Peper mag zijn bonnen houden Huurders zijn intimidatie van huisbazen beu PZC Konijnenhok voor lastige kauw Onder wij sdeskundige bepleit testen kleuters op leerachterstand binnenland Minister moet wel declaraties tonen Burgemeester kan groepen hooligans twaalf uur opsluiten Erkennen van oorlogsleed stemt zigeuners tevreden Kilometer lange achtbaan voor helft gereed Kamermeerderheid is voor verbod op fokken nertsen ALTENA vrijdag 11 februari 2000 |oor Jaco van Lambalgen e~ m Koos van Wees de h-)EN HAAG - Minister Peper an jan Binnenlandse Zaken zal pas ,r_n de loop van volgende week jjn declaraties ter beschikking tellen aan journalisten die jaarom hebben gevraagd. Uit ad (je formulieren valt echter niet n- if te leiden met wie de bewinds- ns Dan in restaurants gegeten etfcrft. te l pe afdeling bestuursrecht- e~ praak van de Raad van State L]-[epaalde gisteren dat minister dtfeper de declaraties moet to- e- ten, maar dat hij deze mag ont- jn|oen van namen, adressen en ijdstippen. Ook de bijbehoren- le bonnetjes hoeven nog niet te in porden overlegd. In een bodem- n~ trocedure zal worden bepaald is |f Peper die gegevens later als- r- jog moet verstrekken. De Raad fan State woog in de zaak het )elang van privacybescherming loorlopig zwaarder dan dat van le openbaarheid van informa- ■s' Je. -n De minister reageerde laconiek ip de uitspraak. „Of ik met twee i_ if acht personen heb geluncht rinden ze allemaal buïtenge- je voon spannend", verklaarde ?eper. „Het is van een verplette- ,n ende saaiheid." Gekeutel at De minister haalde gisteren uit ,g »aar persvertegenwoordigers S£ lie op grond van de Wet Open- laarheid van Bestuur (WOB) nzicht in zijn declaratiegedrag r" /erlangen. „Ik vind de WOB n ïeel goed, maar die is natuurlijk ij liet bedoeld voor dit soort ge ls ieutel." r_ De uitspraak betekent dat ook indere ministers en staatssecre- iarissen hun declaratieformu- ieren tevoorschijn moeten ha- en. Komende maandag wordt laarover overleg gepleegd door n »lle functionarissen die zich op le ministeries met de naleving /an de WOB bezig houden. Vol lens een woordvoerder van het l" ninisterie van Algemene Zaken k vordt het 'nog een heel gezoek'. Dverigens gaat het bij Peper Albert en Paola op staatsbezoek in Nederland BRUSSEL - De Belgische ko ning Albert en koningin Paola brengen van 4 tot 6 april een itaatsbezoek aan Nederland. Het duo is uitgenodigd door ko ningin Beatrix en prins Claus. Het vorstenpaar bezoekt onder neer Amsterdam, Den Haag en Den Bosch, aldus een woord voerster van het koninklijk pa- ieis in Brussel. Belga volgens diens woordvoerder om niet meer dan zeven declaratie formulieren. De Raad van State buigt zich op 28 maart in een bodemprocedu re nogmaals over de kwestie, die werd aangeslingerd door de freelance-journalist Dick Berts. Berts werd eerder tot twee keer toe in het gelijk gesteld door de rechtbank in Alkmaar. Deze be paalde dat Peper wèl al zijn declaratieformulieren en bon netjes moet tonen. De bewinds man tekende beroep aan tegen die uitspraak. Vertraging Berts toonde zich niet ontevre den over de uitspraak van de Raad van State. „Ik ben iets op geschoten, maar kennelijk is voor ieder miniem stukje infor matie een proces nodig." Overigens dreigt het onderzoek naar het declaratiegedrag van minister Peper in zijn hoedanig heid als burgemeester van Rot terdam opnieuw vertraging op te lopen. De minister heeft namelijk tij delijk door ziekte niet kunnen meewerken aan het onderzoek. Ook daarna heeft hij zijn ge zicht niet meer laten zien aan de onderzoekscommissie. Deze dreigt