jrote evacuatie in Haamstede Feestelijk onthaal voor oude bekende Zieke iep velt brievenbus Peper moet op zoek naar meer geld voor plattelandsgemeente Tweede Kamer stemt in met Vogelrichtlijn zeeuwse almanak Katten luizend inwoners moeten tijdelijk wijken voor bomruiming Hishandeling irijgt staartje (iet aanklacht oor dader Celstraf geëist tegen dieven van botsauto's De lente is niet ver meer. Dat laat de kattenpopulatie de zer dagen luidruchtig weten. Elke woning waar zich een aantrekkelijke poes bevindt ivordt belaagd door stoere mannenbeesten, die ongedu rig om de hete brij heen draaien. Ze willen 'jeweet- wel', laten ze het voorwerp van hun aanbidding in alle toonaarden weten. Poes laat zich intussen ook niet onbe tuigd. En dat gaat zo de hele nacht door. Binnenshuis is de op winding omgekeerd evenre dig. Met plaatsvervangende schaamte en gespitste oren liggen de omwonenden in bed. Daar helpt geen Viagra meer aan. PZC zeeland vrijdag 18 februari 2000 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Grote platte landsgemeenten moeten bij de herverdeling van het gemeente fonds tegemoet worden geko men. Zij dreigen in de voorstel len van minister Peper van Binnenlandse Zaken nu stevig te moeten inleveren. Dat mag niet, heeft de Tweede Kamer donderdag aan Peper te ver staan gegeven. Hoe Peper de grote plattelands gemeenten moet helpen, doet er in de ogen van de Tweede Kamer niet veel toe. Als het maar ge beurt. De minister kreeg giste ren diverse suggesties mee. 'Kijk eens naar de vergrijzing op grond waarvan meer geld naar die gemeenten kan, of naar de meerkosten die plattelandsge meenten moeten maken voor wegenonderhoud', zo luiden en kele ideeën. Peper was er niet erg enthousi ast over. De herverdeling van het gemeentefonds is gebaseerd op objectieve maatstaven. Daar wil hij het liefst niet aan tornen. En als hij de ene gemeente tege moet komt, gaat dat automa tisch ten koste van de andere. Het gemeentefonds is een vaste pot van ongeveer 25 miljard gul den. De druk uit de Tweede Kamer was echter zo groot, dat de mi nister toezegde half maart 'zo mogelijk' met een aangepast voorstel te komen. Plattelands gemeenten in Zeeland kunnen daar van profiteren. Zij hoeven dan minder in te leveren. Dat speelt met name in Zeeuws- Vlaanderen, waar zes van de ze ven gemeenten een flinke kor ting boven het hoofd hangt. Al leen Hontenisse ontspringt daar nu de dans. De Tweede Kamer vindt ook dat Peper meer moet doen voor plaatsen met grote historische binnensteden. Hij is de gemeen ten daarin vorige week al enigs zins tegemoet gekomen, althans voor de zeven gemeenten (waar onder Middelburg) met een his torische binnenstad van meer dan 65 hectare. Het parlement is van mening dat er ook iets moet worden gedaan voor gemeenten met een historische binnenstad van 40 tot 65 hectare, die net zo goed extra uitgaven hebben. In Zeeland behoort Schouwen- Duiveland (met Zierikzee en Brouwershaven) tot die groep. In het plan voor de herverdeling van het gemeentefonds, dat Pe per eind september vorig jaar naar de Tweede Kamer stuurde, gingen in Zeeland slechts zes gemeenten erop vooruit; Borse- le, Goes, Hontenisse, Vlissin- gen, Reimerswaal en Kapelle. De overige elf gemeenten in Zeeland leveren in. Draagkracht Bij de herverdeling is gekeken naar de kosten die gemeenten moeten maken en de mogelijk heid via eigen belastingen inkomsten te verwerven. Het laatste is afhankelijk van de draagkracht van de bevolking. In april praat de Tweede Kamer opnieuw met Peper over het ge meentefonds. De minister heeft haast. Hij wil de herverdeling van het gemeentefonds 1 janua ri 2001 doorvoeren. VVD en CDA zinspeelden gisteren op uitstel tot 2002, als Peper hen niet ter wille is. Zwaargewond door val van dak RILLAND - Een man uit Putte is donderdagmiddag zwaarge wond geraakt toen hij in Rilland van het dak van loods viel. Hij kwam zes meter lager te recht op een betonnen vloer. De Puttenaar was tijdens werk zaamheden op het dak in een onbewaakt ogenblik in een gat gestapt. Het slachtoffer is over gebracht naar het ziekenhuis van Bergen op Zoom. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Vogels kunnen zich binnenkort in Nederland nóg iets veiliger voelen. Een rui me meerderheid van de Tweede Kamer heeft donderdagmiddag ingestemd met de aanwijzing van 49 nieuwe speciale bescher mingszones in het kader van de Europese Vogelrichtlijn. Gemakkelijk ging dat niet, na alle commotie onder een groot aantal maatschappelijke orga nisaties: van jagersverenigin- gen, de organisatie van recrea tieondernemers Recron tot en met Scouting Nederland. Staatssecretaris G. Faber van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij kreeg het zwaar te ver duren. Dat had zij aan zichzelf te danken, vond de Tweede Ka mer. Zij had onduidelijkheid la ten bestaan over de gevolgen van de Vogelrichtlijn voor be staande activiteiten. Die mogen 'in principe' doorgaan, aldus het ministerie. De Tweede Kamer viel over het woordje 'in principe'. Ten on rechte. oordeelde Faber. „Het is zo helder als glas. Huidige acti viteiten mogen normaal door gaan. En bij nieuwe activiteiten zal het vogelbelang tegen alle andere belangen worden afge wogen." Faber wees er ook op dat 98 procent van de nieuwe speciale beschermingszones binnen de Ecologische Hoofd structuur valt. Daar rust al een bescherming op. „Ener zijn der tig oude beschermingszones", gaf zij aan, „Ik heb nooit ge hoord dat daar problemen mee zijn geweest." Om veel onrust te voorkomen, had het ministerie van LNV dat direct duidelijker moeten ver tellen, oordeelde RPF-Kamer- lid D.J. Stellingwerf. Dat was voor WD'er W. Passtoors niet voldoende. Hij bleef zich tegen aanwijzing van zoveel nieuwe beschermingszones verzetten, al gebeurt dat onder druk van hoge boetes van de Europese Commissie. Het Samenwerkingsverband Platform Vogelrichtlijn, waarin de tegenstanders zich hebben verenigd, houdt ook twijfels. „Ik ben niet gerust op de uitleg van Faber", zei adjunct-direc teur D.J. Verstand van Recron. „Het vogelbelang gaat in be stemmingsplanprocedures een zwaardere rol spelen. Wij zullen in een concreet geval wel zien wat de rechter daarvan vindt." Vaargeul De vaargeul van de Wester- schelde blijft buiten de bescher mingszone. Stellingwerf had ex- vorig jaar nog op aangedrongen de vaargeul erbij te betrekken. Dat deed hij gisteren niet. Faber heeft de zone in de Westerschel- de verruimd tot de ondiep-wa- tergebieden tot tien meter. Stel lingwerf is daar tevreden mee. Vijf arrestaties wegens handel en bezit heroïne GOES - De politie heeft deze week in Goes en omgeving vijf mensen aangehouden in ver band met handel in heroïne. Maandag werd in het centrum van Goes een 46-jarige inwoner van die stad gepakt die actief was als dealer. Tegelijk werden drie klanten aangehouden. De mannen had bij elkaar vijf gram heroïne op zak. Woensdag pakte de politie een 48-jarige inwoner van de gemeente Reimerswaal op. Deze werkt samen met de 46-jarige Goesenaar. door Rolf Bosboom LEWEDORP - Nuria Nurhusan en haar kinderen zijn terug in Zeeland. Bijna twee jaar na het emotionele vertrek uit Lewedorp wachtte haar donderdag een warm welkom. Voorlopig