Scherpe taal Syrië na actie Israël 99 1?9 2?9 EU vreest Haider-effect bij groei verzet tegen uitbreiding PZC Adams dreigt Iers overleg te verlaten Kohl verliest steun in eigen gelederen Rassenonlusten in Spanje duren voort www.touchnet.nl Explosie in Russische flat Nederland steekt extra geld in vrijmaken van Donau bij Novi Sad buitenland Vrees voor vergelding Hezbollah na aanval burgerdoelen Libanon Tabaksindustrie nu wegens prijsafspraken onder vuur 'Ik ga voor Edah!' woensdag 9 februari 2000 van onze redactie buitenland BEIROET - De zware Israëli sche luchtaanvallen op burger doelen in Libanon hebben giste ren geleid tot een reactie van Hezbollah. Bij mortieraanval len door de sji'itische militie werden in Zuid-Libanon een Is raëlische soldaat en een lid van de pro-Israëlische SLA-militie gedood. Syrië, dat feitelijk de macht heeft in Libanon, dreigt de onderhandelingen met Israël af te breken. Gisteravond kwamen Israëli sche vliegtuigen opnieuw in ac tie. In Tyrus vielen volgens de Libanese politie vier gewonden bij een helikopteraanval. Ook een vermeend kamp van de Hez bollah bij de door Israël inge stelde 'veiligheidszone' in Zuid- Libanon werd aangevallen. Over mogelijke slachtoffers daar was nog niets bekend. In afwachting van tegenacties van Hezbollah kondigde Israël gisteravond in het noorden van het land de noodtoestand af. De Israëlische luchtmacht bom bardeerde in de nacht van maandag op dinsdag elektrici teitscentrales bij Beiroet, Tripo li en Ba'albek. Bij die laatste stad werd ook een aanval uitge voerd op wat werd omschreven als 'een hoofdkwartier van de Hezbollah' Bij de acties raak ten in totaal achttien mensen gewond. In delen van Libanon viel de stroom uit. Wraak Jeruzalem wilde met de aanval len wraak nemen voor de recen te successen van Hezbollah in de Israëlische 'veiligheidszone' in Zuid-Libanon. De afgelopen twee weken werden daar vijf Is raëlische militairen en een ho ge SLA-commandant gedood. Twee leden van het tienkoppi- van onze redactie buitenland LONDEN - Voorzitter Gerry Adams van Sinn Fein, de poli tieke tak van de IRA overweegt het bijltje er bij neer te gooien als Londen het bestuur over Noord-Ierland overneemt. Voor de BBC-radio verklaarde hij dat hij niet van plan is zich zijn hele leven sterk te maken voor een vredesproces dat zich steeds in een crisis bevindt. Adams sprak gisteren met de Britse premier Blair over de cri sis in het vredesproces. De IRA heeft nog steeds geen begin ge maakt met ontwapening. De protestanten dreigen daarom de pas gevormde regering voor Noord-Ierland te verlaten. De Britse regering kwam vorige week met een noodwet, die erin voorziet dat Londen het bestuur in Ulster overneemt. Gisteren bleek in het Lagerhuis daarvoor overweldigende steun te zijn. Vandaag komt het aan de orde in het Hogerhuis. Als het voorstel wordt aangenomen zou het ge Israëlische veiligheidskabi net stemden tegen de luchtac ties. In een reactie op de aanvallen zegden Israël cn Hezbollah de akkoorden van 1996 op. Israël doodde ongeveer tweehonderd Libanezen, voornamelijk bur gers. Met instemming van Syrië spraken de strijdende partijen daarna af geen burgers meer aan te vallen. Jeruzalem beweert dat Hezbol- lah-strijders zich doelbewust onder de Libanese bevolking mengen, zodat het moeilijk wordt geen burgerslachtoffers temaken. Hezbollah zegt alleen als vergelding burgers aan te vallen. Israël is bang dat de sji'itische beweging nu zonder beperking de burgerbevolking in Noord - Israël zal aanvallen. Het be zwoer in dat geval 'scherp' te reageren. Vanuit Londen kon digde Hezbollah aan terug te zullen slaan. De escalatie komt op een mo ment dat de onderhandelingen tussen Jeruzalem en Damascus vast lijken te zitten. De Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken Levy herhaalde gisteren de belofte voor juli alle Israëli sche militairen terug te trekken uit de