afé eist latere iluiting terras Snelheidslimiet op Bernhardweg omlaag isPZC zeeland 19 Eonaal stapt naar bestuursrechter Legionella in douches gymzaal ^Handtekeningen tegen Theater in de Kerk laar bisschop Breda Poetsbeurt op hoog niveau Vlissingen vernieuwt rioleringen PZC Tentoonstelling over multiculturele jeugd Groot deel Haamstede wijkt voor bomruiming vrijdag 18 februari 2000 >r Miriam van der Schot •DELBURG - De eigenaren café Nationaal op de Markt Middelburg hebben woens- de bestuursrechter in Mid- fburg gevraagd of hun terras twee uur 's nachts open mag jjven. De gemeente had eerder de verlenging van de exploi- ievergunning bepaald dat terras om twaalf uur moet liten. féterrassen in Middelburg igen volgens de Algemene latselijke Verordening (APV) ;twee uur open blijven. Dege- 'inte mag dat beperken tot uur. Volgens het gemeente- ituur is twee uur voor café jtionaal te laat, omdat het ter- te veel geluidsoverlast ver laakt voor omwonenden, for omdat het café vlakbij het [gaanscentrum ligt, heeft jddelburg voor Nationaal een Iromfietsers Ijden te snel [SSINGEN - Twaalf brom- isers zijn donderdagochtend :eurd tijdens een controle op ^Energieweg in Vlissingen. terbi556" 07 45 en 9-00 uur werden bromfietsers gecontroleerd, j jkarvan reden er elf te hard. Er ^rd één bestuurder bekeurd, hdat hij geen geel verzeke- menpsplaatiehad' k Wereldgebedsdag aar LISSINGEN - In het kader ,en '11 Wereldgebedsdag wordt ijdag 3 maart een bijeenkomst "louden in de kerk van Ter ,ai jTede in Vlissingen. za. liturgie is samengesteld door elponesische vrouwen en in het men^jerlands vertaald. De collec- is ook bestemd voor projecten behoeve van Indonesische deren en vrouwen. ;t koor Triphonia verleent nkale medewerking aan de T .;ijeenkomst, die om 19.00 uur vo>' uitzondering gemaakt door toe stemming te verlenen tot twaalf uur in plaats van tien uur. Eigenaren A Verhoef en R. Ver hoef van café Nationaal vinden de beperking eigenaardig, om dat andere cafés op de Markt wel hun terrassen tot twee uur mogen open houden. Volgens H. P. Koster van de gemeente komt dat omdat Nationaal als één van de weinige cafés aan de andere kant van het plein staat. „De Markt is officieus opge deeld in een gebied voor 'harde' horeca-ondernemingen, zoals cafés, en 'zachte' zoals restau rants. Voor de harde horeca geldt de late sluitingstijd en voor de zachte de vroege. De harde ondernemingen zijn ge concentreerd rond het Tim paanplein. Nationaal staat tus sen de restaurants." Geen succes Afgelopen jaar mochten de be zoekers van café Nationaal wel tot twee uur buiten zitten, maar volgens de gemeente was dat geen succes. „De eigenaar noemt het café zelf een feestcafé waar alles mag en moet kun nen", zegt Koster. „In april 1999 is er een akoestisch onderzoek geweest en daaruit is gebleken dat de geluidsoverlast te groot is. Gelet op de aard van het be drijf en de omwonenden, is be sloten de vergunning te beper ken." De gebroeders Verhoef hebben bezwaar aangetekend bij de ge meente, maar de commissie be zwaar- en beroepschriften moet zich daar nog over uit spreken. De café-eigenaren hebben de rechter alvast om een voorlopi ge voorziening gevraagd om te voorkomen dat ze door de ge meentelijke molens in april nog niet weten waar ze aan toe zijn. Constructie Rechter T. Damsteegt vroeg zich tijdens de zitting af of de ge meente geen onhandige constructie in de APV had opge nomen. „Het is toch veel duide lijker als je zegt dat het algeme ne sluitingsuur op tien uur ligt en dat er uitzonderingen ge maakt kunnen worden tot twee uur in plaats van andersom." Gemeentewoordvoerder Koster bevestigde dat het wellicht mo gelijk is die regeling te verande ren. De rechter doet vandaag uit spraak. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - In de warm watervoorziening van de gymzaal in Prinsenhove in Middelburg is twee weken ge leden tijdens een preventieve meting legionella aangetrof fen. Dat heeft de gemeente Middelburg donderdag be kend gemaakt. De GGD Zee land heeft geen meldingen van besmettingen gekregen. Direct na de ontdekking is de warmwaterinstallatie afge sloten. Alle belanghebbenden zijn op de hoogte gesteld. Er is inmiddels een extra techni sche voorziening getroffen, die het mogelijk maakt de lei dingen met zeer warm water door te spoelen. De bacterie die de veteranenziekte kan veroorzaken, wordt hierdoor volledig verwijderd. Op ter mijn zullen er andere maatre gelen in de gymzaal worden genomen. „Onlangs is weer legionella aangetroffen in Bovenkarspel en Goes en na aanleiding daarvan is besloten alles nog eens grondig te laten onder zoeken", zegt J. van Hell van de gemeente. „Daarop zijn al le accommodaties in Middel burg onderzocht. Alleen in Prinsenhove is wat aangetrof fen. Die hoeveelheid is overi gens zo gering dat de kans op besmetting zeer klein is. Bo vendien is hebben de gebrui kers van de gymzaal, scholen en een sportvereniging, aan gegeven zeer weinig gebruik te maken van de douches." Ook E. van Dijk van de GGD zegt dat de kans op besmet ting zeer klein is. „De hoeveel heid die daar gevonden is, is de laagste die gemeten kan worden." Op korte termijn worden opnieuw metingen verricht om te zien of de bac terie nog aanwezig is. Tot het moment waarop vaststaat dat douchen veilig is, blijven de douches afgesloten. De gym zaal blijft open voor gebruik. HHiior Esme Soesman ™k|®-VOSSEMEER Het pro- K#t Theater in de Kerk, dat zon- 1 hep>te z'en u-as 'n basiliek in asenPst' 's n*et g°ede aarde ge- jm gillen bij mevrouw B. van Gor- vanf u'* Oud-Vossemeer. Zij ver- imelde uit protest ruim 160 vat jndtekeningen. die donderdag ;helJn verstuurd naar bisschop heepUskens van het bisdom Breda ibri^e PZC. ,n jongeren gaven in een theater- ;ma^ü\ hun eigen vertaling van het -,nd#'haal van Genesis 6 en 7. Het ,nsJhet derde achtereenvolgende valljar dat het jongerenpastoraat bdom Breda met 'een bijbel- irhaal op avontuur gaat'. Voor in Gorsel, lid van de Gerefor- irojJeerde Gemeenten in Neder- /boir1^' een uiterst pijnlijke aan- :lusfk- »Omdat ik het er niet mee is ben dat er zo met God •rdt omgegaan. God is niet wat je kunt beschouwen. Je ft geen eer aan de Heer en dat t mij zeer. Ik ben een christe- mens. initiatiefneemster van de jgj3»udtekeningenactie stoorde i v< le I /an 'lop is n /an *eve ictii Vo de doc: zich onder meer aan uitspraken die God in de mond werden ge legd. Zo stuurde hij tijdens de voorstelling Noach weg met de woorden: „Ga naar Karwei of de Gamma, weten wij veel." Staffunctionaris A Bont van het jongerenpastoraat is verbaasd over de handtekeningenactie. De twee eerdere voorstellingen in Etten-Leur en Breda riepen geen negatieve reacties op. „Ik respecteer het als mensen niet zo over God denken. We willen daarmee ook niemand kwet sen", zegt zij. Voor haar is het project onder meer een manier voor jongeren om bijbelverha len eigen te maken en er de actu aliteit van in te kunnen zien. Van Gorsel gelooft niet in die aanpak. De bijbel mag best eens in een ander jasje worden gesto ken, vindt zij. „Maar dit gaat te ver. Je trekt misschien wel even de jeugd. Maar er blijft van bin nen bij hen niets hangen." Volgens Bont is het project in middels aan een evaluatie toe. Gezien het succes bij jongeren en publiek, blijft de aanpak in tact. Muzikaal uur met Humoreske MIDDELBURG - Het amuse mentsorkest Humoreske van muziekkorps Juliana houdt morgen, zaterdag 19 februari, de muzikale bijeenkomst 'Spe len met thema's'. In Molen De Hoop aan het Vlis- sings Bolwerk in Middelburg worden gedurende een uur be kende liedjes als Singing in the rain en Ramona gespeeld. Ieder een is welkom, ookniet-ledenen mensen die zelf geen muziekin strument hebben. Voor bladmu ziek wordt gezorgd. Aanmelden via: 0118-633682. Het is de vijf de keer dat Humoreske deze muzikale bijeenkomst houdt. De molen is vanaf 15.30 uur open. Tussen 16.00 en 17.00 uur