Volleybaltalent moet nog groeien Waterpoloderby heeft iets speciaals sPZC Derdeklasser RCS heeft grote plannen op sportief gebied sport Jeter Viergever staat met beide benen op de grond vrijdag 11 februari 2000 bw 27 1 ig, vispor Nico Bouwman ng zijOES - Aanleg, techniek en een goede istelling onderscheiden meestal een van de doorsnee sporter. Iemand nkje daar nog een uitstekende mentale >p ieerbaarheid aan toe kan voegen, ■vaoet in staat worden geacht uit te ijf coeien tot een topper. Peter Viergever livtó), volleybaltalent van Mytilus uit ?jo|oes, heeft die mogelijkheden in zich, heeft inmiddels ervaren dat in ijn sport ook andere aspecten een rol pelen. Zaken, waar je weinig aan kunt S oen en die ook niet te trainen zijn. „Ik (\en nog niet lang genoeg," zegt hij, „en is tegenwoordig heel belangrijk otij volleybalselecties." Viergever gold al vroeg als een (plleybaltalent. Op zijn tiende kwam anjj uit voor de Zeeuwse jeugdselectie, i c^ewel daarvoor pas spelers vanaf Defraalf jaar in aanmerking kwamen, was hij in eerste instantie de (hige Zeeuw in de de selectie van het zuid-west. In het seizoen werd hij geselecteerd voor e 4je steunpunttrainingen in Ridderkerk, ;dije voorloper van de tegenwoordige Ne- Zferlandse volleybalschool. Ie JTot twee jaar geleden maakte ik deel van de Zeeuwse selectie," vertelt iergever. „Daarna zijn de regio's ver- i naiderd en sindsdien train ik bij het ray- zam zuid-west, de regio Zeeland-West- »r Irabant. Eerst als enige uit Zeeland, nu tadt ik daar samen met Wout de Bok van javok. We trainen één keer in de twee reken in Roosendaal. De nadruk ligt feel op basistechnieken en discipline, h het eerste jaar was dat niet altijd jven leuk, ook omdat veel nieuw voor Qij was. Nu ben ik er aan gewend en ga k met plezier naar de trainingen, voor- "Tl omdat ik met jongens van mijn eigen kan spelen." Individueel trainen lede door het succes van Oranje bij de ilympische Spelen in Atlanta heeft de tfederlandse Volleybal Bond (NeVoBo) len ambitieus jeugdplan opgesteld, de i-jolleybalschool. Een piramide-model sjan acht C-groepen (12-14 jaar) en vier S-groepen (14-16 jaar) die uiteindelijk L jitmonden in een 'punt' van twee k-groepen, waarin alleen de absolute t soppers overblijven. Peter Viergever perd drie jaar geleden uitgenodigd roor één van de C-groepen. iElke week moest ik daarvoor naar ïidderkerk om te trainen. Dat was best )ittig, alleen al wat reizen betreft. Ge- ukkig was mijn vader altijd bereid om lijie rijden, dus dat was fijn. Ik kreeg een 3 Schema mee om thuis individueel te irainen. Elke week moest ik dan testre sultaten invullen, zoals reikhoogte, dj Peter Viergever: „Zeeland is op volleybalgebied een derdewereldland. blokhoogte uit stand, shuttle-run en push-ups. Nee, dat was niet altijd even makkelijk om in je eentje te doen, voor al de conditietraining liet ik wel eens versloffen. Maar ik kon het niveau wel aan. Dat viel me mee, ja." „Jongens uit andere provincies zijn langer en krachtiger, spelen op jongere leeftijd al in hogere teams. Ze hebben veel meer mogelijkheden. Dan merk je pas dat Zeeland op volleybalgebied maar een 'derde wereldland' is. In de Randstad zijn er volop jeugdcompeti- ties. Hier train je eigenlijk alleen maar in de jeugd en heb je af en toe een toer nooi. Ik heb eigenlijk pas enkele jaren ervaring in competitieverband. Vorig jaar speelde ik in het reserveteam van Mytilus en dit seizoen debuteerde ik in het eerste." Ondanks deze handicaps kon Peter Viergever zich op basis van zijn talent en wilskracht meten met meer ervaren leeftijdgenoten. Bij de selectie voor de B-categorie was zijn lengte echter on toereikend om op dit moment een stap hoger te doen. Een argument dat op het eerste gezicht enigszins vreemd over komt. Bij andere sporten is gebrek aan lengte immers redelijk te compenseren met een goede timing en sprongkracht. Niet echter bij de