Absurd, een knaak voor loodvrij Tunnel verdrijft Calimero-gevoel Van Gelder wil snel herstel IJzeren Rijn ^IPZC zeeland vrijdag 18 februari 2000 21 A. van de Hoef wordt nieuwe directeur van Waterland Neeltje Jans GELICHT Benzineprijzen Overschot aan huizen in Zeeland blijft toenemen 20 n_ - ipr Richard Hoving Bankdirecteur en oud-consul J. Wisse (54) overleden GOES - Bij het auto-on geluk, dat afgelopen dins dag in Vlissingen-Oost plaats vond, blijkt de di recteur van de Rabobank Goes en oud-honorair consul van België J. (Jaap) Wisse om het leven te zijn gekomen. Hij werd 54 jaar. Wisse laat een vrouw en twee kinderen achter. Hij wordt maandag in zijn woonplaats Goes begra ven. Wisse was bankdirecteur in Terneuzen, toen hij als ere-consul werd aange steld. Hij spande zich bijzonder in om grens overschrijdende samen werking te stimuleren. Hij was zich daarbij bewust dat er nog een lange weg te gaan was om Zeeuwen en Vlamingen dichter bij elkaar te brengen. Hij temperde daarbij het op timisme dat bij de politiek leefde over Euregionale samenwerking. „Er gaan zeker twee generaties overheen voordat die grens - ook tussen de oren - vefdwenen is", zei hij eind 1995 in dePZC Over zijn werk als consul zei hij: „Het is hard aanpak ken en er moet geld bij. Maar mooi werk is het wel." lamer steunt 'ronk over abriekswinkels EN HAAG - Minister J. Pronk ui Volkshuisvesting, Ruimte- jke Ordening en Milieubeheer rrom) gaat met zijn Vlaamse illega praten over fabrieks- inkels. Hij heeft dat donder- ig toegezegd aan de Tweede amer. Pronk wil met België tot itemming komen over de ves- ging van fabriekswinkels ofte- Irel factory outlet centers. ooral WD-Kamerlid N. Ver- ugt drong aan op dit overleg issen Nederland en België. Zij reest anders dat er wildgroei ntstaat. Een Kamermeerder- rm^eid van WD en PvdA is er ove- gens voorstander van dat veli rovincies een hoofdrol gaan is i leien in het vestigingsbeleid ior fabriekswinkels. ;|<<Dat ligt in de lijn van wat Pronk ril, ook al stelde hij tijdens de lamervergadering zelf een antal algemene voorwaarden an de komst van fabriekswin- els. Hij wil die winkels alleen iet lestaan in verstedelijktegebie- len. Ze mogen de kwaliteit van rinkelcentra in binnensteden iet aantasten en ze moeten lit oed bereikbaar zijn met open aar vervoer. Verkgelegenheid ht dit betekent voor de plan- en voor factory outlet centers Zeeuws-Vlaanderen, weiger- e Pronk te zeggen. „Ik ga niet p op individuele gevallen." VdA-Kamerlid R. Hindriks eed dat wel. Hij pleitte zelfs oor de vestiging van een com- lex fabriekswinkels in Sas van lent. Naar zijn oordeel is de eeuws-Vlaamse Kanaalzone en verstedelijkt gebied, dat bo- endien extra werkgelegenheid oed kan gebruiken. 'e algemene voorwaarden die tonk formuleerde voor fa- riekswinkels, wil hij de mende maanden op schrift ;llen. Die zullen voor alle •otschalige detailhandels- ^-rtigingen gaan gelden. Voor J sn apart rijksbeleid voor fa- I riekswinkels voelt hij niets. I Uk kan wel voor elk nieuw ver- H ïhijnsel een ander beleid ma- y ril. Dat doe ik niet." ronk verwacht overigens dat et verschijnsel 'fabriekswin- els' in Nederland niet zo'n gro- vlucht zal nemen. Hooguit en stuk of vijf van die com- lexen zijn naar zijn mening in [ederland levensvatbaar. Die rinkels vormen volgens hem >ok niet de grootste bedreiging 'oor zittende middenstanders. ••Dat zijn verkopen via Inter net." pen liter benzine is vandaag duurder lidan gisteren. Alweer, ja. En het is et de laatste prijsverhoging, sombe nde pomphouder, de automobilist en transportondernemer eensgezind. Kir het OK-benzinestation aan de Hertumweg in Goes staat donder eer ig rond de middag een heuse file. uur loraan in de rij gooit de eigenaar van did n metallic-kleurige Toyota Corolla ji tank