Ridderslag loopt steun mis Meelgevechten in historische les Netelenbos beperkt groeimogelij kheden vliegveld M-Zeeland Loonbod provincies brengt nog geen rust !MIJ»«axTS Populieren wijken in de Zak Vergunning vervoer kernafval ligt klaar BE //"PHONE Ben Abonnee zeeuwse almanak Nonchalant I Dertienjarig Middelburgs meisje vermist Stichting verontwaardigd over weigeren subsidie provincie r.mmmmmm door Richard Hoving ARNE MUIDEN - De groei van vliegveld Midden-Zeeland wordt verder aan banden ge legd. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft geluids- grenzen in de maak die uitgaan van 45.000 vliegbewegingen. Het ministerie hield lange tijd vast aan 60.000 starts en landin gen. De wijziging van de ge- luidsgrenzen is een reactie op de discussieeind vorig jaar Provin ciale Staten. Een meerderheid van de fracties gaf te kennen dat de ontwikkeling van Midden- Zeeland bij 45.000 vliegbewe gingen moest stoppen. Een gro tere groei zou te veel overlast voor omwonenden en recrean ten betekenen. Ook bij minister Pronk van VROM bestonden twijfels over 60.000 starts en landingen per jaar op het vlieg veld bij Arnemuiden. De directie van Midden-Zee land heeft geen moeite met een wijziging van de geluidsgren- zen. Volgens directeur B. van Dam volstaan 45.000 vliegbe wegingen voor een 'gezonde ex ploitatie'. Het aantal starts en landingen schommelt de laatste jaren rond de 35.000. Gedeputeerde Staten gaan on der voorwaarden akkoord met het voorstel van minister' Nete lenbos (Verkeer en Waterstaat). GS willen dat de wijziging van de geluidsgrenzen niet te veel tijd kost. Daarnaast houden ze vast aan het voornemen om een convenant te sluiten met het vliegveld. In deze overeenkomst moet het aantal vliegbewegin gen worden vastgelegd. Zo wordt voorkomen dat door het stiller worden van vliegtuigen over een paar jaar meer dan 45.000 starts en landingen bin nen de geluidgrenzen mogelijk zijn. Vliegvelddirecteur Van Dam zei vrijdag dat Midden- Zeeland de laatste hand legt aan het convenant. De vereniging van omwonenden en de werkgroep Stop Uitbrei ding Zeeland Airport Nu heb ben in het verleden herhaalde lijk aangedrongen op een wijziging van de wettelijk vast gestelde geluidsgrenzen. Af spraken tussen de provincie en het vliegveld in een convenant hebben zij altijd afgedaan als 'nietszeggend'. door Richard Hoving Volgens het Zeeuwse AbvaKa- bo-kaderlid T. Maatjes lijkt het bod van de werkgevers 'mooier dan het is'. Een van zijn bezwa ren is dat de nieuwe CAO pas op 1 april ingaat. Maatjes ver wacht dat de bonden begin vol gende week besluiten om de ac ties te verhevigen. De eerste werkonderbreking staat voor 23 februari in Zuid-Holland ge pland. De ruim duizend Zeeuw se ambtenaren volgen op dinsdag 29 februari. „De voor bereidingen voor de actie gaan voorlopig gewoon door", aldus Maatjes. Naast een werkonderbreking willen de ambtenaren een de monstratie houden op het Mid delburgse Abdijplein. In januari liepen de CAO-on- derhandelingen tussen de pro vinciebesturen en de vakbon den vast. De vakbonden vonden het eerste loonbod te mager. MIDDELBURG - De Neder landse provincies zijn vrijdag ochtend met een nieuw loonbod gekomen. De 14.000 ambtena ren wordt een salarisverhoging van 5,75 procent voorgesteld. De bonden leggen het bod begin volgende week voor aan de achterban. Voor AbvaKabo/ NOVON 'ligt er niet voldoende op tafel' om de aangekondigde acties direct op te schorten. „Wij overleggen maandag met ons kader en beslissen dan over een eventueel vervolg", zegt woord voerder N. van 't Hooft. De CFO en CMHF wachten ook de reac tie van de leden af. Naast een structurele salarisverhoging per 1 april bieden de werkge vers, verenigd in het Interpro vinciaal Overleg, een eenmalige uitkering van ruim 440 gulden. Advertentie Sv Tifcctmminicatit Soms regelmatig 30 minuten 100 minuten voor 15.