het rapport over die kwestie nu zonder medewer king van de minister op te stel len. GPD pagina 2: commentaar door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Burgemeesters kunnen tijdens het Europees Kampioenschap voetbal in juni, het EURO 2000, groepen raddraaiers twaalf uur vast zetten, als het ernaar uit ziet dat zij grote rellen gaan ver oorzaken. Een meerderheid in de Tweede Kamer is voor deze maatregel van de ministers Peper (Binnenlandse Zaken) en Korthals (Justitie). WD, CDA en de kleine chris telijke partijen zijn voor en ook de PvdA heeft een 'posi tieve grondhouding'. D66 houdt grote bezwaren, SP en GroenLinks zijn ronduit te gen. Het is een ingrijpende rege ling omdat de relschoppers al worden opgepakt voordat er daadwerkelijk onlusten zijn geweest, waarschuwden ver schillende fracties gisteren. Een groep kan maximaal twaalf uur in een ruimte wor den vastgehouden, bijvoor beeld een sporthal of de kleed kamers van een stadion..Er is met deze materie geworsteld, maar de bestaande instru menten zijn onvoldoende ge bleken bij voetbalgeweld," verklaarde minister Peper. De politie moet voor alles voorkomen dat onschuldige burgers worden opgepakt, die per ongeluk tussen voetbal supporters lopen, vindt de Kamer. De politie is daar in getraind, verzekerde Peper. Maar hij kan 'geen 100 procent garan tie geven dat er geen enkele keer onschuldige burgers tus sen de ordeverstoorders zul len zitten'. Het is puur een maatregel om mensen van de straat te houden en zo rellen te voorkomen. Het is nog niet duidelijk of ook een tweede vergaande maat regel om het voetbalgeweld in te dammen het gaat halen. Hierbij kan justitie iemand twee keer vijf dagen vasthou den, als hij verdacht wordt van een relatief licht vergrijp en de kans groot is dat hij op nieuw de fout ingaat. Nu kun nen mensen die iemand zou den hebben mishandeld of vernielingen hebben gepleegd direct weer de straat op. Dat is bij langdurige evenementen als een EK of een Eurotop waarbij rellen dagenlang kunnen aanhouden toch niet de bedoeling, betoogde minis ter Korthals. Gevoelig Deze maatregel ligt gevoelig in de Kamer. CD A en SGP zijn voor. Ook de WD 'vindt de voordelen groter dan de nade len', zo stelde Kamerlid Nico- lai na het debat. Maar de PvdA twijfelt sterk. „Iemand die een bloembak omschopt, moet je niet dagenlang in de cel stoppen, stelt woordvoer der Santi. GPD RIJSSEN - Dinand ter Stal en zijn achtjarige neefje Wilco Sikkeldein en enkele vriendjes tonen de tamme kauw die ze gisteren vingen. De vogel hield maandenlang de gemoederen bezig in Rijssen. Nadat de kinderen de vogel met stukjes brood hadden gelokt, wist Ter Stal de kauw met zijn schepnet te vangen. „De kauw zit sinds kerst hier bij het huis. Wij vinden het leuk, maar anderen niet. Om te voorkomen dat het dier werd vergiftigd, wilde ik de kauw te pakken krijgen." De Dierenbescherming deed vorige week in verschillende kranten een oproep om de tamme kauw te vangen. yan onze redactie binnenland AMSTERDAM - De politie moet meer aandacht besteden aan klachten over intimidatie van huurders door huisbazen. Ook als ze niet justitieel aange pakt kunnen worden. Daarnaast dienen politici en or- Den Haag krijgt ambulance voor zeezoogdieren DEN HAAG - De Haagse ambu lancediensten voor dieren wor den binnenkort versterkt met een speciale wagen voor zee zoogdieren. Hagenaar Theo de Wijs wil vanaf eind februari aangespoelde zeehonden, bruinvissen en dolfijnen met zo min mogelijk stress vervoeren naar opvangcentra in het land. Hoewel de stad Den Haag drie dierenambulancediensten