wordt het gezin Nurhusan ondergebracht in het asielzoekerecentrum De Schans in Goes, maar er wordt geprobeerd opnieuw een woning voor haar in Lewedorp te krijgen. Nurhusan, afkomstig uit Ethiopië, verblijft sinds 1993 in Nederland. Jarenlang woonde zij met haar kinderen Natifa, Sharifa, Bilal, Sarah en Manal aan de Dorstmansti-aat in Lewedorp en was daar hele maal ingeburgerd. Omdat ze was uitgeprocedeerd, moest ze twee jaar geleden haar woning verlaten. Zij kwam terecht in het 'verwijdercentrum' in Ter Apel. Tot uitzetting is het echter niet gekomen. Behalve dat een veilige terugkeer naar Ethiopië niet kan worden gegarandeerd, zijn er ook medische redenen. Nur husan heeft in augustus 1998 haar knie gebroken en ondervindt daar nog steeds veel hinder van. Omdat Ter Apel als verwij dercentrum nauwelijks functioneert, wordt het nu omgevormd tot een aan meldcentrum. Dat betekende dat Nurhusan met haar gezin ergens anders heen moest. „We hebben toen alle zeilen bijgezet om haar naar Zeeland te halen", zegt G. Burger van de Stichting Inlia, die zich al jaren voor Nurhusan inzet. Woensdagavond kreeg Burger het bericht dat het ge zin donderdag naar de onlangs geopende opvang in De Schans in Goes zou vertrekken. Binnen korte tijd werd een busje geregeld om het gezelschap in Gronin gen op te halenWim van Boven en Greet Otte vertrok ken donderdagochtend om vijf uur richting Ter Apel. 's Middags om half vier reden ze met de familie Nur husan het dorp weer binnen. Tientallen kindex-en en volwassenen, ingeseind via een pamflet dat tussen de middag in het dorp was verspreid, stonden bij het ver enigingsgebouw klaar om het gezin te verwelkomen. Zij droegen spandoeken met teksten als 'Heel fijn dat jullie er weer zijn', 'We zijn blij om jullie weer te zien' en 'Welkom thuis'. Bloemen en kussen werden uitge deeld. In het verenigingsgebouw hingen slingers en tekeningen die kinderen van de basisschool 's och tends nog gauw hadden gemaakt. „Dit is een grote verrassing voor ons", zei Nuria Nurhusan, die blij was om terug in Lewedoxp te zijn. Secretaris N. Peterse van de Provinciale Raad van Kerken prees de inzet van veel inwoners van Lewe dorp, die ook de afgelopen twee jaar nauw contact met het gezin Nurhusan hebben onderhouden.,Het is ongelooflijk wat men hier heeft gedaan." Peterse sprak ook de hoop uit dat Nurhusan eindelijk een ver blijfsvergunning krijgt. Daartoe wordt nu weer een poging ondernomen,Het is heerlijk dat ze weer terug zijn", zei Julika van Boven, een van de degenen die de afgelopen jaren intens hebben meegeleefd. „Ik kan het gewoon nog niet geloven." De periode in Ter Apel zijn volgens haar 'verloren jaren' geweest. De oudste kinderen konden bijvoorbeeld niet naar school. „Die zijn daardoor stil blijven staan." Tussenstation Gisteravond is het gezin aangekomen in De Schans in Goes. Dat is waarschijnlijk een tussenstation, want het doel is een definitieve terugkeer naar Lewedorp. „Als zij dat wenst, gaan we die procedure zo snel mo gelijk in gang zetten", verklaart Burger. Als de ge meente Borsele bereid is een woning beschikbaar te stellen, kan dat volgens Burger snel worden geregeld. Waarschijnlijk ondergaat Nurhusan een operatie om de problemen met de knie op te lossen. Voor die klach ten heeft zij inmiddels medisch erkenning gekregen. foto Willem Mieras or Willem van Dam UGH-HAAMSTEDE - On- reer duizend inwoners van amstede moeten volgende ek donderdag tijdelijk hun izen uit. De grootscheepse acuatie is noodzakelijk, om- I die dag tot ruiming wordt srgegaan van de bom, die op i braakliggend terrein aan