sport van de 'lange mannen', waar voldoende lengte aan het net bij het smashen en blokkeren het verschil tussen top en subtop kan bepalen. „Ik ben slechts 1 meter 82", zegt de vijftienjarige havo-scholier van het Buys Ballotcollege in Goes. „Ik kreeg een brief waarin stond dat dit de voornaamste reden was. Dat komt dan inderdaad even hard aan, hoewel ik wellicht in de toekomst nog wel een kans kan krijgen. Dan moet ik in elk ge val gaan groeien. Topvolleyballers, vooral aanvallers zoals ik, moeten al gauw minimaal 1 meter 95 zijn." „Lengte is bij volleybal tegenwoordig inderdaad een belangrijk criterium", licht Bert Korperling, leider talentont wikkeling van de NeVoBo desgevraagd toe. „Dat is nu eenmaal inherent aan deze sport. Overigens is dit niet het eni ge aspect waar we naar kijken. Ook be oordelen we zaken als coördinatie, ti ming en hoe atletisch iemand is. De vol leybalschool is een open systeem, dus afvallers kunnen nog een nieuwe kans krijgen. Via hun club kunnen ze zich dan weer aanmelden voor een bepaalde categorie." Voorgangers Er is dus nog hoop voor Peter Viergever. Wil hij inderdaad illustere voorgangers als Rini Boutens en huidig internatio nal Martijn Dieleman achterna? Een vertrek bij Mytilus naar minimaal een eerste-divisieclub lijkt dan een absolu te must. „Ik weet het niet, ik heb daar foto Willem Mieras nog niet zo goed over nagedacht," glimlacht Viergever. „Ik heb het goed naar mijn zin bij Mytilus en Klaas Sijp, mijn trainer, besteedt veel aandacht aan de jongeren. Ik zou naar Micro Electro in Roosendaal kunnen, of even tueel Alcom Capelle of Nesselande. Dan speel ik in elk geval wekelijks op niveau met leeftijdgenoten, maar daar komt nogal wat bij kijken. Je moet dan zeker drie keer in de week trainen. We zijn thuis met z'n zessen. Met de reistijd erbij legt dat een zware druk op ons gezin. En dan heb ik het nog niets eens over de kosten. Ik weet ook niet of het te combineren is met mijn oplei ding. We hebben geïnformeerd naar een speciale regeling voor topsporters op school, maar daar heb ik nog niets over gehoord. Natuurlijk, wil ik probe ren zo hoog mogelijk te spelen, maar niet ten koste van alles. In elk geval moet ik eerst nog een stukje groeien." Laatste kans Squashzzy ar! MIDDELBURG - Het draadje is dun maar nog •st< niet gebroken. Zondag hei vechten de squashers van 3ej Squashzzy voor hun laat ste kans op handhaving in de tweede divisie. De Mid- delbugers moeten dan wel met 5-0 winnen van ESCV 2 uit Veldhoven. Hoewel Squashzzy in de uitwedstrijd met 4-1 ver loor, zijn er toch wel kan- .34 sen denkt teamcaptain 1( JackHoogenboom (37). In 22 Veldhoven kwam zijn 3 ploeg niet in de sterkst 45 mogelijke opstelling tus- 41 sen de muren en boven- 27 dien verwacht Hoogen- boom niet dat ESCV in u1 Middelburg in zijn sterk- 51: ste opstelling zal verschij - nen. En, vindt Hoogen- boom, in Veldhoven had er meer ingezeten dan een 4- 1 -nederlaag. Het wordt zondag in het Squashcentrum aan de Grenadierweg (aanvang 14.00 uur) een duel op het scherp van de snede. Mocht Squashzzy name lijk met 5-0 winnen, dan is ESCV 2 het kind van de rekening. Die ploeg ein digt dan op de zevende plaats en dat betekent de gradatie. Squashzzy kan het vege lijf dan nog red den middels promotie/de gradatiewedstrijden te gen twee teams uit lagere regionen. Volgens Hoo- genboom verkeert Squashzzy in een situatie waarin de ploeg eigenlijk niet verzeild had hoeven raken. „Vorige week don derdag verloren we bij voorbeeld een wedstrijd in Breda met 5-0. Het was een nederlaag die veel minder zwaar had hoeven uitvallen. Het ontbreekt ons aan competitiehard heid. We spelen tegen veel reserveteams. Op trainin gen kunnen die jongens oefenen tegen sterke spe lers. Dat is voor Zeeuwse spelers niet weggelegd." In welke opstelling Squashzzy zondag zal ac teren staat nog niet vast. Als sterkste man zal Wim Beun op de baan