ezwaren indpark eggewuifd Je snapt zulke mensen niet Durfals hopen op ultieme kick Vrijwilligers eisen erugkeer organisator bevrijdingsfestival Boerenorganisatie leent The Greenery 25 miljoen gulden Standbeeld in de maak voor knechten en boerenmeiden Oefenen in aanpak van wateroverlast Camellia zeeuwse almanak Vrees urbines in Hoofdplaat oor Ernst Jan Rozendaal USSINGEN - De druk op de tmeente Vlissingen om Klaas verdam het Bevrijdingsfesti- al Zeeland te laten organise- n, is donderdag nog aanmer- elijk toegenomen. Niet alleen reigt de popgroep Bief het fes- val te mijden, ook vrijwel de omplete staf van vrijwilligers het Bevrijdingsfestival apt op wanneer Overdam - die non-actief is gezet - niet te- igkeert. Gedeputeerde G. de ok noemt de afwezigheid van lef een 'blamage' en het Natio- aal Comité 4 en 5 mei dringt er- p aan Overdam te laten terug eren. orige week heeft de Raad voor lunst en Cultuur Vlissingen, ormeel verantwoordelijk voor e organisatie van het Bevrij- ingsfestival, het vertrouwen pgezegd in Overdam, de feite- jke organisator. Hoewel Over- am in dienst is bij de gemeente lissin gen, werd hij door het be- tuur podiumkunsten van de laad naar huis gestuurd. Van wege het conflict, dat al maan- en sleept, dreigt de organisatie an het Bevrijdingsfestival in et gedrang te komen, tonder Overdam wil de hoofd- et Blof niet komen. Volgens De lok is de komst van Blof voor de irovincie buitengewoon be- mgrijk. „Wij willen met de laand van de Vrijheid, waar- an het Bevrijdingsfestival een nderdeel is, het thema ver- Iraagzaamheid uitdragen. Dat ïadden we opgehangen aan ilef. Daarbij komt de groep in (Advertentie) Hotel Restaurant 't Waepen van Veere Wij zijn weer geopend! Valentijnsmenu fl 55,- Salade van gerookte zalm met avocado en mierikswortelmousse Gegrilde rib-eye met rodewijnsjalotjes Bavarois taartje van wilde rijst en ananas compote Markt 23-27 Veere tel. nr.: 0118-501231 Vlissingen, hun thuisstad, een tournee langs Bevrijdingsfesti vals in Nederland zou afsluiten, als een ware apotheose. Het is een blamage voor Zeeland wan neer dat niet doorgaat. De Kok zegt de bestuurlijke druk op Vlissingen niet te willen opvoeren, maar laat doorsche meren dat de provinciale subsi die van 25.000 gulden aan het Bevrijdingsfestival in het ge ding is. De enige manier om Blof naar Vlissingen te krijgen lijkt een terugkeer van Overdam als or ganisator. Dat is dan ook één van de eisen waarmee wethou der L. Poppe-de Looff maandag een gesprek met de Raad voor Kunst en Cultuur ingaat. Zij krijgt steun van het Nationaal Comité 4 en 5 mei, de landelijke organisator van de Bevrijdings festivals. Volgens coördinator Mark Eijsink Smeets komt de landelijke subsidie van 35.000 gulden niet in gevaar, wanneer Poppe 'voet bij stuk' houdt. „Dan komen we er gezamenlijk wel uit." Vertrouwen Bij monde van Renate Danka- erts hebben ook de vrijwilligers van het Bevrijdingsfestival zich donderdag in het conflict ge mengd. „Wij hebben vertrou wen in Overdam, met wie we al jaren samenwerken. Wij hebben weinig vertrouwen in de Raad voor Kunst en Cultuur die naar ons toe nooit iets van zich heeft laten horen. Ik heb de mening gepeild van de stafleden. Ik weet dat ze bijna allemaal op stappen, wanneer Overdam er op deze manier wordt uitge werkt." De vrijwilligersstaf telt onge veer twaalf leden, aldus Danka- ei-ts. Volgens haar 'dondert het festival ineen' wanneer zij afha ken. In totaal heeft het Bevrij dingsfestival ruim zestig vrij willigers. Dankaerts kan niet inschatten of die haar mening delen. Alleen een terugkeer van Over dam lijkt het Bevrijdingsfesti val nog te kunnen redden, maar voorzitter F. Haverkort van het deelbestuur podiumkunsten blijft bij de vaststelling dat tus sen hem en de Raad voor Kunst en Cultuur 'geen vertrouwens relatie' meer