de pperweg werd aangetroffen. Igens een woordvoerder van gemeente Schouwen-Duive- id dienen ruim vijfhonderd j iden te worden ontruimd, t gaat daarbij om woningen bedrijfsgebouwen, niddels is een gratis telefoon- mmér (0800-0226006) open- iteld, waar dii-ect betrokke- ïmet vragen terecht kunnen, t nummer is op werkdagen eikbaar van acht uur 's mor- ïs tot vier uur 's middags. formatieavond isdagavond 22 februari nvanghalf acht) wordt in het rpshuis de Schutse een infor- tieavond belegd. Daar zullen tegenwoordigex-s van de Ex- sieven Opnhmings Dienst )D), de Gemeenschappelijke ïeeskundige Dienst (GGD), ie Kruis, brandweer, politie gemeente tekst en uitleg ge- lover de gang van zaken rond verwijdering van de 250- ïdei-, ige week werd tijdens graaf- rkzaamheden aan de Dap- weg een vliegtuigbom uit de eede Wereldoorlog gevon- Het betreft vermoedelijk iexplosief dat 5 januari 1945 >r de Engelse luchtmacht rd neergeworpen tijdens het nbardement van Burgh amstede. Daarbij kwamen rentien mensen om het leven. I gevonden projectiel is een idganger; een bom die dus- ïig terechtkwam, dat zij niet >r ontsteking tot ontploffing rd gebracht. EOD heeft het explosief in middels 'veiliggesteld'; de bom is in een ruim twee meter diep gat gelegd en met grond afge dekt. Bovendien zijn ter extra beveiliging containers ge plaatst en wordt de plek voort durend bewaakt. Met de ontmanteling is volgens de ge meente Schouwen-Duiveland bewust even gewacht, opdat ge noeg tijd kan worden genomen voor de voorbereidingen van de 'operatie'. Teneinde alle risico's te vermij den, moeten alle woningen en bedrijfspanden binnen een straal van vierhonderd meter van de vindplaats worden ont ruimd. Daarmee wordt donder dagochtend omstreeks negen uur begonnen. Het sport- en re creatiecentrum Westerschou- wen is aangewezen als opvang plaats, Debetrokken instanties gaan ervan uit, dat de bewoners in de loop van de middag weer naar huis kunnen. Risico In een brief die aan de omwo nenden is gestuurd, schri jft bur gemeester J.J.PM. Asselbergs dat het risico dat de bom bij de montage ontploft 'uitermate klein' is. Voor alle zekerheid heeft de gemeente echter een speciale verzekering afgesloten Die vergoedt eventuele schade aan gebouwen die niet wordt gedekt doorlopende polissen. Een inwoonster van Lewedorp heet Nuria Nurhusan welkom; de Ethiopische asielzoekster keerde na twee jaar terugnaar Zeeland. fjT-MAARTENSDIJK - Drie pcessen-verbaal vooropenlij- geweldpleging en een aangif- van poging tot doodslag. Dat het resultaat van het politie- derzoek naar de mishande- g in Sint-Maartensdijk, iarvan eind januari door een [jarige Tholenaar aangifte rd gedaan. [Tholenaar zei zaterdag 29 ja- ari door vijf of zeven, voor in onbekende jongeren tussen zeventien en twintig jaar, Bhandeld te zijn. Dit zou zijn leurd nadat hij in de Tulp- aat achter zijn stuur vandaan trokken was. Het slachtoffer I kneuzingen aan zijn nieren jen diverse schaafwonden aan (i hoofd en nek. t het onderzoek blijkt dat de [omobilist doorreed na met p auto een aanrijding te heb- verooi'zaakt. De 26-jarige puurder van de aangereden |o en zijn twee zeventienjaii- [inzittenden, eveneens alle- 1 uit de gemeente Tholen, |en de man achterna om ver- tlte halen. Hierop volgde een fordenwisseling. De 33-jarige tomobilist heeft daarna ge- ébeerd de 26-jarige man om- f te rijden. Deze man heeft op 1 beurt, samen met de twee fentienjarigen, de 33-jarige ihandeld. De laatste heeft :van aangifte gedaan. De 26- ||ge heeft aangifte gedaan van ling tot doodslag. De drie pnen zijn na verhoor met een ces-verbaal