kent, is de nieuwe wagen volgens De Wijs geen overbodige luxe. „Er komt een speciale waterbak in, Voor als we dolfijnen moeten vervoeren en manden voor zee honden." De zeedierenambulance kost volgens de initiatiefnemer circa '50.000 gulden per jaar. Do nateurs moeten dat geld op brengen. Bruinvisdeskundige C. Smeenk van het Nationaal Natuurhisto risch museum in Leiden betwij felt of de nieuwe opvangmoge- lijkheid noodzakelijk is. „Er spoelen jaarlijks niet meer dan tien walvisachtigen aan in Ne derland", verklaart hijANP ganisaties van verhuurders zich te verzetten tegen te hoge huur prijzen. Deze aanbevelingen doet de Stedelijke Woning- dienst Amsterdam naar aanlei ding van een onderzoek onder huurders. Daaruit blijkt dat huurders re gelmatig het slachtoffer zijn van intimidatie door hun huisbazen. Sommige huurders krijgen zelfs knokploegen op hun dak. Gisteren eisten vier huurders in een kort geding voor de rechtbank in Amsterdam een straatverbod voor hun huis baas. Ook volgens hun advo caat komt intimidatie door huiseigenaren op grote schaal voor. Ongewenst Onderzoekteams constateerden dat van de 15 0 0 contacten die zij hadden met huurders er in 184 gevallen sprake was van onge wenst verhuurgedrag. Het ging daarbij onder meer om intimi datie, het vragen van sleutel- geld en achterstallig onder houd. Een inventarisatie van onge wenst verhuurgedrag wijst uit dat veel kleine en professionele verhuurders het niet zo nauw nemen met de huurprijzenwet. Ongeveer 66 procent van de on derzochte woningen heeft een te hoge huurprijs. Contract Hoewel huiseigenaren op grond van de contractvrijheid in prin cipe een te hoge huurprijs mo gen vragen als de huurder daar mee instemt, vinden de makers van het rapport dat dit maat schappelijk ongewenst is. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De landelijke or ganisatie van zigeuners (Sinti en Roma) is 'heel erg tevreden' over de erkenning door het ka binet van het leed dat de zigeu ners in de Tweede Wereldoorlog is aangedaan. Volgens kringen rond het kabi net wordt er twintig miljoen gulden vrijgemaakt om zigeu ners een schadevergoeding te kunnen geven voor het leed dat hen is aangedaan in de Tweede Wereldoorlog. Voor de joodse slachtoffers is een bedrag van 250 miljoen gulden gereser veerd. Het kabinet wil een deel van de twintig miljoen aan individuen uitkeren en een ander deel aan projecten besteden. Deze pro jecten zouden kunnen liggen op het terrein van de geschied schrijving, het onderwijs of de oprichting van een monument ter nagedachtenis van de slachtoffers. Woordvoerster Lalla Weiss van de landelijke organisatie van zi geuners voerde gisteren in Den Haag overleg met premier Kok en de ministers Borst (Welzijn) en Zalm (Financiën). Ze toonde zich na afloop tevreden,,We zijn zeer verheugd dat we als ge- BIDDINGHUIZEN - Een met een koord gezekerde bouwvakker bevestigt houten planken voor de achtbaan in het nieuwe attractie park Six Flags Holland. De ruim een kilometer lange baan is voor de helft klaar. Met een snelheid van tachtig kilomter per uur gaan de passagiers over hellingen en bochten. In totaal wordt er 1500 m3 hout gebruikt voor de klus. foto Raymond Rutting/ANP Boek verdachte auteur komt niet GRONINGEN - Het manuscript voor het boek 'Woensdag ge haktdag' zal niet als boek worden uitgegeven. Het gaat om een productie van een van doodslag verdachte schrijver, die vorige week bekende in 1991 zijn echtgenote Hannelore Klinkhamer-Godfrion om het leven te hebben gebracht. Het manuscript dateert uit 1992 en beschrijft de ervaringen