komen en Hoogenboom zal zelf de tweede stek innemen. Voor de derde en vierde positie zal gekozen moe ten worden tussen respec tievelijk Michel Francois of Bart Helbers en Piëdro Schweertman of Henk van de Broek. Routinier Ad van 't Westende met Stormvogel tegen De Schelde door Barry van der Hooft VLISSINGEN - In zwembad De Honte in Terneuzen liggen in de derde klasse bond morgen voor de tweede keer dit seizoen de waterpoloërs van De Schelde en Stormvogel tegenover elkaar in het water. De heenwedstrijd in Vlissingen eindigde in een 9-6- overwinning voor Stormvogel en gezien de ranglijst zijn de Vlissingers opnieuw favoriet. Stormvogel staat tweede, met drie punten achterstand op koploper Westland '96, De Schelde volgt op twee punten van Stormvogel. „Ik ben ervan overtuigd dat hel deze keer weer moet kunnen", zegt de 36-jarige Ad van 't Westende, één van de steunpilaren in het team van Stormvogel. Ad van 't Westende verruilde rond zijn veertiende het wed- strijdzwemmen voor waterpolo en hield het voetballen voor ge zien. Het waterpolo ging hem prima af, want al vrij snel werd hij voor het Zeeuwse jeugdteam geselecteerd. Na een aantal ja ren in verschillende jeugd teams te hebben doorgebracht, ver overde Van 't Westende een vas te stek in het eerste team van Luctor, maar dat bleek van kor te duur. „Op een gegeven moment hield de familie De Lange, de drijven de kracht achter Luctor, het voor gezien en vanaf dat mo ment zakte de club steeds verder weg. Veel leden stapten over naar Stormvogel en die stap heb ik, overigens als een van de laat- sten van het eerste team, op een gegeven moment ook gezet. Stormvogel was een ambitieuze club en ik was dat ook en wilde toch eigenlijk wel op het hoog ste niveau spelen. Ik ben in het tweede begonnen en ben toen vrij snel naar het eerste heren team doorgestroomd", vertelt Van 't Westende, Gedesillusioneerd In die ploeg speelt hij op dit mo ment nog altijd, al deed hij een aantal jaren geleden een stapje terug naar het tweede, om daar na weer terug te keren in het keurkorps. Van 't Westende: „Met het eerste hebben we ja renlang tegen promotie naar de tweede klasse aangehikt. Vijf jaar geleden promoveerden we, maar we hielden het maar een jaar vol in die klasse. We kwa men telkens net iets te kort door te weinig ervaring en verloren veel partijen met een puntje ver schil." „Daar raak je dan behoorlijk Stormvogel-speler Ad van 't Westende: „Het is heel belangrijk dat er een goede trainer komt die structuur binnen de club kan aanbrengen." foto Lex de Meester gedesillusioneerd van. Ik heb daarna nog een j aar in het eerste gespeeld, maar we werden alle maal een jaartje ouder en er was weinig opvolging. Samen met Pim Bekkers ben ik naar het tweede gegaan om daar de kar te trekken. Die ploeg bestond uit veel jonge jongens, die op een veel te laag niveau speelden. We zijn een keer of drie achter el kaar gepromoveei'd waardoor het tweede team in de tweede klasse district kwam te spelen. Daardoor speelde de jeugd goe de wedstrijden, want in de kringcompetitie spelen is gezien de tegenstanders en het niveau vervelend te noemen." Talenten De stap terug naar het tweede deed Ad van 't Westende om de jeugd een handje te helpen. En dat doet hij naar eigen zeggen nog liever dan zelf spelen. „Ik geef bij Stormvogel ook trai ning aan de asp manten en pupil len en dat vind ik belangrijker dan het zelf spelen", zegt Van 't Westende. „Die jongens rekenen op je en daar maak ik dan ook graag tijd voor vrij. Binnen ons eerste team hebben we nu een goede mix van jong en oud; de helft is rond de 25 en de andere helft rond de 35. Enige uitschie ter is Joey de Beer, die is net achttien, maar sommige jon gens zullen vanwege hun leef tijd in de komende jaren wel afhaken. Daaromdoen veel rou tiniers binnen Stormvogel nu zo veel mogelijk in de begeleiden de sfeer. Op die manier proberen we de jongere