naar huis ge- ik tegen de 33-jarige Thole- ar is, voor poging tot dood- g. proces-verbaal opge- Ikt. orAector Doorns DDELBURG - Twee jaar ge len werd Walcheren opge- ïrikt door een serie diefstal- i van kinderattracties. De jotste klap maakten de da- ts met een diefstal uit een wo- lgin Vlissingen, waarhij voor '.000 gulden aan geluidsappa- luur werd ontvreemd. "ie Vlissingere bevestigden Jteren hun criminele activi- ■ten bij de rechtbank in Mid- Bburg. Geld was de drijfveer ■veest. De waarde van de ge- ■>len goederen bedroeg in to- 150.000 gulden. Minicax*s, •tsbootjes, discoscooters en kindercarrousel werden (orverkocht aan een eigenaar van speelautomaten in Amster dam. De audio-apparatuur werd van de hand gedaan aan een handelaar in Tilburg. Volgens officier van justitie F. van Es sprong de woningdief stal op 12 api'il 1998 in Vlissin gen er uit. „Maar de mensen van de kinderattracties zijn ook flink gedupeerd. Met de ver koop is een behooi-lijke winst gemaakt", verklaai'de hij. De officier eiste tegen een 29-ja- rige vei'dachte de zwaarste sanctie: een jaar cel plus zes maanden voorwaardelijk. Hij had veertien diefstallen ge pleegd en was al eerder veroor deeld voor soortgelijke delicten. Dat gold niet voor zijn 21-jarige mededader. In de eis van zes maanden cel plus zes maanden voorwaardelijk werd rekening gehouden met diens blanco strafblad. Tegen zijn 48-jarige vader werd dezelfde straf geëist. Hij zorgde voor het vervoer en stond meestal op de uitkijk. De exploitanten van de kinder- attracties dienden schade claims in tot 35.000 gulden. De verdediging plaatste kantteke ningen bij de hoogte van de vor dering door het Vlissingse slachtoffer, die ruim 85.000 gul den terug wil zien. Uitspraak op 2 maart. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Bij het rooien van zieke iepen langs de Grachtweg in Zierikzee is per ongeluk ook een brievenbus van PTT-post geveld. De poststukken konden worden gered. Volgens een woordvoerder van de afdeling cultuurtechniek van dë gemeente Schouwen-Duive land waren de iepen aangetast door de iepziekte. „Voi*ig jaar hebben we er al een paar wegge haald, deze week waren er weer drie aan de beurt. Rijkswater staat is bezig met een plan voor hei*inplant." Bij het omzagen van de bomen ging het bij de laatste mis. „Hij viel in de goede richting, maar bij het neerkomen draaide hij de verkeerde kant op. Gelukkig kwam er net een PTT'er langs die de inhoud van de bus heeft meegenomen." Wanneer de brievenbus wordt veivangen, is volgens een woordvoerder van PTT-post moeilijk te zeggen. „Bij de jaar wisseling zijn er nogal veel brie venbussen veraield en we heb ben een behoorlijke achterstand bij het vervangen. Er is zelfs een moment geweest dat ze gewoon op waren." De PTT schat de kosten van ver- vanging op ongeveer tweedui zend gulden. De verzekering van de gemeente Schouwen- Duiveland dekt de schade. Bij het omzagen van de iep langs de Grachtweg in Zierikzee viel de boom de verkeerde kant op en vernielde een brievenbus. foto Janne Wolterbeek (Advertentie) Veel lentegroen en sprankelende voorjaarsideeën Tuinarchitectuur en tuinadviezen Nieuwste trends in tuinmeubelen en tuinaccessoires Tuingereedschap, -machines, -huisjes en kassen Verzorgingsartikelen voor en informatie over dieren Presentaties en keuringen van verschillende veerassen Voor de kinderen: kleindieren en voorbrengwedstrijd van kalfjes van 10.00-22.00 uur van 10.00 lot 22.00 uur Zondag van 10.00 lot 18.00 uur Bezoek ons ook op internet: www.tuinbeurzen nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 39