\anpak fans gaat banier veel te ver Eerste Kamer gunt boeren hogere prijs voor producten IVI £rT« Ontsnapping uit gekaapt vliegtuig Weghalen krakers is miljoenenklus KSG verliest in VVD laatste voorstander handhaven fregatten -foorstel preventief opsluiten kansloos Hard-glazen deuren Skivakantie Beatrix verdeelt volk 4 WEKEN VOOR PZC W 7 Wolkenvelden jslkenvelden en nu en dan een bui. jn zee een harde tot stormachtige estenwind. Middagtemperatuur 9 graden. I 3e jaargang no. 34 lensdag 9 februari 2000 ise nummers 1,85 irJacovan Lambalgen N HAAG - De Tweede qmer vindt dat de plan van minister Korthals om voetbalvan- len aan te pakken, te ver fan: Wel wil een meer- rheid strenger optre- L mede met het oog op imende EK voetbal. (minister stelt voor dat men- die verdacht worden van (voorbeeld vernieling of mis- ndeling, maar nog niet zijn Joordeeld, twee keer vijf da- opgesloten kunnen worden, wil zo voorkomen dat )nl opnieuw de openbare orde De maatregel maakt eipl uit van een serie wetswijzi- gen om het geweld van voet- handel in XTC "«vert meer op San kaasexport EN HAAG - De export van Ne- airlandse XTC-pillen naar de bloeit. Vorig jaar is een re ft jrdaantal van ruim vijf mil- pillen onderschept. straatwaarde van de onder pillen bedraagt circa oJ5 miljoen gulden. Ter verge- de kaasexport naar de bracht 67 miljoen op. Dit falijkt uit informatie van de igmerikaanse ambassade in Den [aag. ANP balsupporters tijdens het EK 2000 deze zomer aan te pakken. De Tweede Kamer debatteert vanavond over de plannen van Korthals. D66, PvdA en WD hebben grote moeite met het voorstel en GroenLinks is tegen. Van de regeringspartijen heeft D66 'ongelooflijk grote bezwa ren'. „Mensen die relatief lichte vergrijpen zouden hebben ge pleegd, kun je niet zomaar de vrijheid benemen omdat zij de openbare orde dreigen te ver storen," zegt D66-Kamerlid Scheltema. GroenLinks is het daarmee eens. PvdA-er Santi onderstreept dat handhaving van de openbare orde een zaak is van politie en de bur gemeester. „Wat de minister hier voorstelt is een ordemaatregel onder het mom van het strafrecht, en dat deugt niet," aldus Santi. Vol gens hem is de wetswijziging niet nodig en heeft de politie al voldoende bevoegdheden po tentiële relschoppers aan te pakken. „De minister zal ons echt moeten overtuigen." waar schuwt Santi. Ook de WD, de eigen partij van Korthals, twij felt 'of deze wettelijke toevoe ging wel noodzakelijk is', zegt Kamerlid Nicolai. De fracties stemmen wel in met een andere maatregel van de mi nister. Daarin la-ij gen burge meesters de bevoegdheid groe pen oproerkraaiers op te pakken en twaalf uur vast te houden om massale rellen te voorkomen. Ook aan dit plan zitten nog haken en ogen, maar die kunnen opgelost worden, verwachten de Kamerleden. [oor Harm Harkema iTANSTED - Vier mensen zijn - jisteravond laat uit de cockpit 1 iesprongen van de gekaapte Af- - [haanse Boeing 727 die sinds - londagnacht op de luchthaven itansted ten noorden van Lon- len staat. 1 ie renden vervolgens bij het rtiegtuig vandaan en zijn door Je politie opgevangen. Van- lacht werd er vanuit gegaan dat iet om gegijzelde passagiers ling. De kapers lieten gisteren op- jiieuw een passagier vrij. Het Detrof een 44-jarige man die jstma zou hebben. ^laandag hadden de kapers acht passagiers vrijgelaten, on- per wie twee baby's met lichte üitdrogingsverschijnselen. Aan noord zijn nu nog 156 mensen. In de loop van de dag werden de (Advertentie) Vakkundig geplaatst! #Glashandel MELIËSTE Bezoek OKze^mum showroom! Livingstoneweg 20. GOES. Tel. (0113) 227854 De politie heeft voldoende in strumenten met deze maatregel en na het besluit van vorige week dat ook mensen die ophit sen tot rellen kunnen worden opgepakt, aldus PvdA D66% en WD. Het CDA is het helemaal eens met Korthals. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Eén op de drie Nederlanders keurt de skivakantie van koningin Beatrix in het Oostenrijkse Lech af. Annulering was in hun ogen gepast geweest vanwege de politieke situatie in Oostenrijk. Dat blijkt uit een onder zoek van het NIPO. Een ruime meerderheid van de Nederlanders (89 procent) is ervan op de hoogte dat in Oos tenrijk een regering is gevormd met Jörg Hai ders extreemrechtse FPÖ. Uit de onderzoeksresultaten blijkt dat 58 pro cent van deze Nederlanders vindt dat de ko ningin haar vakantie in Lech niet hoeft af te blazen. Het voornemen van de andere EU-lid- staten om Oostenrijk in zekere mate politiek te isoleren krijgt steun van 59 procent van de ge- enquêteerden die op de hoogte zijn van het toe treden van de FPO tot de Oostenrijkse rege ring. De Britse kroonprins Charles heeft een bezoek dat hij in mei aan Oostenrijk zou brengen, af gezegd. De reis gaat niet door wegens de recen te politieke ontwikkelingen in Wenen. Charles zou naar Wenen gaan om de handels betrekkingen tussen Oostenrijk en Groot-Brit- tannië aan te halen. In een verklaring staat dat 'actuele problemen tussen Oostenrijk en de Europese Unie' ertoe hebben geleid dat het be zoek niet doorgaat. Een woordvoerster van Buckingham Palace zei dat wordt bekeken of het bezoek op een later tijdstip kan plaatsvin den. ANP/AFP/DPA/RTR zie ook pagina 2 en 5 geruchten steeds sterker dat de Afghaanse kapers asiel in Groot-Brittannië willen aan vragen. Gisteravond arriveerde een vertegenwoordigster van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties op de luchthaven. Eerder op de dag verklaarde de politie dat nog steeds onduide lijk was wat de kapers nu pre cies willen: „Er zijn geen speci fieke eisen geformuleerd." Volgens de politie worden cle gijzelaars in het toestel goed be handeld. GPD Tijdelijk verbod op transplanteren dierlijke organen DEN HAAG - Experimenten met transplantatie van dierlijke organen, weefsels en cellen bij mensen zijn de komende twee jaar verboden. De Tweede Kamer neemt het ze kere voor het onzekere en dwingt ministerBorst (Volksge zondheid) tot een tijdelijk ver bod van deze zogenoemde xeno- transplantatie. PvdA en WD, die samen een meerderheid heb ben, willen een wettelijk ver bod. Over de risico's van afsto ting en overdracht van virussen van dier naar mens is zo weinig bekend, dat een pas op de plaats nodig is. De oppositie is ook voor een voorlopige stop. GPD RESSEN - Politieagenten van de ME ne men bezit van het dak het kraakpand Reethse Brug op het Betuwelijntracé waarop zich actievoerders van Groen- front! hebben vastgeketend aan de schoorsteen. De in dat pand en elders aan gehouden krakers krijgen een dagvaar ding. Anderen krijgen een transactie aan geboden van enkele honderden guldens. De ontruiming kost veel meer dan de eer der geraamde twee miljoen, omdat het karwei langer duurt dan gedacht. De poli tie ging ervan uit dat de ontruiming een dag zou vergen. Gisteravond moest het werk echter om veiligheidsredenen stilge legd. Toen waren zes panden ontruimd. Het kost de politie, die opereerde met vijf honderd manschappen, een nacht bewa king en een halve dag extra werk om de klus te klaren. Hierdoor kunnen de kosten oplopen tot meer dan 2,5 miljoen gulden. De burgemeesters van Eist, Bemmel, Val burg en Meteren vinden dat het ministerie van Binnenlandse Zaken moet betalen. De gemeentelijke kosten, bijvoorbeeld voor afzettingen en busomleidingen, wil len ze verhalen op de Nederlandse Spoor wegen. De NS bedongen in januari de ont ruiming van de panden via de rechter. Sommige actievoerders hadden zich vast geketend. Verder waren barricades opge worpen en kelders van de huizen dichtge metseld, waardoor de politie lang werk had de krakers te vinden. De ontruimin gen verliepen vreedzaam. foto Vincent Jannink/GPD door Kees Bos DEN HAAG - Veel fracties in de Eerste Kamer vinden dat D66- minister Brinkhorst van Land bouw bij zijn plannen meer re kening moet houden met de lage opbrengsten van agrarische producten. Die mogen best duurder zijn, zo bleek gisteren bij de behandeling van de land bouwbegroting in senaat. „Er worden nieuwe, hoge eisen gesteld aan de manier waarop landbouw bedreven wordt en aan versterking van de natuur", memoreerde Van der Linden (CDA). „Prima. Maar dan mag de boer vragen dat voor deze nieuwe producten ook een ade quate prijs betaald wordt." Ook de VVD vindt dat de minis ter kil aankijkt tegen de boeren- sector: „Nuchterheid en zake lijkheid staan bij ons voorop, maar een wat warmere uitge stoken hand zou de minister ze ker niet misstaan", aldus WD- senator Varekamp. De agrari sche sector kende in 1999 inko mensdalingen van gemiddeld ruim tien procent. Het aantal gesloten bedrijven is in tien jaar bijna verdubbeld naar drie pro cent per jaar. Brinkhorst poogde het sombere beeld te nuanceren. Volgens hem staan sommige veehoude- rijtakken weliswaar onder druk, maar gaat het