vijftien kilometer diepe 'veiligheidszone' die Jeruzalem sinds 1985 in Libanon bezet houdt. DPA/GPD//RTR/ANP zaterdag al in werking kunnen treden, tenzij de IRA alsnog stappen tot ontwapening on derneemt. De handelwijze van de Britse re gering zal de problemen in Noord-Ierland zeker niet oplos sen, zei Adams na afloop van het overleg, dat hij serieus en nuttig noemde. Plij herhaalde te gelo ven dat ontwapening van de IRA en andere paramilitaire or ganisaties zijn beslag zal krij gen. Regering „Sinn Fein heeft zijn best ge daan. Ze is de afspraken van het vredesakkoord nagekomen", aldus Adams. „Het is de verant woordelijkheid van alle partij en en de Britse en Ierse regering om voor de huidige crisis een op lossing te vinden, Eerder had Adams scherpe kri tiek geuit op de Britse regering. Die legt volgens hem een bom onder het vredesproces in Noord-Ierland door het voorstel om het gezag in het gebied weer over te nemen. RTR/AP Een brandweerman bekijkt de schade in een van de vernielde energiecentrales. foto Souhaila Sahmarani/EPA van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse tabaksindustrie zit binnenkort opnieuw in de be klaagdenbank. Na de vele pro cessen wegens schadelijke ge volgen van het roken gaan nu de groothandelaren het opne men tegen onder meer Philip Morris en R.J. Reynolds. Vol gens de aanklacht hebben de tabaksfabrikanten jarenlang prijsafspraken gemaakt. De aanklacht is bij een recht bank in Washington inge diend, zo heeft een groep advo- catenfirma's gisteren bekend gemaakt. Tabaksfabrikanten worden ervan beschuldigd dat ze ten minste vanaf 1988 regel matig bijeen zijn gekomen voor het maken van prijsaf spraken. Die golden zowel voor de Amerikaanse als de buitenlandse markt. Volgens The Wall Street Jour nal is de zaak aan het rollen ge bracht nadat één van de aan wezigen bij de bijeenkomsten, een advocaat, had gepraat met de Amerikaanse autoriteiten. Volgens één van de advocaten van de groothandel staan 'mil jarden dollars' op het spel. Op de effectenbeurs van New York kreeg de tabaksindustrie een gevoelige tik. Bridge/RTR Kans voor tegenstanders Pinochet LONDEN - Het Londense Hooggerechtshof heeft gisteren het beroep dat België en zes mensenrechtenorganisaties maan dag hadden aangespannen om alsnog inzage te krijgen in het medische dossier van Augusto Pinochet, ontvankelijk ver klaard. Daarmee hebben de klagers de eerste horde genomen in hun poging de mogelijke vrijlating op grond van gezondheidsre denen van de Chileense oud-dictator tegen te houdenDe kla gers eisen inzage in de papieren waarop de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Jack Straw, zijn beslissing baseert om 1 Pinochet te laten gaan. Later deze week wordt de definitieve uitspraak verwacht. Mochten de rechters ook deze keer de verdediging in het gelijk stellen dan komt Pinochet mogelijk deze week nog vrijRTR Milieuramp in Hongarije BOEDAPEST - In Hongarije voltrekt zich een milieuramp nadat in de rivier Tisza cyanide terecht is gekomen. De ver vuiling leidde tot massale vissterfte. Mensen die aan de Tisza wonen hebben het advies gekregen het water niet te gebrui ken. De cyanide is afkomstig uit Roemenië en kwam vorige week j vrij toen bij een fabriek een beschermwand het begaf. Roeme nië, dat de verantwoordelijkheid op zich heeft genomen, zegt dat het zelf ook last heeft van de vervuiling. In het rivierwater bij de fabriek is zevenhonderd keer zoveel cyanide aangetrof fen als normaal. In de Hongaarse stad Szolnok, tachtig kilometer ten zuidoos ten van Boed apestis volgens de burgemeester dertig tot veer- I tig procent van het biologische leven vernietigd. In de rivier 1 zijn tonnen dode vis aangetroffen. RTR Tweede termijn Stephanopoulos ATHENE - Het Grieks parlement heeft gisteren Costisl Stephanopoulos met een ruime meerderheid herkozen voor een tweede termijn als president. De 74-jarige is sinds 1995 