Duif heeft motivatie nodig PZC Jaap Bras topscorer 9* Oost-West Thuis-Bes^ sport 26] Tal van manieren om vogel sneller te laten vliegen schaken bridgen duiven E dammen r vrijdag 11 februari 2000 door Adrie van Riel De vereniging Oost-West Thuis-Best in Kapelle is na het samengaan in 1996 qua aan tal verzonden duiven (13737 stuks) de op zes na grootste ver eniging in Zeeland. Ook ko mend seizoen is de vereniging weer gerechtigd op alle discipli nes in te korven. Van de 29 deelnemende vlieg- eombinaties is Jaap Bras al ja ren de beste. Ook het voorbije seizoen werd hij zowel on- als aangewezen le generaal kampi oen. Zijn grote kracht ligt op de dagfond. In beide categorieën eerste en tevens de drie eerste duifkampioenen. Ook bij de jonge duiven fond werd Jaap Bras le onaangewezen kampi oen met de drie eerste duifkam- pioenen. Voor Barry en Claudia Korstan- je, pas overgekomen uit de jeugdgroep, moet het een gewel dig fijn gevoel zijn dat ze voor alle gerenomeerde kampioenen, waaronder Jaap Bras, op het on derdeel fond jonge duiven aan gewezen eerste zijn geworden. De afdelingspenningmeester Theo Oudeman kende in zijn vereniging een fantastisch sei zoen. Tweede totaal generaal, op acceptabele afstand van een van Zeelands beste liefhebbers Jaap Bras, is buitengewoon goed. On- en aangewezen kam pioen, 5e-6e Vitesse; 5e-7e mi fond; 3e-2e Dagfond; 3e-7e i tesse jong; 2e en 3e fond-jong;i en 2e na tour; 2e in eerste divispo velen zullen op de klassering van Theo Oudeman jaloers zijOl |st C. Zegers werd totaal 3e geijle raai kampioen, vooral dankje zijn drie eerste plaatsen op |ee midfond oude duiven. Tevaof eindigde hij bij de eerste vijf vitesse en dagfond oude duiv|5) en werd hij eerste op vitesse joioe ge duiven en 5e aangewezias jong fond. |jn Verenigingstoppers x Verder waren het J. Zegers (\en tesse oud) en Jan de Schippinj die op de onderdelen vitesse oiij1 en midfond de lakens uitdeéet den. De verenigingstoppers 0)11 de overnachtfond, Frans Janij sens en Joost Corré waren doe ook in groter verband. Jo Detya ker, A de Dooy en Kees Korstafa; je lieten zich vooraan zien bij ei] jonge duiven Goede klasserisy gen in diverse onderdel$9 brachten G. van Ewijk/zn de 4e s Jo Dekker de 5e, M. Hengsdijei de 6e, J.de Schipper de 7e, J. Zier gers de 8e, Kees Korstanje de ffc en J. Bruggeman de 10e plaatsït Tie Aan de zes jeugdconcoursen naic men 259 duiven deel. Edzam van Ewijk werd eerste, voor Jn Lindenbergh, B. en Cl. Korstaiit je en L. Wondergem. ia' k Ë6 Deltavliegers Wemeldinge Bij de Deltavliegers Wemel dinge was 1999 het jaar van de doorbraak voor de combina tie De Groot. Voor het eerst in him duivenloopbaan worden ze generaal verenigingskampioen. Daar kon zelfs W. Scheers uit Goes niets aan doen. De kans werd door De Groot met beide handen aangegrepen, vooral nu de combinatie Jere- miasse na een langdurige gou den periode wat gas heeft terug genomen. Ook mevrouw Mieras presteerde met onaardig, maar voor haar blijft de doorbraak naar de verenigingstop de laat ste jaren ook achterwege. C. Duinkerke tikte wel een paar keer op het venster, maar ook dit leidde hem niet naar