S KSG mag veerboot met repareren I Luisterpost hoeft nog niet aan stervensbegeleiding te doen De Schelde heeft zijn sporen achtergelaten PZC zeeland zaterdag 19 februari 2000 14 KSG door Barend pelgrim PSD ontkent verband met moeilijke situatie in Vlissingen VLISSINGEN - De Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) laat a A TTI n -gw-i de penibele situatie van de Vlis- C. J -8L singse scheepswerf. Scheldt Groep door Jeroen Vliegenberg VLISSINGEN - Het is stil in de Schelde Luisterpost. In het In loophuis aan de Vincent van Goghlaan in Vlissingen staan tafels klaar voor het personeel van De Schelde. Hier kunnen werknemers die in de put zitten, boos of verdrietig zijn, hun ver haal kwijt aan het luisterend oor van initiatiefnemer het Ar beidspastoraat. Maar de tafels blijven op deze eerste middag leeg. Op één tafel na dan. Daaraan zitten dominee Ton de Nooij, Rudi Heemskerk van het In- en uitloophuis en vrijwilliger Fred Bergwerff geduldig te wachten op de eerste bezoekers. Veel meer dan speculeren over de toekomst van De Scheldearbei- ders of het ophalen van herinne ringen kunnen ze niet doen. Bergwerff heeft wel een idee waarom er geen gehoor wordt gegeven aan de oproep van de Luisterpost. „Aan de ene kant heerst er angst. Wat gaat er ge beuren? Misschien is het beter om je gedeisd te houden. Tege lijkertijd herinner ik me het ge voel van 1983. Het debacle met het Rijn Schelde Verolmecon- cern. Toen had men het idee dat Zeeland een belangrijke au thentieke industrie werd ontno men. De vraag is in hoeverre de De PSD laat de reparatie aan de veerboot Prins Johan Friso uit voeren door Antwerp Ship Re pair in Antwerpen. De KSG in Vlissingen - de bouwer van de Johan Friso en de Koningin Beatrix - voert, ook al gezien de onmiddellijke nabijheid van de PSD-ligplaatsen, van oudsher de reparaties aan de veerboten uit. Risico Onder het PSD-personeel deed vrijdag het gerucht de ronde dat de reparatie in Antwerpen wordt gedaan uit vrees voor een mogelijk faillissement bij De Schelde. De PSD-directie zou niet het risico willen lopen dat de veerboot langer dan de beno digde vier weken in het dok zou blijven liggen. Onzin, volgens Thomaes. „Het is puur een ver haal van aanbesteding en die is volgens mij al een half jaar gele den gebeurd. Bovendien zijn wij als onderdeel van de provincie verplicht openbaar aan te be steden. Acute reparaties laten we wel altijd door De Schelde uitvoeren. Een half jaar geleden speelde de hele KSG-affaire nog helemaal niet. Nee. wij hebben gekeken naar de verhouding prijs en kwaliteit. Er zijn aan biedingen gevraagd bij ver schillende werven en het Vlaamse Antwerp Ship Repair kwam er qua prijs het beste uit. Het heeft niks te maken met de commotie bij onder meer Schel- depoort. Bovendien: ook al ging De Schelde failliet met één van onze schepen in het dok, dan blijft dat veer PSD-eigendom." In het najaar van 1999 liep de Partij voor Zeeland wil openbaar debat door Arjan van Westen MIDDELBURG - De Par tij voor Zeeland wil volle dige openheid over de Ko ninklijke Schelde Groep in Vlissingen. De partij maakt zich grote zorgen over de positie van gede puteerde D. Bruinooge (PvdA economie) in deze kwestie. Donderdag werd bekend dat aan de komende ver gadering van de Staten commissie economie een besloten gedeelte wordt toegevoegd. Dit tot groot ongenoegen van PVZ- partijvoorzitter R. Stof fels. „De Zeeuwse bevolking heeft er recht op te weten wat hier gaan de is." Hij vindt dat gede puteerde Bruinooge in het openbaar verantwoor ding moet afleggen over hoe hij zijn functies als ge deputeerde. aandeelhou der namens de Schelde en commissaris op persoon lijke titel bij de Vlissingse werf kan scheiden. Tevens eist de PVZ-voor zitter absolute openheid over de bankgarantie van 3.5 miljoen gulden die Schelde-voorzitter R. van den Heuvel als pensioen voorziening heeft bedon gen. ..Deze garantie staat mogelijk niet op zichzelf vreest Stoffels. Hij heeft uit uitlatingen van de Schelde-topman opge maakt dat nog meer men sen binnen het bedrijf soortgelijke garanties hebben uitstaan. Stoffels vindt het vreemd dat uitgerekend commis sievoorzitter M. Wiersma (Groenlinks/DeltaAnders een besloten deel aan de vergadering