m. Keitjes weren fietser van dijk Het zit boer Wortel niet mee Terugeisen geld van Cobra-verdachten loopt vertraging op Nekkramp treft vier mensen in regio Werkstraf geëist voor poging tot moord zeeland vrijdag 11 februari 2000 z 17 Steltkluut ziet kansen tijgen voor haar latuurplan Perkpolder j faterschap leidt recreanten weg bij rustplaatsen van vogels Centrale inkoop bevalt Axel goed AXEL - Het aanstellen van een ambtenaar die verant woorde lij k is voor de centrale inkoop van gemeentelijke benodigdhe den is Axel goed bevallen. De functionaris, die 1 februari 1999 in dienst kwam, heeft in haar eerste jaar voor 775 mille ingekocht. De spullen die zij met dat geld kocht, kostten de gemeente Axel een jaar eerder bijna een ton (12,6 procent) meer. De ambtenaar bracht dus ongeveer haar eigen salaris op, bevestigt wethouder A van Waes. „Die vergelijkingen zijn volgend jaar niet helemaal meer te maken. De centrale inkoopster functioneert echter uitstekend, over elke aankoop wordt nu bewust nagedacht en onderhandeld, zodat we als gemeente zakelijk werken. Ik ben er dan ook van overtuigd dat ze de komende jaren nog meer voor ons gaat betekenen." De leden van de commisse openbare werken lieten donderdag weten net zo tevreden te zijn als de wethouder met deze uit breiding van het ambtenarenkorps. Yoorrangsfout leidt tot ongeval TERNEUZEN - Bij een auto-ongeluk op de Terneuzense Mr FJ. Haarmanweg raakten donderdagochtend twee mensen gewond. Een 52-jarige automobilist uit Terneuzen, rijdend op de Dokweg, verleende geen voorrang aan een 37-jarige auto- mobilste uit Axel die van rechts kwam. De man heeft beenlet sel, de vrouw liep een whiplash op. Auto-embleem gestolen TERNEUZEN - Een op de Terneuzense Sloelaan geparkeerde auto is donderdagochtend zijn ster kwijt geraakt. Onbeken den braken het logo van de Mercedes af en staken bovendien de rechter voor- en achterband van de auto lek. Het schadebe drag is nog onbekend. Gewonde bij aanrijding WESTDORPE - Een 41-jarige Terneuzenaar heeft woensdag avond een hoofdwond opgelopen bij een auto-ongeluk op de kruising Tractaatweg-Oostpoortweg in Westdorpe. Een 19-jarige bestuurder van een personenauto uit België was door rood licht gereden en kon de bestelbus van de Ter neuzenaar niet meer ontwijken. De lichtgewonde man hoefde niet in het ziekenhuis behandeld te worden. Drankrijder aangehouden TERNEUZEN - Op de Guido Gezellestraat in Terneuzen is rond middernacht een 28-jarige automobilist uit die plaats aangehouden voor het rijden onder invloed. Uit een blaastest bleek dat hij bijna twee keer de toegestane hoeveelheid alco hol had gebruikt. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijver bod van drie uur. Justitie plukt drugsdealers MIDD ELBURG - Officier van j ustitie Dvan der Bel heeft gis teren de rechtbank in Middelburg verzocht een 32-jarige man uit Sas van Gent te veroordelen tot terugbetaling van 186.000 gulden aan de Nederlandse Staat. Dat bedrag zou de verdachte volgens de officier verdiend heb ben aan de handel in xtc-pillen en cocaïne. Ook een 22-jarige plaatsgenoot heeft volgens de officier ruim 22.000 gulden overgehouden aan het dealen in speed en xtc-pillen. Raads man A Sol verzekerde dat zijn cliënt voornamelijk in xtc had gehandeld, maar slechts sporadisch in speed. De twee verdachten, die niet op de zitting verschenen, maak ten in '96 en '97 deel uit van de Sasse bende die vooral in het grensgebied van Zeeuws-Vlaanderen actief was. De recht bank doet 23 februari uitspraak. door Aector Dooms Volgens officier van justitie D. van der Bel zouden de drie kop- MIDDELBURG - De ontne- stukken van de criminele orga- mingsvordering van 2,1 