Mestsilo's voorlopig geschrapt Schutje in... Schutje uit PZC Honden los bij Staatsbosbeheer Reynaertcollege start studie handel op vmbo-niveau zeeland z20 Plan Cehave afgewezen Oostburg verrast dooi definitieve keuze aanlegplaats fietsveer Geld voor aanpak van problemen scholieren Voorbereiding voor doorlaatmiddel Veerse Meer begint woensdag 9 februari 2000 door René Hoonhorst AXEL - De aanleg van enorme inestopslagplaatsen in de ge meenten Axel, Hontenisse en Oostburg is voorlopig van de baan. De agrarische coöperatie ve handelsmaatschappij Ceha ve ziet vooralsnog af van plan nen om mestsilo's en -bassins (voor de opslag van in totaal meer dan 20.000 kuub mest) aan te leggen bij haar vestigingen in Axel. Lamswaarde en Oost burg. Maar Cehave beraadt zich later dit jaar opnieuw over mo gelijke mestopslagplaalsen in zuid-west-Nederland. De gemeenten Axel en Honte nisse hebben de aanvragen voor bassins en silo's voor mestop- slag afgewezen, omdat ze niet in overeenstemming zouden zijn met de geldende bestemmings plannen. In Oostburg trok Ce have haar aanvraag voor een bouwvergunning weer in, om dat die volgens eigen inschat ting weinig kans maakte in het poldergebied. ..Misschien wil len we bij de Oostburgse vesti ging nog eens een mestzak neer zetten. Maar dat is nog niet uitgekristalliseerd"', zei regio directeur K. Suvkerbuyk van Cehave dinsdag. De coöperatieve handelsmaat schappij heeft haar plannen voor grootschalige mestopslag plaalsen in Zeeuws-Vlaanderen (en de rest van Zeeland en West- Brabant) niet definitief in de ijs kast gezet, benadrukt Suyker- buyk. „We hebben op termijn een aantal van die opslagplaat sen voor natuurlijke mest nodig. Maar we hebben nog wel even tijd. We beraden ons nog op de afwijzingen, de deur is wat mij betreft nog niet dicht. Daar naast kijken we naar eventuele andere vestigingsplaatsen in de wijde regio. Gemeentebestuurders van Axel en Hontenisse weiden niet te veel uit over de afwijzingsgron den voor de aanleg van mestop- slagplaatsen. Volgens burge meester W. de Graaf van Axel was het makkelijk. „De aan vraag voor een mestbassin past gewoon niet in het geldende be stemmingsplan. Het aan- en af voeren van mest moet gezien worden als groothandelsactivi teit. Mensen komen mest halen en mest brengen .Groothandel is volgens het bestemmingsplan niet toegestaan, dus hoeven we als gemeente helemaal niet meer te bekijken of mestbassins ook aan bijvoorbeeld milieu technische eisen voldoen." Stank Axelse raadsleden lieten eerder weten dat het stadje Axel, de nieuwe wijk Zonnemaire voor op, bij de verkeerde windrich ting lelijk in de stank zou komen te zitten. Bovendien zouden om wonenden met lawaai te maken kunnen krijgen door het af- en aanrijdend vrachtverkeer. Die nadelen, aangevuld met het verminderen van de verkeers veiligheid. gelden ook bij de Cehave-vestiging tussen Lams waarde en Kuitaart. stelt wet houder B. Pauwels van Honte nisse. Ook in Lamswaarde past een grootschalige mestopslag- plaats niet in het bestemmings plan. De geringe afstand tot een aantal woningen is een groot be zwaar. De dorpsraden van Kuitaart en Lamswaarde lieten al weten dat het gemeentebestuur alles moest doen om de mestsilo's buiten de deur te houden. Wet houder B. Pauwels verwacht niet dat Cehave nog actie onder neemt tegen de afwijzing. „Er- waren ook al bezwaren van en kele agrariërs in de omgeving, toch de achterban van Cehave. Ik denk daarom niet dat er nieu we aanvragen komen." PÏSSg»®? 1 i* r-Sv. In het voorste deel van het bos van Gadra op de Vroongronden bij Haamstede mogen honden al geruime tijd loslopen. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Staatsbosbe heer heeft op Schouwen-Dui- veland rijf delen van natuur gebieden aangewezen waar honden mogen loslopen. De zones liggen verspreid over de regio en variëren in opper vlakte. Er gelden wel enkele spelregels in deze gebieden en in andere delen zal het toezicht op loslopende honden juist strenger worden. Volgens boswachter D. Fluijt van Staatsbosbeheer behoeft een wandelaar met een loslo pende hond in een natuurter rein niet altijd een bezwaar te zijn. Tenminste als de eigenaar zijn huisdier goed onder controle heeft en de discipline weet bij te brengen zich aan de regels te houden. Volgens Fluijt is Staatsbosbeheer zich er terde ge van bewust dat bezoekers met loslopende honden vaak paniek veroorzaken bij de in het wild levende zoogdieren en vogels. Om toch enigszins tegemoet te komen aan de wens van veel hondenbezitters heeft Staats bosbeheer zorgvuldig gezocht naar gebieden waar de honden wat meer vrijheid kan worden gegund. In sommige van deze zones was de zogeheten ge- doogmaatregel al van kracht. Dat aantal is nu wat uitge breid. Volgens Fluijt zijn dat delen van terreinen die goed begrensd kunnen worden en waar dus weinig overlast zal ontstaan voor de overige die ren. In het oosten en het midden van Schouwen-Duiveland zijn een strook langs de Oostkreek in het Krekengebied van Ou- werkerk en in het bos van Weelzicht in Schuddebeurs aangewezen als gebieden waar honden mogen loslopen. In de Schouwse Westhoek is dat toegestaan in het oostelijk deel van de Schelphoek en op het voormalige havenplateau van de Schelphoek tot de cais son. Verder behoeven de hon den ook niet aan de lijn in het voorste deel van het bos van Gadra op de Vroongronden langs de Vroonweg bij Haam stede en in het gebied tussen de kampeerterreinen en het rui terpad bij de Adriaan van der Weijdeweg in boswachterij Westerschouwen. Symbool Staatsbosbeheer wil binnen kort duidelijker aangeven waar honden wel en niet aan gelijnd dienen te zijn. „Nu be staat daar weieens verwarring over", zegt Fluijt. Bij veel ge bieden staat een bordje met een symbool dat aangeeft dat vrije wandeling op de paden is toegestaan. Onder de meeste bordjes staat als extra bepa ling vermeld dat honden aan de riem moeten worden ge houden. Ontbreekt die tekst dan mogen deze dieren loslo pen. Niet iedereen blijkt dat door te hebben en daarom wil Staatsbosbeheer daarin wat meer helderheid scheppen. „Nu de gedoogmaatregel voor rijf gebieden geldt, hebben we ook meer mogelijkheden om hondenbezitters daar naartoe te verwijzen", zegt de bos wachter. Hij benadrukt dat het natuurlijk niet de bedoeling van deze maatregel is dat hon den door het bos gaan jakke ren. „Jagen op andere dieren mag ook niet, want de jachtwet blijft gewoon van kracht en daar zal ook zeker op worden gecontroleerd", aldus de waarschuwing van Fluijt. door Pascalle Cappetti OOSTBURC. - De gemeente Oostburg is verrast over het standpunt van Gedeputeerde Staten dat het toekomstig fiets- voetveer niet in de Handelsha ven in Breskens, maar in de hui dige veerhaven zal aanlanden. Het college van burgemeester en wethouders kan zich wel in de argumenten vinden, maar wethouder C. Bolijn wist niet dat deze keuze al definitief was. Volgens gedeputeerde J. Hen- nekeij is er nooit van een andere aanlandingsplaats uitgegaan, omdat de locatie in en rond de Handelshaven onvoldoende ruimte biedt voor parkeren en openbaar vervoer. Ook aan- en afmeren zonder de jachten in de weg te zitten, is er moeilijk. „We hebben de voor- en nadelen van beide locaties tegen elkaar afgewogen en zijn tot de conclu sie gekomen dat aanlanding in het centrum praktisch niet mo gelijk is", geeft Hennekeij aan. Bolijn onderschrijft de bezwa ren, maar zegt dat het eerder een geldkwestie is. „Het lukt ons nooit om voor 2002, of laat het 2004 worden voordat de Wester- scheldetunnel klaar is, definan- ciën bij elkaar te krijgen om de Handelshaven geschikt te ma ken als aanlandingsplaats." Parkeerplaatsen De provincie en de gemeente hadden vorig jaar, toen het pro gramma van eisen voor het toe komstige fiets-voetveer moest worden gemaakt, al geconsta teerd dat voor een goed veer mi nimaal