wordt muziek gemaakt. Trio steelt levensmiddelen VLISSINGEN - De politie heeft gisteren drie mannen uit Vlis singen aangehouden voor win keldiefstal. Zij hadden bij een supermarkt in de binnenstad voor dertig gulden aan levens middelen gestolen. Ze kregen elk een boete van tweehonderd vijftig gulden. Concert VEERE - De restauratie van de Grote Kerk in Veere is begonnen. Om beurten worden de ver schillende muren in de steigers gezet zodat het metselwerk, goten, dakkapellen en ramen her steld kunnen worden. Ook de houten onderdelen worden gerestaureerd en behandeld tegen ver schillende vormen van aantasting. Naast de restauratie van de Grote Kerk wordt nog voor de zomer begonnen met de uitbreiding van de Samen op Weg-kerk Veere. De SoVV-kerk is sinds 1997 gevestigd in de Kleine Kerk, direct naast de grote. De uitbreiding komt bij de ingang van de Kleine Kerk. Bovendien wordt de ingang verlegd waardoor bezoekers niet meer zo ver hoeven te lo pen. Ook is het de bedoeling dat er een moderne glazen gang komt tussen de Kleine en de Grote Kerk. De aanbouw en restauratie maken deel uit van het totaalplan van de Rijksgebouwendienst voor de Grote Kerk. De werkzaamheden moeten aan het einde van dit jaar afgerond zijn. foto Lex de Meester AAGTEKERKE - Brassband Apollo uit Domburg geeft mor gen in samenwerking met zang vereniging Nut en Genoegen uit Aagtekerke, een concert in Ver enigingsgebouw Amicitia in Aagtekerke. Het concert begint om 20.00 uur. VLISSINGEN - De ge meente Vlissingen wil binnenkort de riolering in de Violenlaan, Resed alaan, Papaverlaan, Bos jeslaan. Madelievenlaan en de Pioenlaan vernieu- De riolering in deze stra ten is in slechte staat. Bij langdurige regenval ont staat daardoor water overlast. Ook komen re gelmatig verzakkingen van het wegdek voor. Gelijk met de werkzaam heden worden de straten en trottoirs opnieuw be straat. Voor het kleine pleintje op de kruising tussen de Pioenlaan, Pa paverlaan, Resedalaan en Violenlaan is een nieuw plan gemaakt. Het is de bedoeling dat er op het pleintje een boom komt met heesters er omheen. Buurtbewoners kunnen tot en met woensdag 1 maart op het plan reage- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) t. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl doorMartine Bruynooqe VLISSINGEN - De maximum snelheid op de Bernhardweg- West en -Midden bij Nieuwdorp wordt binnenkort terugge bracht van honderd naar tach tig kilometer per uur. Het gaat om het gedeelte vanaf de Frank- rijkweg tot de 's-Heeren- hoeksedijk. Geduputeerde Sta ten willen de maatregel binnen veertien dagen invoeren. „Door de vele aansluitingspun- ten op de Bernhardweg is er veel in- en uitgaand verkeer. Op de Bernhardweg-West en -Midden vinden verhoudingsgewijs veel ongevallen plaats door voor- rangsfouten en een hoge snel heid. Ter hoogte van de aanslui ting met de Borsselsedijk hebben zich sinds 1996 acht on gevallen voorgedaan, waarvan één met dodelijke afloop. Alleen door snelheidsvermindering kunnen we een veiligere weg creëren. De aanwijzingen bij voorrangsituaties kunnen nau welijks worden verbeterd. Ook het uitzicht is goed", vertelt W.L. Houmes van de Directie In frastructuur en Veivoer. De maatregel sluit aan bij de toekomstige verkeerssituatie. De Bernhardweg staat dan rechtstreeks in verbinding met de Westerscheldetunnel. Met een kruising met verkeerslich ten sluit deze aan op de over steek bij de Borselssedijk. Vol gens Houmes is hierbij een maximumsnelheid van tachtig kilometer per uur geschikt. Door wijzigingen in de plannen van het nieuwe weggedeelte, heeft de uitvoering vertraging opgelopen. De werkzaamheden beginnen in de loop van dit jaar." Het andere gedeelte van de Bernhardweg, waar afgelopen dinsdag een dodelijk ongeval plaatsvond, is niet veel veiliger. „De ongevallen gebeuren veelal in voorrangssituaties en op de len met een beperkt zicht. Ter hoogte van de afslag Goes wa ren sinds 1996 vier ongevallen