Soeharto toch in beklaagdenbank PZC .Britse politie beticht passagiers ;;van complot met vliegtuigkapers Tsjetsjeense aanval op trein Justitie België wil Cresson ondervragen over fraude buitenland 5 Algerijnen woest over amnestie terroristen Aromatherapie tegen stress Britse koeien Indonesische ex-president verdacht van corruptie Dode vis in Hongarije Demonstratie tegen Oostenrijkse minister op OVSE-bij eenkomst Internetten in 't weekend voor vrijdag 11 februari 2000 Amerikaan vrij in Jemen SANA'A - Leden van een Jemenitische stam hebben gisteren de Amerikaan Kenneth White vrijgelaten. De medewerker van een bedrijf dat werkzaamheden verricht voor de olie maatschappij Hunt Oil, werd zestien dagen geleden ontvoerd. White werd op 25 januari in gijzeling genomen in Marib, ten westen van Sana'a. Leden van stammen in de arme staat in het zuiden van het Arabisch schiereiland nemen vaak hun toevlucht tot ontvoering van buitenlanders om de regering tot concessies te dwingen of de vrijlating van gevangen stamge noten te bewerkstelligen. De eisen van de gijzelnemers van White - onder meer vrijla ting van een aantal gevangenen - zijn niet ingewilligd, zei parlementslid Sultan al-Arada gisteren. Er zijn geen arresta ties verricht. RTR/AP Fransen omarmen kernmacht PARIJS - Frankrijk moet een eigen, nationaal kernwapenar senaal in stand houden. Dat vindt 58 procent van de bevol king, zo blijkt uit een gisteren gepubliceerde opiniepeiling die in opdracht van het Franse parlement werd verricht. Slechts 22 procent van de Fransen vindt het tijd worden dat de status van autonome kernmacht, die onder het president schap van generaal De Gaulle werd ontwikkeld, wordt opge doekt. De laatste jaren wordt steeds vaker geopperd de Fran se kernwapens onder de NAVO te scharen of ter beschikking van een Europese defensiemacht te stellen. AFP Mauritius houdt torenvalk LONDEN - Een van de zeldzaamste vogels ter wereld, de to renvalk van het eiland Mauritius, is op het nippertje voor uit sterven behoed. Dat heeft het wetenschappelijke tijdschrift Nature gemeld. In het midden van de jaren zeventig was de populatie als ge volg van de invoering van bestrijdingsmiddelen en ontbos sing geslonken tot één broedend paartje. Door een internatio naal fokprogramma op het eiland in de Indische Oceaan is het aantal vogels opgelopen tot vijfhonderd. ANP Noodwet Noord-Ierland aanvaard LONDEN - Het Britse Hogerhuis heeft gisteren een noodwet voor Noord-Ierland goedgekeurd. Deze opent de weg naar rechtstreeks bestuur vanuit Londen. Na ondertekening door de vorstin is de wet van kracht. De regionale regering in Belfast is na een paar maanden al uit eengevallen, omdat de pro-Britse Unionisten niet verder wil len regeren met de Ierse republikeinen, als de terreurbewe ging IRA geen stappen zet om te ontwapenen. De Unionisten hadden begin februari als uiterste datum voor de start van de ontwapening van de republikeinse IRA ge steld. De IRA zegt het vredesproces te zijn toegedaan, maar accepteert geen ultimatum van de Unionisten. RTR Romeinen ontdekten Amerika DALLAS - Niet Christoffel Columbus in 1492, niet Leif Er iksson rond het jaar duizend, maar de oude Romeinen hebben Amerika ontdekt. Dat stelt de antropoloog Roman Hristov in een artikel in het wetenschappelijk tijdschrift New Scientist. Hristov ontleent zijn theorie aan een zwart terracotta hoofd je, dat in 1933 is opgegraven bij Mexico Stad. Volgens hem is het van Romeinse origine en bewijst het dat al aan het begin van onze jaartelling transatlantische contacten bestonden. De opgraving van het hoofdje zeventig jaar geleden kreeg veel publiciteit, maar de archeologische vondst verdween in een Mexicaans