Plaatsvervangster van ma Hontenisse moet werk behouden PZC Jaar cel geëist voor handel in cocaïne Uitbreiding hotel De Dikke van Dale stuit op bezwaren Terneuzen te laat met vervangende parkeerplaatsen Immadorp krijgt rieuwe riolering zeeland z 18 ROC geeft kinderen schilderles PvZ eist garanties Muziekkiosk komt op zijn vroegst dit najaar vrijdag 11 februari 2000 Kinderen van basisschool 't Noorderlicht in Goes schilderen bij het ROC geconcentreerd aan hun werkstukken, foto Willem Mieras door Björn van Empel GOES - Basisschool 't Noorderlicht in Goes krijgt voor haar culturele maand hulp van het Regionaal Opleidingen Cen trum Zeeland (ROC) afdeling kunst. Het is de eerste, maar zeker niet de laatste keer dat het ROC lesgeeft aan jonge kinderen. De beroepsopleiding biedt basisscholen culturele lessen aan. Twaalf leerlingen van groep zeven van 't Noorderlicht krijgen les op het ROC in de Zusterstraat in Goes. Zij moeten deze donderdag een stilleven schilderen. De kunstenaartjes zijn stil en geconcentreerd bezig. Sommigen schilderen bloemen in een vaas, anderen tekenen de figuren op tafel na. Om haar cultuurmaand extra inhoud te geven, vroeg de basisschool het ROC een steentje bij te dragen. Drie leraren van het ROC stelden zich beschikbaar.Zij verzor gen aan alle groepen lessen over verschil lende takken van de kunst. Van toneel tot muziek en van schilderen tot literatuur. Het ROC wil door middel van een culture le menukaart de samenwerking met ba sisscholen voortzetten. „Op de menukaart staan lesschema's die scholen kunnen volgen. Zij krijgen dan hier, op het ROC, les met alle middelen die wij bieden. De basisscholen van de Beve- landen en de gemeente Tholen kunnen zo'n kaart aanvragen", legt P. Rosier, do cent aan het ROC uit. „We hebben al drie aanvragen binnen." De docent van groep zeven, J. Huisson, is enthousiast over de werkwijze van het ROC. „Voor tekenen en schilderen kun je het beste hier zijn. Alle juiste spullen als ezels, kwasten en natuurlijk de verf zijn hier binnen handbereik. Bovendien is hier een professionele tekenleraar aanwezig." Jozien Westerweele na meer dan veertig jaar uit gezinszorg door Frank Gijsel SLUIS - Door toedoen van haar vader kwam ze als acht tienjarige in de thuis- en ge zinszorg terecht. Jozien Wes terweele (60) uit Sluis ging er niet meer weg. Vrijdag neemt ze inbesloten kring afscheid van haar levenswerk. Een dienstverband van bijna 42 jaar behoort dan tot het verle den. „Ik groeide op als oudste in een gezin met tien kinderen. Wel licht heb ik daardoor altijd al willen zorgen", zegt Wester weele. De baan was snel gere geld. Bij een bezoek aan de we kelijkse woensdagmarkt in Oostburg ontmoette haar va der de voorzitter van de ge zinszorg, tevens schapenboer. „Die informeerde bij mijn va der of ik bereid was in dienst te treden bij de zorg. Ik was toen aphttien jaar en door mijn er varing in het gezinswerk thuis liep alles vanaf het begin op rolletjes. Het was mijn eerste vaste baan en daar is het bij ge bleven. Je kunt gerust zeggen dat ik hondstrouw mijn werk heb verricht." Brommertje In de beginjaren ging Jozien Westerweele op de fiets, maar na enige tijd kreeg ze een brommertje van de dienst. Omdat ze de gashendel goed wist te vinden, waren er al snel vele mankementen aan het voertuig. De brommer liet het afweten. „De thuiszorg was niet bereid om nogmaals bin nen zo'n korte tijd in de buidel te tasten. Ik moest er zelf maar een aanschaffen." Ze bromde naar vele gezinnen Jozien Westerweele: „Ik heb mijn werk hondstrouw verricht." om hulp te verlenen. „Zorgen voor een gezin waar moeder ontbrak door ziekte of overlij den trok me erg aan. Het maakte veel indruk op me als ik in zo'n gezin terecht kwam. Hulp van de zorg werd niet zo maar gevraagd. Het is altijd uit nood geboren." Jozien Wes terweele toonde zich in de vele gezinnen steevast een dui zendpoot die van aanpakken wist. „We deden alle voorko mend werk met