Vragen bij sluiting van smartshop Arsenaal wordt overdonderend PZC Provincie wil bijdrage leveren voor trainingshuis gehandicapten Drugsdealers moeten winst inleveren Veere doet gooi naar eretitel groenste dorp van Nederland Regiovisie Walcheren knoopt toeristische plannen aan elkaar zeeland vrijdag 11 februari 2000 w 17 bestuursrechter sceptisch In het Arsenaal wordt de laatste hand gelegd aan een ingrijpende verbouwing. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Bezoekers moeten overdonderd worden door de attracties in het Arse naal in Vlissingen. „Ze moeten eruit komen met het gevoel: dat was het helemaal. En het liefst moeten ze dan nog een keer een rondje willen maken. Dal willen we bereiken met deze verbouwing", zegt Chris Funk, manager van het Arse naal. De laatste hand wordt mo menteel gelegd aan een ingrij pende verbouwing. Naast het attractiecentrum krijgt ook het restaurant een facelift. Het restaurant speelt ook in op het algemene thema van de piraat. Er zullen piratenmenu's geser veerd worden, messenwerpers lopen er rond en piraten com pleteren de bediening. In het attractiecentrum ont breekt geen ronselkamer waar de wraak van kapitein Zwart- baard heerst. Allerlei scheeps rampen en muiterijen vervul len een belangrijke rol. „Op dit moment worden er ook nog schepen in de wateren rond de Filippijnen geënterd. Daar willen we op inspelen. Met bij voorbeeld een tijdmachine brengen we het heden en verle den bij elkaar." Maritiem karakter Funk wil dat het maritieme karakter van het attractiecen trum in stand gehouden wordt. Bovenop de uitkijkto ren is een radarinstallatie ge monteerd, waar via monitoren de schepen op de Westerschel- de gevolgd kunnen worden. „Van de vlootshow nemen we geen afstand, ook de vissen houden we er natuurlijk in. We zijn nog bezig aan een echt unieke Europese topattractie met spannend beeldmateriaal en gebruik van nieuwe me dia." Het aquarium waar drie jaar lang de reusachtige congeraal Japie te bezichtigen was, heeft een andere bestemming gekre gen. Japie werd vorig jaar te- foto Lex de Meester ruggezet in zee. Hij was bijna twee meter lang en geslachts rijp geworden. Dan begint voor de congeralen tegelijker tijd het stervensproces. Bio loog Jan van der Veen besliste dat de aal zijn vrijheid terug moest krijgen en gaf hem de kans zich in eigen water voor te planten. In Japies aquarium ligt nu een scheepswrak in woelig water. Vorig jaar kwamen 185.000 bezoekers naar het Arsenaal. Dat waren er minder dan het jaar daarvoor. „Maar we ver wachten door onze nieuwe at tracties het aantal van 200.000 dat we in '98 haalde, in 2000 te verbeteren. Vorig jaar hadden we een veel te warme zomer. Toeristen verkozen het strand. Dat kostte ons duizenden be zoekers per dag." Op 26 februari opent het Arse naal zijn deuren. moor Edith Ramakers e- >2LISSINGEN - Bestuursrech- jrT. Damsteegt maakte er don- erdagmiddag geen geheim van at hij het softdrugsbeleid van ine gemeente Vlissingen niet erg ;nlandvastig vindt. Het woord t-walkend nam hij net niet in de rsiond, maar hij reageerde scep- mjsch op de argumentatie van de s-emeente Vlissingen voor de tij delijke sluiting van Smart- en sueadshop Feelgood in de Schel- irestraat. „Waarom heeft de ?-urgemeester voor een sluiting i-an zes maanden gekozen? Ge- ?-foon omdat ze dat een leuke pe riode vindt?" i-pzet van het geschil is dat A de !-fisser zijn smartshop zo snel njiogelijk weer wil openen. Be- ;rjin dit jaar werd Feelgood op efwang van de burgemeester ge- i- loten. De recherche had eerder |ij een inval een hoeveelheid oftdrugs gevonden, ruim 230,5 yam. Feelgood heeft geen ge- loogstatus om softdrugs te ver lopen. „Mijn cliënt ontkent ook lat hij in softdrugs handelt. Het jeen winkel waar geestverrui mende middelen te koop zijn, pais thee en paddo's", reageer- je G. A C. Beckers, raadsman jan De Visser. Waarschuwing - )e advocaat vroeg zich af waar- i im de gemeente niet eerst een r waarschuwing heeft gegeven, e Juurtbewoners hebben name- -ijk nooit geklaagd over over- ast. „Was het