Vlondragon krijgt geen prioriteit PZC PZC Lxroenaannemers binnen geding )m 'elfjespaleizen' zeeland 17 }een politieke meerderheid voor behoud theateraccommodatie Nekkramp treft vier Zeeuws-Vlamingen Eiken en struiken sieren polderweg Onderzoek gemeente Noord Beveland van start met onenigheid Directeur van school in Goes wordt manager op afstand vrijdag 11 februari 2000 lorAli Pankow ËBIKZEE - De prograinme- igvan professionele podium- msten in Theater Mondragon Zierikzee dreigt te verdwij- n. Er is binnen de gemeente- ad van Schouwen-Duiveland politieke meerderheid or het behoud van Mondra- n als theateraccommodatie, it bleek donderdagavond uit advisering van de commissie latschappelijke aangelegen den over het voorstel ruim 6,5 te investeren aan tijdelijke orzieningen in dit gebouw. ■thouder P. W. Berrevoets- ngelberg van cultuur pleitte ior deze investering in ver- nd met noodzakelijke Arbo- npassingen. Er is binnen het erikzeese theater van alles is met de laad- en losinstalla- de zogeheten trekkenwand de lichtzolder van waaruit de mpen in de zaal gesteld moe- worden. De Zeeuwse Thea- Stichting (ZTS) zal het mend seizoen geen theater- lorstellingen meer program- >ren als Mondragon niet vol- jet aan de Arbo-voorschriften t de eisen van de Arbeidsin- ectie. opmuziek irdvoerder J. C. Erbrink van klankbordgroep die de ge- sente adviseert over het podi- abeleid betreurde de nood- ak van deze investering, maar eitte toch voor een overbrug- igin de hoop dat er over enke jaren inderdaad een multi- mctionele accommodatie mt voor theateractiviteiten ipopmuziek. liet weten dat de Klank- rdgroep graag zou starten iet onderzoek naar de moge- kheden voor zo'n nieuwe ac- mmodatie. ilgens voorzitter H. Koole van ZTS is Zierikzee op termijn t meeste gebaat met een goed outilleerd vlakke-vloerthea- Volgens hem kan Schou- m-Duiveland daarmee een lede plaats innemen binnen t provinciale podiumbeleid. uk Koole achtte echter voor komende jaren een over- ugging voor Mondragon van lang. l'at voor alternatief hebben als Zeeuwse Muziekschool om ons breed te presenteren als er geen echte theatervoorzie ning meer is in Zierikzee?", vroeg regio-directrice E. Jense zich af. PvdA-woord voerster E. Over- bosch-De Reijger was voorstan der van de voorgestelde investe ring, zodat het theater de komende vijf jaar nog behoor lijk kan functioneren. C. Flik- weert (SGP/GPV) kwam met een even duidelijk advies: „nul gulden voor en nul gulden achter de komma voor Mon dragon." C. J. Geluk (D66) hield een vlammend betoog, waarin ze de wethouder verweet veel te laat te zijn met het ontwikkelen van een podiumbeleid. Geluk bena drukte dat Mondragon als ge bouw heus wel open blijft ook als er geen echte theatervoor zieningen meer zullen plaats vinden. Zij richt de blik liever op de toekomst. „Verkoop Mondragon, ga zoe ken naar mogelijkheden voor een nieuwe multifunctionele accommodatie en kijk daarbij ook naar de Nieuwe Kerk en de houtloodsen", aldus Geluk. Noodzakelijk onderhoud aan het gebouw wilde de D66- woordvoerster nog wel uitge voerd zien, maar de belichtings zolder mag van haar worden afgesloten en de trekkenwand gesloopt worden. WD-woordvoerster J. Bos ging een eind mee met het betoog van Geluk. De voorgestelde 6,5 ton vindt haar liberale fractie veel Vergadering Vekabo SCHARENDIJKE - De Vereni ging voor Kampeerboeren (Ve kabo) Schouwen-Duiveland houdt dinsdag 22 februari in De Putmeet in Scharendijke de al gemene vergadering. Tijdens deze bijeenkomst neemt het bestuur afscheid van voor zitter H. Geluk die zijn functie heeft vervuld vanaf de oprich ting van deze afdeling van de Vekabo in 1983. Het bestuur stelt voor de heer J. van der Vlugt uit Stellendam te benoe men als opvolger van Geluk. De vergadering begint om 19.30 uur. pagina 21: visie oor Jan-Jaap Broekhuijsen EN HAAG/RENESSE- Het oenaannemersbedrijf Braber t Renesse is net als vier andere innemers ten lande niet ver- icht om in totaal honderden «eltoestellen ter waarde van nnen