Neckermann heeft personeel nodig Schrijver zit spreker in de weg PZC Hotel Goes ondergaat metamorfose Middelburg betaalt niet meer voor Zeeuws Museum zeeland Verkoop via internet stimuleert groei postorderbedrijf in detail ondernemend zeeland Samenwerking in Sloegebied moet winsj voor milieu opleverer kunst cultuur Amsterdams gitaartrio zorgt voor zeldzaam mooi en subliem spel prem me PZC woensdag 9 februari 2000 door Conny van Gremberghe SINT-JANSTEEN - Het post orderbedrijf Neckermann voorziet voor 2000 een verdere groei van de werkgelegenheid in Zeeuws-Vlaanderen, maar heeft steeds meer moeite om aan personeel te komen. Vorig jaar kon het concern met wer vingsacties huis-aan-huis in Oost-Zeeuws-Vlaanderen en Terneuzen nog enkele tiental len nieuwe medewerkers strik ken. Dit jaar gaat Neckermann door met deze methode, maar het wervingsgebied zal beduidend groter zijn Neckermann-di- recteur R. van der Berg sluit met uit dat zijn bedrijf eind dit jaar meer dan 1000 medewer kers in Zeeuws-Vlaanderen en Temse zal tellen. Eind vorig jaar stokte de groei van het werknemersbestand op 913. ..Dearbeidskrapte op de regio nale markt stelt ons in toene mende mate voor problemen. Vroeger bestond het beeld dat we op gezette tijden alleen tij delijke medewerkers, telefo nistes nodig hadden. Dat is op zich wel zo, maar daarnaast hebben we ook specialisten op HBO-niveau of hoger nodig op het gebied van logistiek, auto- Arbeidsbureau Goes houdt voortaan elke derde donderdag van de maand een Werkmarkt. De eerstkomende is donderdag 17 februari. Tussen 13.00 en 16.00 uur zijn de vacatures van het arbeidsbureau, die van uit zendbureaus en adviezen plus informatie van het GAK ver krijgbaar. Het nieuwe accountants- en belastingadvieskantoor Van Tongeren Zeeland viert de fo- mele opening vrijdag 18 febru ari van 14.00 tot 17.00 uur. Hans van Tongeren en zes me dewerkers maakten zich per dit jaar los van KPMG Middel burg. Het bedrijf heeft zich ge vestigd in een deel van het voormalig gemeentehuis Arne- muiden aan de Zuidwal. matisering en financien. In Zeeuws-Vlaanderen zijn die amper voor handen en het is ontzettend moeilijk om men sen van elders naar hier te krij gen. Onze hoop is nu gevestigd op de Westerscheldetunnel, die ons wervingsgebied aanmer kelijk vergroten zal, en op de HBO-opleidingen die het ROC Westerschelde samen met de Hogeschool Zeeland heeft op gezet. Mogelijk kunnen we via deze opleidingen aan de men- sen komen die wij hard nodig hebben", legt Van der Berg uit. Neckermann heeft een goed 1999 achter de rug. Landelijk steeg de omzet op de postorder- markt met zo'n zeven procent. Neckermann volgde die lande lijke trend. Voor dit en volgend jaar rekent de Neckermann-di- recteur op soortgelijke groei cijfers, waarbij vooral winst geboekt zal worden via de In- ternet-verkopen. „Onze site op het riet wordt steeds vaker be zocht en gebruikt voor bestel lingen. Het voorbije jaar be droeg de groei enkele honder den procenten en we verwach ten dit jaar niets andei's. We zullen de komende maanden ook nadrukkelijk promotie maken voor onze site waarop we in tegenstelling tot Weh- kamp onze volledige catalogus aanbieden." De toename van activiteiten van het postorderbedrijf leidt voorlopig nog niet tot uitbrei ding van het nieuwe distribu tiecentrum in Sint-Jansteen. Wel wil het bedrijf over meer opslagmogelijkheden elders in Zeeuws-Vlaanderen beschik ken. Met het transportbedrijf Hotel Goes zal vanaf half mei een nieuwe aanblik