bestaat. Hij wil niet kwij tofdeRaadvoor Kunst en Cultuur opstapt wanneer het gemeentebestuur Overdam weer op zijn post zet. pagina 20: dilemma's DEN HAAG - Waterschappen, gemeenten en provincies moe ten gaan oefenen om water overlast door dijkdoorbraken of hevige regenval beter te kunnen bestrijden. Een speciale commissie heeft in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken daarvoor oefenmodules ont wikkeld, die donderdag in Den Haag zijn gepresenteerd. „Dit is hard nodig", stelde staatsse cretaris G. de Vries, „want wa terschappen en gemeenten zijn nog te veel gescheiden we relden. Dijkgraven en burgemeesters zijn vaak onvoldoende op de hoogte van hun diverse be voegdheden. Dat belemmert samenhangende actie. Door te oefenen moet dat verande- door Ali Pankow BURGH - Inwoners van Burgh vragen zich vertwijfeld af hoe mensen ertoe kunnen komen vernielingen aan te richten op een begraafplaats. Bij achttien graven op het Burghse kerkhof zijn de zerken omgegooid of stuk geslagen. De dodenakker biedt een macaber aanzien. Een bezoekster die de vernielingen woensdagmiddag ontdekte, alarmeerde beheerder P. Jonker van de gemeente Schouwen- Duiveland, die op zijn beurt de politie inschakelde. „We wilden er niet meteen ruchtbaarheid aan geven omdat het vermoeden bestaat dat de daders weieens kinderen zou den kunnen", zegt Jonker. De schade lijkt niet het gevolg van kattenkwaad. De brokstukken die van sommige grafstenen zijn afgeslagen, duiden erop dat er zwaar materiaal aan te pas is gekomen. Schade „Ach, ach, ach, wat mensen te genwoordig toch niet in hun kop krijgen", verzucht een oudere Burghenaar in de groenten'win kel in de Kerkstraat als hij hoort over de grafschennis. De ver koopster krijgt kippenvel van wat ze erover hoort vertellen. „Ik wist het nog niet. Mijn grootvader is hier ook begraven, ik ga straks maar even gauw kij ken." Veel dorpsbewoners bezochten donderdag de begraafplaats om zelf te constateren hoe groot de schade was. „Je snapt toch ge woon niet wat mensen beweegt om grafstenen kapot te slaan", zegt een inwoonster die net de graven van haar vader en moe der heeft geïnspecteerd. De rustplaatsen van haar ouders zijn ongeschonden, maar de vrouw is geschrokken van de schade die ze bij sommige ande re graven heeft gezien. Voorzitter L. de Feiter van de dorpsraad Burgh-Haamstede betreurt de grafschennis in hoge mate. „Je snapt toch niet dat er mensen zijn die zomaar voor lol graven vernielen." Het Burghse kerkhof was vorig jaar binnen de dorpsraad ook al een emotio- Bij de vernielen van de graven in Burgh moet zwaar gereedschap zijn gebruikt. foto's Marijke Folkertsma kr- --v. v v. I het raadsbesluit, maar tekende geen verder protest aan na toe- jjÊÊÊÊ^MËS^t-Jrirr' lichting op de motieven. Hoewel enkele van de vernielde vHi graven op het oudste gedeelte I SÈtf 33| van het kerkhof liggen, ziet be- heerder Jonker geen enkel ver- -1 band tussen de grafschennis en het voornemen tof ruiming. I Aan de slag De politie kon donderdag nog geen nadere medelingen doen over de mogelijke daders. De technische recherde besteedde een groot deel van de dag aan het onderzoek naar sporen. Pas als dat is afgerond, mogen Jon ker en zijn collega H. van Felius aan de slag om zo mogelijk een deel van de schade te herstellen. De gemeente Schouwen-Duive- land heeft in overleg met de re giopolitie Zeeland besloten een aangifte in te dienen namens alle betrokken nabestaanden. Hiermee wordt voorkomen dat elke familie afzonderlijk naar het politiebureau moet komen om aangifte te doen. De gemeente probeert de rechtheb benden te achterhalen en telefo nisch en schriftelijk te informe ren over de stand van zaken. door A. J- Snel TILBURG - Het hoofdbestuur van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie ZLTO heeft The