per jaar. Alles bij elkaar was 1999 volgens Van den Berg voor de mosselvisserij een goed jaar. doorlnqrid Huibers HANS WEERT - 'Klein Antwer pen' werd Hansweert in de jaren net na de Eerste Wereldoorlog genoemd en zo herinnert Adri van Eijkeren (97) zich zijn dorp ook het liefst. „Het was hier op zondagavond drukker dan in de drukste stad", weet hij nog. Be gin maart verschijnen zijn her inneringen in druk. Ruim twee jaar heeft Van Eijke ren aan 'Hansweert van gehucht tot dorp' gewerkt. Uit losse stukjes tekst groeide langzaam maar zeker een boekje, waarin hij minutieus optekende hoe Hansweert er in de jaren tien en twintig van de vorige eeuw uit zag. Zo wordt niet alleen de aan leg van de gas- en waterleiding beschreven, maar ook de men sen die eraan werkten, Jan Ene- Haan, de zoon van de oude Jan Schrier bijvoorbeeld en een Duitser, Zimmermann ge naamd. Ik herinner me alles nog, vanaf dat ik drie, vier jaar oud was", zegt Adri van Eijkeren. „Als ik in mijn hoofd een rondje door het dorp loop, weet ik nog van elk huis precies wie er toen woonde." Op zijn negende moest hij aan het werk in de uienvelden. „Dat betekende vijf uur op, zeven ki lometer lopen, de hele dag wer ken, weer teruglopen en dan was je om zeven uur 's avonds thuis." Op zijn dertiende werd Van Eij keren als nageljongen bij de scheepswerf in dienst genomen. „Daar werkten toen wel vier honderd man", herinnert hij zich. „Ze kwamen uit Vlissin- gen, Oost-Souburg en zelfs uit Rotterdam, want er werd goed betaald." Schippers en werklui bevolkten de straten en de kroe gen. „Er waren hier wel dertig cafés", zegt Van Eijkeren. In het boekje heeft hij zeinclusief hun wisselende eigenaars, allemaal beschreven. „Vooral zondagavond waren de cafés vol. Dan kwamen alle werklui terug om maandagmor gen weer aan de slag te gaan", vertelt Van Eijkeren. „Het was hier zo gezellig dat veel jongelui uit de omliggende dorpen hun zondag in Hansweert door brachten." Het grootste deel van zijn wer kende leven bracht Van Eijke ren in voormalig Nederlands- Indië door. Na zijn pensionering door Lukas Fransen VLISSINGEN - De haven in Vlissingen-Oost moet een scan krijgen, waarmee net als in Rotterdam de inhoud van containers kan worden bekeken. Zeker nu de haven wordt uitgebreid met een nieuwe terminal voor de op en overslag van containers. Dat zei het PvdA-Kainerlid Gerritjan van Oven vrijdag tijdens een werkbezoek aan Middelburg en Vlissingen- Oost. De Rotterdamse douane be schikt sinds maart 1999 over speciale apparatuur, waar mee op de Maasvlakte de in houd van containers kan worden bekeken. Met de scan zijn sindsdien voor miljoe nen guldens aan onder meer illegale sigaretten en alcoho lische dranken opgespoord. De containerscan kost dertig miljoenen gulden, maar dit investering is al dubbel en dwars terugverdiend. Een bijeffect van het gebruik van de scan in de Rotterdam se haven kan zijn dat smok kelaars andere wegen of ha vens opzoeken om illegale goederen Nederland binnen te smokkelen. Oven bestem pelde dit fenomeen gisteren als 'overloopcriminaliteit'. „In Rotterdam slaagt men er in de zware criminelen met moderne apparatuur te lijf te gaan. Zeeland is voor hen een soort uitwijkgebied gewor den. Het is een groot gebied dat moeilijk te controleren is en dat gebeurt nog met min der mensen ook." Kosten Met de uitbreiding van de