nodig om direct Haar het zwaarste middel te - (rijpen? De bevoegdheid tot be- ïtuursdwang dient ertoe om een 5 ind te maken aan een bepaald i jedrag", stelde Beckers. Hij 5 jing ook in op een zaak rond een - koffieshophouder' in de Kas- eelstraat. „Daar is ook een gro- J e hoeveelheid softdrugs gevon- len, maar die persoon is niet - langepakt. Ik noem dat een i ichending van het gelijkheids beginsel." C. Brander van de gemeente Vlissingen gaf als weerwoord dat de exploitant had kunnen weten dat bezit van softdrugs tot een zware sanctie zou leiden. In 1995/'96 werd headshop Old Timer in de Scheldestraat op last van de toenmalige burge meester voor de duur van twee- eneenhalve maand gesloten. Er waren softdrugs aangetroffen. „Dezelfde ondernemer opende enige tijd later Feelgood. We kunnen nu constateren dat de sluiting van tweeëneenhalve maand niet genoeg is geweest om de loop uit het pand te halen. Vandaar dat de burgemeester nu zes maanden gerechtvaar digd vindt." Over de toepassing van be stuursdwang citeerde Brander uit een rapport van professor Hennekens. De burgemeester kan louter optreden met be stuursdwang als de openbare orde verstoord dreigt te raken. Maar in de opiumwet zou die af weging niet gemaakt hoeven te worden. „De overtreding als zo danig biedt voldoende basis om tot sluiting over te gaan." Zij vulde aan dat de Vlissingse burgemeester De Vissers voor geschiedenis laat meewegen in de hoogte van de straf. „Boven dien is het niet de bedoeling bij herhaling van een overtreding weer te waarschuwen. Voor ons is er sprake van recidive." Damsteegt zette vraagtekens bij het in herhaling vallen van dezelfde overtreding. „Het was toch vijf jaar geleden dat hij zijn winkel moest sluiten? Er zijn automobilisten die gemiddeld een keer per maand harder dan 100 kilometer per uur rijden", zei de rechter. Beckers wees van de hand dat dezelfde fout voor de tweede keer gemaakt was. „Mijn cliënt is na de sluiting van Old Timer een volledig andere shop begon nen, met een nieuwe inrichting en andere producten." Bestuursrechter Damsteegt doet vandaag uitspraak. MIDDELBURG - Officier van justitie D. van der Bel heeft gis teren de rechtbank in Middel burg verzocht een 32-jarige man uit Sas van Gent te veroor delen tot terugbetaling van 186.000 gulden aan de Neder landse Staat. Dat bedrag zou de verdachte hebben verdiend aan de handel in xtc-pillen en cocaïne. Ook een 22-jarige plaatsgenoot zou ruim 22.000 gulden hebben overgehouden aan dealen in speed en xtc-pillen. Volgens raadsman A Sol had zijn cliënt voornamelijk in xtc gehandeld, maar slechts sporadisch in speed. De twee verdachten, die niet op de zitting verschenen, maakten in '96 en '97 deel uit van een Sasse bende. De recht bank doet 23 februari uitspraak. Aandacht voor stiekeme slopers MIDDELBURG - Bezitters van monumentale gebouwen heb ben veelal geen weet van de schade die ongedierte kan aan richten. Een rondreizende tentoonstelling moet de eigenaren meer informatie geven over de stiekeme slopers. Het project is een initiatief van de provinciaal consulent voor natuurhisto- rie. Het dagelijks provinciebestuur neemt de kosten, 25.000 gulden, van de tentoonstelling voor rekening. Het begin van 'Stiekeme Slopers' valt samen met de Open Monumentendag die op zaterdag 9 september wordt gehouden. Zorg over korting gemeentefonds MIDDELBURG - Het bedrijfsleven dreigt te moeten bloeden voor de korting van 7,5 miljoen gulden op de uitkering aan de Zeeuwse gemeenten uit het gemeentefonds. De Kamer van Koophandel (KvK) vreest dat de gemeenten die korting zullen doorberekenen in de lokale lasten voor burgers en bedrijven. De KvK schrij ft dit in een brief aan de Tweede Kamer. Door de korting van 7,5 miljoen gulden kunnen gemeenten ongeveer 77 miljoen gulden minder investeren, rekent de KvK voor. Als alternatief zouden zij de lokale belastingen moeten verhogen. Dit is slecht voor het bedrijfsleven en voor de werkgelegen heid, vindt de KvK. Bovendien staat het volgens haar haaks op het beleid om de vitaliteit en de leefbaarheid