Greenery Internatio nal in Breda voor een periode van anderhalf jaar 25 miljoen gulden geleend ter versterking van het risicodragend kapitaal van de afzetorganisatie. De ZLTO wil een verdere bun deling van de afzet van produc ten uit de voedingstuinbouw aanmoedigen. Volgens de ZLTO vervult The Greenery daarin een sleutelrol. Zou het mis gaan met The Greenery, dan komt de ZLTO met de achtergestelde le ning achter in de rij van eventu ele schuldeisers. De ZLTO loopt overigens geen direct risico met de lening. De 25 miljoen gulden komt uit het ou de vermogen van de Noordbra bantse Christelijke Boerenbond NCB. Dat vermogen is onderge bracht in een aparte stichting. De ZLTO ziet het als een belang van de leden dat hun marktposi tie wordt verstrekt en wil met The Greenery gezamenlijk pro jecten uitwerken. Fruitmasters De besprekingen over samen werking tussen The Greenery en de fruitveiling Fruitmasters uit Geldermalsen, die onlangs wer den afgebroken, komen op dit moment weer aarzelend op gang. Volgens een woordvoer der van de ZLTO moet de ver strekking van de lening aan The Greenery onder meer worden gezien als aanmoediging om neel onderwerp van gesprek. Dat was naar aanleiding van het besluit van de gemeenteraad binnen afzienbare tijd een deel van de begraafplaats te ruimen in verband met ruimtegebrek dat hier in de nabije toekomst wordt verwacht. Dat besluit kwam hard aan bij de bevolking van Burgh. Het bestuur van de dorpsraad voerde nader overleg met het gemeentebestuur in een poging de begraafplaats te laten uitbreiden. Dat bleek echter niet mogelijk. De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek verleent geen medewerking aan uitbreiding, omdat de dodenakker gesitu eerd is op het archeologisch mo nument de Karolingische Burcht. Hoewel de dorpsraad het voornemen tot ruimen blijft betreuren, toonde het bestuur wel begrip voor de situatie. Ook de Hei-vormde gemeente kantte zich aanvankelijk tegen verder te praten over de bunde ling van het aanbod van groen ten en fruit. Het hoofdbestuur van de ZLTO benadrukt dat de telers geen eindproduct leveren. „Het eind product, dat is het assortiment groenten en fruit dat aan super marktketens wordt geleverd. Bundeling van het aanbod moet worden nagestreefd, versnippe ring tegengegaan. Dat is in het belang van onze leden." (Advertentie) Verkrijgbaar ir» roze, rood of wit. Maat AP 30-40 cm. *W M «73 Van 17.50 WW voor H Aanbieding deze week geldig of zolang de voorraad strekt. GroenRijk Habo Renesse Hog* loom 100. RENESSl T«I. (0111) 4» 27 91 Het Rijke Tu inic v en Hij vreest de hoogten, de man die in Zeeland zijnbroodver- dient door de actualiteit foto grafisch vast te leggen. Geen opdracht is hein teveel, maar als hem verzoeken bereiken iets vanaf een toren of een an der hoog punt te fotografe ren, laat hij het afweten. Hij krijgt namelijk al een wee'ge- voel in de maag als hij om hoog kijkt; laat staan dat hij door de lens omlaag wil schouwen. Dezer dagen kwam hij met een verrassende mededeling. Hij was in Vlissingen getuige geweest van werkzaamhe den aan de tachtig meter ho ge Sardijntoren die de skyli ne van de Scheldestad ingrij pend wijzigt. „Ik heb op het dak gestaan," meldde hij trots. De omstanders, die zijn angst kennen, reageerden ongelo vig. Ten onrechte. Hij had wel de gelijk op het dak gestaan. Toen dat nog op de begane grond klaar lag om opgehe sen te ivorden. zeeland vrijdag 11 februari 2000 orPascalleCappetti OOFDPLAAT - Een meerder- d in de Oostburgse gemeen - raad legt de bedenkingen te il een kleinschalig windpark de Hoofdplaatpolder naast ch neer. De gevreesde geluids- erlast van de vijf geplande rbines blijft volgens onder- ik binnen de perken en hinder ir schaduwwerking van de eken treedt hooguit vijf uur jaar op. Getracht wordt de :uk op het open