Joris Driepinter krijgt ferme tik Bedrijven roepen om kinderopvang voor dag en nacht Afghanen jaloers op vliegtuigkapers varia Brussel stelt subsidies schoolmelk ter discussie TVahwMB'WW Tom Poes en de Grote Barribal het weer SR puzzel recept vrijdag 11 februari 2000 Voor de een was het een trakta tie, voor de ander een gruwel. Schoolmelk, hele generaties zijn ermee opgegroeid. Maar nu de Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de Europese Unie, de forse subsidies dras tisch wil inperken, is het de vraag of de schoolmelk nog lang bestaat. door Mare Konijn Die ongezond bleke gezich ten van de schoolkinderen, het was enkele Rotterdamse art sen een doorn in het oog. Het is het begin van de jaren dertig, de grauwe crisisjaren. De maaltij den waren karig, zo karig dat de schoolprestaties daar zwaar on der leden. De artsen zetten een actie op touw, waarbij de kinde ren bij wijze van medicijn een dagelijkse hoeveelheid voedza me melk kregen toegediend. Het Rotterdamse initiatief kreeg landelijke navolging en het fenomeen schoolmelk was geboren. Een succesformule, zo bleek al snel. Op elke school werd het drinken van melk on der de aandacht gebracht. De trouwste melkliefhebbers kon den zich zelfs een plekje verwer ven in de melkbrigade, de ultie me eer voor ieder kind, dat daarmee een grote 'M' op de mouw kreeg gespeld. Maar met de opkomst van de frisdrank in de jaren zeventig begon de interesse in de school melk terug te lopen. Ondanks een landelijke actie met Joris Driepinter daalde de consump tie van schoolmelk naar vijftien miljoen liter per jaar. De overheid en de toenmalige EEG zagen in de afname aanlei ding om in te grijpen Met be hulp van forse subsidies werd de schoolmelk niet alleen betaal baar, maar ook weer in het mid delpunt van de belangstelling geplaatst. 'Melk is goed voor elk', luidde het motto. Bijko mend voordeel was dat de enor me Europese melkplas hiermee enigszins kon worden gedempt. Geslonken Subsidie of niet, de leerlingen uit het basisonderwijs verlus tigden zich in de loop der jaren steeds mmder aan de witte mo tor. Het aantal is zachtjesaan geslonken tot enkele honderd duizenden kinderen, die jaar lijks 48 miljoen pakjes melk wegdrinken, ofwel een melk plas van 11,2 miljoen liter. Nog altijd draait de verstrek king van schoolmelk op Euro pese subsidies, zegt J. Akker man van Campina/Melkunie ,,Een pak melk van een kwart li ter kost 65 cent. Van dat bedrag wordt dertien cent subsidie uit Brussel bijgelegd, zodat ouders maximaal 52 cent betalen." Met de nieuwe plannen van de Europese Commissie om de sub sidiëring te halveren, vreest Ak kerman dat het schoolmelkpro- ject nog verder onder druk komt te staan. „Wij zijn daar niet blij mee. Dure schoolmelk zal min der worden gedronken. En dat is een slechte ontwikkeling. Want melk is een gezond product en dat is belangrijk nu veel kinde ren minder goed ontbijten. Ineke Volkers van het voedings centrum in Den Haag verwacht dat de nadelige effecten wel mee zullen vallen. „In het algemeen drinkt de jeugd voldoende melk en is de calciumvoorziemng goed. En uit de consumptiepei ling die iedere vijf jaar wordt gehouden blijkt dat kinderen tot tien jaar goed ontbijten. Maar we kunnen natuurlijk niet overzien of kinderen thuis wel melk drinken als zij dat op school niet meer krijgen." Voorstel De Melkunie, met een afzet markt van 3500 scholen de grootste distributeur van schoolmelk van het land, zal er volgens Akkerman alles aan doen om de bezuinigingsplan nen in Brussel te voorkomen. „Het is ook nog maar een voor stel", nuanceert Akkerman. „Het Europees parlement moet het nog goedkeuren. En ik heb begrepen dat vooral de noorde lijke landen in Europa behoor lijk dwarsliggen." Zelfs als er uiteindelijk toch een