liefde. Verzor ging, boodschappen doen, de was, verstelwerk, kortom we waren de plaatsvervangster van ma." Ommezwaai Twaalf jaar geleden kwam er een ommezwaai in de gezins zorg. De mentaliteit verander de doordat meer vrouwen gin gen werken. Steeds meer werd ingespeeld op zorg op maat. „Het voordeel is dat er meer variatie ontstond. Vroeger was je een langere periode in een gezin, nu is die tijd veel korter foto Peter Nicolai geworden. Het kan voorko men dat je 's morgens in Eede bent en 's middags alweer in Hoofdplaat wordt verwacht. Dan is het belangrijk dat je 's morgens nog niet al je kruid verschoten hebt, want licha melijk en geestelijk is het best zwaar. Ik heb natuurlijk ook wel eens mindere periodes ge had, maar over het algemeen is het me goed afgegaan. Dat komt ook doordat we in een goede sfeer konden werken. Er was voldoende vrijheid." pompen en het leggen van put ten, kan de nieuwe riolering - die zo'n 1,2 miljoen gulden kost - in gebruik worden genomen. Het nieuwe rioolstelsel sluit aan op het rioolgemaal in Graauw, vanwaar het - samen met het af valwater van Graauw en Paal - verder wordt getransporteerd naar de rioolwaterzuiverings installatie aan de Clingeweg. In de loop van april moet Emma- dorp dan voldoen aan alle mo derne eisen. De komende vijf jaar wil. Hulst nog zo'n negentig panden in het buitengebied aansluiten op het gemeentelijk rioleringsstelsel. Het is de bedoeling dat wonin gen in en om Luntershoek (Groot Eiland), de Kijkuitstraat bij Clinge (Zeegat) en enkele polders rond Graauw (Oude Graauwpolder en Melopolder) in 2005 niet langer afvalwater op watergangen in de polders lozen. door Arjen Nijmeijer MIDDELBURG - Mustafa, Mo, Kameradski; de Terneuzense dealer verkocht zijn cocaïne on der verschillende schuilnamen. Een 35-jarige Terneuzenaar ontkende gisteren bij de recht bank in Middelburg dat hij ach ter de namen schuilging. Ook al hadden allerlei getuigen hem aangewezen. De drugsverslaafden belden in de afgelopen drie jaar het num mer van een mobiele telefoon, als ze cocaïne wilden kopen. Vervolgens ontmoetten ze de dealer ergens in Terneuzen. Al lerlei getuigen hadden de ver dachte op een foto bij de politie aangewezen als de handelaar. Bovendien was bij een huiszoe king in zijn woning een tegoed- kaart van een mobiele telefoon gevonden, van het nummer dat de junkies belden. Toch bleef de verdachte ontkennen. „Ik ken die mensen niet." De telefoon kaart zou van iemand anders zijn geweest, die hem bij een verhuizing had geholpen. Offi cier van justitie J.J.A Groen ge loofde er niets van en vond dat de drugshandel voldoende was bewezen. Hij eiste een celstraf van achttien maanden, waar van zes voorwaardelijk. Boven dien zou de verdachte een maand extra naar de gevange nis moeten, omdat hij in de proeftijd van een eerdere ver oordeling weer een misdrijf had gepleegd. En, eiste de officier, de berekende drugswinst van ruim tienduizend gulden moet aan de Staat worden betaald. Advocaat H.G. Koopman mikte op, zoals hij dat zag, fouten in de bewijslast. De GSM zou van ie mand anders zijn geweest. Bo vendien zou er sprake zijn van onwettig bewijs, omdat op één na alle getuigen als verdachten waren verhoord, terwijl ze dat volgens Koopman niet was ver teld. De officier maakte uit de processen-verbaal direct duide lijk dat dit wel was gebeurd. De rechtbank doet uitspraak op 23 februari. door Barend Pelgrim KLOOSTERZANDE - De Partij voor Zeeland verlangd harde ga ranties van Gedeputeerde Sta ten voor het behoud van werk gelegenheid in Oost-Zeeuws- Vlaanderen na 2003. Staten fractievoorzitter M. Stoffels van de PvZ vindt een combina tieplan voor natuurherstel en recreatie aan de noordzijde van Hontenisse alleen acceptabel wanneer dit initiatief voldoen de groot wordt uitgevoerd. Met een paar vakantiehuisjes en een jachthaventje met slechts vijf tig plaatsen is Hontenisse niet geholpen. Er is onder regionale onderne mers voldoende animo om ten noorden van Kloosterzande te komen tot een recreatiegebied van serieuze proporties. Dat concludeerde Stoffels gisteren althans na een werkbezoek aan de gemeente Hontenisse. De PvZ-voorman vindt dat het col lege van GS de bestuurders van Thema-avond over armoede en onderwijs j HULST - Voor onderwijsmen sen houdt het DISK maandag 14 februari een themabijeenkomst over 'armoede en onderwijs' in de aula van basisschool De No- 'helhorst in Hulst. Armoede heeft veel effect op kinderen. Kinderen moeten de ^kans krijgen mee te doen aan .