hebben. door Claudia Sondervan GOES - De voorzijde van Hotel Goes in Goes verschuilt zich achter een grote witte tentconstructie. Aannemer Tak uit Wouw plaatste die opdat wind en regen niet ver hinderen dat het nieuwe aanzicht van het hotel half mei helemaal klaar is. Achter de natuurstenen, kromme gevel huist dan de brasserie met 25 tafels. Bovenaan de zwar te leistenen trap komt de nieuwe entree. Het hotel begint dan elf meter verder uit de oude gevel. Op de eerste verdieping wor den de drie oude zalen vervangen door zes, flexibel indeelbare, ruimten waar tot 350 mensen bijeen kunnen komen. Het is de zoveelste verbouwing in de vijf jaar dat Paulus en Claudia van Vliet de kleinste vestiging van de Van der Valk Ho- telgroep leiden. Sinds de hotelmanagers aantraden pakten ze restaurant, receptie, toiletgroepen en de benedenzaal - na wa terschade - aan. Plannen voor een sauna- en fitnessinrichting voor hotelgasten blij ven nog op de plank. „We willen nu eerst een tijdje normaal draaien met de nieuwe voorzieningen." Met 120 kamers en een jaarbezetting van zeventig procent presteert het hotel mo daal binnen de groep, zegt Claudia van Vliet. De vernieuwingen komen voort uit de voortdurende vraag naar zaalruimte. Zowel voor kleine groepen cursisten tot twintig mensen, waarvoor het hotel aan drie zalen niet genoeg had, als voor de hele grote bijeenkomsten. Het hotel heeft straks de beschikking over twee ruimten die elk 350 mensen kunnen bergen. „De vraag is naar nog grotere ruimten. Ik moet ze verwijzen, de nieuwjaarsreceptie voor zevenhonderd man, het schaaktoernooi." Bedrijven uit de regio gebruiken het hotel als uitvalsbasis voor bedrijfsbezoeken, om werknemers van elders onder te brengen en daarnaast is het hotel een veelgebruikte bruiloftslocatie, vertelt Van Vliet. De nieuwe zalen moeten half april gereed voor gebruik zijn. De nieuwe entree en toi letgroepen volgen half mei. De nieuwe brasserie wordt de pleisterplaats voor za- kengesprekken en pauzerende zakenlui. Het restaurant wordt gebruikt voor het ontbijtbuffet voor hotelgasten. Voor lunch en diner zijn beide restaurants te gebrui ken, waarbij de brasserie na 21.00 uur uur nog beschikbaar is voor eters. „Zo voorko men we ook situaties als deze", wijst Van Vliet naar stofzuigend personeel dat moei te doet op gepaste afstand van converse rende heren te blijven. Scheerders is Neckermann overeengekomen dat de op slagcapaciteit van het ver voersbedrijf wordt uitgebreid van 15.000 vierkante meter nu naar ruim 20.000 vierkante meter in de loop van dit jaar. Scheerders bv is van plan een nieuwe loods bouwen. Meubelbedrijven betrekken nieuw complex in Hulst HULST - Meubelindustrie Van de Voorde uit Clinge en Meu- belhandel Frans Bijnen uit Veldhoven betrekken na de bouwvakvakantie een nieuwe bedrijfshal plus bijbehorende kantoren op het bedrijventer rein Hogeweg in Hulst. Gede puteerde Staten hebben een verklaring van geen bezwaar afgegeven voor de bouw van het complex. Nog voor de kro kusvakantie gaat de eerste paal de grond in. Het bedrijf Frans Bijnen start in Hulst een groothandel annex logistiek centrum en een as semblage-afdeling. De verhui zing van de Brabantse meubel- handel is ingegeven door de goedkopere bedrijfsgrond in Zeeuws-Vlaanderen en de krapte op de arbeidsmarkt in Veldhoven en omstreken. Bij nen heeft inmiddels een tiental mensen uit Zeeuws-Vlaande ren in dienst genomen. Daar naast verplaatst Meubelindu strie Van de Voorde uit Clinge ongeveer