Pingeldoos met een eigen wil Ik ben veel te jong om te stoppen Profvoetballer Jamal Dibi droomt van buitenlands avontuur EMM-handballer Eric Lijbers moet carrière noodgedwongen beëindigen Op tienjarige leeftijd verhuisde Jamal Dibi vanuit zijn ge- star en gaat het volgend seizoen in de eredivisie proberen bij boorteplaats Vlissingen naar Amsterdayn. Daar groeide hij op AZ. Hoe een jongensdroom langzaam gestalte krijgt. ViaAZ de straten uit tot een bekwame voetballer. wil ik naar een club uit de topdrie en daarna naar het buiten- De 20-jarige Marokkaan voetbalt nu bij eerstedivisionist Tel- land. Vanuit het knusse flatje, tweehoog aan de Thorn Prikkerstraat, is een pleintje zichtbaar. Met twee doeltjes, witte lijnen en een afrastering. Vergelijkbaar met het Balboaplein, maar dan kleiner. De plek waar befaamde (oud-)voetballers als Ruud Gullit, Frank Rijkaard, Edgar Davids en Tarik Oulida in hun jeugd vele uurtjes doorbrachten, ligt veel verder weg, zegt Jamal Dibi. De geboren Vlissinger kent het Balbo aplein als geen ander. Ook Dibi groeide daar op. Hij leerde er technische staaltjes, passeren, dribbelen, soleren, poorten. „Je moet hier eens in de zomer op bezoek ko men, dan wordt hier op straat volop ge voetbald. Heel leuk en gezellig. In mijn jeugd deed ik niet anders. Zomers doe ik zelfs mee aan straatvoetbaltoernooien, zoals vorig jaar in Antwerpen. Ik blijf het doen, ook nu ik profvoetballer ben. Als het niet mag, doe ik het toch. Ik kan het niet laten." Jarenlang woonde Jamal Dibi op een steenworpafstand van het Balboaplein. Vier jaar geleden streek hij met zijn moe der en zijn broertjes Tofik (19), Aziz (18) en Nordin (13) neer in een flat enkele kilo meters verderop, aan de overzijde van het Rembrandtpark, in een ander deel van Amsterdam Oud-West. Het is er goed toe ven, vindt Dibi. ,,Ik ben in de loop der ja ren gewend geraakt aan de grote stad en zou hier niet graag weg willen. Warmte Dibi werd op 5 december 1979 in Vlissin gen geboren. Hij woonde in de President Rooseveltlaan en was als kind lid van VC Vlissingen. Slechts vier jaar zou hij aan de club verbonden blijven. Nadat vader Dibi was overleden aan een hartaanval, zocht Jamals moeder de warmte op van vrien den en kennissen in Amsterdam. Jamal en zijn broertjes verhuisden mee. Van zijn voetbalperiode op Zeeuwse grond herinnert Jamal Dibi zich niet al te veel. Tastbare herinneringen heeft-ie niet direct bij de hand. „Ik heb wel wat foto's, maar ik weet niet waar ze liggen." Ja, de naam van de Marokkaanse keeper Moha- med El Bekkaoui, spelend bij Oostkapel- le, zegt hem wel iets. Dibi: ,,Als klein jochie bekeek ik in Vlissingen vaak de th uiswedstrij den van de toenmalige prof club. Hij stond op doel, toch?." De naam Khaled Boufrahi, speler van Veere, her kent Dibi ook wel. „Wat, voetbalt hij? In de eerste klasse? Mooi." Af en toe keert Dibi nog terug naar zij n ge boorteplaats om zijn halfzus Malika te bezoeken. Dibi: „Het is alweer een tijdje geleden dat ik ben geweest. We hebben vooral veel telefonisch contact. Malika volgt mijn verrichtingen op het voetbal veld op de voet. Mijn moeder kent wat mensen uit Vlissingen, maar familie zit er niet." Ajax Na Jamal Dibi's vertrek uit Vlissingen werd hij in Amsterdam lid van de plaatse lijke voetbalclub WA De Spartaan. Later meldde hij zich aan bij DWS en liet hij in teresse van Ajax links liggen. „Achteraf gezien een goede keus. Bij Ajax mag je als jonge voetballer niet veel pingelen. Ik wil de dat juist wel. Indertijd was ik ook niet echt serieus. Mij ging het om het plezier." Daarmee zat het wel goed bij DWS. AlsA- junior was Jamal Dibi een opvallende verschijning in de hoogste competitie. Hij scoorde aan de lopende band, meer nog dan de voorhoedespelers van Ajax, Feye- noord en PSV. Scouts signaleerden de be hendige voetballer. De belangstelling van Telstar was nauwelijks