driehonderd parkeer plaatsen nodig zijn, een plek voor een busstation en een wachtlokaal plus voldoende manoeuvreerruimte voor de boot. Aan deze eisen voldeed de Handelshaven niet Wanneer deze haven in de toekomst ook nog eens de functie van visserij haven krijgt, en de huidige vis serijhaven gebruikt zal worden voor de uitbreiding van de jachthaven met enkele honder denligplaatsen, dan ontstaan er volgens Hennekeij onherroepe lijk problemen. „De ingang van de haven is heel smal. Als je wilt dat het veer regelmatig vaart, moet het niet tussen de vissers schepen en jachten door hoeven te manoeuvreren." De Handelshaven is als locaj wat Hennekeij betreft definitj uit beeld verdwenen. In het ti ject tot de aanbesteding van 1 recht op exploitatie van li fiets-voetveer, dat inmiddels ingeslagen, moest de potent» reder immers weten waar aan toe is. Economie Bolijn toont zich compleet v^ rast. „We zijn inderdaad gezj menlijk tot de conclusie geki men dat de tijd eenvoudig' kort is om de kern van Breske hiervoor aan te passen. Het cc lege had zich er graag hard vo| gemaakt. Want voor de econ mie van Breskens zou het he goed zijn. Maar ik ben verra over het kennelijk definitie standpunt van GS." Bolijn benadrukt dat de paj keergarage tussen het Spuiple en de Handelshaven er to^ komt, ook zonder aanlanding plaats. „Die parkeergarage I gewoon nodig voor de bezoek^ van Breskens. Het bezwaar d| deze bij hoog tij onder wat| loopt, is technisch best te ondé vangen." Stedenbouwkundige Bhaloti had het liefst gezien dat de veel boot in het hart van Breskei zou aanlanden, maar zijn vis was zo opgezet dat ook de andj re optie, de bestaande veerhi ven, open bleef. Zijn idee vol de veerhaven als plaats voor n creatiewoningen in een natuu lijk duinlandschap blijft vei gens Bolijn evengoed mogelij! „Het gebied is groot genoeg." Hennekeij beaamt dit. „Dit véi heel goed op elkaar af te sten men." Op welke plek het fieti voetveer precies komt, is nc onderwerp van studie. Frontale botsing TERHOLE - Op de Havendijk^ Terhole zijn dinsdagmidda twee auto's frontaal op elkaa gereden. Het ongeluk gebeurd, in een gedeelte van de weg d^ versmald was. Een 22-jarige be stuurdër uit Etten-Leur reej aan de ene kant de wegversmaj ling in, terwijl een 54-jarig vrouw uit Hulst aan de ander kant de wegversmalling in stuurde. Beide bestuurders ble ven bij de botsing ongedeerd. door Barend Pelgrim HULST - Het Reynaertcollege in Hulst voert drie nieuwe on- derwijsrichtingen in. Vanaf au- - gustus start een atheneum/ gymnasium-brugklas. Daar naast mag de school van het mi nisterie van Onderwijs in 2001 beginnen met de vmbo-oplei- ding handel en administratie plus een programma metalec- Itro. De invoering van het lespro- i gramma handel en administra tie betekent een primeur voor Zeeuws-Vlaanderen. Het Rey naertcollege denkt met deze studie zijn leerlingen een oplei ding te bieden die beter op de re- gionale arbeidsmarkt is toege sneden. Rector A van Balen merkt op dat het vreemd is dat op dit ogenblik dergelijk onder wijs ontbreekt in de regio. Het nieuwe lesprogramma wordt ingezet in alle leerwegen voor beroepsgerichte vakken. Na af ronding kunnen leerlingen on- VVD wil zekerheid voor uientelers DEN HAAG - Zeeuwse uiente- Iers moeten op korte termijn zekerheid krijgen over het ge bruik van de onkruidbestrij dingsmiddelen chloradizon en propachloor. WD-Kamerlid J. Geluk heeft daar dinsdag op aangedrongen in de Tweede Kamer, met steun van het CDA Geluk wil dat er snel een overgangsmaatregel voor beide stoffen en nog drie andere wordt getroffen, zodat uientelers, die vooral in Zeeland zitten, vooruit kunnen. „Het zijn stoffen die voor de ui- enteelt onmisbaar zijn", aldus Geluk, „maar waarvan de offi- jciële toelating 1 januari is ver streken." De Tweede Kamer heeft decem ber vorig jaar al in een motie aan staatssecretaris G. H. Faber van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) opgedragen