terug te geven aan de (chtmatige eigenaar; de fabri- ant/leverancier Kompan BV t Zaltbommel. Dat heeft de aagse kortgedingrechter mr. Paris gisteren besloten. Eind inuari diende het geding dat ompan aanspande om de eigen peeltoestellen met onmiddel- jke ingang op te eisen, Nu heeft et bedrijf dus bakzeil gehaald. )e woedende aannemers heb- en de grote toestellen en glij- anen met namen als -Aladins Irotten- en -Elfjespaleis- 'ge ijzeld' omdat de Zaltbommelse - estiging van de Deense fabri- ant medio vorig jaar plots hal- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl te veel om nog in Mondragon te stoppen. M. R. de Pagter-ten Kate toonde zich eveneens en thousiast over het voorstel van D66. Volgens H. de Vries (GroenLinks) is het 'belache lijk' om zoveel geld te investeren in een theater waar per jaar maar drieduizend toeschou- uitte voeren. WethouderBerre- wers naartoe gaan. Zij adviseer- voets erkende zich een gelukki- de alleen nog maar noodzake- ger afloop van deze avond te lijk onderhoud aan Mondragon hebben voorgesteld. Het ziet ernaar uit dat podiumkunsten in Theater Mondragon bijna tot het verleden behoren. fotocollage Marijke Folkertsma door Lilian Dominicus TERNEUZEN - Sinds novem ber vorig jaar zijn in Zeeuws- Vlaanderen vier gevallen van nekkramp gesignaleerd. Eén man uit Terneuzen is als ge volg van besmetting met her senvliesontsteking deze week overleden. Hoewel het in alle vier de gevallen om een bacte rie-infectie ging - een besmet telijke variant - is volgens de GGD en ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen zeker geen sprake van een epidemie. „De patiënten hadden geen re latie met elkaar en woonden niet bij elkaar in de buurt", verklaart neuroloog A Breu- keiman van ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. „Als we meerdere gevallen in de direc te nabijheid van de patiënten hadden geconstateerd, was er reden tot paniek geweest. We vermoeden op dit moment niet dat er meerdere besmettingen in de omgeving zijn." Bacterie De oorzaak van een hersen vliesontsteking kan een bacte rie of een virus zijn. Breukel- man: „De virus-infectie is minder besmettelijk en ge vaarlijk. De patiënt kan in dat geval zonder hulp van medi cijnen genezen. Besmetting met een bacterie is gevaarlij ker en besmettelijker. Vooral de meningococ-bacterie, waardoor twee van de vier ziek zijn geworden, is berucht. Maar zodra de patiënt antibio tica heeft gekregen, is het be smettingsgevaar eigenlijk al geweken. In het ziekenhuis isoleren we geïnfecteerden voor de zekerheid twee dagen lang, hoewel dat strikt gezien niet noodzakelijk is." Hoofdpijn De symptonen van hersen vliesontsteking of nekkramp lijken op griepverschijnselen: hoge koorts, hoofdpijn en overgeven. In ernstige geval len kunnen patiënten het bewustzijn verliezen of huid bloedingen krijgen. Daar naast kunnen geïnfecteerden hun hoofd niet meer of moei zaam voorover buigen. Men sen die deze verschijnselen vertonen, worden geadviseerd contact op te nemen met hun huisarts. verwege een zogenoemde raam overeenkomst van vijf jaar met hen brak. De aannemers zouden de toestellen assembleren, ver voeren en plaatsen voor Kom pan, zo luidde die overeen komst. Daartoe deden de aannemers grote investeringen die ze nor maal gesproken niet zouden hebben gedaan. Bijvoorbeeld ten behoeve van grote loodsen die benodigd zijn voor de as semblage en opslag op hun ter reinvan een aantal toestellen en ten behoeve van vrachtwagens voor het vervoer. Daarom was er juist een overeenkomst met een minimum looptijd van vijf jaar gesloten, zo had advocaat mr. P. Severijn namens de aannemers bepleit. Sommige aannemers hadden zelfs vrachtwagens van Kompan zelf overgenomen spe ciaal met het oog op het con tract. Benadeeld Volgens de advocaat beloopt de schade voor Braber uit Renesse door de contractopzegging een bedrag van ruim een drieënhal ve ton. In totaal zouden de aan nemers voor ruim 2,3 miljoen gulden zijn benadeeld. Dat schadebedrag weegt overigens