heeft gekop peld. „In het verleden riep zijn partij altijd om het hardst dat alles in het openbaar moet plaatsvin den." Rudi Heemskerk, Fred Bergwerff en Ton de Nooij (vlnr): „Je moet dit initiatief beschouwen als aanvul lende hulp." foto Ruben Oreel De jongste veerboot van de PSD, de Johan Friso, bij de feestelijke oplevering eind januari 1997. Prins Johan Friso aan de grond voor de haven van Vlissingen. Daarbij brak één van de vier sehroefpropellers af. Bij Schel- depoort in Vlissingen-Oost wer den enkele tijdelijke reparaties uitgevoerd, waardoor het schip na enkele dagen weer in de vaart kon. De reparatie aan de scheepsschroef was tot op heden nog steeds niet verricht. Boven dien was het schip toe aan een geplande onderhoudsbeurt. De scheepsbouwers zeiden destijds dat de reparatie zeker enkele maanden in beslag zou nemen. Maar volgens Thomaes kan de Antwerpse werf deze reparatie in vier weken uitvoeren. Ook voert die werf de onderhouds beurt voor de Johan Friso uit. Maandag wordt de Johan Friso met een loods aan boord naar de werf van Antwerp Ship Repair in de Antwerpse haven gevaren. De reparatie van de Johan Friso heeft geen gevolgen voor de dienstregeling van de PSD. Het schip werd door de Stoomboot- dienst achter de hand gehouden als reserveschip. De onder houdsbeurt heeft alleen gevol gen wanneer één van de andere veerboten in de komende vier weken mankementen vertoont, want een reserveschip naast de Friso is er niet. Probleemkind De Johan Friso, opgeleverd in januari 1997. is de jongste PSD- telg. Het schip staat bekend als 'probleemkind" gezien de lange historie van ernstige storingen. Bouwer De Schelde kreeg in dertijd een half miljoen gulden boete voor het laat opleveren van het schip. De Johan Friso in het dok in Scheldepoort, na de aanvaring in digingen gecontroleerd. november 1999. De beschadigde scliroefpropellor is al verwijderd, de schroefpropellor rechts wordt op bescha- foto Lex de Meester 1996: Scheldewerknemers tijdens hun koffiepauze. foto Ruben Oreel door Anita de Jong VLISSINGEN - Wie vroeger via de Badhuisstraat het centrum van Vlissingen naderde, kon er niet omheen: dit is de stad waar schepen worden gebouwd, hier regeert De Schelde. Metershoog torende de boeg van een schip- in-aanbouw destijds uit boven de binnenstad. De bedrijvigheid achter de ronde muur van de voormalige Schelde-smederij drukte een stempel op de win kelstraat. De Schelde verkocht in 1988 de kop van haar terrein, en de muur maakte plaats voor het huidige Scheldeplein. De ronde vorm daarvan herinnert nog aan de aanwezigheid van de scheepsbouwer. De Koninklijke Scheldegroep liet niet alleen op het Schelde plein haar sporen na. Zo is de woonwijk aan de Van Dishoeck- straat, tegenover het Schelde- terrein, begin vorige eeuw door de scheepsbouwer neergezet om werknemers te huisvesten. De Schelde had destijds de halve stad in handen. Overal verrezen arbeiderswoningen. Vele daar van zijn inmiddels weer ge sloopt. In Vlissingen bezit de KSG nu nog twee terreinen. Het stuk grond ten zuidoosten van de Van Dishoeckstraat, waarop de werf van oudsher actief is. En een ter rein in Vlissingen-Oost, waar de reparatiewerf Scheldepoort is gevestigd. De hallen in het Sloe- gebied vormden in betere tijden ook de thuisbasis van Schelde Offshore, maar dat onderdeel ligt nu stil. De locaties aan de Prins Hen drikstraat, net over de brug naar het station, zijn verkocht. Deze winstgevende construc tiebedrijven (Sicon en Leak Re pairs) heeft KSG afgestoten. De Schelde was in de jaren tach tig niet alleen in Vlissingen aan wezig. In Goes kreeg ze de appa raten- en ketelfabriek (AFK) in handen, twee jaar nadat deze was overgenomen door het RSV-concern (1978). De grote AFK-hal staat nog steeds op het industrieterrein, maar de acti viteiten zijn vier jaar geleden naar Vlissingen overgebracht. Scheldebouw In Middelburg had het concern Scheldebouw in handen, dat ge velconstructies maakt, maar ook onderdelen voor fregatten en meubels. Het aluminiumver- werkende bedrijf op industrie terrein Arnestein draagt nog dezelfde naam, maar heeft in middels een andere eigenaar. Ook Gieterij Middelburg was onderdeel van De Schelde. De ei Gieterij, die onlangs door een ;r overname