Woonbond gruwt van huurbeleid PZC t fit Klagenfurt heeft met Jörg Haider leren leven PZC feiten en meningen Organisatie roept staatssecretaris Remkes op beleid te wijzigen I I! Libanon 9 februari 1950 woensdag 9 februari 2000 Het moet maar eens afgelopen zijn met de huurverhogingen, vindt de Nederlandse Woonbond, de organisatie die opkomt voor de belangen van de huurders. De huren zijn de afgelopen tien jaar met veertig tot zestig procent gestegen, de inflatie met 25 procent. De huurstijgingen treffen, behalve de mensen met lage inkomens, ook steeds vaker de middeninkomens. Deze groep krijgt geen huursubsidie, die de huurstijging nog een beetje op zou kunnen vangen. door Peet Vogels Directeur Maria van Veen van de Nederlandse Woon bond begrijpt niets van het huurbeleid van staatssecretaris Remkes. De verhuurders heb ben de afgelopen jaren miljar den guldens meer verdiend dan begroot en opnieuw mogen ze de huren veel meer verhogen dan de inflatie. „Het ministerie van VROM staat aan de kant van de verhuurders. Dat is ons toch wel erg tegengevallen", zegt Van Veen. „Mensen moeten hun huis ver laten omdat ze geen ƒ1300 huur kunnen opbrengen", weet Van Veen. „Staatssecretaris Remkes is van de WD, de partij die zegt op te komen voor de middenin komens. Dan moet hij zijn be leid maar eens uit gaan leggen bij zijn achterban." De Woonbond is zwaar teleur gesteld nu blijkt dat er nauwe lijks iets verandert in het volks huisvestingsbeleid. „Remkes speelt vals spel. Hij heeft een ne derlaag geleden in de Tweede Kamer toen die een motie aan nam om de huurstijging te be perken tot het inflatieniveau. Nu probeert hij door rookgor dijnen te leggen en onjuiste in formatie te verspreiden toch zijn gelijk binnen te halen", al dus Van Veen. Van Veen doelt daarbij op het verhaal van de mogelijke claims van woningcorporaties, als de huurverhogingen lager zijn dan 3,8 procent. „Volgens ons on derzoek zijn die mogelijke claims nergens op gebaseerd. Daar worden we in bevestigd nu we het advies van de landsadvo caat hebben bestudeerd", aldus Van Veen. Dat de staatssecreta ris krampachtig vast blijft hou den aan een huurverhoging die ver boven de inflatie uitgaat, verbaast ze niets bij de Woon bond. .Het ministerie en de wo ningcorporaties zijn helemaal met elkaar vergroeid." Die verbondenheid zorgt wel voor het voortduren van allerlei misstanden. Er zijn arme en rij ke corporaties. Remkes had eer der geëist dat voor 1 januari 2000 de rijke corporaties de ar me zouden steunen. „Dat is ech ter niet van de grond gekomen. Huurontwikkeling 1990-1999 Bron. Nederlandse Woondbcnd/CBS 5% - 4% - 3% i 2% -3,4°o" 4-+- 0,9% 1990 '91 '92 '93 '94 '95 '96 '97 ,2% i JT Zuivere huurstijging: de gemiddelde huurverhoging, gecorrigeerd voor JJj - verhogingen als gevolg van woningverbetering e.d. Inflatie: het jaargemiddelde van de stijging van de prijzen J O Reële huurstijging: het verschil tussen de huurstijging en de inflatie f Rijk steunt rijk en arm helpt arm. Er is helemaal geen onder linge solidariteit tussen de cor poraties. Daarom is de hoge maximale huurstijging nodig. Anders redden de zwakke broe ders het niet. Uiteindelijk be taalt de huurder dus de reke ning", aldus Van Veen. Nodig Remkes heeft de corporaties volgens haar hard nodig. De verkoop van huurwoningen moet de benodigde miljarden opleveren om de naoorlogse wijken te herstructureren. De corporaties hebben op hun beurt weer Remkes nodig, want anders gaat de politiek de maxi male huurstijging bepalen. De Woonbond heeft de sommen van de woningcorporaties eens nagerekend en concludeert nu dat de corporaties de huurstij ging niet nodig hebben om rond te komen. Bij het bruteringsak- koord in 1993 werd afgesproken de huren met gemiddeld 38 pro cent te laten stijgen, uitgaande van een inflatie van