niet op tegen de marktwaarde van het speeltuig dat nu nog wordt vastgehouden door de aannemers. Die waarde zou ruim zes ton bedragen. De aan nemers hadden al een bodem procedure bij de Arnhemse rechtbank aangespannen waar in ze een miljoenenschade eisen van Kompan. De rechter achtte het gisteren niet uitgesloten dat de uitslag van die bodemprocedure posi tief zal uitvallen voor de aanne mers en vindt dat de aannemers derhalve retentierecht op de spullen hebben, zoals dat juri disch heet. Ze mogen de spullen dus vasthouden. Haast Deze uitspraak is een lelijke te genvaller voor Kompan; het be drijf had haast met haar kortge dingvordering omdat sommige klanten op plaatsing wachten, de toestellen goed onderhouden moeten worden en omdat ze mettertijd in waarde verminde ren. Vorige week hebben partij en op verzoek van rechter Paris nog geprobeerd om tot een min nelijke schikking te komen, maar die poging strandde. door Willem van Dam NIEUWERKERK - Medewerkers van het waterschap Zeeuwse Eilanden zijn don derdagmorgen begonnen met de aanplant van 175 eiken en zo'n 3750 struiken langs de Stolpweg tussen Nieuwerkerk en Dreischor. De Stolpweg ligt in een gebied dat behoort tot het zogeheten oudland van Schouwen- Duiveland. In dit gebied is langs een groot deel van de wegen slechts aan één kant be planting aanwezig. Die bestaat voorna melijk uit opgeschoren hagen met veldiep en meidoorn. De aanplant van de eiken en de struiken langs de Stolpweg gebeurt in het kader van het groenstructuur- en groenbeheer- plan van het waterschap. Die plannen zijn bedoeld om de beplanting langs de Zeeuwse plattelandswegen aanzienlijk te verbeteren. Eind november van het vorig jaar werd de uitvoering daarvan ter hand genomen. Sindsdien is langs een aantal Zeeuwse polderwegen het beeld veran derd; hier en daar werden zieke bomen en struiken gerooid, op andere plaatsen wordt jonge, gezonde beplanting aange bracht. foto Marijke Folkertsma doorlngrid Huibers WISSENKERKE - Onenigheid over de samenstelling van een klankbordgroep en de geplande groepsgesprekken tekent de start van het onderzoek naar het functioneren van de gemeente Noord-Beveland. Volgende week woensdag bespreken de vijf fractievoorzitters de proce dure met onderzoeksbureau Deloitte&Touche Bakkenist. „Het loopt niet zoals wij met z'n vijven willen", zegt F. W. Buijze (PvdA). „Het lijkt alsof in de ge sprekken die Bakkenist nu gepland heeft alleen de fractie voorzitters, het college, de afde lingshoofden en de onderne mingsraad aan bod komen, maar de mensen zelf nauwe lijks. Dat is jammer. De mede werkers moeten juist hun zegje kunnen doen, anders ben ik bang dat bepaalde zaken niet boven tafel komen." Vorige week woensdag lichtten de onderzoekers van Bakkenist het college, de raad en het amb telijk apparaat in over hun werkwijze. Toen werd onder meer duidelijk dat er individue le gesprekken gevoerd worden met collegeleden, de gemeente secretaris, het hoofd perso neelszaken en een paar ambte naren. De fractievoorzitters, Ondernemings Raad (OR), en afdelingshoofden zijn daaren tegen uitgenodigd voor een groepsgesprek. Ook met mede werkers wordt een tweetal groepsgesprekken gehouden. Tijdens deze sessies zijn telkens maximaal vijftien ambtenaren welkom. In een groepsgesprek met de fractievoorzitters ziet Buijze weinig heil. „Het maakt heel duidelijk verschil of iemand na mens een coalitie- of een op- postitiepartij spreekt", meent hij. Tijdens het nu geplande groepsgesprek wordt wat hem betreft dan ook alleen over pro cedurele zaken gesproken. Die mening is ook A G. C. Ouds hoorn (Noord-Bevelands Be lang) toegedaan. P. L. de Putter (WD) en P. Moll (CDA) onthou den zich van commentaar. Niet alleen de groepsgesprek ken, ook de samenstelling van de klankbordgroep staat nog ter discussie. Volgens Bakkenist zou zo'n groep moeten worden samengesteld uit een raadslid, een OR-lid, de gemeentesecre taris en de stafmedewerker per soneelszaken. Burgemeester M. L. Everaers, die personeels