J staatshoofd. Het is voor het eerst sinds het herstel van de Griekse democra- J tie in 1974 dat een president voor een tweede achtereenvol- I gende periode wordt gekozen en brede steun geniet. RTR Extreme regenval in Afrika JOHANNESBURG - Bij zware overstromingen in Zuid-Af ri- j ka zijn zeker vijftien mensen omgekomen. Tientallen anderen 1 worden vermist. In buurland Mozambique zijn door dagen-1 lange zware regenval meer dan 100.000 mensen dakloos ge-'J worden, vooral in en rondom de hoofdstad Maputo. In Zuid-Afrika hebben vooral de provincie Mpumalanga en het noorden last van overstromingen. Zeker tien mensen kwamen om bij een poging een rivier over te steken. Talrijke lemen huisjes bezweken en veel bruggen zijn weggeslagen. In Mozambique begon het vrijdag te regenen. Volgens de Zuid-Af rikaanse radio gaat het om de zwaarste regenbuien m veertig jaar. Ook hier zijn veel bruggen weggeslagen en in sommige gebieden vielen de elektriciteits- en watervoorzie ning uit. DPA Soedan zou school bombarderen NAIROBI - Een Antonov-bommenwerper van de strijd-"j krachten van de Soedanese regerings heeft gisteren zes bom-® men geworpen op een school in het Nuba-gebergte in dat j land. Volgens de rebellenbeweging SPLA vonden zeker der-1 tien kinderen de dood. Bevestiging uit onafhankelijke bronl van het bericht was niet te krijgen. Op de school zitten volgens SPLA zeshonderd kinderen van9 zes tot dertien jaar. De slachtoffers vielen op het speelplein. H In Soedan woedt al zeventien jaar een burgeroorlog. RTR van onze redactie buitenland BERLIJN - Binnen de CDU neemt de druk op ex-kanselier Helmut Kohl toe om zijn parle mentszetel op te geven zolang hij niet bereid is de namen te noemen van de geheime dona teurs. Een aantal CDU-afge- vaardigden zei dat Kohl de zit tingen van het parlement en de fractie niet meer bijwoont sinds het schandaal rond de donaties aan de partij eind vorig jaar uit brak. De secretaris-generaal van de zusterpartij CSU, Thomas Gop- pel, riep Kohl op zijn mandaat neer te leggen tot het schandaal voorbij is. De partijleiding houdt vast aan het standpunt dat Kohl niet door de partij ge dwongen kan worden op te stappen omdat hij door het volk is.gekozen. Binnen de CDU-fractie en de partij beginnen steeds meer mensen afstand te nemen van Kohl, die heeft toegegeven twee miljoen aan illegale giften in ontvangst te hebben genomen. Een belangrijk deel van de par tij wil dat hij namen noemt. Zelfs een oude medestander als Jürgen Rüttgers, CDU-fractie- voorzitter in Noordrijn-Westfa- len, zei gisteren tegen de Berli ner Zeitung: „Ik begrijp Helmut Kohl niet meer." De CDU-partijafdeling in Hes sen maakte gisteren bekend dat daar meer geld naar Zwitser land is gebracht dan eerder was aangenomen. Premier Roland Koch meldde dat tussen 1985 en 2000 meer dan 24 miljoen mark vanuit Zwitserland naar reke ningen van de partij in Hessen werd teruggesluisd. Voorheen zei de partij dat het om 14,5 mil joen mark ging. Erfenissen De CDU in Hessen erkende de bedragen valselijk te hebben opgegeven als erfenissen en le ningen. Koch verklaarde het schandaal daarmee officieel voor gesloten omdat de partij nu alles openbaar heeft ge maakt. AP van onze redactie buitenland ALMER^A - Het einde van de ernstige rassenrellen in het zui den van Spanje is nog niet in zicht. In de nacht van maandag op dinsdag werden in het plaatsje El Ejido opnieuw Noord-Afrikanen aangevallen. Relschoppers staken een aantal woningen van Noord-Afrika nen in brand. Ook een fabriek ging in vlammen op. De politie schoot met rubber ko gels op de woedende menigte die zich had bewapend met knup pels en stenen. Acht oproer kraaiers zijn gearresteerd. Sinds het begin van de rassen- rellen op zaterdag zijn volgens de autoriteiten meer dan vijftig mensen gewond geraakt. Onder (Advertentie) Website? Reclame? CD-Rom presentatie? MOSKOU - Om het reddingswerk mogelijk