gemiddeld drie procent. Dat was nodig om het verlies aan subsidie op te vangen. „Tussen 1993 en 1999 is de stij ging echter veel hoger geweest, waardoor er al miljarden extra zijn binnengehaald", zegt be leidsmedewerker R. van Genug- ten van de Woonbond. „Boven dien hebben de corporaties ook nog enorme meevallers gehad aan de kostenkant. De inflatie was veel lager dan geraamd en de lage rente heeft tot grote meevallers geleid. Naar de kos tenkant wordt echter nooit ge keken, alleen naar de inkom stenkant. Wij hebben berekend dat de corporaties alleen al door de huurstijging boven het afge sproken minimum van 3,5 pro cent, de afgelopen jaren twee miljard gulden meer hebben binnengekregen dan de 3,5 mil jard die was voorzien. Over de periode tot 2010 praat je dan over tientallen miljarden gul dens." Van Veen: „We moeten de tijd achter ons laten dat er steeds grote huurstijgingen waren. Voor ons is een afspraak een af spraak. Als huurder huur je voor een bepaalde prijs, dat staat in het contract dat je bent overeengekomen. Dat de geld ontwaarding wordt gecompen seerd is logisch, dat mag. Extra verhogingen buiten de con tractprijs om moet niet kunnen. Dat is een principiële kwestie." Advies Huurders moeten meer in de melk te brokkelen krijgen, vindt ze. „Zij hebben alleen een ad viesfunctie. Huurders mogen meepraten, maar dat advies kan gewoon terzijde worden ge schoven. We mogen er een kwart procentje huurverhoging afpra ten. Op die manier worden we aan het lijntje gehouden. Dat door Peter van Nuijsenburg Het contrast kan niet groter zijn. In Wenen kraait het oproer, wordt het hoofdkwar tier van de omstreden Oosten rijkse Vrijheiddspartij (FPÖ) van Jörg Haider dag en nacht bewaakt door de mobiele een heid, krijgen de ministers ste nen, eieren en tomaten naar het hoofd en spreekt de spraakma kende gemeente opgewonden over de grootste crisis sinds het einde van de Tweede Wereldoor log. Zo niet in Klagenfurt, waar Haider sinds jaar en dag de scepter zwaait. In de stad, die bijna driehon derdvijftig kilometer ten zuidèn van de hoofdstad ligt, heerst de beschouwelijke rust van een middelgrote provinciestad. In Klagenfurt is Haider gouver neur van de provincie Karin- thië. En Karinthië is Haider- land. Hier is hij veertien j aar ge leden zijn onstuitbaar lijkende opmars begonnen. Hier haalde hij bij de provinciale verkiezin gen van vorig jaar maart ruim 42 procent van de stemmen en volgens de laatste peilingen zou hij nu op een kleine vijftig pro cent mogen rekenen. Is dit een voorbode of, zoals zijn tegenstanders vrezen, een teken aan de wand voor de ontwikke lingen in de rest van Oostenrijk? Wordt heel Oostenrijk Haider- land en is Karinthië het proef station van de nationale poli tiek? En in dat verband van groot be lang: is Karinthië rechtser dan de rest van het land; is de vreem delingenhaat hier groter? Met ten slotte de vraag die als een Alpentop boven alles uitsteekt: hoe 'doet' gouverneur Haider het? Is hij de dictator van Karin thië, of is hij niet meer dan een politicus van het zeer onsmake- lijke soort die uiteindelijk be- I seft dat ook hij compromissen moet sluiten en gebonden is aan de wet? Geschiedenis Karinthië is het Oostenrijk van de vakantiebrochures en de an sichtkaarten. Bergen, meren, dimdl-jurken en lederhosen. Het is ook een gebied met een woelige geschiedenis. Het hoort volgens sommige historici ei genlijk tot de Balkan. Het ge- i bied kent een Sloveense min- derheid, die sterk let op haar rechten. De geschiedenis bezorgde de Karinthiërs een diepgeworteld nationaal sentiment, dat niet al leen in de folklore voortleeft, 'maar- ook politiek gemobili- seerd kan worden. Alle partijen De oproerpolitie in Wenen houdt een oogje in het zeil bij het parlement. In Klagenfurt, hartje Haider-land, zijn