in bijvoor beeld in de sierteelt beter. De veehouders krijgen bovendien Uitgever voor boek over moord De gedetineerde schrijver, die wordt verdacht van moord op zijn vrouw Hannelore Klinkhamer, heeft een uitgever gevon den voor zijn boek 'Woensdag gehaktdag'. Gisteren meldde zich de Rotterdamse uitgever Donker met het verzoek het ma nuscript op de markt te mogen brengen. Dit naar aanleiding van de vele publiciteit rond de Groningse moord. In het manuscript maakt de schrijver toespelingen op de misdaad, die hij inmiddels heeft bekend. Syrië reageert fel op actie Israël Israëlische vliegtuigen hebben in de nacht van maandag op dinsdag aanvallen uitgevoerd op een aantal energiecentrales in Libanon. Syrië dreigde gisteren meteen de onderhandelin gen met Israëi te staken. Uit vrees voor vergeldings acties van Hezbollah is in Noord-Israël de noodtoe stand afgekondigd. Proefboren in de Biesbos f^OOR' '0£ SI£S8OSchÏ° GROND Si i Het nationaal park De Biesbos is in het nieuws. De Nederlandse Aardolie Maatschappij wil er proefboringen doen om dat men denkt onder de Biesbos een gasbel aan te treffen. Minister Jorrits- ma van Economische Za ken is geneigd een vergunning te verlenen. De plannen hebben intus sen geleid tot een storm van protesten: boor de Biesbos niet de grond in. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 8; uit: 11,12, 13,15 en 16; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 24 en 25; bui tengebied: 27,28, 29,30 en 31 subsidie om te herstructureren. De minister wierp het verwijt een 'kille houding' aan te ne men, verre van zich. Volgens hem kunnen boeren grote waar dering verdienen met veilig voedsel, een mooi landschap en een minimale vervuiling. Brinkhorst verwacht niet dat de prijzen van landbouwproduc ten stijgen. Juist lagere prijzen zijn aannemelijk, mede door op komende landbouw in Midden- en Oost-Europa. ANP door Harmen van der Werf DEN HAAG - De VVD in de Tweede Kamer wil het aantal fregatten van de Koninklijke Marine desnoods verder terug brengen dan minister F. de Gra ve van Defensie in zijn Defen sienota voorstelt. De Grave wil terug van zestien naar veertien fregatten. De VVD steunt haar minister daarin, maar WD-Kamerlid M. van den Doel sluit niet dat de Ko ninklijke Marine met minder van zulke grote schepen toe kan Hij kijkt daarvoor met name naar de inzet van een fregat voor kustwachttaken bij de Neder landse Antillen. „Ik wil van de minister weten of die taken ook met een kleiner marinevaartuig uitgevoerd kunnen worden", nam Van den Doel gisteren alvast een voor schotje op het Kamerdebat over de Defensienota aanstaande maandag. „Als dat doelmatiger is, zijn wij daarvoor. Als WD zijn wij altijd voor meer doel matigheid." Met dit standpunt schuift de WD lichtjes op richting de me de-regeringspartijen PvdA en D66 die meerdere marinefregat ten door kleinere marinesche pen, korvetten, willen vervan gen. Dat is goedkoper en efficiënter, vinden die partijen, evenals overigens het CDA Waarmee een Kamermeerder heid lonkt voor verkleining van de fregattenvlöot. Hoeveel fregatten eventueel voor korvetten kunnen worden ingeruild, durfde Van den Doel dinsdag nogniet te zeggen. „Dat hangt af van wat De Grave erop zegt." Levensduur Van den Doel wil overigens pas overgaan tot een vervangings investering als één van de be staande fregatten aan het einde van zijn levensduur is. „Anders zijn wij toch bezig met kapitaal vernietiging", zei hij. In antwoord op KameiVragen over de Defensienota heeft De Grave zich onlangs nog tegen de vervanging van fregatten ge keerd. Zijn reactie kwam er kortweg op neer dat fregatten voor meer taken dan alleen kustwachttaken worden inge zet, en ook op volle zee. Kleinere vaartuigen zijn daar volgens hem minder geschikt voor en de flexibiliteit van de Koninklijke Marine zou erdoor afnemen. Op middellange termijn kan ver vanging van fregatten door kor vetten interessant zijn voor de Koninklijke Schelde Groep (KSG) in Vlissingen, want dan komen er eerder opdrachten los. Op de lange termijn pakt zo'n beslissing echter negatief uit, omdat orders voor nieuwe fre gatten dan vervallen, pagina 17: leden De Unie akkoord (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36.70) per kwartaal met automatische incasso 100.-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk. 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 43