^werkweken, excursies, school meisjesclubs en muzikale vor steling. Hoewel dit vanzelfspre- cend lijkt zijn er ook in de gemeente Hulst schoolkinderen voor wie de financiële situatie ."gen probleem is. DISK vindt dat ^cholen daar veel alerter op noetenzijn. Debijeenkomst be gint oml9.30 uur. Hontenisse unfair hebben be handeld, Hij meent dat het pro vinciebestuur zich niet bepaald netjes heeft gedragen in de dis cussie over de haalbaarheid van een handelshaven in Perkpol- der. Gedeputeerde D. Bruinoogevan economische zaken beweerde dat er daarvoor geen fatsoenlijk plan bestond in Hontenisse maar Stoffels oordeelt daar, na bestudering van het opgestelde rapport, heel anders over. Hij vindt dat GS de mogelijkheid van een handelshaven zeker nog eens moeten overwegen, gezien de reeds bestaande en goed bruikbare infrastructuur van de veerhaven. „Je gooit miljoenen overboord wanneer die aanleg steiger en het veerplein onbenut blijven na 2003." Jachthaven Voor de PvZ staat voorop dat er in Hontenisse in ieder geval compensatie moet komen voor het opdoeken van de veerver- binding met Kruiningen. Stof fels verbindt daaraan het cijfer van minimaal 150 nieuwe ba nen. Mocht het zo zijn dat GS enkel toestemming geven voor recreatie en natuurontwikke ling rond Perkpolder, dan moet er volgens hem grootschalig ge dacht worden. Hij pleit voor een jachthaven met drie- a vierhon derd ligplaatsen plus een bun galowpark met minimaal tien tallen huisjes. Verder ziet hij ruimte voor zo'n vijf hectare na tuurherstel. De exploitatie is alleen aan trekkelijk en haalbaar in die or de van grootte. zegt Stoffels. „Er zal werkgelegenheid aan ten grondslag moeten liggen. Hon tenisse verdient die invulling. Gegadigden voor die recreatie ve ontwikkeling zijn er in ieder geval. Maar met een combinatie van natuurwaarden en toeristi sche voorzieningen sla je twee vliegen in één klap." door Joost Bosman TERNEUZEN - De renovatie van de Markt in Terneuzen wordt niet voor de zomer vol tooid. Hoewel de verplaatsbare bomen wel op tijd geplaatst kunnen worden, zal met de (deels afbreekbare) muziek kiosk op zijn vroegst komend najaar worden begonnen. Vorige maand verklaarde wet houder K. van der Hoofd (VROM) nog dat de volledige nieuwe aankleding van de Markt komende zomer gereed zou zijn. Gisteren bleek echter dat de aanleg van het open luchtpodium is gebonden aan een bouwvergunning, waarvoor een versnelde wijziging van het bestemmingsplan nodig is. Om dat daartegen ook nog bezwa ren kunnen worden ingediend, zal de muziekkiosk pas in okto ber. november of zelfs december gebouwd worden. Bij de leden van de commissie VROM leefden ook nogal wat vragen over de twee ontwerpen voor het openluchtpodium. Ze vroegen zich af of het telkens op- en afbreken van (een deel van) het podium niet onhandig en duur is. Ook bestond er zorg over de weekmarkt. Eerder deze week hadden marktkooplui al laten weten niet gelukkig te zijn met de ontwerpen en de plaats van muziekkiosk. Volgens Van der Hoofd moet nog worden bekeken in hoeverre het podium telkens afgebroken wordt ten gunste van de week markt. Hij liet doorschemeren daar weinig voor te voelen. Maar hij zegde toe met de ambu lante handel om tafel te gaan zitten. door Sheila van Doorsselaer SLUIS - De omwonenden van hotel De Dikke van Dale in de Sluisse Sint Annastraat dreigen de gemeente met juridische stappen als de