museum tot Hristov het weer achterhaalde. Hij onderzocht het maeriaal en bepaalde dat het beeldje 1800 j aar geleden was gemaakt. Kunstkenners zouden erkennen dat het om een Romeins beeldje uit de derde eeuw gaat. ANP ALGIERS - Leden van de veiligheidspoli tie in Algerije proberen nabestaanden van slachtoffers van het terrorisme tegen te houden die naar het presidentieel paleis willen optrekken. Honderden mensen demonstreerden gis teren in Algiers tegen de amnestie die pre sident Bouteflika vorig jaar afkondigde voor fundamentalistische guerrillastrij ders die in het burgerleven willen terug keren. Het aanbod gold tot 13 januari. Volgens de regering maakte tachtig pro cent van de rebellen van het aanbod ge bruik. Maar honderden leden van de radi caalste organisatie, de GIA zitten nog in de heuvels. „Geen onderhandelingen met terroristen", riepen de betogers. Zij lieten foto's zien van vermoorde familieleden. Tijdens de burgeroorlog in Algerije zijn sinds 1992 al zeker 100.000 mensen omge komen. Het geweld brak los toen verkie zingen werden geannulleerd die vrijwel zeker door het fundamentalistische FIS zouden zijn gewonnen. foto EPA van onze redactie buitenland LONDEN - Steeds meer Britse boeren gebruiken aromathera pie om stress bij hun koeien te gen te gaan. Zij denken de on gemakken die de koeien door de moderne melkmachines er varen, het beste te kunnen te gengegaan door een kalmeren- de behandeling van de uiers met een geurige olie. De gebruikelijke indringende stank op een boerderij wordt nu dus vermengd met de rust gevende geuren van lavendel, eucalyptus, geranium en Per zische roos. Volgens een arts van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Deventer is deze methode in Nederland nog niet bekend. Wel smeren veel boe ren sinds een aantal jaren de spenen van hun koeien in met een soort mintzalf om mastitis (uierontsteking) tegen te gaan. Volgens de Britse krant The Daily Telegraph kan de olie ook goed tegen deze ziekte worden ingezet. De pijnlijke ontsteking van de uier is in Ne derland de meest voorkomen de ziekte bij runderen. De uier ontsteking kost de sector jaar lijks 200 tot 250 miljoen gul den. Een boer toont zich in de Britse krant erg tevreden over de be handeling met de olie. „Wij be ginnen de uiers van de koe bij de eerste tekenen van mastitis direct te masseren. Door de olie trekt de ziekte weg. De koeien genieten ervan." ANP [oorTheo Haerkens joi i »i AKARTA - De voormalige In- inesische president Soeharto Ivordt officieel verdacht van («rruptie op zeer grote schaal en s nu gedagvaard. Hij moet zich tiaandag op het kantoor van de (rocureur-generaal melden om e worden verhoord. Dit heeft en justitie-woordvoerder gis- eren meegedeeld. fooral Soeharto's zes kinderen jn een kliek van zakenvrienden irof iteerden van de corruptie en jriendjespolitiek. Ze werden (teenrijk. Het weggesluisde {eld wordt geraamd op zo'n achtig miljard gulden. Nog Iteeds bezit de familie grote lantallen bedrijven, stukken and ter grootte van België, lunst, juwelen en baar geld. Maar door slecht beheer zou een jroot deel tijdens de economi- I iche crisis verloren zijn gegaan. De vroegere Indonesische leider Politie Israël verhoort Weizmann fERUZALEM - De Israëlische politie heeft gisteren president fVeizman verhoord. {Iet staatshoofd wordt verdacht jan corruptie. Dat heeft een woordvoerder van de politie be kendgemaakt. in januari gelastte het Open jaar Ministerie een strafrechte- ijk onderzoek naar Weizman. "•e president zou in de jaren 988-1993 zeker een miljoen julden hebben aangenomen /an de Fransman Seroussi. Weizman heeft erkend ongeveer 500.000 gulden te hebben ont vangenAFP zal met name worden