dergelijke maatregelen niet nodig. De FPÖ is in Karinthië al jarenlang betrokken bij een stabiele coalitieregering. foto Diether Endlicher/AP hebben dat gedaan, zo stelt de historicus Valentin. „Van de so ciaal-democraten tot de popu listen van Haider. Maar echt nationalistisch kun je die bewe ging niet noemen, laat staan na- tionaal-socialistisch. Het is eerder een gevoel van saamho righeid en verbondenheid met het land. Dat kan natuurlijk tot uitwassen leiden en die zijn er dertig jaar geleden ook geweest, toen er een taalstrijd met de Slo veense minderheid werd uitge vochten. Maar dat probleem is inmiddels opgelost. We hebben hier eigenlijk geen etnische spanningen." Eén van de belangrijkste rede nen is, aldus Valentin, dat Ka rinthië geen grote steden kent. Klagenfurt, de hoofdstad, telt nog geen 100.000 inwoners. Het heeft geen grote mi nderheden in verpauperde wijken. Geen scholen waar soms tachtig pro cent van de leerlingen geen of weinig Duits kent, zoals in som mige traditionele arbeiderswij ken in Wenen. Haider heeft in Karinthië nooit tegen buiten landers geageerd. In Wenen voerde zijn FPÖ voor de verkiezingen van vorig jaar campagne met posters tegen de 'overbevreemding', een direct aan de nazi's ontleend begrip. In Karinthië is deze poster op geen enkele muur geplakt, omdat Haider wist dat hij daarmee niet veel zou winnen en op den duur misschien zelfs meer zou verlie zen. Falen Haider dankt zijn opkomst vooral aan het falen van de an dere partijen, de sociaal-demo cratische SPÖ en de conserva tieve ÖVP. Het is hetzelfde verhaal als in de rest van het land. Met dit verschil dat de macht nog eenzijdiger was ver deeld. Terwijl elders de SPÖ en de ÖVP de macht met elkaar deelden, had de SPÖ in Karin thië bijna veertig jaar (van 1949-1988) de absolute meer derheid, Tot Haider zijn kans rook en ten strijde trok tegen de bureaucratie, de corruptie en de 'bonzenHet was een campagne waarmee hij de arbeiders van de SPÖ weglokte en middenstan ders van de ÖVP. De eerste mijlpaal werd bereikt in 1989, toen hij voor het eerst dankzij de steun van de ÖVP gouverneur werd. Dat duurde twee jaar. In 1991 maakte hij tij dens een verhit debat over het werkgelegenheidsbeleid zijn eerste grote blunder. Hij prees het werkverschaffingspro gramma van de nazi's en dat ging de ÖVP toen te ver. Haider moest aftreden. Een paar jaar later volgde nog een optreden bij een reünie van SS'ers, die hij voor 'fatsoenlijke kerels' hield. Daarna dacht iedereen dat zijn carrière een roemloos einde had gevonden. Hij had de neus voor de juiste issues van de populist, maar miste de eigenschappen van de bestuurder. Hij was ge boren om te ageren, niet om te regeren. Dat is nog steeds de mening van Georg Wurmitzer. De ÖVP-ve- teraan kent Haider sinds hij in 1976 in Karinthië in de modder begon te roeren. Hij was de ÖVP-leider die Haider na zijn lof voor het werkverschaffings programma van de nazi's tot af treden dwong. Op verzoek van de ÖVP-top is hij van Wenen te ruggekeerd naar Klagenfurt om als ervaren 'Haider-kenner' een oogje in het zeil te houden. „Haider was voor hij gouver neur werd, een paar jaar gede puteerde. Toen kon het voorko men dat hij binnenskamers deals met ons sloot en vervol gens voor de pers riep dat de OVP met blauwzuurgas uitge roeid moest worden. Hij is, ge zien zijn temperament, alleen geschikt om oppositie ta voe ren." Aanpak Maar ook Wurmitzer geeft toe dat Haider het in zijn tweede ambtsperiode beter aanpakt. In Karinthië zijn alle grote partij en in het provinciale bestuur vertegenwoordigd. Haiders FPÖ is de grootste partij, maar heeft niet de meerderheid. Hai der moet met wisselende meer derheden regeren. Dat gaat hem tot nog toe redelijk goed af. Zijn grootste succes behaalde hij vo rig jaar toen hij uitgerekend de