Jas en Terneuzen laten elkaar los Inspectie onderzoekt klacht over functioneren ziekenhuis PZC Sluis vraagt camping te verkassen ^eere vraagt huizen poor asielzoekers Zeeuwse streektaal verdient erkenning Europese Unie Hydro Agri zoekt wegen om milieu minder te belasten Philippine na zomer dertig-kilometerzone zeeland z 19 amenwerking opgeschort in afwachting van visie provincie woensdag 9 februari 2000 Lilian Dominicus 3 i bRNEUZEN - Het convenant regen Terneuzen en Sas van >p$it «s voorlopig van de baan. uiügezamenlijk overleg hebben «colleges van beide gemeenten musdagochtend besloten de sa mwerking voorlopig op te nniorten. De gemeentebesturen rgen eerst te willen wachten het standpunt van de provin- s of hef Rijk. De Stuurgroep Gemeenten adviseert g id deze maand minister Peper Binnenlands Zaken over de ankenste bestuurlijke inrich- hbgvan Zeeuws-Vlaanderen. jvf ;ezfe verwachten over vier we- t $1 het rapport van de stuur- Het heeft geen zin een naar de gemeentera- te sturen, als de provincie op sis van dit rapport met een af- jkend standpunt komt", ver- °P; irovincie steunt Milieuproject M Kanaalzone >e| oilRNEUZEN - Gedeputeerde aaten van Zeeland stellen gulden subsidie beschik- diar voor het vervolg van het duurzame bedrijventer- inen Kanaalzone. ~~de tweede fase van dit project ïlen de bedrijven in de regio - renigd in de Kring van Werk- yers - een inventarisatie aken van ideeën die kunnen ,den tot het economisch ren- bel aanwenden van rest- ïeirmte en energie van de 1 «drijven, hergebruik van ma- brialen en efficiencymaatrege- emin de bedrijfsvoering, inventarisatie van de eedachten willen de initiatief- ïmers een haalbaarheidson- laten uitvoeren. Ver- dslgens moet voor elk van de uit aqvoeren projecten een 'trekker' reórden gezocht. Het bureau gaat het project bege totale kosten worden ge- op ruim 77 mille, de pro is verzocht om 20.000 éolden subsidie beschikbaar te keilen. GS hebben dit verzoek ïgewilligd. klaart burgemeester R. Barbé van Terneuzen. „Daarnaast hebben we binnenkort een ge sprek met gedeputeerde Poppe- laars over samenwerking tussen de Zeeuws-Vlaamse gemeen ten. Straks blijkt misschien dat onze initiatieven achterhaald zijn, en dat we het samenwer kingsverband moeten verbre den." Deze zomer besloten de twee ge meenten te onderzoeken wat de mogelijkheden waren van sa menwerking op het gebied van milieu, ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, afvalinzame ling en brandweerzaken. Barbé: „Er bestaat een kans dat we, nadat de provincie z'n standpunt heeft bepaald, op meer punten moeten samenwer ken." Vertrouwen Voor het Sasse college was de aanleiding voor het overleg vanochtend het gedeukte ver trouwen in het Terneuzense gemeentebestuur. „Voorsamen- werken zijn twee elementen no dig: het goede moment en ver trouwen", zegt burgemeester J. Lonink van Sas van Gent. „Ons vertrouwen had een behoorlijke knauw opgelopen door de ont- wi kkelingen rondom een outlet- centrum in de regio. Nadat wij met onze plannen naar buiten waren gekomen wilde Terneu zen ineens ook een factory out let centrum. En daarbij gingen ze niet zo openlijk te werk als wij dat hebben gedaan. Vanoch tend zijn beide posities toege licht en dat werkte heel verhelderend. Nog niet alles is uitgesproken, maar we gingen in een goede sfeer uit elkaar. Barbé ontkent dat er sprake is geweest van een stroeve verhou ding tussen de beide gemeenten. „Het vertrouwen is altijd goed geweest", benadrukt hij. „We hebben vandaag nog eens uitge legd aan het college van Sas dat we niets anders hebben gedaan dan het provinciebestuur mel den dat er twee kandidaten zijn. Wat het outletcentrum betreft spelen we een niet actieve rol totdat Gedeputeerde Staten het fenomeen hebben geaccepteerd. De provincie zal eerst moeten bepalen of een outletcentrum juridisch, economisch en op het gebied van ruimtelijke ordening past binnen het streekplan." c-x Op de plek van camping De Wildhof in Retranchement heeft Arcadis een natuurgebied in