éénderde van zijn ac tiviteiten naar het bedrijven terrein in Hulst. In eerste in stantie gaan er in het nieuwe bedrijf zo'n 35 mensen aan de De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Maurits Sep VLISSINGEN - Bedrijven in het Sloegebied slaan de handen ineen om milieubesparende projecten op te zetten. Zij on derzoeken of reststoffen van het ene bedrijf gebruikt kunnen worden in het andere. Ook wordt overwogen het perso- neelsvervoer te combineren en samen te werken in hulpdien sten als bedrijfsbrandweer en calamiteitenbestrijding. In het rapport 'Mil ieuwinst door samenwerking', dat in opdracht van de provincie is opgesteld, dragen bedrijven zelf vijftien ideeën aan. Zeven daarvan blij ken de moeite waard om verder te onderzoeken. Ze leveren na melijk niet alleen winst op voor het milieu, maar ook voor de on dernemingen zelf. De projecten hebben gemeen dat de milieuwinst wordt be reikt door samenwerking. Elk bedrijf heeft nu bijvoorbeeld een eigen persluchtvoorziening. Door een systeem te bedenken waar meer fabrieken (De Schel de, Elf Atochem, EPZ, Total, EPV) gebruik van kunnen ma ken, kan tot vijftien procent mi lieuwinst worden geboekt. Drinkwater Een vergelijkbare aanpak wordt nagestreefd voor alterna tieve watervoorzieningen. Di verse bedrijven (Delta Nutsbe drijven, Total, Elf Atochem, EPZ, Pechiney) zoeken naar an dere bronnen dan drinkwater of water uit de Biesbos. Wat de winst van samenwerking kan zijn, is nog niet duidelijk. Het Openbaar Lichaam Afval- stoffenverwijdering Midden- en West-Zeeland (OLAZ) ver wacht dat de komende jaren meer stortgas zal worden aan geboden. Bedrijven in de directe nabijheid van de stortplaats, zoals Total en Pechiney, kunnen daarvan profiteren. Stortgas ontstaat door een verbinding van zuurstof met organisch af val dat uit gestort vuilnis wordt gewonnen. Verder willen de bedrijven de vraag naar en het aanbod van reststoffen inventariseren. Veel afval wordt nu tegen hoge kos ten afgevoerd. EPZ kan in de kolencentrales in Borssele ech ter veel reststoffen bijstoken. De inventarisatie moet duidebi maken welke stoffen om wef" reden niet kunnen worden Ut gestookt. Tevens moet een res< stoffenregisler worden op© steld, waarin nu al gebruiïg oplossingen staan voor het r< val. Andere bedrijven kunas daaruit ideeën putten wat ai met hun eigen afval kunnjo doen. ;g Rampenbestrijding Het milieu is bovendien gebak bij nauwere samenwerking id het gebied van veiligheid, ra® penbestrijding, bedrijfsbrantv weer, ambulancedienst en ehbg stelt het rapport. Veel bedrijvi hebben interesse in een gezfc menlijke aanpak, omdat dat ai ficiënter werkt dan wanneer ijt der voor zich zulke dienste' moet opzetten. Hetzelfde gelp voor het personeelsvervoer. si ji Acht voorstellen zijn voorlop: als niet haalbaar terzijde gP schoven. Het gaat daarbij ondi meer om een gezamenlijll spoelinrichting van tankwi gens, samenwerking bij de zui vering van afvalwater en het gw bruik van stoom en restwarn# van andere bedrijven. Dei ideeën worden niet weggegooifl maar alsnog onderzocht aa daar vraag naar is, De coördinit tie is in handen van de Ind© striegroep Midden-Zeelanp IMZ. t Politie schrijft J bijna 2500 j bekeuringen uit VLISSINGEN - De politie heek: in de week van 31 januari tot ec met 6 februari bijna 2500 bffi keuringen uitgedeeld tijdem controles in het kader van Vea keershandhavingsproject Zeec land. u In totaal werden 2024 automai bilisten geflitst voor snelheidsl overtredingen en 135 voa\ snelheids- of roodlichtovertr® dingen. 