daarvoor een regeling te treffen. Dat dit tot op heden niet is ge beurd, steekt Geluk en ook zijn L-DA-collega A van Ardenne. Geluk kondigt aan Faber zo no- iig in een Kamerdebat te zullen jwingen om actie te onderne- nen. der meer doorstromen naar ni veau twee, drie en vier van het Regionaal Opleidings Centrum (ROC). Volgens de officiële criteria kwam de Hulster school niet in aanmerking voor een lespro gramma handel en administra tie. „Gelukkig zagen ze op het ministerie in dat Zeeuws- Vlaanderen een geografisch ge- isoleerd gebied is en dat het voor onze leerlingen geen oplossing is om verwezen te worden naar Goes of Breda", verduidelijkt de rector. Behalve handel en admi nistratie krijgen de Reynaert- scholieren vanaf 2001 ook het programma metalectro aange boden. Verschillen Een andere noviteit op het Rey naertcollege is een brugklas atheneum/gymnasium, naast de reeds bestaande brugklas havo/vwo. Afdelingsleider brugklassen R. Lansbergen constateert een lacune in het huidige aanbod. „Veertig procent van onze brug klaspopulatie (zo'n 340 leerlin gen in totaal) zit op havo/vwo- niveau. We constateren dat er binnen die groep grote onder linge verschillen bestaan en dat een aantal leerlingen dit niveau wel heel makkelijk doorloopt. Pas later, in de tweede of derde klas, komen ze erachter dat ze er toch voor moeten werken. Die groep willen we een grotere uit daging bieden, en zo die kinde ren léren te leren." Afhankelijk van het aantal aanmeldingen wordt in augustus gestart met één of twee klassen. Gewonde bij ongeluk Westdorpe WESTDORPE - Bij een ongeval op de Tractaatweg ter hoogte van Westdorpe is gisteravond rond kwart voor twaalf één per soon gewond geraakt. Een auto, komende uit de rich ting Gent, raakte tussen de af slag Sas van Gent en de Lange- weg van de weg. De wagen sloeg over de kop. De bestuurder raakte bekneld en moest door de politie worden bevrijd. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. Over de ernst van de verwon dingen kon de politie vannacht nog niets zeggen. door Ali Pankow NIEUWERKERKE - Het buurtschap Nieuwerkerke oftewel Schutje ten noor den van Kerkwerve is zo klein dat begin en einde van dit gehuchtje in één blik zijn te vangen. Wie dit buurtschap vanuit de richting Zierikzee over de Heuvels weg nadert, ziet rechts van de weg het aankondigingsbord en luttele meters verderop aan de linker kant meteen ook het bord met de medede ling 'Einde Nieuwerkerke'. Het plaatsje heeft in het verleden een grootsere uitstraling gekend. Zo blijkt uit het boek Schouwen-Duiveland en de oor sprong van haar plaatsnamen van Frans Beekman en Huib Uil. Zo had Nieuwerkerke ooit een eigen nieu we kerk. Dat wil zeggen jonger dan de kerk in Kerkwerve, het dorp waarvan Nieuwerkerke een dochter was. Nieuwer kerke bleef tot 1812 een zelfstandige ge meente, maar echt groot is het nooit geweest. Vermoedelijk vanwege de aan wezigheid van een schutsluisje werd Nieuwerkerke aangeduid als Nieuwkerk- in-Schut of Schutje. Onder die naam is het buurtschap beter bekend bij de ei landbewoners. De bijnaam is nu aange bracht op het naambord. foto Marijke Folkertsma door Mieke van der Jagt GOES - Uit het werk van de so ciaal medische teams in het voortgezet onderwijs blijkt dat veel Zeeuwse kinderen al met sociaal-emotionele problemen uit het basisonderwijs komen. Daarom betalen gedeputeerde staten graag mee aan een pro ject in de gemeente Goes, waar consultatieteams zullen worden gevormd om kinderen met der gelijke problemen in een zo vroeg mogelijk stadium op te vangen. Van de kinderen op Goese basis scholen blijkt twintig procent te kampen te hebben met sociaal- emotionele problemen. De ba sisscholen hebben wel allerlei instanties die hen ondersteunen bij het aanpakken van die pro blemen maar de onderlinge koppeling wil maar niet vlotten. De gemeente Goes wil met een minimum aan extra