gedachten. foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer RETRANCHEMENT - Cam ping De Wildhof aan de Ka- naalweg in Retranchement moet wellicht wijken voor de ontwikkeling van natuur ter hoogte van het Uitwaterings kanaal. Het college van burge meester en wethouders van Sluis-Aardenburg heeft hier over al een oriënterend ge sprek gehad met campingeige naar F. Vriends. De gemeente kan Vriends echter geen nieu we locatie voor de camping aanbieden. De verplaatsing van de cam ping en het inrichten van het terrein als natuurgebied staat beschreven in een onderzoek van Arcadis, de voormalige Heidemij. Een natuurgebied op de plek waar nu de camping is, zou aansluiten bij de groene zone (ecologische hoofdstruc tuur) in West-Zeeuws-Vlaan- deren. Arcadis meent dat dit een positieve ontwikkeling is voor het landschap en dat de recreatieve aantrekkings kracht van het gebied hierdoor wordt vergroot. „Wij hebben Vriends aangegeven dat we willen dat hij zijn camping verplaatst. Vriends heeft ech ter het laatste woord", zegt wethouder G. van Daele. Van Daele ontkent dat de ver plaatsing van De Wildhof te maken heeft met de plannen voor Sluis-aan-Zee, hoewel de stichting Initiatiefgroep Zwingeul opdrachtgever is van het onderzoek. Van Daele: „Voor het Zwmgeulproject moet Vriends niet wijken, het gaat ons puur om de natuur waarde." De gemeente wil Vriends niet dwingen zijn camping in Re tranchement op te doeken. Volgens Van Daele is er geen sprake van plannen voor ont eigening. Geen plaats Als Vriends zou besluiten ge hoor te geven aan het verzoek van het college, kan hij niet in de gemeente blijven. Van Dae le:,, Wij hebben geen plaats voor een dergelijk grote cam ping. Ik ben bang dat Vriends zijn heil in de gemeente Oost burg zal moeten zoeken." Vriends wil geen commentaar geven op de zaak. GS en Hontenisse klaren lucht KLOOSTERZANDE - De lucht tussen het gemeentebestuur van Hontenisse en Gedeputeerde Staten is enigszins opge klaard. Het voltallige college van GS bracht gisteren een werkbezoek aan Kloosterzande. Daarbij is ondermeerde po lemiek gladgestreken die was ontstaan over het toekomstige gebruik van het veerplein en de haven van Perkpolder. Hoe wel commissaris van de Koningin W. van Gelder geen inhou delijke mededelingen over de ontmoeting wil doen, meldt hij dat er een goed gesprek heeft plaatsgevonden met de Honte- nisser bestuurders. GS kwam op volle sterkte naar Hontenis se, maar daar moet volgens Van Gelder niets achter gezocht worden. „De bekende onderwerpen waren aan de orde. We hebben een aantal afspraken gemaakt om wat zaken verder uit te zoeken." Het college van B en W van Hontenisse wenste geen commentaar te geven op het GS-bezoek. Vrijwilligersmedaille voor redder CAD ZAND - Bram Nortier (39) uit Cadzand, bemanningslid van het station van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) in Cadzand, heeft zondag de vrijwilli gersmedaille openbare orde en veiligheid ontvangen. Hij kreeg de erepenning voor de wijze waarop hij tien jaar lang werkzaamheden heeft verricht voor het reddingstation. De medaille werd tijdens een oefening van reddingstation Cad zand uitgereikt door C. Almekinders. namens het bestuur van de KNRM. Provincie looft fusie ziekenhuizen MIDDELBURG - Het dagelijks proviciebestuur is zeer tevre den over de fusie van de twee ziekenhuizen boven de Wester- schelde. Het provinciebestuur vraagt zich wel af of mede van wege de komst van de Westerscheldetunnel het ziekenhuis in Zeeuws-Vlaanderen meer bij de fusie kan worden betrokken. „Aansluiting van deze regio bij overig Zeeland is ons inziens een optie die zeker op termijn niet dient te worden uitgeslo ten." De directie van ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen, dat on langs fuseerde met de thuiszorg, heeft meerdere malen laten weten samenwerking toe te juichen, maar verwacht weinig van één groot Zeeuws ziekenhuis. Drugsgeld geclaimd in Cobrazaak MIDDELBURG - Officier van justitie D. van der Bel wil dat de drie leiders in de Terneuzense Cobrazaak ruim twee mil joen gulden