tot de laatste druppel vol. dei ertig liter gewone loodvrije benzine df ior 98 gulden ..Morgen kost mi] dat al ishonderdpiek."DeGoesenaarvindt rne 'Stijging van de brandstofprijzen een echte zaak' „Waar houdt dit op? De ijzen blijven maar omhoog gaan." in Polderman van het Goese OK-sta- in begrijpt de frustratie aan de pomp. [et is bijna dagelijks raak." Begin de- week heeft hij de prijzen al met twee \er nt moeten verhogen. Polderman erkt dat automobilisten de prijsstij- ngen beu worden. „De tank wordt eeds vaker maar voor de helft of drie- rart gevuld." maf vandaag kost een liter gewone k". odvrije benzine 2,50 gulden, een ver- 'J' iging van vijf cent. Ook de andere inzines (Pura-benzine, super loodvrij super met lood vervanger) zijn een uiver duurder geworden. De diesel ijs is met 1,6 cent gestegen. En het is ig niet afgelopen, voorspelt de OK- edewerker. „Zolang de olieprijzen nhoog blijven gaan wordt de benzine ïurder en duurder." 'ransport tor een internationaal transportbe- jos ijf in het Friese Joure is de voortdu- ver nde stijging van de brandstofprijzen den om vier van zijn acht vrachtwa- ins stil te zetten. De eigenaar ziet geen jns om de hogere dieselprijs aan zijn 1 anten door te berekenen. J. J. de Vos een in transportbedrijf Van de Swaluw in 'ad einkenszand piekert er niet over om jn wagens aan de kant te zetten. „Dat in ik niet maken ten opzichte van ijn personeel en mijn klanten." Van Swaluw heeft zeventien wagens op weg. Volgens directeur De Vos noopt hoge dieselprijs tot een goede plan- ■nafcig. „Elke kilometer die zonder la- ing wordt gereden, is vandaag de dag ;n verloren kilometer." ie zeventig vrachtwagens van Trans- voijort Vooruit uit Breskens blijven ook Ji'd ewoon rijden, zegt directeur J. Oos- irbaan. Transport Vooruit verdient jndanks de hoge brandstofprijzen nog Utijd geld aan het vervoer van verse is, groenten en fruit. Lang niet alle )ur| [ederlandse transportbedrijven kun- 3aii en dat volgens Oosterbaan zeggen, [ij vermoedt dat zeven van de tien on- ernemingen met verlies rijden, „Ik zie Drukte bij de pomp: veel automobilisten laten nog even 'goedkoop' de tank vollopen op de dag voordat de benzine opnieuw duurder wordt. foto Ruben Oreel het om mij heen. De zwakkere bedrij ven vallen af. Naast de hogere brandstofprijzen kampt de transportsector met grote concurrentie, zegt Oosterbaan. „Voor dat je het weet ben je voor driehonderd gulden onderweg naar Parijs. Daar moet dan flink geld op toe worden ge legd. De concurrentiestrijd is hard. De Bressiaander kent een Duits bedrijf dat enkel met goedkope Oost-Eurppese chauffeurs werkt. „Een Nederlandse chauffeur kost ongeveer een ton bruto. Een Roemeen of een Bulgaar werkt voor een kwart van dat bedrag. Tel uit je winst." Oosterbaan vraagt zijn chauffeurs wel eens onderweg in Luxemburg te tan ken. „Diesel is daar een stuk goedko per." Een echte oplossing is het niet, haast de directeur zich te zeggen. „De wachttijden voor een Luxemburgse pomp bedragen niet zelden een uur. En zoveel extra tijd heeft een chauffeur meestal niet." De medewerker van de BP Self Service aan de Kennedylaan in Terneuzen merkt donderdag weinig van de op handen zijnde verhoging van de brand stofprijzen. „Het is niet drukker dan anders." Of hij weet wanneer de benzi neprijs voor de laatste keer omhoog is gegaan. „Dat kan ik glad niet meer bij houden." De Terneuzenaar verwacht dat de prijsverhoging niet tot minder klandizie leidt. „Laat u er de auto om staan?", klinkt het spottend. Hij in elk geval niet. De vrachtwagenchauffeur bij het BP-station langs de N256 tussen Goes en Zierikzee weet niet wat hij hoort. „Gaat de benzineprijs alweer omhoog?" Hij vindt het een 'grof schan daal'. Wie zijn schuld het is? De chauf feur schudt het hoofd. „Dat weet