de top. P. Wilderom en S. Boer presteer den het hele seizoen te zwak om een rol van betekenis in het kampioenschap te spelen. Comb. De Groot, die ook in ray on 5 knap presteerde, won jonge duiven vitesse en fond. Tevens behaalden ze driemaal een duif kampioenschap. Zonder in te korven op dag- en overnacht- fond werden in wedstrijdver band 5218 duiven verzonden. Vrijheidsduif Nu Thijs van Iwaarden op alle disciplines stoom heeft afgebla zen, is de Vrijheidsduif Kruinin- gen teruggezakt naar het niveau van een kleine vereniging, die slechts enkele liefhebbers ray onaal in bepaalde disciplines bij de eerste tien heeft. Bij de oude duiven werd A Neve vitesse- kampioen. Eric Dek won de mid- en dagfond en Dave van Bommel was de beste op de overnacht. Bij de jonge duiven waren P. Zanddijk (vitesse) en J.Paauwe/Zn (fond) de sterk- sten. Generaal kampioen werd E. Dek, voor A Neve en J.Paau- we/Zn. 2e div. kampioen werd M. Blaauwkamer. Blauwe Doffer In de kleine vereniging De Blau we Doffer uit Hansweert wer den ruim 3500 duiven ïnge- mand. Kees Niemeyer was de beste liefhebber, maar moest toch behoorlijk concurrentie duchten vam Simon op 't Hof en Zn. Beiden plaatsten zich in de eerste twintig van rayon 5. Her man Vermeulen plaatste zich dit seizoen ook weer bij de Neder landse overnaehttop. De Keyzer en Zoon deed het in dezelfde discipline rustig aan. Hopelijk kan de vereniging nog een aan tal jaren het vereiste ledental houden. De sfeer en de onderlin ge samenwerking is er goed. door CorJansen Het Corus (Hoogovens) Schaaktoernooi is weer achter de rug. Net als vorig jaar genoot het toernooi een onge kende belangstelling over de hele wereld. Dat komt door in ternet. Niet door de Nederland se radio of televisie, want die waren weer ver onder de maat. Gelukkig maar dat de televisie, zoals wij die nu kennen, zijn langste tijd heeft gehad, anders zou je als schaakliefhebber zelfs kwaad kunnen worden. Er zijn ontelbare plaatsen op het inter net waar het toernooi een pro minente plaats inneemt, maar de schitterende verslagen van John Henderson op www.chess- center.com steken er bovenuit. Duidelijk is dat de Britten een beetje jaloers zijn op de Neder landers. Vergeleken met 'Wijk aan Zee' is 'Hastings' inderdaad een armetierig toernooit]e. He laas staan de sponsors niet meer in de rij om grote schaaktoer nooien te organiseren. En als de tekenen niet bedriegen wordt het in de toekomst niet beter. De site van het Corus Tourna ment werd tijdens het toernooi niet minder van 220187 keer be zocht. Dat zijn vijf Arena's vol! Waar blijven de sponsors voor grote schaaktoernooien? De meeste belangstelling ging te recht uit naar de hoofdgroep met Kasparov c.s., want zij ver richtten weer iets groots, maar door Berry Westra Door alle euforie rond het Nederlandse vrouwenteam zou je haast vergeten dat er vori ge maand nog een wereldkam pioenschap in de open categorie werd afgewerkt. En het was nog een heel bijzonder kampioen schap ook. In 1950 werd voor het eerst om de wereldtitel ge speeld, toen Amerika won van Engeland en Zweden. Het kam pioenschap werd gehouden op het eiland Bermuda en de be