aan de Nederlandse Staat terugbetalen. De drie kopstukken van de criminele organisatie werden twee jaar geleden wegens smokkel in hard- en softdrugs, heling van ge stolen auto's uit het buitenland en het witwassen van drugs gelden veroordeeld tot langdurige celstraffen. Met de handel, waarbij veel Zeeuws-Vlamingen waren betrokken, zou vol gens het Openbaar Ministerie veel geld zijn verdiend. De offi cier vraagt daarom van een 36-jarige Terneuzenaar 926.000 gulden. Zijn 34-jarige broer, eveneens afkomstig uit Terneu zen, zou ruim zeven ton moeten betalen en van een 26-jarige Aardenburger wordt meer dan 4,5 ton geëist. De ontnemings vorderingen worden donderdag bij de rechtbank in Middel burg behandeld. Autodief strandt in Breskens BRESKENS - Autopech kwam een 22-jarige man dinsdag nacht duur te staan. De man moest zijn auto met Belgische kentekenplaat op de Rijksweg N58 bij Breskens stoppen. Buurtbewoners vertrouwden het niet en meldden dit rond 1.00 uur bij de politie. Onderzoek wees uit dat de man met een gestolen auto gestrand was. De man, die de Nederlandse nationaliteit heeft, had tevens vergeefs getracht twee in de buurt geparkeerde auto's te stelen. Na een kort buurtonder zoek is de man door de politie aangehouden en ingesloten. ■soor Lukas Fransen i( riOMBURG - De gemeente Vee- j-i verzoekt Woningstichting Walcheren in Oost-Souburg beschikbaar te stel- mn voor de opvang van veertien De asielzoekers worden onder verantwoorde van het Centraal Or kaan opvang Asielzoekers itCOA) in de woningen gehuis- sest. rijksoverheid verzoekt ge- medewerking te verle tten aan het huisvesten van Asielzoekers in woningen. Hier- loor worden de volle asielzoe- ;erscentra in het land ontlast, "edere gemeente krijgt naast de vettelijke plicht van het tijdig iuisvesten van statushouders, ien taakstelling voor de opvang tan een aantal asielzoekers in voningen.,,Het gaat om een rtukje aanvullende opvang, naast de centrale opvang in asielzoekerscentra", zegt A C. Sfieuwenhuize van de gemeente veere. Het COA heeft de ge- aieente gevraagd te bemiddelen m daarom hebben wij de Wo- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl ningstichting Walcheren bena derd voor het beschikbaar stel len van een aantal woningen." Om hoeveel woningen het gaat, weet Nieuwenhuize niet. „Dat hangt af van de gezinssamen stelling van de asielzoekers." De Woningstichting Walcheren staat positief tegenover het ver zoek van de gemeente. „We stel len al veertien woningen in de gemeente Veere beschikbaar voor de opvang van asielzoe kers", zegt directeur R Bakker. De gemeente heeft ons opnieuw gevraagd woningen beschik baar te stellen. We gaan onder zoeken of dat inpasbaar is, want er is op dit moment geen leeg stand bij ons. We gaan kijken wanneer en in welke kern er wo ningen vrijkomen." Nog geen sanctie tegen illegale mestkelders OSSENISSE - De gemeente Hontenisse heeft nog geen be stuursdwang toegepast tegen varkenshouderij Lavi aan de Langeweg in Ossenisse. De Raad van State bepaalde vo rige maand weliswaar dat het bedrijf enkele jaren terug ille gaal mestkelders heeft aange legd. De gemeente werd dus in het gelijk gesteld en had aange kondigd maatregelen tegen het bedrijf te nemen. „Maar we wil len wel zeer goed beslagen ten ijs komen. We hebben onze ad vocaten om advies gevraagd over de te volgen juridische pro cedures. Ook om voorbereid te zijn op nieuwe aanvragen en ontwikkelingen in de toe komst", liet wethouder B. Pau wels dinsdag weten. Pauwels verwacht dat voor het eind van cle maand duidelijk is welke sancties Lavi worden op- gelegd. door Arjan van Westen VLISSINGEN - Uit grote on vrede over het functioneren van het Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen heeft J. van Doorn uit Oost-Souburg de Inspectie voor de Gezond heidszorg ingeschakeld. De vrouw beweert ondeskundig en onbeschoft te zijn geholpen. Van Doorn is vanwege long klachten de afgelopen jaren regelmatig in het Vlissingse ziekenhuis opgenomen. Ze zegt keer op keer tegen een muur van onbegrip te