Zwembad Dol-Fijn is gered Vandalen vernielen kunstwerk PZC GÉÉF OM LEPRA! Arsenaal wordt overdonderend 4*Dé keukenstudio Rechter sceptisch over softdrugsbeleid gemeente Vlissingen zeeland vrijdag 11 februari 2000 s 18 INB0UW0VENS, -KOOKPLATEN, -KOELKASTEN, SCHOUWKAPPEN enz. GIRO 50500 Commissie steunt stichting Docentenconcert Muziekschool hV aam stede SUPERVOORDELIG uil onze showroom: Ook losse fornuizen en wasmachines TEVENS NOG ENKELE SHOWROOMKEUKENS: Peren, 245 x 185 cm; groen hoogglans, hoek 165 x 195 cm; eiken keuken, 240 cm; lichtgeel, hoek 125 x 230 cm; abrikoos, u-model 165 x 254 x 200 cm; azuurblauw/peren, 250 x 220 cm; wit: diverse opstellingen mogelijk. Alle keukens worden gratis voorzien van een nieuw kunststof blad. Aanpassingen mogelijk! Onze openingstijden zijn: dinsdag t/m zaterdag: 10.00 tot 17.30 uur; zaterdag: 9.00 tot 16.30 uur. de Roterij 15, Burgh-Haamstede, tel. 0111-655166 Leprastichting Amsterdam LEI'RA In het Arsenaal wordt de laatste hand gelegd aan een ingrijpende verbouwing. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Bezoekers moeten overdonderd worden door de attracties in het Arse naal in Vlissingen. „Ze moeten eruit komen met het gevoel: dat was het helemaal. En het liefst moeten ze dan nog een keer een rondje willen maken. Dat willen we bereiken met deze verbouwing", zegt Chris Funk. manager van het Arse naal. De laatste hand wordt mo menteel gelegd aan een ingrij pende verbouwing. Naast het attractiecentrum krijgt ook het restaurant een facelift. Het restaurant speelt ook in op het algemene thema van de piraat. Er zullen piratenmenu's geser veerd worden, messenwerpers lopen er rond en piraten com pleteren de bediening. In het attractiecentrum ont breekt een ronselkamer waar de wraak van kapitein Zwart- baard heerst niet. Scheeps rampen en muiterijen vervul len een belangrijke rol. „Op dit moment worden er ook nog schepen in de wateren rond de Filippijnen geënterd. Daar willen we op inspelen. Met bij voorbeeld een tijdmachine brengen we het heden en verle den bij elkaar." Maritiem karakter Funk wil dat het maritieme karakter van het attractiecen trum in stand gehouden wordt. Bovenop de uitkijkto ren is een radarinstallatie ge monteerd, waar via monitoren de schepen op de Westerschel- de gevolgd kunnen worden. „Van de vlootshow doen we geen afstand, ook de vissen houden we er natuurlijk in. We zijn nog bezig aan een echt unieke Europese topattractie met spannend beeldmateriaal en gebruik van nieuwe me dia." Het aquarium waar drie jaar lang de reusachtige congeraal Japie te bezichtigen was, heeft een andere bestemming gekre gen. Japie werd vorig jaar te ruggezet in zee. Hij was bijna twee meter lang en geslachts rijp geworden. Dan begint voor de congeralen tegelijker tijd het stervensproces. Bio loog Jan van der Veen besliste dat de aal zijn vrijheid terug moest krijgen en gaf hem de kans zich in eigen water voor te planten. In Japies aquarium ligt nu een scheepswrak in woelig water. Vorig jaar kwamen 185.000 bezoekers naar het Arsenaal. Dat waren er minder dan het jaar daarvoor. „Maar we ver wachten door onze nieuwe at tracties het aantal van 200.000 dat we in '98 haalde, in 2000 te verbeteren. Vorig jaar hadden we een veel te warme zomer. Toeristen verkozen het strand. Dat kostte ons duizenden be zoekers per dag." Op 26 februari opent het Arse naal zijn deuren door Ali Pankow ZIERIKZEE - Zwembad Dol- Fijn lijkt voor de bevolking van Nieuwerkerk behouden te kun nen worden. Een grote groep vrijwilligers heeft zich het afge lopen jaar ingespannen om aan te tonen dat met veel vrijwilli gers en beperkte financiële steun een verantwoorde exploi tatie is te voeren. De commissie maatschappelijke