318 bestuurders droen gen geen helm of gordel. In hei< weekend werden in de omgee ving van Sluis 144 blaastesteri afgenomen. Vier bestuurden kregen een proces-verbaal, ééa automobilist zijn rijbewijs iie moest leveren ij door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De gemeente MiddelbuigJs niet langer bereid mee te betalen aan de opknap beurt van het Zeeuws Museum. Hoewel wethouder M. Strous (cultuur) de brief waarin het da gelijks provinciebestuur daar naar vraagt dinsdag nog niet had gezien, was zijn antwoord klip en klaar: „Nee." Vorig jaar reserveerde Middel burg net als de provincieeen miljoen gulden voor de 'revitali sering' van het Zeeuws Muse um. Dat gebeurde in het kader van nauwere samenwerking tussen Middelburg en de pro vincie op het gebied van beel dende kunst. Die samenwerking moet resulteren in de bouw van een nieuw museum voor heden daagse kunst, waaraan beide partijen ieder 3,3 miljoen gul den willen uitgeven. Aan het miljoen voor de opknapbeurt van het Zeeuws Museum had Middelburg de voorwaarde ver bonden dat het geld zou worden teruggestort als het nooit tot bouw van een nieuw museum zou komen. Provinciale Staten staken daar in december een stokje voor Zij waren tegen een teruggeef garantie aan Middel burg. Garantie Gedeputeerde Staten hebben nu een brief gestuurd aan Mid delburg waarin gewaagd wordt naar de bereidheid één miljoen gulden in het Zeeuws Museum ke investeren zonder de garantie dat dit geld terugkomt wanneer ihet nieuwe museum niet wordt ebouwd. Strous was dinsdag uidelijk in zijn afwijzing. Kennelijk had het dagelijks provinciebestuur daarmee re kening gehouden, want de vol gende vraag is of het bedrag da n gereserveerd wordt voor de pouw van het nieuwe museum, bovenop de reeds beschikbaar gestelde 3,3 miljoen gulden. Volgens Strous moet daarover nog worden nagedacht, maar hij wilde wel filosoferen over de waaronder dat kunnen gebeuren. „Weheb- Den indertijd met de provincie ie deal gemaakt dat we een ge- ijke bijdrage zouden leveren de totstandkoming van een nuseum voor hedendaagse cunst. Als wij dus ons bedrag tot 4,3 miljoen gulden. ik het logisch vinden dat de irovincie dat ook doet. Het was liet onze keuze om de koppeling los te laten tussen het opknap pen van het Zeeuws Museum en de bouw van een nieuw muse um. Doordat de Staten dat wil den, is een nieuwe situatie ont staan." Niet blij Gedeputeerde G. de Kok (cul tuur) is niet blij met Strous' stel- lingname. „Midd'elburg moet de zaak niet ingewikkelder maken dan ze is. De Staten hebben ge zegd dat de investering van twee miljoen gulden in het Zeeuws Museum moet doorgaan. Ik be grijp dat Middelburg niet wil meedoen. Dat betekent dat de provincie moet voorzien in het ontbrekende miljoen. Maar ik ga die rekening niet twee keer TERNEUZEN, Zuidlandtheater, Amsterdams gitaartrio. Olga Frans- sen, Esther Steenbergen, Helenus de Rijke met medewerking van Rudolf Koelman, viool. Werken van Rodrï- go, de Falla van Kreisler. door Arie Karreman Het fameuze Amsterdams gi taartrio had gisteravond gekozen voor een programma met Spaanse componisten. Ge opend werd met Joaquin Rodri- go, bekend geworden door zijn 'te veel' gespeelde Concierto de Aranjuez. Rodrigo bleef altijd een beetje neo-classicist en dat was ook te horen in zijn Fanta sia para un Gentilhombre. In vloeden van Scarlatti en Soler waren duidelijk aanwezig en in het tweede deel zaten we in een Barokke dans. Zeer aangename