zaken in zijn porterfeuille heeft, wordt voorzitter. Een te grote groep, meent A G. Van der Maas (SGP). „Een club van drie per sonen - één raadslid, één OR-lid en één collegelid - is genoeg. Dan is er sprake van een evenre dige vertegenwoordiging. "Vi ce-voorzitter M. C. Filius van de OR pleit juist voor een wat gro tere klankbordgroep. Aandacht voor stiekeme slopers MIDDE LBURG - Bezitters van monumentale gebouwen heb ben veelal geen weet van de schade die ongedierte kan aan richten. Een rondreizende tentoonstelling moet de eigenaren meer informatie geven over de stiekeme slopers. Het project is een initiatief'van de provinciaal consulent voor natuurhisto- rie. Het dagelijks provinciebestuur neemt de kosten, 25.000 gulden, van de tentoonstelling voor rekening. Het begin van 'Stiekeme Slopers' valt samen met de Open Monumentendag die op zaterdag 9 september wordt gehouden. Zorg over korting gemeentefonds MIDDELBURG - Het bedrijfsleven dreigt te moeten bloeden voor de korting van 7,5 miljoen gulden op de uitkering aan de Zeeuwse gemeenten uit het gemeentefonds. De Kamer van Koophandel (KvK) vreest dat de gemeenten die korting zullen doorberekenen in de lokale lasten voor burgers en bedrijven. De KvK schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. Door de korting van 7,5 miljoen gulden kunnen gemeenten ongeveer 77 miljoen gulden minder investeren, rekent de KvK voor. Als alternatief zouden zij de lokale belastingen moeten verhogen. Dit is slecht voor het bedrijfsleven en voor de werkgelegen heid, vindt de KvK. Bovendien staat het volgens haar haaks op het beleid om de vitaliteit en de leefbaarheid van het plat teland te verbeteren. Justitie wil geld van drugsdealers MIDDELBURG - Officier van justitie Dvan der Bel heeft gis teren de rechtbank in Middelburg verzocht een 32-jarige man uit Sas van Gent te veroordelen tot terugbetaling van 186.000 gulden aan de Nederlandse Staat. Dat bedrag zou volgens de officier de verdachte hebben verdiend aan de handel in xtc- pillen en cocaïne. Ook een 22-jarige plaatsgenoot heeft vol gens de officier ruim 22.000 gulden overgehouden aan het dealen in speed en xtc-pillen. Raadsman A Sol verzekerde dat zijn cliënt voornamelijk in xtc had gehandeld, maar slechts sporadisch in speed. De twee verdachtendie niet op de zitting verschenen, maakten in '96 en '97 deel uit van de Sasse bende die vooral in het grensgebied van Zeeuws-Vlaanderen actief was. De rechtbank doet 23 februari uitspraak. Centrale inkoop bevalt Axel goed AXEL - Het aanstellen van een ambtenaar die verantwoorde lijk is voor de centrale inkoop van gemeentelijke benodigdhe den is Axel goed bevallenDe functionaris, die 1 februari 1999 in dienst kwam. heeft in haar eerste jaar voor 775 mille inge kocht. De spullen die zij met dat geld kocht, kostten de ge meente Axel een jaareerder bijna een ton (12,6 procent) meer. De ambtenaar bracht dus ongeveer haar eigen salaris op, be vestigt wethouder A van Waes. „Die vergelijkingen zijn vol gend jaar niet helemaal meer te maken. De centrale inkoop ster functioneert echter uitstekend, over elke aankoop wordt nu bewust nagedacht en onderhandeld, zodat we als gemeen te zakelijk werken. Ik ben er dan ook van overtuigd dat ze de komende jaren nog meer voor ons gaat betekenen." De leden van de commisse openbare werken lieten donderdag weten net zo tevreden te zijn als de wethouder.. Cel dreigt voor nalatige verdachte MIDDELBURG - Als het aan de officier van justitie ligt gaat een 3 3 - j arige VI issinger alsnog voor een j aar de gevangenis in De officier legde die eis gisteren neer bij de rechtbank in Mid delburg, omdat de verdachte zijn afspraken niet na was geko men. De Vlissinger was na zijn veroordeling in gebreke geble ven bij het terugbetalen van 1.200 gulden schadevergoeding aan twee slachtoffers en verder had hij zich niet gehouden aan de afspraken met de reclassering. De uitspraak is op 23 febru- door Rolf Bosboom GOES - De nieuwe functie is nog even wennen. De