schikbaar gestelde beker kreeg de naam 'Bermuda Bowl' mee. Dit jaar beleefde de strijd om de Bermuda Bowl zijn gouden ju bileum. De beker was weer even thuis, maar werd net als vijftig jaar geleden na afloop van het meegenomen naar de Staten. Het team van Ham- en Nickell-Free- was na een nipt van Italië ge- onnen kwartfinale onge naakbaar. In de halve finale werd USA 2, met Zia Mahmood degeleciereh, gedecideerd op gezet. door Adrie van Riel België wordt nog steeds ge zien als de bakermat van de postduivensport. Het meren deel der systemen om de duiven te stimuleren om snel van een wedvlucht naar huis te komen, zijn bij onze zuiderburen be proefd. Vaak deed men dit in het diepste geheim. Maar als bepaalde lief hebbers met een nieuw systeem flinke successen boekten, was het vrij snel bekend en namen veel liefhebbers een dergelijk systeem over. Een bekend systeem uit de be gintijd was het spel met 'de kot jes'. Een methode die berustte op jaloezie over het verblijf van een duif in een klein apart hokje, waarin normaal gesproken een andere duif zijn domicilie had. Deze methode wordt niet meer toegepast. ook in de andere groepen werd fel gestreden om de prijzen. In de grootmeestergroep B vocht de nieuwe Nederlander Sergei Tiviakov verbeten om de eerste plaats. Onderstaande partij was uiteindelijk beslissend voor de promotie naar de grootmeester- groep A van volgend jaar. Het is een bijzondere partij, waarin beide spelers zonder terughou dendheid op winst spelen. Een hypermoderne partij, waarin strategie en dynamiek hand in hand gaan. B. Avrukh-S. Tiviakov l.d4 Pf6 2.c4 e6 3.Pc3 Lb4 4.Pf3 b6 5.Lg5 Lb7 6.Pd2 h6 7.Lh4 c5 8.a3 Lxc3 9.bxc3 d6 Een bekende stelling uit het Nimzo-indisch, die meestal lan ge tijd gesloten blij ft. Een perio de van aftasten en manoeuvre ren breekt aan. 10.f3 Pc6 11.e3 De7 12.Ld3 g5 13.Lf2 Pd7 14.Pb3 La6 Zwart staat eigenlijk al een beetje gemakkelijker. Hij heeft meer aanknopingspunten voor detie. 15.0-0 Tc8 Zwart houdt zijn koning in het midden. De lange rokade is niet aanlokkelijk en de korte nog minder. Zolang het centrum ge sloten blijft, kan het geen kwaad. 16.f4 Kd8! 17.Lg3 Kc7 18.Tel Na meteen 18.e4 heeft wit meer moeite om zijn pionnenstelling in tact te houden. 18... h5 De stelling is nog steeds moei- De finale was min of meer een demonstratiepartij. Een ontke tend Amerika liet Brazilië alle hoeken van Bermuda zien en won met 506-288. Het was de noord £AH4 "s? A10654 <>43 <£>H109 west oost £62 VB953 <?2 <?VB973 O AB8652 OH97 ÖB865 <2> zuid £1087 *7 H8 Ovio &AV7432 Noord gever, Oost/West kwetsbaar W N O Z Soloway Ganz Hamman Mello ny 1£ 2& 2<0> pas pas 3<£> pas 3 pas 4$ pas pas pas dbl pas pas pas In de grensstreek ziet men in de daken van boerenschuren nog vaak kleine invlieggaatjes waardoor de duiven van de 'kot- jesspelers' naar binnen vlogen. Het merendeel van de duiven- liefhebbers heeft tegenwoordig een veel efficiëntere accommo datie, met grote invliegramen, spoetnikken met een electro- nisch constateersysteem en der gelijke. Weduwschapsspel Een methode die kort na de Tweede Wereldoorlog opgang deed, het weduwschapspel met doffers, wordt vijftig jaar later nog door tachtig procent der Nederlandse duivenliefhebbers toegepast. Bij deze spelmethode zitten de doffers en duivinnen heel de week gescheiden. Bij thuiskomst van de doffers tref fen ze duivinnen in him broed- bak aan. De meeste liefhebbers lijk te beoordelen. Zwart moet voorzichtig zijn met het open gooien van de stelling, anders zou het loperpaar wel eens te sterk kunnen worden. 