huidige plannen voor uitbreiding van het com plex worden goedgekeurd. Des noods gaan ze door tot de Raad van State. De bewoners steden Sluis-Aar- denburg aansprakelijk voor de planschade die ze denken op te lopen. Maar wethouder G. van Daele vindt dat niet de gemeen te, maar de initiatiefnemer, de firma Roozen- van Hoppe Af bouw bv, moet opdraaien voor schadeclaims. Op het perceel achter het hotel wil Roozen-van Hoppe 27 va kantieappartementen bouwen, maar de omwonenden vinden dit plan onaanvaardbaar. M. van Nunen maakte donderdag tijdens de raadsvergadering ge bruik van het inspreekrecht om namens enkele bewoners van de Sint Annastraat de bezwaren kenbaar te maken. De buurt vreest voor het verlies van pri vacy, uitzicht en zonuren, voor geluidsoverlast en voor aantas ting van het landschap en van de wallen. „Het complex komt zo wat in onze achtertuin te staan" zei Van Nunen. De omwonenden hekelen het feit dat zij nooit door de gemeente en Roozen- van Hoppe op de hoogte zijn ge steld van de plannen. Van Nu nen:,,Sterker nog, Roozen-van Hoppe schreef de gemeente zelfs dat de omwonenden geen be zwaren hebben tegen het plan." Ze vroeg de raadsleden niet ak koord te gaan met de wijziging van het bestemmingsplan. Terecht De raadsleden, die in eerste in stantie niks hadden aan te mer ken op de ingediende schetsen van de firma, vonden dat de be zwaren van de omwonenden op sommige punten terecht zijn. Zij willen daarom de touwtjes zelf in handen houden waar het de besluitvorming in deze zaak betreft. De raad wilde gister avond het college van burge meester en wethouders niet machtigen een versnelde be- stemingsplanwijziging (artikel- 19-procedure) te starten. De partijen vinden dat de plannei aangepast moeten kunnen wor den. Van Daele ging hiermee ak koord. Niet het college, maardt raad mag het sein geven wan neer en of de artikel-19-proce dure wordt gestart. Wel gingei de raadsleden gisteravond ak koord met het voorbereiden vai een herziening van het bestem- mingsplan Bebouwde Kon Sluis. CDA en Dorpsbelangen en Toe risme hadden liever gezien da; het college het hele agendapun: zou terugnemen, maar dat plan vonden cle overige partijen lt ver gaan. Van Daele zegde toe dat de omwonenden binnenkort volledig op de hoogte worden gebracht van de plannen. CDA en D&T op de bres voor Aardenburg SLUIS - Het CDA en Dorpsbe langen en Toerisme in Sluis- Aardenburg willen dat de nieu we werkplaats van openbar* werken in Aardenburg komt en niet in Sluis. „Gun Aardenburg nou ook eens wat, Sluis trekt al zoveel naar zich toe", zei CDA'er J. Quaak gisteravond tijdens de raadsvergadering. Het standpunt van het CDA en D&T was ingegeven door de vrees dat de gemeentesecretarie in Aardenburg op termijn zal sluiten. Het college wil de nieu we loods bouwen aan de Sluisse Smoutweg. In Aardenburg zal een dependance van openbare werken worden ingericht. De uitspraak van het CDA schoot wethouder G. van Daele in het verkeerde keelgat. „Aarden burg wordt echt niet vergeten De Weststraat is prachtig op nieuw ingericht en we hebben nog wel meer plannen voor het aantrekkelijk maken van het stadje. Dat Aardenburg het 'zwakke broertje' van Sluis zou zijn, roept u zelf over Aarden burg af." Het CDA forceerde toch een stemming over het voorstel, maar behalve D&T gingen de overige partijen ak koord met nieuwbouw in Sluis. door Bas Lippmann TERNEUZEN - Terneuzenaren uit de Westkolkstraat en omge ving vrezen een gebrek aan par keerplaatsen als daar volgende week de bouw van het nieuwe theater begint. Tijdens een in formatiebijeenkomst sprak de gemeente Terneuzen de hoop uit dat eind maart tachtig parkeer plaatsen naast de Binnenvaart - weg, aan de dijk, in gebruik ge nomen kunnen worden. Als aannemer BAM-Bredero volgende week dinsdag start met bouwen, kunnen er geen au to's meer op de parkeerplaats aan de Westkolkstraat gepar keerd worden. Terneuzen had er op gerekend voor 15 februari een nieuwe