met een dodelijke afloop en ze ven met ernstig letsel. Tot voor kort was er geen aanleiding om daar maatregelen te treffen. De meest recente feiten bevestigen dat er een negatieve ontwikke ling gaande is. Het ligt mede door het ongeval voor de hand dat we het hele wegvlak eens in ogenschouw nemen", vertelt H. Rhebergen van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ). Het betreffende deel van de Bernhardweg is een onderdeel van de provinciale wegen Goes- Middelburg (N254) en Kapelle- Nieuwdorp (N666). Belangheb benden kunnen reageren op het verkeersbesluit. Het besluit ligt Man vrijgesproken van afpersing MIDDELBURG - Officier van justitie F. van Es kon donder dag in Middelburg het bewijs tegen een 30-jarige verdachte niet hard maken. De Middelburger zou 15 januari vorig jaar een plaatsgenoot voor 3500 gulden hebben afgeperst, maar Van Es eiste vrijspraak op grond van een ontlastende verkla ring van een huisgenoot. Twee dagen na het incident bleek het bedrag nog in de woning te zijn. Dat had de huisgenoot gezien. Na een schorsing van vijf minuten kwam ook de rechtbank tot vrijspraak. De ver dachte zou het bedrag nog te goed hebben, omdat hij als gla zenwasser voor het slachtoffer - eigenaar van een schoon maakbedrijf - gewerkt had. De Middelburger, die vanaf het begin de afpersing ontkende, had naderhand wel ruzie met hem gekregen, maar van geweld was geen sprake geweest. Goes klaagt over indeling Muzzik GOES - De gemeente Goes zal bij de Zeeuwse Programma raad haar ongenoegen kenbaar maken over de kanaalinde ling van de F ranse cultuurzender Muzzik. Het station is nu tot negen uur 's avonds te zien. terwijl juist op dat tijdstip de be langrijkste programma's van Muzzik beginnen. De program maraad wilde Muzzik aanvankelijk van de kabel halen. Na dat dat voornemen een storm van protest had opgeroepen, werd een compromis gevonden door kanaaldeling met de Chi nese zender CNE. De uitzendtijd tot negen uur 's avonds biedt volgens G. Hogesteger (WD) geen soelaas, zo betoogde hij donderdag in de gemeenteraad. „Met de nu gekozen oplossing zal de zender nooit een accepta bele kijkdichtheid krijgen en is Muzzik bij de volgende evalu atie opnieuw gedoemd te verdwijnen." Namens alle fracties - met uitzondering van de twee SGP-leden - pleitte hij ervoor een protestbrief naar de programmaraad te sturen. Het colle ge had geen andere keus dan daaraan gehoor te geven. Bromfietser rijdt fietser de sloot in 's-Heer Hendrikskinderen - Een 42-jarige fietser uit Goes is woensdagavond in 's-Heer Hendrikskinderen in de sloot be land. Het ongeval vond plaats op het fietspad naast de Nieu we Rijksweg. Een bromfietser die linksaf wilde slaan, verleende de recht- doorgaande fietser geen voorrang. De bromfietser hielp de man nog uit het water, maar reed vervolgens door. De fiets is geheel vernield. Uitlating Van Zwieten ergert Hulst HULST - De gemeente Hulst moet stelling nemen tegen de re cente uitspraken van gedeputeerde G. van Zwieten en staats secretaris J. Remkes (beiden volkshuisvesting). In de Hulster commissie financiën donderdagavond hekelde J. van Eek (CDA) de uitlatingen die Remkes en Van Zwieten maandag deden tijdens een bijeenkomst in Middelburg. Remkes prees daar de bouwrestrictie op het Zeeuwse platteland, terwijl Van Zwieten zei dat de Zeeuwse gemeenten de prijs van bouw grond fors moeten verhogen. Van Eek hield commissievoorzitter burgemeester A Kessen voor dat er eens serieus gepraat moet worden met Van Zwie ten. Hij vindt dat de gedeputeerde dit soort uitspraken niet moet doen,Het is onzin da t we de bouwgrond hier weggeven Dit zijn opmerkingen die echt niet kunnen." Celstraf dreigt voor Terneuzenaar MIDDELBURG - Als het aan de officier van justitie ligt gaat een 22-jarige man uit Terneuzen alsnog vier maanden de ge vangenis m. De Terneuzenaar had zich niet gehouden aan de afspraak met het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs om na zijn detentie zich te laten opnemen in een afkick- kliniek.De rechtbank neemt 2 maart een beslissing. door Lukas Fransen MIDDELBURG - In het ge meentehuis in Middelburg is tot dinsdag 22 februari de tentoon stelling 'Je moet van binnen goed zitten' te zien. De tentoon stelling geeft met teksten en fo to's een impressie van de manier waarop jongeren zich in de Ne derlandse samenleving ontwik kelen onder invloed van uiteen lopende culturen, waarden en normen. De tentoonstelling bestaat uit een aantal wanden, waarop het verhaal wordt verteld van jon geren uit het voortgezet onder wijs. Naast een jongen uit Ne derland, vertellen meisjes en jongens uit onder meer Afgha nistan, Marokko, Turkije, Suri name en Roemenië over de Ne derlandse samenleving, hun geloof en culturele verschillen. De verhalen geven een beeld van de manier waarop jongeren uit verschillende culturen denken over de Nederlandse samenle ving en de heersende normen en waarden en hoe ze daarmee om gaan. Onderwijs De tentoonstelling is gemaakt in opdracht van de Projectgroep Inter Cultureel Onderwijs. Het doel ervan is jongeren om te le ren gaan met een samenleving met diverse culturen. Het is de bedoeling dat de tentoonstel ling met name wordt gebruikt op scholen en lerarenopleidin gen. In het onderwijs komen kinderen van alle etnische groe pen samen en het is daarom vol gens de makers bij uitstek de plek om jongeren bewust te ma ken van de waarde van de Ne derlandse multiculturele sa menleving. „In verband met de feestelijke opening van onze nieuwe afde ling lokaal onderwijsbeleid Vlissingen Middelburg leek het ons leuk de tentoonstelling hier een week neer te zetten", zegt Piet de Nooijer, hoofd van de afdeling. „Het is een nieuwe onderwijsgerichte tentoonstel ling, die vergezeld gaat van een lesbrief. Ik vind de tentoonstel ling juist zo aardig omdat zij over jongeren zelf gaat." Dief betrapt in Vlissingen VLISSINGEN - Een 57-jarige man uit Zierikzee is gisteren be trapt op winkeldiefstal bij een doe-het-zelf-zaak in Vlissin gen. Hij had een lichtdimmer en twee boren meegenomen zonder te betalen. De man kreeg een dagvaarding uitgereikt. tot en met 30 maart 2000 ter in zage bij de Directie Infrastruc tuur en Vervoer, Abdij 6 in Mid delburg en in het regiokantoor, Kloetingseweg 46 in Goes. Straks is op een deel van Bernhardweg tachtig de limiet. foto Ruben Oreel door Willem van Dam BURGH-HAAMSTEDE - On geveer duizend inwoners van Haamstede moeten volgende week donderdag tijdelijk hun huizen uit. De grootscheepse evacuatie is noodzakelijk, om dat die dag tot ruiming wordt overgegaan van de bom, die op een braakliggend terrein aan de Dapperweg werd aangetroffen. Volgens een woordvoerder van de gemeente Schouwen-Duive- land dienen ruim vijfhonderd panden te worden ontruimd. Het gaat daarbij om woningen en bedrijfsgebouwen. Dinsdagavond 22 februari om half acht begint in Dorpshuis de Schutse een informatieavond. Vertegenwoordigers van de Ex plosieven Opruimings Dienst (EOD), de Gemeenschappelijke Geneeskundige Dienst (GGD), Rode Kruis, brandweer, politie en gemeente geven die avond tekst en uitleg geven over de gang van zaken rond de verwij dering van de 250-ponder. Het gaat om een Engelse vlieg tuigbom uit de Tweede Wereld oorlog, die vorige week tijdens graafwerkzaamheden aan de Dapperweg werd gevonden. De EOD heeft het explosief inmid dels 'veiliggesteld'; de bom is in een ruim twee meter diep gat ge legd en met grond afgedekt. Bo vendien zijn ter extra beveili ging containers geplaatst en wordt de plek voortdurend be waakt. Om alle risico's te ver mijden, moeten alle panden binnen vierhonderd meter van de vindplaats worden ont ruimd. Daarmee wordt donder dagochtend om negen uur begonnen. Sport- en recreatie centrum Westerschouwen is aangewezen als opvangplaats. De instanties gaan ervan uit dat de bewoners 's middags naar huis kunnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19