mens kracht verbetering in de situatie brengen door consultatieteams te gaan vormen. Het voorgestelde project loop drie jaar en het doel is een net werk op te zetten waarbinnen de herkenning, de reductie en het vookomen van problemen bij schoolkinderen snelleren ef fectiever kan verlopen. Leer krachten in het basisonderwijs moeten vanuit de teams onder steuning krijgen en leren pro blemen sneller te herkennen en te begeleiden. Ook ouders moe ten ondersteund worden. De teams zullen bestaan uit een interne begeleider vanuit de school een deskundige van de schoolbegeleidingsdienst, een maatschappelijk werker en een jeugdarts. Minimaal vijf keer per jaar komen de teams bijeen en ze kunnen ouders en kinde ren kort of lang begeleiden, on derzoek regelen en eventueel doorverwijzen naar andere in stellingen. Voor het project wordt een stuurgroep ingesteld bestaande uit een vertegenwoordiger van de basisscholen, iemend van de gemeente Goes en mensen van het Algemeen Maatschappelijk door Ben Jansen MIDDELBURG - Rijkswater staat begint met de voorberei dingen voor een verbinding tussen het Veerse Meer en de Oosterschelde onder de Zand- kreekdam. De twee betonnen kokers zijn bedoeld om het wa ter van het Veerse Meer te ver versen. Op die manier kan de waterkwaliteit worden verbe terd. De aanvang van de werkzaam heden aan het doorlaatmiddel staat voor maart volgend jaar op de planning. De bouw van de betonnen kokers (elk 3 meter hoog en 6,75 meter breed) duurt tweeënhalf jaar. Er is 38 miljoen gulden voor gereserveerd. Het doorlaatmiddel staat al lang op de verlanglijst van Rijkswaterstaat in Zeeland. Tien jaar geleden bracht een on derzoek aan het licht dat het Veerse Meer een dode poel dreigt te worden. Oorzaken: sterk schommelende zoutgehal ten, duidelijke scheiding val waterlagen, een overdaad aai voedingsstoffen en een onna tuurlijk peilbeheer met een wa terstand die 's winters 70 centi meter lager is dan in de zomer Dat lagere winterpeil is inge steld om de omliggende polden makkelijker overtollig regen water te kunnen laten lozen. De onstabiliteit van het meer blijki onder meer uit veelvuldige pla gen van zeesla. In de landelijke afweging van uit te voeren werken kreeg de oplossing voor het Veerse Meer (verversing van het water met behulp van een doorlaatmiddel en beëindiging van de lozingen van polderwater) telkens onvol doende voorrang. Eindelijk heeft Rijkswaterstaat Zeeland nu uit Den Haag de opdracht ge kregen de plannen om het water van het Veerse Meer te kunnen verversen nader uit te werken. Eind dit jaar valt het definitieve besluit over de uitvoering. Werk, de Schoolbegeleidings dienst, de jeugdgezondheids zorg van de GGD. het project Weer Samen Naar School en een advisieur van de provincie. De provincie gaat een projectcoör dinator voor haar rekening he men. Kosten In het schooljaar 2000-2001 moet het project op drie Goese basisscholen gaan lopen voor de duur van drie schooljaren. De totale kosten zijn bijna 73.000 gulden per jaar, waarvan 33.000 gulden voor de coördinator wordt uitgegeven. Die kosten draagt de provincie. Het is de bedoeling dat in 2002 alle Goese scholen met consul tatieteams gaan werken. Gede puteerde Staten willen de con sultatieteams op termijn in heel Zeeland zien. Hulp bij aangifte Als het u niet lukt om zelf uw aangiftebiljet in te vullen, dan kan de Belastingdienst hulp bieden. U moer dan wel eerst telefonisch een afspraak maken. Vergeet u vooral niet de gegevens mee te nemen die nodig zijn voor het invullen van het biljet. Terneuzen Belastingdienst/Particulieren Middelburg Vestiging Terneuzen Rozegracht '1 Voor het maken van een afspraak kunt u vanaf 14 februari tot en met 10 maart bellen: (0165) 52 21 14/52 21 20. Houd bi) het maken van een afspraak uw sofi-nummer bij de hand. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijkei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 50