afgezwakte bezuiniging komt, dan hoeft er volgens Akkerman nog geen man overboord te zijn. „We hopen dat de nationale re geringen dan een deel van de subsidies overnemen. De kinde ren kunnen hun melk dan ge woon op school blijven drinken. Maar wie weet waait deze wind weer over. Want in de EU is deze kwestie vaker aan de orde ge weest." CPD door Dijlan van Vlimmeren In onze 24-uurseconomie wer ken we steeds vaker 's avonds en 's nachts. Bedrijven en orga nisaties die in continudiensten draaien, roepen dan ook steeds luider om 24-uurs kinderop vang. Amsterdam, Rotterdam en Den Haag hebben die al, en ook Arnhem krijgt binnen twee jaar een kindercentrum dat dag en nacht open is. Behalve dat de kinderen er eten en badderen, brengen ze er ook de nacht door. Rond zessen is het spitsuur bij het Haagse kinderdagverblijf Dientje. Een aantal ouders komt de kinderen van de dagop vang ophalen, terwijl ondertus sen de maaltijd wordt voorbe reid voor kinderen die langer blijven. De groepleidsters ko men op die momenten handen te kort. Kindercentrum Dientje is zes jaar geleden opgericht toen de politie Haaglanden begon met een wervingsactie om meer vrouwen in het korps te krijgen. Om het voor vrouwelijke kandi daten aantrekkelijk te maken moest in Den Haag een 24-uurs- opvang komen. Agenten wer ken immers zowel 's avonds en 's nachts, maar ook overdag. Het kinderopvangverblijf is ge noemd naar de eerste vrouw bij de politie: Dina Sanson, roep naam Dien. De nachtopvang wordt niet ge subsidieerd. De gemeente be taalt wel voor de dagopvang, maar voor de nachtelijke uren moet de werkgever opdraaien. De politie heeft een aantal kind plaatsen in Dientje gekocht. Ouders betalen dus niet meer dan wat zij elders moeten neer- (Advertentie) Elke daq een beetje vakantie "Een musical op Broadway bezoek je in stijl. In galajurk en met de limousine! Beleef het mee, in Vakantie-TV. Vanmiddag om 13.05 uur op SBS6!" IANTIEWINKELS Het dagelijkse vakantieprogramma van D-reizen Familieleden van passagiers van het gekaapte toestel voor de deur van luchtvaartmaatschappij Ariana in Kaboel. „Misschien gaat de volgende wel naar Parijs." foto Amir Shah/AP door Amir Shah Veel Afghanen zouden maar wat graag ruilen met hun landgenoten die drie dagen ge leden in Engeland zijn aange komen, zij het in een gekaapt vliegtuig. „Hoe is het met die bofkonten in Londen?" vraagt Sardar Mohammed, die langs de kant van de weg in Kaboel benzine verkoopt. „Voor maar twintig dollar zitten ze hele maal in Londen." Enkele miljoenen Afghanen zijn hun land ontvlucht nadat daar eind jaren zeventig oor log uitbrak en vele achterblij vers zouden best een kaping willen doorstaan als zij daar door eveneens naar het bui tenland kunnen ontkomen. De Boeing van de Afghaanse luchtvaartmaatschappij Ari ana, die zondag op een binnen landse vlucht van Kaboel naar Mazar-e-Sharif werd gekaapt, landde via Oezbekistan, Ka- zachstan en Rusland uiteinde- lijk in Stansted bij Londen. Daar kwam de kaping in de nacht van woensdag op donderdag vreedzaam ten ein de, nadat dinsdagavond al vier bemanningsleden, onder wie de gezagvoerder en de co- piloot, het toestel hadden verlaten. Vanzelf Eenentwintig inzittenden zijn gearresteerd, zestig reizigers vroegen in Groot-Brittannië asiel aan. Vermoed wordt dat de kaping op touw is gezet om alle inzittenden uitzicht te ge ven op een nieuw leven in Eu ropa. Voor veel Afghanen klinkt dat niet alleen plausi bel, maar spreekt dat vanzelf Indien een Afghaan vervalste papieren zou willen aanschaf fen en zichzelf naar Groot- Brittannie zou laten smokke len, zou hij ongeveer 15.000 dollar kwijt zijn, zegt Sardar Mohammed. Een binnenlands vliegticket kost maar twintig dollar. „Misschien gaat de vol gende wel naar Parijs", zegt hij. Een