spelers klaar te stomen. We schuwen het niet om talenten met het eerste team mee te nemen om ze alvast te la ten proeven." Promotie zou voor Stormvogel 1 naar de mening van Van 't Wes tende nog te vroeg komen. „Ik heb het daar met Patrick Vader, een andere routinier in het eer ste team, over gehad en we heb ben ons de vraag gesteld of het wel goed zou zijn als we nu zou den promoveren. Wij denken van niet, omdat we over één of twee jaar een jonge ploeg heb ben, waarvoor het niveau van de tweede klasse bond te hoog ge grepen zou zijn. Er ligt namelijk een heel groot gat tussen de tweede en derde klasse. Wij den ken dat het belangrijk is dat er een goede trainer komt die structuur binnen de club aan brengt. We hebben talent zat, al leen moet het in teamverband gebracht worden. Breedte Met nog acht wedstrijden voor de boeg is de strijd om het kam pioenschap in principe nog open, maar volgens Van 't Wes tende is Westland '96 de grote favoriet voor de titel. „Zij zijn vooral in de breedte heel erg sterk en we hebben er uit met 9- 6 van verloren. Er zijn maar weinig ploegen waar zij van zul len verhezen", weet Van 't Wes tende. Wil Stormvogel de tweede plaats achter Westland verste vigen, dan mag de derby tegen De Schelde niet verloren wor den. „We hebben er allemaal ontzettend veel zin in, want de derby tegen De Schelde heeft toch altijd iets speciaals. Om een voorbeeld te geven, ik zit sa men met Cees van Houwelingen van De Schelde in het bestuur van de kring en nu spelen we te gen elkaar. Er zal overigens veel van de scheidsrechters afhan gen. Als die het in de hand kun nen houden, dan kan het een leuke wedstrijd worden", aldus Ad van 't Westende. door Vincent de Rijke OOST-SOUBURG - In de derde klasse van het zondag voetbal binden komend weekeinde de twee hoogst geklasseerde Zeeuwse ploe gen de strijd met elkaar aan. Wat het duel tussen RCS en Patrijzen extra interessant maakt, is dat beide teams nog uitzicht hebben op de tweede periodetitel. Voorwaarde voor het pakken van de periodetitel is wel dat concurrent Internos in de uitwedstrijd tegen degrada tiekandidaat Rood-Wit pun ten laat liggen. Wanneer de ploeg uit Etten Leur verliest, zijn er kansen voor RCS én Patrijzen. Speelt Internos gelijkt, dan kan alleen RCS de periodetitel pakken. „Die wedstrijd is niet alleen belangrijk voor de tweede periodetitel", verduidelijkt RCS-verdediger Kees Wes- terweele. „Maar ook voor het overnemen van een periode titel van de kampioen op het einde van de rit. Als je wint, hou je Patrijzen achter je. De vraag is eigenlijk 'pak je nog een prijs ja of nee?" Kees Westerweele (33) is meer dan alleen speler bij de vereniging uit Oost-Sou burg. Als één van de enige dertigers binnen de eerste se lectie is hij aanvoerder en lei der van de defensie van de club, waarvoor hij sinds jaar en dag uitkomt. En dat ter wijl 95 procent van de spe lersgroep de twintig jaar net gepasseerd is, of het nog moet worden. „Je kunt je wel een beetje indenken wat mijn rol is in het geheel." „Mijn functie is om zo onder steunend mogelijk te voet ballen. Ik heb vroeger ook centraal op het middenveld en achter de spitsen ge speeld, dus ik weet welke po sities welke taken met zich meebrengen. Het is me opge vallen dat ik de afgelopen ja ren steeds meer overhel spel letje ben gaan nadenken. Ik bekijk voetbal steeds meer vanuit de positie van de trai ner. Waar dat zich in uit? In kleine dingetjes zoals ie mand aanspelen op zijn goe de been. Wat ik ook erg be langrijk vind, is de coaching. Die zou bij ons best nog ver beterd kunnen worden." Brief Westerweele zet de liefde voor zijn club niet alleen om in fysieke daden binnen de kalklijnen, maar is ook be reid mee te denken over de toekomst van de zondag derdeklasser. Enkele jaren terug schreef hij samen met de gebroeders De Nooijer en oefenmeester Kees van der Sluis (die 7 jaar lang trainer was bij RCS) een