muziek. Perfect van samenspel en zeer mooi van klank. Manuel de Falla had een grote voorliefde voor de Andalusi- sche volksmuziek, hetgeen te horen is in zijn balletmuziek El Amor Brujo (de liefde als tove nares) naar een Andalusisch sprookje. We hoorden een bewerking voor gitaartrio. Heel virtuoos en zeer contrastrijk kwamen vele facet ten van het gitaarspel naar vo ren en er werd zeer boeiend en als het ware vertellend ge betalen. "De Kok vindt dat Mid delburg de vrijvallende één mil joen gulden moet reserveren voor verdere samenwerking met de provincie op het gebied van beeldende kunst. Zelf heeft hij het gat in zijn begroting voor het Zeeuws Museum, dat vanwege de opknapbeurt inmiddels zijn deuren heeft gesloten, nog niet weten te dichten. „Formeel moet ik wachten op het ant woord van Middelburg op de brief die wij nu hebben ge stuurd. De Staten hebben mij een inves teringsopga ve van twee miljoen gulden opgelegd, dus het vinden van de ontbrekende één miljoen heeft voor mij onvoorwaardelij ke prioriteit." speeld. Een tango volgde de Mu- sïque du Tables van Thierry de Mey. Een heerlijk stuk muziek vol melancholie en verrassing. Dat de gitaar een zeer veelzijdig in strument is met een ongekend scala aan klankkleuren en speeltechnieken mochten we in dit werk beleven. Na de pauze voegde violist Ru- dolf Koelman zich bij het trio. Nu met liederen van De Falla. Zes canciones Espagnolas. Heel wisselend van stemming. Ont roerend klonk het tweede deel, waar de viool met sourdine speelt en begeleid wordt door dalende noten van de gitaar bo ven een zich steeds herhalende bas. Indrukwekkend vertolkt door Rudolf Koelman. De enige niet-Spanjaard 'was Fritz Kreisler. Zijn Tambourin Chinois paste echter qua stijl en temperament uitstekend in dit programma. Salonmuziek van grote klasse en uitstekend voor de viool geschreven. Tot slot de dans La Vida Breve (het leven is kort). Eveneens voor viool en gitaren. Heel fijne luistermuziek en per fect met een prachtige toon ge speeld door Koelman. De be kende Tango van Albeniz besloot als toegift het concert. Het was een concert van hoge kwaliteit, met zeldzaam mooi en perfect gitaarspel. Martin van Amerongen komt pas los na de pauze door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Martin van Amerongen is een begenadigd schrijver. Hij is tevens een on derhoudend spreker. In de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg bleek dinsdagavond dat het hem moeilijk valt beide kwaliteiten te combineren. Door een essay over Don Juan en Casanova voor te dragen deed hij afbreuk aan zijn superi eure schrijfstijl. Aangezien hij zich vrij letterlijk aan de tekst hield, kon hij bovendien zijn geestige en erudiete manier van vertellen niet etaleren. Van Amerongen was de vijfde spreker in de lezingenserie die de Stichting Literaire Activitei ten Zeeland (SLAZ) dit seizoen heeft georganiseerd over de lief de in de literatuur. De hoofdre dacteur van De Groene Amster dammer werd gepresenteerd als de ideale figuur om het veelge bruikte Don Juan-thema in de literatuur uit te diepen. Die in geving had de SLAZ ongetwij feld gekregen na lezing van de in 1998 verschenen essaybundel Don Juan hield niet van vrou wen. Maar was het nu ook de be doeling dat Van Ajnerongen het essay waaraan die bundel zijn titel dankt zou komen voorle zen? Doordat de voordracht herhaal delijk werd onderbroken om te luisteren naar passages uit Mo- zarts bekendste opera Don Gio vanni, werd aan het essay wel iets