een verrassing. Anderhalf jaar geleden trad de Amster dammer bij de eerstedivisionist uit IJmuiden in dienst. Zijn eerste jaar was er een van vallen en opstaan. Dibi voetbalde veel met de reserves en zat op de bank bij de hoofdmacht. De op het Balboaplein ge vormde straatvoetballer ontdekte bij Tel star dat er in het profmetier ook andere dingen worden gevraagd. De pingeldoos, gezegend met veel tech niek, lef en snelheid, werd af en toe tot de orde geroepen. „In het begin kreeg ik bij Telstar regelmatig te horen, dat ik steeds een mannetje te veel wilde passeren", ver telt Dibi. „Nu maak ik nog steeds gebruik van de dingen die ik op straat heb geleerd. Dribbelen en passeren zal ik blijven doen, maar ik probeer het niet te overdrijven. Het is niet zo dat ik de bal achterin ophaal en tien man probeer te omspelen." Verder gaat Dibi, die in de spelersgroep gangmaker is, zijn eigen gang. „Van de trainer (Simon Kistemaker) mocht ik eerst niet met mijn shirt uit mijn broek lo pen en met mijn sokken omlaag, terwijl ik het juist prettig vind om zo te voetballen." Dan glimlachend:,In het begin zei Kiste maker er wat van, tegenwoordig niet meer." Tijdens de voorbereiding op de huidige competitie liet Dibi zich gelden. „Ik scoorde tweemaal tegen NEC en zeven keer tegen een amateurclub", vertelt hij. Zowaar klopte erédivisionist AZ aan de poort van Sportpark Schoonenberg in IJmuiden. De Alkmaarse club bood een vijfjarig contract om van te watertanden. Dibi aarzelde geen moment en tekende. „Het was mogelijk om gelijk voor AZ te spelen, maar dat wilde ik niet. Ik wilde nog een jaar rijpen bij Telstar. Ik word nu betaald door AZ, speel dus op huurbasis bij Telstar. Volgend seizoen ga ik in Alk maar aan d De overeenstemming met AZ heeft het le ven van Jamal Dibi danig beïnvloed. Hij is fullprof geworden en gestopt met school. Zijn moeder en broertjes profiteren mee van Dibi's px-ille succes. „Door het overlij den van vader ben ik altijd een soort va derfiguur geweest voor mijn broertjes. Ze hebben altijd tegen me opgekeken en doen dat nu nog steeds. Ze zijn trots op me." Z'n moeder, samen met broertje Nordin Jamals grootste fan, is belangrijk, zegt Jamal Dibi. „Toen ik pas in Amsterdam kwam wonen, zorgde mijn moeder ervoor dat ik lid werd van een voetbalclub. Voor mezelf hoefde het niet per se. Ik vond vooral het straatvoetbal leuk. Wie weet, was het allemaal anders gelopen." „Mijn moeder heeft altijd voor ons klaar gestaan. Vier zonen in je eentje opvoeden, is niet niks. Zeg maar gerust: een hele klus. We hadden het niet breed. Nu ik een mooi contract heb getekend bij AZ, keer ik mijn familie niet de mg toe. Ik heb geen vriendin omdat ik me te jong voel om me aan iemand te binden. Voorlopig blijf ik thuis wonen, want ikheb het er goed. Mijn moeder staat nog steeds klaar voor ons. Daar ben ik haar heel dankbaar voor. Ideale route De wegnaar de top is nog heel lang. Jamal Dibi moet zich nog bewijzen op het hoog ste voetbalniveau van Nederland. Toch heeft hij al stiekem een ideale route uitge stippeld die hij wil bewandelen. „Via AZ wil ik bij een club uit de Nederlandse top drie komen", zegt hij zonder blikken of blozen. „Het lijkt nu of ik kapsones heb, maar dat is niet zo. Ik ben eerlijk, weet wat ik kan en weet vooral wat ik wil. Na een Nederlandse topper zou ik graag in het buitenland terechtkomen. Spanje of Jamal Dibi: „Als ik niet meer op straat mag voetballen, doe ik het toch. Ik kan het niet laten." foto United Photos De Boer Italië is mijn droom. Ik zie mezelf eerlijk gezegd niet de rest van mijn leven in Ne derland voetballen." Volgende week be gint hij alvast met een cursus Spaans. „Je weet nooit waar het goed voor kan zijn." Hoog op het verlanglijstje van Jamal Dibi staan ook de Olympische Spelen, waar aan hij met Jong Marokko wil meedoen. In mei beginnen de kwalificatiewedstrij den. „Als