onder vraagd over de monopolies. Zo gingen alle kruidnagelen die in Indonesië werden geproduceerd door de handen van zijn jongste zoon Tommy. Oudste dochter Tutut beheerde alle tolwegen. Verder moet Soeharto ophelde ring geven over misbruik van fondsen afkomstig uit een handvol liefdadigheidsinstel lingen die hij zelf beheerde. De advocaten en de familie van de inmiddels 78-jarige Soeharto hebben grote bezwaren tegen een verhoor van de voormalige sterke man. Hij zou ernstig ver zwakt zijn, als gevolg van een hartinfarct in juli vorig jaar en bloedingen in de buik een maand later. De procureur-generaal meent dat het met de gezondheid van de ex-generaal, die het laatste half jaar niet meer in het open baar is gezien, juist beter gaat. President Wahid liet al eerder weten Soeharto niet achter de tralies te willen zien. Zijn kin deren en zakenvrienden hoeven niet op clementie te rekenen. Een eerder halfslachtig corrup tieonderzoek van Habibie, de door Soeharto persoonlijk aan gewezen opvolger, leverde niets op en werd kort voor diens aftre den afgesloten. Veel tijd De huidige regering gaat er niet vanuit de zaak snel te kunnen oplossen. Soeharto heeft onder Habibie veel tijd gehad sporen uit te wissen en geld dat in het buitenland mogelijk onder an dere namen is ondergebracht, laat zich maar moeizaam op sporen. Veel commentatoren houden de bevolking voor dat meer dan tien jaar zoeken naar de weelde van de voormalige president Marcos van het buur land de Filippijnen, maar bitter weinig heeft opgeleverd. GPD CSONGRAD - Deskundigen proberen zicht te krijgen op de hoeveelheid dode vis die gisteren bij de Hongaarse stad Cson- grad uit de rivier de Tisza is geschept. Door een ongeluk bij een Australische goudmijn, net over de grens in Roemenië, is een grote hoeveelheid cyanide in de Szamos en de Tisza te recht gekomen. Op hoog niveau wordt tussen de twee landen overlegd over de milieuramp. foto Attila Kisbenedek/EPA ^8/an onze redactie buitenland 11 LONDEN - De Britse politie aeeft gisteren, na de vreedzame ^ifloop van de vliegtuigkaping 19 )p Stansted, 21 inzittenden van 17 iet toestel gearresteerd. Ze !9 K-orden ervan verdacht ofwel 15 tapers te zijn ofwel bij de actie j3 jetrokken te zijn geweest. ,®De kaping van het Afghaanse \2 jrliegtuig op de luchthaven jstansted ten noorden van Lon den werd gisterochtend vroeg zonder bloedvergieten en in kal me sfeer beëindigd. Van de 151 inzittenden, allen Afghanen, hebben zestig voor zichzelf en in totaal veertien kinderen poli tiek asiel gevraagd. Hoewel de politie nog steeds geen mededelingen heeft ge gaan over het motief voor de ka ping, wijst alles erop dat de ka pers uit waren op politiek asiel. Berichten dat de kapers behoor den tot een grotere groep van dertig tot veertig vrienden en familieleden in het toestel lijken te kloppen nu zoveel inzitten den zijn gearresteerd. Politici in Groot-Brittannië zijn bang dat de kaping navolging vindt bij anderen die naar het Westen willen vluchten. De re- gering-Blair deed gisteren met zo hard mogelijke uitspraken dan ook haar best om dat te voorkomen. Minister van Binnenlandse Za ken Straw verklaarde in het La gerhuis dat 'alle mensen die in het toestel zaten, nadat aan alle wettelijke vereisten is voldaan, zo snel mogelijk moeten worden verwijderd uit dit land'. Hij kondigde aan zich persoonlijk te gaan bemoeien met de asiel vragen. Straw kreeg bijval van oppositieleider Hague. In 1982 kregen vijf Tanzanianen die een vliegtuig hadden ge kaapt politiek asiel van Londen, nadat ze hun celstraf hadden uitgezeten. In 1996 kaapten zes Irakezen een Soedanees toestel. Zij kregen gevangenisstraffen opgelegd, maar werden in 1998 in