19.d5 Pd8 Natuurlijk niet 19... exd5 20.cxd5 20.cxd5 Lxd3? 2 l.dxc6! en wit komt een stuk voor. Een typerende variant. Plotseling breekt de stelling open en gaat de tactiek de hoofdrol spelen. 20.a4 h4 21.Lf2 Ta8 Om de loper op a6 zet te dekken in geval van a4-a5xb6. 22.a5 Lb7 23.Lfl e5 24.Pd2 Misschien had beter op b6 kun nen slaan. Dat geeft kleine kan sen op bezetting van de a-lijn. 24... f5 25.Pf3 Pf7 26.fxe5 Eindelijk weer eens een afruil van stukken, de inleiding tot een nieuwe fase. 26.!. dxe5! Nu nog een paard op d6 en wit kan een enorme pionnenlawine naar zijn koning verwachten. 27.a6 Heeft het nu nog nut om op b6 te slaan? Waarschijnlijk niet. Wit heeft zijn hoop gebouwd op het volgende spectaculaire stukof fer. 27... Lc8 28.Pd4!? Zeer verrassend. Wit kon niet goed meer afwachten en pro beert pionnenstelling rondom de zwarte koning op te ruimen. 28... cxd4 29.exd4 Zwart moet natuurlijk nemen, anders komt het paard naar b5, e6 of f5 en dat is zeer slecht te verdragen. grootste marge ooit in de finale van een wereldkampioenschap. Ondanks dit Amerikaanse machtsvertoon kwam een van de fraaiste spellen op naam van de Braziliaan Roberto Mello: (zie diagram 1) Noord zag na het drie klaveren bod mancheperspectieven en hengelde met drie schoppen naar een ruitendekking bij zuid. Toen Mello die niet bleek te heb ben, legde Ganz aan in vijf kla veren. Soloway geloofde het al lemaal niet meer en doubleerde. West kwam uit met zijn single- ton harten. Zuid nam harten ne gen met de heer en speelde een klaveren naar de tien. Deze moedige snit stelde Mello in staat om direct alle troeven te trekken. Oost mocht op de vier rondjes klaveren geen harten afgooien, want dan zou de leider die kleur kunnen vrijtroeven. Bob Hamman deed daarom twee schoppens en twee ruitens weg. Mello speelde nu ruiten tien, die naar de inmiddels secce heer van oost liep. De nage speelde schoppen vrouw was voor het aas. passen het systeem toe met veel variaties. Zo laat een groot aan tal van hen vlak voor het inman- den van de wedvlucht de duivin aan de doffer zien, het zoge naamde tonen. Een andere groep doet dit niet. Beide me thoden zorgen voor leuke resul taten. De laatste twintig jaar is het we duwschapsspel met de duivin nen sterk toegenomen. Men handelt op dezelfde manier als bij de oude doffers, maar dan omgekeerd. Vooral de over- nachtfondliefhebbers spelen vaak met duivinnen. Ze passen ook het dubbel weduwschaps pel toe (zowel met doffers als met duivinnen). Bij deze groep wordt ook nog vaak de ortho doxe methode toegepast, het 2 9e4De enige manier om vas te voet te houden in het centrale gebied. 30.c5 De witte dreigingen lijken nu zeer gevaarlijk, temeer omdat de toren van a8 niet meedoet. 