we Sydney bereiken, is dat fan tastisch", glundert Jamal Dibi, die be wust voor de Marokkaanse ploeg heeft gekozen. „Ik trainde een keer mee onder Han Berger met Jong Oranje. Maar intus sen werd ik benaderd door de Marok kaanse bond. Ik heb nagedacht. Mijn af komst is doorslaggevend geweest." „Ik ben geboren in Vlissingen, opgegroeid in Amsterdam, maar ik ben en blijf een Marokkaan. Al mijn familie woont in Ma rokko. Thuis praten we Arabisch. Ik leef volgens de Marokkaanse normen en waarden. Marokko is mijn vaderland. Ik ben Moslim, doe mee aan de Ramadan, ook al ga ik pas later echt bidden." Eldridge Pentury Het einde van de loopbaan van EMM-handballer Eric Lijbers De kapotte pees is inmiddels gerepareerd en Lijbers is aan het kwam zeer onverwacht. Op een doordeioeekse trainiyig in no- revalideren. Handballen zal hij echter nooit meer doen. „Als vember 1999 scheurde bij een worp op het doel zijn achilles- hei lichaam niet meer wil, wordt het moeilijk." Vanaf nu telt pees af. alleen nog maar zijn maatschappelijke ca rrière. De handbalsport is voor Eric Lijbers zijn lust en zijn leven. Hij stond er bij zijn vorige clubs Olympus, Delta Sport en Olse Merksen mee op en hij ging er mee naar bed. Bij zijn huidige club EMM is het niet anders. Hij is wekelijks op de trainingen en hij is bij alle wedstrijden aanwezig. Maar niet meer als speler. Daar heeft een achillespeesblessure een stokje voor gestoken. Het moment waarop Lijbers de ernsti ge kwetsuur aan zijn linkervoet op liep, staat hem nog helder voor de geest. „Het was op de dinsdagtraining na de wedstrijd tegen Van de Voort/Quintus. We deden een oefening die we heel vaak doen: afronden op de goal. Ik wilde afzetten met mijn been, maar toen ik ging er doorheen. Het voelde alsof ik keihard een bal tegen mijn achillespees kreeg of dat ik er een schop tegen kreeg." Lijbers kreeg al snel in de gaten dat het goed mis was, want binnen een mum van tijd stond bijna heel EMM om hem heen. Zijn gescheurde achillespees voelde Lij bers niet. De handballer werd meteen naar het ziekenhuis gestuurd. Omdat de dienstdoende arts twijfelde over de aard en ernst van de blessure, wex-d Lijbex-s de volgende dag doox-vexwezen naar ortho- peed Klop. Complicaties Vanwege mogelijke complicaties en in fecties raadde Klop een operatie af. De or- thopeed koos voor een zogenaamde con ventionele methode. Omdat Klop een specialist is, volgde Lijbers hem blinde lings. De conventionele methode hield in dat Lijbers voor vier weken gips kreeg, waar bij zijn voet in spitsstand (met de voet ge strekt naar beneden) werd gezet. Door de ze toepassing kon Lijbers zich slechts op krukken voortbewegen. Na die vier weken werd het gips voor drie weken door loopgips vervangen. Lijbers: „Ik mocht mijn voet langzaam belasten en afbouwen met de krukken." Nadat het loopgips er werd afgehaald, wex-d zijn voet met tape verbonden. Hele maal normaal lopen is er momenteel nog niet bij. „Het gaat wel vooruit", zegt de wexk hebben dan moeite om vrije dagen op te nemen, omdat ik er weer eens uit Ug" Van de andex-e kant is zijn werkgever be hoorlijk inschikkelijk geweest. Lijbers: „Na mijn knieoperatie heb ik halve dagen gewerkt eix halve dagen getraind om zo snel mogelijk in het arbeidsproces terug te keren. Nu heb ik aangepast werk voor vijf uur per dag en wordt dat langzaam uitgebreid. Dat is de snelste manier om te rug te keren." Verplicht „Ik ben veel te jong om te stoppen. Ver plicht stoppen is nooit leuk. Maar als het lichaam niet wil, wordt het moeilijk. Vrij snel na mijn achillespeesblessure dacht ik: hier lig ik weer in het ziekenhuis, zo kan het niet langer dooi'gaan. Toch wil ik er alles aan doen om weer fit te worden. Maar er zijn zo veel dingen die je kunt krijgen. Dat xisico wil ik niet meer nemen. Als ik die achillespeesblessure over zes j aar had gekregenwas het een mooie leef- tijd