- voor 30,- 0,50 ƒ0,30 vaak extra 180 minuten 260 minuten voor 45.- voor 65.- ƒ0,25 ƒ0,25 gratis onbezorgd gratis faxservice gratis dataservice Tijdelijk geen aansluitkosten t.w.v. ƒ90,- Tevens opruiming van nieuwe en gebruikte telefoontoestellen, gsm-toestellen, draadloze toestellen etc. Zonnebloemstraat 49 - Goes Tel. 0113-221293 Fax 231273 Een beetje gemaakt noncha lant liet die vertegenwoordi ger in sportartikelen zijn zaktelefoontje op tafel slin geren. Ja, een ultralicht toe stelletje. bevestigde hij. In derdaad, alweer zijn vierde. Gevraagd naar wat hij met zijn oude toestellen had ge daan, werd de bravoure al lengs minder. Tja, het eerste apparaat had, zeg maar, een ongelukje niet overleefd. Tij dens het bukken in de tuin, zo maar plons, uit het borstzak je in de vijver gevallen. Enigszins besmuikt gaf hij toe dat het tweede exemplaar op identieke wijze gesneu veld ivas. Dit keer op een beurs, alweer uit het borst zakje en floep, in zo'n gezellig fonteintje. Maar dat zou hem niet meer gebeuren. Voortaan bewaar de hij zijn mobieltje in de bin nenzak van zijn jasje. En hij nam zich voor om nooit meer, zoals afgelopen weekend, het ding na het winkelen op het dak van zijn auto te laten lig gen. Leerlingen van deKloetingeschool begonnen de feestweekrond Karei de Vijfde mei een meelgevecht tijdens het krakelingen bakken. foto Willem Mieras door Björn van Empel GOES - Met ongeveer veertig groene ballonnen luid den de leerlingen van groep zeven en acht van de Kloetingseschool vrijdag de feestweek ter ere van de vijfhonderdste geboortedag van keizer Karei de Vijf de in. Het gelijknamige restaurant aan de Turfkade in Goes is tot en met 24 februari in de ban van de zestien de eeuw, de tijd waarin de keizer leefde. Van top tot teen zaten de als middeleeuwers verklede kinderen onder het bakmeel, nadat ze in de keuken zelf krakelingen hadden gebakken. Op de grond van het restaurant, dat zijn naam te danken heeft aan de gevel waar het wapen van de op 24 februari 1500 in Gent geboren keizer is ingemetseld, lag stro en op de achtergrond was middeleeuwse muziek te horen. Lespakket De feestweek is de afsluiting van een project van Machteld Spelier, eigenaresse van het restaurant. Ze ontwikkelde begin december een lesprogramma rondom Karei de Vijfde en de tijd waarin hij leefde. Tien scholen hebben het lespakket, bedoeld voor de groepen zeven en acht, aangevraagd. Dat aantal viel Spelier wat tegen. „Ik verwachtte er zelf meer van. In mijn enthousiasme dacht ik misschien wel dat half Zeeland het pakket zou willen. Misschien hebben de basisscholen toch een te vol programma." Aan de andere kant kan Spelier tevreden zijn, want de docenten die het pakket hebben aangevraagd, von den het zeer leerzaam voor de kinderen. „We hebben ons bijvoorbeeld verdiept in de stamboom van de kei zer. Het gevolg was, dat alle leerlingen hun eigen stamboom gingen uitzoeken", legt T. Pop, lerares op de Kloetingseschool, uit. Aan het eind van de feestdag in het in 1555 gebouwde pand werden de