reis naar het buitenland is voor Afghanen nagenoeg on bereikbaar. De meesten kun nen het gewoonweg niet beta len. Maar ook de weinige Afghanen die wel over geld be schikken vinden enorme ob stakels op hun weg. Een visum krijgen is vrijwel onmogelijk, omdat maar een paar landen een functioneren de ambassade hebben in het land. Daar komt bij, dat veel landen een visumaanvraag uit Afghanistan met argwaan be kijken omdat waarschijnlijk niet een tijdelijk, maar een permanent verblijf het doel is. Reizen naar het buitenland werd in november nog moeilij ker, toen Ariana werd getrof fen door internationale sanc ties. De enige weg naar het buitenland is nu over land - of in een gekaapt vliegtuig. In het Ariana-kantoor in Ka boel is Mohammed Sharif om een ticket naar Mazar-e-Sha- rif te kopen. Hij zegt dat de grappen niet van de lucht wa ren toen hij zijn familie vertel de waar hij naar toe ging. „Proficiat, je gaat helemaal naar Londen", zei zijn oom. Zelf denkt de zakenman dat hij niet verder komt dan Ma- zar-e-Sharif, maar hij kan de lol er wel van inzien. „Ze bof fen als ze in Londen mogen blijven", zegt hij over de vrij gelaten passagiers uit het vliegtuig. AP pagina 5: kaping mogelijk complot tellen voor opvang. Afhankelijk van inkomen is dat tussen 73 en 1300 gulden per maand. Daar voor worden de kinderen desge wenst vijf dagen in de week op gevangen. Dientje is het hele jaar open, ook de weekeinden. Na het eten springen de meeste kinderen uit de stoel. Ze weten dat Sesamstraat begint. De deur gaat op slot. Het is het enige mo ment van de dag dat de ouders hun kinderen niet mogen opha len. Sesamstraat is heilig. Voor het slapen gaan, mogen de kinderen nog even met elkaar spelen. Een baby heeft het ech ter niet naar zijn zin en krijst al les bij elkaar. Een wat ouder kind probeert er zijn eerste stapjes te zetten. De leidster maakt ondertussen het badje klaar voor de allerkleinste: een baby van drie maanden. Vanavond blijven vijf kinderen slapen. Dne daarvan worden voor twaalven door hun ouders opgehaald. De andere twee, waarvan een rond achten wordt gebracht, blijven de hele nacht. Dat aantal is volgens hoofdleid ster Susanne Rossmann een ge middelde. „De behoefte aan nachtopvang is niet zo heel groot," consta teert zij na zes jaar. „Ouders wil len 's nachts toch hun kind het liefst bij zich hebben." „Daarentegen neemt de vraag naar avondopvang en flexibele opvang (iedere dag op andere tijden) wel steeds meer toe. Of de 24-uursopvang ook in Arn hem zal slagen? Als in Den Haag, waar 450.000 mensen wonen, gemiddeld maar twee kinderen in een kinderopvang centrum blijven slapen, dan weet ik niet hoe het in Arnhem zal zijn." GPD Hij stond op en deed moeilijk een paar passen; door het treffen met zijn aanhangers was hij enigszins bezeerd geraakt. „Ik ben de grote Barribalherhaalde hij op zwakke toon. „Ach watprevelde heer Ollie, die nu ook zijn eigen tors op kwetsuren onderzocht. „Dat kan immers niet. Die was veel groter. Zijn schaduw bedoel ik..." Hij zweeg plotseling, want al onderzoekende was hij vanzelf bij zijn ge spalkte been gekomen - en daar viel het hem op, dat het gips er in brokken afviel, zonder dat het zeer begon te doen. „Genezen!" riep hij uit. „Mijn been is genezen! Ach, het is wonderlijk wat een heer allemaal doorstaan kan!" „Het is natuurlijk nooit gebroken ge- Zeeland: Weekeinde regen Voor vandaag zijn de weerkaarten vrij Door: Reinout van den Bom optimistisch gestemd, voor het week einde daarentegen een stuk minder. Zaterdag en zondag staan namelijk in het teken van veel bewolking en regen. Wat betreft temperatuur is er een stuk minder variatie te verwachten; het kwik blijft overdag op 8 a 9 graden uitkomen. Februari lijkt voorlopig geen enkele verwijzing naar de winter