geweest om te stoppen. Kijk bijvoor beeld naar Ron Flipse. Die is tien jaar ou der en dat gaat nog steeds goed. Wie weet als ik straks weer fit ben, gaat het mis schien kriebelen." Deze laatste uitspraak moet niet al te seri eus worden genomen. Temeer daar er vol gens Lijbers 'niets in de planning zit' over een fxinctie bij EMM in de toekomst. Hij is na het vele blessureleed op het point of no return gekomen. „Ik ben nooit echt een caxrièrepik geweest maar er moet toch brood op de plank komen. Mijn sportieve leven heeft altijd de voorkeur gehad bo ven mijn maatschappelijke loopbaan. Zo'n tien jaar geleden meldde ik me op mijn werk ziek, maar ging ik wel trainen bij Olympus. Ik durfde niet eens Cees de Ridder (toenmalige trainer) te bellen dat ik ziek was. Ziek zijn kon volgens hem niet." Een beetje ziek is Lijbers wel van zijn ge dwongen afscheid. De pijn werd enkele weken geleden enigszins vei-zacht door zijn ploeggenoten. Ze boden hem een reis- cheque aan. De bestemming is New York. Zijn collega-handballers hoefden er niets voor terug te hebben. Lijbex-s: „Als ik ze maar een kaax-tje stuur." Peter Godrie Omdat Eric Lijbers zijn carrière noodgedwongen moest beëindigen, kreeg hij van zijn ploeggenoten bij EMM een cheque voor een reis naar New York om de pijn te verzachten. foto Lex de Meester dei'tigjarige Vlissiixger, „maar de voetaf wikkeling is niet soepel. Ik heb nog geen kracht in mijn kuit en voet." Het was niet de eerste keer dat Lijbers met, een ernstige blessure wex-d geconfx-on- teex-d. Eind 1998 scheurde hij tijdens een competitiewedstrijd de voox-ste kruis band van zijn linkei'knie af. „Het gebeur de bij een beweging die ik al duizenden malen heb gedaan. Alleen, deze ene keer ging het mis." Lijbers maakte een schijn beweging naar buiten, maar ging naar binnen. En dat was nu net de beweging waar een voorste kruisband niet tegen kan. „Ik dacht dat mijn onderbeen naast mijn bovenbeen zou hangen. Zo voelde het gewoon en ik durfde niet te kijken." Bij een blik naar beneden constateérde Lijbers dat alles op zijn plek zat. Dus ging hij ervan uit dat het wel zou meevallen. „Ik ben niet meteen naar het ziekenhuis gegaan, 's Avonds werd het echter steeds erger en de volgende dag kon ik er niet meer op lopen." Bij een bezoek aan het ziekenhuis werd alles duidelijk. De voor ste kruisband en een stukje van zijn me niscus waren stuk. Een operatie was on vermijdelijk. Drang De revalidatie duurde tien maanden. Dat kostte hem totaal geen moeite omdat hij héél graag wilde terugkeren op het hand- balveld. Want voor handbal heeft Lijbers altijd alles opzij willen zetten. „Ik heb heel erg de drang om te presteren. Hoe dat komt, weet ik niet. Het zit gewoon iix me. Ik ken ook maar één percentage en dat is honderd procent. Dan sta ik er niet bij stil dat het wel eens ten koste van mijn ge zondheid kan gaan. Met mijn achillespees heb ik nooit het gevoel gehad dat het fout zou kunnen gaan. Ik weet evenmin of er* een verband is tussen mijn knie en achil lespees. Dat kan ook een zwakke plek zijn. Met mijn manier van spelen ga ik tot het uitex-ste en verg ik veel van mezelf. Er zijn meer mensen die het zo doen. Het kan dus wel." Het lichaam van Lijbers heeft echter 'stop* gezegd en dat vond zijn werkgever - Lijbers is in het dagelijks leven proces operator en moet daarvoor veel loopwerk vexrichten - op z'n zachtst gezegd niet be paald ex-g. Opmerkingen van zijn baas in de trant van 'als je weer gaat handballen, zit je zo weer in de ziektewet' of 'het is maar afwachten of Lijbers maandag op zijn werk komt' kreeg de Vlissinger gere geld te hox-en. Lijbers heeft begrip voor het standpunt van zijn baas. „Mijn grootste pech is dat de twee blessures zo snel achter elkaar waren. Op de fabriek werken we in kleine groepjes en de andex-e jongens op mijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 41