te maken worden brokstukken van een flatge bouw in de Russische stad Chabarovsk wegge haald. Bij een explosie kwamen hier gister morgen zeker elf mensen om het leven, onder wie twee kinderen. Zeker zeven bewoners raakten zwaar gewond. Er liggen mogelijk nog meer slachtoffers onder het puin. Twee mensen zijn als vermist opgegeven. De ontploffing deed zich voor om ongeveer half zes 's ochtends, plaatselijke tijd. Chabaravosk ligt in het uiterste oosten van Rusland, aan de grens met China. Na de explosie ontstond een hevige brand, waardoor de bovenste twee verdiepingen van het vijf etages tellende gebouw instortten. De oorzaak van de explosie is volgens de autori teiten nog onbekend. Eerder sloten zij een aan slag uit. Er wordt rekening gehouden met een gasexplosie. foto AP Vreedzaam einde gevangenisoproer Lichtend Pad YANAMAYO - Enkele honder den Peruaanse commando's hebben gisteravond een gevan- genisopstand van leden van het Lichtend Pad vreedzaam beëin digd. De gedetineerde maoïstische guerrillastrijders wilden dat de overheid hen als krijgsgevange nen erkende. Ook moest een zwaar bewaakte gevangenis, waar hun leiders vastzitten, worden gesloten. Volgens de Pe ruaanse president Fujimori is geen van de eisen ingewilligd. De actie begon zondag toen on geveer vijftig leden van het Lichtend Pad een twintigtal be wakers in gijzeling namen en een medegevangene ombrach ten. Daarna ontstond een schietpartij waarbij een cipier de dood vond. Maandag werd de gevangenis omsingeld door ongeveer drie honderd uit Lima overgevlogen anti-terreurcommando's. Aanvankelijk deden ook gedeti neerde leden van de rivaliseren de, op Cuba gerichte, Tupac Amaru-groep mee. Die haakten, na toezeggingen van de Peru aanse autoriteiten dat zij niet gestraft zouden worden, af. De opstandelingen wilden hun leider, Abimael Guzman, graag zien. Die zit smds 1992 met een aantal andere leiders vast op een marinebasis. RTR de slachtoffers bevinden zich ook politieagenten. De onlusten begonnen zaterdag, nadat een Spaanse vrouw op straat werd doodgestoken door een Marokkaanse jongen. Inwo ners van het dorpje koelden ver volgens hun woede in een wijk waar veel Noord-Afrikanen wonen. Bestrijden De Spaanse premier Aznar kon digde aan dat de regering racis me en vreemdelingenhaat duur zaam wil bestrijden. De opposi tie veiweet de politie dat zij niet daadkrachtig genoeg optreedt tegen de relschoppers. De mi nister van Binnenlandse Zaken Oreja zei dat de veiligheidstroe pen terughoudend optreden om erger te voorkomen. DPA/AFP door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Com missie voorziet toenemende on rust onder de burgers over de uitbreiding van de Europese Unie met twaalf landen. Verant woordelijk Europees Commis saris Verheugen uitte gisteren die vrees, daarbij verwijzend naar de nieuwe regering in Oos tenrijk, waaraan de extreem rechtse FPÖ van Jörg Haider deelneemt. „Haider is een volstrekt onbere kenbaar persoon. We moeten geenszins uitsluiten dat deze populist de uitbreiding zal mis bruiken", aldus Verheugen. Om aanwakkerende onlust- en angstgevoelens onder EU-bur- gers tegen te gaan, bepleit de Commissie extra geld voor de meest betrokken Europese grensregio's. Dat moet de nade lige gevolgen van de toetreding tot de Unie met tien Oost-Euro- pese landen, Malta en Cyprus compenseren. Verheugen: „Het is beter nu al over dit soort maatregelen na te denken. Dat ontkracht de argumenten van degenen die zich schuldig ma ken aan stemmingmakerij." Gevaren Het is voor de eerste keer dat de Commissie expliciet wijst op de gevaren van een grotere EU. „De uitbreiding is niet per defi nitie een succesverhaal", be klemtoonde Verheugen. Vooral voor de huidige EU-lidstaten die grenzen aan de kandidaat- landen, voorziet hij problemen. Oostenrijk wordt omringd door vier nieuwkomers: Hongarije, Tsjechië, Slowakije en Slovenië. Verheugen venvacht dat