30... Th6! De juiste oplossing. Zwart offert het stuk meteen terug. 31.d6+ Pxd6 32.cxd6+ Txd6 33.Le3 h3 34.Lcl Na 34.g3 Pe5 ploft het zwarte paard op f3 neer en 34.gxh3 Pe5 is ook niet aangenaam. 34... hxg2 35.Lxg2 Pe5 Men zou hier eerder Th6 ver wachten om de dreiging La3 te ontzenuwen. 36.De2! Nu dreigt zowel dxe5 als La3. Zwart moet dus materiaal af staan. De vraag is, of dat erg is. 36... Pc6 37.Dh5?! Gaat wit nu niet de verkeerde kant op? Na 37.La3 Le6 38.Tadl Dd8 39.Lxd6+ Dxd6 40.Dh5 Tg8 lijkt de stelling ongeveer in evenvacht. 37... Dg7 38.Lxg5 Beter was 38.Dxg5 Dxg5 39.Lxg5 Tg6 met gelijkspel. 38... Tg6 39.Lf4+ Kd8 40.Dh4+ Ke8 De zwarte koning begint aan een verrassende mars op zoek naar veiligheid. 41.Lg3 Le6 42.Tadl Td8 43.Df4 Pe7 Nog steeds is de stelling niet ge makkelijk te beoordelen. Wel is zeker, dat zwart nu de beste Nu zette Mello de kroon op het werk door een kleine harten uit dummy te spelen. Oost kon ne men met de boer, maar moest vervolgens van schoppen boer of harten vrouw afspelen. Har ten was in de zichtbare aas-tien vork van dummy, dus koos Hamman voor schoppen. Zuid maakte schoppen tien en kon op harten aas zijn ruitenverliezer lozen. Interessant is wat er was ge beurd als Hamman bij het af gooien op de klaveren ruiten heer had weggedaan. Ook dan wordt het contract gemaakt. De leider incasseert schoppen aas heer en gaat met ruiten van slag. West maakt twee ruitenslagen, maar de derde ruiten wordt door zuid getroefd. In de driekaarts eindfiguur heeft zuid nog schoppen tien, harten acht en een troef. In dummy ligt aas tien-zes van harten en oost heeft nog schoppen vrouw en harten vrouw-boer. Zuid speelt zijn laatste troef, in dummy ver dwijnt harten zes en oost moet zich overgeven. Op een wereldkampioenschap nestspel. Ideaal is een duivin met duiven van zeven dagen oud in de schotel. De doffers komen het snelst naar huis met jonge duiven van twee a drie weken oud. Ook in het j onge duivenspel is de laatste twintig jaar veel veran dering gekomen. Het Zeeuwse programma duurt van 10 juni tot en met 9 september 2000. In deze periode zijn er totaal elf jonge duivenvluchten, zeven vi- tessevluchten tot 250 kilometer en vier midfondvluchten van 250 tot 500 kilometer. Als men de jonge duiven alle vluchten speelt, kan men ook nog drie keer inzetten op de natoer In vroeger tijden koppelde men de duiven met Lichtmis (2 fe bruari). Na tien dagen waren er eieren en zeventien dagen daar na waren er jonge duiven. Op 1 april werden de jonge duiven bi] de oude weggenomen en rond 1 1 A 41 A JL 3 A A a a Diagram 1 kansen lijkt te hebben. Maar hoe moet het verder? 44.Df 1 Df7 45.Db5+ Kf8 46.De5 Dg7 47.Dc7 Tc8 (zie diagram 1) 48.Df4 Een belangrijk moment. Wit ziet in, dat slaan op a7 niet goed gaat wegens 48... f4. Bijvoor beeld 49.Tf 1 f3! en omdat wit de penning op de f-lijn niet kan handhaven, komt hij definitief in het nadeel. Ook 49.Lxe4 fxg3 50.Lxg6 fxh2+ is niet goed. 48... Pd5! 49.Dd6+ Kg8 50.Khl Txc3 Niet ongevaarlijk, omdat wit de c-lijn in handen krijgt. Niet goed was 50... f4?? wegens 51.Lxe4ü 51.Tel Txcl 52.Txcl Kh7 De zwarte koning heeft tenslot te een plaats bereikt, die vol doende bescherming biedt. 