toch iedereen. De regering natuurlijk." G. den Bleker uit het Noord-Hollandse Andijk die ook aan één van de pompen van het BP-station staat, wijst ook al met de beschuldigende vinger naar Den Haag. Den Bleker is samen met zijn vrouw een paar dagen op vakantie in Zeeland. Hij weet dat de oliemaat schappijen maar een paar cent winst boeken op een liter benzine. „De rest strijkt de regering op." Volgens Den Bleker is de hoge benzineprijs 'onge hoord'. „De BV Nederland draait uit stekend, maar een verlaging van de ac- cij ns op brandstof is er niet bijDat kan toch niet langer?" door Piet Kleemans NEELTJE JANS - Themapark Waterland Neeltje Jans heeft een nieuwe directeur. Met in gang van 1 april zwaait drs. A W. van de Hoef er de scepter. Van de Hoef volgt de in november 1999 aangestelde interim-directeur G. van der Veen op. Van de Hoef werd geboren in Amersfoort. Na zijn middelbare schooltijd studeerde hij biologie aan de universiteit van Utrecht. Toen hij afgestudeerd was ging hij op zoek naar een baan in het onderwijs en belandde in Mid delburg waar hij biologieleraar werd op scholengemeenschap Nehalennia. voorheen de stede lijke scholengemeenschap Mid delburg. Van de Hoef: „Zo kwam ik in Zeeland terecht en ik wil er nooit meer weg." In 1994 maakte hij de overstap van het onderwijs naar de muse umwereld. „Ik werd gevraagd als interim-directeur van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. Dat liep een beetje uit de hand. want het is een inte rim-directeurschap van zes jaar geworden', vertelt de nieuw bakken Waterland-directeur. Eveneens in 1994 werd hij be noemd tot waarnemend dijk graaf van Waterschap Zeeuwse Eilanden. Van de Hoef is tevens projectleider Euregiotuinen Oostburg. Achter het interim directeurschap van het Zeeuws Biologisch Museum zet Van de Hoef een punt, maar het werk als waarnemend dijkgraaf blijft hij erbij doen. Gok Voor het gevoel van Van de Hoef is de overstap van het Zeeuws Biologisch Museum naar the mapark Waterland Neeltje Jans niet zo groot als deze op het eer ste gezicht lijk't. „Op zich sluit het best goed bij elkaar aan, en op het gebied van promotie de den wij als Zeeuws Biologisch Museum ook al zaken met Wa terland. Het museum trekt per jaar 50.000 mensen en Water land 350.000, en dat is best wel een groot verschil. Toch zie ik de overstap niet als een gok, maar eerder als een uitdaging. Van der Veen heeft heel wat op de rails gezet waar ik op verder kan borduren." Het Waterpaviljoen wordt wat minder abstract ingericht, de expositie in het Topshuis wordt uitgebreid met een volledig aan de watersnoodramp van 1953 gewijde tentoonstelling, in juli en augustus worden er elke dag evenementen gehouden en het toegangskaartje wordt goedko per terwijl de openingstijden van het themapark verruimd worden. Van de Hoef: ..Water land heeft een moeilijke tijd achter de rug, maar naar mijn idee gaat het nu de goede kant op. De plannen zijn nog globaal, maar de vooruitzichten zijn goed. Regio droomt van mogelijkheden voor woningbouw en nieuwe bedrijvigheid door Wout Bareman TERNEUZEN - De Wester- scheldetunnel is niet enkel een levensader voor Zeeuws- Vlaanderen. De verbinding kan het imago van heel Zee land opvijzelen. Door de tun nel vallen belangrijke hinder nissen in de infrastructuur weg en dat kan het beeld, dat elders in Nederland over Zeeland be staat, drastisch wijzigen. Di recteur T. Buis van de NV VVes- terscheldetunnel: „We kunnen nu definitief afrekenen met het Calimero-gevoel." In het rapport Dynamisch Centrum in de Delta constate ren onderzoekers van de Gent se Universiteit en van het Nederlands Economisch Insti tuut (NEI) in Rotterdam dat de tunnel een mentaliteitsveran dering teweegzal brengen. On derzoeksleider G. Allaert: „De Westerscheldetunnel zal - mits de bestuurders er op inhaken - de Zeeuwen doen beseffen wel ke mogelijkheden ze in huis hebben. Het rapport is welis waar toegespitst op de situatie in en om Terneuzen, maar de reikwijdte is veel groter. De dy namiek zal uiteindelijk ieder een in deze provincie raken en dat is pure winst." Burgemeester R. Barbé van Terneuzen is het daarmee hart grondig eens. FVsiek heeft de tunnel enorme consequenties (geen omrijtijden, 24 uurs-be- reikbaarheid), maar ook psy chologisch. „Zeeland wordt met andere provincies buiten de Randstad toch nog alti j d ge zien als een perifeer gebied. En met dat imago reken je heel moeilijk af. Kijk naar Gronin gen. Hoe lang timmert die pro vincie al niet aan de weg? Ken nelijk hebben de Groningers hun doel nog steeds bereikt, want ik zie die snor van hun commissaris van de koningin nog wekelijks op tv voorbij ko men." Beeldvorming Volgens Barbé kan de inge bruikname van de tunnel de beeldvorming van Zeeland fi naal wijzigen. Hij stelt tevre den vast dat daar nu - een paar jaar voor de openstelling - al een beetje sprake van is. „Tot mijn grote verbazing heeft de discussie over de aanleg van de tweede Maasvlakte het laatste half jaar een onverwacht nieu we wending genomen: Zeeland A W. van de Hoef: ...nieuwe uitdaging... foto Lex de Meester speelt plotseling weer een be langrijke rol in die gedachten- wisseling: er wordt weer na drukkelijk in onze richting gekeken", stelt Barbé vast. Allaert: „En let op: als de IJze ren Rijn veel eerder gebruiks klaar is dan de Betuwelijn, dan zal Rotterdam nóg nadrukke lijker in zuidelijke richting kij ken." Barbé vermoedt dat de deelna me van het Havenbedrijf Rot terdam in een aantal grote projecten in Zeeland de Rot terdammers dan toch nog de ogen heeft geopend. „We moe ten daar gebruik van maken bij onze pogingen in Den Haag ge hoor te vinden voor nieuwe noodzakelijke overheidsinves teringen in onze infrastruc tuur. Men zal moeten beseffen dat de Westerscheldetunnel straks tóch meer is zijn dan een regionale voorziening, die de twee Zeeuwse haven- en indu striegebieden met elkaar ver bindt. De tunnel zal daar bo venuit stijgen. Want welke route zal het verkeer kiezen als het wordt geconfronteerd met een groeiende congestie rond Rotterdam en Antwerpen.. Scharnierfunctie De tunnel zal Zeeland nieuwe impulsen geven. Terneuzen kan zichzelf - mits goed op de nieuwe situatie wordt inge speeld - een scharnierfunctie in de Delta toebedelen, menen de Gentse en Rotterdamse on derzoekers. Maar dan zal de havenstad wel aan zichzelf moeten werken. Wonen, wer ken, recreëren... het moet allemaal beter, mooier, aan trekkelijker en leuker. Het ves tigingsklimaat moet drastisch worden opgekrikt, zowel voor bedrijven als voor nieuwe in woners. In het rapport worden land en water de pijlers genoemd, waarop 'het wonen' gebaseerd moet zijn. Barbé: „Wat dat be treft worden er legio mogelijk heden aangereikt. Ja. ook in re latie tot buurgemeente Axel. Praat je over een verdere invul ling van het gebied aan de Otheense Kreek - met behoud van natuurwaarden - dan ligt nauw overleg met Axel voor de hand. Zoals we op economisch en infrastructureel vlak inten sief contact dienen te onder houden met Sas van Gent. Het onderstreept dat zo'n onder zoek automatisch over de ge meentegrenzen heen vloeit. Je kunt wel zeggen: dit is alleen een studie voor Terneuzen, maar in de praktijk is dat na tuurlijk onzin. Wij hebben wél het voortouw genomen, maar het staat iedereen natuurlijk vrij erop in te haken." West Voor het wonen in en om Ter neuzen moet een goede lange termijnvisie worden ontwik keld. Op veel kortere termijn is er behoefte aan een strategi sche visie voor 'het werken'. De onderzoekers breken eèn lans voor een snelle ontwikkeling van nieuwe