miljoen nisatie forse winsten hebben ge- gulden tegen de drie leiders van maakt met de handel in hard- en de Terneuzense Cobrazaak softdrugs, het witwassen van heeft met enige vertraging te drugsgelden en heling van au- kampen. De rechtbank in Mid- to's uit het buitenland. Als het delburg heeft gisteren gemeend aan de officier ligt moet een 36- eerst een schriftelijke procedure jarige Terneuzenaar 926.000 in gang te moeten zetten alvo- gulden aan de Nederlandse rens de Plukze-vordering staat terugbetalen. Van zijn 34- verder kan worden behandeld jarige broer wordt ruim zeven tijdensdezittingvan21 septem- ton geëist, terwijl tegen de 26- ber. jarige man uit Aardenburg een vordering van meer dan vieren- Acht weken bedenktijd krijgt halve ton loopt, de verdediging om schriftelijk Een eerste proforma-zitting te reageren op de door de officier wordt 6 april gehouden. De van justitie gevorderde bedra- rechtbank veroordeelde twee gen. Daarna volgt er repliek. De jaar geleden één verdachte tot raadslieden krijgen tijdens die zeven jaar en de andere twee tot periode toestemming om tap- vijf jaar cel. Vandaag (vrijdag) verslagen te bekijken en verder doet het Gerechtshof in Den houdt de rechtbank de moge- Haag uitspraak in de hoger be- lijkheid open tot het horen van roepszaak van de Terneuzense getuigen. broers. door Lilian Dominicus TERNEUZEN - Sinds novem ber vorig jaar zijn in Zeeuws- Vlaanderen vier gevallen van nekkramp gesignaleerd. Eén man uit Terneuzen is als gevolg van besmetting met hersen vliesontsteking deze week over leden. Hoewel het in alle vier de gevallen om een bacterie-infec tie ging - een besmettelijke vari ant - is volgenS de GGD en zie kenhuis Zeeuws-Vlaanderen zeker geen sprake van een epi demie. ,,De patiënten hadden geen re latie met elkaar en woonden niet bij elkaar in de buurt", ver klaart neuroloog A Breukelman van ziekenhuis Zeeuws-Vlaan deren. We vermoeden op dit moment niet dat er meerdere be smettingen in de omgeving zijn." De oorzaak van een hersenvlies ontsteking kan een bacterie of een virus zijn. Breukelman: Besmetting met een bacterie is gevaarlijker en besmettelijker. Vooral de meningococ-bacterie, waardoor twee van de vier ziek zijn geworden, is berucht. Maar zodra de patiënt antibiotica heeft gekregen, is het besmet tingsgevaar eigenlijk al gewe ken. In het ziekenhuis isoleren we geïnfecteerden voor de ze kerheid twee dagen lang, hoe wel dat strikt gezien niet nood zakelijk is." De symp tonen van hersenvlies ontsteking of nekkramp Lijken op griepverschijnselen: hoge koorts, hoofdpijn en overgeven. In ernstige gevallen kunnen pa tiënten het bewustzijn verliezen of huidbloedingen krijgen. Daarnaast kunnen geïnfecteer den hun hoofd niet meer of moeizaam vooroverbuigen. Brunchen met de boswachter WESTDORPE - Natuurliefheb bers kunnen op zaterdag 12 fe bruari met de boswachter van Staatsbosbeheer een wandeling maken door de Canisvliet. Na de tocht van 2,5 uur kunnen de deelnemers aanschuiven aan een streekbuffet. De kosten be dragen 25 gulden voor volwas senenen 12,50 voor kinderen tot 12 jaar. Aanmelden voor 11 fe bruari 11.00 uur. Verzamelen bij bezoekerscentrum de Baecker- mat in Westdorpe. door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - De West- Zeeuws-Vlaamse toneelver eniging De Plattelanders is druk bezig met de repetities voor het stuk Boerenpsalm, naar het gelijknamige boek van Felix Timmermans. Het boek heeft een dramatische verhaallijn, maar de Platte landers zouden de Plattelan ders niet zijn als ze het stuk niet doorspekten met de nodi ge humor. Traditiegetrouw wordt het toneelstuk opge voerd in het West-Zeeuws- Vlaamse dialect. Eric Wijffels en