cholen moeten Belgen trekken Komst Heros levert vijftig banen op De kap zit er weer op Alleen VVD en CDA achter tegenstanders nieuwe vogelrichtlijn Ecokeurmerk voor milieu vriendelij k geviste schelpdieren Drie gewonden bij ongeval in Sluiskil firecteuren vragen geld voor verbetering naschoolse opvang zeeuwse almanak Senioren De Axelse molen heett zijn kap en wieken terug. door Rene Hoonhorst AXEL - Er gaat nog een klein half jaar tje overheen voor al het binnenwerk klaar is en de Axelse stellingmolen offi cieel in gebruik kan worden genomen. Maar de 'bekroning' van de restauratie van de tweeëneenhalf eeuw oude molen vond dinsdag al plaats. Met hulp van een hijskraan werden - ondanks het slechte weer onder grote belangstelling - kap en wieken op de molen bevestigd. De molen is nu van de buitenkant weer gaaf, hoewel hij er nog een beetje als een 'bontekoe' uitziet. De nieuwe stenen - waarvan er nogal wat zijn gebruikt om oude, minder gave exemplaren te ver vangen - steken nogal af tegen de oude verweerde stenen. Door de molen te zandstralen zou de wand binnen de kortste keren water doorlaten. ,,De lichte kleur van de nieuwe stenen ver dwijnt vanzelf. Over een jaar of vijf is het verschil nauwelijks meer te zien, verzekeren deskundigen ons", ver klaarde burgemeester W. de Graaf. Houten wieken Helemaal waarheidsgetrouw in oude staat hersteld wordt de molen overi gens niet. Houten wieken zijn, al was het maar vanwege de onderhoudskos ten. tegenwoordig bijvoorbeeld niet meer in zwang. Prins Claus De eerste burger van Axel is tevreden over de voortgang van de restauratie. Hij gaat ervan uit dat de gemeente er in slaagt prins Claus naar Axel te halen voor een officiële opening in de zomer of het najaar. Zijne Koninklijke Hoog heid is voorzitter van de Vereniging Hollandsche Molen en bezoekt in die functie jaarlijks twee molens die weer in oude luister zijn hersteld. Eind juni moet de uit 1750 daterende Axelse mo- foto Charles Strijd len geheel toegankelijk en maalvaardig zijn. Tot die tijd moet in de molen nog het een en ander worden opgeknapt. De betim mering van de vijf zolders (tussenzol- der, maalzolder, steenzolder, luizolder en kapzolder) is nog niet af, de verbin dende trappen tussen de verschillende zolders zijn nogniet allemaal gebruiks klaar en de molenstenen moeten nog op juiste wijze worden geplaatst. De ge meenteraad heeft beslist dat de molen maalvaardig moet zijn, zodat Axelaars in de nabije toekomst weer een zakje vers meel kunnen halen in de binnen stad. PZC zeeland 'IwHï woensdag 9 februari 2000 ir Barend Pelgrim en lé Hoonhorst LST - Nederlandse scholen leten aantrekkelijker worden Laakt voor Belgische leerlin- Een van de mogelijkheden He voor- en naschoolse op- g op scholen in het grensge- verbeteren. Minister rmans van Onderwijs denkt de huidige scheve verhou- ig tussen het aantal Neder- idse leerlingen dat in België school zit en omgekeerd iht te kunnen trekken. euws-Vlaamse schoolhoof- q zijn het met de minister is. maar stellen als voorwaar- dat Hermans met extra geld iet komen. u i dit moment gaan op iedere lgische leerling die een Ne- 'e rlandse school bezoekt, 25 iderlandse jongeren naar een België. In een gesprek jsen Hermans en zijn Belgi- ae ambtgenoot Vanderpoor- i, begin deze week, is gekeken ar de oorzaken van deze sehe- Iverhouding en mogelijke op- jsingen. Een van de redenen jt veel Nederlanders die nabij ierÖgië wonen hun kinderen ^jar een school over de grens Igjiren, is dat de opvang zowel egor als na schooltijd daar beter n regeld is. De Vlaamse scholen |n toegankelijk voor kinderen rejpaf 2,5 jaar. Daardoor zijn de nolen bijvoorbeeld aantrek- lijk voor ouders die beiden cje?rken. Om de aantrekkings- tacht van Nederlandse scholen )n vergroten moet de opvang aan ederlandse zijde daarom be- J'r. 