Je snapt zulke mensen niet Gemeente wint strijd tegen super Standbeeld in de maak voor knechten en boerenmeiden Vrijwilligers eisen terugkeer organisator Bevrijdingsfestival Boerenorganisatie leent The Greenery 25 miljoen gulden Juridisch gevecht levert acht ton op Oefenen in aanpak van wateroverlast zeeuwse almanak Vrees Camellia PZC zeel and vrijdag 11 februari 2000 Bij het vernielen van de graven in Burgh moet zwaar gereedschap zijn gebruikt. door Ali Pankow foto's Marijke Folkertsma BURGH - Inwoners van Burgh vragen zich vertwijfeld af hoe mensen ertoe kunnen komen vernielingen aan te richten op een begraafplaats. Bij acht tien graven op het Burghse kerkhof zijn de zerken omge gooid of stuk geslagen. De do denakker biedt een macaber aanzien. Een bezoekster die de vernielingen woensdagmid dag ontdekte, alarmeerde beheerder P. Jonker van de ge meente Schouwen-Duive- land, die op zijn beurt de poli tie inschakelde. „We wilden er niet meteen ruchtbaarheid aan geven om dat het vermoeden bestaat dat de daders weieens kinderen zouden kunnen", zegt Jonker. De schade lijkt niet het gevolg van kattenkwaad. De brok stukken die van sommige graf stenen zijn afgeslagen, duiden erop dat er zwaar materiaal aan te pas is gekomen. Schade „Ach, ach, ach, wat mensen te genwoordig toch niet in hun kop krijgen", verzucht een ou dere Burghenaar in de groen- tenwinkel in de Kerkstraat als hij hoort over de grafschennis. De verkoopster krijgt kippen vel van wat ze erover hoort vertellen. „Ik wist het nog niet. Mijngrootvader is hier ook be graven, ik ga straks maar even gauw kijken." Veel dorpsbewoners bezoch ten donderdag de begraaf plaats om zelf te constateren hoe groot de schade was. „Je snapt toch gewoon niet wat mensen beweegt om grafste nen kapot te slaan", zegt een inwoonster die net de graven van haar vader en moeder heeft geïnspecteerd. De rust plaatsen van haar ouders zijn ongeschonden, maar de vrouw is geschrokken van de schade die ze bij sommige andere gra ven heeft gezien. Voorzitter L. de Feiter van de dorpsraad Burgh-Haamstede betreurt de grafschennis in ho ge mate. „Je snapt toch niet dat er mensen zijn die zomaar voor lol graven vernielen." Het Burghse kerkhof was vorig jaar binnen de dorpsraad ook al een emotioneel onderwerp van gesprek. Dat was naar aanleiding van het besluit van de gemeenteraad binnen af zienbare tijd een deel van de begraafplaats te ruimen in verband met ruimtegebrek dat hier in de nabije toekomst wordt verwacht. Dat besluit kwam hard aan bij de bevol king van Burgh. Het bestuur van de dorpsraad voerde na der overleg met het gemeente bestuur in een poging de begraafplaats te laten uitbrei den. Dat bleek echter niet mo gelijk. De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek verleent geen medewer king aan uitbreiding, omdat de dodenakker gesitueerd is op het archeologisch monument de Karolingische Burcht. Hoe wel de dorpsraad het voorne men tot ruimen blijft betreu ren, toonde het bestuur wel begrip voor de situatie. Ook de Hervormde gemeente kantte zich aanvankelijk te gen het raadsbesluit, maar te kende geen verder protest aan na toelichting op de motieven. Verband Hoewel enkele van de verniel de graven op het oudste ge deelte van het kerkhof liggen, ziet beheerder Jonker geen en kel verband tussen de graf schennis en het voornemen tot ruiming. De politie kon donderdag nog geen nadere medelingen doen over de mogelijke daders. De technische recherde besteedde een groot deel van de dag aan het onderzoek naar sporen. Pas als dat is afgerond, mogen Jonker en zijn collega H. van Felius aan de slag om zo moge lijk een deel van