brief naar het bestuur waarin punten stonden die moesten leiden tot sportieve verbeteringen binnen de club. Het bestuur gaf hier gehoor aan en richtte een beleidscommissie op waarin Westerweele zitting nam, met onder andere Den nis de Nooijer. Een uitvloeisel hiervan is de onlangs opgerichte stichting RCS Hogerop, die als hoofd doel heeft talentvolle jeugd te behouden voor de club. In het verleden bleek de alom geroemde jeugdopleiding van RCS niet veel meer dan een vijver vol talent, waarin met name Zeeuwse topclubs gaarne de hengel uitgooiden. De man die momenteel de touwtjes in handen heeft is Rinus Zegers. De oefenmees ter uit Zaamslag wordt door Westerweele niet alleen ge roemd om zijn kennis van het spelletje. „Zegers is op dit moment de juiste man op de juiste plek. Hij weet het pres- tatieve aspect extra te bena drukken. Hij is zo enorm be trokken bij de club dat zijn energie overslaat op de spe lersgroep. Hij eist diezelfde betrokkenheid van zijn spe lers. Hij vraagt veel van je als speler. Zo zijn we bijvoor beeld bij uitwedstrijden vaak al om 1 uur aanwezig op het sportpark van de tegen stander. Zodat niets het leve ren van een goede prestatie in de weg kan staan." Westerweele is niet verrast over het feit dat RCS in het jaar na de promotie meteen hoge ogen gooit in de derde klasse. „Dat jaar in de vierde klasse speelden we al op der de klasse-niveau. We zijn in dat jaartje een beetje geremd in onze ontwikkeling. Ik moet zeggen dat we nu weer een paar stappen vooruit hebben gedaan. Ondanks alle positieve ont wikkelingen binnen de club, mag er best hier en daar een kritische kanttekening wor den geplaatst. Het veldspel van de ploeg is vaak in orde, maar er wordt moeilijk ge scoord, met name wanneer speerpunt Mengalfeo Read niet van de partij is. De afge lopen drie duels kwamen de rood-zwarten slechts één maal tot scoren. Westerweele: „Zonder ver wijten te maken, we hebben niet echt een goede vervan ger voor Menni. Hij is erg be langrijk in onze voorhoede. We hebben er niet echt ie mand bij die er in een seizoen vijftien binnenschiet. Ik zou graag zien dat we een speler als Van Hanegem of een De Groene bijhadden, om maar eens een paar namen te noe men." De tegenstander van zondags Patrijzen, is ook geen onbe kende voor Westerweele. „Dat is voor ons altijd een lastige tegenstander. Ik ken Patrijzen als een stugge, fy siek sterke ploeg met twee snelle spitsen. Wat erg be langrijk zal zijn, is hoeveel de scheidsrechter zal toelaten. Ik kan me een wedstrijd her inneren waarin die jongens heel veel mochten. In zo'n ge val zijn wij in het nadeel. Zoals eerder gezegd heeft RCS bij winst kansen op een prijsje. Er wordt in Souburg ook niet onder stoelen of banken gestoken dat men ho gerop wil, en het liefst zo snel mogelijk. „Wij hopen in 2003 eerste klasse te halen", vat Westerweele de plannen sa men. „Of al op dat niveau te spelen." Toppers en derby's Op het inhaalprogramma van komend weekend staan nog al wat duels.geprogram- meerd die in het rijtje toppers en derby's thuishoren. Om te beginnen staat de Noord-Be- velandse derby tussen Beve landers en Colijnsplaatse Boys volledig in het teken van lijfsbehoud in de derde klasse A De Middelburgse dei'by uit de vierde klasse van het zon dagvoetbal tussen Zeelandia en Middelburg is ook niet ge heel van belang ontbloot. Middelburg kan bij winst de tweede periodetitel bijna niet meer ontgaan. Zeelan dia zal punten moeten pak ken in de strijd tegen degra datie. In de vijfde klasse A staat de topper Walcheren-Clinge op de rol. Walceheren, de num mer twee in de stand, zal moeten winnen om aanslui ting te houden met koploper Clinge dat al heel wat punten voorsprong heeft. Er is hier sprake van een heuse zes- puntenwedstrij d. Kees Westerweele: „Ik bekijk voetbal steeds meer vanuit de positie van de trainer." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 27