voorziening met tachtig parkeerplaatsen in ge bruik te nemen. De gemeente kreeg echter niet de goedkeu ring van Rijkswaterstaat om onder de dijk aan de Binnen- vaartweg te graven. De dijk, die Snelheid omlaag op Rooseveltlaan in Terneuzen TERNEUZEN - De Roosevelt laan in Terneuzen wordt ter hoogte van de Sloelaan ver smald. De maximumsnelheid wordt tot aan de rotonde terug gebracht van zeventig naar vijf tig kilometer per uur. Daarmee hoopt het college van burgemeester en wethouders te gemoet te komen aan het onvei- liheidsgevoel bij voetgangers en fietsers die ter plaatse overste ken. Een andere optie was de aanleg van een tunnel onder de Rooseveltlaan, maar gezien de kosten daarvan (anderhalf tot twee miljoen gulden) heeft het college daarvan afgezien. De gekozen oplossing kost een ton. Hoewel de commissie VROM donderdagavond unaniem voor het voorstel stemde, verklaarde wethouder K. van der Hoofd dat er andere plekken in Terneuzen zijn die veel gevaarlijker zijn, en dat er keuzes gemaakt moeten worden. In de periode 1997 tot 1999 deden zich op het kruis punt niet meer dan acht onge lukken voor. Daarmee neemt de locatie de zestiende plaats in van gevaarlijke punten in Ter neuzen. als zeewering fungeert mag van waterstaat in het stormseizoen niet worden aangetast. Het stormseizoen loopt van half ok tober tot half april. De gemeente kan zolang niet wachten. Terneuzen heeft daar om gevraagd om de parkeer plaats zonder graafwerkzaam heden te mogen realiseren. „We willen een 15 centimeter dikke zandlaag neerleggen en daarop stalen platen plaatsen. We ho pen daarmee half maart te mo gen beginnen", aldus J. Vonk, bouwcoördinator van de ge meente. Volgens H. Van Tol, eigenaar van hotel-brasserie Tollenique, is dat voor zijn klanten te laat. „Ik hoop dat de gemeente voor een tijdelijke oplossing kan zor gen. De hotelgasten kunnen binnenkort nergens gratis par keren. Misschien kan de ge meente voor hen tijdelijk een uitzondering maken." Hoge kraan Omwonenden maakten zich ook zorgen over de bouwwerkzaam heden zelf. Zo werden er vragen gesteld over de drieëndertig me ter hoge bouwkraan die op het terrein wordt geplaatst. „De ri sico's zijn te verwaarlozen", sprak C. Van de Velde van BAM Bredero. „De kraan staat op een vast fundatieblok en zal nooit geladen over de huizen worden gedraaid." Enkele buurtbewoners toonden zich bezorgd over de bemaling van het overtollige water op de bouwplaats. Bouwcoördinator Vonk kon ook hen geruststellen. „Er zijn genoeg veiligheids maatregelen getroffen die er voor zorgen dat het grondwater onder de huizen niet afneemt. Excursie in verdronken land NIEUW-NAMEN - Stichting het Zeeuwse landschap houdt op zaterdag 12 februari voor do nateurs een excursie in het ver dronken land van Saeftinghe. Het vertrek is om 12.45 uur in het bezoekerscentrum Saef tinghe. Aanmelden is verplicht. De kosten bedragen 10 gulden voor volwassenen en 5 gulden voor kinderen van 10 tot 16 jaar. In verband met de zwaarte van dé tocht moeten de deelnemers in goede lichamelijke conditie zijn. oor René Hoonhorst MMADORP - De eerste week •ek de vrieskou nog roet in het ten te gooien, maar intussen erloopt de aanleg van de nieu- e riolering tussen Graauw en 1 mmadorp gesmeerd. Langs de Tillem Hendrikstraat en de liddelweg is al drukriolering angelegd en op de Parallelweg :hiet het werk hard op, mede oor de inzet van drie kranen en an lasapparaat, oor het eind van de maand kan e aannemer waarschijnlijk al de kern van Emmadorp zelf ■beginnen. In de buurtschap -ordt de oude afvalwaterlei- ing, die nu nog direct loost op oten in de omgeving, straks al- i:en nog gebruikt voor het af- oeren van hemelwater. Een Teuw buizenstelsel wordt aan- ësloten op de persleidingen die u in de polder worden gelegd, a het plaatsen van enkele «a een stroef begin verloopt het werk aan de riolering nu vlot. foto Charles Strijd ,ifra_

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 48