sociaal-democraten zover kreeg om zijn begroting te steunen. Ze vragen zich nog steeds af hoe zich zo in de luren hebben kun nen laten leggen. Door de aanhoudende stijging van de huren, wordt het voor huurders steeds interessanter een huis te kopen, foto Jeroen Poortvliet/GPD slaat echt nergens op", aldus Van Veen. De Woonbond pleit daarom voor een wettelijke regeling om de huurders invloed te geven. „Wij hebben voorgesteld om tot een onderhandelingsmodel te komen en dat vinden ze wel in teressant op het ministerie. De randvoorwaarden willen ze echter niet invullen." Ze vervolgt: ,,De huurders zijn ook nodig bij het verbeteren van de oude wijken en om ze leef baar te houden. Die herstructu rering moet je niet van bovenaf opleggen. De corporaties bepa len welke woningen ze verko pen en welke niet. Daarmee be palen zij dus welke huurders hun woning mogen kopen en welke niet. Dat is raar. Dat soort initiatieven moet van onderop komen. Het wordt hoog tijd dat de huurder centraal komt te staan in het volkshuisvestings beleid." GPD pagina 3: Remkes stuurt advies De aanhoudende confrontaties in het zuiden Libanon tussen guerrilla's en het Israëlisch ger zijn gisteren uitgelopen op bombarden ten op elektriciteitscentrales in de Libanese ste Ba'albek en Beiroet door de Israëlische luchtmacht Libanezen zijn daarbij weer de dupe van het onver gen van de twee regionale grootmachten Syrië en Is om spijkers met koppen te slaan in het vredesproce De gewelddadigheden tussen het Israëlische legei zijn luis in de pels, het legertje van de Hezbollah, ben een vertrouwd karakter. Periodes van rust en schietingen wisselen elkaar af. Wat er recent echter beurde, doorbreekt de vertrouwde praktijk van a slag-vergelding-aanslag enzovoort. Toen Hezbollah vorige week zijn acties in Zuid-Li non plotseling opvoerde, hield de organisatie zich aan de afspraak met Israël dat zij alleen militaire d len op de korrel neemt. Het Israëlische leger koos gis ren echter bewust voor het aanvallen van burgerdoel Daarmee lijkt het alsof het leger de Syrische reger uit de tent tracht te lokken. Het Syrische leger ht 35.000 militairen in Libanon gelegerd. De legitimi van de aanwezigheid van dit ooit als 'vredesleger' stuurde contingent staat bij de doorsnee Liban steeds meer ter discussie, zeker als de Syrische milii ren werkeloos blijven toezien terwijl de IsraëlisJ bommen vallen. Bij de opgelaaide gewelddadigheden spelen de moei me besprekingen tussen Israël en Syrië over een vred akkoord een belangrijke rol. Syrië verlangt voor sluiten van vrede dat Israël de door haar in 1967 v overde Golan-hoogten teruggeeft. Israël wenst da voor garanties, die Syrië onaanvaardbaar vindt. Tot op heden hebben beide partijen de kwestie-Lil non altijd gebruikt om, als de zaken niet meezaten, kaar op hardhandige wijze eraan te herinneren dat nog een kwestie moeten oplossen. De Syriërs gebruiken de Hezbollah-militie hierbij 'wekker'. Het gebrek aan resultaat bij de vredesbespi kingen wordt aldus gevolgd door verhoogde Hezb< lah-acitiviteit in Libanon. Het is niet duidelijk of D mascus werkelijk marsbevelen richting de organisa stuurt. Zeker is wel dat het ruim in Libanon aanwezi Syrische leger voortdurend een oogje dichtknijpt Hezbollah zijn aanslagen op touw zet. Ook het Israëlische leger heeft nu een Libanese wekt gebruikt: de Syriërs moeten zorgen dat de aanvallen Libanese doelen stoppen, willen ze iets van hun geloc waardigheid in Libanon overhouden. Zo ontstaat het beeld van twee aartsvijanden die elka naar de onderhandelingstafel bombarderen. Ze waki er echter voor, hun eigen grondgebied als arena vol hun getouwtrek te nemen. De Libanese bevolking b| taalt daarvoor opnieuw de prijs. Dat is een lot dat de nieuwe ÖVP-kanselier Wolfgang Schüssel volgens bijna alle in schattingen