aangelegen heden adviseerde donderdag positief over het beheersplan van de Stichting Dol-Fijn i.o. Binnen de commissie bestond Thema-avond over afscheid ZIERIKZEE - De Vrijzinnige Gemeente Zierikzee houdt j dinsdag 29 februari in het Her vormd Kerkcentrum een the ma-avond met als onderwerp 'Afscheid nemen, hoe doe je dat Uitvaartondernemer Lieke Bosveld uit Goes heeft veel er varing in het begeleiden van mensen op cruciale momenten. Aan de hand van een aantal voorbeelden zal zij verschillen- de vormen van afscheid nemen toelichten. Verder gaat zij in op de waarden van oude en nieuwe I rituelen. De thema-avond be- gint om 20.00 uur. Bijdrage voor Koersbalspel HEINKENSZAND - De Vereni- ging Ouderensociëteit in Hein- kenszand heeft van het Juliana- fonds een bijdrage van 2.500 gulden gekregen in de aanschaf van een koersbalspel en score- borden. Het Julianafonds streeft ernaar de deelname van iedereen in de samenleving te bevorderen. alleen verdeeldheid over de duur waaiwoor de gemeente een overkomst met de Stichting Dol-Fijn moet aangaan. Voor zitter M. Overbeeke van deze stichting bepleitte een contract voor onbepaalde duur in plaats van voor vijf jaar zoals wethou der P. W. Berrevoets-Ringelberg de commissie voorstelde. Vol gens Overbeeke geeft de ge meente de vrijwilligers achter het Nieuwerkerkse zwembad een blijk van vertrouwen met een overeenkomst voor onbe paalde tijd. Woordvoerder C. Flikweert van de SGP/GPV-fractie was het volkomen met de inspreker eens. Ook N. de Danschutter (CDA) kon zich daarin vinden. Hij wees op het schoolzwem men. dat voor de stichting een inkomstenbron van jaarlijks ruim dertigduizend gulden vormt. „We zijn verplicht die in komsten te compenseren als we ooit eens gaan bezuinigen op het schoolzwemmen", vond De Danschutter. Hij kreeg daarin echter geen bijval van de wet houder. Hoewel ook C. J. Geluk (D66) en M. R. de Pagter-ten Kate (RPF) pleitten voor een langlopende overeenkomst met Dol-Fijn wilde wethouder Berrevoets niet verder gaan dan een termijn van vijf jaar. E. Overbosch-de Reijger (PvdA) benadrukte dat de stichting straks geheel verantwoordelijk is voor het groot onderhoud van het zwembad, dat de gemeente niet verder gaat dan een jaar lijkse bijdrage van 157.500 gul den in de exploitatie en dat dit bedrag wat de PvdA betreft ook niet verhoogd zal worden. De commissie adviseerde de wet houder juridisch goed te laten omschrijven dat de gemeente straks alleen eigenaar van Dol- Fijn is en dat de stichting geheel verantwoordelijk is voor het groot onderhoud. ZIERIKZEE - De Zeeuwse Mu ziekschool geeft in het kader van een promotieweek op don derdag 17 februari een docen tenconcert in de Lutherse kerk in Zierikzee. Het programma wordt uitgevoerd door zes do centen die werkzaam zijn bij de Muziekschool in Zierikzee. Zij worden bijgestaan door nog zes andere musici met wie zij en sembles vormen. Er is een afwisselend concert' sa mengesteld waarin veel ver schillende instrumenten wor den bespeeld. De muziek van Bach staat prominent op het programma vanwege het feit dat deze componist 250 jaar ge leden is overleden. Verder zullen er werken gespeeld worden van Muffat, Hans S winnen en Pierre Max Dubois. Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten voor dit concert kunnen gereserveerd worden bij de Muziekschool. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Bestuursrech ter T. Damsteegt maakte er don derdagmiddag geen geheim van dat hij het softdrugsbeleid van de gemeente Vlissingen niet erg standvastig vindt. Het woord zwalkend nam hij net niet in de mond, maar hij reageerde scep tisch op de argumentatie van de gemeente Vlissingen voor de tij delijke sluiting van Smart- en Headshop Feelgood in de Schel- destraat. „Waarom heeft de burgemeester voor een sluiting van zes maanden gekozen? Ge woon omdat ze dat een leuke pe riode vindt?" Inzet van het geschil is dat A de Visser zijn smartshop zo snel mogelijk weer wil openen. Be gin dit jaar werd Feelgood op dwang van de burgemeester ge sloten. De recherche had eerder bij een inval een hoeveelheid softdrugs gevonden, ruim 230,5 gram. Feelgood heeft geen ge- doogstatus om softdrugs te ver kopen. „Mijn cliënt ontkent ook dat hij m softdrugs handelt. Het is een winkel waar geestverrui mende middelen te koop zijn, zoals thee en paddo's", reageer de G. A C. Beckers, raadsman van De Visser. De advocaat vroeg zich af waar om de gemeente niet eerst een waarschuwing heeft gegeven. Buurtbewoners hebben name lijk nooit geklaagd over over last. „Was het nodig om direct naar het zwaarste middel te grijpen? De bevoegdheid tot be stuursdwang dient ertoe om een eind te maken aan een bepaald bedrag", stelde Beckers. Hij ging ook in op een zaak rond een 'koffieshophouder' in de Kas teelstraat. „Daar is ook een gro te hoeveelheid softdrugs gevon den, maar die persoon is niet aangepakt. Ik noem dat een schending van het gelijkheids beginsel." C. Brander van de gemeente Vlissingen gaf als weerwoord dat de exploitant had kunnen weten dat bezit van softdrugs tot een zware sanctie zou leiden. In 1995/'96 werd headshop Old Timer in de Scheldestraat op last van de toenmalige burge meester voor de duur van twee- eneenhalve maand gesloten. Er waren softdrugs aangetroffen. „Dezelfde ondernemer opende enige tijd later Feelgood. W( kunnen nu constateren dat d< sluiting van tweeëneenhalf maand niet genoeg is gewees om de loop uit het pand te halen Vandaar dat de burgemeeste nu zes maanden gerechtvaar digd vindt." Over de toepassing van be stuursdwang citeerde Brande uit een rapport van professen Hennekens. De burgemeestei kan louter optreden met be stuursdwang als de openbars orde verstoord dreigt te raken Maar in de opiumwet zou die af weging niet gemaakt hoeven ts worden. „De overtreding als zo danig biedt voldoende basis om tot sluiting over te gaan." Herhaling Zij vulde aan dat de Vlissingss burgemeester De Vissers voor geschiedenis laat meewegen ie de hoogte van de straf. „Boven dien is het niet de bedoeling bij elke herhaling van een overtre ding weer te waarschuwen Voor ons is er sprake van recidi ve." Damsteegt zette vraagtekens bij het in herhaling vallen vai dezelfde overtreding. „Het was toch vij f jaar geleden dat hij zijn winkel moest sluiten? Er zijn automobilisten die gemiddeld een keer per maand harder dar. 100 kilometer per uur rijden", zei de rechter. Beckers wees van de hand dal dezelfde fout voor de tweede keer gemaakt was. „Mijn cliënt is na de sluiting van Old Timer een volledig andere shop begon nen, met een nieuwe inrichting en andere producten." Bestuursrechter Damsteegt doet vandaag uitspraak. Musical Adonai in Gasthuiskerk ZIERIKZEE - Het koor Adonai geeft zondag 20 februari tijdens de dienst van de Vrijzinnige Ge meente Zierikzee in de Gast huiskerk een reprise-voorstel- ling van de musical 'And there was light' onder leiding van di- rigente Liesbeth Franken. Een combo onder leiding van Kees Groenleer zorgt voor de muzi kale omlijsting. De dienst be-! gint om 9.30 uur. Regiovisie Walcheren knoopt plannen aan elkaar VLISSINGEN - Wat is het be lang van de regiovisie Walche ren 2000+ voor Vlissingen? Die vraag was na de commissiever gadering ruimtelijke ordening nog niet eenvoudig te beant woorden. Het ontwerp-plan moet leiden tot een streekplan waarin de kwaliteiten van de drie gemeenten op Walcheren worden vastgesteld en aange scherpt. Kort samengevat moet Veere de ruimte en de rust