bedrijventerrei nen (400 tot 500 hectare) in Terneuzen-west, het gebied tussen het sluizencomplex en de brug bij Sluiskil. Daar zou plaats zijn voor een hoogwaar dig logistiek distributiepark. Barbé vindt in dat verband dat het havenschap Zeeland Sea ports wat meer haast zou moeten maken met de aange kondigde analyse van de be drijventerreinen in de Kanaal zone. Het gaat hem allemaal te langzaam „We hebben pas een brief van het schap ontvangen, waarin we worden uitgeno digd mee te discussiëren over onder meer de uitbreiding van het areaal. Dan mag je toch op z'n minst verwachten, dat ze al een analyse gereed heb ben..." Bedreiging door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zuid-Nederland en Vlaanderen hoeven geen ru zie meer te maken over spoor wegen. Bij de aanleg van zowel een nieuwe goederenlijn van Zeeland naar de Antwerpse ha ven als de IJzeren Rijn (Antwer- pen-Duitsland) overheersen de gemeenschappelijke belangen. Dat moet, zo vindt commissaris van de koningin W. T. van Gel der, het uitgangspunt zijn voor Vlaams-Nederlands overleg. Van Gelder heeft deze bood schap met zijn collega's uit Lim burg en Noord-Brabant overge bracht tijdens een bespreking met minister T. Netelenbos van Verkeer en Waterstaat. Het hei kele punt in de relatie tussen Nederland en Vlaanderen is de heringebruikname van het oude IJzeren Rijn-tracé door een na tuurgebied bij Roermond. Vlaanderen wil die lijn snel her stellen. Als het aan Van Gelder ligt, DEN HAAG - Het overschot aan huizen in Zeeland neemt de ko mende jaren toe. Dat komt, volgens onderzoek in opdracht van het ministerie van Volkshuisvesting. Ruimtelijke Ordening en Milieu (Vrom), door verhoudingsgewijs veel nieuwbouw en een lage bevol kingsgroei. Zeeland kampte in 1998 ook al met een - kleiner - overschot. In Utrecht, Noord-Holland en vooral Zuid-Holland dreigt eveneens een overschot te ont staan door de vele nieuwbouw projecten. Noord-Brabant houdt een fors woningtekort, veroorzaakt door een flinke be volkingsgroei dankzij natuur lijke aanwas en binnen- en bui tenlandse migratie. ZIERIKZEE - Een 35-jarige man uit Zierikzee is door de po litie aangehouden nadat er aan gifte tegen hem was ingediend wegens het feit dat hij in januari en februari tot drie keer toe ie mand heeft bedreigd. Volgens de politie gaat hij om pi'oblemen J in de relationele sfeer. wordt Vlaanderen daarin tege moet gekomen. Om aanscher ping van tegenstellingen tussen Nederland en Vlaanderen te voorkomen. En vooral omdat de Zuid-Nederlandse en Vlaamse economie steeds meer naar el kaar toegroeien, zoals onder meer blijkt uit de voorgenomen aanleg van een containertermi- nal in Vlissingen die door Hes- senatie uit Antwerpen in ex ploitatie wordt genomen. Voor de afvoer van containers naar het zuiden van Europa is een nieuwe goederenspoorver binding vanaf de Zeeuwse spoorlijn naar de Antwerpse haven nodig. West-Brabant krijgt anders meer overlast, en containers uit Zeeland kunnen via de nieuwe lijn gemakkelij ker naar Duitsland. „Zeeland heeft daarom ook baat bij de IJzeren Rijn, wat in Antwerpen eerst nauwelijks bekend was", aldus Van Gelder. Venlo Tijdelijk herstel van het oude IJzeren Rijn-tracé is voor de Zuid-Nederlandse Alliantie be spreekbaar. Van Gelder: „Met de nadruk op 'tijdelijk', om po larisatie tussen Nederland en Vlaanderen te voorkomen en vanwege de grote gemeen schappelijke belangen. Later is het beter die spoorverbinding tussen Antwerpen en Duitsland over een echt knooppunt als Venlo te leiden. Dat biedt eco nomische voordelen en is gun stig voor verdere distributie naar het achterland." Minister Netelenbos voert bin nenkort met haar Vlaamse col lega S. Stevaert overleg over on der meer de IJzeren Rijn. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 57