Rini Fenijn be werkten het boek. Dat was geen makkelijke klus omdat de roman vanuit verschillende tijdsperspectieven is geschre ven. Daarom moest een aantal rollen door twee acteurs wor den gespeeld: junior en senior. Hoofdpersoon in het stuk is boer Wortel (Rini Fenijn en Tonnie Rijnberg), een arme boer op een pachthof en niet bepaald een zondagskind. Zijn leven is niet over rozen ge gaan In 18 9 5 ontmoet de j onge Wortel het boerenmeisje Fien (Ina Manhave) en trouwt met haar. Zij krijgen een zoontje, Polleke, dat sterft na twee moeilijke jaren. Ook met de dood van hun andere zoon, Fons (Mare Verplanke), kan Wortel moeilijk overweg. Fien sterft na een lang ziekbed, en ook zijn tweede vrouw Frisine (Sandy Jacobse) sterft op jon ge leeftijd. Wortel lijdt hier door een eenzaam leven, dat hij deelt met zijn blinde doch ter Amelieke (Michelle Flik- weert en Daphne Quist). In de pastoor (Bram Luteijn) vindt Wortel een goede vriend aan wie hij zijn zorgen kwijt kan. Terwijl de oude Wortel zijn le vensverhaal vertelt in de mo nologen, wordt dit door de cast, in totaal 25 personen, uit gebeeld. Decor Het Oostburgse Ledeltheater wordt gereed gemaakt voor de zes voorstellingen. Samen met kunstenaar Ronald Spiessens is het decor in elkaar gezet. De kaartverkoop loopt zo goed dat er een extra voorstelling is gepland op zaterdagavond 4 maart. De eerste voorstelling van Boerenpsalm is een matinee op woensdagmiddag 16 februari om 14 uur. De première volgt op vrijdagavond 18 februari om 20 uur. Vervolgens zijn er nog voorstellingen op zater dag 19, vrijdag 25 en zaterdag 26 februari om 20 uur. De Plat telanders doen met Boerenp salm voor de derde achtereen volgende keer mee aan het Electrafestival, het jaarlijkse festival van de Zeeuwse to neelwereld. lorRené Hoonhorst 1ÏRKPOLDER - Natuurbe- hermingsvereniging De Stelt- uut ziet de kansen stijgen voor lar vorig najaar gepresenteer- plan voor de veerhaven van otirkpolder. Het definitieve leen' van Gedeputeerde Staten gen plannen voor een ban s' :ls- of overslaghaven en tegen ^ootschalige recreatie maakt weg vrij voor 'Een weg naar natuur', het natuurontwik- ïlingsplan van De Steltkluut. See Steltkluut moet op stel en j'ifong tientallen extra exem- aren van het plan laten drak en, verklaarde voorzitter A lauwe donderdag. „De pro- r( ncie wil bijvoorbeeld nog tien ^Jremplaren hebben en ook ai rlei andere instanties en parti- ilieren vragen om 'Een weg aar de natuur'." Het plan van Ie Steltkluut, de Milieuwerk- roep Hulst-Hontenisse en het omité Bomenbehoud Honte- sse werd in september '99 REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door gemeentebestuur en be drijfsleven van Hontenisse sceptisch en gereserveerd ont vangen. Het idee 'waar vogels verschijnen, moeten mensen verdwijnen' sprak bestuurders en neringdoenden allerminst aan. Paauwe is blij dat de pro vincie nu onverbloemd voor de natuur kiest en er zelfs over denkt om, ook als verdere na tuurcompensatie voor de ver dieping van de Wësterschelde, het gebied voor natuurontwik keling nog wat verder naar het westen uit te breiden. Hij be strijdt overigens dat De Stelt kluut mensen wil wegjagen. In de aan te leggen plas-drasgebie- den is ruimte voorzien voor wandelaars, fietsers en paard rijders. De veerhaven kan het best transformeren tot een feservaat van schorren en slikkenkraam kamer voor vissen en broedge bied voor vogels. Maar bloem rijk grasland en struweel op het veerplein en plas-drasgebied rondom de veerhaven mogen best worden omzoomd door pa den. Paauwe: „In ons plan is ook een paardenoefenterrein opgeno men. En het strandje bij De Perk moet zijn recreatieve bestem ming houden. Een