toegevoegd. Toch waren de muzikale passages lang niet al tijd verhelderend en misleidde Van Amerongen zijn publiek ronduit toen hij na een in het Italiaans gezongen aria zei: „Dat heeft u natuurlijk alle maal verstaan. Ik heb het niette min maar even voor u vertaald." Nee, twee jaar eerder had hij het vertaald, ten behoeve van het essay dat hij stond voor te lezen. Gelukkig zijn Van Amerongens stukken zo sterk geschreven dat bijna niets ze kan verpesten. Ze bevatten prachtige zinnen en vergelijkingen. Over Casanova: „In amoureus opzicht was hij, met zijn jicht en zijn geprangde prostaat, uitgeraasd." Over de studie naar Don Juan: „Er zijn haast evenveel Don Juan inter pretaties als het tal van dames waarvoor Don Juan zijn knie heeft gebogen." Alleen in Span je waren dat er volgens de legen de al 1003, leerde Van Ameron gen zijn publiek, want ook dergelijke details zijn bij hem in goede handen. In zijn essay concludeert hij dat zowel Don Juan als Casanova representant is van een 'erotisch tijdsgewricht', de late achttien de eeuw met meesters en knech ten, meesters die zich alles dachten te kunnen permitteren. Van Amerongens sympathie gaat daarbij uit naar Casanova, de verleider, boven Don Juan, de verkrachter. Verkrachten is geen kunst, verleiden wel, maar dat kost tijd en aandacht en dat was de 'erotische losbol' Don Juan allemaal te omslachtig. Op zijn best was de voordracht van het essay een aansporing om het later nog eens op het ge mak te gaan lezen, zodat alle intellectuele kwinkslagen en stilistische hoogstandjes op waarde kunnen worden ge schat. Dat hij wel degelijk een zaal van mensen aan zich kan kluisteren, liet Van Amerongen na de pauze zien, toen het publiek hem alles mocht vragen, over Beethoven en Mozart, over Jorg Haider, of zelfs over zijn salaris. Geestig formulerend lepelde Van Ame rongen ineens de ene na de andere anekdote en dwarse me ning op; hoe hij Mozart-bio- graaf Wolfgang Hildesheimer ooit 'ontvoerde', over de poëzie van Heinrich Heine in het Fries, over oud-PZC-hoofdredacteur Gommert de Kok en de 'West- kappelse brandnetel' Kaland, en dat opera's alleen 'in noodge vallen' in het Scala in Milaan moeten worden genoten en nooit in de Wiener Staatsoper, want 'daar word je genaaid waar je bij staat'. Na bij het uitblijven van vragen enige malen pesterig te hebben geconstateerd dat nog steeds niemand naar zijn salaris had gevraagd, durfde uiteindelijk een van de aanwezigen de stoute schoenen aan te trekken. „Nou, goed dan", begon hij. „Nee", on- derbak Van Amerongen de man snel: „Dat gaat jou helemaal niets aan." Zeeuwse première voor Cokes! in Hulst HULST - De Zeeuwse premièrt van de documentaire Cokesc van filmmaker Pieter Jan Smit vindt maandag 21 februari' plaats in de Koning van Enge-; land in Hulst. F De film gaat over de Cokesfa-ti briek in Sluiskil, die vorig jaara werd gesloten. Voor de eerstee filmvertoning in Zeeland zijn? gemeentebestuurders en oud-ij medewerkers van de fabriek, uitgenodigd. Van 22 tot en metf 24 februari is de film vervolgens» opgenomen in het programma) van de Koning van Engeland.a Van 9 tot en met 12 maart wordtu Cokes', vertoond in filmhuis 'ta Beest in Goes. I' Martin van Amerongen is op z'n best als hij zijn geestige anekdotes en dwarse meningen kan verkondigen. (Advertentie) foto Lex de Meester iL 5 De kortingsactie is geldig t/m I april 2000. Deze bon inleveren bij een Zeeuwse boekhandel. lezers'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 48