ha ven in Vlissingen-Oost met een containerterminal ligt het volgens Oven helemaal voor de hand dat er een scan naar Vlissingen komt. „Uit eindelijk moet het apparaat er zeker komen." Oven kon niet zeggen wanneer er een scan naar het zuiden afzakt, omdat er grote kosten mee zijn gemoeid. Zijn collega kamerlid Usman Santi bena drukte dat het in Rotterdam om een experiment gaat. „Of dat experiment vervolg gaat vinden, is afhankelijk van de resultaten in Rotterdam." Die zien er tot nu veelbelo vend uit. - op 47-jarige leeftijd - keerde hij terug naar Hansweert. Daar dreef hij nog bijna twintig jaar een verzekeringskantoortje. Over zijn verblijf in Indië ver haalt Van Eijkeren niet in het boekje, dat uitsluitend aan Hansweert is gewijd. In zijn her inneringen pikt hij de draad na zijn terugkeer in 1950 gewoon weer op Zo schrijft hij bijvoor beeld over het Clarahof je, waar terminale patiënten kunnen sterven. Vergeleken met vroeger vmdt Van Eijkeren het in Hansweert nu maar 'een dooie boel'. „Ik loop nog elke dag, tegen het eind van de middag, een rondje over de zeedijk", zegt hij. „En dan zijn er dagen dat ik niemand te gen kom. Dan zit iedereen voor de televisie. Zonde vind ik dat." door Martine Bruynooge VLISSINGEN - Medio april is het eerste Euregio Jeugdsport- weekend voor jongeren vanaf 8 tot en met 15 jaar met een moto rische handicap. Tijdens het weekeinde op 14, 15 en 16 april zijn er diverse water- en zaal sporten en een survivaltocht. Het weekeinde is een onderdeel van het project 'Aangepast Sporten: Grensoverschrijdend!' van de Zeeuwse Sportraad. De activiteit is bestemd voor kinderen met een motorische handicap, die zin hebben om te sporten en die een weekeinde zonder hun ouders weg willen. Een ervaren team op medisch- en sportgebied begeleidt de kin deren op het provinciaal domein 'De Gavers' te Harelbeke in Bé gië. De sportievelingen kunnen i België onder meer kajakke zeilen en surfen. In een spor. zaal is er rolstoelhockey, tafe tennis en judo zelfverded ging. De Zeeuwse Sportraa krijgt bij het Jeugdsportweel: end ondersteuning van Eur gio-Scheldemond. „Er is oo een bijdrage van de provincn Zeeland en West- en Oosi Vlaanderen. Als het Jeugt sportweekend een succes word zullen we er zeker een gewooni van maken", zegt C. Arends van de Zeeuwse Sportraad. Informatie over het weekend te verkrijgen bij de Zeeuw! Sportraad. Tel 0118-670831 Aanmelding voor 15 maart. f Directeur Venema van United Fish Auctions: „Nu wordt er maar één kwaliteit vis verkocht. Dat vind ik onterecht. Voor de beste kwa liteit vis moet in mijn ogen meer worden betaald." foto Marijke Folkertsma door Ingrid Huibers STELLENDAM - Een nieuw elektronisch veilingsysteem, een vergaande samenwerking met de vismijnen van Zee- brugge, Vlissingen en Bres- kens, een kwaliteitssysteem voor vis en de ontwikkeling van aquacultuur. Allemaal za ken waarmee directeur Henk Venema (51) de positie van United Fish Auctions (UFA), zoals de fuserende mijnen van Stellendam, Colijnsplaat en Scheveningen inmiddels he ten, in de toekomst wil verste vigen. Hoewel de bedrijven al geza menlijk opereren, moet de fu sie formeel nog bekrachtigd worden. Als laatste van de drie betrokken gemeenten moet de gemeenteraad van Noord-Be veland eind deze maand met de fusie instemmen. Gaan ook de provincies Zeeland en Zuid-Holland