53.Le5 Dh6 54.Tgl worden zo'n slordige 750 spel len gespeeld. Daar zitten na tuurlijk wat juweeltjes tussen. D it was er een van: (zie diagram 2) Zuid speelt 3SA De harten vrouw start wordt door oost overgenomen met het aas en zuid duikt het hartennaspel. West maakt harten boer en speelt nogmaals harten. De lei der komt aan slag me't harten heer en speelt ruiten aas en rui- 2 noord &A <?105 O HV10653 410987 west oost 9852 HB763 "7 VB9432 <?A7 <>8 O 6972 V3 £>H5 zuid V104 <?H86 ÓA4 AB642 West gever, niemand kwetsbaar juli begon men de duiven op te leren. Als men de overnachtspe- lers buiten beschouwing laat, is die tijd voorbij. Wil men schitte ren met de jonge duiven tijdens het jonge duivenvliegseizoen moet het anno 2000 beslist an ders. Winterkweek Als men de laatste week van no vember door de dorpen rijdt waar duivenhouders wonen dan ziet men 's avonds licht branden in de duivenhokken. De reden hiervan is de doffers te activeren door middel van het lamplicht. Ze worden daarnaast te voor zien van vitaminerijk voer. Rond 1 december zet men dof fers en duivinnen bij elkaar. Als de temperatuur zo mild is als eind 1999, dan komen de jonge duiven meestal tussen 10 en 15 december uit de eieren. Tussen Kerst en Nieuwjaar wor den de eerste jongen geboren en het ringen van de jonge duiven kan vanaf 2 januari beginnen. Veertien dagen na de geboorte worden de jonge duiven met hun moeder op het jonge duivenhok gezet. De doffers blijven alleen achter op het vlieghok. Als de jonge duiven ruim vier weken zijn, worden ook de oude dui vinnen weggenomen en moeten de jonge duiven vanaf dat tijd stip voor zichzelf gaan zorgen en voorzichtig worden uitge- wend. Honderd dagen na hun geboorte worden ze middels eigen ver voer diverse malen op afstanden tussen 30 en 50 kilometer opge- leerd. Komen ze hiervan vlot naar huis dan kunnen ze dit jaar op 10 juni met de eerste opleer- vlucht van de afdeling Zeeland 96 mee. Daarna maakt de liefhebber een keuze uit twee systemen om met de jonge duiven te spelen. Het spel op de deur, waarbij de hele week in de ene afdeling de jonge doffers en in de andere afdeling de jonge duiven zitten. Een paar uur voor het inmanden mogen ze bij elkaar en vaak boeken liefhebbers met deze methode behoorlijk succes. Andere lief hebbers spelen de jonge duiven op een 'nestje', Liefhebbers die niet aan winter kweek doen, zijn gezien leeftijd, ervaring en gemotiveerdheid van hun duiven bijna kansloos tegen winterjongen. Ook na 54.Tc7+ Pxc7 55.Dxc7 Tg7 zal zwart aan het langste eind trekken. 54... Tg8! 55.Tfl Dg6! 56.Lh3 e3 57.Lg3 Te8 58.Tgl f4 59.Lxe6 De4+ 60.Tg2 Dxe6 Wit gaf het op. De zwarte vrij pionnen marcheren door. Een geweldige vechtpartij. Probleem van de week. W. Speckmann. 