de schade te herstellen. De gemeente Schouwen-Dui veland heeft in overleg met de regiopolitie Zeeland besloten een aangifte in te dienen na mens alle betrokken nabe staanden. Hiermee wordt voorkomen dat elke familie af zonderlijk naar het politiebu reau moet komen om aangifte te doen. De gemeente probeert de rechthebbenden te achter halen en telefonisch en schrif telijk te informeren over de stand van zaken. De omstreden Super De Boer in Zierikzee is sinds gisteren gesloten. derdag niet bereid inhoudelijk op de u itspraak van de Raad van .State in te gaan. Overigens is de omstreden supermarkt sinds donderdag gesloten. De beslis sing om de Zierikzeese vestiging van Super De Boer op te doeken viel eind vorig jaar. Het perso neel van de Super komt daar door niet op straat te staan. De foto Marijke Folkertsma ruim twintig medewerkers kun nen aan de slag in een winkel van de Duitse keten Lidle, die binnenkort aan de Schelphoek- straat de deuren opent. door Pascalle Cappetti SINT ANNA TER MUIDEN - Landarbeiders krijgen voor hun zware werk eindelijk de waar dering die zij jarenlang hebben moeten missen. Enkele mede werkers van het streekland- bouwmuseum Agrimuda in Sint Anna ter Muiden zijn zo geroerd geraakt door het lot en de erva ringen van de boerenknechten, - meiden en landarbeiders, dat zij een standbeeld willen oprichten voor deze vergeten beroeps groep. Landarbeid was tot de tweede helft van de twintigste eeuw een baan die weinig status had, maar wel een belangrijke rol speelde in het economische en maatschappelijk leven van de Zeeuwse delta. Bijna tachtig procent van de bevolking was werkzaam als landai'beider, boerenknecht of boerenmeid. Werk dat zeer weinig verdiende en van 's morgens tot 's avonds duurde. Voor kost en inwoning moest zelfs nog betaald worden. De landarbeiders woonden meestal in kleine huisjes in de buurt van de boerderij. De hië rarchie waarmee zij te maken hadden, was sterk. De boer re gelde alles met zijn eerste knecht of oudste arbeider; de boerin leidde met strakke hand de huishouding en de verzor ging van het pluimvee, de kalve ren en de varkens via de grote meid. Standaardwerk Kees Slager, journalist en publi cist, tekende beginjaren tachtig de ervaringen van vele landar beiders op en bundelde ze in het boek 'Landarbeiders, verhalen om te onthouden'. Een stan daardwerk, voor velen. Toen vorig jaar de expositie 'Baas, bazinne, knecht en meid - boe renwerk in verleden tijd' in het streeklandbouwmuseum van start ging, was het Slager die de genodigden attendeerde op de afwezigheid in Nederland van enig eerbetoon aan de landar beider. Arco Willeboordse die bij de gemeente onder meer het Streeklandbouwmuseum onder zijn hoede heeft, toonde zich on der de indruk van het betoog van Slager. „Het idee leek ons aardig en met de werkgroep Ag rimuda hebben we ons sterk ge maakt een standbeeld op te richten. Het college van Sluis- Aardenburg en de gemeente raad waren direct enthousiast." De commissie heeft de afgelo pen maanden een tiental kun stenaars uitgenodigd om een ontwerp te maken. Het ontwerp van Jan Haas uit Vlissingen sprong er volgens Willeboordse uit. „Een figuratief werk, waar in ook tot uiting komt dat vele vrouwen het zware werk de den." Gepresenteerd Dit ontwerp wordt donderdag 17 februari om 14.00 uur in het Belfort in Sluis gepresenteerd. Dit gebeurt - na een inleiding door wethouder J. Boogaard - door de kunstenaar zelf. Land- bouwhistorieus P. Priester uit Ellewoutsdijk, die vorig jaar promoveerde op een onderzoek naar de landbouw in Zeeland, gaat in op de betekenis van de landarbeid in Zeeland. Natuur lijk ontbreekt