is gered van de onder- to gang, leek in 1976 een gouden Ie toekomst tegemoet te gaan. Het 4. RSV-concern concentreerde toen alle gietactiviteiten in Middelburg, waar gieterij Bod- daert net een nieuwe hal wilde bouwen. Uit deze gieterij, dl gieterij van De Schelde en de gieterij van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij ont stond RSV-gieterij Middelburg In 1983 kwam ze onder behee: van de Schelde. De Zeeuwse scheepsbouwer is ook nog zo'n twintig jaar actiei geweest 'aan de overkant'. Ni een avontuur in Breskens, waai de werkplaats in 1953 werd ge- 6 sloten, kocht Koninklijke Maat o schappij De Schelde in 1962 en ai kele hectares in Terneuzen. Viji :r jaar later werd de Zeeuws-jl Vlaamse nevenvestiging ge e opend. Een algemene werk ei plaats, voor onder meer appara- <1 tenbouw en plaatconstructie, ktl 1996 viel ook daar het doek. Df p hallen zijn nu in gebruik dooiic kranenbouwer Eijke-Hoogen ie doorn. solidariteit van 17 jaar geleden, 'onze De Schelde'nu nog leeft." De Schelde is een ijzersterk be drijf dat zwak geworden is zon der schuld te hebben", vindt De Nooij. „Maar het personeel voelt zich soms wel schuldig en heeft gemengde gevoelens. Het is ook een schakering.van angst. Op de werkvloer, maar ook thuis." Ochtendploeg Tussen half twee en half vijf kan de Luisterpost bezocht worden. Maar dan moet er toch gewerkt worden? Heemskerk: „Ja, maar we mikken op de ochtendploeg. Die is rond kwart voor twee klaar. Je moet dit initiatief be schouwen als aanvullende hulp. In eerste instantie praten de werknemers met het thuisfront. Maar dat heeft niet iedereen. Het Arbeidspastoraat heeft de ze week ruim 800 folders ver spreid onder het personeel. En die hebben de meeste arbeiders niet meteen weggegooid, zegt dominee De Nooij. „'Kijk, ze zijn er weer', hoorde ik iemand zeggen. De vakbonden FNV en CNV steunen onze actie ook. Ik heb in de Van Dishoeckstraat één meneer gezien die de folder uit zijn autoraampje gooide. Er lag verder geen folder op straat. Dus ze hebben die mee naar huis genomen of ze zijn milieuvrien delijk." Reserves Vroeger werd er meer en eerder gestaakt, vinden de drie. „Het probleem nu is dat je geen schul dige kunt aanwijzen", meent Heemskerk. „Bij het RSV-dra ma was het duidelijk. Ik hoor werknemers zeggen: 'Moet je kijken hoe rijk we toen waren. We hadden miljoenen aan reser ves. Nu is De Schelde nog maar een gulden waard." „Ik heb al tijd begrepen dat je het onder handelingsbedrag nooit van te voren meldt", zegt De Nooij. Volgens de initiatiefnemers is er veel meer aan de hand bij De Schelde dan nu bekend is. „Je weet niet precies hoeveel schul den er zijn. Maar geloof maar dat er nog heel wat lijken in de kast liggen", zegt Heemskerk overtuigd. „Er wordt een schaakspel gespeeld. Darnen Shipyards is nu aan zet." „Maar wie de erfenis accepteert moet ook de lasten dragen", vult Bergwerff hem aan. Heemskerk lacht cynisch. „Damen zal er al les aan doen om die schulden zo min mogelijk op zich te nemen." Vlag Omdat er de afgelopen weken een faillissement in de lucht hing, besloot het pastoraat de Luisterpost op te richten. Heemskerk hoopt volgende week duidelijkheid te krijgen over de toekomst van de Vlis singse scheepswerf. Naar ver wachting is er dan meer bekend over de boekhouding. „Mis schien zijn we langer nodig als de boeken open gaan. Maar ik hoop van harte dat we de vlag kunnen uithangen. Dat De Schelde gered is en onze energie dus voor niets is geweest. 'Goed beschouwd wordt sinds 1983 bij De Schelde aan ster vensbegeleiding gedaan. Het bedrijf wordt nu door de markt gedwongen winstgevend civiele schepen te bouwen en dat wil maar niet lukken', zei Jan Scheffers ruim twee jaar gele den in deze krant bij zijn af scheid als arbeidspastor voor Midden-Zeeland. Het is half vier geweest. Aan stervensbegeleiding of rouw verwerking had de ochtend ploeg van De Schelde vrijdag middag geen behoefte. Kranenbouwer Eijke-Hoogendoorn maakt tegenwoordig gebruik van de voormalige gebouwen van D( Schelde in Terneuzen. foto Peter NicolS| De AKF-hal in Goes bood na het vertrek van de ketelbouwer onder meer plaats aan een culture festival. foto Ruben Oree

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 58