1954. Wit: Kf4, Da6, Td3, Lal, Lh7, pion c2. Zwart: Kbl, Tel, pion c3. Mat in drie zetten. Zie diagram 2. Is het 1 Td4, Td5, Td6, Td7 of Td8? Of misschien nog wat anders? (zie diagram 2) Oplossing van de vorige week. Speckmann, 1956. Wit: Ke2, Df3, pion c2. Zwart: Khl, Lh2, pionnen op g2 en g3. Mat in drie zetten. l.Da8ü Lgl 2.Dal Kh2 3.Dh8 mat. Helaas was het dia gram verkeerd. Excuses. Diagram 2 ten naar de heer. Nadat het zitsel in de ruitenkleur is gebleken, moet de klaverkleur worden ontwikkeld zonder dat west aan slag komt. De leider speelt kla veren tien uit dummy. Wanneer oost klein legt speelt zuid klave ren aas en klaveren na. Dekt oost klaveren tien met de heer, dan laat zuid die houden. Inhei de gevallen wordt de gevaarlij ke west van slag gehouden. Het mooie aan dit spel? Oost kan roet in het eten gooien door in slag drie op de derde harten kla veren heer weg te gooien! En zuid kan dat op zijn beurt weer verhinderen door al de tweede harten te nemen. In Nederland staan de maanden januari en februari in het teken van de parenkampioenschap pen. De damescompetitie werd ten tijde van het wereldkampi oenschap gespeeld en kende Inez van Eijck en Femke Hoog- weg als winnaars. In de strijd om de open titel gaan Jansma- Verhees en Ramondt-Westra halverwege aan kop. door Leo Anderson In november vorig jaar over leed de bekende Russische dammer Vladimir Agafonof. Vooral in de zestiger en zeventi ger jaren was deze Internatio naal Meester in de Sovjet Unie een van de grootste uitblinkers. In 1974 bracht hij zelfs het kam pioenschap op zijn naam. In het correspondentiedammen werd hij ooit wereldkampioen. De laatste jaren had het dam men per computer zijn voorlief de. Zeer verdienstelijk maakte hij zich als auteur van een stan daardwerk over de openingen. Helaas werd dit werk (nog) niet in het Nederlands vertaald. Dit is wel het geval met twee deel tjes 'Chef d'oeuvre', een prach tige collectie van zo'n 200 par tijen, die nagenoeg alle werden beslist door combinaties, de een nog fraaier dan de andere. Onverbrekelijk is zijn naam verbonden aan een opening met een uiterst agressieve opzet. „Met deze openingsbehande ling", aldus kenner Wim van der Kooij, ..moet Agafonof diepe in druk hebben gemaakt. Niet al leen omdat de Russische dam mers in die tijd de openingsfase min of meer plachten 'over te slaan', maar ook vanwege de re sultaten die hij er mee boekte. Ongetwijfeld heeft het over rompelende karakter van de va riant hierbij een grote rol ge speeld; de spelers met zwart werden er totaal door verrast en slaagden er niet in het goede te genspel te vinden. Intussen is deze variant al in meer dan hon derd partijen op het bord ge bracht en nog altijd is het zo, dat de score duidelijk in het voor deel van wit is. Verbazend is het dan ook wel, dat de witspelers tegenwoordig niet vaker met deze opening komen." Historische partij In het kampioenschap van de USSR in 1961 paste Agafonof voor de eerste keer in een offici eel toernooi zijn 'geheime wa pen', zoals hij zijn opening noemde, met succes toe. Hier volgt deze historische partij. Agafonof-Pomeranets 1.35-30 20-25 2.33-29 15-20 3.29-23 19x28 4.32x23 18x29 5.34x23 25x34 6.40x29 Van der Kooij: Laten we de duels waarin zwart de voorpost al snel met 12-18ofl4-19a f ruilt buiten beschouwing - daar wint men immers normaal gesproken ook geen partij mee - dan draait het dus om de vraag hoe zwart zich het beste kansen kan ver schaffen tegen de witte aanvals- actie. Om te beginnen moet hij dan een principiële keus maken tussen een aanval op de voor post op 23 via 13-18 of 13-19, dus rechtstreeks of anderzijds via een meer abstracte omsinge ling, die tot doel heeft later te kunnen profiteren van mogelij ke zwaktes die in de witte stel ling zijn ontstaan. In deze partij kiest zwart voor de laatste methode (red.). Het verdere commentaar is van de witspeler zelf. 6... 