als het lidmaatschap straks een feit is, goedkope Oost-Europese werk nemers de arbeidsmarkt in de grensregio's zullen betreden. Verder voorziet hij daar omzet verlies voor het midden- en kleinbedrijf, omdat de burgers hun boodschappen goedkoper in de nieuwe lidstaten kunnen doen. „De uitbreiding zal zeker niet overal met laaiend enthousias me worden begroet", zei Ver heugen. Hoewel volgens de Commissaris juist landen als Oostenrijk uiteindelijk baat hebben bij een grotere EU- markt, acht hij enige financiële hulp voor de grensregio's nood zakelijk. „We doen er goed aan in te spelen op de echte risico's. Je weet immers niet hoe Haider zich bij de volgende verkiezin gen gaat gedragen." De nieuwe Oostenrijkse regering - waarin door Hans Gertsen BOEDAPEST - Nederland is bereid extra geld uit te trekken voor het weer bevaarbaar ma ken van de Donau. Dat heeft mi nister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat gisteren in Boe dapest toegezegd aan haar Hon gaarse ambtsgenoot Katona. De Nederlandse belofte heeft betrekking op een gat in de fi nanciering van een plan van de Donaucommissie om de rivier bij de Joegoslavische stad Novi Sad weer bevaarbaar te maken. De internationale waterweg is daar al sinds de NAVO-bombar- dementen van vorig voorjaar gestremd door de restanten van drie kapotte bruggen. Volgens het plan zou de Europe se Unie 85 procent van de kos ten, geschat op in totaal twaalf tot vijftien miljoen euro, op zich moeten nemen. Als de Europese ministers van Buitenlandse Za ken dat plan volgende week zo als verwacht goedkeuren, blijft er nog een gaatje in de financie ring over. Volgens minister Netelenbos wil Nederland, samen met enkele andere landen, de ontbrekende 1,8 tot 2,2 miljoen euro op tafel leggen, zodat snel met de werk zaamheden kan worden begon nen. Verder uitstel is gevaarlijk in verband met mogelijke ijs- j gang op de Donau. Internatio-1 nale experts hebben de afgelo pen maanden herhaaldelijk gewaarschuwd voor de vorming' van ijsdammen rond de brug-' resten bij Novi Sad. Die zouden tot in het buurland Hongarije) ernstige overstromingen kun-1 nen veroorzaken. De gestremde Donau is een eco- j| nomische ramp voor de binnen-' scheepvaart in oeverstaten als' Hongarije, Bulgarije en Roeme nië. Tot voor kort lagen de Joe goslavische autoriteiten dwars bij pogingen de rivier weer be vaarbaar te maken. Belgrado wilde aanvankelijk slechts ak-- koord gaan als de Europese Unie en de NAVO-lidstaten de kosten voor de herbouw van de drie bruggen bij Novi Sad zou den dragen. Netelenbos sprak gisteren de hoop uit dat het werk nog dit voorjaar afgerond wordt. GPD Noodlanding CHICAGO - Een vliegtuigje is gisteren op het dak van een zie kenhuis geland na een botsing met een ander klein toestel. Dat gebeurde in de buurt van het vliegveld van Waukegan in de staat Illinois. Over slachtoffers is niets bekend. AFP (Advertentie) Haider zelf geen zitting heeft - liet eerder weten de uitbreiding niet te zullen dwarsbomen. Nieuwkomers Verheugen wenst geen datum te noemen waarop de EU de eerste nieuwkomers zal verwelkomen. De verwachting is dat dat niet voor 2004 gebeurt. Zes landen (Polen, Hongarije, Tsjechië, Slovenië, Estland, Cyprus) on derhandelen al ruim een jaar over het invoeren en verankeren van alle EU-regels in hun eigen wetgeving. De overige zes (Bul garije, Letland, Litouwen, Malta, Roemenië, Slowakije) beginnen daar eind maart mee. Toetreding van deze twaalf ver groot de EU van 375 miljoen naar bijna vijfhonderd miljoen inwoners. Op de middellange termijn is ook de komst van Tur kije voorzien. GPD Cherry tomaten per bakje 250 gram Edah Hand- appelen a 'Jonagold' £|AL tas a 4 2,5 kilo Aardappelen 'Bintje' zak a 5 kilo Aanbiedingen zijn geldig t/m 1 3 februari 2000. De 3 principes van EdahPrettig winkelen. Compleet assortiment. Scherpe prijzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5