polder- ichap zoveel mogelijk te irvangen. raadscommissie planologie it na de hoorzitting van 28 ïuari dan ook tot de conclusie de bezwaren ongegrond Alleen de fractie Dorpsbe- ;en en Toerisme maakt wat :ft de aantasting van het Ischap een uitzondering. De tie vindt de turbines te og. andschap jde gemeente waren in totaal bezwaren ingediend. De eeste bezwaarschriften had- in betrekking op de waarde- iling van de woningen, ge- ïdsoverlast, schaduwwerking ide negatieve invloed op het I' ndschap. B en W antwoorden it een schadeclaim vanwege aardedaling pas ingediend m worden op het moment dat ijstelling op het bestem- ingsplan wordt verleend, tudies naar geluidsoverlast Bjzen uit dat in twee van de ie varianten hinder voor om menden zal optreden. Daar om is uitgegaan van de variant die nauwelijks overlast ople vert. Volgens het college blijft ook de schaduwwerking van de wieken beperkt. Lichtschittering door de roterende wieken zal voorko men worden door een anti-re- flectielaag. Anders ligt het bij de aantasting van het polder landschap. De gemeente heeft dit effect nooit ontkend. „Wind turbines hebben een schaalver- kleinend effect op het land schap. Zijtasten daai-mee de weidsheid en openheid aan", wordt ook in de milieu-effect rapportage aangegeven. Om dit bezwaar zoveel mogelijk te ondervangen, wordt de op stelling van de windturbines af gestemd op 'de in het landschap aanwezige kleinschalige land schapselementen zoals bomen en dijken'. Het college vindt dat de urgen tie van de bouw is aangetoond, iets wat door enkele bezwaar makers werd betwijfeld. De suggestie van natuurbescher mingsorganisatie 't Duumpje om naar de industrieterreinen in de Kanaalzone uit te wijken, wijzen B en W van de hand. „De verwijzing naar een locatie bui ten de gemeente is niet correct en lijkt op het door minister Pronk bestreden Not In My Backyard-syndroom." Angst van omwonenden dat trekvo gels en honden (in het naburige pension) last van de turbines zullen hebben, is ongegrond en voorbarig, meent het college. De raad beslist donderdag 17 fe bruari over de kwestie. De ver gadering begint om 19.30 uur. Vlnr Sylvia Mekes, Anja Blom, Mirande Willemsen, Marcel Mutsaers en Richard van Delden met een bordje pissebedden. foto Charles Strijd Zeeuws-Vlaams team in tv-programma Now or Neverland door Bas Lippmann SLUISKIL - Niet dat ze trek hebben in een vijftigtal krioelende wormen. Of zo maar voor de gein tussen de haaien willen zwemmen. Het gaat om de kick, om het grenzen verleggen. Onder leiding van Sluiskillenaar Richard van Delden doen zes Zeeuws-Vlamingen mee aan het tele visieprogramma Now or Neverland. Dinsdag, woensdag en donderdag vinden de opnamen plaats. De locatie wordt door de programmamakers tot het laatste mo ment geheim gehouden, zodat niemand zich daarop kan voorbereiden. Eerdere opnames vonden plaats in de Sahara, in Lapland en in de Belgische Ardennen. Tja. die eerdere opnames. Deelnemers stonden te kokhalzen tijdens het eten van onder andere schapenogen, levende ma den of mottenlarven. Ze liepen tussen de krokodillenzwommen tussen de haaien ,Het is wel een keer iets anders zegt. aan voerder Richard van Delden, in het dage lijks leven werkzaam in de keuken van verzorgingscentrum Ter Schorre. „Ik hoop dat het de ultieme kick wordt." Althans, hij gaat het proberen. „Ja, ik weet natuurlijk niet of ik het wel kan. Als ik allerlei onmogelijke dingen in mijn maag moet stoppen, zal mijn geest heus wel protesteren. Durf Van Delden is zelf een trouwe kijker van Now or Neverland. Zodoende werd hij sa men met vijf vrienden en vriendinnen door een kennis opgegeven voor het krankzinnige programma, dat gepresen teerd wordt door Hans Kraai j j r. Geduren de drie dagen nemen ze het op tegen een Belgisch team. „We krijgen drie opdrach ten Om die te