'uur praktisch jj irecteur R. de Nijs van basis- ihool De Nobelhorst in Hulst elt dat Hermans dan wel meer loet investeren in een betere pvang van de allerjongsten, ij constateert dat het in Ne erland domweg ontbreekt aan rofessionele opvang voor en na schooltijd en tussen de middag. „Mijn idee is dat ouders uit puur praktische overwegingen naar België gaan omdat kinderen er vanaf tweeënhalf welkom zijn. Sinds jaar en dag geldt in Ne derland de leeftijdsgrens van vier jaar, maar de maatschappij verandert. Als de arbeidsmarkt nou zo krap is, en mensen willen gaan werken, schep dan eens voorwaarden. In Zweden bij voorbeeld is het hele systeem daarop ingericht terwijl we hier een cultuur in stand houden van pappen en nathouden." De Nijs meent dat de kwaliteit van het Nederlandse onderwijs buiten kijf staat en wellicht zelfs beter is voor de eigen be volking. „Een Belgische school sluit aan bij de Belgische cul tuur, net als andersom." Anders Ook minister Hermans vindt dit: „Het onderwijs in Neder land is niet slechter of beter dan in België maar anders ingericht. Ook denken mensen dat scholen in België veel strenger zijn. Soms is dat waar en soms ook niet. Er is kortom een grote be hoefte aan goede voorlichting over de feitelijke situatie." Directeur W. Staelens van de Sint Jozefschool in Eede prijst zich gelukkig dat Eede nog 'een hechte dorpsgemeenschap' is. De concurrentie van Vlaamse scholen valt wel mee, de Sint Jo zefschool telt zelfs twee Belgi sche leerlingen. „Er is tegen woordig een kinderopvang in Aardenburg. Daarnaast vangen de moeders de kinderen bij toer beurt op. Dat wordt in het dorp gewoon onderling geregeld." Om de concurrentiekracht van Nederlandse scholen te verbete ren, moet Nederland volgens hem meer richting het Belgische systeem opschuiven „De kinde ren tellen dan ook direct mee voor het leerlingenaantal. Wij mógen leerlingen niet eerder ontvangen dan dat ze vier jaar zijn. Dat verschil moet eerst worden ondervangen voor je over allerlei maatregelen praat." Staelens is het met zijn Oost-Zeeuws-Vlaamse colle ga's eens dat het ministerie met geld over de brug moet komen om veranderingen door te voe ren. De Nederlandse grensstreek, waaronderzijn eigen dorp Clin- ge, verliest volgens directeur K. Lansu van basisschool St. Ber- nardus tientallen leerlingen aan het Vlaamse onderwijs. „Het ministerie zal wel handen en voeten moeten geven aan de op merkingen van minister Her mans. Scholen hebben gereed schap nodig voor de organisatie van buitenschoolse opvang. Het is niet een taak die je er zo maar bijneemt." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Tegenstanders van de aanwijzing van 49 nieu we beschermingszones voor trek- en broedvogels hebben dinsdag alleen steun gekregen van WD en CDA in de Tweede Kamer. Een kleine Kamermeer derheid lijkt staatssecretaris G. H.Faber van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij (LNV) te willen volgen in haar voorstel len om de Europese Vogelricht lijn ook in Nederland uit te voe ren. J. H. Schraven, voorzitter van de werkgeversorganisatie VNO-NCW, overhandigde dins dag aan voorzitter P. K. ter Veer van de Kamercommissie voor LNV een petitie tegen het beleid van Faber. De petitie is onder schreven door een breed front, van de landbouworganisatie LTO Nederland, de Nederland se Windenergie Vereniging, (on- der)watersportorganisaties, de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties tot en met Scouting. Al deze organisaties zijn niet te gen de bescherming van vogels, verduidelijkte Schraven, maar zij zijn 'erg bezorgd' over de ge volgen van de voorstellen van staatssecretaris Faber. Zij wil volgens Schraven te grote vo- gelbeschermingsgebieden aan wijzen, waardoor een gezonde economische ontwikkeling van veel bedrijven in het gedrang zal komen. Zones Het Platform Vogelrichtlijn, waarin alle tegenstanders zich hebben gevonden, wil dat er kleinere gebieden worden aan gewezen. Zij stellen voor alleen die zones aan te wijzen waar broed- en trekvogels zijn gecon centreerd. Dus niet, zoals Faber wil, complete leefgebieden van vogels. Als de politiek niet luistert, zal dat leiden tot eindeloze proce dures, voorspelde Schraven. Dat komt, zei hij, doordat de ei sen waaraan bedrijven en ande re gebruikers zich moeten hou den, vaag zijn. Hij haalde als voorbeeld het begrip 'signifi cante verstoring' van de leefge bieden van vogels aan. „Wat moeten een recreatie-onderne mers met uitbreidingsplannen daarmee?", vroeg de werkge versvoorzitter zich af. „Ik weet het niet." WD-Kamerlid W. Passtoors schaarde zich onmiddellijk ach ter het Platform Vogelrichtlijn. De nieuwe Vogelrichtlijn-ge bieden beslaan met de al aange wezen dertig gebieden eenvij f de deel van