akkoord, dan kan UFA dit voorjaar officieel worden opgericht. Venema, met zijn twee dienst jaren bij de afslag in Stellen dam nog betrekkelijk nieuw in vismijnenland, heeft grote plannen met het bedrijf. „De vraag naar vis zal in de toe komst alleen maar groeien, terwijl de aanvoer van vis in het gunstigste geval stagneert. Daar moet je wat mee", vindt hij. Met name van een nieuw elek tronisch veilingsysteem (pefa) waarmee via Internet bij an dere aangesloten veilingen kan worden gekocht, heeft Ve nema hoge verwachtingen. „Daar gaan onze kopers abso luut gebruik van maken", meent hij. „Ze kennen de aan voerders, weten precies welk schip welke kwaliteit vis aan voert en kunnen die vis dus ook op afstand kopen. Bovendien geeft het systeem ons de moge lijkheid de vis, bij een matige aanvoer, op een makkelijk ma nier alleen aan UFA-leden te verkopen." Kwaliteitssysteem Direct gekoppeld aan het nieuwe veilingsysteem waar mee vanaf dit voorjaar ge werkt wordt, wil Venema een kwaliteitssysteem invoeren. „Nu wordt er maar één kwali teit vis verkocht. Dat vind ik onterecht. Voor de beste kwa liteit vis moet in mijn ogen meer betaald worden Over categorisering wordt door de elf Nederlandse vismijnen al lang gepraat, maar toch nog toe ontbrak het altijd aan geld en eensgezindheid om een der gelijk systeem te ontwikkelen. Venema: „Als UFA willen we die kar nu gaan trekken." Inmiddels zijn de administra tie, het personeelsbeleid en de marketingactiviteiten van de drie mijnen in Stellendam ge concentreerd. Ook Venema houdt daar kantoor. Hij steekt niet onder stoelen of banken, dat een veel groter sa menwerkingsverband van vis- veilingen voor de toekomst nog meer perspectief zou bie den. „Samen sta je sterker in de woeste wereld van de vis", lacht Venema. De vorming van een groep zuidelijke visveilin- gen lijkt hem de beste strate gie. Met de afslag in Zeebrugge wordt op dit moment al heel veel samengewerkt. Dat zou dan ook de meest logische kan didaat zijn voor een volgende fusie. Tegelijkertijd wil Vene ma de tussenliggende mijnen in Vlissingen en Breskens graag binnenboord halen. „Er ligt bij beiden een open uitno diging van onze kant om aan UFA mee te doen, maar tot nog toe is geen van de afslagen daarop ingegaan." Behalve voor samenwerking voorspelt Venema in de toe komst ook en belangrijke rol voor aquacultuur. Gekweekte vis moet het gat tussen vraag naar en aanbod van vers ge vangen vis gaan dichten. In Stellendam is UFA, samen met een geïnteresseerde onderne mer, inmiddels bezig om een viskwekerij te vestigen. Colijnsplaat Een van de eerste prioriteiten van Venema de komende we ken is het aanstellen van een nieuwe locatiemanager voor de mijn in Colijnsplaat. Begin maart vertrekt de huidige di recteur, Foort Lokerse, naar de vismijn in Breskens. Half maart wil Venema de plek weer opgevuld hebben. Dit weekeinde hoopt hij in een ge sprek met de vissers uit Co lijnsplaat de zorg over het vertrek van Lokerse weg te ne men. Onrust die volgens Vene ma overigens nergens voor nodig is. „De vismijn van Co lijnsplaat is een gezond be drijf, dat voor UFA net zo be langrijk is als Stellendam of Scheveningen. Binnenkort be noemen we een nieuwe man en dan gaan we er gewoon iets leuks van maken." Tot ons groot verdriet is overleden onze lieve schoonzus en tante J. VAN DOMMELEN-KOOPMAN Zij was 71 jaar mijn schoonzus. C. A. Heijboer-van Dommelen J. C. Heij boer Kees en Truus Scharendijke, 16 februari 2000. Heden overleed tot onze diepe droefheid mijn ge liefde man. onze lieve vader, schoonvader, groot- en overgrootvader JOHANNES CORNELIS DE LATER ♦Oosterland, t Zierikzee. 