Slager niet. Be stuurslid P. van de Vijver van de Heemkundige Kring West- Zeeuws-Vlaanderen belicht tenslotte het streekhistorisch belang van het initiatief. De presentatie volgende week vormt tevens het startsein voor een actie om de benodigde fi nanciën voor het beeld bij el kaar te brengen. Willeboordse heeft goede hoop dat dit, met hulp van het comité van aanbe veling, gaat lukken. Gezien het succes en de waardering van de bezoekers, is besloten de expo sitie over het boerenleven in Zeeland in het streeklandbouw museum met een seizoen te ver lengen. door ErnstJan Rozendaal VLISSINGEN - De druk op de gemeente Vlissingen om Klaas Overdam het Bevrijdingsfesti val Zeeland te laten organise ren, is donderdag nog aanmer kelijk toegenomen. Niet alleen dreigt de popgroep Blof het fes tival te mijden, ook vrijwel de complete staf van vrijwilligers het Bevrijdingsfestival stapt op wanneer Overdam - die op non-actief is gezet - niet te rugkeert. Gedeputeerde G. de Kok noemt de afwezigheid van een'blamage'en het Natio naal Comité 4 en 5 mei dringt er op aan Overdam te laten terug keren. IVorige week heeft de Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen, formeel verantwoordelijk voor organisatie van het Bevrij dingsfestival, het vertrouwen opgezegd in Overdam, de feite lijke organisator. Hoewel Over dam in dienst is bij de gemeente Vlissingen, werd hij door het be stuur podiumkunsten van de Raad naar huis gestuurd. Van wege het conflict, dat al maan den sleept, dreigt de organisatie van het Bevrijdingsfestival in het gedrang te komen. Zonder Overdam wil de hoofd act Blof niet komen. Volgens De Kok is de komst van Blof voor de provincie buitengewoon be langrijk. „Wij willen met de Maand van de Vrijheid, waar van het Bevrijdingsfestival een onderdeel is, het thema ver draagzaamheid uitdragen. Dat hadden we opgehangen aan Blof. Daarbij komt de groep in (Advertentie) Hotel Restaurant 't Waepen van Veere Wij zijn weer geopend! Valentijnsmenu fl 55,- Salade van gerookte zalm met avocado en mierikswortelmousse Gegrilde rib-eye met rodewijnsjalotjes Bavarois taartje van wilde rijst en ananas compote Markt 23-27 Veere tel. nr.: 0118-501231 Vlissingen, hun thuisstad, een tournee langs Bevrijdingsfesti vals in Nederland zou afsluiten, als een ware apotheose. Het is een blamage voor Zeeland wan neer dat niet doorgaat." De Kok zegt de bestuurlijke druk op Vlissingen niet te willen opvoeren, maar laat doorsche meren dat de provinciale subsi die van 25.000 gulden aan het Bevrijdingsfestival in het ge ding is. De enige manier om Blof naar Vlissingen te krijgen lijkt een terugkeer van Overdam als or ganisator. Dat is dan ook één van de eisen waarmee wethou der L. Poppe-de Looff maandag een gesprek met de Raad voor Kunst en Cultuur ingaat. Zij krijgt steun van het Nationaal Comité 4 en 5 mei, de landelijke organisator van de Bevrijdings festivals. Volgens coördinator Mark Eijsink Smeets komt de landelijke subsidie van 35.000 gulden niet in gevaar, wanneer Poppe 'voet bij stuk' houdt. „Dan komen we er gezamenlijk wel uit." Vertrouwen Bij monde van Renate Danka- erts hebben ook de vrijwilligers van het Bevrijdingsfestival zich donderdag in het conflict ge mengd. „Wij hebben vertrou wen in Overdam, met wie we al jaren samenwerken. Wij hebben weinig vertrouwen in de Raad voor Kunst en Cultuur die naar ons toe nooit iets van zich heeft laten horen. Ik heb de mening gepeild van de stafleden. Ik weet dat ze bijna allemaal op stappen, wanneer Overdam er op deze manier wordt uitge werkt." De vrijwilligersstaf telt onge veer twaalf leden, aldus Danka- erts. Volgens haar 'dondert