hoger beroep vrijgesproken omdat ze 'uit noodzaak' hadden gehandeld. Ze zijn nu in Groot- Brittannië verwikkeld in asiel procedures. Pistolen De kaping eindigde gistermor gen kort voor zeven uur toen de laatste inzittenden de Boeing 727 verlieten en de kapers zich overgaven. Drie uur eerder wa ren al 85 passagiers vrijgelaten. De ex-gegijzelden werden over gebracht naar een hotel. De ka pers bleken te beschikken over vier pistolen, vijf messen, twee ontstekingsmechanismen, twee handgranaten zonder ontste kers en een boksbeugel. De Boeing 727 van de Afghaan se staatsluchtvaartmaatschap pij Ariana werd zondag gekaapt tijdens een binnenlandse vlucht. Na tussenlandingen in Oezbekistan, Kazachstan en Moskou, waarbij 22 passagiers werden vrijgelaten, arriveerde het toestel zondagnacht op Stansted. GPD/ANP/RTR/AFP door Paul Koopman BRUSSEL - De Belgische justi tie heeft de jacht geopend op de Franse oud-premieren voorma lig Europees Commissaris Edith Cresson. Gisteren maakte een woordvoerder van de Europese Commissie bekend dat onder zoeksrechter Van Espen heeft gevraagd om de opheffing van de onschendbaarheid van Cres son, voor de periode dat zij in de commissie-Santer zat (1995/ 1999). Van Espen wil haar on dervragen over mogelijke frau de, schriftvervalsing en vriend jespolitiek. Volgens de Commissie zal snel worden beslist over het verzoek. Cresson stond aan de wieg van een financieel schandaal, dat maart vorig jaar uiteindelijk tot de val van de voltallige commis- sie-Santer leidde De Franse krant Libération onthulde eind 1998 dat de commissaris een be vriende tandarts, Berthelot, aan allerlei fictieve, zeer lucratieve opdrachten had geholpen. Zij woonde enige tijd met Berthelot op hetzelfde adres. Justitie wil Cresson vooral on dervragen over haar financiële relaties met tandarts Berthelot, zei de Belgische justitiewoord- voerster Germonprez gisteren. Formeel is Cresson nog niet in staat van beschuldiging gesteld. Berthelot publiceerde enkele flinterdunne onderzoeken naar de relatie tussen mondziekten en aids en toucheerde daarvoor circa drie ton. Een onafhankelijke panel van experts concludeerde dat de rapporten 'niet de geringste re levantie' hadden. GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - De vrijdag aange treden Oostenrijkse coalitiere gering van de conservatieve O VP en de extreem-rechtse FTÖ blijft op internationaal vlak voor beroering zorgen. Gisteren boycotten de Franse en Belgi sche delegaties de toespraak van de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken voor de permanente raad van de Orga nisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE) in Wenen. Pas na de toespraak van ÖVP- minister F errero-Waldner keer den de delegaties terug naar het keizerlijke Hofburgpaleis in Wenen. Een Frans delegatielid zei dat de actie onderdeel was van het pakket maatregelen van 'afwijzen en afstand houden'. Oostenrijk vervult sinds 1 janu ari dit jaar het voorzitterschap van de OVSE. Ferrero-Waldner vroeg in haar toespraak de col lega's van de afzonderlijke EU- lidstaten het isolement van haar land te beëindigen. In EU-verband worden nog ge woon zaken gedaan met Oos tenrijk. Vandaag komen in Lis sabon de bewindslieden van Sociale Zaken informeel bijeen. Namens Oostenrijk zal daar de FPÖ-minister Elisabeth Sickl verschijnen. De Franse minister Martine Aubry zal hg^r Oosten rijkse collega negeren. Ook de Belgische minister van Sociale Zaken, Laurette Onkelinx, is van plan openlijk afstand te ne men van Sickl. Rwanda hervat samenwerking met tribunaal KIGALI - Rwanda hervat de sa menwerking met het Rwanda- Tribunaal in de Tanzaniaansa stad Arusha. Dat heeft de Rwandese vice-president