boerderij die wat logiesmogelijkheden aan biedt, sluiten we niet bij voor baat uit. Maar een grootschalig bungalowpark is natuurlijk uit den boze." Buurgemeente De compensatie voor het verlies van werkgelegenheid door het verdwijnen van het veer moet volgens Paauwe niet te eenzij dig in Hontenisse worden ge zocht. „Op de bedrijfsterreinen bij Kloosterzande en Walsoor den kunnen natuurlijk wat kleinschalige ondernemingen worden gevestigd. Maar voor het overige moet Hontenisse de werkgelegenheid in Hulst zoe ken. In die buurgemeente is een aantal grote bedrijven en wordt hard aan uitbreidingsplannen gewerkt." Scoutingdag TERNEUZEN - De EOS/ St-Hubertusgroep houdt zater dag 12 februari vanaf 14.00 uur haar jaarlijkse groepsdag. Deze dag zijn alle 180 leden uitgeno digd om samen onder meer pan nenkoeken te eten en rond 19.00 uur een enorme stoelendans te doen. foto Peter Nicolai De Plattelanders spelen het stuk Boerenpsalm in West-Zeeuws-Vlaams dialect. n'' JRNEUZEN - Waterschap euws-Vlaanderen laat rond gen dertien informatieborden a jrzetten op mooie uitkijk- mien langs de Westerschelde. komen veelal te staan dijktoppen waar de asfalt- P'rharding van de werkwegen ergaat in een paadje van jorgroeistenen', keitjes waar as tussendoor kan groeien. ag «afscheidingen van asfalt- en lenpaadjes geven de plaatsen o waar wandelaars en fietsers JJ nheil even binnendijks moe- i zoeken. Op die plekken lig- i schorren en slikken die door 's'f gels tijdens hoogwater wor- nl dgebruikt als rust- en foura- J®erplaats. Het waterschap is it gemeenten, Rijkswater- jat en de Zeeuwse Milieu Fe- l xtra filmavond eer Koewacht orRené Hoonhorst aDEWACHT - Na een eerste e? istalgische avond op zaterdag maart kunnen de inwoners n Koewacht en omstreken ik vrijdag 31 maart herinne- :c igen ophalen over de geschie- ois van hun dorp. In gemeen- apscentrum De Vlasschaard dan voor de tweede keer en- Ie videocompilaties over de rpshistorie en een fototen- jnstelling te zien. werkgroep 'Koewacht in de intigste eeuw' kreeg de afge- ien maanden nauwelijks res- ns op haar oproep om oude lo's, kleding, snuisterijen en aruiksvoorwerpen tijdelijk schikbaar te stellen voor een wa illenniumtentoonstelling'. at de inwoners van Koewacht belangstelling hebben voor verleden van hun dorp en 8 jn inwoners blijkt uit de over- ''eeldigende aandacht voor de eiistalgische avond. De kaarten or de terugblik op de dorpsge- liedenis van Koewacht vlo- de afgelopen weken de deur Omdat vele belangstellen- teleurgesteld dreigden te irden, houdt de werkgroep nu vrijdag 31 maart een herha- P. igvan de 'millenniumavond', a een terugblik biedt op het nt iewacht van eind negentiende begin eenentwintigste eeuw. Vijftig kilometer buitendijkse werkwegen zijn al sinds jaar en dag toegankelijk voor recrean ten. „De overige 26 kilometer dijk zijn nooit makkelijk toe gankelijk geweest. De meeste dijkvakken waren van dwars- afrasteringen voorzien om schapen te kunnen laten grazen Veel mensen reageren nu alsof ze voorzieningen verliezen, als of we ze iets afpakken. Maar er komt juist meer recreatiedijk bij", betoogt hoofd waterkerin gen A Provoost. De klachten be perken zich overigens tot twee dijkgedeelten ten noorden en zuiden van Ossenisse, tussen de Hoek van Ossenisse en Knui- tersdijk en langs de Serrarens- polder. Volgens protesterende ouderen worden rustende vo gels niet uit hun evenwicht ge bracht door een enkele passe rende fietser of wandelaar. Trimfietsers Gezworene A Paauwe (water keringen Westerschelde) geeft toe dat een eenzame recreant de natuur niet direct schade zal toebrengen. „Maar als er een groepje Belgische trimfietsers compleet met bezemwagen