Nederland, stelde hij vast. „Dat deel van Nederland gaat op slot." Vorig jaar al keerde Passtoors zich tegen de toen nog ontwerp voorstellen van Faber. Opposi tiepartij CDA steunde indertijd bij monde van P. van Wijnen de PvdA-staatssecretaris. Het CDA lijkt echter om en stelt zich nu op het standpunt van de WD. De gebieden moeten klei ner. Koudwatervrees Een kamermeerderheid van PvdA D66, GroenLinks, SP en RPF lijkt daar niets voor te voe len. Volgens PvdA-Kamerlid W. Swildens-Rozendaal nemen de tegenstanders het te zwaar op. Zij lijden naar haar mening aan koudwatervrees. „Bestaande economische activiteiten mo gen gewoon doorgaan. En nieu we zullen worden beoordeeld op de gevolgen voor vogels. Dat zal heus niet betekenen dat er niets meer mag, maar grote bunga lowparken of nieuwe jachtha vens zullen er niet meer mogen komen. Daarvoor moet ergens anders ruimte gevonden wor den." De Tweede Kamer praat vol gende week donderdag over de Vogelrichtlijn-plannen van Fa ber. ..eden De Unie iccepteren oonoffer KSG LISSINGEN - Een ruime leerderheid van de honderd le- en van de vakbond De Unie bij 1 e Koninklijke Schelde Groep temt in met het offer dat de di- ectie van de werknemers raagt. Ie legden zich dinsdagavond ieer bij het inleveren van loon n adv-dagen in het besef dat iun nee onherroepelijk het fail- issement van de Koninklijke Schelde Groep zou inluiden. )e vakbonden hadden eerder ip de dag nog een gesprek met le directie van De Schelde. Be- tuursvoorzitter R van den (teuvel herhaalde daarin dat iet pakket maatregelen dat hij fori ge week op tafel legde, inte graal moet worden geaccep teerd, verklaarde bondsbe- jtuurder P. Rosendaal van De Unie. Vanavond spreken de le ien van de CNV zich uit over het reddingsplan, volgende week maandagavond doen de FNV- (eden dat. Daarna volgt ook het advies van de Centrale Onder nemingsraad. door Sheila van Doorsselaer SLUISKIL - De vestiging van de Heros Groep uit Roosendaal op het terrein van de voormalige Cokesfabriek in Sluiskil, levert in drie jaar tijd vijftig arbeids plaatsen op. Er is plaats voor zo wel laag- als hoogopgeleid per soneel, dat voornamelijk wordt ingezet in de logistiek en de zo genaamde bedieningsberoepen zoals machinist. De werkzaamheden van Heros in Sluiskil bestaan uit het ver werken van as uit verbran dingsovens. Het metaal daaruit wordt geschikt gemaakt voor staalbedrijven, cle as wordt ge- raaien en gebruikt voor de weg en waterbouw. De Heros Groep is verder actief in kranenver- huur, recycling van hout en in de aannemingswereld. Directeur G. Sluimer van de He ros Groep verwacht dat het be drijfsterrein in de zomer in ge bruik kan worden genomen. „Het wachten is op de milieu- vergunning", zegt Sluimer. „We hebben hierover contact gehad met de provincie en Rijkswater staat. De vergunningaanvraag wordt binnen een maand inge diend." De overname van het bedrijfs terrein kan slechts afketsen als de vergunning niet wordt ver leend. Sluimer: „We hebben dit als ontbindende voorwaarde gesteld." Gedeputeerde A Poppelaars verklaarde eerder dat hij ver wacht dat Heros in de zomer operationeel kan zijn. Dat is mede afhankelijk van de be zwaren die ingediend worden tegen de komst van Heros.Pop pelaars verwacht dat het met de bezwaren wel zal meevallen, omdat Fleros minder milieu- overlast veroorzaakt dan de Co kesfabriek. De Heros Groep heeft besloten uit te wijken naar Sluiskil omdat het bedrijf in Roosendaal geen uitbreidings mogelijkheden heeft. Het ter rein van de Cokesfabriek biedt deze mogelijkheid wel. door Ingrid Huibers YERSEKE - De mossel- en kok kelsector van de Zeeuwse vis sersorganisatie Zevibel willen een ecokeurmerk op hun pro- dukten. De komende maanden zal de Stichting Kwaliteitscon trole Alternatief Geproduceer de Landbouwprodukten (Skal) uit Zwolle daarom een proefcer- tificering uitvoeren. Daarbij gaat het in eerste in stantie niet om de kwaliteit van de geleverde kokkels of mossels, maar de wijze waarop er op ge vist wordt. Gelijk met de mosselvisserij zal zowel de handmatige als de me chanische kokkelvisserij in de Waddenzee worden doorge licht. Skal hanteert daarvoor de door de Marine Stewardship Council (MSC) opgestelde crite ria. Die organisatie, in 1997 in Engeland door het Wereld Na- tuurfonds en Unilever