telefoon neemt Rien Houtepen nog steeds op met de melding 'Holt- kampschool', maar sinds kort zwaait hij ook de scepter over zes andere katholieke basis scholen in de regio. Na een kwart eeuw is hij als 'boven schoolse manager' aan een tweede carrière in het onderwijs begonnen. Vandaag, vrijdag, neemt hij officieel afscheid van de Holtkampschool in Goes. Toen Houtepen in 1974 van de Pabo in Breda afkwam, zag hij voor zichzelf een lange loop baan als onderwijzer in het ver schiet. Na een jaar te hebben ge werkt op de Mariusschool kwam hij terecht bij de Holt kampschool, waar hij geleide lijk een tweede roeping ontdek te: die van leider. Toen de toenmalige directeur begin ja ren tachtig vertrok, werd Hou tepen - pas 28 jaar - zijn opvol ger. „Kennelijk had ik meer in me dan alleen voor de klas staan, hoewel ik dat echt niet wist toen ik van de Pabo af kwam. Mede door de voortdurende ont wikkelingen binnen het basis onderwijs, ging Houtepen zich steeds meer toeleggen op mana- gementstaken, al probeerde hij ook nog regelmatig voor de klas te staan. Op vrijdag verving hij bijvoorbeeld de collega's die een adv-dag genoten. „Ik vond het heel belangrijk om voeling met de klas te houden. Op die manier kreeg ik een goed beeld en proefde ik watsfeer. Daar kon ik een heleboel informatie uit ha len." Later werd dat onmogelijk, om dat er ook op vrijdag te vaak een beroep op hem werd gedaan. Bovendien ging de stichting waaronder de Holtkampschool valt medio jaren negentig een fusie aan met de besturen van de Bisschop Ernstschool in Goes, de Franciscusschool in Vlissin- gen en Middelburg en de Sint Jozefschool in Vlissingen. Hou tepen werd voorzitter van het overleg van de betrokken direc teuren, een taak waarvoor, hij uiteindelijk twee dagen in de week werd vrijgemaakt. Ruim een jaar geleden werd de stichting uitgebreid met nog drie scholen: de Willibrordus- school in Zierikzee, Schutte- vaer in Hansweert en De Hori zon in Rilland. „Als voorzitter van het directieoverleg, met ze ven scholen en 1600 leerlingen, kreeg ik steeds meer taken op mijn bordje", zegt Houtepen. „Maar ook op mijn eigen school bleef ik het aanspreekpunt voor allerlei belangrijke en minder belangrijke zaken. Dat ging op den duur knellen." Daardoor rijpte het idee van een overkoepelende directeur, zoals omvangrijke schoolbesturen die steeds vaker aanstellen. Die bovenschoolse manager houdt zich vooral bezig met beleidsza ken, terwijl de locatiedirecteu ren de gang van zaken op de ves tigingen bestieren. Uiteindelijk hebben alle geledingen groen licht gegeven voor aanstelling van Houtepen als bovenschool se manager per 1 februari. Houtepen erkent het gevaar dat hij te ver van het werk van de klas komt af te staan. „Maar ik denk niet dat het bij mij zal ge beuren. Ik heb een kantoor in de dependance van de Holtkamp school, blijf mijn boterhamme tje bij de collega's eten en ga de andere scholen regelmatig be zoeken." De kans bestaat dat Houtepen in de toekomst nog meer katho lieke scholen onder zijn hoede krijgt. „De wens is om verder te groeien. De gemeente Borsele is voor ons bijvoorbeeld nog een lege vlek. We nodigen hierbij het schoolbestuur graag uit voor een gesprek om te zien wat we voor elkaar kunnen betekenen, in welke vorm dan ook." Receptie Ter gelegenheid van het feit dat Houtepen en adjunct-directeur Jan Witkam 25 jaar aan de Holt kampschool verbonden zijn, wordt vandaag in wijkcentrum De Spinne tussen 15.45 en 17.30 uur een receptie gehouden. De bijeenkomst is tegelijk het af scheid van Houtepen als direc teur van de school. „Dat geeft toch een dubbel gevoel. Ik wilde deze nieuwe functie graag, maar het kost me ook moeite om de Holtkampschool achter me te laten. Maar dat is ook niet zo verwonderlijk, na 25 jaar." Oranjevereniging BROUWERSHAVEN - De Oranjevereniging Brouwersha ven houdt dinsdagavond 15 fe bruari in het Tonnenmagazijn de jaarlijkse vergadering. De jaarvergadering begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 37