10-15 7.45-40 20-24 8.29x20 15x24 Zwart probeert de voorpost op 23 te isoleren. 9.31-27!5-10 Op 13-18 kan eventueel 38-32 en 27-22 volgen. 17-21 kon niet wegens 23-19 met schijfwinst. 10.37-32 17-21 11.41-37 21-26 12 32-28 12-17 13.38-32 13-19 14.43-38 8-13 15.38-33 10-15 16.42-38 7-12 17.47-42 17-21 18.49-43 11-17 19.39-34 12-18 Zwart ziet af van verdere acties tegen schijf 23. die er eerst zo eenzaam bij stond. De experi mentele uitval naar 23 kan als gelukt worden beschouwd. 20.23x12 17x8 21.27-22 1-7 22.40-35 15-20 23.34-29 4-10 n ki zie diagram 1) ji' ju Op 21-27? volgt natuurlijk 32x21 16x18; 29-23 18x29; 35jc, 30 W. jn Terwijl zwart deze list wel dootfu ziet is dat niet het geval met d' andere, die ontstaat na 25... 21| 26? 26.32-27 26x37 27.27-2J 16x18 28.29-23 18x29 29.35-31 24x35 30.33x4 14-20 31.46-4^ 37x46 32.4-15 46x23 33.15x 19-24 34.38-33 24-30 Wit wint, Tegenspel Meer tegenspel dan in deze par tij ondervond Agafonof vai Henk Laros - een van de bestj spelers in die jaren - tijdens hel toernooi te Jalta in 1961. Duide lijker komt ook tot uitdrukking welk voordeel kan worden be reikt met een consequent door gezette aanval. Agafonof-Laros 1.35-30 20-25 2.33-29 15-20 Ni 14-20 gaat het feest uiteraarc niet door. 3.29-23 18x29 4.34x23 25x3' 5.40x29 19x28 6.32x23 10-1! 7.45-40 20-25 8.37-32 17-22 9.31-27 22x31 10.36x27 13-18 Dreigt 18-22 en 14-19. 11.50-45 11-17 12.41-36 6-11 13.47-41 17-22 14.41-37 22x31 15.36x21 11-17 16.46-41 25-30! Slim ge speeld; na 40-35? haalt zwart dam via 17-22; 35x24 22x31; 37x26 14-19: 24x22 12-18 en 8x46. 17.40-34 30-35 18.39-33 15-20 19.44-40 35x44 20.49x40 5-10 21.34-30 20-25 22.40-34 10-15. Zwart kan zich slechts bepalen - aldus J. F. Moser in 'Modern openingsspel' - tot een tactiek van afwachten en omsingelen, maar intussen, zoals Herman de; Jongh dit typeerde, rolt het wit te centrum als een stoomwals onweerstaanbaar voort. 23.43-39 1-6 24.30-24 14-20 25.33-28 9-13 26.41-36 3-9 27.39-33 9-14 28.45-40 14-19. De voorpost wordt nu dan toch opgeruimd, maar zijn plaats wordt onmiddellijk weer door een andere ingenomen. 29.23x14 20x9 30.28-23 18-22 31.27x18 13x22 32.32-28 16-21 33.37-31 7-11 34.40-35 9-13 35.31-26 11-16 36.42-37 21-27 37.48-42 4-10 38.23-19! 13-18 39.37-31 16-21 40.28-23 10-14 41.19x10 15x4 42.24-19! 4-10' 43.35-30 6-11 44.30-24! (zie diagram 2) Zwart staat verloren. Wat te doen tegen de dreiging 33-28? 44... 8-13 gedwongen 45.19x8' 2x13 46.23-19! 11-16 of?; 47.19x8 12x3 48.33-28 22x33 31x13 Zwart geeft op. Er is geen j hoop meer; bovendien dreigt 'j 13-8,34-30 en 38x7. Bij de winterkweek worden de duiven tussen Kerst en Nieuwjaar geboren. foto Van Riel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 26