van het plat teland te verbeteren. School Aagtekerke damt het best MIDDELBURG - De pupillen van de Diaconieschool uit Aag tekerke (groep 7 en 8) hebben het Walchers damkampioen schap gewonnen. Het team, dat bestond uit Susan Bosselaar, Jos de Nooijer, Bart Francke en Slawek Wessel, versloeg in de finale de Acaciahof uit Middelburg. Bij de welpen (leerlingen van groep 1 tot en met 6) won de Regenboog uit Oostkapelle. Dat team bestond uit Roland de Rijke, Remco Don, Joyce Job- se, Alwin Kruithof en Pascal Corbijn. De Diaconieschool uit Aagtekerke behaalde een tweede plek. Aan het toernooi na men in totaal ruim negentig scholieren deel. De volledige eindstand bij de pupillen: 1. Diaconieschool, 2. Acaciahof 1,3. Acaciahof II, 4. Gelegenheidsteam Acaciahof, 5. 't Klinket (Koudekerke), 6. Het Baken (Amemuiden). De eindstand bij de welpen is: 1. De Regenboog, 2. Diaconieschool, 3. 't Klin ket, 4. 't Klinket, 5. Acaciahof. Centrale inkoop bevalt Axel goed AXEL - Het aanstellen van een ambtenaar die verantwoorde lij k is voor de centrale inkoop van gemeentelij ke benodigdhe den is Axel goed bevallen. De functionaris, die 1 februari 1999 in dienst kwam, heeft in haar eerste jaar voor 775 mille inge kocht. De spullen die zij met dat geld kocht, kostten de ge meente Axel een jaar eerder bijna een ton (12,6 procent) meer. De ambtenaar bracht dus ongeveer haar eigen salaris op, be vestigt wethouder A van Waes. „De centrale inkoopster func tioneert echter uitstekend, over elke aankoop wordt nu bewust nagedacht en onderhandeld, zodat we als gemeente zakelijk werken." De leden van de commisse openbare wer ken lieten donderdag weten net zo tevreden te zij n als de wet- i houder.. Cel dreigt voor nalatige verdachte MIDDELBURG - Als het aan de officier van justitie ligt gaat een 33-jarige Vlissinger alsnog voor een jaar de gevangenis in. De officier legde die eis gisteren neer bij de rechtbank in Mid delburg, omdat de verdachte zijn afspraken niet na was geko men. De Vlissinger was na zijn veroordeling in gebreke geble ven bij het terugbetalen van 1.200 gulden schadevergoeding aan twee slachtoffers en verder had hij zich niet gehouden aan de afspraken met de reclassering. De uitspraak is op 23 febru- j ari. door Lucas Franssen DOMBURG - Veere doet mee »an de landelijke competitie Groenste stad en dorp van Ne- ierland 2000'. In totaal hebben tich dertien steden en dorpen langemeld voor de wedstrijd, die wordt georganiseerd door de itichting Entente Florale uit Boskoop. veere was in 1996 al eens in beeld voor de Entente Florale, maar is toen niet genomineerd. Nu is dat het historische stadje {vel gelukt. De organisatie slaat plaatsen met minder dan tien duizend inwoners aan als dorp. Veere moet daarom wedijveren met de dorpen Dreischor, Aal ten, Doesburg, Giethoorn, Vol- lenhove, Wouw en Oostvoorne om de titel Groenste dorp van Nederland 2000. De wedstrijd Groenste stad van Nederland 2000 gaat tussen Delft, Deven ter, Hoogeveen, Heemstede en Heerenveen. Niet alle steden of dorpen kun- REDACTIE MIDDEIM-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl nen meedoen aan de competitie. De deelnemende plaatsen die nen verschillende typen groen voorzieningen te herbergen, van natuurlijk tot cultureel groen. Het is daarbij van belang dat deze in een goede staat van on derhoud verkerenDe j ury let op de ruimtelijke inrichting, kwa liteit van de beplanting en de in deling van het groen in relatie tot de omgeving. Het groen moet er net, ordelijk en schoon uit zien. In Veere is vooral het groen van de particuliere tuinen van groot belang. De gemeente gaat daar om in samenwerking met de Stadsraad Veere acties organi seren om bewoners bij het pro ject te betrekken. Tevens wordt extra aandacht besteed aan het onderhoud van het gemeente lijk groen. Keuring Een delegatie van Entente Flo rale brengt in april een oriënte rend bezoek aan de de deelne mende plaatsen, waarbij op de voorjaarsbeplanting wordt ge let. In de zomer volgt een officië le keuring, waarna in oktober de prijswinnaars