halen heb je veel durf nodig. Conditie komt op het tweede plan. Geluk kig maar, want mijn team is niet echt spor tief." Richard van Delden: „Afvallen is gemak kelijk. Als je een opdracht niet aandurft, is het een never en moet je naar huis. Het zal moeilijk worden om de Belgen te ver slaan. Die vreten echt alles", aldus Van Delden. Zijn team bestaat uit Sylvia Me kes uit Sluiskil, Anja Blom en Marcel Mutsaers uit Hulst, Miranda Willemse uit Westdorpe en Robbie Mekes uit Sas van Gent. De show is in maart op tv te zien." door Pascalle Cappetti SINT ANNA TER MUIDEN - Landarbeiders krijgen voor hun zware werk eindelijk de waar dering die zij jarenlang hebben moeten missen. Enkele mede werkers van het streekland- bouwmuseum Agrimuda in Sint Anna ter Muiden zijn zo geroerd geraakt door het lot en de erva ringen van de boerenknechten, - meiden en landarbeiders, dat zij een standbeeld willen oprichten voor deze vergeten beroeps groep. Landarbeid was tot de tweede helft van de twintigste eeuw een baan die weinig status had, maar wel een belangrijke rol speelde in het economische en maatschappelijk leven van de Zeeuwse delta. Bijna tachtig procent van de bevolking was werkzaam als landarbeider, boerenknecht of boerenmeid. Werk dat zeer weinig verdiende en van 's morgens tot 's avonds duurde. Voor kost en inwoning moest zelfs nog betaald worden. De landarbeiders woonden meestal in kleine huisjes in de buurt van de boerderij. De hië rarchie waarmee zij te maken hadden, was sterk. De boer re gelde alles met zijn eerste knecht of oudste arbeider; de boerin leidde met strakke hand de huishouding en de verzor gingvan het pluimvee, de kalve ren en de varkens via de grote meid. Standaardwerk Kees Slager, journalist en publi cist, tekende begin jaren tachtig de ervaringen van vele landar beiders op en bundelde ze in het boek 'Landarbeiders, verhalen om te onthouden'. Een stan daardwerk, voor velen. Toen vorig jaar de expositie 'Baas, bazinne, knecht en meid - boe renwerk in verleden tijd' in het streeklandbouwmuseum van start ging, was het Slager die de genodigden attendeerde op de afwezigheid in Nederland van enig eerbetoon aan de landar beider. Arco Willeboordse die bij de gemeente onder meer het Streeklandbouwmuseum onder zijn hoede heeft, toonde zich on der de indruk van het betoog van Slager. „Het idee leek ons aardig en met de werkgroep Ag rimuda hebben we ons sterk ge maakt een standbeeld op te richten. Het college van Sluis- Aardenburg en de gemeente raad waren direct enthousiast." De commissie heeft de afgelo pen maanden een tiental kun stenaars uitgenodigd om een ontwerp te maken. Het ontwerp van Jan Haas uit Vlissingen sprong er volgens Willeboordse uit. „Een figuratief werk, waar in ook tot uiting komt dat vele vrouwen het zware werk de den." Gepresenteerd Dit ontwerp wordt donderdag 17 februari om 14.00 uur in het Belfort in Sluis gepresenteerd. Dit gebeurt - na een inleiding door wethouder J. Boogaard - door de kunstenaar zelf. Land- bouwhistoricus R Priester uit Ellewoutsdijk, die vorig jaar promoveerde op een onderzoek naar de landbouw in Zeeland, gaat in op de betekenis van de landarbeid in Zeeland. Natuur lijk ontbreekt Slager niet. Be stuurslid P. van de Vijver van de Heemkundige Kring West- Zeeuws-Vlaanderen belicht tenslotte het streekhistorisch belang van het initiatief. De presentatie volgende week vormt tevens het startsein voor een actie om de benodigde fi nanciën voor het beeld bij el kaar te brengen. Willeboordse heeft goede hoop dat dit, met hulp van het comité van aanbe veling, gaat lukken. Gezien het succes en de waardering van de bezoekers, is besloten de expo sitie over het boerenleven in Zeeland in het streeklandbouw museum met een seizoen te ver lengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 45