behouden, moet Vlissingen het maritieme karakter uitstralen en Middel burg krijgt de historie. Maar dat wisten we al. „Je moet de visie zo zien dat de drie gemeenten enkele, met name toeristisch- recreatieve, plannen aan elkaar zullen knopen", zei wethouder H. de Haas (PvdA ruimtelijke ordening) van Vlissingen. Hij gaf als voorbeeld dat Vlis singen en Middelburg de steden zijn waar nieuwe hotels/ be- drijfsrecreatie mogen komen. Vanwege de bescherming van rust op het platteland zullen daar sommige ontwikkelingen niet worden toegestaan. Daarover bestond gisteravond geen verwarring. Dat gebeurde wel toen inspreker A van Es een passage uit het rapport citeerde, die ging over de bebouwing van de Vlissingse boulevards. Hij concludeerde daaruit dat de re giovisie de weg vrijmaakt voor meer hoogbouw op de boule vards. „En deze hoogbouw moet een halt worden toegeroepen, voordat er aan Vlissingen als enige historische vestingstad aan zee onherstelbare schade wordt aangebracht", zei hij. Zijn roep spoorde enkele raads leden aan tot de opmerking om kritisch naar enkele bestem mingsplannen te kijken. „Er zal een duidelijke afbakening moe ten komen van historische be bouwing en hoogbouw op de boulevards", zei J. E. Koppejan van deRPCU. „Beide moeten we koesteren. Van burgers hoor ik toch vaak de opmerking dat de gemeente, en ik bedoel ook de gemeenteraad, alleen maar hoogbouw op de boulevard wil. We moeten daarin duidelijker zijn." Eerder meldde gedeputeerde J. G. van Zwieten, als voorzitter van de stuurgroep Regiovisie 2000+, dat het belangrijkste deel van de plannen binnen vijf jaar wordt uitgevoerd. De ont- werp-regiovisie Walcheren 2000+ ligt nog tot 31 maart ter inzage in het provinciehuis in de gemeentehuizen van de drie Walcherse gemeenten. door Rolf Bosboom GOES - Slechts enkele weken na de plaatsing is het kunst- werk van Wim Bakker op de Grote Markt in Goes vernield. Onbekenden hebben de glas plaat kapotgeslagen en een aantal vastgeplakte muntjes die eronder lagen losgewrikt. Kunstenaarsplatform Trech ter 5 bood het kunstwerk me dio januari aan de Goese cul tuurwethouder C. R. M. M. Linssen aan. Het werk ver beeldt een 'beerput' die ver wijst naar de eeuwenlange rol van Goes als handelsplaats. Het buitenlandse muntgeld is weer een symbool van de toe komst, met onder meer de komst van de euro. Hoewel de glasplaat van de beste kwaliteit was, is het de daders toch gelukt om die te in te slaan. R. van Dokkum \'an Trechter 5 sluit uit dat de ver nieling per ongeluk is gebeurd, bijvoorbeeld door een vracht wagen die eroverheen is gereden. ..Het moet echt een punt- kracht zijn geweest, bijvoor- beeld met zo'n hamertje waar- j mee je in geval van nood een I a utoruit kunt inslaan Van Dokkum had er al reke ning mee gehouden dat het kunstwerk het doelwit zou worden vandalen. „Dit is blijkbaar de manier waarop de gemeenschap met zo'n beeld omgaat. Daar moet je ook niet gefrustreerd van raken." Hij heeft geen aangifte gedaan bij de politie. „De dader ligt toch op het kerkhof en de politie heeft andere prioriteiten." Herstellen Trechter 5 gaat het werk in elk geval herstellen, al wordt er geen glasplaat meer gebruikt. De bedoeling is de bak hele maal te vullen met muntgeld en die berg tot een geheel te solderen. Dan bestaat nog steeds de kans dat onverlaten er een muntje weten af te slo pen. maar dat neemt Van Dok kum dan voor lief. Een dezer dagen wordt de put, die nu tijdelijk is opgevuld met zand om ongelukjes te voorko men, uit de straat getild. Een aannemer zorgt vervolgens voor het herstel. De glasplaat van de 'beerput', het pas geplaatste kunstwerk op de Markt in Goes, is kapot geslagen. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 38