bekend worden gemaakt. De winnaars verte genwoordigen Nederland vol gend jaar bij de Europese com petitie, waarbij dorpen en steden uit tien landen meedin gen naar de titel Groenste stad of dorp van Europa. Geen zwemuur voor vrouwen MIDDELBURG - Het vrouwen- zwemuur, dat iedere zondag middag plaatsvindt in het Mid delburgse Poelendaele bad, gaat zondag 20 februari niet door. De sluiting heeft te maken met zwemwedstrijden. Zwemkaar- ten voor het vrouwenzwemuur, dat normaal gesproken tussen 14.30 en 15.30 uur wordt gehou den, kunnen overigens ook zon dagsmiddag in het zwembad gekocht worden. Tot voor kort waren de kaarten alleen te koop bij het Wijkondersteuningspunt Zuid in het Zuiderbaken. Veel vrouwen wisten niet waar dat was, konden de kaarten niet overdag kopen vanwege hun werk of het WOP was te ver weg. Het sociaal-cultureel werk in Middelburg hoopt met de ver koop van kaarten in het zwem bad dat probleem op te lossen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Wat is het be lang van de regiovisie Walche ren 2000+ voor Vlissingen? Die vraag was na de commissiever gadering ruimtelijke ordening nog niet eenvoudig te beant woorden. Het ontwerp-plan moet leiden tot een streekplan waarin de kwaliteiten van de drie gemeenten op Walcheren worden vastgesteld en aange scherpt. Kort samengevat moet Veere de ruimte en de rust behouden, moet Vlissingen het maritieme karakter uitstralen en Middel burg krijgt de historie. Maar dat wisten we al. „Inderdaad wijkt dit ontwerp niet af van de struc tuurschets die Middelburg en Vlissingen eerder samen met de provincie hebben vastgesteld", beaamde wethouder H. de Haas (PvdA ruimtelijke ordening) van Vlissingen. „Je moet de visie zo zien dat de drie gemeenten enkele, met name toeristisch- recreatieve, plannen aan elkaar zullen knopen." Hij gaf als voorbeeld dat Vlis singen en Middelburg de steden zijn waar nieuwe hotels/ be drijf srecreatie mogen komen. Vanwege de bescherming van rust op het platteland zullen daar sommige ontwikkelingen niet worden toegestaan. Hoogbouw Daarover bestond gisteravond geen verwarring. Dat gebeurde wel toen inspreker A van Es een passage uit het rapport citeerde, die ging over de bebouwing van de Vlissingse boulevards. Hij concludeerde daaruit dat de re giovisie de weg vrijmaakt voor meer hoogbouw op de boule vards. „En deze hoogbouw moet een halt worden toegeroepen, voordat er aan Vlissingen als enige historische vestingstad aan zee onherstelbare schade wordt aangebracht", zei hij. Zijn roep spoorde enkele raads leden aan tot de opmerking'om kritisch naar enkele bestem mingsplannen te kijken. „Er zal een duidelijke afbakening moe ten komen van historische be bouwing en hoogbouw op de boulevards", zei J. E. Koppejan van deRPCU. „Beide moeten we koesteren. Van burgers hoor ik toch vaak de opmerking dat de gemeente, en ik bedoel ook de gemeenteraad, alleen maar hoogbouw op de boulevard wil. We moeten daarin duidelijker zijn." De Haas reageerde dat de ze visie niet ingaat op hoog bouw. En passant vulde hij aan dat hij zeker niet vindt dat de boulevard beschadigd wordt door hoogbouw. „Maar daar gaat het nu niet om. Met deze vi sie wil de stuurgroep slechts het bouwen op de boulevard moge- lijk maken. Stel dat de Zee- i vaartschool wordt gesloopt. Op I die locatie zouden we nu zonder dit plan niet mogen herbouwen. We krijgen door deze visie iets meer ruimte om te bouwen. Over hoogte wordt geen uit- l spraak gedaan." Kruit droog F. van Spaandonk van de PvdA vond dat iedereen zijn kruit I droog moest houden. „Want de ze discussie komt binnenkort hier in de commissie terug zodra I we over het Beeldkwaliteits- I plan van de boulevard gaan f spreken." In dat plan worden I de panden aan de boulevards onder de loep genomen en be schreven. Eerder meldde gedeputeerde J. G. van Zwieten, als voorzitter I van de stuurgroep Regiovisie 2000+, dat het belangrijkste deel van de plannen binnen vijf 1 jaar wordt uitgevoerd. De ont- werp-regiovisie Walcheren 2000+ ligt nog tot 31 maart ter inzage in het