het festival ineen' wanneer zij afha ken. In totaal heeft het Bevrij dingsfestival ruim zestig vrij willigers. Dankaerts kan niet inschatten of die haar mening delen. Alleen een terugkeer van Over dam lijkt het Bevrijdingsfesti val nog te kunnen redden, maar voorzitter F. Haverkort van het deelbestuur podiumkunsten blijft bij de vaststelling dat tus sen hem en de Raad voor Kunst en Cultuur 'geen vertrouwens relatie' meer bestaat. Hij wil niet kwijt of de Raad voor Kunst en Cultuur opstapt wanneer het gemeentebestuur Overdam weer op zijn post zet. pagina 20: dilemma's DEN HAAG - Waterschappen, gemeenten en provincies moe ten gaan oefenen om water overlast door dijkdoorbraken of hevige regenval beter te kunnen bestrijden. Een speciale commissie heeft in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken daarvoor oefenmodules ont- is hard nodig", stelde staatsse- wikkeld, die donderdag in Den cretaris G. de Vries, „want wa- Haag zijn gepresenteerd. „Dit terschappen en gemeenten zijn nog te veel gescheiden we relden. Dijkgraven en burgemeesters zijn vaak onvoldoende op de hoogte van hun diverse be voegdheden. Dat belemmert samenhangende actie. Door te oefenen moet dat verande- Hij vreest de hoogten, de man die in Zeeland zijn brood ver dient door de actualiteit foto grafisch vast te leggen. Geen opdracht is hem te veel, maar als hem verzoeken bereiken iets vanaf een toren of een an der hoog punt te fotografe ren, laat hij het afweten. Hij krijgt namelijk al een wee gé- voel in de maag als hij om hoog kijkt; laat staan dat hij door de lens omlaag wil schouwen. Dezer dagen kwam hij met een verrassende mededeling. Hij ivas in Vlissingen getuige geiveest van werkzaamhe den aan de tachtig meter ho ge Sardijntoren die de skyli ne van de Scheldestadingrij- pend wijzigt. „Ik heb op het dak gestaan," meldde hij trots. De omsta7iders, die zijn angst kennen, reageerden ongelo vig. Teil onrechte. Hij had wel de gelijk op het dak gestaan. Toen dat nog op de begane grond klaar lag om opgehe sen te worden. door Willem van Dam ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft de •idsche strijd tegen super- irktketen Laurus NV nage noeg gewonnen. Dat levert de gemeente vermoedelijk 800.000 gulden op. gemeente Schouwen-Duive land is al enkele jaren verwik keld in een juridisch gevecht met de supermarktketen. Inzet 'Z® van het conflict vormt de vestiging van Super De Boer onderdeel van Laurus) aan de Boerenweg in Zierikzee. Het ge meentebestuur van Schouwen- Duiveland huldigde van meet af jan het standpunt, dat de vesti- jing illegaal is en sommeerde iet winkelbedrijf op straffe van sen gepeperde dwangsom te vertrekken. Daarop volgden di verse procedures. [Iwangsom De Raad van State heeft het ge meentebestuur nu (deels) in het gelijk gesteld. Dat betekent dat de gemeente hoogstwaarschijn lijk tot inning van de dwangsom Jetski gestolen BRUINISSE - In de Grevelin- genhout te Bruinisse is in de nacht van woensdag op donder dag een aanhangwagen met etski ontvreemd. )e aanhangwagen stond gepar keerd op de oprit van een wo ning. De aanhanger, voorzien van een speciaal kopslot, was klemgezet tussen een garage en een personenauto. Kennelijk is het de daders gelukt de aan- igwagen met jetski van de •rit via de tuin naar de weg te [duwen. De waarde van de jetski is niet bekend. Supermarkt overvallen VLISSINGEN - Personeel van een supermarkt in Vlissingen heeft donderdagmiddag onder bedreiging geld moeten over handigen aan een overvaller. Dat gebeurde rond 16.45 uur. De dader is vervolgens weggerend in de richting van de Bloemen- laan. De politie in Vlissingen zoekt