kinderen verwend met een glas kin derchampagne en een taartpuntje toe. PZC zeeland i zaterdag 19 februari 2000 Zeeuwse zorg voor verslaafden met psychische klachten hapert VLISSINGEN - Er moet in Zee land een speciale kliniek komen voor de behandeling van psy chiatrische patiënten die ook aan drugs of alcohol zijn ver slaafd. Dat vinden het Zeeuwse cen trum voor psychiatrie Emergis en het Zeeuws Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs ZCAD). In Zeeland zijn er on- reveer twee- tot driehonderd •erslaafden met een ernstige isychiatrische stoornis. De leeuwse psychiatrie en ver- laaf denzorg schieten tekort bij le opvang en behandeling van leze groep patiënten, vinden iet ZCAD en Emergis. folgens ZCAD-directeur J. van len Broek gaat het om 'heel noeilijke klanten' die op straat nensen lastig vallen en 'gekke iingen doen'. „Een speciale roorziening voorkomt dat ze in de hulpverlening heen en weer korden getennist", zegt J. Hes- lof van Emergis. De twee hulpsectoren hebben tennis op hun eigen terrein, daar het wordt lastig als pati- inten met een psychische stoor- lisook een zware verslaving hebben. Heshof: „Het gevaar is dat de verslavingszorg zegt dat iemand in de psychiatrie moet en dat de psychiatrie zegt: 'Nee, verslavingszorg'." pagina 31: Sores in het kwadraat OP ZATERDAG 19 FEBRUARI Demonstratie (ffi)Metabo elektrisch gereedschap. m Demonstraties gordijnen, lamellen en jaloeziëen monteren. Praxis Goes, A. Joachimikade 30, ITel. 0113-233220 iurgemeester Verbree neemt ijdelijk taken )e Groot over IAPELLE - Burgemeester A ferbree (CDA) van de gemeente teimerswaal neemt met ingang tan maandag 28 februari de ta len van burgemeester G.C. de Jroot (CDA) van de gemeente lapelle waar. )e Groot heeft zich eerder deze 'eek bij de commissaris van de toningin W.T. Van Gelder ziek [emeld. Op de aard van zijn ge- ondheidsklachten wil hij niet ngaan. Verbree zal zijn werk- aamheden voorlopig voor een leriode van drie maanden over men. „Voor een relatief korte leriode is het lastig om iemand 'an ver te halen", zegt Van Gei ler. „Bovendien heeft het inzet- en van de burgemeester van een iaburige gemeente het voordeel lat de twee gemeenten in zo'n leriode ervaringen kunnen uit wisselen die eventueel later tot amenwerking leiden." Ie drie Kapelse wethouders linnen 'goed met deze keuze le ren'. „We hebben vrijdagmid- een gesprek met Verbree ge- oerd", zegt wethouder G.J.Jr lurger. Verbree zal in elk geval le college- en raadsvergaderin- |en bijwonen of voorzitten. De loitefeuille van De Groot (on er meer economische zaken) wordt voorlopig grotendeels oor Burger overgenomen. MIDDELBURG - De dertienja- ige Salwa Khidir uit Middel- 'urg wordt sinds afgelopen ïiaandag vermist. De politie [aat ervan uit dat ze is weggelo- len. let meisje is maandagochtend Ond elf uur verdwenen van «ar school, de Scheldemond- navo in Vlissingen. De school legint vandaag een opsporings- actie door posters te versprei- ten in Middelburg en Vlissin- |en. ïalwa is ongeveer 1.50 meter 3- «ng, heeft een getinte huids- ;r deur, donkerbruine ogen en Mart, halflang haar tot op de chouders. Zij droeg maandag oen ze verdween een zwarte 'roek, een witte blouse met Mart hesje, een zwarte jas en Marte schoenen. Ze had een tas 'ij zich. Mensen die het meisje na maan- lag nog hebben gezien, worden Verzocht de politie Middelburg wbellen: 0118-434100. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De provincie weigert subsidie te verlenen voor het openluchtspektakel De Ridderslag van Zierikzee. Met de Ridderslag zou slechts lokaal belang gediend zijn. Subsidievrager de Stichting Historische Spelen Zierikzee is diep teleurgesteld over de wei gering en verontwaardigd over de motieven die eraan ten grondslag liggen. Wat de gevol gen van de subsidieweigering zijn is nog niet duidelijk. Stichtingsvoorzitter R. Geluk steekt haar woede niet onder stoelen of banken. „Als argu ment wordt aangevoerd dat de Ridderslag slechts plaatselijk en toeristisch belang zou heb ben. Daar zijn wij het als stich ting echt absoluut niet mee eens. Naar ons idee stijgt de Ridder slag vér boven het Schouwen- Duivelands belang uit. Natuur lijk komen er veel mensen van Schouwen-Duiveland naar toe en natuurlijk komen er toeris ten op af. Maar ook een heleboel mensen van buiten Schouwen- Duiveland en zelfs Zeeland." De provincie vindt dat er wel sprake is van samenwerking tussen verschillende disciplines (toneel, zang en dans), maar stelt dat het ontbreekt aan inte gratie van die disciplines of 'een bijzondere interactie'. Een kul- argument volgens Geluk. „Er is juist wél integratie van die disc- plines. En integratie met de om geving waarin het stuk zich af speelt." Het gevoel bekruipt Geluk dat De Ridderslag op één hoop wordt gegooid met de feest avond van de sportvereniging waar na de pauze een blijspel wordt opgevoerd. „En daar kun je de Ridderslag toch echt niet mee vergelijken." Aan het openluchtspektakel werken meer dan honderd to neelspelers, zangers en dansers mee; de totale productiekosten bedragen ongeveer twee ton. Voor de Ridderslag wordt al maanden intensief gerepeteerd onder leiding van regisseur C. Móhlmann en muzikale dui zendpoot dirigent M. van der Veer. Een groep vrijwilligers zorgt voor kostuums, terwijl an deren zich bezig houden met het maken van de decors. Geluk, die eerder deze week te horen kreeg dat ook Muziek Monumentaal geen provinciegeld krijgt voor het jaarlijks wereldmuziekfes tival: „En toch doen we het ken nelijk niet goed in de ogen van de provincie." Educatief Regisseur C. Möhlmann is ver bijsterd door de houding van de provincie. „Ik vind het absurd en ik begrijp het ook niet. Ken nelijk moet het van A tot Z door professionals worden gedaan om in aanmerking te komen voor subsidie." Ten onrechte. vindt Möhlmann. Want De Rid derslag is in zijn visie meer dan een toneelstuk dat in de open lucht wordt opgevoerd. „Het is ook educatief. Mensen leren iets over de geschiedenis. En er ko men mensen op af die anders met geen tien paarden een thea ter in te krijgen zouden zijn. Welke consequenties het weg vallen van de provinciale subsi die voor De Ridderslag heeft is volgens Geluk moeilijk te zeg gen. „We hadden 25.000 gulden subsidie aangevraagd bij de provincie, maar we waren al blij geweest met 10.000 gulden. Of we erdoor in de problemen ko men kan ik nog niet overzien. We zijn nog volop bezig met het zoeken naar geldschieters." Medewerkers van de Belgische firma Orka kappen 210 populieren langs de Boomdijk in de Zak van Zuid-Beveland. foto Willem Mieras door Esme Soesman HEINKENSZAND - Zeven honderdvijftig populieren in de Zak van Zuid-Beveland maken plaats voor nieuwe aanplant. De bomen van Natuurmonu menten worden vervangen door andere soorten. Zwarte populieren, essen en ei ken gaan in de toekomst het ge zicht bepalen van in elk geval de Boomdijk en de Oude Zanddijk