provinciehuis in de gemeentehuizen van de drie Walcherse gemeenten. De opmerkingen van de drie ge meenteraden en burgers wor- den gewogen voor de vaststel ling van het uiteindelijke streekplan. Expo over rat en kleerhangers HULST - In de bibliotheek van Hulst zijn de komende weken twee exposities te zien: een van kleerhangers en een over de muskusrat. Een vitrinekast is ingericht met een bijzondere verzameling kleerhangers met namen van bedrijven uit binnen- en buiten land. De hangers zijn te zien tot eind februari. In de leeszaal wordt de muskusrat onder de aandacht gebracht. Met behulp van diorama's en foto's wordt de levenswijze van dit dier zicht baar gemaakt. Ook wordt getoond en uitgelegd hoe de rat bestreden moet wor den. Deze expositie duurt tot 18 februari. „Wij hadden nooit gedacht nog een eigen plek in de samenleving te krijgen", zegt Arjan Heijstek in zijn kamer van het gehandicap tencomplex van de Nieuwe Haven. foto Ruben Oreel door Roelf Reinders VLISSINGEN - Gedeputeer de G. de Kok (PvdA gezond heidszorg) wil meebetalen aan de aanpassing van het trai ningshuis voor lichamelijk ge handicapten in het apparte mentencomplex de Nieuwe Haven in Vlissingen. De aan passingen kosten 175.000 gul den. Dat kan de Stichting Zorg Lichamelijk Gehandicapten (ZLG) niet zelf betalen. De benedenverdieping van de Dobberende Doosjes met tien appartementen voor lichame lijk gehandicapten is donder dag geopend. De tien jongvol wassenen kunnen dag en nacht een beroep doen op ver zorging en hulp van de ZLG maar wonen zo zelfstandig mogelijk. Ze hebben een eigen woonkamer, slaapkamer en badkamer. De nieuwe bewo ners woonden tot voor kort op de Bevelanden maar wilden het liefst op Walcheren wonen omdat daar him familie en vrienden wonen. De ZLG had op Walcheren nog geen wonin gen. Het elfde appartement is be doeld als trainingshuis om li chamelijk gehandicapten te leren op zichzelf te wonen. „De zorgverzekeraar betaalt de zorg wel", zegt ZLG-directeur L. van der Hoest. „Maar het geld voor de aanpassingen van het trainingshuis moeten we zelf bij elkaar schrapen." Knelpunt Gedeputeerde De Kok gaat de Zeeuwse Staten voorstellen om een deel van de aanpas- singskosten voor rekening van de provincie te nemen. „De aanpassing van het trainings huis is een knelpunt"aldus De Kok. „Daar wil ik de lichamelijk gehandicapten in tegemoet komen." De ZLG hoopt de rest van het geld van het ministerie van Volksge zondheid los te krijgen. Direc teur Van der Hoest ergert zich aan de rijksoverheid die wel graag kleinschalige woonpro jecten voor gehandicapten wil maar in zijn ogen daar onvol doende geld voor uittrekt. „De financiële regelgeving loopt ver achter bij de maatschap pelijke werkelijkheid." Dat heeft de ZLG voor grote pro blemen gesteld omdat het mi nisterie de aanpassingen in de woningen niet uit AWBZ-geld wilde betalen en de stichting ook geen beroep kon doen op de Wet voorzieningen gehan dicapten. De aanpassingskos- ten bedroegen een half miljoen gulden. Uiteindelijk heeft de ZLG toch tweehonderdduizend gulden van het rijk gekregen omdat het ministerie de regel tjes wat ruimer heeft toege past. De rest kwam onder andere van de gemeenten Vlis singen en Veere. Van der Hoest zegt veel dank aan de Vlissing se woningbouwvereniging Basco te zijn verschuldigd „Ze wilden de benedenverdie ping van de Nieuwe Haven eerst in de verkoop gooien. Maar omdat wij naar een loca tie in Vlissingen zochten, heb ben ze aan de ZLG verhuurd." Lage huren Basco is erbij in geschoten, zegt Van der Hoest. „De huren zijn extra laag gehouden zodat als straks de gehandicapten de huur zelf met een persoonsge bonden budget gaan betalen, zij voor huursubsidie in aan merking komen." De gehandicapten zijn blij met de nieuwe woning. „Dit pro ject om zelfstandig te wonen bevalt ons heel goed", aldus Arjan Heijstek „Iedereen heeft nu z'n eigen plek met ei gen woonkamer, slaapkamer en badkamer. Wij hadden nooit gedacht nog een eigen plek in de samenleving te krij gen-"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 17