te doen, terwijl we precies een jaar geleden juist volop in het winterweer zaten. Actieve sneeuwbuien trokken toen over onze provincie en plaatselijk liep de dikte van het sneeuwdek op tot 10 centimeter. De nachten brachten destijds vorst en ook een aantal dagen waren koud. Van daag is ervan kou echter geen sprake, want vanmiddag wordt het een graad of 8. Tezamen met een geregeld schijnende zon doet het dan ook meer aan lente dan aan winter denken. Dit vrij zonnige en droge weer hebben we te danken aan een hogedrukgebied dat ook aankomende nacht voor flinke opklaringen zorgt. Hierdoor gaat de temperatuur onderuit naar een graad of 3. Morgen begint in eerste instantie met wat zon, maar al snel slibt de lucht vol met bewolking en gaat het regenen. De wind, die continu in de zuidwesthoek blijft, neemt daarbij nog wat toe in kracht. De tweede dag van het weekeind lijkt in regenintensi teit op de zaterdag en pas op maandag wordt het droog. Mogelijk komt het lentege- voel weer boven, want er zijn flinke zonnige perioden. Maar, ondanks de zon en relatief hoge temperaturen, blijft de kans op een winterse inval nog een aantal weken bestaan. Vooruitzichten weer zaterdag zondag maandag dinsdag Jfc max. 9° 9° 8° 9° min. 3° 7° 4° 3° wind ZW 5 ZW 5 ZW 3 ZW 3 Zon O Maan vrijdag onder 17.51 zaterdag op 8.05 vrijdag onder --- zaterdag op 11.10 Nautisch bericht Er staat een matige tot vrij krachtige zuidwestenwind. Het zicht is goed en de temperatuur van het kustwater ligt op 6 a 7 graden. Waterstanden Toonder Studio's weest!" zei Tom Poes. „Ik denk, dat Sickbock u alleen maar uit de weg wilde hebben, toen hij met de reus ging werken. Omdat u die kende, natuurlijk!" „Ik ben de reus!" schreeuwde het mannetje terzijde, maar heer Bommel schonk geen aandacht aan het gekraai. „Ik?" vroeg hij ver baasd. „Ken ik de reus? Wie is het dan?" „Die daar!" zei Tom Poes, terwijl hij naar het mannetje wees. „Ik ben de grote Barribal!" kraste de dwerg met een zwaaiende wijsvinger. Hij deed nog wel zijn best, maar het was duidelijk, dat de lust hem begon te vergaan. VRIJDAG Hoog water aag water 11 FEBRUARI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 05.37 218 17.59 218 12.09 208 ----- Terneuzen 05.55 242 18.17 241 00.06 184 12.40 215 Bath 06.56 281 19.22 284 01.08 210 13.40 237 Roompot Buiten 05.25 161 17.48 165 12.06 158 Zierikzee 07.00 150 19.40 155 00.45 127 13.20 165 Stellendam Buiten 05.52 149 18.14 162 00.00 066 11.45 107 Wemeldinge 07.10 175 19.40 180 00.50 142 13.25 178 Krammersl. West 06.45 160 20.05 158 00.49 130 13.26 167 Hansweert 06.26 25018.48 251 00.30 202 13.06 231 ZATERDAG Hoog water Laag water 12 FEBRUARI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 06.22 207 18.51 200 00.15 170 12.56 199 Terneuzen 06.41 230 19.11 222 00.51 179 13.22 207 Bath 07.41 268 20.12 262 01.49 205 14.22 229 Roompot Buiten 06.08 154 18.46 151 00.10 120 12.56 155 Zierikzee 07.40 148 20.25 148 01.25 128 13.55 163 Stellendam Buiten 06.35 143 19.03 147 00.22 068 12.34 105 Wemeldinge 07.55 171 20.30 172 01.35 142 14.05 176 Krammersl. West 07.35 157 20.46 152 01.32 131 14.06 166 Hansweert 07.10 241 19.41 233 01.12 197 13.46 222 L LagedrukgeOed HnMU O lichte sneeuw matige sneeuw mst A A Koufront rV IA ietit bewolkt zware sneeuw ichte regen onweer rj? hagel isobaar Samengesteld front zwaarbewokt matige regen zware regen Doorloper Horizontaal: 1Rij, sierplant; 2. reukwater, verbond; 3. vo gelbek, eisen; 4. fatsoenlijk, bevel; 5. stand der edelen, boei; 6. inviteren, verharde huid; 7. molentrechter, waagstuk; 8. deel v.e. ko- lenkachel, verdieping; 9. beeldverhaal, werpanker; 10. verlegen, zegel; 11. giftige plant, zeevis; 12. geliefde van Zeus, slinger plant; 13. deel v.e. trap, achtpotiggeleed dier. Verticaal: 