getuigen. door A. J. Snel TILBURG - Het hoofdbestuur van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie ZLTO heeft The Greenery Internatio nal in Breda voor een periode van anderhalf jaar 25 miljoen gulden geleend ter versterking van het risicodragend kapitaal van de afzetorganisatie. De ZLTO wil een verdere bun deling van de afzet van produc ten uit de voedingstuinbouw aanmoedigen. Volgens de ZLTO vervult The Greenery daarin een sleutelrol. Zou het mi&gaan met The Greenery, dan komt de ZLTO met de achtergestelde le ning achter in de rij van eventu ele schuldeisers. De ZLTO loopt overigens geen direct risico met de lening. De 2 5 miljoen gulden komt uit het ou de vermogen van de Noordbra bantse Christelijke Boerenbond NCB. Dat vermogen is onderge bracht in een aparte stichting. De ZLTO ziet het als een belang van de leden dat hun marktposi tie wordt verstrekt en wil met The Greenery gezamenlijk pro jecten uitwerken. Fruitmasters De besprekingen over samen werking tussen The Greenery en de fruitveiling Fruitmasters uit Geldermalsen, die onlangs wer den afgebroken, komen op dit moment weer aarzelend op gang. Volgens een woordvoer der van de ZLTO moet de ver strekking van de lening aan The Greenery onder meer worden gezien als aanmoediging om verder te praten over de bunde- i ling van het aanbod van groen- ten en fruit. Het hoofdbestuur van de ZLTO benadrukt dat de telers geen eindproduct leveren. „Het eind- j product, dat is het assortiment i groenten en fruit dat aan super marktketens wordt geleverd. Bundeling van het aanbod moet worden nagestreefd, versnippe ring tegengegaan. Dat is in het belang van onze leden." (Advertentie) Verkrijgbaar in roze, rood of wit. Maat 0^ ftp 30-40 cm. M Van 17.50 MM voor I I Aanbieding deze week geidig of zolang de voorraad strekt. GroenRijk Habo Renesse Hog,loom 100. RENESSE W- (0111) 46 77 91 Het Rlke Tuin leven) kan overgaan. Die is inmiddels opgelopen tot acht tonWethou der C. W. Veerhoek (economi sche zaken en ruimtelijke orde ning) is verheugd over de uitspraak van de Raad van Sta te. Hoewel de supermarktketen in theorie nog mogelijkheden - via de civiele rechter - heeft om onder betaling van de dwang som uit te komen, verwacht Veerhoek niet ('maar je moet de huid niet verkopen voordat de beer geschoten is') dat Laurus nog veel kans maakt. Veerhoek denkt, dat de achthonderddui zend gulden 'nog op de rekening van 2000 kan worden bijge schreven'. De gemeente had ook een proce dure lopen tegen projectont wikkelaar Chassey BV uit Mid delburg, eigenaar van het pand waarin de omstreden super markt zich vestigde. Die zaak heeft het gemeentebestuur ech ter verloren. Sinds 1997 deelt de Super sa men met een Aldi een pand aan de Boerenweg. Twee is teveel, redeneerde het gemeentebe stuur met het daar geldende bestemmingsplan in de hand. Mede ter bescherming van het winkelapparaat in het stads centrum van Zierikzee staat het gemeentebestuur van Schou wen-Duiveland de vestiging van detailhandelszaken buiten de binnenstad slechts mondjes maat toe. Tegen die achtergron den sommeerde de gemeente Super de Boer de winkel te slui ten. Om die eis kracht bij te zet ten, werd met een dwangsom van 20.000 gulden per dag ge zwaaid. Projectontwikkelaar Chassey BV werd een dwang som van 10.000 gulden per dag voorgehouden. Dwangsom De Raad van State vindt dat de gemeente Super De Boer terecht een dwangsom heeft opgelegd. In het geval van de projectont wikkelaar besliste het rechts college in het nadeel van het ge meentebestuur. Een woordvoerder van super marktketen Laurus was don-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 35