ook boven het hoofd hangt. Schüssel mag in Wenen de danspasjes uitvoeren, de choreografie wordt in Kla genfurt door Haider geschre ven. Wurmitzer denkt niet dat het zo'n vaart zallopen. „Schüs sel is tegen Haider opgewassen. De opwinding van de afgelopen dagen moet Haider duidelijk hebben gemaakt dat hij zijn grenzen heeft bereikt. Hij kan geen kanselier worden. Maar hij kan deze regering ook niet gel ij k ten val brengen. Dat zou ook het einde zijn van zijn eigen aspira ties. Deze regering heeft kans van slagen als Haider zich niet met het beleid bemoeit. Ik geef toe dat het gezien zijn karakter moeilijk zal zijn. Hij is en blijft onberekenbaar." Het isolement waarin Haider en Schüssel Oostenrijk hebben ge bracht, wordt ook in Klagenfurt gevreesd. Karinthië is verreweg de EU-vriendelijkste provincie: 66 procent van de ruim een half miljoen inwoners ziet meer voor- dan nadelen van het lid maatschap. Ook dit is niet zon der ironie. Gouverneur Haider begon ooit als een fervente anti- Europeaan. Haider-effect Karinthië leeft vooral van het toerisme. In Klagenfurt is men bang dat het Haider-effect de toeristen weg zal houden. Al putten de grootste optimisten hoop uit de ervaringen met de Waldheim-affaire. Toen het oor logsverleden van de voormalige president (1987-1992) aan het licht kwam, voorzag men ook het opdrogen van de belangrijk ste inkomstenbron. Dat is niet gebeurd. Toeristen bleven ko men omdat de prijzen aantrek kelijk waren of nog aantrekke lijker werden gemaakt. En dan is er nog een indicatie dat het volgens die optimisten met de isolering van Karinthië en Klagenfurt in de praktijk niet zo'n vaart zal lopenDe stad heeft 136 partnersteden, waar onder Hengelo. Uit die steden heeft de burgemeester wel ver ontruste telefoontjes gekregen, maar niemand heeft tot nog toe de banden verbroken. Sterker nog, begin deze week reisde een schoolklas in het kader van het uitwisselingsprogramma af naar het Israëlische Nazareth. Dat gebeurde een paar dagen nadat de regering in Jeruzalem haar ambassadeur had terugge roepen. GPD pagina 5: verzet tegen uitbreiding EU Oost-Duitsland Het Oostduitse parlement heeft besloten tot het oprich ten van een apart ministerie voor staatsveiligheid. Het mi nisterie wordt belast met het bescherming van de economie. Het is vrijwel zeker dat een lid van de communistische partij tot minister van staatsveilig heid wordt benoemd. Drama Een 34-jarige bellenpoetser heeft gisteren in Amsterdam een 21-jarige vrouw met bijl slagen om het leven gebracht. De man heeft zich bij de politie gemeld en heeft een volledige bekentenis afgelegd. De aan leiding voor de moord ligt in de relationele sfeer. Nylonkousen Op een boot van de telegraaf lijn Antwerpen-Rotterdam zijn in een geheime bergplaat: honderden nylonkousen ont dekt. Drie leden van de be manning zijn gearresteerd. Het bleek dat men hier te doen had met een wijdvertakt com plot. Waterstofbom De Amerikaanse senator Ty- dings heeft president Truman opgeroepen een ontwape ningsconferentie te organise ren. Hij wil een verbod op alle wapensomdat ontwapening de enige manier is om de totale vernietiging die de waterstof bom kan veroorzaken, te voor komen. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax (0118)470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115)686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc nl exploitatie: internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118)484000. Fax (0118)470100. Abonnementsprijzen bij automatische incasso- (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand: 36,70 (n.vt) per kwartaal- 100,00 101,65) per jaar: ƒ380,00 (ƒ381.65) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag l/m vrijdag: 1,85 per stuk zaterdag 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 44