opge licht, maakt zich sterk voor duurzame zeevisserij. Begin maart worden de eerste MSC- certificaten uitgereikt. Dan krijgt bepaalde Australische kreeft, Engelse haring en Ame rikaanse zalm een keurmerk. „De laatste jaren zijn we ge wend steeds meer rekening te houden met het milieu zegt se cretaris H. van Geesbergen van Zevibel. „Dat blijkt onder meer uit de huidige beheers- en vis- plannen. Daardoor maken we een goede kans op het keur merk." Het begeerde ecolabel op de produkten moet de steeds milieubewuster wordende con sument straks doen besluiten door Zevibelleden geprodu ceerde mossels en kokkels te ko pen. Skal zorgt in Nederland - in op dracht van het MSC - voor de certificering. „In eerste instan tie voeren we een proefcertif ice- ringsprocedure", zegt Skalme- dewerker J. Heezen. „Daaruit moet duidelijk worden of de mossel- en de kokkelsector van Zevibel klaar zijn om te gaan certificeren. Blijkt dat er eerst nog het een en ander aan de pro ductie moet worden veranderd voordat er formeel gecertifi ceerd kan worden, dan zullen de sectoren zelf moeten beslissen of en zo ja hoe ze op de ingesla gen weg verder willen." Vragenlijsten Het is de bedoeling dat Skal ko mend voorjaar een rapport uit brengt. De komende tijd zal de organisatie de mossel- en kok kelsector onder meer met vra genlijsten bestoken om inzicht te krijgen in de manier van wer ken. Ook moet er een controle systeem worden ontworpen aan de hand waarvan een eventueel label straks gehandhaafd kan worden. De proefcertificering kost een kleine 70.000 gulden. Het colle ge van Gedeputeerde Staten be sloot dinsdag bijna 27.000 gul den bij te dragen. De rest van het bedrag wordt door Zevibel op gebracht. Ze vallen bij bosjes, de werk nemers. Via de telefoon mel den zij zich op gedempte toon af. Geveld door de griep. In het anders zoveel dynamiek uitstralende Goese bedrijf ogen de kantoorvertVekken vooral zorgwekkend leeg op de plekken waar de senioren binnen de onderneming zich in gezonde omstandigheden opgewekt van hun taak kwij ten. Bij de koffie namen de dap per overeind gebleven jeug dige medewerkers de ontsta ne droeve situatie door. Daarbij viel op het eerste ge hoor weinig medeleven met de bedlegerigen te bespeu ren. Ze vonden het alleen maar erg opvallend dat juist de gevorderden in leeftijd zo schitterden door afwezig heid. En ze kwamen tot de slotsom dat het misschien wenselijk is bij de jaarlijkse toekenning van extra vrije dagen aan de bejaarde garde een griepprik cadeau te doen. Zien ze de grijze collega's nog eens wat vaker. Van die opvatting zullen de oudjes vast snel opknappen. door Bas Lippmann SLUISKIL - Bij een aanrij ding op de kruising Provincia le Weg N252 - Bonteweg, aan de westzijde van de brug van Sluiskil, zijn dinsdagmorgen drie mensen gewond geraakt. De rijbaan was anderhalf uur afgesloten omdat er een grote hoeveelheid diesel op het weg dek was gelekt. Een van de gewonden, een 27- jarige inwoner van de gemeen te Kapelle, is met zwaar letsel overgebracht naar het Univer sitair Ziekenhuis in Gent. Rond zeven uur kwam de auto waarin de Kapellenaar zich bevond in botsing met een Bel gische vrachtwagen, die links af de Bonteweg insloeg. De toedracht van het ongeval is volgens de politie nog niet ge heel duidelijk. Wel is bekend dat de vrachtwagen schade heeft aan de linkerzijde en de personenauto aan de voorzij de. Mogelijk was de 50-jarige bestuurder van de personen auto net met een inhaalma noeuvre bezig. De 30-jarige bestuurder van de vrachtwagen kwam met de schrik vrij. De drie gewonden waren allen inzittenden van de personenauto. Zowel de be stuurder als een 56-jarige in zittende werden met lichte verwondingen overgebracht naar streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. De be stuurder, inwoner van de ge meente Reimerswaal, werd van hieruit vervoerd naar een ziekenhuis in Goes. Over de toestand van de zwaargewon de man was dinsdagavond niets bekend. Omdat de exacte omstandig heden van het ongeluk nog foto Charles Strijd niet duidelijk zijn, is de politie op zoek naar getuigen. De po litie is vooral geïnteresseerd in de verhalen van inzittenden van de Cito-bus die kort voor de plaats van het ongeval ge stopt is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 47