Ka- game gisteren gezegd. De betrekkingen tussen Kigali en het hof in Arusha verslech terden vorig jaar na het besluit van de Kamer van Beroep van het tribunaal om Jean-Bosco Barayagwiza, die van volkeren moord wordt verdacht, vrij te laten. De autoriteiten in Kigali herzagen hun standpunt, nadat de aanklager bij de Kamer een aanvraag tot 'herziening' van de uitspraak indiende. AFP/AP De kwestie Oostenrijk kwam ook aan de orde in de EVP, de fe deratie van Europese christen democratische partijen. De Waalse, Franse en Italiaanse christen democraten hebben ge vraagd de ÖVP uit te sluiten. Het is echter zo goed als zeker dat daar geen meerderheid voor bestaat, zo verklaarden de voor zitter van de EVP, de Belgische oud-premier Martens en CDA- leider De Hoop Scheffer giste ren. ANP/RTR/ AFP Israëlische eist mogelijk landgoed Haider terug JERUZALEM - De doch ter van een voormalige joodse landeigenaar uit Oostenrijk, Noemi Merh- av, overweegt samen met haar zoon een landgoed terug te eisen dat in het bezit is van Jörg Haider, de rechts-radicale leider van de Vrijheidspartij FPÖ in Oostenrijk. Het gaat om een landgoed van 1.500 hectare dat de familie van Jörg Haider in 1941 kocht van een joodse houthandelaar voor een fractie van de waarde. Haiders oudoom Josef Webhofer kocht het land goed Baerental in Karin- thië in 1941 van Mathilde Roifer, de weduwe van houthandelaar Giorgio Roifer. De joodse familie had geen andere keus, zegt haar 71-jarige doch ter Merhav. Volgens de na zi-wetten moesten joden hun land verkopen aan niet-joden. De moeder van Merhav schikte in 1952 de zaak met Webhofer voor een bedrag ter waarde van ruim 265.000 gulden. Vol gens Merhav is het land goed nu ongeveer 33 mil joen gulden waard. Voor welk bedrag het in 1941 is verkocht weet Merhav niet, maar vermoedelijk was het een procent van de werkelijke waarde. Haider heeft gezegd dat hij het landgoed op wetti ge wijze heeft geërfd. AP ^an onze redactie buitenland ALCHAZOEROVO - Tsjetsjeense rebellen heb ben een trein van het Russische leger overvallen. Het ministerie van Defensie in Moskou heeft dat gisteren bekendgemaakt. Russische persbureaus meldden dat de rebellen uiteindelijk zijn verdre ven door Russische troepen. De rebellen hadden dinsdag mijnen gelegd op een spoorlijn bij Argoen en bliezen daarmee de loco motief op. Daarna openden ze het vuur op de stil gevallen trein, berichtte het persbureau ITAR- Tass. De trein was ingezet bij de reparatie van spoortra jecten ten noorden van de hoofdstad Grozny. Een tweede trein met militairen die de belegerde colle ga's te hulp snelden, werd door de rebellen be stookt met granaten. De aanval bewees dat de rebellen nog steeds kun nen toeslaan in gebieden die in Russische handen heten te zijn. Het persbureau Interfax meldde gisteren hevige gevechten in het dorp Katir-Joert, dertig kilome ter ten zuidwesten van Grozny. Het leger verklaarde dat het de luchtaanvallen op het bergachtige zuiden van Tsjetsjenië heeft op gevoerd. Daar zouden zich nog ongeveer zeven duizend rebellen ophouden. Om te voorkomen dat de rebellen zich hergroeperen is een reisverbod af gekondigd. Generaal Valeri Manilov van de Russische gene rale staf zei voor de televisie dat binnenkort twee regimenten worden teruggetrokken uit Tsjetsje nië, maar dat er 50.000 manschappen achterblij ven om de rebellen te bestrijden. Waarnemend president Poetin maakte bekend dat de Russische regering twee milj ard roebel (155 miljoen gulden) uittrekt voor de wederopbouw van Tsjetsjenië. AP Advertentie -'s Nachts en in het weekend kunt u internetten voor 2 cent per minuut. Starttarief: 10 cent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5