langsfietst is het natuurlijk een ander verhaal. Bij laag water is er dan nog niet zoveel aan de hand. Bij hoogwater echter moeten de fouragerende vogels hun heil op de dijk zoeken en hebben ze hun rustplek echt no dig. Omdat je nu eenmaal niet elke dag precieze hoogwatertij den kunt doorgeven of een maximaal aantal passanten kunt aanhouden, is het de beste oplossing om alle recreanten zo veel mogelijk op kwestbare plaatsen binnendijks te leiden. Wel hebben we ervoor gezorgd dat de recreanten bij woonom gevingen en campings - het Hel legat bijvoorbeeld - zich buiten dijks kunnen verpozen." Het waterschap is niet van plan sancties uit te vaardigen tegen recreanten die toch buitendijks blijven. „De informatieborden moeten de mensen op wetens waardigheden en aantrekke lijkheden aan beïde kanten van de dijk wijzen. Zodat recrean ten op de top van de dijk - toch weer een stuk hoger dan de werkweg - van het weidse uit zicht kunnen genieten en oog krijgen voor de schoonheid van de polder." door Arjen Nijmeijer MIDDELBURG - Volgens de aanklager was het een poging tot moord, volgens de ver dachte een poging tot zelfmoord. Een 44-ja- rige man uit Enschede stak in januari 1998 een mes van onder in een matras, met de punt naar boven. Om zijn Terneuzense vriendin van het leven te beroven, redeneer de de officier van justitie. De man stond gisteren voor de rechtbank in Middelburg. Hij vertelde dat het in januari 1998 al de derde keer was dat zijn vriendin de relatie beëindigde. Twee keer eerder had de man een vrouw met kindei-en achtergela ten, om met de Terneuzense verder te gaan. Toen zij voor de derde keer zei dat het was afgelopen, werd hij boos en verdrietig. Het tweetal woonde samen in een woning aan het Wilgenplantsoen in Terneuzen. De man gaf toe dat hij het mes onderin het ma tras had gestoken, n. Zijn bedoeling was zichzelf in het mes te storten en zich zo van het leven te beroven, zei hij gisteren. Hij viel echter in slaap en werd pas wakker, toen de politie aanbelde om hem te sommeren het huis te verlaten. De zoon van de vriendin ontdekte het wapen later die dag in het bed. Officier van justitie H.I. den Hartog vond dat poging tot moord op de vriendin was be wezen ,Het was haar plaats in het bedHet is misschien niet de handigste manier om ie mand te doden, maar het kan wel.In elk ge val was het volgens Den Hartog onwaar schijnlijk dat de man op die manier zichzelf van het leven had willen beroven. Ze eiste twaalf maanden cel, waarvan zes voor waardelijk. De onvoorwaardelijke zes maanden kunnen worden omgezet in een werkstraf van 240 uur. Wel vond ze dat de man tijdens een proeftijd van twee jaar moet worden bege leid door de reclassering. De rechtbank doet uitspraak op 23 februari. •V-: Met informatieborden en speciale stenen gaat het Waterschap aangeven waar wandelaars en fietsers hun heil even binnendijks moeten zoeken. foto Charles Strijd deratie overeengekomen dat re creanten zoveel mogelijk van die hoogwatervluchtplaatsen worden geweerd. Niet om fiet sers en wandelaars tegen te wer ken, maar om alle belangen langs de Westerscheldedijk zo veel mogelijk recht te doen. Provinciale en Hontenisser ou- derenorganisaties liepen een maandje geleden echter te hoop tegen 'het afsluiten van recrea tieve wegen'. Vertegenwoordi gers van het waterschap willen mede daarom wat misverstan den uit de weg ruimen. Tussen de oostelijke punt van het Ver dronken Land van Saeftinge en het Zwin ligt 85 kilometer aan Westerscheldedijk. Van die 85 kilometer is 76 kilometer in be heer bij het Zeeuws-Vlaamse waterschap (de overige negen vallen onder Rijkswaterstaat).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 47