zijn op gelopen. Nu, twee weken na dat ze uit het ziekenhuis ont slagen is, heeft ze de Inspectie over haar ervaringen inge licht. Van Doorn heeft al eer der het functioneren van me dici aangekaart. Enkele jaren geleden werd ze door het Me dische Tucht College in het gelijk gesteld betreffende wanpraktijken van een gods dienstwaanzinnige psj'chiater in Breda. Vorig jaar sprak ze met de directie van Ziekenhuis Walcheren over het functione ren van een aantal specialis ten. „Maar ik heb niet het idee dat er iets in de organisatie veranderd is." Niet correct Van Doorn beklaagt zich er nu over dat ze tijdens haar laatste verblijf verkeerde medicijnen heeft gekregen. Verder heeft ze de Inspectie ingelicht over het optreden van artsen en verzor gend personeel van de afdeling Oost. Die zouden zich tegen over haar en andere patiënten niet correct hebben gedragen. J. van den Blink, van de raad van bestuur van het zieken- J. van Doorn klaagt over een 'ondeskundige en onbeschofte' be handeling. foto Lex de Meester huis, betreurt de stap naar de Inspectie. „We hebben daar een uitstekende klachtenrege ling voor." De directeur ver wacht eerdaags met de inspec- trice over de klachten van Van Doom te praten. „Dan kan ik er mijn visie op geven." Van Doorn hoopt met haar brief te bereiken dat de In spectie het ziekenhuis door licht. Van Doom en Van den Blink spraken vorig jaar onder meer over het functioneren van een aantal cardiologen en longartsen. Ze vindt het onge past dat zij als patiënte op de hoogte kwam van onderlinge ruzies. Om beurten waren de artsen volgens Van Doorn ziek en enkelen weigerden eikaars adviezen over te nemen. Ze is zeer ontstemd over één van de longartsen. Deze raakte met haar vorig jaar in een strijd verwikkeld over een erfelijk- heidsonderzoek waar de pa tiënte om had gewaagd. „De arts hield dit onderzoek tegen, maar in een ziekenhuis in Nij megen werd me verteld dat het juist verstandig was om het wel te laten doen." Onderzoek vond uiteindelijk toch in Vlis singen plaats. Toen moest Van Doorn bijna een half jaar wachten op de uitkomst. Mondigheid Van den Blink zegt vanwege de privacy van de patiënt niet in houdelijk op de gesprekken met Van Doorn te kunnen in gaan. Wel wil hij vertellen waarom hij als directeur met Van Doom rond de tafel is gaan zitten. „Ik vind het op zich heel nuttig dat ik door zo'n gesprek op de hoogte ge houden wordt van wat er zoal leeft in het ziekenhuis." Van den Blink erkent dat in al le Nederlandse ziekenhuizen er wel eens iets fout gaat met de bejegening van patiënten. En dat medici moeten wennen aan de toegenomen mondig heid van patiënten. Hij is dan ook blij dat artsen in Vlissin gen het initiatief hebben geno men voor een cursus die de omgang met patiënten moet verbeteren. „Dat heeft met de gesprekken met Van Doom niets te maken." Van Doom vernacht er weinig van. „Eén arts noemde het al 'de cursus hoe ga ik om met lastige pa tiënten'." door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De erkenning van het Zeeuws als streektaal volgens het Europees Handvest voor minderheidstalen is moge lijk én wenselijk. Het Zeeuws voldoet 'naar letter en geest' aan de in het Handvest gestelde cri teria. Dat concludeert de werk groep die deze kwestie op ver zoek van het provinciebestuur heeft onderzocht. De werkgroep heeft geconclu deerd dat de Zeeuwse streektaal van oudsher wordt gebruikt. Al uit dertiende-eeuwse ambtelij- ke teksten blijkt dat het Zeeuws zich onderscheidde van de spraak in omliggende gebieden. De Zeeuwse streektaal wordt verder binnen een gegeven ge bied gesproken, verschilt van de officiële landstaal van de staat, is daar ook geen dialect van en is geen taal van migranten. De taal wordt bovendien door vol doende mensen gesproken om beschermende en stimulerende maatregelen te rechtvaardigen. Op grond van deze argumenten heeft de werkgroep besloten dat de erkenning mogelijk is. Veel kosten zijn er niet aan verbon den, omdat de provincie na de erkenning niet verplicht is meer maatregelen te