30 januari 1914 17 februari 2000 Dreischor: J. de Later-Bouwman Zierikzee: Lenie Schiettekatte-de Later Paul Schiettekatte Nieuwerkerk: Annita en Hans Zierikzee: Paula en Erik-jan Zierikzee: ohan Zierikzee: Lia den Engelsman-de Later Kees den Engelsman Jeroen Kristie en achterkleinkinderen Welleweg 15 4315 CH Dreischor De rouwdienst voor familie en belangstellenden zal gehouden worden D.V. dinsdag 22 februari in de Ned. Herv. kerk aan het Torenplein te Oosterland. aanvang 13.30 uur, waarna de begrafenis zal plaatshebben op de algemene begraafplaats te Oos terland, omstreeks 14.30 uur. Na de begrafenis is er in de "Voorkerk" gelegen heid tot condoleren. Tot onze droefheid nam de Heere uit ons midden weg onze geliefde zwager en oom JOHANNES CORNELIS DE LATER echtgenoot van Janna de Later-Bouwman op de leeftijd van 86 jaar. Terneuzen: H. Bil-Bouwman 's-Heer Hendrikskinderen: J. C. Bouwman Th. L. Bouwman van 't Noordende Temeuzen: J. Bouwman j. J. Bouwman-van Liere Terneuzen, 17 februari 2000. Na een jarenlange vriendschap is nog vrij onver wachts overleden onze buurman J. C. DE LATER Wij wensen zijn vrouw en familie veel sterkte toe. Familie J. K. van de Linde Dreischor, 17 februari 2000. Begrafenis- en Crematieverzorging OVERTOOM-GROEN S. M. OVERTOOM Badhuisstraat 37 - 4381 LN Vlissingen Telefoon 0118 - 413417 - 412772 Rouwcentrum, Van Dishoeckstraat 620 Begrafenisonderneming Dag en nacht bereikbaar voor geheel Walcheren Maria van Bourgondiëstraat 1 4386 CV Vlissingen 0118-462205 Uitvaartverzorgers: L. R Jobse Leeuwerikstraat 8,4335 CH Middelburg, 0118-633093 O.M. Donker Noorderbaan 42,4386 CA Vlissingen, 0118-478711 P. A. Blanker, 0118-635871 Rouwcentra beschikbaar in: Middelburg. Buitenhovelaan 1 Vlissingen, Industrieweg 20 Voor een goed begeleid afscheid Wij regelen de uitvaart naar ieders persoonlijke wens Thuisopbaring met gebruik van koeling mogelijk Gratis advies en informatie over alle mogelijkheden en verzekeringen Lid van de 'Ned. Kwaliteitsraad Uitvaartverzorging Zuidvlietstraat 37, Goes Telefoon 0113 - 216363 Voor melding overlijden dag en nacht bereikbaar Eigen rouwkamers in Colijnsplaat en Wissen kerke GwEj RDOKEnffiM: Gdddooarpad 20 Goes Telefoon: 0113 - 22 75 25 botoor Lange»?? I 4431 CE 's-Gravenpolder Fax: 0113 - 31 29 78 - Voor een volledige en waardige verzor ging van begrafenissen in Goes en alle dorpen van Zuid- en Noord-Beveland. - Overal Ie ontbieden. - Dag en nacht bereikbaar, rouwcentmm met stijvolle - Eigen rouwkamer met koeling om thuis op te baren. - Mogelijkheden voor verzorging van koffie tafels in het rouwcentrum BEGRAFENISVERZORGING J.C. Hoekman IN LIEFDE VERBONDEN... Uw gedachten over een uniek gedenkteken geven wij gestalte in natuursteen. Vraag naar hel fotoboek met vele voorbeelden ZANDEE DE KUiJPER N AT UURSTEEN Goes: "De Goese Poort- Rotonde Ringbaan-West Telefoon i.0113) 216555 Middelburg: Arnesteinweg 40 Telefoon 10118) 612579 Westkapelle Tel. <>i is-57u] foto Marijke Folkertsma De vluchthaven bij Zijpe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 60