1. Suikergoed, vuilnishoop; 2. denkbeeld, sterk verlangen, ladder; 3. stremsel, bewijs stuk, wielerwedstrijd; 4. kwaal, tandglazuur, verfrissing; 5. suikerpalm, handigheidje, gekheid; 6. kunstschaatsterm, verbouw, hoeveelheid; 7. vrees, eerbied, omslag; 8. lot zonder prijs, lofrede, maand v.h. jaar; 9. schildhouder, balspel. Oplossing donderdag Kraai, stank, patat, draai, kolos, pilav, vroom, mager, pook, sport, plooi, denim, meter, radar. Het citaat is van André Gide: Vooroordelen zijn de steunpila ren der maatschappij'. Hans Belterman Europa: Zonaal Broccoliroosjes met ham in kokossaus Vandaag een gerecht uit de fusion-keuken waarin ingrediënten uit de gehele wereld kunneh wor den gebruikt. De fusion-rage die in de VS van Ameri ka ontstond, is inmiddels, evenals de salsa- en Ca- junkeuken uit respectievelijk Mexico en de VS van Amerika over het hoogtepunt heen. In onze wester se keuken zullen niettemin een aantal gerechten uit die keukens een vaste plaats op ons repertoire be houden. Het gerecht met broccoli en ham in een pit tige kokossaus is zo'n 'blijvertje'. Voor 2 personen: 250 - 300 gram broccoliroosjes; zout; 200 gram ge kookte ham, ca. 5 dikke plakken; 1 kleine rode papri ka of helft van een grotere; 2 eetl. arachide- of zon nebloemolie; 1 kleine ui of sjalot, gesnipperd; 1 teentje knoflook, ragfijn gehakt; 1 flinke mespunt scherpe kerriepoeder (Madras); 1 theel. groene cur- rypasta (Thai-kitchen); 1 dl dikke kokosmelk (creamed coconut); eventueel 2 kleine tomaten. Zet de broccoliroosjes op met ruim kokend water waaraan wat zout is toegevoegd. Laat de roosjes niet veel langer dan 5 minuten koken. Stort ze op een zeef en laat ze uitlekken. Houd 3 eetlepels van het kookvocht apart. Snijd de ham en het (bij voorkeur ontvelde) vrucht vlees van de paprika in smalle reepjes. Verhit een wok en laat de olie er even door walsen. Fruit de ui zo lang tot ze glazig ziet. Roer de knoflook er door en voeg na 1 minuut kerriepoeder en groene currypasta toe. Roer alles krachtig om. Voeg de ko kosmelk, paprikareepjes en 3 eetlepels kookvocht van de broccoli toe. Laat alles enkele minuten zacht jes sudderen. Schep er daarna broccoliroosjes en ham door. Laat alles door en door warm worden. Voeg eventueel nog wat zout toe. Presentatie: schep het gerecht in het midden op voorverwarmde borden. Schik er als garnering 'bloemen' van tomaten bij. Tip: geef er drooggekookte pandan rijst apart bij. Het winterweer is nog maar nauwelijks op de kaarten terug te vin den. De zonale winden, dit wil zeggen wind die van west naar oost waait over een lang traject, drijven nog immer warme lucht Europa binnen. Dat de wind zo waait is omdat zich lagedrukgebieden boven de noordelijke delen van Europa en hogedrukgebieden zich boven de zuideuropese landen ophoudt. Af en toe krijgen we een plaagstootje van iets koudere lucht, zo ook vandaag. Een frontale storing is momenteel over Nederland aan het trekken met veel wind, bewolking en regen. Aan de achterzijde ervan klaart het vannacht goed op en kan het even flink afkoelen. Vrijdag- middag zal deze regenzone tot de lijn Finland, Polen en het noorden van Italië en Spanje gevorderd zijn. Het is over het algemeen een regen brengend front. In Scandinavië en op de bergtoppen van 700 meter en hoger zal er sneeuw gaan vallen bij enkele graden vorst. Bij de aanhoudende neerslag in het zuiden van Duitsland en Oostenrijk zal de regen langzaam over gaan in sneeuw. De temperaturen in grote delen van Europa zijn bijna voorjaarsachtig met 5 tot 8 graden. In Ierland het zuiden van Spanje, Italië en Griekenland komen hoger uit met 10 tot 15 graden. Uiteraard zijn er enkele locaties die er nog een extra graadje weten bij te snoepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 4