bij Heinkenszand en de Noldijk bij Ovezande. Dat zijn de plek ken waar de grootste klappen vallen. De Belgische firma Orka uit Maldegem werkt momenteel het hout weg van tweehonderd tien bomen langs de Boomdijk. Langs de Oude Zanddijk en een stukje van de Vlaandersedijk verdwijnen driehonderd bo men. De Noldijk raakt honderd tachtig exemplaren kwijt. Het opruimen van de bomen is een logisch gevolg van hun ou derdom, zegt toezichthouder R. Wink van Natuurmonumenten. De bomen die zo'n vijfenveertig jaar oud zijn, zijn kaprijp. Bij enkele van de al gevelde exem plaren is dat goed te zien, omdat de stammen zijn uitgehold. Het merendeel oogt echter gezond en wordt weggehaald uit voor zorg om de verkeersveiligheid niet in gevaar te brengen. door Edith Ramakers VLISSINGEN-OOST - Het Centraal Orgaan Radioactief Afval (Covra) in Borssele heeft een transportvergunning ont vangen voor het vervoer van de twee containers met kernafval van de onderzoeksreactor uit Petten. Directeur H. Codée van de Covra verwacht dat het afval binnen drie maanden naar Borssele komt. Tijdelijke opslag van het hoog- radioactief afval in Borssele leek deze week nog overbodig geworden, toen bekend werd dat het afval mogelijk komend najaar al naar de Verenigde Sta ten zou worden verscheept. „Maar dat het overzeese trans port ook spoedig doorgaat, is nog lang niet zeker. Daarvoor moeten nog heel wat hobbels worden genomen", zegt Codée. Toch is plotsklaps de mogelijk heid van opslag in de VS in een stroomversnelling terecht geko men. Een schip dat voor dit spe ciaal transport nodig is, vaart dit najaar naar Amerika. Het Gemeenschappelijk Centrum voor Onderzoek (GCO) van de Europese Unie zou willen mee werken aan opslag in een speci ale bunker in Savannah River in de staat South Carolina. Door de onzekerheden rond het vervoer naar de VS blijft de mo gelijkheid voor het tijdelijke opslaan van afval in Borssele toch in beeld. „Ik hoop gewoon dat er een eind komt aan dit ad hoc-beleid. De splijtstofele menten staan daar maar in Pet ten, terwijl wij ze bij wijze van spreken 'in een keurige vuilnis bak' kunnen onderbrengen. Zet dat spul ergens op een plek neer. Hier wordt niemand wijzer van." Bezwaren Zodra het materiaal uit Petten in Zeeland aankomt, wordt het in speciale containers in het be staande Covra-gebouw voor laag- en middelradioactief kernafval opgeslagen. Het op slaggebouw voor hoogradioac- tief afval is in aanbouw en pas in 2004 gebruiksklaar. Voor deze tijdelijke opslag in Borssele is vergunning verleend, ondanks bezwaren van onder meer de ge meente Borsele en de provincie Zeeland. Deze ovei'heden vin den dat hoogradioactief afval niet in een gebouw voor laag- en middelradioactief afval hoort. Een vergunningaanvraag voor transport naar de VS is nog niet ingediend. Tegen de transportvergunning voor het afval naar Borssele kan nog tot 24 maart bezwaar wor den gemaakt. (Advertentie) Veel lentegroen en sprankelende voorjaarsideeën Tuinarchitectuur en tuinadviezen Nieuwste trends in tuinmeubelen en tuinaccessoires Tuingereedschap, -machines, -huisjes en kassen Verzorgingsartikelen voor en informatie over dieren Presentaties en keuringen van verschillende veerassen Voor de kinderen: kleindieren en voorbrengwedstrijd van kalfjes van 10 00-22.00 uur van 10.00 tot 22.00 uur Zondag van 10.00 tot 18.00 uur Bezoek ons ook op internet: www hjinbeurzen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 57