van de schrijver, nadat hij was aangehouden door de politie op verdenking van betrokkenheid bij de verdwijning van zijn vrouw. Nadat bekend werd dat de schrijver zijn vrouw wel om het leven heeft gebracht, wilde een Rotterdamse uitgeverij het manuscript uitgeven. De advocaat van de verdachte zei gisteren echter dat zijn cliënt thans wel iets anders aan zijn hoofd heeft dan de uitgave van zijn werk. ANP Inenting voor KFOR-militairen DEN HAAG - Nederlandse KFOR-militairen in Kosovo kun nen zich volgende week laten inenten tegen hersenvliesont steking. Aanleiding is de dood van een Duitse militair vorige week. De militair had nekkramp. Duitsland biedt al zijn mili tairen in Kosovo een preventieve vaccinatie aan. Omdat de Nederlandse eenheden behoren tot de Duitse brigade, zal Ne derland dit initiatief volgen. Dit heeft staatssecretaris Van Hoof van Defensie gisteren bekendgemaakt. Volgens hem is er geen sprake van een epidemie. ANP PTT mijdt 's avonds Bijlmer AMSTERDAM - PTT Post vindt Amsterdam-Zuidoost 's avonds te gevaarlijk voor haar medewerkers. Daarom wor den er in de avonduren geen nabestellingen meer verzorgd. Volgens een woordvoerder zijn de postbezorgers ook in de Bi j lmer diverse keren bedreigd. In sommige gevallen zelfs met wapens. Zo is een medewerker beroofd door iemand met een mes. „Een ander is zelfs bedreigd met een vuurwapen." Het hielp ook niet om een tweede man mee te sturen op de au to's waarmee 's avonds poststukken nog een keer worden aan geboden, stelt de woordvoerder. De intimidaties en bedrei gingen gingen volgens hem gewoon door. ANP Lichtere straffen mariniers AMSTERDAM - Het gerechtshof in Amsterdam heeft giste ren drie mannen veroordeeld tot celstraffen van zeven tot acht jaar wegens cocaïnesmokkel van Curasao naar Nederland. Tegen hen was voor het hof negen en tien jaar cel geëist. De rechtbank veroordeelde hen eerder alle tot negen jaar cel. Bij de smokkel van 125 kilo cocaïne is gebruik gemaakt van een Orion-vliegtuig van de marine. Het hof veroordeelde een sergeant-majoor van het Korps Mariniers tot acht jaar cel. Omdat hij gedurende het onderzoek langdurig was geobser veerd met camera 's heeft het hof op zijn straf drie maanden cel in mindering gebracht. Een andere ex-marinier kreeg ook acht jaar. Hun burgerkompaan moet zeven jaar zitten. ANP Verzet tegen kippenmestcentrale APELDOORN - De Stichting Natuur en Milieu keert zich tegen de komst van een fabriek naar Apeldoorn die pluimvee mest verbrandt. Volgens de milieuorganisatie vormt de pro ductie van energie uit uitwerpselen van kippen geen duurza me oplossing voor het mestprobleem. Het Limburgse bedrijf Fibroned wil vanaf 2004 kippenmest verbranden en de stroom die dit genereert aan veertigduizend huishoudens leveren. Natuur en Milieu noemt het opwekken van stroom uit de uitwerpselen van pluimvee een nepoplos- sing van het mestprobleem. „De te grote pluimveestapel en de daarmee gepaarde mestberg, blijft gewoon bestaan", zegt woordvoerder J. Remmers. „De werkelijke oplossing is een forse inkrimping van het aantal kippen met dertig procent, wat minister Brinkhorst van Landbouw ook wil." ANP Het dier zorgde voor overlast door rakelings over hoofden van mensen te vliegen. Een meisje raakte daardoor zo van de kook dat ze plotseling uitweek en met haar fiets bij na onder een auto terechtkwam. Na diverse, mislukte vangpogingen dreigde de poli tie de kauw af te schieten. Maar dit was wegens het ontbreken van een speciale jacht vergunning niet toegestaan. De kauw is gisteren ondergebracht in een konijnenhok bij het ouderlijk huis van Dinand ter Stal. foto George Nusmeijer/GPD sprekspartner zijn erkend. Dat is al een hele stap. Eind van de maand praten we met hoge ambtenaren verder", aldus Weiss. Zij noemde het gesprek opbouwend en de houding van het kabinet welwillend. De kabinetsdelegatie praat maandag met het Indisch Plat form en woensdag met het Cen traal Joods Overleg. Het is de bedoeling dat het kabinet eind maart een definitief standpunt over schadevergoeding aan oor logsslachtoffers naar de Tweede Kamer stuurt. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Alle vierjarigen moeten worden getest. Met een dergelijke diagnose zouden school en ouders kunnen wor den geïnformeerd over mogelijk in de eerste jaren van het leven opgelopen achterstanden. De Twentse onderwijskundige R. Bosker deed dat voorstel gis teren tijdens een ronde-tafelge sprek dat de onderwijscommis sievan de Tweede Kamer voerde over het onderwijsachterstan denbeleid. Vier jaar geleden wilde de toenmalige staatsse cretaris Netelenbos ook kleu ters aan een test onderwerpen. Haar idee werd door deskundi gen afgeschoten. Bosker ziet de test niet als een manier om later schoolsucces van de leerling te voorspellen, maar om 'latente capaciteiten' aan de oppervlak te te brengen. Uit de in oktober 1999 versche nen Rapportage Minderheden van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) is gebleken dat programma's om de achter stand van allochtone leerlingen aan te pakken de afgelopen tientallen jaren weinig hebben uitgehaald. Aan het einde van de basisschool hebben Turkse, Marokkaanse en Antilliaanse kinderen een taalachterstand van twee jaar op hun autochto ne leeftijdgenoten. Met rekenen liggen zij een jaar achter. Maar voor aanvang van de school loopbaan zijn er ook al duidelij ke verschillen. Bosker pleit daarom net als P. Tesser van het SCP voor zo vroeg mogelijke op sporing. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer is voor een verbod op de nertsenfokkerij. Minister Brinkhorst (Land bouw) legt een voorstel voor zo'n verbod vandaag aan het kabinet voor. Hij wil de Gezondheids- en wel zijnswet voor dieren aanpassen, zodat het houden van dieren voor hun vacht niet meer is toe gestaan. PvdA, D66, GroenLinks, SP en RPF zijn voorstander, zo bleek gisteren. Tweede-Kamerlid Stellingwerf (RPF) wil wel een goede afkoopregeling voor de nertsenhouders. PvdA-Kamer- lid Swildens steunt hem hierin. Zij denkt aan een afbouwperio de van tien jaar. GroenLinks-Kamerlid M. Vos is blij dat Brinkhorst de wens^van de Kamer uitvoert. Juli vorig jaar namen dezelfde fracties die de minister nu steunen, een mo tie aan waarin de minister werd opgeroepen de nertsenfokkerij te verbieden. Een grote minderheid van WD, CDA SGP en GPV is opnieuw tegen. WD'er Oplaat: „Het is een gigantisch glijdende schaal. Het is pure willekeur wat de mi nister aanvaardbaar vindt. Het eindigt ermee dat hij de kana riepiet van tante Mien drie- hoog-achter verbiedt. Ook CDA-Kamerlid Meijer vreest dat de minister hierna een verbod op het houden van andere dieren invoert, zoals struisvogels: „Misschien zijn daarna de dierentuinen aan de beurt." SGP-fractievoorzitter Van der Vlies heeft eveneens moeite met het voorstel van Brinkhorst. Hij stelt dat in de sector de afgelo penjaren het welzijn van de die ren grondig verbeterd. Gezien de grote investeringen die zijn gedaan, hoopt Van der Vlies dat geen rigide verbod wordt afge kondigd. ANP Advertentie interieur desi «n Scheldestraat 25-29 Vlissingen www.altena-id.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3