nemen ter be scherming en stimulering van het Zeeuws. Wel is op korte termijn een in vestering van ongeveer 10.000 gulden nodig om samen met een wetenschappelijke adviesgroep een rapport op te stellen waar- door Conny van Gremberghe SLUISKIL - Het kunstmestbe- drijf Hydro Agri Sluiskil is van plan de komende jaren fors te investeren in milieumaatrege len. Dit valt op te maken uit het bedrijfsmilieuplan van HAS dat dinsdag door Gedeputeerde Staten van Zeeland werd goed gekeurd. De milieumaatregelen die in het plan worden aangekondigd, passen volledig in het streven van HAS om met haar produc tie-installaties tot de beste in Europa te behoren. Voor het van origine Noorse concern staat vast dat de ureumproductie in Sluiskil blijft. Dit gegeven heeft onherroepelijk tot gevolg dat er milieuproblemen in Sluiskil be staan en dat het bedrijf daarte gen maatregelen moet nemen. Zo is HAS nu van plan onder zoek in te stellen naar een verde re terugdringing van de stik- stofuitstoot. Verder is het bedrijf van zin een warmtekrachtkoppelingcen trale te bouwen ter vervanging van de bestaande energiecen trale. De nieuwe centrale krijgt niet alleen een veel hoger ver mogen, maar zal ook een be hoorlijke milieuwinst voor HAS met zich meebrengen. Binnen kort wordt een milieu-effect rapportage voor de nieuwe cen trale opgesteld. HAS onderzoekt momenteel op welke wijze de stofuitstoot bij de ureumproductie kan worden teruggebracht. Verder lopen er onderzoeken naar het terug dringen van de lozingen van warm koelwater op het kanaal Gent-Terneuzen (samen met Rijkswaterstaat) en werkt het bedrijf aan een bodembeleids plan. Behalve de provincie heeft ook de inspecteur milieuhygiëne Zuid-West het bedrijfsmilieu plan bekeken en goedgekeurd. Het plan heeft een looptijd tot en met 2001. mee het Zeeuws via de staatsse cretaris van Binnenlandse Za ken als streektaal kan worden aangemeld bij de Europese Unie. Het dagelijks provincie bestuur heeft dat bedrag dins dag beschikbaar gesteld. Het grote voordeel van de er kenning als Europese streek- staal is volgens de werkgroep dat het 'behoud van de culturele en talige rijkdom van Zeeland'. Steeds minder wordt gekozen voor het gebruik van Zeeuws als omgangstaal. De erkenning vol gens het Europees Handvest zou die trend kunnen keren. door Lilian Dominicus PHILIPPINE - De introductie van Duurzaam Veilig in de dorpskern van Philippine be gint na de zomer. Vanaf die tijd geldt in de bebouwde kom een maximale snelheid van dertig kilometer per uur, verdwijnt de voorrangsregeling in de Kas teelstraat en op de Braakman- vyeg, en mogen fietsers en brom mers voortaan weer over de hele Kasteelstraat rijden. De gemeente Sas van Gent heeft na overleg met de dorpsraad Philippine, deplaatselijke afde ling van Veilig Verkeer Neder land en de regiopolitie een plah ontworpen, waarop de plaatsen van de geplande drempels en chicanes staan aangegeven. „Daarmee ligt het ontwerp nog niet vast", zegt wethouder R. Noët (verkeer en vervoer). „De inspraakprocedure moet nog beginnen. Er is nog ruimte voor suggesties op de plannen." Eerder voerde de gemeente het landelijk programma Duur zaam Veilig in Westdorpe uit. De kern Sas van Gent zal echter nog een tijdje moeten wachten op de uitvoering van de snel- heidsremmende maatregelen in de bebouwde kom. Het financi ële potje is niet toereikend; de gemeente had gerekend op een hogere subsidie van de rijks overheid. Tijdens een inspraakavond kunnen bewoners op- en aan merkingen te maken op het ont werpplan. Deze bijeenkomst vindt plaats op donderdag 2 maart om 20.00 uur in gemeen schapscentrum De Kaaie in Philippine. Mosselmaaltijd Zonnebloem TERNEUZEN - Afdeling Groot Terneuzen van de nationale ver eniging de Zonnebloem houdt op zaterdag 12 februari een gro te mosselmaaltijd in het Zel- denrust-Steelantcollege in Ter neuzen. Vanaf 14.00 uur worden ruim 180 gasten en medewer kers verwacht. Volksdansgroep Marijke zal voor de maaltijd een optreden verzorgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 49